Banyo Ve Duştaki Küfler Nasıl Temizlenir?

   
    Küfün en çok sevdiği yerler ıslak ve nemli yerler olduğu için banyo ve tuvaletlerde sık sık küf oluşur. Küvet,duş ve lavabo kenarına her ne kadar antibakteriyel silikon çekilse de en fazla 1-2 yıl içinde tekrar küf oluşur. Sista Extra Beyaz, Bison v.b markaların küfe dirençli silikonları küfe birkaç yıl daha fazla dayanabilir.
    Küf silikonların üzerindeyse silikonları söküp, kazımak ve iyice temizlemek gerekir. Küf, fayans, derz veya duvar yüzeyindeyse ve özel küf temzileyici spreyler ile temzileyin.  Bunları bulamadıysanız yoğun kıvamlı çamaşır suyu ile sert bir fırça veya eski diş bir fırçası yardımıyla da temizleyebilirsiniz.
    Tekrar silikon yapacaksanız (solvent) uçucu gaz içermeyen bilinen markaların antibakteriel silikonlarını kullanın. (örn.sista, bison, sika, kale v.b.)
    Silikon yapacağınız yeri temizleyip kuruttuktan sonra silikon kartuşunun ucunu çapraz kesip silikon tabancasıyla yavaşça boydan boya sıkın. Uygulamadan önce kenarlara kağıt bant çekebilirsiniz. Silikonu uyguladıktan sonra üzerindeki gözeneklerin tamamen kapanması ve düzgün bir görünüm oluşması için köpüklü su veya sıvı bulaşık deterjanı ile bir hamlede boydan boya parmağınızla hafifçe bastırarak üzerinden geçin.
    Eski silikonu temizledikten sonra küvet ve duşların duvar ile birleşim yerlerinde küvet kenar çıtası da kullanabilirsiniz. Çıtayı yapıştırmak için arkasına biraz silikon sürmeniz yeterli.
    Ayrıca yapı marketlerde ve internetten bulabileceğiniz bu iş için özel bantlar da çok uzun süre silikon ve küf sorununuzu çözecektir. Bu bantları kullanmak ve uzun süre silikon ve küf derdinden kurtulmak istiyorsanız mutlaka iyi bir marka tercih etmelisiniz. Örneğin:  Bison, Vodaseal, Sista v.b       Düzgün bir montaj yapılırsa bu bantlardan silikonlara göre çok daha uzun ömürlü bir sonuç alınabilir.  

4 yorum:

 1. Zeynepp

  Merhabalar yeni taşınacağımız lojmanın banyosunda emaye kaplı küvet kullanılmış ve emaye artık çoğu yerde dökülmüş,paslanmış durumda.küvet kullanılabilecek durumda değil.poliuretan boya ile boyanabileceğini duydum ama internette bir çok poliuretan boya çeşidi var.bu boyama işlemi nasıl olmalı,ne kullanmalıyım.lütfen acil cevap bekliyorum.

  YanıtlaSil
 2. Önce yüzeyi, özellikle dökülen yerleri zımparalayın. Küvet için özel küvet emaye boyaları var. Onları kullanabilirsiniz. Örneğin: Henkel sprey emaye boyası.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba Tasındıgım evin banyosunundaki lavaboyu temizlerken kullandığım temizlik maddesi yerdeki koyu renkteki fayansa damladı Beyza lekeler olustu. Nasıl çıkarabilirim yardımcı olur musunuz lütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Kimyasal tepkime lekesi olduğundan çıkmayabilir. Yine de denemek isterseniz bir bezi sentetik tiner ile ıslatıp silin. Sonra sabunlu bir bez ile silin.

   Sil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda