Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

MUTFAK TEZGAHININ DÜŞEN LAVABOSU NASIL YAPIŞTIRILIR?, ÇATLAK MERMER LAVABOYU YAPIŞTIRMAK, ÇATLAK MERMER TEZGAHI YAPIŞTIRMAK, KIRIK LAVABOYU YAPIŞTIRMAK, MERMER LAVABO YAPIŞTIRMAK

(Güncellendi)

    Mutfak tezgahlarındaki alttan montajlı mermer lavabolar kendi ağırlığı, su ve bulaşıkların da yarattığı fazla ağırlıkla zamanla yerinden çıkabilir. Yerinden çıkan mermer lavabonun kuvvetli bir şekilde yapıştırılmasında iki etkili yol vardır.1.YÖNTEM: 
Mermer-Taş Yapıştırıcısı ile Lavabo Yapıştırmak

    İki komponentli mermer-taş yapıştırıcısı, halk arasında akemi diye bilinir. Lavabo tamamen çıkarıldıktan sonra mümkün olduğu kadar tezgahtaki ve lavabodaki yapıştırıcı kalıntıları temizlenir. Yüzeyin temiz ve kuru olması sağlanır. Akemi, (mermer-taş yapıştırıcısı) iki karışımlı, çok hızlı kuruyan bir yapıştırıcıdır.
    İhtiyacınız kadar yapıştırıcıyı küçük bir kabın içinde hazırlayın. Küçük kutudaki sertleştiriciden nohut büyüklüğünde, büyük kutudaki yapıştırıcıdan ise yaklaşık bir çorba kaşığı oranında karıştırın. Yapıştıracağınız yüzeyin büyüklüğüne göre yapıştırıcıyı çok hızlı bir şekilde karıştırarak hemen yapıştırılacak yüzeylere iki taraflı sürün. Kuruma işlemi 1-2 dakikada başlayacağından hemen yapıştırmak gerekir. Tam kuruma olana kadar lavabonun altına geçici bir destek koymak gerekir. Tam kuruma yaklaşık 30 dakika sonra gerçekleşir.
    Mermer taş yapıştırıcısı (akemi) kırık ve düşen lavaboların yapıştırılmasında çok yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcıdır. Ancak suya karşı dayanımı azdır. Zamanla su yapıştırıcıyı toz haline getirir. Bunu engellemek için yapıştırıcı kuruduktan sonra su ile temas edebilecek yerlere silikon sürülmelidir.


2.YÖNTEM
Montaj Yapıştırıcısı ile Lavabo Yapıştırmak

  Genel amaçlı montaj (montage) yapıştırıcıları genellikle silikon gibi kartuşlarda satılır ve mermer, taş, beton, tuğla, ağaç gibi şeyleri çok kuvvetli yapıştırırlar. Lavabo söküldükten sonra eski yapıştırıcı kalıntıları temizlenir. Yüzeyin temiz ve kuru olması gerekir. Yapıştırılacak bir yüzeye yapıştırıcı sürülüp lavabo yapıştırılır ve hemen çekilir. 5 dakika her iki taraftaki yapıştırıcının içindeki gazın (solvent) uçması beklenir. Sonra tekrar yapıştırılarak altına destek konur.     
    Montaj (montage) yapıştırıcısının kuruma süresi yaklaşık 24 saattir. Bu yapıştırıcının mükemmel yapıştırma, ağırlık kaldırma ve su ve kimyasallara dayanma özelliği vardır. Bazı montaj yapıştırıcıları : Bison Montage, Pattex PL 600, Vodabond Montage. (Montaj yapıştırıclarında köpük için olan beyazı değil, daha sert maddeler için üretilmiş olan, solventli, açık sarı renkte olalı seçmelisiniz.)

Çatlak Mermer Tezgah Nasıl Yapıştırılır

    Çatlak mermer tezgahınızın ya da lavabonuzun arasına mermer-taş yapıştırıcısını (akemi) hazırlayarak spatula veya benzeri bir aparatla bastırarak çatlağın içine yapıştırıcıyı doldurun.                  Yapıştırıcınızı küçük kutudaki sertleştiriciden nohut büyüklüğünde, büyük kutudaki yapıştırıcıdan da bir çorba kaşığı oranında çatlağın büyüklüğüne göre ayarlayarak hazırlayın. Çok hızlı donduğundan yapıştırıcıyı 1-2 dakika içinde sürüp zımparalamanız gerekiyor.
    Mermer taş yapıştırıcısı (akemi) lavabo yapıştırmada çok yaygın olarak kullanılan bir yapıştırıcıdır. Ancak suya karşı dayanımı azdır. Zamanla su yapıştırıcıyı toz haline getirir. Bunu engellemek için yapıştırıcı kuruduktan sonra su ile temas edebilecek yerlere silikon sürülebilir. 

159 yorum:

 1. merhabalar. mutfak lavabomun tezgahı değil de lavabonun kendisi -suyun aktığı yer- çatlak. dolayısıyla lavabonun altındaki dolabın içine su akıyor sürekli, rutubetten dolabın için küflendi. bu çatlağı nasıl ve neyle kapatabilirim? daha öncesinde silikon ve kahverengi bir şey uygulanmış ama yine açılmış ve şu an yine akıtıyor.

  umarım lavaboyu değiştirin demezsiniz :)

  öznur, sivas.

