AYNA NASIL YAPIŞTIRILIR?, AHŞABA AYNA YAPIŞTIRMAK, DUVARA AYNA YAPIŞTIRMAK, FAYANSA AYNA YAPIŞTIRMAK


    Ayna yapıştırmada dikkat etmeniz gereken şey kullanacağınız yapıştırıcının kuvvetli olması ve aynanın arkasındaki siyah sır tabakasına zarar vermeyecek kimyada olmasıdır. Bu yüzden ayna yapıştırmada gelişi güzel yapıştırıcı kullanılamaz.
    Bir banyo ayna seti veya boy aynası aldıysanız ve arkasındaki montaj aparatlarını kullanmak istemiyorsanız duvarınızı ya da fayansınızı delmeden aynanızı yapıştırabileceğiniz birkaç seçenek var:
    Aynanızın arkasına silikon sıkarak yapıştırabilirsiniz. Silikonlar neredeyse her zeminde kullanabileceğiniz mükemmel yapıştırıcılardır. Fakat ilk tercihiniz özel ayna silikonu olmalı. Çünkü özel ayna silikonları diğer silikonlar gibi dışarıdan içeriye doğru değil; içeriden dışarıya doğru kurur. Bu sayede aynanın arkasındaki siyah sır tabakasının zarar görmesini engeller. Ayna silikonu bulamadıysanız yüzde yüz katkısız (solventsiz) silikon da kullanabilirsiniz. (örn.sista, sika, bison v.b.) aynanızın arkasına boydan boya S şeklinde kıvrımlı birkaç çizgi şeklinde silikonu sürüp yapıştırın ve geçici olarak çevresinden kağıt bant veya tamir bandı ile bantlayın. (koli bandı iz bırakabilir.) 1 gün kurumaya bırakın. Ayna tamamen yapıştıktan sonra bantları sökün.
    Ayna yapıştırmada kullanabileceğiniz bir başka yöntem ise kalın, etli, çift taraflı köpük bantlardır. İyi markaların çift taraflı bantları metresinde 50 kiloya kadar ağırlık taşıyabiliyor. (örn.tesa, 3m, henkel v.b.) Yapıştıracağınız zemini ve aynanın arkasındaki tozları temiz kuru bir bez ile temizleyin. Bandı da aynanın arkasına boydan boya şeritler halinde çekin ve aynanızı ayarlayarak yapıştırın. Bu yöntemle aynanızı düzeltme imkanınız olmayacağından yapıştırmayı düzgün ve yavaşça yapmalısınız. Çift taraflı bant kullanımında önemli olan zeminin sağlam olmasıdır. Duvara ayna yapıştırılacaksa duvar boyasının sağlam olması gerekir. Astarsız boyanmış silikonlu boyalar, kireç veya toz boya ile boyanmış boyalar veya ve yağlı ve tozlu duvarlara çift taraflı bant ile yapıştırılan aynalar bir süre sonra düşecektir.
    (Yukarıdaki yapıştırıcılar dışında kalan solventli (uçucu gazlı) yapıştırıcılar aynanızın arkasındaki siyah sır tabakasına zarar verir. Bir süre sonra aynanızı cama dönüştürebilir. (Örn, japon yapıştırıcısı, Bally, Derby benzeri kontakt yapıştırıcılar, epoksi v.b.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com