Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

BAHÇE MOBİLYASI NASIL BOYANIR?, BAHÇE MOBİLYASINA VERNİK OLUR MU?, BAHÇE MOBİLYALARINI RENKLENDİRMEK, OKALİPTÜS AĞACI NASIL BOYANIR?, TİK AĞACINA VERNİK TUTAR MI?, BAHÇE MASASINA VERNİKLİ AHŞAP KORUYUCU OLUR MU?

(Güncellendi)
    Bahçe mobilyaları genellikle tik ve okaliptüs gibi sert ağaçlardan yapılır. Tik, okaliptüs, bambu gibi ağaçlardan yapılmış mobilyalar tik yağı ile yağlanır. Tik yağları özelliği gereği bahçe mobilyaları tarafından derinlemesine emilir, yüzeyde herhangi bir film tabakası bırakmaz. Çok yüksek su geçirmeme özelliğine sahiptirler. Sert hava koşullarına dayanıklılık sağlarlar ve ahşabın yapısını bozmazlar.
    Bahçe mobilyanızın bakımını yapacaksanız aşağıdaki teknik bilgiler size faydalı olacaktır.
    Yüzey Hazırlama: Tik yağı uygulanacak yüzeyler yağ lekelerinden, talaş tozlarından, eski boya ve vernik kalıntılarından tümüyle temizlenmiş ve zımparalanmış olmalıdır. Bünyesinde reçine ve doğal yağlar bulunduran sert ahşaplar üzerinde uygulama yapılmadan önce yüzey selülozik tinere batırılmış bir bez ile temizlenmelidir. Alt yüzeye önce solvent bazlı emprenye (koruyucu) kullanılabilir.
    Uygulama: Homojen ve düzgün bir görüntü elde edebilmek için tik, bambu veya okaliptüs mobilyanızdaki gözenek ve çizgilerin gidiş yönüne fırça ile bol bol uygulanmalıdır. 2 ya da 3 kat uygulanabilir. Katlar arasında bekleme süresi yaklaşık bir gündür. İkinci kata geçmeden önce ahşabın tik yağını iyice emmesi ve kuruması beklenir.

Tik, Bambu, Okaliptüs Ağacından Yapılmış Mobilyalara Vernik ya da Vernikli Ahşap Koruyucu Uygulanır Mı?

    Bahçe mobilyalarına vernikli ahşap koruyucu veya yat vernik de uygulanabilir. Fakat yüzeyde camsı bir tabaka oluşturduğundan artık zımpara yapılmadan tik yağı uygulanamaz.

Bahçe Mobilyalarını Renklendirmek

    Bahçe mobilyalarınızı doğal görünümünden çıkarıp rengarenk yapmak istiyorsanız. Yani beyaz, kırmızı, krem, mavi gibi düz renklere boyamak istiyorsanız genel maksatlı su bazlı boyaları veya yağlı boyaları kullanabilirsiniz. Mobilya üzerinde vernik varsa hafif bir zımpara yapıp boyamak boyanın su bazlı boyanın yüzeye daha iyi tutmasını sağlayacaktır. Genel maksatlı su bazlı boyalara örnek vermek gerekirse:  Polisan X1, Permolit Permolife, Dyo Hidrolux, Kale Supar v.b. Bu boyalarla boyandıktan sonra isteğe bağlı olarak, daha dayanıklı olması için üzerine su bazlı, akrilik, mat veya parlak renksiz vernik uygulayabilirsiniz. 
    Yağlı boyalarla boyamak isterseniz vernik veya zımparaya gerek olmadan direkt boyayabilirsiniz. Yağlı boyalarda mat olanları tercih ederseniz rulo, fırça izi belli olmadan daha kolay boyayabilirsiniz. Yağlı boya ile boyanmış bahçe mobilyalarını daha sonra su bazlı boya ile boyamak, verniklemek veya tik yağı ile yağlamak isterseniz yağlı boyayı yüzeyden tamamen kazımanız, zımpara yapmanız gerekecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama