Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

DUVARDAKİ BOYANIN KABARMASININ NEDENLERİ NELERDİR?, DUVAR NEDEN SOYULUR?, DUVAR NEDEN KABARIR?


 

    DUVARDAKİ BOYA NEDEN KABARIR?


    Her şeyden önce yeni bir duvar boyama işine başlayacaksanız akla ilk gelmesi gereken şey duvardaki eski boyanın hangi tür olduğudur. Duvardaki eski boya yeni uygulama yapacağınız boya ile aynı cins olmazsa boyanız iyi tutmaz. Anında olmasa bile bir süre sonda yeni boyadığınız duvarınızda kabarma, akma, soyulma olabilir. 

DUVAR BOYASININ SOYULMASININ NEDENLERİ NELERDİR?


Farklı Cinste Boyaların Uygulanması


    Duvardaki boya uyguladığınız boya ile aynı cins olmayabilir. Genellikle en sık karşılaşılan problem budur. Özellikle duvarda yağlı boya (sentetik boya varsa 1 kat geçiş astarı uygulanması gerekir.) Plastik ve silikonlu boyaların birbirinin üzerine uygulanması çok büyük sorun teşkil etmese de bu duvarın soyulmayacağı anlamına gelmez. Duvardaki boyanın hangi tür olduğunu bilmiyorsanız tedbir amaçlı 1 kat geçiş astarı uygulayabilirsiniz.

Duvardaki Nem

    Duvarda görünen veya duvarın içinde görünmeyen rutubet olabilir. Nemin oluşması aşağıdaki sebeplerden olabilir.
 • Bu rutubet boyanın kabardığı duvarın içindeki veya arkasındaki bir su borusu arızasından kaynaklanıyor olabilir. Kabaran duvarın arkasından geçen su tesisat boruları kontrol edilmeli, su kaçağı varsa tamir edilmelidir.
 • Üst kattaki daireden inen bir su olabilir. Üst kattaki daireden az veya çok inen su duvarda kabarmaya neden olabilir. Özellikler banyo ve mutfak derzlerinde uzun süre bekleyen su aşağı inebilir. Yine üst kattaki dairenin tesisatında su kaçağı olabilir.
 • Soyulan duvar dış cepheye denk geliyorsa yalıtımsız veya yalıtımı eksik yapılmış olabilir. Özellikle kuzey cephelerde duvar içindeki stroforun eksikliği duvarda kabarma, nem ve küf şeklinde ortaya çıkar. Mümkünse dış cepheden strofor benzeri bir ısı yalıtım malzemesi ile yalıtım yapılmalı mümkün değilse içeriden yapılmalıdır. Ayrıca boyanacak yüzey alçı ile tamir edildikten sonra 1 kat binder astar uygulanmalı ardından küf ve neme dayanıklı boyalar ile boyanmalıdır.

Eski, Kalitesiz, Bozuk Boya veya Kirecin Üzerine Boya Uygulanması


    Duvardaki boyanın kabarmasının bir diğer nedeni ise duvarda kalitesi bir düşük boya, bozuk boya veya kireç ile boyanmış olmasıdır. Bu durumda soyulan yerler alçı ile tamir edildikten sonra 1 kat binder astar uygulanır. Astar kuruduktan sonra boya yapılır.

Boyanacak Duvarın Temizliği


    Tüm boya ambalajlarında boya uygulanacak yüzeyin kir, yağ ve tozdan arındırılmış olması ibaresi mevcuttur. Yağlı, tozlu ve aşırı kirlenmiş duvarlara boya yapmak boyanın kabarmasının nedenlerinden biridir. Bu durumda duvarı silmek hatta yağ varsa ince bir zımpara yapmak yerinde olur. Ardından duvara 1 kat geçiş astarı uygulamak gerekir. Astar kuruduktan sonra boya yapılabilir.

Ortam Isısı


    Boya uygulaması boyanın üzerinde yazan sıcaklıkta yapılmalıdır. Çok sıcak veya çok soğuk havada yapılan boyalar akma veya soyulma yapabilir. Boya çabuk kurusun diye içeriye ısıtıcı koymak boyada balonlaşma, soyulmaya neden olabilir. Kışın yapılan boyama işlemlerinde ortamın aşırı soğuk olması boyanın geç kurumasına neden olacağı gibi yukarıdaki farklı sorunlara neden olabilir.

326 yorum:

 1. Balkon duvarımın bir kısmı kabarıp dökülmüş,iki üç kat boya.Şimdi balkonu boyamak istiyorum ancak önce tüm duvardaki boyayı kazımalımıyım. Kazımadan boyasam o dökülen kızım çukur gibi mi görünür acaba? Ve diğer yerlerde kabarıp dökülür mü sizce?

  YanıtlaSil
 2. Diğer yerlerin de sonradan kabarıp dökülme olasılığına karşı spatula ile kazıyın. Zayıf yerler dökülsün. Sonra Küçük ise hazır macunlar ile tamir edin veya (balkon kapalı ise alçı ile tamir edin.) Macun kuruduktan sonra tekrar çatlamayı engellemek için 1 kat binder astar sürün. Kuruduktan sonra en az 2 saat ara ile 2 kat boya yapın.

  YanıtlaSil
 3. İyi günler biz evimizi yeni aldık ama koridordaki duvarlarda boyaların kabardığını göz göz şiştiğini gördüm. Müteahittede sorduğumda binanın sıfır olduğunden kuruması gerektiğini ve bu tip olayların 1 yıl boyunca devam edebileceğini söyledi. acaba bu bilgi doğrumu ve bu kabarma oluşumları devam edermi. ve bu kabaran yerleri nasıl tamir edilmesi gerekir. teşekkürler iyi günler

  YanıtlaSil
 4. Müteahhitin cevabı çok baştan savma olmuş. Tamamen usta hatası. Sıva, Alçı ve astar da kurumadan yapıldıysa kabarabilir. Bu yerlerin zımpara yapılması sonrada binder astar uygulanması gerekir. Üzerine de tekrar boya yapılabilir.

  YanıtlaSil
 5. Ustalar tuğlaları ördükten 2-3 ay sonra sıvamayı tamamen alçıyla yaptılar. püskürtme makinesiyle alçıyı duvara püskürtüp düzelttiler yaklaşım 2-3 cm kalınlığında bi alçı katmanı kullanıldı. astar olarakta boyayı sulandırıp kullandılar. ben zımpara ve astarlasam yapabilirmiyim yoksa bi usta şartmı.

  YanıtlaSil
 6. Boya astar olarak boya kullanılabilir. Fakat sizin durumunuzda astar kullanılsa iyi olurdu. Zımpara ve astarı siz yapabilirsiniz. Spatulayı sürerek duvarın dökülüp dökülmediğini kontrol edin. Kabarmayan yerler dahil duvardaki sağlamlığı kontrol edin. Kabaran ve düzgün olmayan yerleri zımparalayıp astarı atın. İyice kuruduktan sonra boya yapabilirsiniz. (Boya vernik bölümünden Binder astar nedir? konusunu inceleyin.)

  YanıtlaSil
 7. banyonun dış tarafına denk gelen koridorda boya kabarıyor. her seferinde kazıyıp yeniden boya yapıyoruz genede bi değişiklik olmadı. dökülen yerlerde pamukçuk gibi beyaz seyler oluşuyor. ama daha önceden evin böyle bir sorunu yoktu. acaba bundan nasıl kurtulabiliriz?

  YanıtlaSil
 8. Banyoya giden su borularında terleme veya minik bir su kaçağı duvarları terletebilir. Önce bu tamir yapılmalı. Sonra da binder astar ile 1 kat sonra da 2 kat boya uygulanmalı.

  YanıtlaSil
 9. TEKNİK REHBER dedi ki...
  Banyoya giden su borularında terleme veya minik bir su kaçağı duvarları terletebilir. Önce bu tamir yapılmalı. Sonra da binder astar ile 1 kat sonra da 2 kat boya uygulanmalı

  bi önceki mesajıda ben göndermiştim..
  ama biz banyoyu yeniden fayans yaptırdık ve kabarmaların oldugu yerde hiç boru falan da yok. hemde koridor 1 metre kadar fayansla kaplı. kabarmalarda bu fayansların üst kısmında oluşuyor. bize ev nemli oldugu için kabardıgı söylendi ama önceden de yoktu böyle bişey. yardımcı olabiirseniz çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 10. Zımparalayıp düzeltin. 1 kat binder astar uygulayın üzerine de Dyonun nemli bölgeler için özel boyası Dyostop'u kullanın. Ayrıca evinizi düzenli olarak havalandırın.

  YanıtlaSil
 11. Salon duvarımızın boyası yerden 30 cm kadar yukarısına kadar kabardı. Duvar nemli (Dokununca ıslak) Arkasında su tesisatı yok.Ne yaparak düzeltebiliriz?

  YanıtlaSil
 12. Eviniz zemin katta ise yerden su alıyor olabilir. Değilse evin yalıtımı yanlış ya da eksik yapılmıştır. Yapılabiliyorsa dışardan sıvı su yalıtım malzemesi sürmelisiniz. Örneğin: Ceresit bitumplus veya ceresit invisible (renksiz sıvı silikon.)

  YanıtlaSil
 13. antre, mutfak ve salon duvarlarında çatlaklar oluşuyor 6 yıldan beri 3-4 defa boya yaptırdım fakat çatlamalar sona ermedi. evimde daha önce oturanlar yağlı boya kullanmışlar. acaba tekrardan astar çektirip bir daha mı boya yapalım. sibel

  YanıtlaSil
 14. Sibel Hn,
  Yağlı boya esnek bir boya değildir. Bu yüzden çatlaması normaldir.
  * Çatlakların bir spatula ile iyice derinleştirilip genişletilmesi gerekir yaklaşık 5mm.
  * Sonra tozunu alıp poliüretan mastik ile doldurun.
  * Mastik kuruduktan sonra boydan boya derz bandı yapıştırın, üzerine ince saten alçı ile geçip bu da kuruduktan sonra zımparalayın.
  * Sonra ister yağlı boyaya devam edin, isterseniz 1 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra su bazlı silikonlu boya yapın.

  YanıtlaSil
 15. Merhaba benim evimde sifir bina bir yil oldu tasindim cocuklarim ufak olduklarindan dolayi yagli veya plastik kisaca silinebilir bir boya yaptirmayi dusunuyorum fakat duvarlar hava almadigindan evimde kuf oluymu diyede tedirginim lutfen cvp yazin bi sorun oluyomu ozlem .

  YanıtlaSil
 16. En iyi nefes alan boya plastik boyadır. (Silinmeyen)
  Bunun dışında silinmesi de olsun isterseniz su bazlı küf önleyicili, silinebilir bir boya tercih edin.
  Yağlı boyayı duvarın teneffüsünü önlediği için tavsiye etmem.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba geçen sene evin dışını ve içini boyamaya karar verdim ama astarlama işleminde izolasyon astarı kullandım daha sonra boya kutusunun üzerinde bulunan yazıda ''astarlama işleminde kesinlikle izolasyon astarı kullanılmamalıdır'' yazısını fark ettim bu yanlış uygulamamdan dolayı uyguladığım boyanın yakında kabarma ihtimali var mı?

  YanıtlaSil
 18. Astar ve boya hakkında daha fazla bilgi sahibi olmam gerekiyor. Yani 1 e 7 binder astar mı kullandınız yoksa hazır astar mı?
  Ama hemen çatlama olmayacağını söyleyebilirim.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba. Evimin duvarları fıstık yeşili(saten boya) ben duvarları krem-kahve tonlarına çevirmek istiyorum. Astar yapmalı mıyım? Direk boyayı uygularsak renkte sorun olur mu? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 20. 1 kat astar 2 kat boya ile renkleri daha kolay kapatırsınız. Astar kullanmazsanız birkaç kat fazladan boya yapmanız gerekebilir. Kullanacağınız boyanın kapatma gücüne göre değişir.

  YanıtlaSil
 21. Bir duvarın (ortalama 16 metre kare) belirli bir bölümünde (ortalam 1 metre çapında) daire şeklide duvar daki boya kabardı boya silikonlu su bazlı, ben bu daire şeklindeki açılan yere nasıl bir uygulama yapmam gerek boyanın kabardığı alt zemin alçısı pürüzsüz (saten alçı ile kabaran yeri komple kapatıp zımpara ve binder astarı ile 2 kat boyamı vurmam lazım yoksa saten alçıyı iz olmaması için yanlızca cevresine mi sürüp zımparamı yapmam lazım) Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 22. Blues,
  Dökülen yerleri hafifçe spatula ile kazıyın, saten alçı ile tamirini yapın, iyice kuruyunca 1kat binder astar, 2 kat da boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 23. iyi akşamlar benim evimde yoqun sekilde rutubet war ve boya kabarmaları oluyo suan kiracıyım ve ew sahibimde acıkcası pek ilgili biri deil dısardan sıvası olduqu halde asırı rutubet yapıyor duwarlarımı silip tamamen temizledim simdi boya yapmayı düşünüyoruz bana nasıl bi boya önerebilirsiniz duwarlardakı rutubetı en aza indirgycek

  YanıtlaSil
 24. Boya kesin çözüm değil yalıtım gerekir. Yine de boya yapmak istiyorsanız polisanın elegansını kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 25. selam evim son kat 12 yıldır oturuyorum 4 yılldır dogal gaz kullanıyorum banyom olmak üzere yatak odam ve salonumda benek olmaya başladı boyam silikonlu boya fakat bu sorun ikiyıldan beri var ev kendime ait cok üzülüyorum fikir verirseniz mutlu olurum teşşekkürler

  YanıtlaSil
 26. Nevzat Bey,
  Küf çıkan bölgeleri sprey küf temizleyicilerle temizleyin veya 1 ölçek çamaşır suyuna 3 ölçek su ilave ederek bu karışım ile silin.
  Ardından temiz su ile durulayın. İyice kuruduktan sonra Polisanın Elegansı v.b. küf önleyicili boya ile 3-4 saat ara ile 2 kat boyayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 27. mrb.saten alçı üzerine tiner bazlı boya yapıldı ancak 2 sene sonra kılcal çatlak oluşup daha sonra aynı yer dahada açılp yaprak gibi oldu bunun nedeni nedir .tşkrler.

  YanıtlaSil
 28. Alttan nem almış olabilir. Ayrıca sentetik boyaların uygulaması gerçekten önemlidir. (Tiner oranı, katlar arası bekleme süresi, ortam sıcaklığı v.b)

  YanıtlaSil
 29. merhabalar. ben adem. Yapı marketinden evimi boyamak için nanotek saten boya aldım satıcı bana altına uygulamam için izalasyon astarı verdi. Astarı uyguladım üzerinede boyayı uyguladım fakat duvarım dalga dalga oldu. Galiba astardan ötürü boyayı emmedi. Bu durumu nasıl düzeltebilirim. Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 30. Adem,
  Anladığım kadarıyla su bazlı nano boya ve izolasyon astarı aldınız. Öncelikle aldığınız astar konsantre mi hazır mı bunu öğrenin. Yani su ile inceltiliyor mu? (Üzerinde yazar) (Astar 1 kat çekilir.) Kurudukran sonra boyaya geçilir.
  Boyanın dalga yapmasının nedeni ise uygulamadandır. Birinci duvarı boyadıktan sonra, diğer duvara geçmeden önce tarama yapın. Yani yeni boyadığınız duvarı ruloyu boyaya bu kez daldırmadan tüm duvarın üzerinden bir kez daha geçin. (Duvarı boyar gibi ama ruloyu boyaya sokmayın.)

  YanıtlaSil
 31. yapmış oldugum boyanın üzerine takiben bir sene sonra aynı renk boya ile tamirat yapmak istedik ancak şu anda yeni boyada bir cok alanda kabarmalar olustu bunun üzerine balonları sıyırarak üzerine saten alçı cekmek istedik geciş astarını yaptıktan birgun sonra saten alcı yaptık ancak su anda bir cok alana yayılmıs olarak gordugumuz satende kabarmalar mevcut komple sateni kazımak ve boyanın üzerine binder yaparak tekrar saten alçı cekmek istiyoruz acaba bu uygulama dogru olacakmıdır.yada bu kabarmaların önüne gecmenin yolu varmıdır

  YanıtlaSil
 32. (YORUMLARA İSİM BIRAKALIM)
  Hangi cins boya kullandığınızı yazmamışsınız. (Sentetik mi, su bazlı mı?)

  YanıtlaSil
 33. SİLİKONLU SU BAZLI BOYA KULLANDIM ADIM OZGUR BU ARADA

  YanıtlaSil
 34. Özgür,
  Soğuk havalarda boya ve alçı uygulamasından kaçının. Iyice kurumayınca sorunlar oluşuyor.
  Kabaran yerleri iyice kazıyıp zımpara yapın. Düzgün bir yüzey olmaz ise saten alçı ile düzeltin.
  Alçı iyice kuruduktan sonra sadece 1 kat binder astar kullanın. (Binderin inceltme oranını okuyun.)
  Binder de iyice kuruduktan sonra katlar arası kuruma süresine dikkat ederek en az 2 kat boyayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 35. Merhabalar ismim adnan benim tuvaletimin bitisiginde ki odanın duvarında önce 30 cm çapında bir islaklik oldu daha sonra tuvaletin çeşmesinin gider borusunu söktüm ve direk tuvalete verdim daha sonra duvarda ki ıslaklik yavaş yavaş küçüldü ve avuç içi kadar bir sarartı kaldi ama o sararti hep nemli acaba budurumda tesisatta veye giderlerde kaçak mı var yoksa duvarın kuruması zaman mı alır

  YanıtlaSil
 36. Adnan,
  Sarartı kaçak olduğunu göstermez. Elinizle ıslak olup olmadığını kontrol edin. Kuru ise kapatıcı boyalar ile izi kapatabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 37. mutfak tavani su almisti su promlemi cozuldu fakat tavan halen kabarmalar var

  YanıtlaSil
 38. (Yorumlara isim bırakalım.)
  Tavan boyası veya nem için özel boyalar tavan tamamen kuru olduğunda iyi sonuç verir. Ayrıca oluşan sıcak buhar aspiratör tarafından çekilmiyorsa zamanla terleme kabarma olabilir.

  YanıtlaSil
 39. Sayin Yetkili, verecek oldugunuz bilgiye simdiden tesekkur ederim.

  Evim Sakarya Akyazi Kuzuluk bölgesinde (nem amaci ile belirteyim). Evim iki katli, ytong ve siva. Silikonlu boyayi sureli 2 sene oldu (DIS CEPHE) ve duvarda catlaklar arti boyada dokulme var ve sepkin aldigi icin boya uzeri kirleniyor. Su an boyatmak istiyorum, tavsiyeniz ne olabilir.

  YanıtlaSil
 40. (Yorumlara isim yazalım.)
  * Öncelikle sıvada dökülmeler varsa tamir edin.
  * Örtücü astar değil, (konsantre astar) binder astar kullanın. (Sadece 1 kat.)
  * Kaliteli bir dış cephe boyası kullanın. Örn.(Dyo Teknotex, Polisan Anti Aging, Marshall Akrikor Silikonlu Flat.)

  YanıtlaSil
 41. Merhaba,
  Bizde de benzer sorunlar var, öncelikle tüm yorumları ve cevaplarınızı okudum. Çok bilgilendirici oluyor teşekkürler. Ancak yine de sorunu belirteyim: 2 yıl önce aldığımız evi tiner bazlı (saten) yağlı boya ile boyatmıştık (önceden de sanırım benzer boya varmış). Özellikle salonda ve diğer yerlerde 2. aydan itibaren yaprak gibi kabarmalar başladı. Şu an durum oldukça kötü ve halen devam ediyor. Bu yaz evi boyatalım dedik. Gelen boyacı, her yeri kazıyıp, çentikler filan açıp, plastik ağ örgü koyup, tümüyle alçılayıp, özel bir şey sürüp (astardan bahsetmedi), sonra yeni boya sürecekmiş. Çok çok fazla bir fiyat söyledi. Ben de akademisyenliği bırakıp baba mesleği boyacı mı olsaydım diyorum laf aramızda! Sizin yorumlarınıza göre bu iş daha kolay halledilebilir gözüktü bana. Ne dersiniz? Selamlar...
  Emre

  YanıtlaSil
 42. Emre,
  Duvarın durumu görmeden uygun şeyi söylemek zor ama:
  Duvarda büyük ayrıklar varsa: Boşluklar alçı, macun veya poliüretan mastik ile doldurulur. Üzerine sıva filesi veya file bant çekilir üzeri alçılanır. Astar ve boya uygulanır. (Bu yol maliyetlidir.)
  Küçük çatlama ve soyulmalar varsa: Duvar tamamen zımparalanır, 1
  kat geçiş astarı uygulanır. Üzerine iki kat çatlama ve yarılmalara daha dayanıklı silikonlu ipekmat veya yarımat boya uygulanabilir.

  YanıtlaSil
 43. slm ben mustafa
  evimin tavanı yağmur yağınca su alıyor şirket lojmanı olduğu için kimse oralı değil en ucuz maliyetle suyu nasıl kesebilirim küçük kızım var kışın rutubet kokusundan durulmuyor bana yardım edin bilgilerinizle

  YanıtlaSil
 44. Mustafa Bey,
  Suyun tam olarak nereden geldiğini tespit edin. Üst katta oturan var mı?
  Zemine göre su yalıtımı malzemesi sürülmesi gerekir.

  YanıtlaSil
 45. slm ozgur ben saten alçı izlerinigeçiş astarı kapatırmı

  YanıtlaSil
 46. Özgür,
  Geçiş astarı veya örtücü astar ile sadece o bölgeye 1-2 kez uygula sonra komple bütün duvara astarı uygula, boyaya geç.

  YanıtlaSil
 47. merhaba evin her odasındaki boyalar çatladı. depremde zarar görmüş gibi sadece çatlaklar var kabarma yok. bunun sebebi nedir sizce ve nasıl giderilir? teşekkürler

  YanıtlaSil
 48. (Yorumlara İsim yazalım)
  Görmeden bir şey söylemek zor. Sıvadan veya duvarda yağlı boya var ise ise boyadan olabilir. Yağlı boya ise normaldir. Çatlak açılıp alçı veya poliüretan mastik ile tamiri yapılıp boyanır. Duvarda plastik boya var ise 1 kat binder astar, kuruduktan sonra da silikonlu su bazlı ipekmat veya yarımat boya kullanın. Esnek olduğu için çatlamalara dayanır. (Çatlaklar kalın ise derinlemesine açılıp tamir gerekir.)

  YanıtlaSil
 49. Hasan
  Evimizin iç cephe duvarlarında hiç su hattı geçmeyen yerlerde duvar pamuk pamuk olup dökülüyor. Alçı çeksek bir yararı olur mu?
  Yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 50. Hasan Bey,
  Dökülen yerleri tamamen dökün, saten alçı ile düzeltin, iyice kurusun. Tekrar dökülme olmaması için de 1 kat binder astar uygulayın.

  YanıtlaSil
 51. İlginiz için teşekkür ederim.tekrardan ben hasan bir soru daha sormak istedim. Bu zamana kadar danışmış olduğumuz ustalar alçının bir yararı olmayacağını söylediler. Evimiz eski ve duvarlara en fazla 2-3 kat boya sürülmüş bu zamana kadar.
  tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için

  YanıtlaSil
 52. Hasan Bey,
  Benim yorumum duvarları görmediğim için biraz geneldi.
  Anladığım kadarıyla bina çok eski. Duvarların sıva veya hazır sıva ile tamiri gerekebilir. Sonrasında alçı ve astar gerekir.

  YanıtlaSil
 53. Merhaba ben Kevser,
  Kapalı olan balkonumun tavanı ve duvarları dökülüyor. Bunu nasıl engelleyebilirim?

  YanıtlaSil
 54. Kevser,
  Binanız eski olmalı. Tamir sıva harcı ardından alçı ve astar uygulanacak sonra da astar ve boya.

  YanıtlaSil
 55. Merhabalar ben Mehmet. Bir sorum olacak. Ben evimi yaptırırken cahilliğime geldi. İlk halinde duvarda mat yağlı boya olduğu konusunda tereddütlerim oldu. Usta, astar vurmadan 2 kat slikon bazlı filli boya kullandı. Kendiliğinden hiç bir kabarma veya kusma olmadı(3.5 senedir) ama masa veya başka bir sert nesne duvara çarpınca çarpılan yer ufacık kavlıyor ve tırnaklarsam soyulmaya devam ediyor, ve alttaki boya çıkıyor. Sorum şu, alttaki boya yağlı boya olmaya bilir mi? Diyelim ki yağlı boya ve astarsız slikon bazlı boya vuruldu. Yeniden yağlı boya dışında bir boya ile boyatmak istesem tüm duvarları sıvaya kadar kazıyıp alçı mı attırmam lazım?. Bunun kolay ve masrafsız yolu nedir acaba ? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 56. Mehmet Bey,
  Alttaki boya yağlı boya da olabilir kalitesiz plastik de.
  Boya üzerindeki soyulmayı mümkün olduğunca zımpara ile almaya çalışın. Bir kat 1/7 inceltilen binder astar kullanın. Sonra su bazlı boyayı uygulayın.

  YanıtlaSil
 57. Evimi silikonlu boya ile boyattım. Altı saten alçı. Ev 2 yıllık ancak duvarlarda nem oluştuğu için yeniden boyattım. Ancak ustanın sürdüğü silikon boya 1 gün sonra yer yer çatladı. Her yerde değil ancak bir odanın 2 yerinde falan oluyor. Boya dyo marka. Sizce sebebi nedir?

  YanıtlaSil
 58. (Yorumlara isim yazalım.)
  Astarsız uygulama yapıldığından, alçı yeni yapıldıysa tam kurumadığından, zemindeki aşırı nemden v.b sebeplerden olabilir.

  YanıtlaSil
 59. Cevabınız için teşekkür ederim. Astar attı mı bilmiyorum ancak patlayan noktalar genelde nemli ve rutubetli idi. Evimin bazı noktaları küf ve nemdi. Dış cepheden çatlakları kapattı.Dış cephe boyası attı. Evi de komple boyattık. O patlayan yerlerde daha önce yoğun olarak nem almış yerler. Peki biz bu küçük çatlakları nasıl düzeltebiliriz. Saygılar...

  YanıtlaSil
 60. İlknur Hn.
  Hazır duvar macunları veya saten alçı ile düzeltebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 61. Erman/Küçükçekmece/İst

  Merhabalar;

  Yeni bir eve taşınacağım, tavanlar kuru fakat boyada kısmi dökülmeler var ne yapmalıyım, astar yetermi yoksa kısmi alçımı yapmalıyım? Ayrıca duvar boyaları su bazlı ise ve tekrar su bazlı boya kullanacaksak astar gerekirmi? Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 62. Erman Bey,
  Dökülen yerleri mümkün olduğunca döküp, saten alçı ile kot farkını tamir edin. Alçı kuruyunca direkt tavanı boyayabilirsiniz. Duvarda dökülme, kabarma v.s. yoksa ve alttaki boya kaliteli ise direkt boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 63. merhaba 2 ay önce aldığım dairenin duvarlarının sıvasız oldugunu sadece alçı yapıldıgını öğrendim odalrda hafif derecede çatlaklar oluşmuş sizce sıvasız olması normalmı bu şekilde bişr teknik kullanılıyormu yoksa muteahıtın malzemeden çalma durumumu var çünkü sıvasız duvarda boya ne kadar sağlıklı olur açıkçası bilemiyorum yardımcı olursanız sevınırım

  YanıtlaSil
 64. Erdal Bey,
  Benim uzmanlığımın dışında bir konu ama mantık olarak sıva duvarın daha sağlam olmasını sağlayabilir. Bu konuda daha uzman birine danışın.

  YanıtlaSil
 65. merhaba
  kartonpiyer üzerine tavan boyası vurduk, kabardı.
  Kabaran yerleri kazıdık boyadık, kazınmamış yerler kabardı.
  Kazırken kopmayan yerler, boyadıktan sonra kabarıyor.
  Tamamını kazımak mı gerekiyor, gerçi bazı yerler kazırken kopmuyor, sonra kabarıyor?
  Yardımcı olursanız sevinirim. Hayırlı işler...

  YanıtlaSil
 66. Boyamadan önce tamamen zımpara yapın ya da kartonpiyer için duvar boyası kullanın.

  YanıtlaSil
 67. Merhaba ben 2010 evime taşındım giriş kat altta büyük sıgnak var asmalin bina dış izilasyonlu laminat altında sıtrafon ve şilte döşeli 2 odada ve kolidorda köşelerde nütübet var mutfak banyo VC hariç tüm duvarlar alçı subazlı boya kışın kanefer yanınca duvarlar çok terliyor buna nasıl bir çözüm bula biliriz saygılarımla İstanbul.....

  YanıtlaSil
 68. Ebee,
  Sizin durumunuza benzer durumda olanlar yani alt katında sığınak veya otopark v.b. olanlar sığınağın üst tavan kısmına köpük yapıştırıyor. Faydası olabilir. Ayrıca küf önleyici boya (Polisan'ın Elegans'ını) da kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 69. Merhaba Ismim Mertcan, Daha once su bazli saten boya yapilmis yere saten alci cekip boyamak istiyorum. Alttaki boyanin uzerine beton contact surup aderansli bir yuzey elde ettim uzerine karisik ve saten cektirdim ama yer yer dokulmeler oluyor. Kalin disli zimparayla da istedigim siyirmayi yapamadim cok zahmetli ve zaman alan bir is. Sizce boyanin uzerine beton contact ile yaptigim imalat dogru mudur? dogru degilse ne yapmam lazim. Illaki boyayi cikarmalimiyim?

  YanıtlaSil
 70. Mertcan,
  Dökülen yerleri döküp üzerine saten alçı ile tamiratınızı yapın. Kuruyunca 1 kat geçiş astarı uygulayın. Sonrasında 2 kat boya yapın. (Alttaki boyanın üzerine astarlama yapsaydınız daha doğru olurdu.)

  YanıtlaSil
 71. Recai Demir. sayin yetkili, bende evimi yeni aldim ve mutahit alci uzerine herhangi bir astar surmeden plastik boya kullanmis. boya en ufak darbede kalkiyor. tirnaginiz deyse alci kalkiyor. kime sorsam cozumsuz diyor.ustune ne surersen sur boya yuzeye yapismadigi icin kalkacaktir diyorlar. zimpara yapmalisin boyayi kaldirmak icin dediler.ben bu evin icinde yasarken zimpara yapmam imkansiz.lutfen bana bir care... tuketici haklarini korumaya kadar gidip sikayet edicem ama her ne olursa olsun pisligi ben cekecegim...

  YanıtlaSil
 72. Recai Bey,
  1 kg astar alıp 1 duvarda veya odada deneme yapın. Astar, binder astar olsun, yani 1 litre astara 7 litre su katılan astarlardan. Astarı 1 kat sürün, 1 gün bekleyin, ertesi gün boyanızı uygulayın. Boyayı da 5-6 saat ara ile 2 kat yapın. 1 odada başarılı olursanız diğer odalarda da uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 73. Merhaba, 3 ay once bir odamin duvarini boyattik, oda banyo ile komsu ve duvarin bir kiskinda boya kabarmalari oldu, kabaran yerde civi delik izleri vardi ve oncesinde kucuk bir kisima alcı yalılmıştı. En son 5 yıl önce boyatmiştım herhangi bir sorun yoktu. Kabaran yer banyoda boru olabilecek yerlerin 30-4" cm yukarisinda kaliyor. Sebep ne olabilir ne yapmak laIm?
  Teşekkürler
  Özge şimşek

  YanıtlaSil
 74. Özge Hn,
  Bir olasılık özellikle eski bina ise, banyo tesisat borusunun terlemesinden veya su kaçırmasından olabilir bir diğer olasılık ise eski boyanızın plastik olması ve üzerine yapılan boyanın silikonlu olmasından kaynaklanıyor olabilir. Astarsız plastik boya üzeri silikonlu boya uygulamalarında binder astar uygulanmalıdır. Kabarma alçıda da var ise büyük ihtimal su borusundaki nemdendir.

  YanıtlaSil
 75. iyi günler ismim yusuf. sıfır ev aldık zemin kat dıştan mantolamalı.bi süre önce üst katın banyosundan bizim banyomuza su sizdı sızıntıyı bulup giderdik banyomuzun tavanı kabardı kurusun boyarız dedik. yaklaşık 2 3 ay sonra banyonun yanındaki odanın duvarı da kabarmaya başladı ıslaklık yok ama kabarıp un gibi dökülüyor. hatta karşı koridorun sonunda bulunan mutfak duvarında da kabarma oldu. bunun sebebi nedir acaba nasıl çözebilirim çok tedirgin durumdayım lütfen yardımcı olurmusunuz?

  YanıtlaSil
 76. Yusuf Bey,
  Üst katın banyosundan sızan su kendisine değişik yollar bulup duvar içinde hareket edebilir. Yeni ve özellikle eski binalarda bu çok olur. Duvarda kalan su veya nem alçıyı aşındırır. Birkaç ay sonra da çıkması normaldir. Üzerinden uzun süre geçti ise yapılacak tek bir şey var. Tamirat gereken yerler alçı ile tamir edilecek, zımpara ve astarın ardından boya yapılacak.

  YanıtlaSil
 77. iyi günler yine ben yusuf. açıkçası evde ben oturmuyorum ev kirada daha detaylı edindiğim bilgiye göre kabarmalar banyonun yanındaki odanın tabanından 60-70 cm kadar yukarısıymış ve boydan boya. yapılma aşamasında ev zemin kat oldugu için tabana ısı yalıtım özelliği olan kumdan şab atılmış. ancak tamamen kurumadan laminant yapılmış. kabarmaların duvarın üstünden değilde tabandan olmasının sebebi tam kurumadan yapılmış olması olabilir mi? ayrıca kabarmalar alçıdan değilmiş. kabaran yere dokununca un gibi dağılıyormuş. bu konuda ne yapabiliriz. şimdiden tşkler yardımlarınız için...

  YanıtlaSil
 78. Yusuf Bey,
  Şu andaki kabarmaların yere yapılan şap ile alakası yoktur. Üst kattaki banyodan su sızdığını söylemiştiniz. Su kendine bir kanal bulup dibe kadar inebilir veya su borusu geçen yerlerde önceden bir kaçak olmuş ve kurumuştur ya da montalama yapılmadan önce eviniz zemin katta olduğu için zeminden su ve nem almış olabilir. Duvar tamir harçlarını kullanabilirsiniz. Duvarı sağlamlaştırarak tamir eder.

  YanıtlaSil
 79. Iyi günler, ben Aylin. Yeni bir eve taşınacağız, bazı duvarlarlarda çizgi şeklinde çatlaklar ve kabarmalar var. Kabaran yerleri tutunca 3-4 kat boyanın bir arada kabarmış olduğu anlaşılıyor. Soymak istesek soyulacakmış gibi duruyor. Ne yapmamızı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 80. Aylin Hn.
  Soyunlan yerleri zımparalayın. Çok dökülme varsa spatula ile döküp dökülen yerleri tekrar alçılamak gerekir. Çatlakları da aynı şekilde saten alçı ile tamir edin. Alçı kuruyunca zımparalayın, astarlayın sonra da 2 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 81. Merhabalar ben Ayşe. Balkonum pimapenle kapatılmış bir balkon ve balkon duvarının bir kısmının kabararak döküldüğünü ve dökülen yerlerde pamuklanma olduğunu gördüm. Balkonum güneş alan ve sürekli havalanan bir balkon. Bunun sebebi nedir, tekrarlanmaması için nasıl önlem almak gerekir ve bu durumu nasıl düzeltebiliriz? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 82. Ayşe Hn.
  Balkon duvarlarında diğer duvarlarda olduğu gibi yalıtım straforu yoktur. Bu yüzden kapatılan balkonların birçoğunda dökülme, nemlenme, pamuklanma olması normaldir. İçerden kesin çözümü yok. Dışarıdan yalıtım yapılması gerekir. İçerden ise binder astar ve küf önleyici boya bir süre idare eder.

  YanıtlaSil
 83. Müteahhitten sıfır evimizi alıp taşındıktan 5-6 yıl sonra sadece salon, koridor ve mutfakta(zemini alçı saten) boyalarda çatlamalar başladı.2 sene o şekilde idare ettik.Sonra içinde seramik kürecikler olan ve ısı yalıtımı yapan pahalı bir boya ile tüm evi boyattık.1 hafta sonra yine saten alçılı olan salon,koridor ve mutfak boyaları çatlamaya başladı.Şimdi yine boyatacağız.Başka bir boyacı ile görüştük.Çatlayan yerleri kazıyıp geçiş astarı kullanacağım diyor.Peki daha önce çatlamamış yerler daha sonra yine aynı sorunu çıkarır mı?Çatlayan yerlerin boyasını elimle çektiğimde ilk boya da ikincisine yapışmış olarak geliyor.altta alçı görünüyor ve alçıda tozuma yok.Acaba alçı mı boyayı itiyor?Evde rutubet ve nemlenme yoktur.Ne önerirsiniz.

  YanıtlaSil
 84. Ali ihsan Bey,
  Binder astar tutgal gibidir ve duvarın içine girer bence binder astar yapılsaydı daha iyi olurdu.
  Hatta ilk boyada. İlerde olabilir çatlama tabi diğer yerlerde de. Alçıya kadar kazıtacaksanız binder astar uygulatın.

  YanıtlaSil
 85. Banyo duvarında yerden tavana dogru bi kabarma oluyor.Her sene kabarma yukarıya dogru ilerliyor.Kabaran yeri kazıyıp badana yapıyoruz ama ne yazık ki kabarmaya devam ediyor.Duvarda kabarmayan yer cok az kaldı tavana yaklastı.Buna nasıl bir çözüm uygulamamız gerekir?

  YanıtlaSil
 86. Kabaran yerleri zımparalayın, Düzeltilmesi gereken yerleri saten alçı ile düzeltin, sadece 1 kat binder astar uygulayın. Kuruyunca 2 kat plastik boya ile boyayın. (Fayans da yapabilirsiniz.)

  YanıtlaSil
 87. Merhabalar biz sıfır ev aldık silkcoat marka mat bir boya var duvarda evi tekrar temiz olsun diye boyatmak istiyorum usta boyatmayın bina bir otursun kabarır diyor boya silinmediği için silinebilir bişey de olsun istiyorum ne yapmalıyım. Teşekkürler ümit.

  YanıtlaSil
 88. Ümit Bey,
  Binder astarla boyatabilirsiniz. Ayrıca silikonlu boyalar esnek olur. Bir dereceye kadar oturmadan veya herhangi bir sebepten kaynaklanan çatlamaları engelleyebilir.

  YanıtlaSil
 89. Meraba adım Ayşe banyanun arkasına denk gelen yerde kabarmalar oluyor ve boydan boya bu yuzden banyonun fanyansalarını kırıp zemine indik ve zemindede ıslaklık gördük borularda ne kacak var nede terleme kabaran yerin aldındaki tahtalar bile çürümüş ve kokuyo bu yüzden evin bazı yerlerinine kırdık düzeltik ama hiç bi değişiklik yok kabaran yere kaç kere kazıdık ve üzerine boya yaptık yine bi değişiklik yok bunun için ne yapmalıyız yardımcı olursanız o kadar sevinirimki hem bu bizim sağlığımızıda etkiliyo lütfen yardımcı olun....

  YanıtlaSil
 90. Ayşe Hn.
  Dyostop v.b. nemli yerler için özel üretilmiş boyaları kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 91. Meraba adım Ayşe banyanun arkasına denk gelen yerde kabarmalar oluyor ve boydan boya bu yuzden banyonun fanyansalarını kırıp zemine indik ve zemindede ıslaklık gördük borularda ne kacak var nede terleme kabaran yerin aldındaki tahtalar bile çürümüş ve kokuyo bu yüzden evin bazı yerlerinine kırdık düzeltik ama hiç bi değişiklik yok kabaran yere kaç kere kazıdık ve üzerine boya yaptık yine bi değişiklik yok bunun için ne yapmalıyız yardımcı olursanız o kadar sevinirimki hem bu bizim sağlığımızıda etkiliyo lütfen yardımcı olun....


  Blogger TEKNİK REHBER dedi ki...
  Ayşe Hn.
  Dyostop v.b. nemli yerler için özel üretilmiş boyaları kullanabilirsiniz.


  AMA KIRDIGIMIZ ZEMİN NEDEN ISLAKTI SADECE O YERDE DEĞİL BAŞKA BÖLÜMLERDEDE KÜÇÜK KÜÇÜK OLUYODU


  YanıtlaSil
 92. Ayşe Hn.
  Bir yerden su almış olmalı, sizden değil üst komşudan bile olabilir. Suyun nereden gideceği belli olmaz. Üst kattaki komşunu derzlerinden bile sızıyor olabilir. Derzler yeni yapışmış olsa dahi su yalıtımı için değildir. Uzun süre bekleyen su çöker ve alttan bir yerden iner. Yine sizin borulara ve komşunun derzlerine detaylı bakmak lazım.

  YanıtlaSil
 93. merhaba, ben antalyada yaşıyorum yaklaşık 3 yıl kadar önce bir ev aldım.zemin katta oturuyoruz. güneye bakan 2 oda ve bir mutfak var. odaların birinde ve mutfakta duvarlar daha ilk senede kabardı ve dökülmeye başladı hala müdahele etmedim alçı vursam yine dökülecek çünkü dökülen yerler bariz ıslak nerdeyse ne yapmalıyım yardım lütfen

  YanıtlaSil
 94. merhaba, ben antalyada yaşıyorum yaklaşık 3 yıl kadar önce bir ev aldım.zemin katta oturuyoruz. güneye bakan 2 oda ve bir mutfak var. odaların birinde ve mutfakta duvarlar daha ilk senede kabardı ve dökülmeye başladı hala müdahele etmedim alçı vursam yine dökülecek çünkü dökülen yerler bariz ıslak nerdeyse ne yapmalıyım yardım lütfen

  YanıtlaSil
 95. Hakan Bey,
  Kurumasını bekleyin, dökülen yerleri iyice dökün, duvar tamir sıvası ardından alçı uygulayın. 1 kat binder astar sürün, sonra 2 kat su bazlı küf dirençli boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 96. (Yorumlara isim yazalım.)
  Kurumasını bekleyin, saten alçı ile tamiratınızı yapın. 1 kat binder astar 2 kat da su bazlı boya veya Dyonun Dyostop'unu kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 97. iyi günler esra ben nisan ayında aldık evimizi fakat bugülerde mutfak duvarında kabarmalar var yağmur yağınca duvarlar ıslak ıslak oluyor aynı şey bazı odaların köşe kısımlarındada var ev 3 yıllık yalıtımlı birde duvarları eve girerken boyattık marsall krem rengi su bazlı silikonlu iç cepe boyası fakat hiç memnun değilim özellikle mutfakta çok kir tutuyor ve silinmiyor bana silinebilir boya tavsiye edermisiniz duvarlarım alçı çok çok teşekkür ederim böyle bir fırsat verdiğiniz için cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum

  YanıtlaSil
 98. Esra Hn.
  Banyo ve mutfak gibi nemli yerler için özel üretilmiş boyalar var. Örneğin Dyostop bu boyayı mutfağa diğer odalar için de Marshall Slikonlu Özel Mat, Polisan Elegans veya Permolit Nanomax kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 99. esra ben dünde yazmıştım vakit ayırıp cevaplandırdığınız için çok teşekkür ederim dökülen yerler hakkındada bilgilendirirseniz sevinirim mutfak duvarımın balkon kapısı olan yer ve salon camlarının altı yağmurdan ıslak ıslak mutfak tarafı kabarıp dökülüyor cam kenarları ve mutfak kapısı altlarına silikon çeksem faydası olur mu tekrar teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 100. Esra Hn,
  Silikonu boşluk doldurmada ve suyun girmesini engellemek için kullanabilirsiniz. Dökülen yerleri zımparalayın boyadan önce 1 kat binder astar uygulayın.

  YanıtlaSil
 101. Merhabalar.
  Marmaris te yasamaktayız. Burda evlerde genel olarak çatı yok.bizim ev ikinci katta ve üstte çatı yok. İlk sene kışa doğru küf olmaya başladı.bezle sildik yine devam etti yazın saten alçı yaptım tavana yeniden tavan boyasıyla boyadım.bu yıl yine aynı problem devam ediyor. Bir odada ise tavanda pamuk pamuk oluyor ve dökülüyor.lütfdn ne yapmamız gerektiğini söylerseniz ona göre hal ve yoluna bakcsm bıktım inanınki.

  YanıtlaSil
 102. Iyi gunler oncelikle sorunum şu koridor ile banyo arasindaki duvara surduğüm silikonlu boya bir kac hafta da dokulmeye basliyor dokulmeden once beyaz beyaz tüylenme oluyor duvarda . Duvarda su borusu v.s yok ıslak da degil bu gun duvarin dokulen kisimlarini dokup duvari tuglaya kadar kırdim yaklasik 1 metre uzunlugunda 15 cm genislikte bir yer aynı sorunu yasamam icin sıvasini kirdigim duvari ne ile kapatmam gerekir alçı ise yaramiyor denendi görüşlerinizi bekliyorum ..

  YanıtlaSil
 103. Tavana dışardan ısı yalıtım malzemesi kullanmanız gerekiyor.

  YanıtlaSil
 104. (Yorumlara isim yazalım.)
  Büyük yapı marketlerde veya bazı hırdavatçılarda hazır tamir harcı var, bunlardan kullanın, üzerine saten alçı ve kuruyunca da 1 kat binder astar uygulayın.

  YanıtlaSil
 105. Merhaba ismim Mesut,evin iç duvarlarını daha önce tiner bazlı saten boya yaptırmıştık,10 yıl kullanıldı,daha sonra üzerine su bazlı boya yapıldı.Su bazlı boya yapıldıdtan sonra boyayı tırnakladığınızda levha şeklinde kalkıyor.Tekrar üzerine tiner bazlı boya yapmak istiyorum,öncesinde neyapmalıyım?Üzerine direkt tiner bazlı boya mı vuracağım,uygun bir astar mı(ne olduğunu belirtirmisiniz) vuracağım,yoksa komple boyayı kazıyacakmıyım?Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 106. Mesut Bey,
  Katlar arası kuruma süresi 1 gün olmak kaydı ile 1 kat sentetik astar, 2 kat da sentetik boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 107. Merhaba ben pelin. Yeni aldığimiz sifir evin butun duvarlari acik renk plastik boya uzerine baski teknigi uygulanmis fakat biz tek renk plastik boya ile bunlari kapatmak istiyoruz..baskilar yer yer kabarik uzerine boya vuruldugunda sekilleri gorunur diye dusunduk..komple evin duvarlarini kazimakta zor geldi bize..bunun daha kolay bir yolu varmi tavsiyelerinizi bekliyoruz tesekkurler.

  YanıtlaSil
 108. Pelin Hn.
  Çok kabarıksa ince bir zımpara gerekir. Çok kabarık değilse, geçiş astarını sulandırmadan 2 saat ara ile 2 kat uygulayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mrb ben taner evimin bütün odalarının boyaları mütahitin boya atmadan önce astar atmadığı için boya kalkıyor ve ben duvar kağıdı yaptırıyorum kazımak zor bunun için önerebileceğiniz bi formül varmıdır? Teşekkürler

   Sil
 109. merhaba ben haydar evim giriş katında 7 yıldır oturuyorum dışardan mantolama var balkon içleri 1 cm lik köpükle mantolu ve kapalı balkon.oda içinde özellikle petek arkasında balkon tarafında tek petek onun arkası kabardı hatta alçının bir kısmı döküldü bölgesel olarak, polisan silinebilir plastik boya uygulanmış ayrıca su borusu ve kalorifer borusu duvarın içinde ne önerirsiniz teşekkürler

  YanıtlaSil
 110. Haydar Bey,
  Dökülen yerlerin sıva tamir harcı ile tamiri yapıldıktan sonra saten alçı ile düz bir zemin oluşturup üzerine 1 kat binder astar, 2 kat da silikonsuz plastik boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 111. Merhaba. Evimde bir yüzü banyoya, diğer yüzü hole bakan bir duvarda alçı kabarması mevcut. Duvarın sağ orta kısmından başlayıp sol alt kısmına doğru bir şerit halinde. 1. kattayım ve sığınağa herhangi bir kaçak yok. Tahminim duvarın arkasındaki küvetten dolayı veya eski su tesisatından dolayı nemlenme mevcut. kiracıyım ve ev sahibi ilgilenmiyor. Kırıp dökmeden bir çözüm bulunabilir mi? Zira alçı ya da derz sürekli kabarıyor. Caner

  YanıtlaSil
 112. Caner Bey,
  Dyo'nun nemli yüzeyler için özel ürettiği Dyostop'unu bi deneyin.

  YanıtlaSil
 113. merhaba Semih ben biz bu günlerde evimizde boya yapmak istiyoruz ama bir kaç kişiden duydugumuza göre kışın soğuk havalarda yapılan boyalarda kurumaya bağlı akma sıkıntıları gibi şeyler oluyormuş bu tarz sıkıntılarla karşılaşırmıyız ?

  YanıtlaSil
 114. Semih Bey,
  5 derecenin üzerinde olması iyi olur. Biraz geç kurur o kadar, katlar arası birkaç saat beklemek gerekebilir. Kalorifer v.b. bişey varsa zaten sıkıntı yok. (İç mekan için)

  YanıtlaSil
 115. Merhaba mehmet ben.yeni tasindigim ev cati kat.uzerinde cati yok.iki odasinin tavanini kaziyip boya yaptim. Simdi kabarmis dokuluyor beyaz beyaz pamukcuklarda var. Catinin uzerine yeni siva atmis ev sahibi.ilk defa böyle olmus.sivadan sonra cekmez dedi ona guvenip tasindik.simdiden tesekkur ederım

  YanıtlaSil
 116. Mehmet Bey,
  Gerekli su ve ısı yalıtımı yapılmamış olabilir. Sıva yeterli değildir. Yalıtımsız sürekli sorun yaşarsınız. yine de bir süre idare etsin isterseniz 1 kat binder astar üzerine 2 kat su bazlı boya uygulayın. En azından bir süre kabarma olmaz. (Katlar arası kuruma süresine dikkat edin.)

  YanıtlaSil
 117. Merhaba ben Esra. Taşındığımız evin sadece salon tavanlarını tavan boyası ile boyadık fakat hemen hemen her gün tavanlar kabararak dökülüyor. Fırçayla kendimiz düşürüyoruz ama iki güne bi bunu yapmak çok sıkıntı sebebi ne? Ne yapabiliriz??

  YanıtlaSil
 118. Esra Hn.
  Zeminden kaynaklı bi sorun olabilir. Dökülen yerleri kazıyın. Sonra gerekiyorsa saten alçı ile düzeltin. 2 kat binder astar uygulayın. 2 kat tavan boyası uygulayın. Astar ve boyanın katlar arası kuruma süresine dikkat edin.

  YanıtlaSil
 119. Merhaba Ben Arda Yaklaşık 1 yıl önce 3 yıllık dairenin balkonlarını fayanslattırdık.Usta fayans eğri olmasın diye balkon süpürgeliklerini hilti ile kırdı.Fayans arkasına spatula ile harç alaraktan duvara uygulama yaptı.Yaklaşık 7 aydır balkon dış cephe boyaları ve balkona yakın iç duvarlar kabardı.Su tesisatçısı su tesisatlarında problem olmadığını söyledi.Kabarmanın neden olduğunu anlıyamıyoruz.Fayans uygulamasında harcın duvarın bazı kesimlerine gelmediğini düşünüyoruz acaba bundan rutubet yapabirmi.Birde balkon tüm gün güneş alıyor.Sorunun neden olduğunu bulamıyoruz.Tşk.

  YanıtlaSil
 120. Merhaba ben fruze iki ay önce aldığım evin duvarları çok kabarık ve dökülüyor hatta kolonlari bile ev başıma yıkılacak diye korkuyorum ne yapabilirim zemin katta oturuyorum boyalarin kac kat olduğunu görebiliyorum hatta kolondaki beton bile dökülüyor derdime care lutfen..teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 121. Fruze Hn.
  Dökülen yerleri sıva tamir harcı ile tamir edin. Büyük yapı marketlerde var. Üzerine istenirse alçı da yapılabilir. Sonra 1 kat binder astar ve boya uygulanması gerekiyor.

  YanıtlaSil
 122. Arda,
  Biraz karışık gibi görmeden bi yorum yapmak zor ama içerden ve dışardan kabaran yerlere kabarmayı önleyen 1 kat binder astar ve 2 kat da su bazlı boya uygulayın, diyebilirim şimdilik.

  YanıtlaSil
 123. Merhaba
  Evimiz yokuş olan bir mahallede zemin katta bulunmaktadır.Salon duvarı eğimli olan yokuşla dip dibedir. Bu kış duvarda du çekmiş gibi duvar boydan boya kabarmıştır.Fakat gözle görülür bir ıslaklık yoktur.Yardımlarınızı rica ediyorum.Duvarı kırdıkmak gerekiyormu,yada duvarı kırmadan bir çözümü varmıdır.Duvarın salon kısmı önceden plastil boyaydı,sonrada su bazlı boya yapıldı.İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 124. (Yorumlara isim yazalım.)
  İçeriden su bazlı boyadan önce binder astar yaptırmanız gerekiyor. Dışarıdan ise : Tüm duvara su yalıtım malzemesi yaptırın. Hatta duvarın dibi toprak ise kazın, diplere de sürdürün. Su bir yerde birikip içeriye nem yapıyor büyük ihtimalle.

  YanıtlaSil
 125. Merhaba biz eve yeni taşındık. ama evde dolap yanındakı duvarda küçük kabarmalar olmuş. sizce bunun nedeni nedir ve nasıl düzeltilir.

  YanıtlaSil
 126. Mehmet Bey,
  Dışarıdan veya bir su borusundan nem almış olabilir. binder astardan sonra 2 kat su bazlı küfe dirençli boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 127. Merhaba. Evimin yatak odası penceresi yanında boya çatlaması olmuş.Bu neden olmuştur? Nasıl düzeltiriz?

  YanıtlaSil
 128. Kemal Bey,
  Zımpara, binder astar ve boya uygulanması gerekiyor.

  YanıtlaSil
 129. Merhaba ben yunus
  2 yıl önce sıfır ev aldım çocuk odasının banyo duvarında sağ alt köşede kapının arkasında leke oluştu sonradan kabarmalar meydana geldi ayrıca çocuk odası ve banyo kapısı arasında çamaşır makinesi için yapılmış bir yer var orada da koridora bakan kapıların yanlarında ince duvar altında aynı şekilde kabarmalar var su tesisatı için birini getirdim şu kaçağı olmadığını duvarlarda terleme olduğunu söyledi ne yapılması gerekir.

  YanıtlaSil
 130. Merhaba benim evimin tavanı kuf oluyor sildim daha olmadı
  kuf önleyici boya aldım suan yaptirsam tekrar kuf olurmu kalya diye bir boya

  YanıtlaSil
 131. Yunus Bey,
  Dyostop ile boyayabilirsiniz veya binder astardan sonra 2 kat su bazlı boya uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 132. (Yorumlara isim yazalım.)
  Hangi marka olursa olsun küf dirençli boyaların garantisi yoktur, tekrar küf çıkabilir.

  YanıtlaSil
 133. Merhabalar zemin katta oturuyorum üst komşunun sıcak su borusu sürekli patlıyor ve benim antre ve 1 salon duvarına su yere kadar iniyor ve pamuklanip duvarlarım dökülüyor ne yapmalıyım


  Hülya

  YanıtlaSil
 134. Hülya Hn.
  Komşunuz en azından fayans arası izolasyon malzemesi kullansın. (Ceresit ct10 ucuzdur.) Tam çözüm olmasa da bir süre idare der. Siz de kabaran yerlere binder astar uygulayıp 2 kat su bazlı boya yapın.

  YanıtlaSil
 135. iyi günler...bahçe katında ev aldık.ev sıfır ancak salonda ve odanın birinde köşelerde duvarda kabarma var.köşeler dışardan duvarla birleşme yerinde.bahçe ile daire dış duvarı arasında yaklaşık 75cmlik beton var.eve taşınmadan alacağım bir önlem var mı?içerden MS 82 Nem ve Rutubet Önleyici Boya uygulamanın bir faydası olur mu?nemi duvardan mı yoksa zeminden mi olduğunu nasıl anlarım.dışardan yapılailecek bişey var mı? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 136. Esra Hn.
  Dışarından su yalıtım malzemesi, içeriden de binder astar uygulaması yapın.

  YanıtlaSil
 137. İyi günler bir odamızın duvarında küçük bi yer kabarmış daha önce böyle bişey olmamıştı bu ay oldu. Odayı boyadık aynı yer aynı şekilde hemen kabardı. Neden olabilir acaba ve ne yapmamız gerek? Esra

  YanıtlaSil
 138. su yalıtım malzemesi ve binder astar için ürün önerebilir misiniz?

  YanıtlaSil
 139. Esra,
  Sürekli kabarıyorsa ya dışarıdan su veya nem almıştır ya da oradan bir su borusu geçiyordur. Dışarıdan su yalıtımı yapamıyorsanız kabaran yerleri zımparalayın, saten alçı ile tamir edin, boyadan önce binder astar uygulayıp su bazlı boya ile tekrar boyayın.

  YanıtlaSil
 140. Esra,
  Binder Dyo, Marshall, Permolit, Filli v.b markaların olabilir, farketmez. Yalıtım malzemesi de Henkel Ceresit marka veya Permolit'in Permodur'u var. Ama siz satıcıya durumu anlatın yalıtımda doğru malzemeyi verecektir.

  YanıtlaSil
 141. Merhaba adim Adem. Evimin duvarlarını dyo nanotech silikonlu boya ve dyo izalosyon astarı ile boyadim. Boyadan önce izolasyon astarı uzerinede boya yaptim. Sorunum su; duvarlarim dalga dalga oldu ve azda olsa yer yer soyulmalar meydana geldi. Muhtemelen izolasyon astarı boyayı itti. Aradan 3 yıl geçti ve ben evimi tekrar boyayacagim. Nasıl bir uygulamayla bu dalgalanmaları giderebilirim. Alttaki izolasyon astarı yine boyayı emmede sıkıntı yaratirmi? Yoksa saten alçıya kadar boyayı kazimammi gerekiyor? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 142. Adem,
  Duvarın dalga dalga olmasının nedeni kısa tüylü rulo ile boyama sonrasında tarama yapılmamış olmasındandır. Sadece soyulan yerleri zımparalayın, çıkartın. Sonra her yere 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kuruyunca yine kuruma süresine uyarak 2 kat boya uygulayın. 2. katta her duvar boyandıktan hemen sonra kısa tüylü rulo ile tarama yapılırsa iz de kalmaz.

  YanıtlaSil
 143. Kolay gelsin bizim tuvaletin duvarında boya kabardı ve pamuklasma oldu boyayı daha 4 ay falan olmuştu yapalı daha önceden aynı yere alçı yapmışlar 10 cm lik bi alan acaba neden olabilir

  YanıtlaSil
 144. Duvarda su borusunda az da olsa terleme veya kaçak olabilir.

  YanıtlaSil
 145. Merhabalar adım Zehra. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Bahçe duvarım deniz kumu içeren bir sıvayla kaplanmış. Ne yaparsam yapayım yüzeyde dökülmeler oluyor.En son yağlı boya ile boyamıştım. Yine dökülmeler oldu. Dökülen yerleri zımparaladım. Tekrar dökülmenin olmaması için astar mı macun mu uygulamalıyım? Deniz kumu kullanılarak yapılmış ve üzerinde yağlı boya bulunan yüzeye ne gibi bir malzeme kullanmalıyım?Yardımınız için çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 146. Zehra Hn.
  Ne yaparsanız yapın sıva dökülecektir. Sıvayı ham tuğlaya kadar döküp yeniden sıva yapılması gerekir.

  YanıtlaSil
 147. Merhaba ben arzu zemin katta oturuyorum evimin duvarlari surekli kabariyor yaptigim boya dokuluyor neyapabilirim yardimci olurmusunuz simdiden tesekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arzu hn.
   Dışarıdan su yalıtım malzemesi uygulayın. İçerden ise dökülen yerleri spatula ile dökün, alçı ile tamir edin. 1 kat binder astar, 2 kat kat su bazlı boya uygulayın.

   Sil
 148. merhaba . benim evin duvarlarına küçük rötuş yapılması gerek . ama boya yapılalı 1,5 sene oldu . benim sorum ise yapacağım rötus boyası duvarın boyasıyla aynı olur mu yoksa sırıtır mı . sırıtırsa ne yapmalıyız saolun şimdiden

  YanıtlaSil
 149. Ahmet Bey,
  1,5 sene uzun bir süre sayılır. küçük rotüşlerde renk kayması olabilir. Fakat sorun olan 1 duvarı komple boyarsanız çok fazla fark edeceğini sanmıyorum.

  YanıtlaSil
 150. merhaba . evimdeki duvarda parlama şeklinde izler var . sizce nasıl cıkar ve sorun varsa sorun nedir . saygılarımla

  YanıtlaSil
 151. Merhabalar evimin boyası kabarmaya başladı değişme zamanı geldi diye, düşünüyorum nasıl bir yol izlemeliyim duvarı komple kaziyip alçi mi çekeyim yoksa sadece Kabaran yerleri mi Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 152. Kemal Bey,
  1 kat geçiş astarının ardından boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 153. Veysel Bey,
  Sadece kabaran yerleri yerleri kazıyıp alçı üzerine de astar geçiş astarı veya örtücü astar uygulayın.

  YanıtlaSil
 154. Furkan
  Merhaba benim duvarımda küçük bir zedelenme var kızım duvara zarar verdikden sonra birde üzerine kapatmak için oje sürmüş en azından büyük değil sizce ne yapmalıyım teşekkürler

  YanıtlaSil
 155. Furkan Bey,
  Saten alçı ile düzeltilip duvar boyası ile rotüş yapılması gerekiyor.. Rotuş belli olursa tüm duvarın boyanması gerekebilir.

  YanıtlaSil
 156. Yasin Merhaba biz evde oturali 15 sene oldu her evi boyattigimizda evde kabarmalar oluyo her boyattigimizda Kabaran yerleri kaziyip zimparalayip boya yaptırıyoruz ama yinede oluyo sizce ne yapmamız gerekiyo ne önerirsiniz tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasin,
   Su bazlı boya yapıyorsanız boyadan önce 1 kat binder astar uygulayın.

   Sil
 157. Biz salonumuz yeni boyattık ve kuruduktan hemen sonra üst kısımları soyulmaya başladı :( ve çok kötü gözüküyor neden böyle oldu açıklar misiniz ve nasıl tamir edilebilir şimdiden tesekkur ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski boyanız sentetik boya veya kalitesiz bir plastik boya olabilir. 1 kat geçiş astarı uygulayıp tekrar boyamak gerekiyor.

   Sil
 158. Ben banyomu mavibyaptim beyenmeyip ustune astar gecip plastik boya yaptim kapatmadi son care polisan x1 ahsap metal duvar son kat boyasi yaptim yanlis biseymi yaptim bi sorun olurmu acil cevap ltf

  YanıtlaSil
 159. Krizdeyim,
  x1'in su bazlı ve sentetik boyası var. Sentetik ise banyoda terleme yapar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sentetik olani maalesef terleme yapmasi sonucunda ne gibi sorun olur

   Sil
 160. Krizdeyim,
  Çok fazla terleme ve silinmeyen sular kararma (küf) yapar.

  YanıtlaSil
 161. İlknur

  Banyo duvarimda musluğun olduğu yer salonun duvari na bakıyor.salonun duvarında şuan kabarma mevcut.yeni bina evimiz.ne yapmamız lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlknur Hn.
   Küçük bir su kaçağı olabilir. Duvarın kırılıp borunun tamir edilmesi gerekiyor. Bunun dışında kaçak yok gibi davranıp 1 kar binder astardan sonra 2 kat boya yapabilirsiniz. Kaçak varsa tekrar kabarma yapabilir.

   Sil
 162. Merhaba, Ben Ayşe,
  1999 yılında evi aldığımızda var olan duvar kağıdını kaldırtıp boyattık. Boyanın cinsini hatırlamıyorum. Ustalar erken bitirdiği içinde yüklüce bahşiş verdik. Kısa bir süre sonra tüm duvarlarda kılcal çatlaklar oluştu. Her yerde, kazınsa kazınmıyor ama çatlak çatlak sinir bir durum oldu, tekrar boyattık yine aynı çatlak devam etti. Tekrar duvar kağıdı yaptırdık. Onda da yapışkanı atmalar oldu. Bu sefer ünlü bir boya markasının önerdiği usta ile anlaşarak her yeri dibine kadar kazıttık ve boyattık. Bir süre idare etti, sonra kiraya verdik. aradan 6 yıl geçti ve tekrar taşınmaya karar verdim. Ben boyarım diye düşündüğümde bu seferde kabarmalardan geçilmediğini gördüm. Kabaran bir yerden boyayı tuttuğunuzda büyük parçalar halinde soyuluyor. Dün bir usta geldi, Önerisi; kazıma, macun dolgu, dönüşüm astarı, 2 kat macun beziryağlı, zımpara, astar, 2 veya 3 kat silikon boya. Tabi bunlar için de normal boyama ücretinin yaklaşık 5 katını istedi.
  Ciddi bir para, öncesindeki kazıtma da normalın 5-6 katını vermiştik. Bu parayı verip 2-3 yıl sonra yine aynı sorunu yaşarsam.
  Üstelik şimdi emekliyim. Para çok yüksek, bu işin garantisi de yok!
  Ne yapmalıyım diye araştırırken sitenizi gördüm. hemen hemen tüm yazıları okudum. Benim için de bir çözüm önerisin sunacağınıza eminim. Saygılarımla

  YanıtlaSil
 163. Didem ben, merhabalar salon duvarımız da köşeden başlayan ve yol şeklinde devam eden boya kabarması oluştu. Başladığı yer balkon gider borusuna denk geliyor. Yalnız ıslaklık ya da nem yok. Sadece kuru boya kabarması var. Üstelik yol şeklinde ortaya kadar gelmiş durumda. Şuan ilerlemeye devam etmiyor sanırım. Bu ne anlama geliyor? Su kaçağı olabilir mi? Yoksa nasıl bir yol izlenmeli?

  YanıtlaSil
 164. Ayşe Hn.
  Uygulamayı aileden biri de yapabilir.
  Duvarınızı zımparalayın, üzerini nemli bez ile silin. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kuruyunca kaliteli bir su bazlı silikonlu boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 165. Didem Hn.
  Su kaçağı da olabilir. Ama önce yüzeyi zımparalayın sonra 1 kat binder astar uygulayın. Ardından 2 kat su bazlı silikonlu boya yapın. Çatlak devam ederse kaçak aranabilir.

  YanıtlaSil
 166. sevim ben.öncelikle çook teşekkür ederim verdiğiniz değerli bilğiler için.sizin sayenizde evimde kendim çok tamirat yaptım.evim kotta ve odanın duvarı bahçenin altında.tavandan su aldığı için tavan komple kabarmış çatlaklar dolu.ve sararmalar var.bana yapılaçak işleri kullanılacak malzemelerin marka ve isimleriyle sırasıyla verir misiniz.sonuçta usta getirteceğim ama düzgün tam olsun istiyorum.şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 167. Banyo tesisatında problemler vardı. giderildi diyelim. banyo dış duvarı olan antrede rutubet nem küf hepsi oluşmuştu. şimdi antre duvarına boya yaptıracağım. boya rengi cappucino. binder astar sürüldükten sonra direk 2 kat boyamı diyorsunuz yoksa stopdamb, natura polizolan, isonem ms82, dyostop bunlar boyadan önce sürülür mü? galiba bunlarda renk seçeneği yok. detaylı bilgi verirseniz sevinirim. Çok faydalı bilgiler veriyorsunuz şimdiden teşekkürler..
  Melisa Yüksel

  YanıtlaSil
 168. Sevim Hn.
  Tavanınızdaki kabarmaları bir spatula ile dökün. Saten alçı ile tamiratınızı yapıp seviyeyi düzeltin. Sararmaları Dyostop veya Polisan kamuflaj leke kapatıcı boyası ile kapatabilirsiniz. Üzerine de Dyonem kullanın.

  YanıtlaSil
 169. Melisa Hn.
  Polizolan ve binder aynı şey. Diğerlerine gerek yok. Boyanın duvara iyi yapışmasını sağlar, kabarma ve dökülmeyi engeller. Bunu 1 kat uyguladıktan sonra 2 kat boya yeterlidir. Katlar arası kuruma süresi ve binderin sulandırma oranı önemlidir. (Üzerinde yazan miktarda sulandırın.) Genellikle 1 litre astara 7 litre su katılır. Tesisat problemleri giderildi ise başka bir uygulamaya gerek yok.

  YanıtlaSil
 170. cevabınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 171. Taner Bey,
  1 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra istediğiniz boyayı veya duvar kağıdını yaptırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 172. Merhabalar, bizim evimizde daha once silinebilir su bazli boya vardi. Biz daha sonra saten boya yapmaya karar verdik. Ama boyaci astar atti ki atmadi bilmiyorum. Simdi duvarlarda parmak izi buyuklugunde catlamalar var. Bunla ilgili ne yapilabilir. Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, (yorumlarınıza isim ekleyin.)
   Su bazlı boyalardan sentetik boyalara geçişte astar şart değil. Hatta gerek yok. Çünkü bu boyalar çok iyi yapışır. Fakat sentetik boyalar artık yavaş yavaş kullanımdan kalkıyor. Bunun nedenlerinden biri de bu boyalar esnek değil, yani duvardaki en ufak bir oynamada (özellikle yeni binalarda) çatmala oluyor.

   Sil
 173. Akın Şimşek: evimiz 2 katlı üst katın banyosundan aşağı banyoya inen borunun oldugu kısımda su sızıntısı vardı kendiliğinden durdu ama şimdi sobalı odamızda duvarda şişlikler oluştu su kabarcıklı bu oda banyo ile bitişik ne yapmalıyım,teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akın Bey,
   Banyoda o oda ile bitişik duvarda tavana kadar fayans yoksa tavana kadar fayans yaptırın veya su yalıtım malzemesi sürün. Odanın bulunduğu duvara ise Dyonem uygulayın.

   Sil
 174. Özkan
  Evimiz zemin kat.öğrenci evi.sivasta okuyoruz.bir aya yakındır evdeyiz.ev sahibimiz sözde izolasyon yapmış.camlar pvc ve inanılmaz terleme yapıyor.kötü bir boya kullanılmış.ve bugün duvarlara bakınca farkettik dolap arkalarına falan bakınca siyah siyah noktalar,küfler,duvarlarda ıslanmalar gördük.boyayla alakalı bir durum olduğunu düşünüyoruz.dökülmeler küflenmeler çok fazla.bu ıslaklıklar yüzünden odalarımız da ısınmıyor.yardımınıza ihtiyacımız var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özkan,
   Yapılabilecek uygulama çok ama maliyetli. En kolay, dökülen yerleri kazıyıp rutubetli yüzeyler için özel boya uygulayın. (Örn.Dyonem.)

   Sil
 175. Akın Şimşek: bir önceki mesajımda durumu anlatmıştım,banyoda tavana kadar fayans yok,bugün usta getirdim eve bana yukarıdaki banyonun 1 hafta kullanılmamasını önerdi su kaçağı ordanmı değilmi anlamak için,su sızıntısının olduğu yer daha önce alçı çekilen yerden geliyor ,şu anki durumu gösteren iki resim linki veriyorum,bu su sızıntısı çok yoğun değil duvara zarar verirmi beni bu durumdan sizler kurtarırsınız diye düşünüyorum,resim linkleri http://imgur.com/vgEX86M
  http://imgur.com/ytCXL2Y

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akın Bey,
   Sızıntı devam ederse tamir gerekiyor astar ve yalıtım malzemeleri uzun vadeli çözüm değil.

   Sil
 176. Merhabalar ben metin
  Evimde içten yalıtım var,dıştan yok.Özellikle pencere üstleri ve parke süpürgeliklerinde çok yoğun terlemeler oluyor,adeta yağmur gibi yere damlıyor.Her sabah silmeme ve odaları da yarım saat havalandırmama rağmen bu durum devam ediyor.Terleme olan yerlerin boyası da kabarmaya başladı,bunun için tavsiyeniz nedir?İkinci sorum da bir odanın boyası kağıt gibi dökülmeye başladı,elle çekince geliyor yaprak gibi,ne tavsiye edersiniz?Bu arada ev boyanalı 4 ay oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Metin Bey,
   İç yalıtımın çok faydası olmuyor. Nemli bölgerelere özel nem boyası uygulayın. Örn.Dyonem. Kabaran yerler ise binder astar ile astarlanıp tekrar boyanmalı.

   Sil
  2. Binder astar ile geçiş astarı aynı mı?Bir de evde saten boya var,terlemeyi azaltmak için slikonlu plastik boya yapmam mantıklı mı?teşekkürler,metin

   Sil
  3. Binder astar ile geçiş astarı farklıdır. Binder astar nemi bölgeler için daha uygundur. Silikonsuz boyalar daha iyi hava aldığı için size daha uygundur.

   Sil
 177. EVİMİN İLK BOYASI MÜTAHİT TARAFINDAN ATILMIŞ VE EN UFAK BİR DURUMDA KABUK KABUK ATIYOR. DUVARA İYİ YAPIŞMAMIŞ. BENİM SORUNUM BU BOYANIN ÜZERİNE NE ATARSAM ATAYIM. İLK KAT İYİ TUTMADIĞI İÇİN KOMPLE GELME OLASILIĞI. BU SORUNDAN KURTULMA ŞANSIM NEDİR VE NE YAPMALIYIM? KOMPLE İLK BOYAYI ZIMPARA İLE KAZIMAK MI GEREKİR.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özay,
   duvazım soyulan yerleri hafifçe zımparalayın. 1 kat bütün duvarlara 1 kat binder astar uygulayın. Tutgal görevi görecektir. 2 kat da istediğiniz boyayı uygulayın.

   Sil
  2. çok teşekkür ederim.

   Sil
 178. Ben hasan benim evim zemin Kat evin iç duvarları alt kısımdan 70 santim yukarısı na kadar su çekermiş gibi boyu ve astar kabarıp ve küf yaparak dökülüyor ne yapmam lazım telefonum5435365353

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Duvara bir ustanın bakması gerekiyor. Su yalıtımı veya ısı yalıtımından hangisi uygun ise dışarıdan yapılması gerekiyor. İçeriden ise astar ve neme dayanıklı bir boya uygulanmalı.

   Sil
 179. Merhabalar,ben selami.Evimde terleme ve küflenme var,ısonem diye bir boya duydum,astarsız direk uygulanabiliyormuş.Sizce işe yarar mı,astarsız her duvara uygulanırmı,evim saten boya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selami Bey,
   Boyayı uygulamadan önce eski boyanız sentetik saten ise hafifçe zımpara yapın ce küflü bölgeyi çamaşır zuyu ile temizleyin.

   Sil
 180. İyi günler,

  Banyo duvarının koridora bakan kısmında nemli hissetmiştik. Akabinde bu alanın büyüdüğünü fark ettik. Şimdi de hem yan odada duvarda kabarmalar gözlemledik. Tesisatta bi sorun varsa çözüp havaların ısınması ile beraber boya uygulamayı düşünüyorum. Ancak kabarmış bölgeler duvarın sadece %10-15'lik dilimini oluşturuyor. Bu yüzden tüm duvarı değil de sadece kabarmış bölgeyi boyarsak görsel olarak bir fark olduğu anlaşılabilir mi? Boya öncesi binder dışında, banyonun durumu düşünülerek başka bir uygulama da gerekir mi?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duvarınızın tamamını boyayın. Aksi halde yama gibi durur. Banyoda nem için Dyonem v.b bir boya kullanabilirsiniz.

   Sil
 181. Merhaba benim evimin butun ice ve disa bakan taraflari kabarip dokuluyor.neden oldugunu bilmiyoruz zamaninda temel atilirken isiya faydasi olur diye ustalar kömür tozu ile kapatmislar.ondan olabilecegini söylüyorlar bazi ustalar.daha önceki boyamiz normal kireç.ve kireçde duvara tutunamiyor.normal sivasina kadar dökülüyor.ne yapacagimizi bilmiyoruz cok kötü görünüyor������

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seyma Hn.
   Evet kömür tozundan olabilir.
   Önce tamir sıvası ile tamir edilecek, saten alçı yapılacak sonra 1 kat binder astar ve ardından boya yapılacak.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com