  YanıtlaSil
 2. Pattex Tamir Express tam size göre.
  * İstediğiniz kadar kesip (macun şeklinde)hamur gibi elinizde ovalayıp yumuşatın.
  * Beyazlayınca çatlağın üzerine iyice bastırarak yama yapın.
  * Alttan ve üstten uygulayabilirsiniz. Beyazdır.
  * Zımpara yapıp üzerini düzleyebilirsiniz.
  (Daha detaylı uygulama için ambalajın arkasındaki tarifi okuyun.)

  YanıtlaSil
 3. adsız
  merhaba benim tezgahım ve lavabom mermer tezgahta sıkıntı yok fakat lavabo birz uzun olduğu için dolabıma çamaşır makinem sığmıyor tezgaha dokunmadan sadece lavabo değiştirilirmi yani lavabolar tezgahtan ayrımı olur yoksa ikisinidemi değiştirmem gerekir

  YanıtlaSil
 4. Mermer ve metal lavabolar genellikle tezgahlara sonradan monte edilir. Fakat çıkarması zordur. Özellikle mermer lavabolar çok kuvvetli mermer yapıştırıcısı veya montaj yapıştırıcısı ile yapıştırılmış olabilir. Metal olanlar ise genelde silikonla yapıştırılır. Yine de çıkarmak zor olur.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba;
  Site içerisinde aradım fakat sonuca ulaşamadım.Balkondaki mermer yerinden çıktı.Hangi malzeme ile yapıştırabilirim.
  İyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 6. Flex yani silikonlu fayans yapıştırıcı ile yapıştırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba bizim mutfak tezgahının kenarları çıkıntı olmadığı için bulaşık yıkarken su yere akıyor ve halı sırılsıklam oluyor. tezgahın etrafına uygun bir malzeme var mı suyun akmasını engelleyecek. Tezgah siyah üstüne nokta beyazlı.

  YanıtlaSil
 8. yukardakı islemlerı uyguladık ama mermer sıyah renk oldugu ıçın rengı nasıl tutturuz

  YanıtlaSil
 9. Birleşim yerleri belli oluyorsa boyanabilir. Mermerin rengine uygun mat veya parlak yağlı boya ile boyayabilirsiniz. Fakat boya izi belli olacaktır.

  YanıtlaSil
 10. merhaba mermer altı lavobom düştü tutacak 2 adet civata koymuşlar yanlız bu civatalar da yapıştırılmış ama yapışkan özelliğini kaybetmiş lavabo kırıldı ve yenisini aldım nasııl bir yapıştırıcı kullana bilirim iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 11. Tornado7,
  Lavabo ve tezgah mermer ise mermer taş çalıştırıcısı, değilse montage yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 12. Merhabalar. Benim tezgahım mermer evyem krom. Geçen ay düştüğünde usta çağırdık, akemi ile yapıştırdı fakat su dayanımını hesap etmediğinden tekrar düştü. farklı olarak ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Silikon veya Montage yapıştırıcı ile hem yapıştırıp hem izolasyon sağlayabilirsiniz.

   Sil
  2. Merhaba mermer lavabom çatladı ve düştü tamiratini nasıl yapmaliyim.şimdiden teşekkürler

   Sil
  3. Yukarıda anlattığımız gibi mermer taş yapıştırıcı kullanın. Üzerine de silikon çekin.

   Sil
 13. merhaba. mutfak eviyesinin mermeri kesilirken ön taraftan 0,5 cm fazla kesilmiş eviye ile mutfak tezgahı neredeyse sıfır oturuyor ve bu sebepten eviyenin ön tarafından alt dolaba su damlıyor ne yapılmasını önerirsiniz? dolgu veya yapıştırıcı tutar mı?

  YanıtlaSil
 14. Erkan,
  Eviye ve tezgah mermer ise mermer taş yapıştırıcısı ile dolgu yapıp yapıştırabilirsin. Mermer değilse montaj yapıştırıcısı hem yapıştırır hem doldurur fakat rengi sarı tonudur. Silikon da olur ama silikon zamanla küflenip kararır.

  YanıtlaSil
 15. merhaba cam sehbanin kopan ayagini tekrar neyle yapistirabilirim acaba yardimci olursaniz sevinirim.olgun.

  YanıtlaSil
 16. Olgun,
  Pattex Metal-Plastik-Cam veya şeffaf herhangi bir epoksi olabilir.

  YanıtlaSil
 17. Merhabalar, mutfak tezgahını değiştiricez gelen usta duvarın eğiliminden dolayı mermerit olması gerekli dedi.böyle bir neden olabilirmi.mutfağa göre farklılık olurmu?ikincisi mermerit olursa keten dokulu lavabo takılabilirmi?.teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
 18. (Yorumlara isim yazalım.)
  Neden öyle bir şey demiş anlamadım. Mantıklı bir açıklama yapsın belki bi bildiği vardır. Yoksa da siz bildiğiniz gibi yapın istediğiniz lavaboyu da takın.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba.Mermer lavabomuzu 3 kere yapıştırdık ancak tekrar düştü. Metal lavabo alsak vida ile montaj olur mu?

  YanıtlaSil
 20. (Yorumlara isim yazalım.)
  Büyük ihtimalle yapıştırıcı seçimi yanlış veya yapıştırma tekniği yanlış yapılmış.
  Vidalama ile montajı önermem fakat metal lavabo daha hafif olduğu için yapıştırmak daha kolay olacaktır.

  YanıtlaSil
 21. Merhabalar adim ünal mutfak tezgahimiz kalip mermer ( polmelitmi diyorlar mermeritmi tam bilmiyorum ) ve lavabo tezgahi iki parca eski usul araya girin koymak için oraya ankastre girin koydum ama görüntü hoş olmadi benim bu iki parcayi birleştirip ankastre fikrini üzerine koymak için ne yapmam gerek araya parca kestirsem yapistirabilirmiyim . şimdiden tesekkur ederim

  YanıtlaSil
 22. Ünal Bey,
  Mermer taş yapıştırıcısı kullanın küçük noktasal yapıştırmalar da bile etkili, çok kuvvetli. Siz terazide olduğundan emin olun sadece. (Üzerine su değecek bir yerde ise yalıtım bandı veya silikon çekin üzerine.)

  YanıtlaSil
 23. merhaba, adım Çetin. Mutfağım eski beyaz fayanslı bir mutfak.
  Sorunum fayans ile duvar arasından su sızıyor. Nasıl bir yöntem uygulayarak bu sızıntıyı durdurabilirim.

  YanıtlaSil
 24. Merhabalar,
  2,5 sene önce mutfağa yeni granit tezgah yaptırdım.Ne varki tezgahın kullanıcı tarafına yere su akmaması için süpürgelik gibi bir çıkıntı yapmamışlar. Haliyle her kullanımda tezgah üzerindeki su hep mutfağın orta yerine akıp duruyor. Haliyle yerler hep ıslak ve pis oluyor. Bu sorunu engellemek adına nasıl bir şey yapabiliriz. Granit tezgah siyah renk.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Bülent Özçelik

  YanıtlaSil
 25. Çetin Bey,
  Silikon su yalıtımı yapar.

  YanıtlaSil
 26. Bülent Bey,
  Bundan madur olan çok insan var. Bütyük yapı marketlere ve tezgah satan yerlere sormak lazım oraya uygun bir malzeme var mı diye?

  YanıtlaSil
 27. Merhabalar TEKNİK REHBER.
  Mutfak lavabom eski tip seramik malzemeden.Ortasında çok az bir yerinde çatlak var.Bu yüzden mutfak dolabının içerisine su akıyor.Lavaboyu kırmadan nasıl tadilat edebilirim?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar...

  YanıtlaSil
 28. (Yorumlara isim yazınız.)
  Bir parça silikonu üzerine sürüp parmağınızla bastırın, iyice içine gitmesini sağlayın.

  YanıtlaSil
 29. Merhaba mermer mutfak tezgahımetal evyesinin kenarları mermer yapıştırıcı ile siyah olarak yapuştırılmıştı ancak iki yıl oldu ara ara kalkmalar oldu ve su alacak diye korkuyorum akemi mermer yapıştırıcı alıp (siyah rengi varmı yoksa nasıl olacak) kalkma yapan yerlere sürsem olurmu ve silikon sürülmesi diyosunuz su değen yerlere oda sonradan çok çirkin oluyor kalkıyor teşekkürler halil ersan

  YanıtlaSil
 30. Halil Bey,
  Mermer yapıştırıcısının bildiğim kadarıyla sadece beyazı var. Sudan etkilendiği için kuruyunca silikon çekilmeli. Renkli silikonlar var, bunları kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 31. adım fatma namlı sorum şudur. mutfak tezgahım mermer ,lavabosu ortadan çatladı.nasıl yada neile yapıştırabilirim.cevap gönderirseniz memnun olurum .şimdiden teşekürler.

  YanıtlaSil
 32. Fatma Hn.
  yukarıda anlatıldığı gibi mermer taş yapıştırıcısı veya Solvent bazlı Montage Kit kullanın. Mermer yapıştırıcısı çok hızlı yapışır. Donduktan sonra suya dayanıklı olması için üzerine silikon sürüp bir gün bekletin. Montage Kit ise geç kurur ama kuvvetli ve suya dayanıklıdır.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 33. Merhabalar ben Tuğba mutfak tezgahımın kenar parçası kırık,o kırığı hangi dolgu maddesiyle doldurabilirim?Tezgah beyaz tonunda,mermer değil tam olarak bileşimini bilmiyorum.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 34. Tuğba Hn.
  Mermer cinsi bir şey ise mermer taş yapıştırıcısı ile dolgu ve yapıştırma yapabilirsiniz. Bir resim gönderip cinsini de söylerseniz daha fazla yardımcı olabilirim.

  YanıtlaSil
 35. Birgul yavuz
  iyi aksamlar mutfak lavabom mermer surekli dusuyor onu cikarip metal lavabo taksak olurmu eger olursa neyle yapistirmamiz gerekiyor oda dusermi ? Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 36. Birgül Hn.
  Lavabonuz alttan ise alttan takılan lavabo alın. Üstten monte edilen ise üstten monte lavabo alıp metal de kullanabilirsiniz. Pattex PL 600 veya Bison Montage yapıştırıcısını kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 37. Merhabalar benimde mutfak tezgahım yanılmıyorsam granit, mermeritte olabilir lavaboyla kenardaki yere su damlamasını engelleyen koryucusu ile bir bütün, benimde tezgahım ankastre ocağın olduğu yerden çatladı, ne zaman ocak yada fırın uzun süreli yansa çatlak büyüyor ben bu çatlağı nasıl tamir edebilir daha fazla ilerlemesini nasıl durdurabilirim, yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler gülay

  YanıtlaSil
 38. Gülay Hn.
  Mermer taş yapıştırıcısı kullanmanız gerekiyor. Halk dilinde akemi de denir. Çift karışımlı. Çok hızlı kuruduğundan kaşımı 2 dakika içinde hazırlayıp üstten ve alttan spatula ile hızlıca sürün, düzeltin.

  YanıtlaSil
 39. Merhaba: Kiracı olduğum evde mutfak lavabosunda ince bir cizgi vardı, daha sonra üzerine bardak düşünce damlatmaya başladı bir süre sonra da ince cizğiler derinleşti, baya alttan akıtır hale geldi,aralarını doldurulacak kadar büyük değiller, fakat kırık bir bölüm var ve çizgiler var.Bunu nasıl onarabilirim? Hangi malzemeyi nasıl uygularım?
  Yardımcı olursanız sevinirim...
  (Bu arada lavaboyu değiştiremem, çok masraflı)

  YanıtlaSil
 40. Gülfem1212,
  Lavabonuzu kurulayın ve parmağınızla bastırarak şeffaf silikon sürün. 1 gün su değmesin.

  YanıtlaSil
 41. Merhaba benim mermerit tezgahim kullandigim lavabo acici sebebi ile dogal yapisi bozuldu puturlesti ve parlak degil.ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 42. Merve Hn.
  Mermer koruyucu parlatıcı kullanın. Bauhaus'larda var veya internetten sipariş verebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 43. Merhaba benim banyoda ki lavabo içi önce çatladı. Bir müddet sonra el kadar olan çatlak, parça şeklinde kırıldı ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 44. (Yorumlara isim yazalım.)
  Pattex epoksi macun kullanın. (Pattex Tamir Express) Kuruyunca beyaz olur, doldurur yapıştırır.

  YanıtlaSil
 45. merhaba teknik rehber. mermer mutfak lavabosu altından su sızıntısı var. çatlak falan yok ancak elle kontrol ettiğimde ıslaklık var. bu durumda ne yapmam gerekiyor. önereceğiniz yapışkan ve adı var mı. şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
 46. Ahmet Bey,
  Lavabonuzun ıslak yerlerini kurulayın. Tevgâhın lavabo ile birleşim yerlerine silikon sürün. 1 gün su değmesin.

  YanıtlaSil
 47. Merhaba ben Fatmanur
  Benim tezgahım mermer fakat yıllar içinde tezgahın fayanslarla birleştiği yerlerdeki malzemeler aşınmış eşimde silikon sürdü o yerlere ama silikon da zamanla kalkıyor üstelik çirkin görünüyor tezgah kenarları için kullanılan malzeme nedir acaba

  YanıtlaSil
 48. Fatmanur Hn.
  Silikonu tamamen sökün. Küvet kenar çıtası veya kenar bandı kullanın.

  YanıtlaSil
 49. Kiracıyım evdeki banyo lavabosu bir el boyutunda kırık var. Nasıl onara bilirim❓

  YanıtlaSil
 50. (Yorumlara isim yazalım.)
  Pattex Tamir Express macunu kullanabilirsiniz. Uyguladıktan 10-15 dk sonra zımpara yapın, kurumaya bırakın.

  YanıtlaSil
 51. Merhaba ben Serdar.
  Mutfakta bulunan mermer lavaboda yaklaşık 1 cm çapında delik oluştu. Lavaboyu değiştirmeden çözümü var mıdır? Şimdiden ilginize teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar Bey,
   Lavaboyu temizledikten sonra üstten ve alttan pattex tamir express kullanın.

   Sil
 52. MERHABA MERMER TEZGAHIM IKIYE BOLUNDU VE BOLUNEN YERDEN ALTA DOGRU COKME VAR TAMIRINI NASIL YAPALIRIM. SIMDIDEN TESEKKURLER

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cihan,
   Mermer yapıştırıcısı (Akemi) kullanabilirsiniz. (1-2 dakikada kuruduğundan yapıştırırken acele etmelisiniz.)

   Sil
 53. Rezervuarımızın seramik üst kapağı düştü, ortadan ikiye ayrıldı nasıl yapıştırılır ? Ayrıca düştüğü zemindeki seramiğin de 4-5 cm kare kadar alanı kırıldı ( soyulma gibi) o alana nasıl bir yama uygulayabilinir? Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey,
   Sıvı Japon, Jel Japon veya Aktivatörlü sprey yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Soyulan alan için yapacak birşey yok.

   Sil
  2. Epoksi mi jel japon mu ikilemde kaldım sevgili adminim son olarak yorumunuzu alabilir miyim? Çok teşekkür ederim..

   Sil
  3. Ali Bey,
   Jel japon olur. Bulamazsanız sıvı japon yapıştırıcısı da kullanabilirsiniz.

   Sil
 54. merhabalar..kaloriferin üstüne koyduğumuz yaklaşık 2 metre uzunluğundaki mermerimiz 3 yerden kırıldı..nasıl bir işlemle birleştirebiliriz..saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   (Akemi) Mermer, taş yapıştırıcısı ile yapıştırabilirsiniz.

   Sil
 55. Merhaba ben dila.Yeni yasibdigimiz evde mutfak tezgahi mermer.ocak icin ayrilan bosluga ocagimiz sigmayinca mermer kenarindaki su akmasini onleyen cıkıntinin bir kismini kirmak zorunda kaldik fakat butun halinde cikmadi ve tezgah kenari puruzlu bi hale geldi.orayi nasil bir malzemeyle doldurup duzlestirebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dila Hn.
   Kırık üzerine küvet kenar bandı yapıştırabilirsiniz. Ya da silikonlu derz dolgusu deneyin.

   Sil
 56. Merhaba.
  Tezgah fayans ve fayansin üzerine mermer yapıştırmak mümkünmü yoksa illa fayanslari kırmak mi lazım ?

  YanıtlaSil
 57. Emine Hn,
  Pattex PL700, PL600 veya Bison Montage ile yapıştırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 58. Merhaba ben ali mutfak tezgahının yerini deyistiricem ama bunun için dezgahin supurgeligini sökmem lazim yapan usta akemiyle yapistirmis bu supurgeliyi nasıl sokebilirim maket bıçağı fayda etmiyor lütfen yardım edin isim yarım kaldi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey,
   Üzerine kaynar su dökün. hafifçe tokmaklayın.

   Sil
 59. Merhaba ben esat
  Banyo lavobom mermer ici (havuzu) seramik lavobom dustu kirilma yok birbirine tekrar nasul yapistira bilirim tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esat Bey,
   Mermeri mermere yapıştıracaksanız mermer-taş yapıştırıcısı, (akemi) Mermeri başka bir şeye yapıştıracaksanız montaj yapıştırıcısı kullanın. (Pattex PL600, Bison Montage v.b.)

   Sil
 60. Benim mutfak tezgahı granit ek yerinden çatlama yaptı ve 1 cm arası açıldı kiraciyim ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinem Hn.
   Mermer taş yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

   Sil
 61. Merhaba, ben Burak. Seramik Lavabomuzun küçük bir parçası koptu, birşey düşmüş sanırım. Nasıl yamayabiliriz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burak Bey,
   Japon yapıştırıcısı seramiği çok iyi yapıştırıyor. Küçük bir parça ise japon yapıştırıcısı, büyük ise mermer-taş yapıştırıcısı kullanın.

   Sil
 62. Merhaba mutfak lavaboya catladı suyu altına akitiyo slikonlasam yeterli olur mu teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Silikon zamanla kararır. Beyaz Pattex Epoksi macun deneyin. (Tamir Express)

   Sil
 63. Mhb. ALLAH c.c. bu güzel hizmetinizden razı olsun diliyorum.kiraladıgımız evin lavoba tarafındaki bal rengi mermer ve lavoba (akmıyor ama harap,çizik )diğer taraf temiz ne yapılabilir.tşkler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asuman Hn.
   Maalesef çizikler için yapacak birşey yok, kirli ise mermer temizleyici kullanmanız gerekiyor.

   Sil
 64. Merhaba mutfak tezgahim.mermerdi kose supurgelik altlarindan su aldi zamanla curuttu altindaki dolaplari ve mermer agir basdi dolap curuk diye cukunce 3.4 cm mermer kirildi...simdi granit yaptim.dolaplari degisdirdim.. Granit tezgahi takdikdan sonra koseleri sekilli cam panel yaptim guzel derzlerini cekdim mermerin ustune kadar indirdik paneli oralarida derzledim.. Sonra granitin supurgelik yani koseligini koydum derzle yapisdirdim kurumasini bekliyorum..eklem yerleri derz oldugu icin granitin spurgeliklerinin o derZlerin ustunu silikonla gecsemmi inceden..silikon markasi wurt

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutfak Tezgah,
   Evet, derzlerin üzerine silikon çekebilirsiniz.

   Sil
 65. Mrb mutfak tezgah imin duvar arasından şu siziyor silikonlu derz yaptık yeni kuruyor.acaba derzin üstüne birşey yapılması gerekli mi kendimiz kardık derzi kıvamını da tuturabildiysek başarılı koruma olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Huriye Hn.
   Derz silikonlu da olsa su yapıtımı yapmaz. Uzun süre üzerinde bekleyen su sızar. Derz kuruyunca üzerine silikon çekebilirsiniz.

   Sil
 66. Slm mutfak tezgahim mermer alt kisimdan kesim oldugu icin catladi nasil yapistirici kullanabilirim.g sekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Pattex mermer taş yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.
   http://urun.n11.com/diger/pattex-mermer-tas-yapistiricisi-cesitli-ebatlarda-P142377877

   Sil
 67. Merhaba teknik rehber benim mutfağın tezgahı mermer iki yerden ınce çatlaklar var ne tür bir yapiştıciyla tamir edebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinan Bey,
   Çift karışımlı mermer yapıştırıcısı kullanabilirsiniz. Birçok marka var. Granit, Akfix, Pattex v.b

   Sil
 68. Mutfak tezgahım üzerine çıkma sonucu ortadan ikiye çatladı ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yusuf Bey,
   (Akemi) Mermer-taş yapıştırıcısı kullanmanız gerekiyor. Yapıştırıcı donmadan hızlıca hazırlayıp hemen spatula ile sürün. Alttan üsttten çatlağa her taraftan uygulayın.

   Sil
 69. Merhaba benim evyenin su gider bolumunde catlak ve asinmadan dolayi genisleme var altta dolaba su akitiyor nasil tamir edebilirim ne onerirsiniz simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeliha Hn.
   Evyenin sifonunu değiştirin. Sifon boşluğu kapatmıyorsa silikon ile açığı kapatın. 1 gün su değdirmeyin.

   Sil
 70. Merhaba ben lirasıyım. Tuvalet tasımda kılcal ince çatlak var ve değiştirmem masraflı olur. Ne ike o çatlağı kapatabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Epoksi macun kullanın. (Pattex'in macunu beyaz.) (Tamir Express)

   Sil
  2. Benim granit lavaboma bardak düştü tırnak ucu kadar kabuk atdı Bi sorun olurmu

   Sil
  3. Herhangi bir sorun olmaz.

   Sil
 71. İyi günler mutfak mermer tezgahında çatlak yok da ortasında altında beyaz bır çizgi var ve bu çözgü mermer tezgahı ikiye bölecek şekilde duruyır. Bu ileride çatlayacak anlamına mı geliyor cevabınızı bekliyorum ?saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ercan Nida Cüzdancıoğlu,
   Görmeden bir şey söylemek zor. Takip edin, çizginin boyu zamanla uzuyor mu bakın. Üzerine baskı uygulamayın. Altan mermer yapıştırıcı kullanıp o bölgeyi sağlamlaştırın.

   Sil
 72. Merhaba benim mutfak tezgahim mermerit evyesiyle butun yani sonradan yapistirma degil ama evye kirildi tum tezgahi trgistirmektense kestirip evye taktirsak olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Hn.
   Mermerit tezgahı kırmadan, çatlatmadan kesmek zor. Kesilebilirse silikon veya montaj yapıştırıcısı ile yapıştırılır.

   Sil
 73. Mermer mutfak lavabomun alt kısmından su damlıyor.Mahalledeki tesisatçı çimento ile sıvarım sağlam olur dedi.Sizce de mantıklı mıdır bu çözüm?

  YanıtlaSil
 74. İsmim Emre;
  mutfak çimstone tezgahın duvarla birleştiği yerdeki süpürgeliklerin altından derzler zamanla eskimiş çıkmış su akıtıyor dolaplara. Ben de şeffaf silikon ile kapattım ama silikon da bir süre sonra kalktı ve siyah renk oldu küflenip.
  Sayın ustam DAYSON POLİÜRETAN MASTİK ile işlem uygulasam nasıl olur ? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre Bey,
   En iyi su yalıtımını silikon yapar. Yapışkanlı küvet kenar bandı da kullanılabilir.

   Sil
 75. Merhaba adim Erkan
  Ankraste ocak ön tarafdan granit tezgahim desteksiz alti bos olmasindan catladi mutahitde yeni tezgah dedim kabul etti.Mermerci beni korkutuyor cok toz olacak karsi duvarlara zarar gibi gercekdende eskisini cikarmak zor mu ?yoksa isin kolayina mi kaciyor.Siz ne dersiniz yorumunuzu bekliyorum cok tesekkur ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erkan Sağlam,
   Özellikle kesim, kırım işi olacaksa çok toz çıkabilir. Eşyaların üzeri naylon ile örtülebilir.

   Sil
 76. merhaba adım müşerref mutfak için mermarit tezgah yaptırıyorum 9o santimlik granit evye aldım mermaritci 1 metre koymuş düzeltilebilirmi ek mi olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müşerref,
   Mermer yapıştırıcı ile ilave ek yapılabilir.

   Sil
 77. Merhaba klozetimde kıl gibi bir catlak var su sirdiriyor ara sira nasil tamir edilir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız)
   Şeffaf silikon veya beyaz epoksi macun kullanın.

   Sil
 78. Merhaba ben kiraciyim ve ev sahibim evini yaptirmak istemiyor. Mutfak tezgahimin on kenari dustu ve kirildi. Burayi nasil onarabilirim. Cok masrafli olmayacak sekilde. Tezgah mermer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aybüke Hanım,
   Yukarıdaki anlatımdaki 1. yöntemi uygulayın.

   Sil
 79. Merhaba yeni aldığım evin sıcak granit tencere koydum ve tezgah çatladı ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çift komponentli mermer-taş yapıştırıcısı kullanın.

   Sil
 80. oğlum granit tezgah tencereyle vurunca kenardan küçük bir çatlak oluşmuş bu çatlak buyürün ilerleyen zamanlarda nasıl onarabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saffat,
   Yine bir darbe olmazssa çatlağın büyüyeceğini sanmıyorum. Çift komponentli mermer taş yapıştırıcısı kullanın.

   Sil
 81. mutfak tezgahında kıl inceliğinde 20 cm uzzunluğunda çatlak var ne yapmalıyız? çok az su sızıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kürşat Bey,
   Şeffaf silikon kullanılabilir. Zamanla kontrol edip silikonu yenilemeniz gerekebilir.

   Sil
 82. Merhaba ismim mehmet mutfak tezgah mermerinde ankastre yeri yok orası eski altı frin üstü ocak yeri var yani orası boş oraya mermer eklemesi yapabilirmiyim ankastre için tutarmi acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Alvar,
   Mermer taş yapıştırıcısı çok kuvvetli. Sudan etkilenmemesi için de üzerine silikon çekilebilir. Yine de alttan destek olsa iyi olurdu.

   Sil
 83. merhaba üstadım. evimde 18 yıllık komple mermerit tezgah var. zamanla üzerinde minik delikler ve çizikler oluştu. bunu epoksi gibi bir kaplama ile kaplama yapılabilir mi. rengi sarı. ayrıca rengini değiştirmek istiyorum. hem kaplama hem rengini değiştirme işlemini birlikte yapabileceğim bir uygulama var mı? ilginize şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Epoksi kaplama yapılabilir. Bazı yerlerde bulmak zor. Ayrıca fiyatı tezgah fiyatına denk olabilir.

   Sil
 84. Merhabalar. Benim sorunum şu ki lavabolarımızı takerken ufak bi kırıklık var bu da haliyle kötü bir görünüm yaratıyor ve temizlenmiyorda içi küük bi kırk ama göze batıyor degiştiremem de ne yapmam lazım lütfen yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
 85. Bu arara adım Hatice yazmayı unutmuşum kusura bakmayın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice Hanım,
   Lavabonuz mermer ise pattex epoksi macun kullanabilirsiniz. Bu macun beyazdır. Çatlak veya kırıklarda kullanılabilir. Uygulama yaptıktan 15-20 dakika sonra zımpara yapıp pürüzsüz bir yuzey elde edebilirsiniz. Tam kuruma süresi 1 gündür.

   Sil
  2. Lavabo cinsinden anlamam zeminde simler falan var krem rengi. mermermi bilmiyorum buna da aynısını yapsam olur mu

   Sil
  3. Hatice Hanım,
   Yine aynı epoksi macunu kullanabilirsiniz. Pattex beyazdır. Genellikle piyasada beyaz, yeşil ve siyah bulunur.

   Sil
  4. Çok teşekkürler. Son bir sorum daha olacak kenarlarında siyah tiner gibi leke var ne yaptıysam gitmiyorlar bunun için bi çözüm var mı peki şimdiden teşekkürler kolay gelsin

   Sil
  5. Sentetik tiner deneyebilirsiniz. Ardından sabunlu bezle silin.

   Sil
 86. Merhaba, Adım Veysel. 100x45 cm tipik banyo lavabosuna (seramik sanırım) cam eşya düşmesi sonucu 0,5 cm çapında delik oluştu. Su akmaması için Beyaz renkte ne ile doldurabilirim. Parlak yüzeyi nasıl sağlayabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veysel Bey,
   Alttan ve üstten beyaz epoksi macun kullanın. 10-15 dakika sonra zımparalayıp yüzeyin pürüzsüz olmasını sağlayın. (Pattex beyazdır.) 1 gün su ile temas etmesin.

   Sil
 87. Sorunum taşındığını yeni evin mermerine zarar veren bı madde dokmusler bunu kendim nasıl düzeltebiliriz nasıl bı zımpara olabilir teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kimyasal tepkimeye girmiş olabilir. Bu nedenle temizleyiciler faydalı olmaz. Zımpara kullanıp, yüzeyi biraz düzeltmek istiyorsanız çok ince beton ya da demir zımparası kullanın.

   Sil
 88. Merhabalar ismim resul mutfaktakı mermerit lavabonun süzgeç etrafında kılcal çatlaklar var fakat alta su akıtmıyor ilerlememesi için nasıl bir uygulama yapabilirim yada size nasıl resim atabilirim şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resul Bey,
   Epoksi macun kullanabilirsiniz. Resim yollamak isterseniz merbakar@gmail.com adresine gönderin.

   Sil
 89. Mermerit tezgah kenarından bir parca kırılmış ve kayıp burayı neyle ve ne şekilde doldurabilirim. ayrica ayrıca ayni tezgahın kenarinda kılcal çatlak nasıl yok edilebilir

  YanıtlaSil
 90. Merhabalar ismim esra. Lavabom da sonradan oluşan lekeler var sabunluk leke yapmış morla siyah arası bişi ve geçmiyor sabunlugu degiştirdim ama leke kaldı ne yapmam lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra Hn.
   Selülozik tiner ile silmeyi deneyin. Ardından sabunlu bez ile silin.

   Sil
 91. Merhabalar ben kiracıyım ve yeni taşındığım evin mutfak tezgahının duvarla bağlantılı olan kısmı duvardan ayrıldı, tezgahın uç tarafı aşağı doğru eğim aldı. Nasıl bir çözüm bulabilitim yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatma Hn.
   Montaj yapıştırıcı ile yapıştırıp itekleyin, arkasına destek koyun. Kuruyana kadar 1 gün beklesin destek. (Örn. Pattex Pl600, Bison Montage v.b)

   Sil
 92. Mutfak tezgahı üzerindeki çizik ve ufak zedelenmeleri kapatmak için ne yapabilirim??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre,
   Tezgah herhalde ahşap. Renkli mobilya tamir kalemleri ve macunları ile bir nebze tamir edilebilir.

   Sil
 93. Merhaba mutfak tezgahnın küçük bir parçası kırıldı orayı nasıl kapatabilirim

  YanıtlaSil
 94. Merhabalar ben mehmet mutfak tezgahı simli krem renginde cinsini bilmiyorum ortadan ikiye ayrıldı bunu neyle yapistrabilirim


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Montaj yapıştırıcısı kullananabilirsiniz. Örn. Pattex PL500, Bison Montage

   Sil
 95. Merhabalar ferda ben benim tezgahın ince kıl gibi çatladı ve zamanlarda uzuyor çatlak ne yapayım yardım lütfen yeni ysptırdım çok üzülüyorum daha 6ay da oldu tezgah beyaz sanırım çimston veya mermerit

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ferda,
   Alttan ve üstten mermer-taş yapıştırıcısını spatula ike boşluğa doldurun. Ardından su ile temas edebilecek bir yerde ise üzerine silikon çekin.

   Sil
 96. Merhaba mermerit tezgahın üzerine tencere koydum. Mermerit tezgahta ufak bi parça koptu ve tezgahın ortasinda küçük bir girinti oyuk oluştu. Bi de küçük çatlak oldu. Bu tezgahın renginde olacak şekilde nasil tamir edebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saliha,
   Pattex Epoksi macun kullanın. Beyazdır, bu nedenle renk uyumu olmazsa boyaması kolay olur.

   Sil
 97. Merhaba benim tezgahim granit ama taktirirken tam levyenin oldugu yerden iki ayrildi onun icin ne yapmam lazim

  YanıtlaSil
 98. İki karışımlı mermer taş yapıştırıcı kullanın. Çok hızlı kuruduğundan 1 dk. içinde sürüp yapıştırmanız gerekiyor. Yapıştırdıktan sonra birleşim yerlerine
  renksiz silikon sürün. Çünkü zamanla sudan ayrılabilir.

  YanıtlaSil
 99. Semih, merhaba Benimde benzer bir sorunum var mermerit tezgahım kiracı tarafından çatlatılmış ve üstün körü alçı ile sıvanmış şimdiden teşekkürler. bilindiği üzere mermerit malzeme polyester ve mermer tozu karışımından imal ediliyor yani epoksi bazlı payeceğiz uygun olur değil mi ? Tavsiyeniz üzere Pattex markasının ürünlerini araştırdım mesela macun değilde şu linkteki Şırınga içinde jel formunda olanı buldum olur mu bu ürün
  https://www.tekzen.com.tr/pattex-epoxy-yapistirici-27-gram-576548

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semih Bey,
   Pattex şırınga epoksi de olur. Pattex PL600 de olur.

   Sil
 100. A.Duyar , merhabalar,traverter mozaik tezgah üstü çanak lavabonun iç kısımlarındaki ek yerlerinde açılmalar başladı, ne ile nasıl tamir yapılır? 2-K Epoksi yapıştırıcı(reçine+yapıştırıcı) çözüm olurmu?
  Teşekkürler....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.Duyar,
   Evet, eoksi yapıştırıcı, mermer-taş yapıştırıcı veya montaj yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

   Sil
 101. Merhaba,mutfak tezgahının duvara yapışık olduğu kısım gittikçe açılıyor yani tezgah ve duvar arasında boşluk oluşmuş neden olmuş olabilir tezgah düşer mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Betül Hanım,
   1 parmak boşluk olması normal. Tezgah düşmez. Silikon varda temizleyip yeni silikon çekin. Boşluk fazla ise mutfak dolabının ayaklarını kontrol edin. Kırık varsa yenileyin. Yükseltebilirseniz önden yükseltin.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama