Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

EN İYİ ENERJİ TASARRUF YÖNTEMLERİ, ELEKTRİK TASARRUFU NASIL YAPILIR?, ISI TASARRUFU NASIL YAPILIR?, SU TASARRUFU NASIL YAPILIR?, GERÇEK ENERJİ TASARRUF YÖNTEMLERİ


ELEKTRİK TASARRUFU İÇİN 
 • 100 watt lık yerine kullanacağınız 20 watt lık enerji tasarruflu veya led ampuller, aydınlatma için kullandığınız enerjiden ve ödediğiniz paradan %80 oranında tasarruf etmenizi sağlar. Bu sayede her bir ampul için yıllık 50kg. karbondioksit yayılımı engellenir. Bu değer, iki ağacın bir yılda temizlediği karbondioksit miktarıdır. Örneğin akşam üç odasında, beş saat boyunca lambaları açık kalan bir evde, tasarruflu 20 watt lık ampullerden kullanılırsa, aylık kazanç 7 tl civarında olacaktır. 
 • Kullanmadığınız zamanlarda tv nizi kapatın. Evde sürekli açık kalan tv ler çok fazla elektrik tüketirler.
 • Kısa süre için kullansak da saç kurutma ve fön makinelerinin de elektriği çok fazla emdiğini unutmayın. Özellikle ısıtma özelliği çok fazla elektrik çekiyor.
 • Beyaz eşya satın alırken düşük enerji kullananları tercih edin. Elektrikli ev aletlerinde G, F, E, D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere bilinen 10 farklı enerji sınıfı bulunuyor. A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürün gruplarını temsil ederken, G sınıfı elektrikli ev aletleri enerji tasarrufu sağlamayan, aksine çok yüksek oranda enerji harcayan ürünler olarak ifade edilir. Günümüzde en düşük enerji tasarrufu sağlayan B sınıfı ürünlerden daha düşük sınıfta ürünleri piyasada görmek pek mümkün değil. Bu nedenle enerji tasarrufu açısından karşılaştırmalar daha çok A+++, A++, A+, A ve B sınıfları arasında yapılır.
    ISI TASARRUFU İÇİN

    Kullanacağınız ısı yalıtım malzemeleri ile evinizdeki ısı kaçaklarını engelleyebilirsiniz. Bu sayede yazın soğutma giderlerinde, kışın da ısıtma giderlerinde ciddi tasarruflar elde edebilirsiniz.
 • Silikonlar: Pencerelerin cam ile pencere kasası birleşim yerlerinde hem hava akışını keser hem de su yalıtımı yapar. Ayrıca kuvvetli bir yapışma sağlar. Bu silikonlar banyo ve mutfaklardaki kullanılan silikonlarla aynıdır. Artık pencerelerde cam macunu yerine bu silikonlar kullanılıyor.
 • Mastikler: Mastikler, silikonlara göre daha çok çatlak ve dolgularda, yapı malzemelerinin birleşim yerlerinde yapıştırma, yalıtım ve dolgu amacıyla kullanılır. Genellikle pencerelerde pencere kasası ile duvarın birleşim yerinde kullanılır. Ayrıca duvardaki çatlaklarda, kapı kasası ile duvarın birleşim yerlerinde ise mastik kullanabilirsiniz. Poliüretan mastikler, akrilik mastiklerden çok daha yapışkan ve dayanıklıdırlar. Her iki mastik de kuruduktan sonra sertleşir ve boyanabilir. Bu nedenle boşluk doldurmak için çok tercih edilir.
 • Poliüretan köpükler : Bina mantolama, fabrika çatıları, betonarme soğuk odaların izolasyonu, teras ve çatıların yalıtımı gibi kullanım alanlarında çok yaygın kullanılmaktadır. Ayrıca pencere ve kapı montajında yapıştırma ve dolgulama işinde sıkça kullanılır. Mastiğin dolduramadığı boşluklarda poliüretan köpük kullanabilirsiniz. Poliüretan köpük kullanımında şişen köpüğü mutlaka kuruduktan sonra kesin. Poliüretan köpükler de boyanabilir.
 • Kapı ve Pencere Bantları: Kapı ve pencerelerdeki hava sızıntılarını, izolasyon bantları ile önleyebilirsiniz. Hava ile taşınan ısı ve nemi, izolasyon bantları ile önlediğinizde soğutma ve ısıtma giderlerinizde ciddi tasarruflar elde edebilirsiniz. Bu bantlar sünger veya kauçuk olabilir. Küçük boşluklar için sünger bant veya "E" profil kauçuk bant; büyük boşluklar içinde "P" veya "D" profilinde kauçuk bantlar kullanabilirsiniz.
 • Petek Arkası Isı Yansıtıcı Paneller: Peteklerinizin ölçüsüne göre kesip koyabileceğini bu paneller ısının duvar tarafından emilmesini engeller. Isının içeride daha fazla kalmasını sağlayarak çok önemli miktarda ısı tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır. Bu panellerin bir yüzü alüminyum levhadır. Diğer yüzü ise strofor veya cam yünü olabilir. Cam yünü ısı yalıtım levhaları strofora göre çok daha etkilidir.
 • Düzgün Isıtma: Oda sıcaklığını yalnızca bir derece bile azaltsanız, ısıtma masraflarınızdan %6 tasarruf edersiniz.  Oda sıcaklığı geceleyin 15, yatak odalarında 16 derece olmalıdır. Isının oda içerisinde serbestçe dağılabilmesi için radyatörlerin önüne mobilya gelmemesine dikkat edin. Çok fazla enerji tükettikleri için elektronik fan ısıtıcıları kullanmaktan kaçının. Elektriğin gazdan 3 kat daha pahalı olduğunu unutmayın. Gece perdeleri ve panjurları kapatın böylece pencerelerden çok daha az ısı kaybedilecektir.
SU TASARRUFU İÇİN
 • Musluk Bataryaları ve Musluk ara Parçaları: Damlayan bir musluk, günde tahmin edemeyeceğiniz kadar su kaybına neden olur. Örneğin saniyede bir damla su damlatan musluktan, günde 17 litre su boşu boşuna akar, bu nedenle damlayan muslukların tamiri hemen yapılmalıdır.
 • Su Tasarruf Filtresi (Perlatör): Su tasarruf filtresi, suyun içine hava karıştırarak, akan su miktarını azaltır, hızını arttırır, aynı işin daha az suyla yapılmasını sağlayarak %50 ye varan oranlarda su ve enerji tasarrufu sağlar. Çeşmeniz aniden açıldığında, aşırı basınçtan dolayı etrafın ıslanması kaçınılmazdır. Perlatörler hem su akışını düzenleyerek ve yıkama esnasında suyun gereğinden hızlı akmasını engelleyerek etrafa saçılmasını önler hem de kaba bir filtre görevi görerek su içindeki tortuları engeller.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama