Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

AHŞAP DOLABIN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK, AHŞAP SANDIK BOYAMAK, MOBİLYA BOYAMAK, MOBİLYANIN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK, SEHPA BOYAMAK, DOLAP BOYAMAK, SEHPANIN RENGİNİ DEĞİŞTİRMEK


       Rengini değiştirmek veya boyamak istediğiniz ahşap sandık, sehpa, dolap v.b bir mobilyanız varsa ilk dikkat etmeniz gereken şey eşyanızın daha önce hangi tür boya ile boyandığıdır.

Dolabınızın, Mobilyanızın Önceki Boyası Yağlı Boya İse

    Boya üzerinde pullanma, dökülme varsa zımparalayın. Yok ise direkt yağlı boya ile boyayabilirsiniz. İsterseniz boyadan önce 1 kat sentetik astar da uygulanabilir. Yağlı boya çok kapatıcı olduğundan istediğiniz renge çevirmekte zorlanmazsınız. Başka bir cins boyaya çevirecekseniz boyayı tamamen kazımanız ve zımparalamanız gerekir. Boyayı 24 saat arayla 2 kat yapın.

Dolabınızın, Mobilyanızın Önceki Boyası Vernikli veya Verniksiz Ahşap Koruyucu İse

    Mobilyanız verniksiz ise zımpara yapmadan aynı renkte (dekoratif) ahşap koruyucu uygulayabilirsiniz. Farklı bir renge çevrecekseniz ham ahşaba kadar zımpara yapmanız gerekir. Mobiyanız vernikli ise ince bir zımpara ile üzerindeki parlaklık alınmalıdır. Verniksizde olduğu gibi başka renge çevrilecekse ham ahşaba kadar zımpara yapılmalıdır. Yaklaşık 5 saat arayla iki kat uygulayın.

Dolabınızın, Mobilyanızın Önceki Boyası Lake İse

    Yine lake boya ile boyanabilir. Ayrıca sentetik ve su bazlı boyalar ile boyanabilir. Zımpara yapılıp yüzey hafif pürüzlü hale getirilir. Sentetik boya ile boyanacaksa sentetik astar; su bazlı boya ile boyanacaksa su bazlı astar uygulanması gerekir.

Dolabınız, Mobilyanız MDF Lam İse

    Su bazlı boya yapılacaksa su bazlı astar; sentetik boya (yağlı boya) yapılacaksa sentetik astar uygulanabilir. Su bazlı boyalarda astar uygulanmayacaksa boya kuruduktan sonra üzerine 1-2 kat vernik uygulanması boyanın dayanıklılığını arttırır. Sentetik boyalarda astarın faydası olduğu gibi astarsız da boyanabilir. Katlar arası bekleme süresi 24 saat olmalıdır.

Mobilyanıza Sadece Vernik Yapılacaksa

    Yağlı boya üzerine vernik uygulanmaz. Vernikli veya verniksiz ahşap koruyucu üzerine ya da ham ahşaba vernik yapılabilir. 24 saat ara ile 2-3 uygulanır. Her kat kuruduktan sonra ince bir zımpara yapılması en doğru uygulamadır.

Mobilyanızı Sprey Boya ile Boyayacaksanız

    Yüzey yağlı boya veya vernik benzeri parlak bir boya ise ince bir zımpara daha iyi bir sonuç verir.  400 ml. sprey boya tek katta yaklaşık 1,5 ile 2 metrekare arası alan boyar. Sprey boya uygulamaları mümkünse dış mekanda yapılmalıdır. Çıkan gaz solunmamalı, kutu iyice çalkalandıktan sonra yaklaşık 15-20 cm mesafeden sıkılmalıdır. 15-20 dakika ara ile 2 kat yapılabilir. Birinci kat dikey yapıldıysa ikinci kat ters yönde, yatay yapılabilir. Sprey boya uygulamalarında en önemli sorun. Sprey boyanın az metraj yapması ve dalga bırakmasıdır. Yani sprey boya hızlı olsa da maliyeti yüksek olabilir. Ayrıca yüzey genişse daha önce sprey boya uygulaması yapmış tejrübeli birinin uygulama yapması daha iyi sonuç verecektir. Aksi halde boya yüzeyde dalgalanma veya akma yapabilir.

Mobilyanız Ham Ahşap İse

    Mobilyanız ham ahşap ise mobilyanın boyayı emeceğini unutmayın. İstediğiniz boya ile uygulama yapın. Su bazlı ile yapılacaksa su bazlı astar, sentetik boya ile yapılacaksa sentetik astar, vernik yapılacaksa boyadan önce ahşap koruyucu uygulayın.

    Dolap, mobilya, sandık v.b ahşaplar için en çok kullanılan su bazlı boyalar: Polisan X1, Rich Multi Surface, Kale Supar, Dyo Hidrolux, Permolit Permolife ve su bazlı panel kapı boyaları. Bu boyalardan sonra exra dayanım için üzerine 1-2 kat su bazlı vernik uygulanabilir.

299 yorum:

 1. Bu konuya yakın olduğu için buraya yazıyorum. Evimin antresinde gömme dolap var, dolap kapakları MDF Profil Kapak sanırım, dış çerçevesi kahverengi orta kısmı yeşil renkte. Ben ortasındaki yeşil rengi, mutfak dolaplarıma uydurup krem renge çevirmek istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Mutfak dolabımın örneği şu adreste mevcut : http://www.berkemutfakdolabi.com/profilmutfak.html
  Ali, ANTALYA

  YanıtlaSil
 2. Nasıl boyayacağınızı soruyorsanız: Önce ince bir zımpara ile boyayacağınız yüzeyi zımparalayıp pürüzlü hale getirin. Sonra kenarlarına kağıt bant (boya bantı) çekin. Boyanızı ise 2,5 ya da 3 numara kıl fırça ile kullanın. Boyanız yağlı boya olabilir. (yarımat ya da mat)Bir gün ara ile iki kat yapın.
  Kolay gelsin..

  YanıtlaSil
 3. acik tahta renkli dolabim var bir kac senelik salon dolabi ama renginden SIKILDIM beyaza boyamak istiyorum size sormak istedim ne yapmam lazim

  YanıtlaSil
 4. Üzerinde kaplama yoksa öncelikle dolabı hafifçe zımpara yapmalısınız. Pürüzsüz beyaz olmasını istiyorsanız kaliteli bir yağlı boya kullanarak 1 gün ara ile 2 kat boyayın. Boyamada kısa tüylü parmak rulo kullanın.
  İyice zımpara yaparak beyaz renkte vernikli ahşap koruyucu da kullanabilirsiniz. Vernikli ahşap koruyucular ahşabı korur ve desenlerine zarar vermez. 5-6 saat ara ile en az iki kat yapın.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba ben Tuncay salonumda eskitme modelde solun takımım var, sunta ve bazı yerleri kaplama. ben dolabımı beyaza boyamak istiyorum ve parlak beyaz elde etmek isttiyorum. Ne yapmam gerekir teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Kapmala yüzeye birşey yapamazsınız ama boyalı yüzeyleri iyice zımparaladıktan sonra lake boya veya kaliteli bir yağlı boya ile boyayabilirsiniz. (24 saat ile 2 kat) Firmaların yağlı boyalarından lüx yazanı kullanın, üst kalitedir. (Dyolux, Marshall lux v.b.)

  YanıtlaSil
 7. Açık renkli mdf bir dolabım var,daha koyu bir renge boyamak istiyorum zımpara yapmadan astar kullanarak yapabilir miyim? Zımpara yaparak boyama yapmam gerekiyorsa su bazlı bir boya mı kullanmalıyım?

  YanıtlaSil
 8. Koyu renge geçmeniz için zımparaya gerek yok, ancak dolabın üzerinde yağlı boya varsa veya parlak vernik varsa su bazlı boyaya geçecekseniz boyanın tutunması için zımpara yapmalısınız. Yağlı boya üzeri yağlı boya (sentetik) yapacaksanız direkt uygulayın.

  YanıtlaSil
 9. Merhabalar 1,50 Metrelik akvaryumumun altına sehpa yapmak istiyorum sehpayı profil demire mdf giydirmek istiyorum benim size sorum mdf yi boyamak için yapılacak işlemler nelerdir birde maliyet açısından sormak istiyorum bu ahşap kapılar için kullanılan boyaları mdf dede kullanabilirmiyiz bu boyayı boya tabancasında kullanabilirmiyim teşekkürler

  YanıtlaSil
 10. Mdf yi yağlı boya, lake boya veya ahşap kapılar için olan vernikli veya verniksiz boyalarla boyayabilirsiniz. Ancak üzerinde vernik veya boya varsa ince bir zımpara gerekir. Üzerinde yağlı boya varsa, yağlı boyadan devam edin aksi halde tamamen zımpara yapılmalıdır.

  YanıtlaSil
 11. Merhaba sizlere boya konusunda sormak istediğim şeyler var cevaplarsanız sevinirim.Benim evimdeki mobilyalarım sunta üzeri kaplama hareli ceviz rengi(tam olarak bu malzemenin adını bilmiyorum)ben bu molyalarımı beyaz renge boyamak istiyorum acaba kendim bu işin altından kalkabilirmiyim?
  Birde mobilyaları nasıl bir işlem sırasında geçirmem gerekiyor?
  Direk üzerini boyayabilirmiyim?
  Nasıl bir astar ve boya kullanmam gerekiyor?
  Yardımcı olursanız çook sevinirim.

  YanıtlaSil
 12. Önce deri kısmı bir kağıt bant ile ahşap kısımdan ayırın.
  Ahşabın üzerini ince bir zımpara ile zımparalayın.
  Üzerine 1 kat sentetik astar uygulayın.
  Kuruduktan sonra boya markalarının lüx grubu yağlı boyasını (parlak, yarımat veya mat) 24 saat ara ile 2 kat uygulayın.

  YanıtlaSil
 13. suntalam mobilyanın üzerine direk boyama yapılabilirmi?kaplamayı kaldırmak gereklimi?kaplama kolay kaldırılır mı?nasıl boya kullamak doğru olur?

  YanıtlaSil
 14. Kaplamayı kaldıramazsınız.
  Üzerini zımparalamayı deneyin pürüzlü hale getirin. Normal zımparalar ile olmazsa matkap ucuna takılan zımpara aparatlarını kullanın.
  Zımparadan sonra üzerini temizleyin, 1 kat sentetik astar kullanın.
  Astar tamamen kuruyunca 24 saat ara ile iki kat yağlı boya ile boyayın.
  İyi bir markanın lux grubu parlak, yarımat veya mat boyaları olabilir.

  YanıtlaSil
 15. 1metreye 1metre ölçüsündeki kahverengi kare sehpamı beyaza boyamak istiyorum kaç adet sprey boya almalıyım? Beyaz yemek masama uygun olsun istiyorum nasıl boyayabileceğim hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
 16. Birşey daha danışmak istedim sehpayı boyarken sprey boyamı yoksa yağlı boyamı kullansam.Fırça ile yağlı boyayı uygularsam bazı yerleri daha kalın olabilir diye düşünüyorum hangisi daha kalıcı ve daha kolay uygulamalı olur? sehpanın orjinali yağlı boya falan değil verniklide değil klasik kahverengi orta sehpa bunada zımpara uygulamalımıyım?

  YanıtlaSil
 17. (İsimleri yazalım lütfen) Sprey boya dayanıklı olmaz. Zımpara yapın, (Kaplama yoksa zımparaya gerek yok) sentetik astar ile 1 kat astarlayın, kuruyunca 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya yapın. Kaliteli kıl fırça kullanın iz yapmaz. Biraz da tiner ekleyin.

  YanıtlaSil
 18. (İsim yazın lütfen)(1 metreye 1 metre sehpaya sprey): Spreylerin boyadığı alan üretici firmasına göre değişir. 1,5 m² yapan da var 3 m² de. İyi bir kutu sprey boya ile 2 kat yapabilirsiniz. (Örneğin: Akçalı sprey)

  YanıtlaSil
 19. merhabalar,
  benim mobilyalarımın hepsi beyaz ama yatak odasındaki etejerlerimin üstüne koyduğum parfüm vs.şeyler iz yaptı ve çok kötü lekeler oluştu.acaba ben bunları kendim beyaza boyayabilir miyim ? nasıl bir boyama tekniği kullanabilirim, zımpara veya nasıl bir boya ? bir de mat beyaz mobilyalarım parlak istiyorum.son olarakta yatağım kırmızı suni deri bunu da beyaza boyama imkanım olabilir mi ? bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Tşk.

  YanıtlaSil
 20. Ahşap Mobilyanız için: Boyayı zımparalayın yüzeyini pürüzlü hale getirin. Sonra yüzeyi memli bezle silin 1 kat sentetik astar uygulayın. Kuruduktan sonra 24 saat ara ile 2 kat lux grubu yağlı boyalalar ile boyayın. (Örn.Dyolux,Marhall Lux) (Kısa tüylü saten rulosu ile uygulayın.)
  Suni deri için: Dericilerde özel boya sorun.

  YanıtlaSil
 21. merhaba benim sorum da bizim tayin çıktı lojmanda kapılar tahta ama giden arkadaş farklı renklere boyamış ben sevmedim ve ahşabın kendi rengi olsun istiyorum kapıların bazısı beyaz bazısı ise koyu yeşil bunları ahşap renge nasıl çevirebilirim koyu yeşil olanlar yağlı boya ile boyanmış beyaz olanlar ise normal ev boyası ile boyanmış yardımcı olursanız sevinirim bide 8 kapının maliyeti tahminen kaça gelir cevap yazarsanız çok sevinirim ayrıca bu uygulamada çok güzel bizi aydınlattığınız için teşekkürler ...

  YanıtlaSil
 22. En kolay yağlı boya ile boyarsınız. Neredeyse her boyanın üstüne olur ve iyi kapatıcı bir boyadır. Fazla tiner atmadan koyu renkleri de kapatabilirsiniz. (24 saat ile 2 kat boyayın.)Bunun için en fazla 3-4 lt boyaya ihtiyacınız olacak ama siz 2,5 lt.lik boyadan 2 adet alın bence. (Yaklaşık maliyet 60 tl)
  Zor yol ise boya sökücüler ile kapıların boyasını tamamen sökmektir. Ham ahşaba kadar söküp
  çıkarır siz de isterseniz vernikli, renkli ahşap koruyucular ile boyayabilirsiniz. Bunun için 4-5 kg. boya sökücü ve 2,5 + 0,75 lt (2 kat)vernikli ahşap koruyucuya ihtiyaç olacak. (Fırça, rulo hariç yaklaşık maliyet: 80 tl)

  YanıtlaSil
 23. çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz tavsiyelerinize uyacağım.

  YanıtlaSil
 24. yemek odam gül kaplama vernikli maun renge boyamak istiyorum bana yardım edermisiniz nasıl vernik veya boamı alıcam teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 25. Kaplama üzeri vernik iyi tutmaz. Zımparadan sonra yağlı boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 26. merhaba ben masamı boyayacağım sunta kaplama ve ayakları metal. zımparalayıp astar olmadan boyasam dayanıklı olur mu? ayrıca masa olduğu için zamanla silindikçe boya gider mi ? metal ayaklara ve masa üzerine vernik kullansam dayanıklı hale gelir mi teşekkürler

  YanıtlaSil
 27. Astar düzgün bir zemin oluşturur. Ama astarsız da olur. Silindikçe boya gitmez, ama kaplama üzerine en iyi yağlı boya olur. (Boyadan önce astar ile birlikte) Vernik uzun süreli dayanıklılık sağlamaz. Zaten yağlı boya üzerine de olmaz.

  YanıtlaSil
 28. güner ayaz meraba ben evimi yeni aldım mutfagımı değiştirip ankestra yapmak istiyorum ama daha yeni evliyim eşyalarım daha yeni o yüzden 1 2 sene sonra yapmak istiyorum şimdiki mutfak dolabım eski değil okadar ama ben onu siyah beyaza boyamak istiyorum sizce güzel olurmu??

  YanıtlaSil
 29. Uygulama iyi yapılırsa olur. Zımpara, sentetik astar 1 kat. Kuruduktan sonra da 24 saat ara ile 2 kat kaliteli mat veya yarı mat bir yağlı boya ile boyayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 30. Merhaba kaplama bi dolabın var beyaza boyamak istiyorum yapmak gerek ..ozlem..

  YanıtlaSil
 31. Kaplamalar üzerine boya iyi tutmaz.
  İyi bir iş için önce üzerini zımparalayıp pürüzlü hale getirin.
  Sonra 1 kat geçiş astarı uygulayın.
  Astar kuruduktan sonra isteğinize göre parlak, yarımat veya mat yağlı boya ile (katlar arasında 24 saat bekleyerek) 2 kat boyayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 32. vernikli kapılarımı nasıl rengini değitirebilirim üzerleri hangi boyayı tutar örnek: yağlı boya tutarmı birde verniğin renk toları varmı şimdiden teşekkürler a.e.o.

  YanıtlaSil
 33. Vernik üzerine hafif bir zımpara yapıp yağlı boya da yapabilirsiniz. Vernikli ahşap koruyucuların renkli olanları da var. (Örneğin: ceviz, meşe, kiraz, maun v.b.)

  YanıtlaSil
 34. ARZU
  MUTFAK DOLAPLARIM VE ODA KAPILARIM VERDİĞİM LİNKTEKİ MALZEMEDEN. ADINI BİLMİYORUM . BEYAZ MARSHAL LÜX YAĞLI BOYA ALDIM. UYGUNMUDUR . ASTAR NEDİR NASIL ATILIR ONUDA YAZARMISINIZ

  http://4.bp.blogspot.com/-4MACXNRfLpk/T05tGr_5tuI/AAAAAAAAAoA/aaIQC3zr_t4/s1600/DSC05661.jpg

  YanıtlaSil
 35. Kapıdaki boya vernikli ahşap koruyucu.
  Astara ihtiyacınız yok, hafif bir zımpara yapıldıktan sonra benzer bir renkte veya daha koyu bir renkte vernikli ahşap koruyucu ile boyanmalı.
  Aldığınız boya da Marhall'ın lüx yağlı boyası. 1 kat sentetik astar, kuruyunca 24 saat ara ile 2 kat bu boya ile de boyayabiliriniz.
  Fakat boya ahşabın desen ve çizgilerini kapatır doğallığını bozar, düz olur bilginiz olsun.

  YanıtlaSil
 36. merhaba seyhan ben
  sızden cesaret alarak koyu kahverengı olan mobılyalarımı beyaza boyamaa karar verdım.
  öncelıkle sızı tebrık edıyorum bukadar guzel,herkonuda fıkır edınebılecegımız ve bukadar aydınlatıcı guzel cevaplar verdıgınız ıcın.
  sımdı soruna gelırsek dedıgınız herseyı uyguladım
  dyolux boya,astar,parmak rulo,3 numara fırca hersey aldım acıkca tum sorulan ve verılen cevapları çok ıyı okudum ve verdıgınız cevaplardan cesaret alıp basladım zaten.
  yatak odası takımımın tuvalet aynasıyla komıdınlerını ama içime sınmeyen puruzler var.
  fırcaylada olsa,ruloylada olsa ız var puruzsuz olmuyor yada bazı yerlerınde çok kuçuk baloncuklar var dıkkat edılınce.
  adaha 6 kapılı dolabım bırde yatak var gec degıl:)) en azından onlar daha kusursuz olursa verecegınız bılgılerle çok mutlu olurum.
  lutfen dort gözle verecegınız cevabı beklıyor olacam ımalatı durdurdum:)
  teşekkur ederım

  YanıtlaSil
 37. arzu
  cevap için teşekkürler. düz olması sorun değil. beyaza boyamaktı amacım . beyaz olmazmı.

  YanıtlaSil
 38. arzu

  çok soruyorum belki ama hata yapmak istemiyorum. amacım beyaz kapı olduğı için yağlı boya seçtim. şimddide kafam karıştı. yağlıboya sararır dediler. akrilik esaslı kullan dediler ama akrilik boya nedir onu bile bilmiyorum . tavsiyebniz nedir.

  YanıtlaSil
 39. Beyaz olur. Yağlı boya almışsınız madem, kullanın. Markaların iki kalem yağlı boyası vardır. Siz iyisini, aldınız zaten. Marshall en çok tutulanı. İyi bir astardan sonra sorun çıkmaz. Sararma hemen olmaz, zaten üzerini düzenli aralıklarla çok rahat temizlik maddeleri ile temizleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 40. Seyhan Bey,
  Baloncuk astardan önce zımpara yapılmadığından veya eksik yapıldığından olabilir.
  Pürüzsüz ve dalga bırakmadan boya yapmak istiyorsanız mat veya yarımat boyaları kullanın. Hataları, fırça ve rulo izlerini en aza indirir.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 41. seyhan hanım diyelım
  sorun boyaya basladım suan farklı bır urun kullanmam olmaz sanırım.
  zımpara yaptım,ardından önce nemlı bırbezle sılıp kuruttum.
  acaba bayoda olan o puruzler yaglıboya oldugu ıcinmı ozaman.
  belkı tınerı fazla kattıgımdan olabılırmı dıye dusunuyordum ama...
  pekı uygulamaya devam etsem(boya degıstırmeden)sorunu daha ıyı zımparalayarak çözermıyım?
  yada boyayı yeterınce karıştırmamam dedıgım baloncuk yada pürüzlere neden olurmu?
  sanırım verdıgınız cevap cesaretımı kırdı...
  ama dedıgınız dyolux yazan boyalardan aldım.aslında keşke olabılecek boyle kucuk sorunlarıda not düşseydınız tercıhım belkı farklı olurdu...
  ne yapmam lazım en küçük zararla bıtırmek ıstıyorum yaptıgım işi...:)

  YanıtlaSil
 42. Seyhan Hanım, (Özür Dilerim)
  Sizin için bazı önemli ipuçları:
  Baloncuk problemi zeminle alakalı,
  Eski boyası neydi blmiyorum ama zımparayı iyi yapın,
  Boyanıza en fazla %15 tiner katın,
  İkinci katı ertesi gün yapın,
  Uygulama sırasında boyayı eşit dağıtmaya çalışın, gerekirse boyanızı geniş bir kaba aktarın, üzerine boya ızgarası yerleştirin, boyalı ruloyu ızgara üzerinde 2-3 tur çevirip, boyanın fazlasını atın ve rulo üzerinde eşit olmasını sağlayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 43. merhaba seyhan(hanım:)
  verdıgınız bılgıler ıcın teşekkur ederım.ben hatamı anladım sanırım yeterınce zımpara yapmadım .
  eskı boya rengım koyu kahve yaglı boyaydı.
  kalan urunler ıcın dedıgınız bılgılerı uygulıcam mutlaka ..
  çok guzel bır sıte herkese tavsıye edıyorum gercekten.
  ben yapmayı,degısımlerı yada kendı işini kendi yapmayı seven bırıyım o işte zahmetım olacak kı mutlu olım,benım dıyebılım ozaman parayla almaktan daha çok mutlu edıyor benı ve sıtenız düşündügüm ve arayabılecegım her bılgıyı paylaşmış harıka bır sıte.
  verdıgınız tum bılgıler ıcın teşekkur ederım...

  YanıtlaSil
 44. arzu
  kapıları ve dolap kapaklarını zımparalamak için el gücü yerlimi zımpara makinesi kullanmak akkıllıca olurmu.

  YanıtlaSil
 45. Kaplama değilse kağıt zımpara veya daha rahat sünger zımpara ya da takoz zımpara kullanılabilir.

  YanıtlaSil
 46. merhabalar sehan ben
  mobılyam harıka oldu sayenızde.bırçok kışı teklıf getırıyor mobılya boyamam ıçin.şaka bıryana komsumun açık kahve bıldıgımız eskı cerceve modelı orta kısmıda kaplama.çok beyendıgı ıcın ısrar ettı benımkınıde degıstırelım dıye ama kaplama oldugu ıcın zımpara olurmu ne yapmam gerek bılmıyorum
  beyaz sıyah karısık bırsey ıstıyor.
  4kapılı cercevelı ortası kaplama.
  nerden nasıl başlamam gerekıyor.
  yardımcı olursanız sevınırım.

  YanıtlaSil
 47. Tekrar Merhaba Seyhan Hanım,
  Öncelikle kaplama daha riskli bunu bilmenizde fayda var. Boyanın tutunması daha zayıf olabilir. Sırasıyla şu yolları takip edebilirsiniz.
  * Yüzey matlaşana kadar iyi bir zımpara.
  * Yüzeyi nemli bezle silip tekrar kontrol edin.
  * 1 kat geçiş astarı (transfer astarı)
  * İyice kuruduktan sonra 1 kat sentetik astar.
  * 24 saat ara ile 2 kat sentetik mat veya yarımat yağlı boya.
  (Geçiş astarı parlak yüzeyde tutunma sağlayacak, sentetik astar ise yüzeyin düzgün çıkmasını sağlayacak.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 48. merhaba seyhan ben
  son kez rahatsız edecem kusura bakmayın lutfen.
  benım boyadıgım yatakod(asını beyaz yaglı boya)ustune vernık cekılebılırmı.ben ustune sıtıkır aldım ozel manzara desenlı onların daha uzun ömurlu olabılmesı ıcın vernıkleyın denmış ustunu ama yaglı boya vernık olurmu yapsam ustune acaba.

  YanıtlaSil
 49. Yağlı boya üzerine vernik tutmaz.Zaten ihtiyacınız da yok. Çünkü yağlı boya da vernik gibi parlak bir yüzey oluşturduğundan stickerleriniz iyi yapışacak. (Yapıştırmadan önce üzerinde toz varsa alın.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 50. evimde eskitme türü gardrop var bunu beyaza boyamak istiyorum. üstü vernikli ne yapmam gerekiyor..bide boya tabancası ile boyaya bilirmiyim..

  YanıtlaSil
 51. Üzerini hafifçe zımpara yapın, nemli bezle üzerini silin. Düz beyaz yağlı boya yapacaksanız 24 saat ara ile iki kat yağlı boya yapabilirsiniz.
  Boya tabancanız yağlı boya atıyorsa, iyi bir tabanca ise tinerini biraz fazla koyup yapabilirsiniz. (Toplam yaklaşık tiner % 20)

  YanıtlaSil
 52. arzu

  daha evvelde sorumuştum. malzemelerimi hazır ettimde hala korkuyorum . olmaz diyenler var. şimdi size dolapların kendi resimlerini göstereceğim. lütfen birkez daha cevap verin.
  [url=http://bit.ly/c25MCx][img]http://f1205.hizliresim.com/x/8/5j1q1.jpg[/img][/url]

  YanıtlaSil
 53. Arzu Hanım,
  Yağlı boya neredeyse her türlü zemine uygulanabilir. İyi bir iş için:
  * Zımparadan sonra nemli bezle silin.
  * 1 kat geçiş astarı uygulayın.
  * Kuruyunca 1 kat sentetik astar uygulayın.
  * O da kuruyunca 24 saat ara ile 2 kat mat veya yarımat yağlı boya ile boyayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 54. bk, benim elbise dolabı şifonyer ve komidin var, desenli bir kağıtla kaplanmış bu duvar kağıdı değilmi? ben bunların rengini dğiştirmek istiyorum, nasıl değiştirirm????... yine duvar kağıdıyla kaplamam lazım galiba..???

  YanıtlaSil
 55. Görmeden birşey söyleyemem kendinden yapışkanlı vinil kaplama mı, duvar kağıdı mı?

  YanıtlaSil
 56. merhaba ben emine.aslında tüm cevaplarınızı okudum çok şey öğrendim.benim bir ağaçtan sandık ve sehpam var. ikisi de boyalı ve kalınca vernikli.renklerini açık krem yapmak istiyorum.ahşap damarların kaybolması önemli değil.dayanıklı ve şık olmalarını istiyorum.yağlı boyamı akrilik boyamı kullanmalıyım.işlem basamaklarını belirtirseniz sevinirim.bu arada sandık tamamen oymalı el işçiliği.zımpara zor gibi görünüyor.

  YanıtlaSil
 57. * Matkap ucuna takılan minik yüzeylerde bile zımpara yapma imkânı veren uçlar var. Bunları veya yumuşak uçlu tel fırça kullanıp zımparalayın.
  * Üzerine nemli bezle silin.
  * Yarımat veya mat yağlı boyayla 24 saat ara ile 2 kat boyayın.
  * Tinerini biraz fazla katın.
  * Akrilik bulabilirseniz o da olur.

  YanıtlaSil
 58. YILDIZ
  Merhaba,Boyama konusundaki sonsuz bilginizden ben de yararlanabilir miyim:)Mobilyalarımı boyamaya karar verdim..Kokusuz olsun diye su bazlı akrilik boya kullanmak istiyorum...Bununla iyi sonuç alabilir miyim.Nasıl bir sıra izlemeliyim..Fırça izi olmaması için ne yapmalıyım..Yardımcı olursanız çok mutlu olurum..

  YanıtlaSil
 59. * Lake boyalarda mobilyalarda iyi sonuç alırsınız.
  * Parlak yüzeylerin zımpara yapılması gerekir.
  * Kaplama yüzeylerde çok daha dikkatli olmak gerekir. (Geçiş astarı kullanılmalı.
  * İz kalmaması için yarımat veya mat boyaları tercih edin.
  * Düz yüzeylerde kısa tüylü rulo kullanın, boyanın hemen sonrasında üzerinden rulo ile tekrar geçin. Girinti ve çıkıntılar için küçük bir fırça da kullanışlı olabilir.

  YanıtlaSil
 60. Çok teşekkür ederim..Dediğiniz şekilde uygulamaya çalışacağım..

  YanıtlaSil
 61. Merhaba ismim Serkan;
  vernikli ahşap eski bir sehpam var. üzerine sıcak bardak falan konulunca leke yaptı. tekrar boyamak istiyorum. nasıl bir işlem uygulamam gerekiyor.verniği komple kaldırmam mı gerekiyor? sprey boya iyi olur mu?
  bu da sehpanın fotosu
  http://f1205.hizliresim.com/x/n/699yn.jpg

  YanıtlaSil
 62. Hafifçe zımparalayın. Nemli bezle tozunu alın. Kaliteli bir spreyle 1 kat enine 15 dakika sonra 1 kat da boyuna boyamanız yeterli.

  YanıtlaSil
 63. İsmim serkan;
  cevabınız için teşekkür ederim.havalar ısınsın deneyip yorum göndermeye çalışırım.

  YanıtlaSil
 64. meraba tuğba ben tavan la alakalı bişey sorcam bizim tavan pütürlü bi tavan kartonpier yapıp çıta çektikten sonra orası boyanması gerekiyo pütürlü tavanda boya tutarmı ?

  YanıtlaSil
 65. Uzun ipli plastik rulosu ile boyanır.

  YanıtlaSil
 66. Merhabalar.
  Ben evdeki venge renkteki mobilyalarımı malesef zımparalamadan su bazlı yağlı boya ile beyaz renge boyadım. Bir kaç blokta gördüm bu şekilde boyandığını. Ve sonrasında hepsi sert bir darbede hemen kazınıyor. Şu anlık bir problem yok ama zamanla kullandıkça dökülecekler. Sorum şu şekilde olacak. Zımpara yapıp tekrar su bazlı yağlı boya ile boya yaparsam tutarmı. Sentetik boya kullanmak istemiyorum. Çok ağır kokuyor. Nasıl bir yöntem uygulamalıyım. Siz hangi tarz boyaları önerirsiniz evdeki mobilyaları boyamak için. Şimdiden teşekkürler cevap için.

  YanıtlaSil
 67. Boyayı iyice zımparalarsanız olur. Sonra nemli bezle silin. Üzerine de bulabilirseniz 1 kat su bazlı astar uygulayın.

  YanıtlaSil
 68. merhabalar. mdf mutfak dolaplarının kapaklarını lake yaptrımak istedim. ancak bir marangoz, lake kapak ağır gelince zamanla düşer dedi yani mdf onu taşımazmış. o yüzden komple lake yaptrımak gerekiyormuş dolapları doğrumu dur?

