Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

EN KOKUSUZ BOYALAR HANGİLERİ?, KOKU YAPMAYAN BOYALAR, HANGİ BOYA NE KADAR KOKU YAPAR?, BOZUK BOYANIN KOKUSU

kokusuz boyalar
    

Kokusuz Duvar Boyası Seçmek


    Evinizde yaşlılar hastalar veya bebekler varsa koku yapmayan boya tercih etmek isteyebilirsiniz. Kokusu en düşük olan boyalar su bazlı akrilik boyalardır. Duvar veya tavan boyalarında saf akrilik ve düşük "voc" lu olanları tercih etmeye çalışın.
    "VOC" kısaltmasının açılımı “Volatile Organic Compound” dır. Yani Uçucu Organik Bileşenler. Normal şartlar altında havaya buharlaşan uçucu organik kimyasal bileşenler. VOC’nin kaynağı özellikle boyalarda kullanılan tinerler ve bazı petrol türevi ürünlerdir. VOC çevreye özellikle toprak, yer altı suları ve hava kirliliğine neden olur. VOC’nin insan sağlığına etkisi de kapalı ortamlarda kendini gösterir. Boyanan bir iç mekanda dış mekana göre 1000 kat daha fazla VOC değeri ölçülebilir. Bu nedenle "VOC" değeri çok düşük olan su bazlı boyalar hem sağlık hem de çevre açısından son derece önemlidir.
    Bazı boyaların ne kadar koku yaptığını aşağıda görebilirsiniz.

Su Bazlı Tavan ve Duvar Boyalarının Kokusu


    Su bazlı tavan ve duvar boyaları en kokusuz boyalardandır. Uygulama sırasında az miktarda koku yayar. Boya bozuk değilse kısa zamanda boyanın kokusu kaybolur. Tabi her ne kadar kokusu az olsa da düşük kalite, markası bilinmeyen, merdiven altı üretim yapan markalarda bu koku daha fazla olabilir. 

    Su bazlı tavan ve duvar boyası seçimi yaparken saf akrilik olmasına ve yine düşük "voc" seviyesinde olmasına dikkat edin. Boyanın ambalajında düşük "voc" veya saf akrilik ibareleri olan boyaları tercih etmeye çalışın. 

Yağlı (Sentetik) Boyaların Kokusu


    İçerisindeki sentetik kimyasalların ve tinerin kokusu uzun süre ortamda kalır. Birkaç gün, bazen birkaç hafta boya kokusu tam çıkmayabilir. Boya inceltilirken kokusuz tiner kullanmak boyanın kokusunu azaltmaz. Çünkü zaten solvent ile üretilmiş bir boyadır. Hasta, yaşlı ve bebekli evlerde sentetik boyaları kullanmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Selülozik Boyaların Kokusu


    Selülozik boyalar genellikle sanayide kullanılan boyalardır ve çok hızlı kururlar. Zaten ev içinde kullanıma uygun değildir. Selülozik boyanın kendisi ve inceltmek için kullanılan selülozik tiner insan sağlığına çok zararlıdır. Boyaya temas edildiğinde ciltte kuruma ve çatlama yapar. Solunduğunda akciğerlere büyük zarar verir.

Bozuk Boya Kokusu


    Eğer farkında olmadan bozuk boya kullandıysanız duvarda uzun süre pis bir kokuya sebep olur. Ortamın iyice havalandırılması ve tekrar boya gerektirir. 
    Bozuk boyayı duvardan zımpara yardımıyla kazıyın. Zımpara makinesi işinizi kolaylaştırır. Daha sonra 1-2 kat geçiş astarı veya örtücü astar kullanın. Astar iyice kuruduktan sonra üzerine su bazlı boya yapabilirsiniz.

https://www.techrehber.com/

50 yorum:

 1. limon kokulu bir boya olabilir ama marka yer almasa daha güzel olurdu

  YanıtlaSil
 2. amacımız reklam yapmak değil çözüm üretmek. limon kokulu tavan boyası bildiğim kadarıyla sadece marshallda var..

  YanıtlaSil
 3. bozuk boya kokusu kac gunde gecer

  YanıtlaSil
 4. Bozuk boyanın kokusu hep alırsınız. Duvardan kazınması veya boya sökücü ile alınması gerekir.

  YanıtlaSil
 5. iyi günler.. Tavana yanlislikka bozuk boya kullandim.. 1 haftadir kokusu gitmedi,, tavandan boyayi nasil uzaklastirabilirim,, tesekkurler..

  YanıtlaSil
 6. Önce küçük bir odada 3 birim suya 1 birim çamaşır suyu karıştırıp silin. Koku giderse diğer odalarda da uygulayın. Eğer koku gitmezse sizin için çok zahmetli olacak ama bütün tavana boya sökücü uygulamanız gerekecek. Boya sökücü olarak Metylan'ı öneririm. Boyayı yumuşatır siz de zorlanmadan çıkarırsınız. Ardından mutlaka tavanı temiz su ile simeniz lazım. Tüm bunlardan sonra tavanı normal bir tavan ile boyayın veya bulabilirseniz Marshall'ın limon kokulu tavan boyası ya da Permolit Süper Tavan ile boyayın.

  YanıtlaSil
 7. Ben evimi boyamak istiyorum ama kedim zehirlenir diye endişeliyim, kedilerin boya kokusundan çok etkilendiğini ve hatta zehirlendiğini biliyorum, ev hayvanlarımız için en zararsız boya hangisi acaba? Teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
 8. Su bazlı boyaları tercih edin.
  Birkaç saatte koku kalmaz. İnce boya kokusu birkaç günde geçer. (Pencereler açık kalsın.)

  YanıtlaSil
 9. merhaba lütfen yardım. duvara italyan boya yaptırdık fakat boya bozukmuş kokusu 3 gündür gitmiyor ne yapmalıyız. öznur

  YanıtlaSil
 10. Öznur Hn.
  1 hafta hatta 10 gün bekleyin. Koku azalmadıysa boya gerçekten bozuktur.
  Duvarı iyice kazımak veya zımpara yapmak gerekir. Aslında en iyisi boya sökücüdür, fakat çok maliyetlidir. Bunlardan birini yaptıktan sonra 1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruduktan sonra da 2 kat normal boyanızı yapın.

  YanıtlaSil
 11. Kombi peteklerini boyicaz ama lokanta oldugumuz için koku kalicagindan endiseliyiz nasıl boya kullanmalıyız petekler için

  YanıtlaSil
 12. (Yorumlara isim yazalım.) Fırça ile sürülen veya sprey petek boyaları var. Ya da yağlı boya da olur. Fakat hepsi kokar tek çare lokanta kapandıktan sonra boyamak, yine de bir kaç gün ince koku yapar.

  YanıtlaSil
 13. İyi çalışmalar usta

  Tavana bozuk boya surdum sadece tek odaydi ,ama 3 haftaoldu koku gitmedi diğer odalarada sardı nerdeyse ben üstüne yeni boya alsam koku gidermi sadece tek oda

  YanıtlaSil
 14. Bülent,
  Yeni boya kokuyu gidermez hafifçe zımpara yapmayı deneyin, çamaşır suyu ile silin, kurusun. Bulabilirseniz Marshall'ın limon kokulu tavan boyaları ile 2-3 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 15. Tskler ustam biraz zor olacak

  YanıtlaSil
 16. Iyigunler yeni bir gardrop aldim moduler beyaz renk ama okadar kokuyor ki ve cok kotu bir boya kokusu ne ile boyanmis bilmiyorum 2 gun oldu hala gecmedi sizce ne ile silebilirim yada zamanla kokusu gecer mi?
  Aynur

  YanıtlaSil
 17. Aynur,
  Odanızı sık sık havalandırın. Boyanın kokusu zamanla geçiyor, merak etmeyin. Fakat 1 ayı bulabilir. Genel temizlik ürünleri ile temizlik yapın.

  YanıtlaSil
 18. iyi günler bir odanın duvarlarıe boyandı odaları koku sardı bu kokuyu nasıl giderebirim.astar boyası atıp sonra 2-3 defa ana renginden boyasam geçermi yada duvarı zımparalammı gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durak,
   1 hafta sonra koku geçmediyse boyanız bozuk olabilir. Odayı iyice havalandırın. Yeni boya veya astar kokuyu tamamen kaybetmez.

   Sil
 19. İyi günler yorumlarınızı okudum. bozuk tavan boyası kullandım kokusu gider diye ama kokusu 5 gün oldu hala gitmedi çok kötü kokuyor bu kokuyu gidermenin başka bir yolu yok mu sizin yapmamızı önerdikleriniz çok zor üstüne 1 2 kat daha tavan boyası sürsem yine kokar mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ferhat Bey,
   Bozuk boya kokusundan kurtulmak çok zor. Evinizi iyice havalandırın. Boyayı zımparalayın. Birkaç sene öncesine kadar limon kokulu tavan boyaları vardı, şimdi kalktı zannedersem. Bulamazsanız normal tavan boyası ile boyayın.

   Sil
  2. Tavan nırmal beton suan bu vurdugum bozuk boyanın üzerine alçı çeksem koku yine kalır mı yada tavana kireç filan sürsem nasıl olur

   Sil
  3. Ferhat Bey,
   Alçının faydası olabilir. Denemek lazım.

   Sil
  4. İnşallah olur eğer olmazsa bittim ben alçıyı geri çevirme imkanımızda yok 😂

   Sil
 20. Ben odamı boyamadan önce astar yaptım astar yaptıgım oda çok kötü kokuyar 20 gün oldu koku gitmiyor astar bozuk olabilirmi ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadir G,
   Büyük ihtimalle boyanız veya astarını bozuk. Duvarın kazınması, zımpara yapılması gerekiyor. Koku başka türlü çıkmaz. Ardından tekrar astar ve boya yapılacak.

   Sil
 21. Merhaba bende odamda bozuk boya kullandım boyacim birşey olmaz 1.2 güne havalandir gider dedi 4 hafta oldu 3 defada sildim fakat hala koku var oda kapısını kapatinca koku dahada artıyor boyaciyi aradım tekrar boyayalim alttakini zimpara yapmaya gerek yok diyor sizce ne yapmalıyım lütfen yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bozuk boyanın kokusu maalesef çıkmaz. Zımpara yapmanız gerekiyor. Önce kalın sonra ince zımpara yapın. 1 kat örtücü astar veya geçiş astarı uygulayın. Sonra boyanızı yapın.

   Sil
 22. Merhabalar marshalın özel mat Mine rengini almıştım ama boyanınca aldığım renkle hiç alakası olmayan renk çıktı şikayet ettim ve birde tarihine baktım ki 2009 10 sene olmuş rengin bununla alakası varmıdır ev de kötü koku var yapışkan gibi balli gibi bide bu boya tırnağımı atsam soyuluyor bana sıkıntı yaratır mı ne yapmam lazım şikayet ettim gelip bakacaklar ama masrafımı karşılamak zorundalar mı lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet,
   Tüketici haklarına ve Marshall boyaya şikayetinizi bildirin. Koku çıkmaz. Zımpara ve astar yapmanız gerekiyor. Büyük yapı market ise masrafınız karşılanır. Hırdavatçı ise daha zor olabilir. Marshall boyaya durumu bildirin.

   Sil
 23. Evimizin bir odası bozuk boya ile boyanmış çok kötü kokuyor bütün yaz heryer açık hiç kapatmadık buna rağmen kokuyor . Duvarlarin Üzerinden bir kat daha boyadım geçmedi. Duvarlari Çamaşır suyu ile sildim hala kokuyor .
  Tavanada sürülmüş herhalde o yüzden mi kokuyordur.tavani boyasam yeterli olur mu ? Ya da hepsini tavan dahil astar ve üzerine 2 kat boya yapsam faydası olurmu? Hangi markaları astar ve boya olarak önerirsiniz ben hep filli boya alıyorum.
  Yardımcı olursanız çok memnun olurum . Zımpara veya boa sökücü ile ben uğraşamam . Su karıştırmadan sağ çamaşır suyu ile silsem olurmu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalaesef boyanın kokusunun tamamen ortadan kalkması için boyanın duvardan kazınması gerekiyor. Astar ve tekrara boyamanın çok faydası olmaz. Belki duvarı çamaşır suyu ile silip duvar kağıdı veya benzer bir çeşit kapama yapmak biraz kokuyu giderebilir. Tavan da çamaşır suyu ile silinip tavan köpüğü ile kaplanabilir.

   Sil
  2. Yanıtınız için çok teşekkür ederim.

   Sil
 24. Merhaba, usta astar gerektirmediğini soyleyerek kahverengi amerikan panel kapılarımı panel kapı boyası(sentetik) ile uç kat boyayarak beyaza çevirdi.Tüm camları açarak evi çapraz havalandirma ile üç hafta havalandirdik fakat boya kokusu çikmadı.Bir gün ev kapalı kaldı eve geldiğimde boya kokusu çok fazlaydı.firma boyayi inceledi ve boyada bir bozukluk olmadığını bildirdi.Bir hafta daha havalandırdım fakat camları kapatınca sabahtan akşama hâlâ kokuyor.Havalarda soğumaya başladı.Bu kokuyu nasıl çıkarabiliriz.Uzerine su bazlı panel kapı boyası vurarak koku gider mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serenat,
   Evet astara gerek yok fakat sentetik boyalarda katlar arası en az 24 saat beklemek gerekir. Alt katlar tam kurumadan üzerine boya uygulanmış olabilir. Koku 1 aydır çıkmadıysa zımpara yapıp su bazlı panel kapı boyası ile boyayın.

   Sil
 25. Slm annemler eve boya sürdü ancak bu boya bozuk anlayamadılar ben tekrar boya aldım boyadım koku çıkmıyor evden 3 günlük bebeğim var yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Slm.
   Bozuk boya üzerine boya uygulanmaz. Maalesef bozuk boyanın duvardan kazınması gerekiyor.

   Sil
 26. Eğer tavan boyası ise bozuk olan boya zamanla çıkıyor koku evinizi sürekli havalandırmalısınız. Duvarda ise kazıma işlemi çok zor hatta imkansız gibi birşey duvarı kazımak alçı maliyetine sokar sizi eğer ki bozuk olan boya duvarda ise makina ile duvarları tamamen zımparalayıp yeniden boyama işlemi uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 27. Köpük tavandan bozuk boya kokusu nasıl çıkar tşkürler6

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birkaç hafta sonra hâlâ koku varsa maalesef tavan köpüğünü değiştirmeniz gerekiyor.

   Sil
 28. kolay gelsin bozuk boya mağdurlarındanım. sizden ricam bana en doğrusu ve en uygun (2 kere boyattım artık gücüm sınırlı) olarak neler yapmam gerekenleri söyleyebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durmuş Bey,
   Bozuk boyanın maalesef duvardan kazınması gerekiyor. Spatula ve kalın zımpara yardımıyla boyayı kazıyın. Saten alçı ardından astar ve boya uygulatın.

   Sil
 29. Merabalar bana yardımcı olurmusunuz Ne yaptıysam işe yaramadı mağaza sahibiyim iki tane soyunma kabini boyadım slikonlu siyah mat boya ile boya 8 ay kadar depoda durdu su katmıştım içine ağzı kapalıydı bende boya yaptım o boyayla inanırmısınız pastırma çemen gibi kokuyor mağazanın içerisi gittim. Yeni boya aldım aynısından üzerine vurdum yine geçmedi 2 kat ne yapmam gerekiyor çok kötü kokuyor bu sıcaklarda

  YanıtlaSil
 30. Marshalldan alınan boya bozuk çıkmıştı aylarca ağır kokusu çıkmadı yeni boya verdiler lakin onuda kullandık yine çıkmadı üç aydır evde ağır koku mevcut.

  Şimdi boya sökücü kullansam olur mu ve bu boya sökücüleri asitli mi ben yapabilir miyim ki? Ve hangi marka almak gerekir nasıl uygulanır? Üzerine astar ve yeni boya vurduk tabi bozuk boya altta kaldı tabi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bozuk boya önceden makine ile zımpara yapılmalı veya boya sökücü ile tamamen temizlenmeliydi. Sadece astar ile kurtulmak maalesef mümkün olmuyor. Simdi yine makine ile zımpara veya tamamen boya sökücü ile temizlemek gerekiyor. İkisi de zahmetli iş. Zıparadan çıkan toz veya boya sökücünün çok maliyetli olması problem olabilir. Ayrıca uygulamadan sonra duvarda boya sökücünün izi kalmayana kadar temizlik yapılması gerekiyor. Sanayi bölgelerinde büyük boya bayilerinde büyük ambalajda boya sökücü bulunabilir. Metylan kullanabilirsiniz. Bulamazsanız Filli, Polisan gibi büyük markaların boya sökücüleri de olur.

   Sil
 31. Geçtiğimiz yaz evimizi Marshall ile boyattik. Boya 2014 uretimliymis bir odaya sürdük lakin kokusu temmuzdan beri geçmedi tam 6 ay oldu. Bu 6 ayda camlar hep acıktı. Usta çağırdık hafif zımpara yapti ve üzerine saten alçı çekti tekrar boya yaptı. Ama koku hala oluşuyor evin ortasına ağır bir koku geliyor. Cami açınca kayboluyor. Marshalldan yetkililer geldi lakin olumsuz bir koku yok diye rapor verdiler. Ustaya söyledim boya sökücü kullan diye boya sökücü duvara kullanılmaz kapılara kullanılır dedi kullanmadı ve koku gitmedi.
  Kış gününde napcaz bilmiyorum. Bir bozuk boya nasıl olurda bu kadar pis bir koku verebiliyor üstüne saten alçı da çekildi astar da yapıldı hala bu koku nereden geliyor ya bu boyaların kimyası nedir böyle? Kokuyu gidermek için evde benim yapacağım bir şey var mı sizce berbat bir koku var bu odada boğucu nefes almayı zorlastirici burun tıkayan berbat bir koku. Sürekli beddua ediyorum her gün.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kemal Bey,
   Duvarın iyice zımpara yapılıp bozuk boyanın duvardan alınması gerekiyordu. Artık birçok uygulama yapılmış. Tek yapılacak şey. Boyanın hava ile temasını kesmek. Bu da sentetik boya ile olur. 1-2 kat sentetik astar uygulayın. Katlar arası 24 saat bekleyin. Sonra da 2 kat yarı mat sentetik boya uygulayın. Yine katlar arası 24 saat bekleyin. Boyayı havalar ısınınca yapın. Belki birkaç gün sentetik boya kokusu olur evde ama kötü kokuyu oldukça engeller sentetik boya.

   Sil
 32. Tinerli boya da beni çok rahatsız eder. Hava aldığı için mi koku oluşuyor duvarlardan?
  Saten alçı neden o kokuyu kapatmıyor engelleme özelliği hiç mi yok?
  Bu bozuk boyanin saldığı kokunun uçucu etkisi yok mu zamanla da mı azalmaz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kemal Bey,
   Saten alçı ve su bazlı boya hava geçirgenliği yüksek olduğu için kokunun hala dışarı neden oluyor. Mesela çöpü beze sarsanız kokar ama poşete koysanız kokmaz değil mi? Aynı şey. Zamanla koku azalsaydı çoktan azalırdı.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama