Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

DUVARDAKİ ÇATLAK NASIL TAMİR EDİLİR?, DUVAR ÇATLAĞI TAMİRİ, DUVARDAKİ BOYA ÇATLAĞI TAMİRİ, DUVARDAKİ YARIĞI TAMİR ETMEK


DUVARDAKİ ÇATLAK ALÇI VEYA SIVADA İSE

    Duvarınızda sürekli meydana gelen çatlağı önce spatula veya düz tornavida ile iyice genişletin. İçindeki tozu bir fırça ile alın. Açılan aralığa poliüretan mastik sürüp çatlağı iyice doldurun. Poliüretan mastik boyanabilir, ayrıca mükemmel esnekliği sayesinde çatlamayı uzun süre engelleyecektir. Akrilik mastikler ise çok daha dayanıksızdır ve esnek olmadığından geçici doldurma işlerinde kullanılır.
    Poliüretan mastikten sonra çatlak üzerine derz bantı da yapıştırıp sıva harcı, sıva alçısı veya saten alçı ile düzeltebilirsiniz. Duvarınız düz alçılı ise saten alçı, daha pürüzlü ise sıva alçısı veya tamir harcı kullanabilirsiniz. Kot farkı oluşursa alçı kuruduktan sonra zımpara yapılabilir.
    Alçı veya sıvadan sonra boya yapmadan önce astar uygulayın. Sürekli çatlayan duvarlar için en uygun boyalar esnek olduğundan silikonlu, su bazlı, ipek mat ve yarı mat boyalardır. (Yağlı boyalı, yüzeylerde geçiş astarı uygulamadan su bazlı boya uygulamayın.)

DUVARDAKİ ÇATLAK BOYADAN İSE

    Duvardaki boyadan kaynaklanan çatlaklar genellikle kılcal olsa da çok can sıkıcı olabilir. Bu ince boya çatlakları çoğu zaman 180 veya 150 numara alçı zımparası ile zımpara yapılıp boyandıktan sonra kaybolur. Fakat duvara önceki yıllarda çok fazla boya yapıldıysa yani duvarda boya kalın bir katman oluşturmuşsa bu çatlakları saten alçı ile doldurun. Kuruduktan sonra yine alçı zımparası ile zımpara yaptıktan sonra boyayın.

61 yorum:

 1. benim evimde mutfak fayanslarım dolap rengime uymuyor o yüzden fayansımı boyamak istiyorum acaba bu boya sistemiyle güzel bir sonuç elde edermiyim yada bu sorun için önerdiğiniz bir başka yol var mı?

  YanıtlaSil
 2. Mutfağınızın duvarındaki fayanslarınızı boyamanızı tavsiye etmem. Boya tutmaz tutsa bile hiç uzun ömürlü olmaz. Bunun yerine mutfağınızın uyumlu olması için duvarınıza veya mutfak dolabınıza yapışkanlı, desenli vinil kağıtlar kullanabilirsiniz. Bunlar düz renklerde, mermer desenli veya ahşap desenli olabilir.

  YanıtlaSil
 3. çatlakları sıva yapmadan düzenleme imkanı yokmu acaba

  YanıtlaSil
 4. Sıvasız da sadece mastik ya da poliüretan mastik kullanarak da çatlakları kapatabilirsiniz. Duvar rengine uygun beyaz veya gri renkte mastik seçin veya beyaz alıp mastik kuruduktan sonra üzerini boyayın.

  YanıtlaSil
 5. Çatlağı doldurma işlemi çift yönlü mü uygulanıyor? Dış cephe için de aynı yöntem mi kullanılıyor?

  YanıtlaSil
 6. Çift yönlüden birşey anlamadım. Dış cephede de uygulama aynı fakat dış cephede alçı kullanılmaz. Poliüretan mastik veya dış cephe macunları kullanılır.

  YanıtlaSil
 7. Tamir ettigimiz halde birdaha tekrarlama şansı olmaz mı yanı sızce bu anlattıgınız işe yararmı?

  YanıtlaSil
 8. Evet, düzgün yapılırsa çok üzün süre bir daha çıkmaz. Ustaların uyguladığı yöntemlerden biridir.

  YanıtlaSil
 9. valla böyle duvar catlaklarini tamir etmeden önce, mutlaka catlagin nedenini arastirin. duvarin kendisi mi catladi yada boyasi mi catladi.
  duvarin kendisi catladiysa, neden catladi. catlaklik evin zemininin kaymasindan dolayi olusmussa, tehlike var demektir.

  YanıtlaSil
 10. Bizim binanın yan tarafına yeni bir bina harfiyat çalışması yapılıyor ve bu gün farkettim ki duvarda hafif hafif çatlama olmuş sanırım sarsıntıdan kaynaklanıyor duvarın boyası alçı üzeri boya şeklinde harfiyat bitince düzenleme yapacam ama benim merak ettiğim şey bunun için bir hak talep edebilirmiyiz ?

  YanıtlaSil
 11. Zabıta ve belediye ile görüşün. Harfiyattan kaynaklandığına inanırlarsa yardımcı olurlar.

  YanıtlaSil
 12. iyi günler...benim sormak istediğim şey duvardaki çatlaklardan evin içinde bir hava akımı meydana gelir mi?üst kat yatak odamızda alt kata göre anlayamadığım bir hava akımı ve serinlik oluyor.akşam özellikle rüzgar alan ve yatak odasına bakan duvarda hem iç kısımda hem dış cephede aynı yerde çatlak old farkettim.sebep bu olabilir mi?şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 13. Serdar Bey,
  İç tarafta olan çatlaklar hava akımı yapmaz. Sizde hem içten hem dıştan görünüyorsa hava akımı yapabilir. Hem içerden hem dışardan tamir yapılmalı. Ayrıca özellikle ahşap pencerelerin duvarla birleşim yerlerinden de hava akımı yapar.

  YanıtlaSil
 14. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 15. Onat,
  İnce, hazır duvar macunu veya saten alçı ile tamir edilip bulabilirseniz aynı renk duvar boyası ile rötüş yapılacak.

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Usta,
  Klima için delik açıldı,duvarı yağmurdan ve hava koşullarından korunması için nasıl doldurabilirim ?

  YanıtlaSil
 17. (Yorumlara isim yazalım.)
  Klima borusu takıldı ise etrafında kalan boşlukları kapatmak için poliüretan köpük kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 18. Benim evde kolon ile biriket birleştiği yerleşe çatlamaz olmuştu tamir ettirdim ancak aynı yerler takrar çatladı bina yenidenilenyeni bina oturuyordu bu kadarda sallanılmaz dedi bir inşaat firma yetkilisi burada usta hatası vardır peki ne tür nir malzeme kullanırsam bir daha olmaz

  YanıtlaSil
 19. (Yorumlara isimlerinizi yazınız.)
  Binanın yerine oturması ne kadar sürer bilinmez. Ama çatlaklar için daha uzun ömürlü bir şey tavsiye edebilirim. Çatlak arasındaki tozları bir fırça yardımı ile temizledikten sonra poliüretan mastik ile doldurun. Poliüretan mastik aşırı esnektir. Çok kuvvetli yapışır. Üzeri boyanabilir, uzun süre idare edecektir.

  YanıtlaSil
 20. Iyi aksamlar tavanda kartonpiyerde ufak bir acilma var nasil kapatabilirim.tesekkurler.

  YanıtlaSil
 21. (Yorumlara isim yazalım.) Kartonpiyer yapıştırısıcı veya basitçe silikon ile yapıştırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 22. merhaba,evin dış cephesinde binanın eski olmasından dolayı çatlaklar oluştu ve yağmur yağınca duvarın iç kısmı ıslanıyor ayrıca fazlasıyla soğuk oluyor.çatlakları onarmak için ne yapabilirim,en azından su almasını önlemek istiyorum

  YanıtlaSil
 23. (Yorumlara isim yazalım.)
  Poliüretan mastik kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 24. İyi günler,
  Çelik konstrüksiyon evimin duvarları, daha doğrusu betopanların birleşme yerleri içten ve dıştan çatlıyor.Birçok kez tamir ettirdim birkaç aydan fazla sürmüyor.Yardımcı olabilirseniz, veya teknik ekibiniz varsa çok teşekkür ederim
  Ayşe gül özbey

  YanıtlaSil
 25. Ayşe Gül Hn.
  Silikon katkılı, esnek tamir harcı kullanmanız gerekiyor.

  YanıtlaSil
 26. Merhaba oturma salonumuz küçük olduğu için L bolkonun birini kırıp içeriye aldık. Ama balkon duvarına sonradan örülen tuğlalarda çatlak oluştu çok ince çatlaklar yatay ve dikey olarak yaklaşık 1-2 metre bunları sağlıklı ve görüntüyü bozmadan nasıl kapatabilirim ? Şmdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fazla sulandırmadan 1 kat geçiş astarı veya örtücü astat 2 kat boya yapın. Kılcal çatlak ise kapanacaktır.

   Sil
  2. Merhaba ben ek bir oda yaptırmıştım şimdi o ek olan yer birbirinden ayrılmış ve Öyle ki içeriye gün ışığı giriyor.pek anlamam nasıl bişey yapabileceğim konusunda bir fikir verirmisiniz. Şimdiden Yardımınıza tşk ederim.

   Sil
  3. Tarsuslu,
   Tamir sıvası ile o bölgedeki boşluk doldurulur. Üzerine alçı, astar ve boya uygulanır.

   Sil
 27. evimin dış cephesinbde tam köşede,köşenin bir tarafından diğer tarafına uzanan 5-6 mm genişliğinde 3-4 metre uzunluğunda çatlak var..nasıl kapatabilirim.teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özcan Bey,
   Akrilik mastik veya daha iyi bir malzeme düşünüyorsanız poliüretan mastik uygulayabilirsiniz. Ürünü isterseniz sanal mağazamızdan gönderebiliriz. İletişim: merbakar@gmail.com

   Sil
 28. merhabalar. duvar çatlakları için kullanılan saten alçı ve macunlar çok geç kuruyorlar. zamanla yarıştığım için daha hızlı kuruyan alçı veya macun var mı. ayrıca boya sonrası alçının veya macunun yama gibi gözükmemesi için nasıl bir yol izlemeliyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Kartonpiyer alçısı hızlı kurur fakat çatlaklar için en çok kullanılan saten alçıdır. Alçınızı uygulayın, kurumasını bekleyin, sadece alçılı yüzeyi birkaç kez boyayın veya astarlayın. Sonra tüm yüzeyi boyayın. Bu yöntemle tamir gören yerlerin izi daha az belli olacaktır.

   Sil
 29. Ad:mustafa
  Çok teşekkürler cevabınız için. başka bİr sorum daha olacak. Yağlı boyalı kapı üzereine zımpara yaptım ve dyo'nun Massiveline su bazlı panel kapı boyasını 2 kat uyguladım. astar kullanmadım. sıkıntı olur mu, kabuk gibi soyulur mu? hemen çizilir mi? ve bn. Bunlar gibi sıkıntılar olursa bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Önce 1 kat geçiş astarı uygulasaydınız daha iyi olurdu. Şimdi ise boya iyice kuruduysa, tırnağınız ile kontrol edin, boya çıkacak gibi ise su bazlı vernik uygulayın.

   Sil
 30. Turgut Yücel3 Ekim 2017 23:25

  Evimizin iç ve dış duvarlarında parmak kalınlığında yarışmalar olustu tamir için gelen usta file gibi birseylerle Sıcadı duvarı ama yine yarilmalar oldu ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turgut Bey,
   Bu boşlukları kazıyın poliüretan mastik uygulayın.

   Sil
 31. Merhaba, 0 binnın oturması nedeniyle prapet duvarlarında ve üzerindeki mermerlerin birleşme noktalarında çatlamalar var. Bu noktalardan su almayı engellemek için nasıl bir işlem yapmak gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barış Bey,
   Kılcal çatlaklar ise sıvı yalıtım malzemesi sürülmeli. 1-2 parmak kadar kalın çatlak ise poliüretan mastik kullanabilirsiniz.

   Sil
 32. Sıvı yalıtım malzemesi icin önerdiğiniz bir ürün var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barış Bey,
   Kullanacağınız yere göre değişir. Çok çeşidi var.

   Sil
 33. Esra
  Evimizin duvarlarinda derin catlaklar oluştu. Poliuretan mastik tek basina yeterlimidir? Tamir islemi sirasiyla nasil yapilmali?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pembe Puantiye (Esra),
   Poliüretan mastik genellikle tek başına yeterli oluyor. Çatlak 4-5 mm den kalın ise kullanılabilir. Biraz daha küçük ise tornavida ile biraz kalınlaştırın. Bir fırça ile tozu alıp uygulayın. Kılcal çatlak ise hafif bir zımparadan sonda su bazlı silikonlu ipek mat veya yarı mat boya uygulayın.

   Sil
 34. Merhaba. Bizim kilerde alci uzerine boya uygulamislar. Muhtemel silikonlu boya.
  Boyamaya calisirken bir yerde soyulma oldu corap sokugu gibi devam etti. Spatulayla soysam galiba hepsi soyulur.
  Belli bir alana kadar soydum. Soyulan yerlerin etrafini saten alci ile sivadim kurumasini bekliyorum sonra da zimparalayacam. Daha sonra boyadigimda insaalah soyulmalar devam etmrz Sorun cozulur mu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğan Ağaoğlu,
   Alçıdan sonra mutlaka astar uygulanması gerekiyor. (Alçı astarı veya binder astar.) Astar uygulanmazsa boya tekrar soyulabilir, boya sarfiyatı da çok olur. Önemsiz bir yer ise zımpara yapıp ilk katı biraz daha sulu boyayın. Diğer katlar daha koyu kıvamlı olsun.

   Sil
 35. Eski bir ev olan köy evimizde beton duvarlarda çatlaklar var. Sürekli kullanılmadığından minimum maliyet ile bu çatlakları kapatıp üzerine boya yapmak istiyorum. Bazı çatlaklar bayağı derin. Mastik bu çatlaklar içinde kullanılabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömer Özer,
   Poliüretan mastik kullanın. Cok daha dayanıklı ve esnektir. Boyanabilir.

   Sil
  2. Cevabınız için teşekkürler bazı ustalar mastik yerine köpük kullanmami önerdi sizin görüşünüz nedir ? Çok sayıda çatlak var boydan boya neredeyse

   Mastik çok daha maliyetli köpük daha iyi dendi kararsız kaldım sanırım bazı yerler de mastik çok derin (dış tarafta da goxukenler var) yerlerde köpük kullanacağım . Doğru bir tercih mıdır ? Ek olarak onerdiginiz bir marka var mıdır bu ürünler için.

   Sil
  3. Ömer Özer,
   Köpük iyi doldurur fakat esnek değildir. Kısa sürede çatlama yapabilir. Çok derinse önce içeriye köpük sıkılabilir. Ardından üst katmana poliüretan mastik uygulanabilir.

   Sil
 36. Bahçeli evimde evin içinde ve dışında köşe kısmında derin çatlaklar oluştu.Yakınında 115m dederinlikte sondaj suyu çıkmaktadır.Evdeki bu çatlaklık bu sondajdan olabilir mi?Bina oturmuş olabilir mi?Bu çatlakalrı nasıl kapatabiliriz.Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bina ise oturmuş olabilir.
   Yeni bina değilse sondaj kuyusu çatlama yapmış olabilir. Çatlakları kazıyıp yarım santimden daha fazla açın. Poliüretan mastik uygulayın.

   Sil
 37. Guneri
  Merhaba,duvarimi yeniden boyayacgim.ne var ki boya soyuluyor.boya yapabilmek icin nasil bir yontem uygulamaliyim?eski boyayi zimpara ile veya elle soyduktan sonra alcilayip mi boyamaliyim?soyulan eski boyayi mutlaka duvardan cikartmalimiyim?yeni boya ,eski boya cikartilmadan direk yapilirsa kabarir mi?tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Guneri,
   Eski boyayı zımpara yapın, zayıf boyaları çıkartın. Kot farkı olan yerleri saten alçı ile düzeltin. Alçı kuruduktan sonra önce alçı ile tamir yaptığınız yüzeylere geçiş astarı sürün. Kuruyunca tüm duvara geçiş astarı sürün. Bu da kuruyunca katlar arası en az 2-3 saat bekleyerek boyanızı yapın.

   Sil
 38. Merhaba alçı üzerine vurulmuş plastik boyalı evin duvarlarında kılcal damar şeklinde her yere yayılmış alçı ve mastik sürülmeyecek kadar kılcal çatlaklar var. astar mı atılmalı, direk boyamı nasıl yol izlnmeli

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Kılcal boya çatlağı ise geçiş astarı veya örtücü astar ardından boyanızı uygulayın.

   Sil
 39. Merhabalar, evin diş cephesini kumlu boya ile boyadılar, fakat zamanla boyada; boya çatlakları ve sıva çatlakları oluştu, bunları ben saten alçı ile tamir ettim ama ne kadar zımpara yaptıysam boya yaptığımda dikkatli bakıldığında yapılan tamir belli oluyor. bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz... Teşekkürler.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Er,
   Merhaba, saten alçı ile dış cephe tamiri doğru değil. Kısa zamanda dökülür, iz kalır. Dış cephe sıvası veya dış cephe macunu ile tamir edin.

   Sil
  2. dış cephe macunuyla da yaptığım yerler boya atıldıkdan sonra yine alta yaptığım tamir gözüküyor

   Sil
  3. Hasan Er,
   Macun kuruduktan sonra dış cephe astarı uygulayın. Ardından boyayı sürün. Tamamen kaybolmaz tamir yeri belli olur.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama