Hangi Boya Kokusuz?, Duvardaki Bozuk Boyayı Temizlemek, Koku Yapmayan Boyalar, Hangi Boya Ne Kadar Koku Yapar


Tavan boyası kokusu: En kokusuz ve sağlıklı boyadır içerisinde katkı maddesi çok azdır.
Su bazlı boyaların kokusu: Uygulama sırasında biraz koku bırakır iyi havalandırılmış ortamda birkaç saatte kokusu yok olur.
Yağlı (sentetik) boyaların kokusu: İçerisindeki sentetik kimyasalların ve tinerin kokusu uzun süre ortamda kalır. Birkaç gün, bazen 1-2 hafta koku tam çıkmayabilir. Boya inceltilirken kokusuz tiner kullanmak kokunun biraz azalmasını sağlar.
    Eğer bozuk boya kullandıysanız duvarda uzun süre pis bir kokuya sebep olur. Ortamın iyice havalandırılması ve tekrar boya gerektirir. Bozuk boyayı duvardan zımpara yardımıyla kazıyın. El zımparası veya zımpara makinesi işinizi kolaylaştırır. Daha sonra 1-2 kat geçiş astarı veya 1 kat binder astar kullanarak alttaki boyanın tamamen kapatılması gerekir. Astar iyice kuruduktan sonra üzerine boya yapılabilir.
 

44 yorum:

 1. limon kokulu bir boya olabilir ama marka yer almasa daha güzel olurdu

  YanıtlaSil
 2. amacımız reklam yapmak değil çözüm üretmek. limon kokulu tavan boyası bildiğim kadarıyla sadece marshallda var..

  YanıtlaSil
 3. bozuk boya kokusu kac gunde gecer

  YanıtlaSil
 4. Bozuk boyanın kokusu hep alırsınız. Duvardan kazınması veya boya sökücü ile alınması gerekir.

  YanıtlaSil
 5. iyi günler.. Tavana yanlislikka bozuk boya kullandim.. 1 haftadir kokusu gitmedi,, tavandan boyayi nasil uzaklastirabilirim,, tesekkurler..

  YanıtlaSil
 6. Önce küçük bir odada 3 birim suya 1 birim çamaşır suyu karıştırıp silin. Koku giderse diğer odalarda da uygulayın. Eğer koku gitmezse sizin için çok zahmetli olacak ama bütün tavana boya sökücü uygulamanız gerekecek. Boya sökücü olarak Metylan'ı öneririm. Boyayı yumuşatır siz de zorlanmadan çıkarırsınız. Ardından mutlaka tavanı temiz su ile simeniz lazım. Tüm bunlardan sonra tavanı normal bir tavan ile boyayın veya bulabilirseniz Marshall'ın limon kokulu tavan boyası ya da Permolit Süper Tavan ile boyayın.

  YanıtlaSil
 7. Ben evimi boyamak istiyorum ama kedim zehirlenir diye endişeliyim, kedilerin boya kokusundan çok etkilendiğini ve hatta zehirlendiğini biliyorum, ev hayvanlarımız için en zararsız boya hangisi acaba? Teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
 8. Su bazlı boyaları tercih edin.
  Birkaç saatte koku kalmaz. İnce boya kokusu birkaç günde geçer. (Pencereler açık kalsın.)

  YanıtlaSil
 9. merhaba lütfen yardım. duvara italyan boya yaptırdık fakat boya bozukmuş kokusu 3 gündür gitmiyor ne yapmalıyız. öznur

  YanıtlaSil
 10. Öznur Hn.
  1 hafta hatta 10 gün bekleyin. Koku azalmadıysa boya gerçekten bozuktur.
  Duvarı iyice kazımak veya zımpara yapmak gerekir. Aslında en iyisi boya sökücüdür, fakat çok maliyetlidir. Bunlardan birini yaptıktan sonra 1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruduktan sonra da 2 kat normal boyanızı yapın.

  YanıtlaSil
 11. Kombi peteklerini boyicaz ama lokanta oldugumuz için koku kalicagindan endiseliyiz nasıl boya kullanmalıyız petekler için

  YanıtlaSil
 12. (Yorumlara isim yazalım.) Fırça ile sürülen veya sprey petek boyaları var. Ya da yağlı boya da olur. Fakat hepsi kokar tek çare lokanta kapandıktan sonra boyamak, yine de bir kaç gün ince koku yapar.

  YanıtlaSil
 13. İyi çalışmalar usta

  Tavana bozuk boya surdum sadece tek odaydi ,ama 3 haftaoldu koku gitmedi diğer odalarada sardı nerdeyse ben üstüne yeni boya alsam koku gidermi sadece tek oda

  YanıtlaSil
 14. Bülent,
  Yeni boya kokuyu gidermez hafifçe zımpara yapmayı deneyin, çamaşır suyu ile silin, kurusun. Bulabilirseniz Marshall'ın limon kokulu tavan boyaları ile 2-3 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 15. Tskler ustam biraz zor olacak

  YanıtlaSil
 16. Iyigunler yeni bir gardrop aldim moduler beyaz renk ama okadar kokuyor ki ve cok kotu bir boya kokusu ne ile boyanmis bilmiyorum 2 gun oldu hala gecmedi sizce ne ile silebilirim yada zamanla kokusu gecer mi?
  Aynur

  YanıtlaSil
 17. Aynur,
  Odanızı sık sık havalandırın. Boyanın kokusu zamanla geçiyor, merak etmeyin. Fakat 1 ayı bulabilir. Genel temizlik ürünleri ile temizlik yapın.

  YanıtlaSil
 18. iyi günler bir odanın duvarlarıe boyandı odaları koku sardı bu kokuyu nasıl giderebirim.astar boyası atıp sonra 2-3 defa ana renginden boyasam geçermi yada duvarı zımparalammı gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durak,
   1 hafta sonra koku geçmediyse boyanız bozuk olabilir. Odayı iyice havalandırın. Yeni boya veya astar kokuyu tamamen kaybetmez.

   Sil
 19. İyi günler yorumlarınızı okudum. bozuk tavan boyası kullandım kokusu gider diye ama kokusu 5 gün oldu hala gitmedi çok kötü kokuyor bu kokuyu gidermenin başka bir yolu yok mu sizin yapmamızı önerdikleriniz çok zor üstüne 1 2 kat daha tavan boyası sürsem yine kokar mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ferhat Bey,
   Bozuk boya kokusundan kurtulmak çok zor. Evinizi iyice havalandırın. Boyayı zımparalayın. Birkaç sene öncesine kadar limon kokulu tavan boyaları vardı, şimdi kalktı zannedersem. Bulamazsanız normal tavan boyası ile boyayın.

   Sil
  2. Tavan nırmal beton suan bu vurdugum bozuk boyanın üzerine alçı çeksem koku yine kalır mı yada tavana kireç filan sürsem nasıl olur

   Sil
  3. Ferhat Bey,
   Alçının faydası olabilir. Denemek lazım.

   Sil
  4. İnşallah olur eğer olmazsa bittim ben alçıyı geri çevirme imkanımızda yok 😂

   Sil
 20. Ben odamı boyamadan önce astar yaptım astar yaptıgım oda çok kötü kokuyar 20 gün oldu koku gitmiyor astar bozuk olabilirmi ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadir G,
   Büyük ihtimalle boyanız veya astarını bozuk. Duvarın kazınması, zımpara yapılması gerekiyor. Koku başka türlü çıkmaz. Ardından tekrar astar ve boya yapılacak.

   Sil
 21. Merhaba bende odamda bozuk boya kullandım boyacim birşey olmaz 1.2 güne havalandir gider dedi 4 hafta oldu 3 defada sildim fakat hala koku var oda kapısını kapatinca koku dahada artıyor boyaciyi aradım tekrar boyayalim alttakini zimpara yapmaya gerek yok diyor sizce ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bozuk boyanın kokusu maalesef çıkmaz. Zımpara yapmanız gerekiyor. Önce kalın sonra ince zımpara yapın. 1 kat örtücü astar veya geçiş astarı uygulayın. Sonra boyanızı yapın.

   Sil
 22. Merhabalar marshalın özel mat Mine rengini almıştım ama boyanınca aldığım renkle hiç alakası olmayan renk çıktı şikayet ettim ve birde tarihine baktım ki 2009 10 sene olmuş rengin bununla alakası varmıdır ev de kötü koku var yapışkan gibi balli gibi bide bu boya tırnağımı atsam soyuluyor bana sıkıntı yaratır mı ne yapmam lazım şikayet ettim gelip bakacaklar ama masrafımı karşılamak zorundalar mı lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet,
   Tüketici haklarına ve Marshall boyaya şikayetinizi bildirin. Koku çıkmaz. Zımpara ve astar yapmanız gerekiyor. Büyük yapı market ise masrafınız karşılanır. Hırdavatçı ise daha zor olabilir. Marshall boyaya durumu bildirin.

   Sil
 23. Evimizin bir odası bozuk boya ile boyanmış çok kötü kokuyor bütün yaz heryer açık hiç kapatmadık buna rağmen kokuyor . Duvarlarin Üzerinden bir kat daha boyadım geçmedi. Duvarlari Çamaşır suyu ile sildim hala kokuyor .
  Tavanada sürülmüş herhalde o yüzden mi kokuyordur.tavani boyasam yeterli olur mu ? Ya da hepsini tavan dahil astar ve üzerine 2 kat boya yapsam faydası olurmu? Hangi markaları astar ve boya olarak önerirsiniz ben hep filli boya alıyorum.
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum . Zımpara veya boa sökücü ile ben uğraşamam . Su karıştırmadan sağ çamaşır suyu ile silsem olurmu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalaesef boyanın kokusunun tamamen ortadan kalkması için boyanın duvardan kazınması gerekiyor. Astar ve tekrara boyamanın çok faydası olmaz. Belki duvarı çamaşır suyu ile silip duvar kağıdı veya benzer bir çeşit kapama yapmak biraz kokuyu giderebilir. Tavan da çamaşır suyu ile silinip tavan köpüğü ile kaplanabilir.

   Sil
  2. Yanıtınız için çok teşekkür ederim.

   Sil
 24. Merhaba, usta astar gerektirmediğini soyleyerek kahverengi amerikan panel kapılarımı panel kapı boyası(sentetik) ile uç kat boyayarak beyaza çevirdi.Tüm camları açarak evi çapraz havalandirma ile üç hafta havalandirdik fakat boya kokusu çikmadı.Bir gün ev kapalı kaldı eve geldiğimde boya kokusu çok fazlaydı.firma boyayi inceledi ve boyada bir bozukluk olmadığını bildirdi.Bir hafta daha havalandırdım fakat camları kapatınca sabahtan akşama hâlâ kokuyor.Havalarda soğumaya başladı.Bu kokuyu nasıl çıkarabiliriz.Uzerine su bazlı panel kapı boyası vurarak koku gider mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serenat,
   Evet astara gerek yok fakat sentetik boyalarda katlar arası en az 24 saat beklemek gerekir. Alt katlar tam kurumadan üzerine boya uygulanmış olabilir. Koku 1 aydır çıkmadıysa zımpara yapıp su bazlı panel kapı boyası ile boyayın.

   Sil
 25. Slm annemler eve boya sürdü ancak bu boya bozuk anlayamadılar ben tekrar boya aldım boyadım koku çıkmıyor evden 3 günlük bebeğim var yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Slm.
   Bozuk boya üzerine boya uygulanmaz. Maalesef bozuk boyanın duvardan kazınması gerekiyor.

   Sil
 26. Eğer tavan boyası ise bozuk olan boya zamanla çıkıyor koku evinizi sürekli havalandırmalısınız. Duvarda ise kazıma işlemi çok zor hatta imkansız gibi birşey duvarı kazımak alçı maliyetine sokar sizi eğer ki bozuk olan boya duvarda ise makina ile duvarları tamamen zımparalayıp yeniden boyama işlemi uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 27. Köpük tavandan bozuk boya kokusu nasıl çıkar tşkürler6

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birkaç hafta sonra hâlâ koku varsa maalesef tavan köpüğünü değiştirmeniz gerekiyor.

   Sil
 28. kolay gelsin bozuk boya mağdurlarındanım. sizden ricam bana en doğrusu ve en uygun (2 kere boyattım artık gücüm sınırlı) olarak neler yapmam gerekenleri söyleyebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durmuş Bey,
   Bozuk boyanın maalesef duvardan kazınması gerekiyor. Spatula ve kalın zımpara yardımıyla boyayı kazıyın. Saten alçı ardından astar ve boya uygulatın.

   Sil
 29. Merabalar bana yardımcı olurmusunuz Ne yaptıysam işe yaramadı mağaza sahibiyim iki tane soyunma kabini boyadım slikonlu siyah mat boya ile boya 8 ay kadar depoda durdu su katmıştım içine ağzı kapalıydı bende boya yaptım o boyayla inanırmısınız pastırma çemen gibi kokuyor mağazanın içerisi gittim. Yeni boya aldım aynısından üzerine vurdum yine geçmedi 2 kat ne yapmam gerekiyor çok kötü kokuyor bu sıcaklarda

  YanıtlaSil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com