  YanıtlaSil
 69. İlginç, o zaman taşıyabilecek şekilde yapsın usta O.
  Siz yine de başka bir ustaya daha sorun.

  YanıtlaSil
 70. Merhaba.Ben Dilek.Öncelikle teşekkürler.Sizden cesaretle antika bir vitrin takımım var. Onu krem rengine boyamak istiyorum. Mobilyanın üzeri vernikli.Neler yapmalıyım .kullanmam gereken malzeme ve teknikte bana yardımcı olursanız sevinirim.TEŞEKKÜRLER.....

  YanıtlaSil
 71. Krem rengine yakın bir vernikle boyayacağınızı varsayarsak.
  * Hafif bir zımpara yapın.
  * Üzerini nemli bir bezle silin.
  * Vernikli ahşap koruyucu ile 5-6 saat ara ile en az 2 kat boyayın.
  * İyi bir iş için: Katlar arasında hafifçe zımpara yapın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 72. Meşe kaplama, yüzeyine parlak vernik atılmış annemin vitrin takımından bozma bir kitaplığım var. Renkli bir çalışma yapmak istiyorum nerden başlamam gerekiyor. Nasıl bir boya kullanırsam daha iyi sonuç alırım. Nasıl bir fırça kullanmam gerekiyor. Kısaca bu işlerden hiç anlamıyorum yardımcı olursanız sevinirim. Şeyma GÜRBÜZ

  YanıtlaSil
 73. Kaplama üzerine boya iyi tutmaz.
  İyi bir iş için :
  * Üzerini zımparalayın.
  * Nemli bezle silin.
  * 1 kat geçiş astarı uygulayın.
  * 24 saat ara ile 2 kat yağlı boyalar ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 74. merhaba benim ahşap ceviz parlak görünen mutfak masası takımım siyaha dönük koyu kahve komidinim ve suntalem olduğunu öğrendiğim siyaha dönük koyu kahve renkli televizyon ünitem var.hepsini beyaza boyamak istiyorum.internette araştırdım biraz su bazlı dış cephe son kat boyası ile boyanırsa zımparaya gerek yokmuş doğrumu acaba?zımpara yapmam gerekmi ve ne tür boya kullanmalıyım.suntalem boya tutarmı .teşekkürler

  YanıtlaSil
 75. Bir önceki yorumum sizin için de geçerli. Ek olarak hızlı ve pratik bir şekilde boyamak istiyorsanız hafifçe zımparalayın, 15-20 dakika ara ile sprey uygulayın. 1. kat dikey ise 2. katı yatay yapın. kaliteli bir sprey kullanın. (Akçalı marka olabilir.)Üzerine isterseniz parlatması ve çizilmelere dayanıklı olması için sprey vernik de uygulayabilirsiniz.
  (Dış cephe boyası ise tutsa bile çok dayanıklı olmaz, parlak yüzeylere uygulanmaz.)

  YanıtlaSil
 76. merhabalar;öncelikle benzer sorulara sabrınız ve rehberliğiniz için sizi tebrik ediyorum..benim de sizin yardımınıza ihtiyacım var...ben oldukça fazla olan makyaj malzemelerim için bir dolap boyamayı düşünüyorum.bunun için ya bir ham mobilya alacağım,ya da eski eşyacılardan eskimiş bir ahşap dolap bulacağım.kokusuz ve kolay uygulandığını duyduğum su bazlı akrilik hobi boyalarından kullanmayı düşünüyorum..ayrıca üzerine kolay transfer ile dekupaj yapmayı planlıyorum.örneğin ham mobilya için hangi zımparaları,astarı,verniği fırçayı kullanmalıyım?ne kadar boya almalıyım?vernik dekupajın üzerine mi yapılacak..aynı sorularım eskimiş dolap için de geçerli..şimdiden çook teşekkürler...

  YanıtlaSil
 77. * 180 ya da 220 numara zımpara kullanın,
  * Düzgün yüzeyler için kısa tüylü parmak rulo veya sünger rulo; kıvrımlı yerler için 2 veya 3 numara kıl yağlı boya veya plastik fırça kullanabilirsiniz.
  * Astara gerek yok boyanın kendisini 2-3 kat sürün. (Uygulamadan önce her katın kurumasına dikkat edin.)
  * 500 gr. boya yeter (dolabın ölçüsü yok ama makyaj malzemesine göre tahminim.)
  * Vernik dekupajın üzerine olur. (Dekupaj hakkında detaylı bilgim yok.)
  * Aynı şeyler eskimiş dolap için de geçerli iyice zımpara yapılır. Üzeri nemli bezle silinir.

  YanıtlaSil
 78. Merhaba, Suntalam üzeri wenge kaplamalı mobilyamız var. Boya tabancası aldık. Mobilyamızı beyaz renge boyamak istiyoruz. lake tarzı parlak bir görünümü olsun istiyoruz. Boya işlemi için ne yapmalıyız. Boya tabancasında kullanabileceğimiz uygun boya nedir. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 79. Her boya tabancası her boyayı atmaz. İyi ve güçlü bir tabanca kullanmalısınız. Kaplama üzerine boya iyi tutmuyor. Bu nedenle üzerini iyice zımparalayıp pürüzlü hale getirmeye çalışın, nemli bezle silin, sonra 1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruduktan sonra da tabanca ile lake boya yapın. Lake boyanın uygulanmasını detaylı olarak aldığınız yere sorun veya kullanımı ambalajının üzerinden öğrenin.

  YanıtlaSil
 80. Bilgi için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 81. merhaba ben emine,sizden aldığım tavsiye üzerine sehpamı boyadım. marshall lux parlak diye bir boyayla 3 katta falan kapatabildim.çok güzel oldu ben sevdim.teşekkür ederim.
  sorum şu: üzerinde hafif kabarcıklar oluştu.fırça izi hiç yok,kabarcıklara neden oluşmuş olabilir.
  bir de boyamayı düşündüğüm sandığımın biraz daha eski bir havası olsun istiyorum.polisan mat beyaz akrilik spreyle boyasam başarılı olurmu.şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 82. Kabarcıklar zemin iyi zımpara yapılmadığından olabilir. Katlar arasında da tam kuruma süresi beklenmelidir. (24 saat) Eski dolabı sprey yerine mat ya da yarı mat yağlı boya ile daha düzgün boyayabilirsiniz. (Beyaz, vernikli ahşap koruyucu da olabilir.)

  YanıtlaSil
 83. merhaba ismim özge,

  krem lake dolabımı zımpara yapmadan beyaz lake yada yağlı boya ile boyayabilir miyim?
  Birde toz emici zımpara makineleri hakkında bilginiz var mı? evin içinde kullanmam uygun olur mu?

  YanıtlaSil
 84. * İyi tutunabilmesi için ince bir zımpara ile zemin pürüzlü hale getirmekte fayda var. Hatta 1 kat dönüşüm astarı uygulayın.
  * Teşhir yapan bir yapı marketten alabilirsiniz. Teşhir makinesi ile uygulama yapılmasını isteyin. Büyük yapı marketler kabul eder. Uygulamadan sonra kararı siz verin.

  YanıtlaSil
 85. ZİGON SEHPALARIN ÜZERİNİ YAĞLI BOYA İLE BOYADIM.ÇİZİK VE LEKELERE KARŞI YAĞLI BOYANIN ÜZERİNE KORUYUCU BİR MADDE GEREKİR Mİ? TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlaSil
 86. Extra bişeye gerek yok ama yağlı boya çabuk çizilir ve kirlenir dikkatli olun.

  YanıtlaSil
 87. koyu kahve oymalı maraş sandığım var ve bunu beyaza boyamak istiyorum sizin yorumlarınızı okudum genelde zımparanın gerekli olduğunu söylüyorsunuz ama sandık oymalı olduğu için zımparalamam çok zor.galiba ilaç gibi birşey varmış boyadan önce sürerseniz zımparaya ihtiyaç kalmıyormuş ardından da yağlı boya bu doğru mu?ne yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 88. (Lütfen İSİM yazalım.)
  Matkap ucuna takılan küçük girinti ve çıkıntıları da yapabileceğiniz ince zımparalar var.
  Ayrıca boya sökücü de kullanabilirsiniz. Boya sökücüyü sürüp 20-30 dk. bekleyin, boyası yumuşayınca tel fırça ile üzerini fırçalayın. (Maske, eldiven ve gözlük kullanın.) Sonra sabunlu su ile temizleyip durulayın. Kuruyunca ister yağlı boya yapın, ister renkli vernik.

  YanıtlaSil
 89. merhaba, ben bir mobilya firmasında çalışıyorum. ilk sorum meşe kaplama bir mdf'ye nasıl parlak beyaz hale getirebiliriz (yani lake uygulayabiliriz) poliüretan astar ile dolgu yapıp parlak boyaya geçince delikler oluştu.....poliüretan yerine polyester dolgu atsaydık yine aynı sorunla karşılaşırmıydık?

  YanıtlaSil
 90. Parlak yüzeylere boyanın iyi tutunmasını sağlayan transfer astarı olabilir.

  YanıtlaSil
 91. merhabalar bende zigon sehpamı byamak istiyorum şu anki rengi koyu acı kahve siyaha yakın daha birkaç senelik ama üstüne sıcak bardak koymaktan halka halka beyaz iz oldu ben onları oturma odası için lila rengi yapmayı düşünüyorum bunun için önereceğiniz bir şey varmı acaba zımpara felan yapmalımıyım ne bboyası almalıyım yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 92. (LÜTFEN İSİM YAZALIM)
  Yazmamışsınız ama kaplama olduğunu tahmin ediyorum.
  * Kaliteli bir sprey boya ile itinalı bir uygulama yapabilirseniz sprey olur.
  * Ya da zımpara ardından 1 kat geçiş astarı, kuruyunca 1 kat sentetik astar, bu da kuruyunca 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya.

  YanıtlaSil
 93. aybüke
  merhaba... benim mat renkte eski bir dolabım var. ve beyaza boyamak istiyorum fakat boyanın markasına adına kullanacağım fırçaya karar veremedim yardımcı olursanız sevinirim.. Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 94. Yine mat yapmak istiyorsanız. Yağlı boya ise ustaların en çok kullandığı Marshall'ın yağlı boyasıdır. Mat beyaz alın.
  Köşeler için 2 numara kıl fırça, düz yerler içinse kısa tüylü parmak rulo kullanabilirsiniz. (Dekor marka olabilir.)
  Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 95. ali
  merhaba, lake boyama yapılan bir rafın ya da benzeri bir parçanın kenar bantları neden açma yapar? boya ile veya tiner veya kenar bantının tutkalı ya da yüzey ile alakalı olabilir mi?

  YanıtlaSil
 96. Merhaba bende cocuklarimin ranzasini boyamak istiyorum sanirim mdfkaplama ranza. krem ve aciksari tonlarda ben onu sutlu kahveye cevirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor?

