Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

FAYANS ÜZERİNE FAYANS YAPIŞTIRILIR MI?, FAYANS ÜSTÜNE FAYANS NASIL YAPILIR?, FAYANS ÜSTÜNE FAYANS NASIL YAPIŞTIRILIR?, SERAMİK ÜZERİNE SERAMİK YAPMAK

(Güncellendi.)

        Banyo, mutfak veya tuvaletinizdeki eski fayanslarınızdan sıkıldıysanız eskilerini kırmadan, gürültü ve toz ve pisliğe bulaşmadan yenileyebileceğinizi biliyor musunuz? Duvar ve zemin için ayrı ayrı uygulamayı anlattık.

Duvara Fayans Üstüne Fayans Yapıştırmak

    Duvara fayans üzerine fayans yapıştırmak için ilk dikkat edilmesi gereken şey eski fayansların sağlam olup olmadığıdır. Duvara fayans üstüne fayans yapıştırmak için yoğurt kıvamında, hazır fayans yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Çok küçük alanlar için ise silikon, genel amaçlı montaj yapıştırıcısı kullanılabilir.
    Hazır fayans yapıştırıcısı yoğurt kıvamındadır ve seramik üzerine seramik yapıştırmak için en uygun yapıştırıcıdır. Geniş alanlarda kullanmak için idealdir. Fayansın arkasına taraklı mala ile tamamen sürülür. (Örn. Ceresit CU 25) 
    Silikon ve montaj yapıştırıcısı ise çok küçük alanlar için kullanılabilir. Fayansın arkasına noktalama veya şerit çekilerek yapılabilir, geçici olarak kağıt bant ile kenarlarından tutturulabilir.
    
 Zemine Fayans Üstüne Fayans Yapıştırmak 

    Yere seramik üzerine seramik yapıştırmak için kullanılabilecek en iyi yapıştırıcı esnek (silikonlu) dış mekan granit yapıştırıcısıdır. Tabi yine eski seramik veya karoların sağlam şekilde durması, yerinden oynamaması gerekir. Su ile yumuşak bir kıvama getirilen yapıştırıcı yere yayılır, fayans malası ile çizgisi çekilir, üzerine fayans yerleştirildikten sonra hafifçe plastik tokmak ile vurulur, derz artısı konur. Burada önemli olan fayansın altında hava bırakmamaktır, altta kalan hava fayansın üzerine basıldığında hemen kırılmasına yol açar. Fayans üstüne basılmadan önce yapıştırıcının kuruması için 1 gün beklenir. Daha sonra derzi çekilir.

3 yorum:

 1. Duygu Hanım, mailinize cevap olacağını umuyorum.

  Banyo veya mutfağınızın duvarındaki fayanslarınızın üzerine fayans yapıştıracağınızı tahmin ederek size şöyle bir tavsiyede bulunayım.

  Eğer sadece birkaç tane fayans yapıştıracaksanız silikon veya montaj yapıştırıcıları işinizi görür. Silikonu veya montaj yapıştırıcısını fayansın arkasına çapraz çeker ve yapıştırırsınız. Silikon ile yapıştırdığınız fayansı geçici olarak kağıt bantlarla tutturun 1 gün sonra da çıkartın. Montaj yapıştırıcısını ise bant ile sabitlenmeye gerek yok, ilk andan itibaren ağırlık taşıyabilir. Az sayıda fayans yapıştırmak için bu yöntemi kullanın.

  Çok miktarda fayans yapıştıracaksanız hazır fayans yapıştırıcıları çok pratik bir çözümdür. Yoğurt kıvamında ve kullanıma hazırdır. Bu yapıştırıcılar kovada satılır. (Örneğin Henkel Cu 25 hazır fayans yapıştırıcısı.) Bu yapıştırıcıyı fayansın dört köşesine küçük bir spatula ile sürün ve yapıştırın. Hemen kurumaz, size düzeltme imkanı verir. Ayrıca hemen tutar ve fayansın düşmesine izin vermez.

  Hangi yöntem size kolay geliyorsa onu uygulayın. Aralarına da derz artısı koymayı ve derz dolgusu yapmayı da unutmayın. Yer fayansı döşemek ise daha profesyonel işçilik ister. Toz yapıştırıcılarla yapılır ve fayansın kırılmaması için profesyonel kişiler tarafından yapılması daha doğrudur.

  YanıtlaSil
 2. Fayans ustune fayans düşünüyorum ama açıkcası cesarette edemiyorum ya olmazsa diye lütfen yaptıran varsa Vicdanın bilgilendirsin kırdırıp yaptırmak cok iişçilik istiyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özel fayans üstü fayans yapıştırıcıları var. Eski fayanslarınız sağlam ve oynamıyor ise iyi bir usta ile bu işi çözebilirsiniz.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com