İŞTE VE EVDE GERÇEK ENERJİ TASARRUF YÖNTEMLERİ NELERDİR?, ELEKTRİK TASARRUFU NASIL YAPILIR?, EN İYİ ENERJİ TASARRUF YÖNTEMLERİ, GERÇEK ENERJİ TASARRUF YÖNTEMLERİ, ISI TASARRUFU NASIL YAPILIR?, SU TASARRUFU NASIL YAPILIR?, ELEKTRİK TASARRUFU NASIL YAPILIR?


ELEKTRİK TASARRUFU İÇİN 

    100 watt lık yerine kullanacağınız 20 watt lık enerji tasarruflu veya led ampuller, aydınlatma için kullandığınız enerjiden ve ödediğiniz paradan %80 oranında tasarruf etmenizi sağlar. Bu sayede her bir ampul için yıllık 50kg. karbondioksit yayılımı engellenir. Bu değer, iki ağacın bir yılda temizlediği karbondioksit miktarıdır. Örneğin akşam üç odasında, beş saat boyunca lambaları açık kalan bir evde, tasarruflu 20 watt lık ampullerden kullanılırsa, aylık kazanç 7 tl civarında olacaktır.

ISI TASARRUFU İÇİN

    Kullanacağınız ısı yalıtım malzemeleri ile evinizdeki ısı kaçaklarını engelleyebilirsiniz. Bu sayede yazın soğutma giderlerinde, kışın da ısıtma giderlerinde ciddi tasarruflar elde edebilirsiniz.
 • Silikon: Kapı, pencere aralıklarında, dolgu, izolasyon ve yapıştırma amacıyla ısıcam montajında, cam vitrin montajında, ayna yapıştırmada, banyo ve mutfaklardaki fayansların suya maruz kalacak birleşim yerlerinde, her türlü flanş bağlantısında ve tüm yapı elemanlarının birleşme yerlerinde kullanılır.
 • Mastik: Mastikler, silikonlara göre daha çok çatlak ve dolgularda, yapı malzemelerinin birleşim yerlerinde yapıştırma, yalıtım ve dolgu amacıyla kullanılır. Genellikle pencerelerde cam ile pencere kasası arasında silikon, pencere kasası veya kapı kasası ile duvar birleşim yerlerinde ise mastik kullanılır.
 • Köpük: Köpük, bina mantolama, fabrika çatıları, betonarme soğuk odaların izolasyonu, teras ve çatıların yalıtımı gibi kullanım alanlarında çok yaygın kullanılmaktadır. Ayrıca pencere ve kapı montajında yapıştırma ve dolgulama işinde sıkça kullanılır.
 • Kapı ve Pencere Bantları: Kapı ve pencerelerdeki hava sızıntılarını, izolasyon bantları ile önleyebilirsiniz. Hava ile taşınan ısı ve nemi, izolasyon bantları ile önlediğinizde soğutma ve ısıtma giderlerinizde ciddi tasarruflar elde edebilirsiniz.
 • Petek Arkası Isı Yansıtıcı Paneller: Peteklerinizin ölçüsüne göre kesip koyabileceğini bu paneller ısının duvar tarafından emilmesini engelleyerek içeride daha fazla kalmasını sağlayarak çok önemli miktarda ısı tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.
 • Düzgün Isıtma: Oda sıcaklığını yalnızca bir derece bile azaltsanız, ısıtma masraflarınızdan %6 tasarruf edersiniz.  Oda sıcaklığı geceleyin 15, yatak odalarında 16 derece olmalıdır.
 • Isının oda içerisinde serbestçe dağılabilmesi için radyatörlerin önüne mobilya gelmemesine dikkat edin.
 • Çok fazla enerji tükettikleri için elektronik fan ısıtıcıları kullanmaktan kaçının. Elektriğin gazdan 3 kat daha pahalı olduğunu unutmayın.
 • Gece perdeleri ve panjurları kapatın böylece pencerelerden çok daha az ısı kaybedilecektir.
SU TASARRUFU İÇİN
 • Musluk Bataryaları ve Musluk ara Parçaları: Damlayan bir musluk, günde tahmin edemeyeceğiniz kadar su kaybına neden olur. Örneğin saniyene bir damla su damlatan musluktan, günde 17 litre su boşu boşuna akar, bu nedenle damlayan muslukların tamiri hemen yapılmalıdır.
 • Su Tasarruf Filtresi: Su tasarruf filtresi, suyun içine hava karıştırarak, akan su miktarını azaltır, hızını arttırır, aynı işin daha az suyla yapılmasını sağlayarak %50 ye varan oranlarda su ve enerji tasarrufu sağlar. Çeşmeniz aniden açıldığında, aşırı basınçtan dolayı etrafın ıslanması kaçınılmazdır. Su tasarruf filtresi, akışı düzenleyerek ve yıkama esnasında suyun gereğinden hızlı akmasını engelleyerek etrafa saçılmasını önler.

1 yorum:

 1. Tasarruf yapmak için ampul değiştirmek pek yeterli olmaz örnek olarak bir evde 5 adet 100w ampul günde 5 saat çalışmış olsa 100×5=500w olur aylık olarak hesaplarsak 500×30=15000w 15000÷1000=15kw olmuş olur kw bedeli 40kuruş ise 15×0.40= 6 lira yani tasarruf olacaksa sadece ampulle olmaz evde en çok kullanılan ve cihazlardan başlamak gerekiyor özelliklede klima seçimi yapılırken inverter klima çok fark ettirir

  YanıtlaSil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com