  YanıtlaSil
 97. Tiner değilde boya ile alakalı olabilir. Genelde ütü ile yapıştırılan içinde tutgalı olan bantlar kullanılır. Ama üzerine tutgal sürülüp yapıştırılanları da var. Bunları da deneyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 98. Ranza için: 1 kat geçiş astarı. Kuruduktan sonra da 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 99. Merhaba;
  Uzun zamandır ahşap boyama hakkında detayli bilgi almak istiyordum burayı görmem çok iyi oldu :)

  http://f1207.hizliresim.com/z/f/9p7nk.jpg
  http://f1207.hizliresim.com/z/f/9p7ns.jpg
  Fotoğraflardada göreceğiniz üzere hayal kırıklığına uğradım...
  Boyamak istediğim mobilyanın yüzeyi dümdüz mat bir yapısı var.
  Yurt dışında yaşıyorum ve yeni geldiğim için ne boyası aldığımı bilmiyorum :/
  Boya soyulmalar yaptı fakat, benboyama konusunda ısrarcıyım...
  Lütfen bana detaylı bir şekilde yardımcı olabilir misiniz?
  Parlar veya yarımat kırmızı ile boyamak istiyorum.

  YanıtlaSil
 100. * Öncelikle eski boyasını zımparalayarak veya boya sökücü ile çıkartın.
  * Zımparadan sonra üzerini nemli bezle silin. Kırmızı renkli vernikli ahşap koruyucu ile boyayabilirsiniz. Bu boya ahşabın desenlerini, doğallığını bozmadan kırmızıya çevirir. 6-7 saat ara ile 2-3 kat yapılmalıdır. (Genellikle parlak olarak bulunur)
  * Diğer bir çözüm ise yağlı boyadır. Zımparadan sonra yüzeyi nemli bezle silin. 24 saat ara ile 2 kat boyayın. (İyi bir iş için yağlı boyadan önce 1 kat sentetik astar uygulayabilirsiniz.)
  * Vernik ya da yağlı boya yaparken kısa tüylü parmak rulo kullanın. Köşeler içinse 2 numara kestirme fırçayı kullanabilirsiniz. (Yağlı boya genelde parlak olarak satılsa da yarı mat veya mat olarak nadiren bulunabilir.)
  Kolay gelsin..

  YanıtlaSil
 101. Tekrardan merhaba :)
  Ben ahşap dedim ama aslında ahşap değilmiş mobilyalar :/ suntalam kaplama yani alttaki fotoğraftan
  http://www.kalemmobilya.com/images/makale/sunta-suntalam-detay.jpg

  *önceki boya küçük bir darbede hemen soyuldu ve boya sanki streç film poşeti gibi oldu ne boyadır bilmiyorum
  *zımpara yapmam şartmı?
  *zımpara yapmadan kaliteli bir sonuç çıkarabileceğim seçenek var mı?
  *yarımat yapmak istiyorum

  YanıtlaSil
 102. Kaplama suntalam üzerine boya tutmaz.
  Öncelikle 1 kat geçiş astarı kullanmalısınız.
  Kuruduktan sonra da 1 kat sentetik astar. O da kuruduktan sonra 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 103. Çok afedersiniz son sorum olacak,zımpara işlemi olmayacakmı?
  Yani suntalam kaplamayı kırmızıya boyamak için işlem sırası
  1- Geçiş astarı
  2-Sentetik astar
  3-Kırmızı renkli yağlı boya
  şeklindemi olacak?
  Yani zımpara yapmama gerek yok mu?

  YanıtlaSil
 104. Evet aynen öyle. zımpara yapsanız bile yüzeyde pek etkili olmayacak bu yüzden gerek yok.

  YanıtlaSil
 105. Eski model vitrinim var,ben bunları kestirip beyaza boyayım tv ünitesi yapacağım. Fakat vitrin şu an vernikli,zımpara şart evde ben kendim yapabilir miyim zımparayı? Kaç numara zımpara alıp nasıl bir boyama işlemi yapmayalıyım acaba?

  teşekkürler yardımlarınız için

  YanıtlaSil
 106. 220 no. zımpara ile hafifçe zımpara yapmanız yeterli. 1 kat sentetik astar kuruduktan sonra da 24 saat ara ile 2 kat parlak, mat veya yarımat yağlı boya ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 107. Merhaba :)
  Sizden aldığım tavsıyeler üzerine dolabımı boyadım ve çok güzel bir sonuç elde ettim çok teşekkür ederim :)
  Merak edenler için dolabım http://e1207.hizliresim.com/z/p/9x8jg.jpg
  Yalnız bir sıkıntım var, 4gundur kurumaya bıraktım ve bugun elimi dolabın üstüne koydum ve hafiften böyle bir yapış yapışlık var ama çok az dereceçbu geçiçi bir özellikmi? yoksa ek bırseyler daha yapmam gereklimi?

  YanıtlaSil
 108. Astar ve boyalarda kuruma sürelerine uyup boyama yaptıysanız sorun yok. Alt kat boya veya astar kurumadan diğer kata geçtiyseniz ondan olabilir. İyice kurumasını bekleyin.

  YanıtlaSil
 109. mrb mdf kaplamalı yatak odası takımımı polisan lüx x1 boyayla direk boyadım fakat ufak bi darbede boya soyuldu ne yapmam gerekiyo soyulmasını nasıl engelleyebilirim

  YanıtlaSil
 110. Boyanın iyi tutunabilmesi için boyadan önce 1 kat geçiş astarı kuruduktan sonra da X1'e devam..

  YanıtlaSil
 111. önceki boyanın üzerine mi geçiş astarı yapmam gerekiyo şu anda hepsi boyalı çünkü

  YanıtlaSil
 112. Normalde önce mdf kaplama üzerine geçiş astarı yapmanız gerekiyordu. Şimdi boyasını zımpara ile çıkarmaya çalışın sonra geçiş astarı uygulayın. Kuruduktan sonra da boya.

  YanıtlaSil
 113. son bi sorum daha olacak bana önerebileceğiniz bi marka var mı astar için

  YanıtlaSil
 114. Dyo, Marshall, Polisan, Filli Boya veya Permolit marka geçiş astarlarından (Transfer Astarı) birini kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 115. merhabalar. lojmanda kalıyorum ve yatak odası olmaya müsait odada gömme dolap var, görüntüsünü değiştirmek ve beyaza boyamak istiyorum. dolabın içine de duvar kağıdı kaplamak istiyorum. sizce bu dolap için bu işlemler uygun mudur ve nasıl yapmam gerekir? mdf kaplamanın boyama aşamalarını mı gerçekleştirmem gerekiyor? resimlerini gönderiyorum:

  http://a1208.hizliresim.com/10/6/bjx8w.jpg

  http://g1208.hizliresim.com/10/6/bjxj9.jpg

  http://g1208.hizliresim.com/10/6/bjxn4.jpg

  yardımcı olursanız çok sevineceğim. teşekkürler

  öznur-sivas

  YanıtlaSil
 116. Öznur Hanım,
  Duvar kağıdı kaplamak istediğiniz ve boyamak istediğiniz yerlere 1 kat geçiş astarı sürün. Kuruyunca kağıt yapabilir veya boyayabilirsiniz. (Dolabın kulplarını da sökün.)
  Boyarken ihtiyacınız olacak malzemeler:
  * 0,75 lt geçiş astarı bulamazsanız (2,5 lt alın),
  * 1 adet 2,5 no. kıl fırça, 2 adet kısa tüylü parmak rulo (biri astar biri yağlı boya için),
  * 0,75 lt yağlı boya, (mat veya yarımat iz kalmaması için.)
  * 300 gr. tiner, (%10 inceltin)
  * 1 adet 4cm veya 5cm'lik kağıt bant.
  * 250 gr. duvar kağıdı yapıştırıcısı ve sürmek için fırça

  Önceden ölçüsünü alıp kestiğiniz duvar kağıdına veya dolaba yapıştırıcıyı sürüp kağıdı yapıştırın. (Kağıdı biraz fazla kesip yapıştıktan sonra içerde kalanını kesin.)
  Köşeler için fırça düz yerlerde rulo kullanın. Kağıt bant ile boyamayacağınız kenarları kapatın. 24 saat ara ile 2-3 kat boya yapın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 117. Merhabalar. Naci Ozkan. Ben lambiri olan ahsap evimin zeminine elektrikli boya tabancasi ile parlak vernik atmak istiyorum fakat ahsap koruyucu,parlatici,tiner den hangi olculerde koyacagimi bilmiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkurler

  YanıtlaSil
 118. Naci Bey,
  Boya tabancası ile yapacağınız boyama ve verniklemelerde ambalajın üzerine yazan tiner ekleme miktarına %10 veya %15 daha ekleyin. (Vernik uygulamaları rulo-fırça ile daha sağlıklı olur.)

  YanıtlaSil
 119. merhaba. benim işlemeli bir ahşap çerçevem var. eski tarz, işçilikli, koyu kahve boya üzerine verniklenmiş. ben onun rengini değiştirip vintage tarzı bir ayna yapmak istiyorum ama zımpara kısmını bile beceremedim. bu kadar girintili yüzeyleri nasıl zımparalayabilirim? bütün boyası gidene kadar zımparalamalı ıyım yoksa sadece verniği zımparasam yeterli olur mu? zımparaladıktan sonra sprey boyayı mı tavsiye edersiniz yağlı boyayı mı yoksa su bazlı boyayı mı.. ? teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
 120. biraz önceki soruma ek olarak.. vernikli ahşap yüzeylerde boya sökücü kullanmam için önce ince bir zımpara gerekiyor değil mi?

  YanıtlaSil
 121. Açık renge çevirecekseniz bütün boyayı zımparalamalısınız. Matkap veya vidalama ucuna takılan girinti ve çıkıntıları da zımparalamaya yarayan küçük aletler var. Boya sökücü kullanırken zımparaya gerek yok. Sadece kenarlara kağıt bant çekin başka yere değmesin, elinize kalın bir eldiven giyin. Boyayı söktükten sonra da üzerini iyice temizleyin ki sonra yapılacak boya veya verniği de etkilemesin.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 122. Merhaba,masam mdf üzerine açık sarı boyamalı(kaplama değil) ve ben sprey beyaz boya ile boyamak istiyorum.Mümkün mü?

  YanıtlaSil
 123. Sprey olabilir. 15-20 dakika ara ile 2-3 kat uygulayın. Zemin temiz olsun. Mesafeyi iyi ayarlayın, akmasın. İkinci katı birinci katın zıt yönünde uygulayın.

  YanıtlaSil
 124. siteniz çok faydalı bilgiler veriyor.
  Ben mutfak dolaplarımı boyamak istiyorum. Dolap kapakları ahşap malzeme üzerine vernikli. Dolapları beyaza boyamak istiyorum onun için mutlaka zımpara yapmak gerekli midir?
  Boya olarak hangi markayı önerirsiniz?

  Şimdiden cok teşekkürler...

  YanıtlaSil
 125. Hafif bir zımpara yapın, üzerini nemli bezle silin. Marshall'ın yağlı boyası piyasada çok tutulur. Mat veya yarımat alırsanız fırça-rulo izi kalma olasılığı azalır. 24 saat ara ile en az 2 kat uygulayın. (Kaplama değilse)

  YanıtlaSil
 126. öncelikle sitenizdeki bilgiler için çok teşekkür ederim.mutkak dolabımı ve vestiyerimi beyaza boyamak istiyorum. dolabım ahşap kaplama vestiyer ise sadece ahşap işlem aşamalarını ve boya ismini yazabilirmisiniz teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 127. Satı Hn.
  Vestiyerinizi (kaplama değilse veya yağlı v.b.boyalı değilse) vernikli ahşap koruyucu ile 5-6 saat arayla 2-3 kat boyayabilirsiniz.
  Dolabınıza zımpara yapabiliyorsanız zımpara ile biraz çizmeye çalışın sonra boyanın iyi tutması için 1 kat geçiş astarı uygulayın, kuruyunca 24 saat ara 2 kat yağlı boya yapın. Marshall parlak, yarımat veya mat yağlı boya kullanabilirsiniz. (Fırça rulo izi kalmaması için genelde mat veya yarımat boya tercih edilir.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 128. Merhaba,
  Öncelikle böyle bir paylaşımda bulundugunuz için teşekkur ederim. Gerçekten buyuk bir sabırla tüm soruları cevaplamışsınız. Bende bir soru sormak istedim. Daha önce boyama tecrübem yok ve elimde iki adet üstü mermer olan eski tip sehpa var. Bilirsiniz oymalı ahşap ayakları var ve üstü mermer. Ben bunlardan puf yapmak istiyorum. Ve ahşap kısmını kirli beyaz veya beyaz yakın bej rengine boyamak istiyorum. Eskitme görünüm aslında hoş olur ama bunu becerebileceğimi sanmıyorum başlangıç için. Ama en azından mat bir görünüm hoşuma gider. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce.
  Okan Baykal - Bursa

  YanıtlaSil
 129. Okan Bey,
  Oymalı ahşap kısımlarının boyasını boya sökücü ile sökün veya matkap ucuna takılan minik zımpara aletleri ile çıkarmaya çalışın. Ham ahşaba ulaşabilirseniz beyaz ahşap koruyucu ile 5-6 saat ara ile 2-3 kat boyayın.(mat olması için verniksiz) Ham ahşaba ulaşamazsanız mat yağlı boya ile boyayabilirsiniz. (24 saat ara ile 2 kat)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 130. mergaba ben ışık atlıoğlu
  acaba duvar boyası ile mobilya (mdf ve ahşap) boyanırmı ?

  YanıtlaSil
 131. Duvar boyası ile ahşap boyanır fakat çok çeker ve sizi uğraştırır. Ayrıca ahşap da şişme de yapabilir.

  YanıtlaSil
 132. Merhaba, ben ahşap eskitme dolabımı boyayla beyaz eskitme görünümlü bir dolaba çevirmek istiyorum. Ne tür boya kullanmam gerekiyor? Yüzeyi pürüzsüz, ama parlak değil, zımpara yapmadan bu işi halledebilir miyim?

  YanıtlaSil
 133. Alttaki pürüzsüz boyadan zımpara veya boya sökücü ile kurtulup ham ahşaba ulaşın. Üzerini beyaz ahşap koruyucu (verniksiz)ile boyayın.

  YanıtlaSil
 134. Ben Nuran.Sayın rehber yorumlarınız çok faydalı hemen hepsini okudum ve aydınlandım. Benim sorum da şu, benim istikbalden aldığım efes yemek odası takımım var. Kaplamaları çoğu yerden soyuldu o kadar dikkat etmeme rağmen. Acaba bu mobilyayı krem rengine boyayabilir miyim.Eğer olursa boya ve diğer malzemeleri markasıyla yazabilir misiniz. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 135. Nuran Hn,
  Çizik ise renkli tamir macunları ile kaplamayı tamir etmeyi deneyebilirsiniz.
  Kaplamanın üzerine boya çok dayanıklı olmaz, yine de yapmak isterseniz tarif edebilirim.

  YanıtlaSil
 136. Ben Nuran, sayın rehber cevabınız için teşekkürler. Boyama için tarif etmenizi ve dayanıklı olması için ne yapabileceğimi söylemenizi rica ediyorum. Tekrar teşekkürler.

  YanıtlaSil
 137. Nuran Hn,
  * Kabaran yerleri zımparalayın.
  * 1 kat geçiş astarı uygulayın.
  * Astar iyice kurudukran sonra 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya ile boyayın.
  (Yağlı boya da zamanla soyulabilir. Lake boya daha dayanıklıdır ama uygulaması zordur. Boya tabancası ile ustaların yapması gerekir.)

  YanıtlaSil
 138. Ben Fidan Merhaba,ne güzel bilgiler veriyorsunuz.Cesaret göstermemize sebep oluyorsunuz.Çok eski baba evinin yer tahtaları parlak kahverengi yağlı boya idi.Boyacı boyadı krem renk istemiştim.Bugün gittim baktım ki yarı mat krem boya .Yere bir şey dökülmüştü temizlemek için kağıt mendille temizledim derken yeni boyanan krem boya çıktı.Ustam kaliteli yağlı boya diyor.Ben inanmıyorum.Duvar boyası gibi.4 gün oldu boyanalı.Ben derim ki üzerine su bazlı cila sürebilirmiyim.Sağlamlaştırması için.Neden böyle oldu bilemedim.Neler yapabilirim. Cevabınıza teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
 139. Yağlı boyanın en kalitelisi bile zeminde kullanılmaz. Sürtünmeye çok dayanıklı değildir.
  4 gün sonra siz dokunduğunuzda kurumuş gibi durur ama tam sertleşme olmamıştır. Yağlı boyanın üzerine yağlı boyadan başka birşey tutmaz ya da çok sağlıklı olmaz.
  Ama denemek istiyorsanız cam cilasını (parke cilası)küçük bir miktar alıp deneyin. (Boyanın üzerini hafifçe zımparalarsanız daha iyi olur.)

  YanıtlaSil
 140. Selam elcin ben mese masami nasil beyaz tenge boyarim.

  YanıtlaSil
 141. (Deniz Pak)
  Merhabalar,

  yurt dışı kaynaklı sitelerde mobilyaları boyamadan önce zımparalamak yerine primer kullanımından bahsediliyor.
  http://www.krylon.com/products/indooroutdoor_primer/

  Türkiye de krylon un bu ürününü bulamadım ama buna benzer başka bir ürün olup olmadığı hakkında bilgi verebilir misiniz?


  Kısacası zımparalama yapmadan da tüm yüeyleri tüm bya türlerine karşı boyanabilir hale getirebilecek bir ürün var mıdır?

  Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 142. Benim bildiğim Metylan sprey astar var. Ama bu sadece alt rengi kolay kapatmaya yarıyor.

  YanıtlaSil
 143. Elcin Hn.
  * Zemini hafifçe zımparalayın.
  * Üzerine bir kat sentetik astar uygulayın.
  * Kuruyunca 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya ile boyayın.

  YanıtlaSil
 144. Hakan,

  Venge rengi bir adet vitrin dolabını beyaza boyamak istiyorum. İnce zımpara uyguladıktan sonra astar gerekir mi?
  Üzerine hangi tür boya kullanmalıyım?
  En son vernik uygulamam gerekir mi?

  teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
 145. ( Burcu )
  Merhaba, bugün yapı marketten caparol astarix ve trimaxx mat sentetik boya aldım.. Mobilyalarım sunta üzeri Kaplama..
  İlk olarak astari attim ve uzerinde yazan sure kadar bekledim, daha sonra da boyayi.. Yalniz boya pürüzsüz durmuyor pütür pütür.. Sanki bir butunmus gibi değilde minik minik çatlak değil ama çatlakımsı bir görüntü var.. Çok moralim bozuldu.. Neyi yanlış yapıyorum bilemiyorum.. Ayrı ayrı sünger rulo ve normal tüylü rulo ile denedim.. Hatta bir de belki pürüzsüz olur diye normal rulo ile boyayip üstünden temiz sünger rulo ile geçtim.. İşin ilginci
  Kaplama değilde ahşap olan küçük sehpamda da ayni görüntüyü elde ettim.. Nerede yanlış yapiyorum bana yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum..Şimdiden çok teşekkürler..

  YanıtlaSil
 146. Astar iyi kapatır.
  Lake boya yapılabilir fakat çok zordur.
  Astar kuruduktan sonra 2 kat yağlı boya yapın. (24 saat ara ile 2 kat.) Marshall iyi bir seçim olur. Mat veya yarı matlar iz bırakmaz.

  YanıtlaSil
 147. Burcu Hn.
  Sorun boyanızda veya astarınızda olabilir. Son kullanım tarihini kontrol edin, astarınız sentetik mi bakın.
  Bunun dışında:
  * Üzerinde yazdığı oranda boyayı inceltin.
  * Astar iyice kuruduktan sonra boyaya geçin.
  * Boyayın 24 saat ara ile 2 kat yapın.
  * Kısa tüylü rulo kullanın.
  * Hatayı düzeltmek için üzerine ince bir zımpara yapıp tekrar boyamalısınız.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 148. Eski ahşap sandalyelerim var üstlerinde de çok ince kat, eskimiş boya var.Bunları boyamak istiyorum ancak 2 konuda size danışmak istiyorum.

  İlki, bunları sprey boya ile boyayamaz mıyım? Bir boya satıcısı, üstleri boyalı ahşapları sprey boya ile boyarsam boyanın kalkacağını söyledi. Yağlı boya ile boyamam gerekiyormuş, siz ne dersiniz bu konuda?

  İkinci olarak da, boya çeşidine karar veremedim.Marshall boyanın su sayfalarına baktım.

  http://www.marshallboya.com/Content.aspx?id=urunler&layout=urunler&grup_id=6

  http://www.marshallboya.com/Content.aspx?id=urundetay&urun_id=49&layout=urunler

  Pastel mat, yarımat, luxe parlak ve enamel parlak arasında tam olarak nasıl bir fark var anlayamadım. Hepsi de solvent bazlı, ve ahşap boyamada kullanılabiliyor. Anladığım kadarıyla hepsi de silinebiliyor. Tek fark matlık parlaklık mıdır acaba? Hangisini tavsiye edersiniz?
  Yardımlarınız için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 149. (LÜTFEN İSİM YAZALIM)
  Zımparadan sonra sprey boya ile boyanabilir. Kaliteli spreyler ile dayanıklılık sorunu olmaz. Selülozik veya sentetik sprey kullanılabilir. Spreylerde önemli olan boyayı akıtmadan düzgün yapabilmektir. Bunu yapabilirseniz sprey de kullanabilirsiniz.

  Resimdekiler bildiğimiz yağlı boya, sadece parlaklık farkı var. Bunların hepsi kullanılabilir. Yağlı boyalar çizilmeye pek dayanıklı değildir. Ayrıca açık renkleri çabuk solar.

  Söyledikleriniz dışında Polisanın su bazlı X1 adında parlak veya yarı mat boyasını da kullanabilirsiniz.

  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 150. Merhaba ben Bilge açık sarı renkte mutfak dolabım var kapağını krem yapmak istiyorum ,yağlı boya yapılmış ve puruzsuz yüzeyi bunu spreyle boyayamazmiyim yada nasil bir boya kullanmalıyım teşekkürler

  YanıtlaSil
 151. Bilge,
  Hafifçe zımpara yapın. Yağlı boya ya da sprey boya kullanabilirsiniz.
  Sprey yapacaksanız kapakları sökmenizi tavsiye ederim. Yağlı boyada ise kenarlarına kağıt bant çekin.

  YanıtlaSil
 152. Merhaba ben Elif,koyu kahverengi masamı beyaza boyamak istiyorum.Fırça izi olmaması için sprey boya kullanmayı düşünüyorum.Zımpara yapmak istemiyorum. Benim fikrim astar üzerine boya yapıp en son da vernik atmak. Siz ne tavsiye edersiniz?

  YanıtlaSil
 153. Elif Hn,
  Zaten normal uygulama da bu şekilde. Astar ve boya katları arasında kuruma sürelerine dikkat edin.
  Sıkma mesafesini de iyi ayarlarsanız iz kalmaz.

  YanıtlaSil
 154. rukiye
  merhaba çam ağacından yapılmış bir mutfak masam var önceden koyu renkti sonra zımparalanıp vernik yaptırıldı şimdi onu beyaz krem yada ekruya boyamak istiyorum ama aynı zamanda mutfakta kullanılacağı için dayanıklı olsun da istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim nasıl bir boya nasıl bir fırça kullanmalıyım bunun
  için yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 155. Rukiye Hn,
  En dayanıklısı lake ama yapması zor. Yağlı boya da fazla dayanmaz. Siz bence yine vernikle devam edin. Vernik kataloğunda size uygun bir renk olduğuna eminim. Bazı firmalar beyaz renkli de üretiyor. (Örn.Hickson Decor)
  Köşeler için küçük bir fırça. (2 numara olabilir) Düzgün yüzeyler için kısa ipli parmak vernik rulosu.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 156. merhaba bn enes bzm siyah renkte bir masamz var ve uzeri tirtikli bz onu krem renkte lakeye donuStrmek istyorz ne yapmaliyz ne kullanmalyz yardmci olrsanz sevinirm

  YanıtlaSil
 157. Enes,
  Önce üzeri iyice zımparalanmalı. Lake boya sprey boya tabancası ile yapılır. Profesyonel bir iştir. Bir ustanın boya tabancası ile yapması gerekir.

  YanıtlaSil
 158. merhaba elçin ben. koyu eskitme tarzı olan salon mobilyamı beyaz renge boyamak istiyorum marshall`ın silikonlu su bazlı mat boyasını aldım tercih ettiğim boya doğru seçim mi acaba ve uygulamam gereken aşamalar nedir bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler.

  YanıtlaSil
 159. Elçin Hn,
  Boyanın tam adı nedir ve mobilyalarınız kaplama mı?

  YanıtlaSil
 160. merhabalar,

  su bazlı koyu renk boya ile boyanmış,verniksiz ahşap çerçevelerim var. ben yine su bazlı açık bir renge döndürmek istiyorum. dokudan dolayı zımparalama iyi sonuç vermiyor. böyle bir yüzeye kapatıcı olarak ne kullanabilirim? bazı ahşap boyama sitelerindeki fotoğraflarda beyaz bir kapatıcı uygulanmış ürün resimleri var. üstlerine istenilen su bazlı bir rengin kolayca uygulandığı söyleniyor ama kapatıcının adı verilmiyor. siz bana ne önerirsiniz? şimdiden teşekkür ederim.
  zeynep ferda

  YanıtlaSil
 161. Merhaba, ben Ozan Kamil Ataman

  Salon mobilyalarımızı beyaz renge dönüştürmek istiyoruz ve bu yüzden uzun süredir acaba olur mu? olmaz mı? şeklinde var olan düşüncelerimi, sizin güzel önerilerinizi ve yardım gayretlerinizi okuduktan sonra nihayet gerçekleştirmeye karar vermiş bulunuyorum.

  Mobilyalarımız kelebek marka panel montaj ile sabitlenmiş ve sanıyorum kaplama, çünkü yüzeyde mevcut olan cisim boya değil.

  Yazmış olduğunuz yöntemlerin ve açıklamaların hepsini okumakla yola çıkarak, bu durumda sanıyorum öncelikle bir kat transfer astarı uygulamam gerekli, ve kaliteli mat veya yarı mat bir yağlı boya ile uygulamayı tamamlamam gerekli.

  Fakat bir çok açıklamanızda kaplama zeminler için zımpara yapılmasını uygun bulurken, 13.07.2012-(23:23) tarihli açıklamanızda, "yüzeyde pek etkli olmayacağı için buna gerek olmadığını belirtmişsiniz. Ben öncelikle bu konu hakkında bir yardım bekliyorum çünkü kafam karıştı. Zımpara yapmalımıyım? yapmamalımıyım?


  Sormak istediğim başka bir konu ise şu, çalışıyorum ve bu yüzden de sadece pazar günleri müsaitim.Boyama işlemini bir an önce kısa sürede bitirmeliyim.Bu yüzden de yapacagım son kat boyanın hızlı kuruması benim için önemli olmakta.
  Selülozik boyalar daha önceden edindiğim tecrubeme göre çabuk kurudugu için rulo ile uygulandıgında minik baloncuklar kalmakta, fırça ile uygulandıgında ise fırça izleri belli olmakta.
  Seri kurumalı beyaz endüstriyel boyalar ile son kat uygulamasını yapsam acaba düzgün bir sonuç alabilirmiyim ve bu endüstriyel boya acaba sararma yaparmı vede kalıcı olurmu ? Veya sentetik boya kadar geç kurumayan ama selülozik boya gibi baloncuklar bırakmayacak önereceğiniz başka boya çeşitleri varmıdır?


  Düzgün bir iş ortaya çıkartmak istiyorum, bu sebeplede her ayrıntıyı sizin bilginize danışmak istedim. Bu yüzden de yazım çok uzun oldu.

  Size çok teşekkür ederim, böylesi bir sabırla herkesin sorununu dinlediğiniz ve yardımcı olduğunuz için.

  YanıtlaSil
 162. Ozan Bey,
  Zımpara kaplama üzerine pek etkili olmuyor. En azından kağıt olanı. Bir şekilde yüzeyi hafif pürüzlü hale getirebilirseniz iyi olur.
  Ama yapamıyorsanız ziyanı yok.
  * 1 kat geçiş astarı sürün.
  * İyice kuruduktan sonra Polisanın su bazlı x1 boyasını (parlak veya yarımatı olabilir. Tavsiyem yarımat veya bulabilirseniz mat. Fırça rulo izi bırakmazlar.) Bu boya sararmaya ve yıpranmaya yağlı boyadan daha dayanıklı. Üstelik su bazlı daha erken kurur, koku yapmaz.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 163. Zeynep Hn,
  Bazı firmalar su bazlı örtücü astarlar üretiyor. (Örneğin: Permolit örtücü astar)
  Bazıların da yok. Fakat yağlı boya üzerine su bazlı boya yapmaya yarayan transfer astarı (geçiş astarı) örtücü astar olarak rahatlıkla kullanılabilir. (Zaten ambalajlarının arkasında yazar.)
  Bu astarlar ahşap pencerenin damarlı, desenli doğal dokusunu düz bir satıha dönüştürür.
  Pencerelerinizde ahşap koruyucu varsa bu sorun olabilir. Yoksa bu astarları kullanabilirsiniz.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 164. Merhabalar;ben ham biyr dresuar alıp boyadim ve dekupaj yaptım..akrilik boyalar kullandım ve uzerine su bazli iki kat vernik attım.o kadar guzel olduki bunun daha dayanıklı olması icin uzerine yat vgernigi atsam olurmu?kac kat uygulamam gerekiyor? Birde ahsap kaplama eski pufumu boyadim..ancak zimpara yapmayı unuttum açıkcası..aklıma gelince çok gecti ve yapışan firca kılını alırken soyulma yaptı..şimdi ben bunun boyasını ve vernigini yapıp uzerine yat vernigi kullansam dayanıklı olurmu?yada baska bi fikriniz varsa sevinirim.. simdiden Cook teşekkür ederim....
  Pınar arıöz ....

  YanıtlaSil
 165. Pınar Hn,
  Su bazlı verdiğin üzerine herhangi bir şey uygulamayın, gereksiz. Pufunuz için: Kaplama yüzeye boya iyi tutmaz, soyulabilir. 1 kat geçiş astarı, kuruyuncada 2 kat polisanın x1 rini kullanın.

  YanıtlaSil
 166. Merhaba gulistan ben.benim deri orta sehpam var derisi yiprandi derisini cikartip beyaz lake boyamak istiyorum.aydinlatirsaniz memnun olurum.ahsap zigon sehpamifa boyamak istiyorum bunlar icin firca boya markasi nasil olur tesekkurler

  YanıtlaSil
 167. Gülistan Hn.
  Bildiğim kadarıyla lake boya boya tabancası ile yapılıyor. Siz onun yerine polisanın su bazlı parlak boyası x1 i kullanabilirsiniz. (Kısa tüylü parmak rulo ve köşeler içinde 2 numara plastik kıllı fırça kullanabilirsiniz.)

  YanıtlaSil
 168. Bir sorum daha olacak deri sehbamin altindaki sunta imis suntaya direk soylediginiz boyayi boyasam tutarmi

  YanıtlaSil
 169. Tutar, 2 saat ara ile birkaç kat yapın.

  YanıtlaSil
 170. üçlü ceviz oyma sehpam var vernikleri yer yer döküldü boyanır mı veya vernikleyecek olursam oymaları nasıl zımparalamak gerekir kumlama yapmak dokusuna zarar verir mi annemden kaldı zarar görürse çok üzülürüm teşekkür ederim bursa ülke özdemir

  YanıtlaSil
 171. Ülke Hn,
  Matkap veya vidalama ucuna takılan oyma işlerinde kullanılan küçük tel zımparalar var. Bunlar işinizi görür.
  Bursadaki büyük yapı marketlerin hepsinde vardır.

  YanıtlaSil
 172. Merhaba ben ibrahim
  Evimde bulunan yemek masası takımımı gümüşlük ve çanta tipi sahba takımımın siyah olan rengini sütlü kahve yada kave ile beyaz arasında bir renge boyamak istiyorum. mevcut zeminlerin daha önce ne ile boyandığını bilmiyorum. ancak boyama olduğu kesin boyalı zemin ağaç özünü andırır şekilde boyalar çizilmiş. ben elektirikli boya tabancası ile yeniden boyayacağım. yapmam gereken işlem sırası yukarıdaki bilgiler ışığında önce zeminin zımparalanması sonra selülozik astar ile astar atılması ve selilozik boya ile boyanması (iki kat ) son olarak ta selilozik vernik ile vernik işleminin uygulanması olarak algıladım. bu işlem sırası doğrumudur acaba ???

  YanıtlaSil
 173. İbrahim Bey,
  Sıralama doğru ama vernik şart değil.

  YanıtlaSil
 174. MERHABA BEN BURCU,VENGE RENGİ KAPLAMA YATAK ODASI TAKIMIMI BEYAZA BOYAMAYA KARAR VERDİM.ALDIĞIM BOYA POLİSAN MATRIX LUX X1,ZIMPARA YAPMAM ŞARTMI BİRDE ASTAR UYGULAMALIMIYIM,SON OLARAK GARDRBUN İÇİNİ BOYARSAM SU BAZLI BU BOYA KOKU YAPARMI İLGİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

  YanıtlaSil
 175. X1 direkt de kullanılabilir fakat önce 1 kat geçiş astarı kullanıp boyanın iyi yapışmasını ve rengin iyi kapanmasını sağlayabilirsiniz.
  Su bazlı boyanın kokusu kısa sürede yok olur. Dolabın kapıları 1 gün açık beklesin.

  YanıtlaSil
 176. TEKRAR MRB BURCU BEN CEVAP İÇİN TŞK.BİR SORUM DAHA OLACAK BEYAZ RENK SARARMA YAPARMI ANCAK 4 KATTA KAPATTIM ZAMANLA RENK SARARIRMI SU BAZLI BOYA OLDUĞUNDAN SU BAZLI VERNİKMİ ATMALIYIM,VERNİK GEREKLİMİ.BİRDE KÜÇÜK TÜYLÜ RULO KULLANDIM ÇOK İYİ OLMADI SANKİ, SÜNGER RULOMU YOKSA KAUÇUK RULO İLE Mİ BOYAMALIYIM.KUSURA BAKMAYIN TEKRAR YATAK ODASI TAKIMI OLDUĞU İÇİN BİRAZ HASSASIM.TEKRAR TŞK.

  YanıtlaSil
 177. Burcu Hn, Su bazlı x1 kolay sararmaz. Verniğe gerek yok. Boyanız parlak ise iz kalmaması için dikkatli olmalısınız.
  Boyama işleminden hemen sonra kısa tüylü parmak rulo ile tüm boyanmış alanın boş, boyasız rulo ile üzerinden geçin tarama).
  (Dekorun kırmızı saplı parmak saten rulosunu tercih edebilirsiniz. Sünger rulo vernik içindir.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 178. Merhabalar,
  Ham boyasız dresuar aldim ve onu beyaz parlak lake ye boyamak istiyorum, dresuar da zimpara ve temizlenme islemleri yapilmis ve yuzeyi purusuz ve cilasiz dogal ahsap, nasil boyayabilirim?

  YanıtlaSil
 179. (Yorumlara lütfen isim yazalım)
  Bildiğim kadarıyla lake boya, boya tabancası ile yapılıyor. Uygulaması da daha önce boya yapmadıysanız size göre zor olabilir.
  Lake boya benzeri, fırça ve rulo ile uygulanabilen, su bazlı ahşap boyalarını da kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 180. merhaba ben daha önce altın sarısı renginde olan ve çiçek işlemeli ahşap bir resim çerçevesini krem renge boyamak istiyorum .bunun için hangi aşamaları uygulamalıyım ve ne tür bir boya kullanmalıyım.

  YanıtlaSil
 181. Önce zımparalamaya çalışın. Su bazlı akrilik hobi boyaları ile 2-3 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 182. mrb ben burcu daha önce size yazmıştım.venge renkli mobilyamı polisan x1 su bazlı boya ile boyadım yalnız gardrop kapaklarında ve şifonyer çekmecelerinin bazıların da elle hissedilebilen pütürler oluştu yani pürüzsüz değil.Bunun için ne yapmam gerekir.Yine polisan su bazlı verniklerini kullansam geçermi birde parlak boya üzerine mat vernik atılırmı kötü dururmu?

  YanıtlaSil
 183. merhaba 6 ay önce vestiyer yaptırdık ama istediğimiz bir renk yapmamışlar vestiyeri gördükçe moralim bozuluyor rengini değişebilirmiyiz yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 184. Kaplama ve parlak yüzeye boya tutturmak zordur.
  Önce 1 kat geçiş astarı uygulanmalı. Astar kuruduktan sonra su bazlı veya sentetik boya ile 2 kat boyanabilir. (Katlar arası kuruma sürelerine dikkat edin.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 185. MRB BURCU BEN,BOYA YAPTIĞIM YÜZEYİN DÜZELMESİ İÇİN ASTAR ATIP TEKRAR BOYAYABİLİRMİYİM YANİ BOYAYI KAZIMADAN.BİRDE SU BAZLI MAT VERNİK PARLAK BOYA ÜZERİNE OLURMU

  YanıtlaSil
 186. Merhaba ben Gökmen

  Parlak beyaz lake yemek masam var.Boyalı yerlerde çizikler ve lekeler mevcut.Nasıl bir boyama yöntemi kullanmalıyım?

  Parlak beyaz sprey boya uygun olurmu?

  YanıtlaSil
 187. Gökmen,
  Lake boya çok dayanıklı bir boyadır. Üzeri genel temizlik maddeleri ile temizlenebilir. Boyası ise profesyonel bir iştir. Boya tabancası ile uygulanır. Rotuş yapmak için deneme yapmak istiyorsanız. Parlak sentetik ya da modifiye akrilik bir spreyle boyayabilirsiniz. (Beyazlığın tutmama riski var.)

  YanıtlaSil
 188. Burcu,
  Boyayı kalın uygulamış olabilirsin. Vernik yüzeyi düzeltmez. Bozuk yüzeyleri ince bir zımpara ile hafifçe zımparalayıp tekrar boyayabilirsin. Mat verniği önce görünmeyen bir yerde dene.

  YanıtlaSil
 189. lake boya yapmak için iki üç gat astar atıyorum yani zemin güzelleşin ceyekadar poli üretan astar enson selülozik astar zınpara herşey bitiyo ve lake parlak beyaz boyayı atıyorum burayakadar tamam parlatma yapıyosun yaparkene boyanın üstüne bişey dökecezmi zınparalar kene? yaptıktan sonra akrilik parlak vernik atılacakmı? yada parlatmadan sonra her hangi bişey atmaya gerek varmı?

  YanıtlaSil
 190. Boyadan sonra herhangi bir şeye gerek yok.

  YanıtlaSil
 191. Çatı katımın duvarı ve tavanı lambri ve meşe rengi vernik atılmış. Beyaza boyamak istiyorum. Çok fazla girinti çıkıntı var. En iyi hangi boyayla boyanabilir? Zımpara, astar vs. gerekir mi? Fırçayla mı, yoksa piyasada satılan boya tabancalarıyla mı boyamak gerekir?
  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 192. (YORUMLARA İSİM YAZALIM)
  Eğer üzeri boyalı ise, 1 kat sentetik astar uyguladıktan sonra 2 kat sentetik boya (yağlı boya) ile boyayabilirsiniz. (Katlar arası kuruma süresine dikkat edin.)

  YanıtlaSil
 193. sesiber,
  Yarı mat sentetik duvar boyası ile kolayca boyanabilir. 24 saat ara ile en az 2 kat boyayın. (Bu boyadan sonra tekrar verniğe geçmek çok zor olacaktır bilginize.)
  Çok fazla girinti ve çıkıntı varsa sentetik boya atabilen, kaliteli bir boya tabancası kullanabilirsiniz.
  Ya da girinti ve çıkıntılar için fırça, düz yerler için rulo kullanın.

  YanıtlaSil
 194. Tekrar verniğe geçmek isteyeceğimi hiç sanmıyorum. Trimetal boya dedikleri de sizin dediğiniz mi? Birkaç kişi bunu tavsiye etti.
  Bilgiler için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 195. Mrblar semiha ben bnmde tekzende aldıgım koyu renk kiraz rengi yani bi dolabım var bunu nasıl beyaza boyayabilirim sanırım parlak yardım ederseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 196. sesiber,
  Trimetalin (markadır)boya çeşidi çok. Sizin kullanmanız gereken sentetik boya (yağlı boya).(Yarımat olacak) Dyo, Marshall, Polisan v.b. markalarda var.

  YanıtlaSil
 197. merhaba ben Nurcan;çok teşekkür ediyorum siteniz içim.Ben evdeki zigonlarımın rengini değiştirmek istedim.Ahşap boyasız sadece vernikli.Verniklerini zımparaladım ve marshall saten yarı mat beyaz boyaı tiner bazlı olduğundan tinerle seyrelterek 24 saatte bir 2 kat boyadım fakat kontrol etmek istedim boyadıktan 2 gün sonra tırnağımın hafif darbesiyle boya çiziliyor kalkıyor acaba hep böylemi olacak yoksa daha henüz iyice kurumadımı son olarak üstüne acaba sprey boyamı geçsem dahamı dayanıklı olur eksik birşey mi yaptım bilmiyorum.Verniklemeden önce acil olarak sizin yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ediyorum saygılar...

  YanıtlaSil
 198. Nurcan Hn.
  Yağlı boya çok dayanıklı bir boya değildir. Tineri en fazla %15 katmalı ve iyice kurumasını beklemelisiniz. Zımparadan sonra da üzerindeki tozlar nemli bezle alınırsa iyi olur.

  YanıtlaSil
 199. benim eskitme koyu kahve gardrobum var bunu beyaza boyamak istiyorum çocuklarımın odasınauygun olarak pastel pembe mor tonlarıda olabilir evde kendim yapabilirmiyim alttan koyuluk belli olur mu ? nasıl hangi boyalarla boyanabilir .yukarda belki vardırcevabım ama çok acelem var ilgilenirsenz sevinirim :) aynur

  YanıtlaSil
 200. Aynur Hn.
  Kaplama değilse boyanabilir.
  Üzerini hafifçe zımparalayın, nemli bezle silin. Su bazlı boya kolay- kolay solmaz, deforme olmaz. Polisanın x1 su bazlı boyası ile 2-3 kat boyayın. Katlar arasında kuruma süresine dikkat edin.

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama