Halı Nasıl Yapıştırılır?, Duvardan Duvara Halı Nasıl Döşenir?, Halı Üzerindeki Simgeler Ne Demek?

   
    Halınızın üzerinde zamanla kalıcı lekeler ve uzun süre kullanımdan kaynaklanan yürüme yolu izleri oluşmuşsa ya da artık halınızın deseni ve rengi sizi eskisi kadar çekmiyorsa, yeni bir halıya ihtiyaç ihtiyaç vardır. Piyasada, yüzlerce çeşit duvardan duvara halı satılmaktadır. Ham maddeler ve üretim şekilleri bu halılarım kullanım özelliklerini belirler. Uzman olmayanlar için bunu ayırt etmek güçtür. TSE damgası, seçiminizi yaparken size yardımcı olacaktır. Ayrıca bazı ek özellikler de göz önünde bulundurulmalıdır. Halıların altında yer alan semboller, halının hangi kullanıma uygun olduğu hakkında bilgi sağlar.


Antistatik: Şimşek sembolü halının antistatik özelliğe sahip olduğunu belirtir. Böyle halılarda elektrostatik yük birikmez. Bu özellik, örneğin odada bilgisayar ile çalışacaksanız önemli olabilir.

Mobilya Tekerlekleri: Mobilya tekerleği sembolü, halının büro sandalyelerine dayanıklı olduğunu gösterir.


Büro Mobilyaları: Yüksek sertlikte kullanımlar için uygundur. ''Yüksek dayanıklılık seviyesi''


Merdiven:  Merdiven sembolü halının merdivenlere serildiğinde deforme olmayacağını anlatır.Yerden Isıtma: Yerden ısıtma sembolü halının, altından ısıtma borularının geçtiği zeminlere döşenebileceğini gösterir.


Oturma Odası: Sert ve orta sertlikte kullanımlar için uygundur. ''Normal dayanıklılık seviyesi''


Yatak Odası: Hafif ve orta sertlikte kullanımlar için uygundur. ''Düşük dayanıklılık seviyesi.''Islak Zemin: Su musluğu sembolü, halının nemli mekanlar için uygun olduğunu ve ayrıca banyoya da döşenebileceğini gösterir.


Üzerinde zararlı madde, emicilik ve koku yapma testleri yapılmış halılarda ise yandaki ''Zaralı madde testi yapılmıştır'' işareti yer alır. Bu etiketi taşıyan halılar, pentaklorfenol, formaldehit, sağlığı tehdit eden pestisitler, bütadiyenler veya vinilklorür gibi zararlı maddeler içermezler. Üretim aşamalarında asbest ve uçucu floroklorohidrobarbonlar kullanılmamıştır.

Halı İçin Ölçü Almak: Odaların uzunluğunu ve genişliğini ölçün. Duvar çıkıntılarını dikkate alın. Parça parça çalışmak yerine, duvardan duvara halıyı toplu satın alıp, artan parçaları da paspas olarak kullanabilirsiniz. Eklerden olabildiğince kaçının. Duvardan duvara halılar halı yapıştırıcısı ve en kolay halı bandı ile döşenir.
Zeminin Hazırlanması: Zemin kuru, sağlam, temiz ve düzgün olmalıdır. Yapıştırmaya  başlamadan önce parke bakım mumu veya eski yapıştırıcı kalıntılarını temizleyin.
Halı Bandı İle Döşeme: Döşeme işleminden önce süpürgelikleri sökün. Bu işlemi dikkatle yaparsanız süpürgeliklerinizi yeniden kullanabilirsiniz. Döşeme bandını halının kenar bölgelerine ve ortasından birkaç şerit atarak zemine yapıştırın ve üzerini ovun. Bantın üzerindeki koruyucu bandı çıkartın ve halıyı üzerine bastırın. Halının hav yönüne dikkat edin. Bu yön halının arkasında bir okla gösterilmiştir. Halının hav yönünü, yüzeye dokunarak da anlayabilirsiniz.
Yapıştırıcı İle Döşeme: Özel halı yapıştırıcıları kullanabileceğiniz gibi kontakt yapıştırıcılar da kullanabilirsiniz. (Örn.Pattex deri-kauçuk-ahşap, Pattex ince, Bison Kit, Derby, Bally)
    Halıyı yapıştırırken katlayıp veya rulo yapıp zeminin ortasından bir ucuna yapıştırıcıyı bir rulo ile sürüp halıyı üzerine kapatın sonra halının diğer yarısını yapıştırılan yerin üzerine katlayarak diğer yere yapıştırıcı sürün. Halıyı yapıştırmadan önce zemine sürülen yapıştırıcı halı yapıştırıcısı ise 15 dk. contakt yapıştırıcı ise 5 dk. bekledikten sonra halıyı yapıştırıcının üzerine serin. Halıyı iyice oturttuktan sonra süpürgeliklerinizi çivileyin.
    Oda geçişlerinde ve kapılarda halının bitim yerlerini halının rengine uygun, plastik veya metal raylar ile dübel ve vidalara veya genel montaj yapıştırıcısıyla tutturabilirsiniz.

2 yorum:

 1. Merhaba ismim Selçuk,
  Oğlumun odası 3 e 3 ve balık sırtı parke döşeli.slistre yaptıracak birini bulamadığımdan bende bulunan zımpara makinesi ile yapsam sonuç alırmıyım?(zımpara dairesel değil)
  Uygunsa hangi numara zımpara kullanayım?
  Ve son olarak vernik tavsiyesi verirseniz sevinirim, kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selçuk Bey,
   Parkenin rengi değişmeyecekse hafif bir zımpara, rengi değişecekse ham ahşaba kadar zımpara yapın. İnce 220 numara olabilir. Makinenizi deneyin zorlanmıyorsanız kullanın. Zımpara bittikten sonra aralarda boşluk varsa zımpara tuzunu doldu verniği ile karıştırıp boşlukları doldurun sonra renkli ahşap koruyucu üzerine cam cila kullanın.

   Sil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda