Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır?, Duvar Kağıdı Nasıl Seçilir?

    MALZEMELER
    Duvar kağıdınız, yapıştırıcı için fırça, tüysüz sert rulo (duvar kağıdı rulosu), makas, toz duvar kağıdı yapıştırıcısı, karıştırma çubuğu, kova
    HAZIRLIK 
    Yüzey kuru, temiz, düzgün ve eski kağıtlardan arındırılmış olmalıdır. Çatlak ve oyuklar kapatılmış olmalıdır. Sıva, kireç, alçı gibi yüksek emici duvarlarda duvar kağıdı uygulanmadan birkaç saat önce geçiş astarı uygulanabilir. Yüzey yağlı boya ise yüzeye zımpara ve sonra geçiş astarı uygulanmalıdır. Yağlı boya ve fayans üzerine direkt duvar kağıdı uygulanmaz. Duvarda küf var ise çamaşır suyu ile temizlenebilir. Ayrıca su bazlı silikonlu veya plastik boyanın üzerine de geçiş astarı uygulamak duvar kağıdının daha iyi tutmasını sağlayacaktır.  

    DUVAR KAĞIDI NASIL YAPIŞTIRILIR?
 • Duvarınızın yüksekliğini ölçerek, duvar kağıdınızı bu ölçüden 5-10cm. daha fazla kesin. Duvar kağıdının desenine göre bu ölçüyü arttırın.
 • Toz duvar kağıdı yapıştırıcınızı yarım kova soğuk suya dökerek karıştırın. 2 -3 dakika bekledikten sonra tekrar karıştırın. 20 dakika daha bekledikten sonra kuvvetli bir karıştırma daha yapın. Zeytinyağı kıvamını elde edin.
 • Yapıştırıcıyı fırçayla bütün kağıda eşit miktarda, bolca sürün.
 • 5-10 dakika kağıdın yumuşamasını bekleyin ve duvar kağıdınızı yapıştırın.
 • Yan sıraya geçtiğinizde kağıdınız desenliyse desenlerini hizalayın.
 • Yapıştırdığınız her rulodan sonra temiz bir bez veya sert duvar kağıdı rulosu ile yapıştırdığınız kağıdın kurumadan altta kalan hava boşluklarını çıkartın.
    UYARILAR
 • Büyük desenli duvar kağıtlarında kesim yaparken desenlerin birleşmesine dikkat edin.
 • Uygulamadaki fireleri hesaba katarak duvar kağıdınızı ihtiyacınızdan 1 rulo fazla satın alın.
 • Birden fazla duvar kağıdı satın alırken renk tonunun farkı olmaması için barkod numarasına göre değil parti numarasına göre kağıdınızı seçin. Parti numarası duvar kağıdının fabrika çıkış zamanını gösterir. Aynı kağıt bile olsa farklı zamanlarda fabrikadan çıkmış duvar kağıtlarında renk tonu farklı olur.
 • Duvar kağıdınıza uygun yapıştırıcı kullanın. (İnce kağıtlar için normal yapıştırıcı, kalın duvar kağıtları, boyanabilir duvar kağıtları, vinil duvar kağıtları, tekstil duvar kağıtları için daha kuvvetli profesyonel yapıştırıcılar kullanın.
 • Boyanabilir duvar kağıdını yapıştırıldıktan birkaç gün sonra isterseniz boyayabilirsiniz.
 • Vinil duvar kağıtlarını yapıştırdıktan birkaç gün sonra silebilirsiniz. Ayrıca boyanabilir duvar kağıtlarını da silinebilir su bazlı duvar boyası ile boyadığınızda 1 ay sonra silebilirsiniz.
 • Boyanabilir duvar kağıtları için en uygun boya su bazlı silikonlu silinebilir boyalardır.
 • İyi yapıştırılmış bir duvar kağıdı 7 seneden fazla kullanılabilir.

6 yorum:

 1. Evimin duvarına duvar kağıdı yapmak istiyorum. Bugun evime boyacı geldi. 2 adet duvara duvar kağıdı olacak dedim. Dyobinder atmasınu söyledim. Eve geldiğimde bu dediğim 2 duvarı boyamış usta. Şimdi boya üzerine duvar kağıdı yapıştırsam sorun olur mu? Boya filli boya alpina max soft mat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emin,emin
   Duvar kağıdı tutar fakat öncesinde 1 kat geçiş astarı uygulanırsa daha iyi.

   Sil
 2. Slm boya ustune duvar kağıdı oluyormu bilginiz varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Slm, Hangi boya olursa olsun, boyanın üzerine 1 kat geçiş astarı uygulandıktan sonra duvar kağıdı uygulayabilirsiniz.

   Sil
 3. Merhabalar. Duvar kağıdı sokum sonrası kalan kağıt tutkalları nı nasil ve ne ile temizlemek gerekiyor. Kolay ve etkili yöntem. Boya yapınca tutkal izlerinin gozukmeme için. Kolay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Duvarı sıcak su ile silin. duvar kuruyunca 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astarda kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com