Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

HALI NASIL ALINIR?, HALI NASIL SEÇİLİR?, HALI ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?, HALI ÜZERİNDEKİ SİMGELER NE DEMEK?

   

    Halınızın üzerinde zamanla kalıcı lekeler ve uzun süre kullanımdan kaynaklanan yürüme yolu izleri oluşmuşsa ya da artık halınızın deseni ve rengi sizi eskisi kadar çekmiyorsa, yeni bir halıya ihtiyaçınız olabilir. Piyasada yüzlerce çeşit satılmaktadır. Uzman olmayanlar için kaliteli halıyı ayırt etmek zor olabilir. Halı satın alırken satıcıya halının ham maddesini, üretim şeklini, kayıp kaymadığını, koku yapıp yapmadığını sorabilirsiniz. Ayrıca halının kalınlığını ve dokuma sıklığını mağazadaki diğer halılar ile karşılaştırabilirsiniz. Bazı halıların altında yer alan semboller, halının hangi kullanıma uygun olduğu hakkında bilgi sağlar. 


Antistatik: Şimşek sembolü halının antistatik özelliğe sahip olduğunu belirtir. Böyle halılarda elektrostatik yük birikmez. Bu özellik, örneğin odada bilgisayar ile çalışacaksanız önemli olabilir.

Mobilya Tekerlekleri: Mobilya tekerleği sembolü, halının büro sandalyelerine dayanıklı olduğunu gösterir.


Büro Mobilyaları: Yüksek sertlikte kullanımlar için uygundur. ''Yüksek dayanıklılık seviyesi''


Merdiven:  Merdiven sembolü halının merdivenlere serildiğinde deforme olmayacağını anlatır.Yerden Isıtma: Yerden ısıtma sembolü halının, altından ısıtma borularının geçtiği zeminlere döşenebileceğini gösterir.


Oturma Odası: Sert ve orta sertlikte kullanımlar için uygundur. ''Normal dayanıklılık seviyesi''


Yatak Odası: Hafif ve orta sertlikte kullanımlar için uygundur. ''Düşük dayanıklılık seviyesi.''Islak Zemin: Su musluğu sembolü, halının nemli mekanlar için uygun olduğunu ve ayrıca banyoya da döşenebileceğini gösterir.


Üzerinde zararlı madde, emicilik ve koku yapma testleri yapılmış halılarda ise yandaki ''Zaralı madde testi yapılmıştır'' işareti yer alır. Bu etiketi taşıyan halılar, pentaklorfenol, formaldehit, sağlığı tehdit eden pestisitler, bütadiyenler veya vinilklorür gibi zararlı maddeler içermezler. Üretim aşamalarında asbest ve uçucu floroklorohidrobarbonlar kullanılmamıştır.

2 yorum:

 1. Merhaba ismim Selçuk,
  Oğlumun odası 3 e 3 ve balık sırtı parke döşeli.slistre yaptıracak birini bulamadığımdan bende bulunan zımpara makinesi ile yapsam sonuç alırmıyım?(zımpara dairesel değil)
  Uygunsa hangi numara zımpara kullanayım?
  Ve son olarak vernik tavsiyesi verirseniz sevinirim, kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selçuk Bey,
   Parkenin rengi değişmeyecekse hafif bir zımpara, rengi değişecekse ham ahşaba kadar zımpara yapın. İnce 220 numara olabilir. Makinenizi deneyin zorlanmıyorsanız kullanın. Zımpara bittikten sonra aralarda boşluk varsa zımpara tuzunu doldu verniği ile karıştırıp boşlukları doldurun sonra renkli ahşap koruyucu üzerine cam cila kullanın.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama