Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

BANYODAKİ KÜFLER NASIL TEMİZLENİR?, BANYODAKİ KÜFLER NEDEN OLUR?, BANYODAKİ KÜFLERİN ÇÖZÜMÜ, DERZLERDEKİ KÜFÜ TEMİZLEMEK, KÜFLENMEYEN SİLİKON VAR MI?

   küf tutmayan silikon

    Küfün en çok sevdiği yerler ıslak ve nemli yerler olduğu için banyo ve tuvaletlerde sık sık küf oluşur. Bu nedenle duştan sonra banyonun pencere veya kapısını açarak havalandırmak önemlidir. Suyun derzlerde ve silikonların üzerinde uzun süre beklemesine izin vermeyin. Kuru bezle silin. Her ne kadar küvet, duş ve lavabo kenarına antibakteriyel ve küf dirençli silikon çekilse de en fazla 1-2 yıl içinde banyoda tekrar küf oluşması normaldir.
    

Silikonların Üzerindeki Küfler


    Silikonların üzerindeki küfü her ne kadar temizlemeye çalışsanız da mutlaka bir miktar küf kalacaktır. Bu nedenle silikonları kazıyıp temizlemek ve yeni silikon çekmek en iyi seçenektir.
    Tekrar silikon yapacaksanız (solvent) uçucu gaz içermeyen %100 silikon alın. Bilinen markaların antibakteriyel silikonlarını kullanın. (Örn.Sista, Bison, Sika, Kale v.b.)
    Silikon yapacağınız yeri temizleyip kuruttuktan sonra silikon kartuşunun ucunu çapraz kesip silikon tabancasıyla yavaşça boydan boya sıkın. Uygulamadan önce kenarlara kağıt bant çekebilirsiniz. Silikonu uyguladıktan sonra üzerindeki gözeneklerin tamamen kapanması ve düzgün bir görünüm oluşması için sıvı bulaşık deterjanına parmağınızı batırıp boydan boya parmağınızla hafifçe bastırarak üzerinden geçin.
    Eski silikonu temizledikten sonra küvet ve duşların duvar ile birleşim yerlerinde küvet kenar çıtası da kullanabilirsiniz. Çıtayı yapıştırmak için silikon kullanılabilir.
    Ayrıca küvet veya duş tekneleri kenarına silikon yerine su sızdırmazlık bantlarını da kullanabilirsiniz. Bu bantlar lavabolarda, küvetlerde, duş teknelerinde silikon yerine kullanılıyor. Suya ve kimyasal temizleyicilere dayanıklı olduğundan ve sararma yapmadığından küf sorunu için oldukça iyi bir seçenek olabilir. (Örn. Sista sızdırmazlık bandı, Bison sızdırmazlık bandı, Vodaseal sızdırmazlık bandı vb.)

 Fayans Derzlerindeki Küfler


    Küf için artık özel küf temizleyici ürünler üretiliyor. Bu ürünleri büyük yapı marketlerden, hiper marketlerden veya büyük hırdavatçılardan " küf temizleyici " veya " derz temizleyici " adında bulabilirsiniz. Bu küf temizleyiciler küfün içine iyice nüfuz etmesi için genellikle sprey şeklinde üretiliyor. Spreyi sıkıp birkaç dakika içine işlemesini bekleyin. Bir bez veya eski bir diş fırçası ile üzerini ovalayın. Bu ürünleri çevrenizde bulamazsanız çamaşır suyu veya sirkeyi bir sprey içine koyup eski diş bir fırçası yardımıyla da temizleyebilirsiniz.     

6 yorum:

 1. Zeynepp

  Merhabalar yeni taşınacağımız lojmanın banyosunda emaye kaplı küvet kullanılmış ve emaye artık çoğu yerde dökülmüş,paslanmış durumda.küvet kullanılabilecek durumda değil.poliuretan boya ile boyanabileceğini duydum ama internette bir çok poliuretan boya çeşidi var.bu boyama işlemi nasıl olmalı,ne kullanmalıyım.lütfen acil cevap bekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Önce yüzeyi, özellikle dökülen yerleri zımparalayın. Küvet için özel küvet emaye boyaları var. Onları kullanabilirsiniz. Örneğin: Henkel sprey emaye boyası.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Tasındıgım evin banyosunundaki lavaboyu temizlerken kullandığım temizlik maddesi yerdeki koyu renkteki fayansa damladı Beyza lekeler olustu. Nasıl çıkarabilirim yardımcı olur musunuz lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Kimyasal tepkime lekesi olduğundan çıkmayabilir. Yine de denemek isterseniz bir bezi sentetik tiner ile ıslatıp silin. Sonra sabunlu bir bez ile silin.

   Sil
 4. Evimin bir odası acayip derecede duvarlarından koku veriyor.Cam kapalı olduğu anda koku ortada buluşuyor ve ağır bir koku haline geliyor ve burun tıkanıklığı durumu oluşturuyor.Sebebi ne olabilir acaba ? küf değil rutubette değil.Oda full açık havalandırılıyorda ama duvarlardan gelen o ağır koku gitmiyor bir türlü.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni taşındığınız bir ev ise küfü temizlemeden üzerine boya yapılmış olabilir. Duvarın veya parkenin iç görünmeyen bir yerinde küf olabilir. Yeni boya yapıldıysa boya bozuk olabilir.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama