BOYA NASIL SAKLANIR?, BOZUK BOYA NASIL ANLAŞILIR?, DUVAR BOYASI NASIL SAKLANIR?, PLASTİK BOYA SAKLAMAK, SU BAZLI BOYA SAKLAMAK, YAĞLI BOYA SAKLAMAK

       İçerisine su veya tiner karıştırılmamış bir boyanın bekleme süresi yani boyanın raf ömrü yaklaşık 2-3 yıldır. Bu süre saklama ortamının ısısına göre değişir. Çok soğukta -5°C veya çok sıcakta 30-40 °C bekleyen boyalar 2-3 yıl olan raf ömrünü bekleyemeden bozulur.
    Ayrıca boyanız ihtiyacınızdan fazla ise kullanacağınız kadarını ayırıp inceltin. Yani kullanacağınız boya su bazlı ise ihtiyacınız kadarını ayırıp su koyun, kalanı susuz kalsın. Boyanız tinerli ise kullanacağınız kadarını ayırıp tiner koyun, kalanı tinersiz kalsın. Yani saklayacağınız boyanın içine herhangi bir inceltici koymayın.
    Uzun süre saklamayı düşündüğünüz boyayı kömürlük, depo v.b bir ortamda saklamak için boyanızın altına bir tahta parçası koyun ki zeminden soğuk almasın. Üzerine de çok soğuktan korumak için ince bir örtü konulabilir.
    Bozuk Boya Nasıl Anlaşılır?: Bozuk boyanın en belirgin özelliği boyanın kokusudur. Bozuk boya çok kötü kokar, kurumaya başlar, üzeri kabuk bağlar. Kabuklanma veya kuruma olmasa bile boya bozulmuş olabilir.
    Boyanızın bozulup bozulmadığından emin değilseniz kullanmayın. Çünkü, bozuk boyanın kokusu duvardan çıkmaz.

109 yorum:

 1. BOZUK BOYA KOKUSU DUVARDAN NASIL ÇIKARTILIR LÜTFEN YARDIM EDİN :(

  YanıtlaSil
 2. Sorununuzla ilgili bir konu açtım. Umarım faydası olur.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar, 2 yıldır hiç kullanamdığım, yarısı kullanılmış Marshall export yağlı boyam var. Şimdi boya kutusunu açtığımda en üstte katı bir katman olduğunu gördüm. Elle bastırınca içeri doğru esniyor. Bu boya artık kullanılmaz hale mi geldi yoksa tiner ekleyip vb. kullanabilmenin yolu var mıdır?


  Mehmet Eren

  YanıtlaSil
 4. Mehmet,
  Üstteki katı katmanı alın. Kötü bir koku yayılmışsa boya bozulmuştur. Saklama yeri önemlidir, çok soğukta kaldıysa (donda kaldıysa) bozulma olasılığı yüksektir.
  Bozuk boyayı duvara uyguladıktan sonra meydana gelen kokuyu gidermek mümkün olmuyor. Risk almayın bence.

  YanıtlaSil
 5. TUBA

  Açılan bir boya su ile karıştırıldıktan sonra kapaksız bir kovada en fazla kaç gün bekleyebilir?

  YanıtlaSil
 6. Tuba Hn.
  Oda sıcaklığında birkaç ay bekler tahmin ediyorum.

  YanıtlaSil
 7. http://www.birdunyabilgi.org/duvar-boyasi-nasil-saklanir

  sitenizden yazı çalmış....

  YanıtlaSil
 8. Seyhan,
  Uzun süredir farkındayım, çalma biraz hafif kalır, siteyi kopyalıyorlar desem yeridir.

  YanıtlaSil
 9. 2000'e yakın yorumu da kopyalasınlar :)

  YanıtlaSil
 10. Merhaba biz evimize eski bir boya kullandık ve kullandığımız yer çok kötü kokuyor. Bu kokuyu gidermemiz için boya sökücü alıp uygulayıp üstüne ailikonlu boya yaptırdık. Fakat eve geldiğimizde kokunun geçmediğini fark ettik. Ne yapabiliriz ?

  YanıtlaSil
 11. Onur Bey,
  Bozuk ve eski boyadan sonra yeni boya yapmak çok zor oluyor. Kokuyu çıkarmak neredeyse imkansız.
  Yeni bir uygulama yaparsanız.
  1. Yöntem: Boya sökücüden sonra 1 kat örtücü astar 2 kat su bazlı silikonlu boya uygulayın. Bu silikonlu boyaların içine bolca Polisan'ın boya parfümlerinden ekleyin. 2.Yöntem : Yine Polisan'ın ASTRO3 OXIPAINT Ekolojik Boya'sını sıvası ile beraber kullanın. 3.Yöntem: Eski boyayı söktükten sonra 1 kat sentetik astar ve ardından 2 kat sentetik boya kullanın. (Yöntemler teoriktir.)

  YanıtlaSil
 12. Merhaba donan kapı boyasını nasıl tekrar sıvı hale getirebiliriz

  YanıtlaSil
 13. Boya donduysa bozulur, kullanmayın.

  YanıtlaSil
 14. Boya ambalajlarının üzerinde üretim ve son kullanım tarihi var mıdır? Bu tarih nasıl olmalıdır? (Sonradan yazılmış ve yapıştırılmış etiket, doğrudan ambalaj/kutu üzerine baskı, elle yazım vb).
  VEDAT YILDIZ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vedat Bey,
   Boyaların üretim tarihi genellikle barkod etiketinin üst köşesindedir. Bu etiket sonradan yapıştırılır, kolay çıkmaz. Uygun saklama koşullarında boyanın bekleme süresi 2-3 yıldır.

   Sil
 15. Merhabalar evi boyamak için boya aldım marshall su bazlı iç çephe boyası boyanın 2 kutusu sulu açtığımda su vardı diğerleri hamur kıvamını almış boyanın son kullanma tarihi varmıdır ayrıca üzerinde yazan tarih 2007-2009 yardımınızı bekliyorum iade edeyim hemen

  YanıtlaSil
 16. Boyanın son kullanma tarihi varmıdır aldığım su bazlı iç cephe boyalarının üZerinde 2007-2009 yazıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyalarınız büyük ihtimal bozuk. İade edin. 2007 üretim tarihi, 2009 da son kullanım tarihidir. Bir boya uygun sıcaklıkta yaklaşık 2-3 yıl bekleyebilir.

   Sil
  2. Boyayı yeni aldım arabada 2 gün bekledi şu bazlı boya bozulur mu

   Sil
 17. Merhaba.bende son tüketm tarihi 2013 olan bir boya var.kapagına el deymems kilerde unutmuşz.kilerimiz rutubetsiz kapalı ama epey sıcak bir alan.kapagi actim kokma donma vs yok.kullanaym mi ataym mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son kullanım zamanını 3 yıl geçmiş. Duvara uygulanan bozuk boyaların kokusundan kurtulmak mümkün değil. Yerinizde olsam kullanmam. (Boyayı iyice karıştırıp koklayın boya veya tutgal kokuyorsa sorun yok demektir. Çok pis kokuyorsa bozuktur.)

   Sil
 18. merhaba kolay gelsin 10 gün önce plastik mat boya ile evimi boyadım normalde koku ve topaklanma yoktu ama boyadan sonra aşırı bi koku oldu evde kutunun üzerine baktım son kullanma tarihi geçmiş şirketli görüştüğümde ise o tarihin üretim tarihi olduğunu söyledi doğrumudur acaba boyaların üzerindeki tarih üretim tarihlerimidir genelde son kullanma tarihi olur ya o yüzden soruyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey,
   Boyaların üzerindeki tarihler üretim yılıdır. Oda sıcaklığında 2-3 yıl bekleme süresi vardır. Fakat uygun koşullar altında saklanmazsa 1 senenin altına düşebilir.

   Sil
 19. Cevabiniz icin tesekkur ederim ama kafamda deli sorular var elimde kalan boya değişik kokmuyor normal boya kokusu evin boyadigim odaları asitli veya porcoz gibi kokuyor şirket yetkilileri ücretsiz yeni boya vermeyi teklif ettiler kokunun üzerine tekrar boya yapsam koku gecermi yada kokunun sebebi başka bişey olabilir mi bosunada hem zaman kaybetmiyeyim hem adamları masrafa sokmiyayim çok soru sordum şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey,
   Ne tür bir boya aldığınızı bilmiyorum ama su bazlı ise birkaç gün, sentetik ise en fazla 1-2 hafta içinde kokunun çıkması gerekir. Bozuk boyalar çok pis kokar. Yeni boyanın kapağını açtığınızda evdeki kokunun daha derin bir kokusunu alıyorsanız boyadan kaynaklıdır. Boyayı aldığınız yerden bakın. Belli bir seride de hata olabilir. Bakabilirseniz farklı üretim numaralı bir boyaya bakın.

   Sil
 20. merhaba aldığım plastik boya aracımın bagajında kapağı sıkıca kapalı bir şekilde 3 gündür bekliyor. dışarıda hava gece -9 derece. Hiç açılmamış olan bu boya arabanın bagajında soğuktan bozulur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hürol Bey,
   Bozulma olasılığı malesef var. Daha sıcak bir ortamda muhafaza edin. Boyayı açtığınızda kötü koku, kabuklanma veya renk değişikliği varsa boya bozulmuştur. Ayrıca bozuk boya büyük bir risktir, duvardan kötü kokusu çıkmaz.

   Sil
 21. merhaba sayın yetkili kişi,iki ay önce dyo tavan boyası alıp kullandık kovada boya artıp kalmış ben de ne durumda diye bektım ,üstünde su birikintisi gibi bir ayrılma olmuş karıştırınca beyaz oldu tekrar ,içine su karıştırılmış da mı bırakılmış yoksa boyanın yapısı mı öyle anlamadım? kötü koku gelmedi boya kokuyor ağzı kapalı halde oda sıcaklığında bekledi. sizce kullanılır mı ? ama tavana değil duvara kullanmak istiyorum.
  Makbule.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makbule Hn.
   Karıştırıp kullanabilirsiniz. Tavan boyası duvara tutar fakat örücülüğü daha düşüktür ve daha dayanıksızdır.

   Sil
 22. Merhabalar yaklaşık 2 ay kadar öce arta u bazlı plastik duvar boyasını bodruma koydum. Şimdi dibine çökmüş boya suyu donuk değil altına sıcak u koysam sorun olurum ve kullanabilir miyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyaya sıcak su eklemeyin. Boya donmadıysa karıştırın. Kötü kokmuyorsa kullanılabilir. Gerekiyorsa normal çeşme suyu ekleyin.

   Sil
 23. Evi boyadim evde cok kotu bi koku olustu Etiketin üzerinde 2009 kullanma tatihi yaziyor neredeyse on yillik boya aldigim bayii nereye şikayet edebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evin duvarlarını zımparalayın. Fişi varsa saklayın. Hakkınızı aramak için kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvurun. Ayrıca boyanın üreticisinin de haberi olsun. Kutudaki tüketici destek hattını arayın. Bayi hakkında işlem yapabilirler.

   Sil
 24. kurumuş silikon bazlı bir boyamız var 1,5 sene önce kullanıldı.tekrar kullanmak istiyoruz ama kup kuru üsste katman bile yok ne yapmamız gerek sulandırarak yapabilir miyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurumuş boyayı kullanmayın. Bozuksa kokusu duvardan çıkmaz.

   Sil
 25. merhaba bayramdan önce duvarımı boyattım çok kötü kokuyor sanırım bozuk boya kullanmış bende üzerine duvar kağıdı kaplattım biraz azaldı koku ama tam anlamıyla geçmedi zamanla geçer mi yoksa ne yapmalıyım cevap verirseniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bozuk boyanın kokusu geçmez.
   Bu boyanın zımpara yapılması veya boya sökücü ile alınması gerekiyor.

   Sil
  2. Zımpara yapıldı diyelim üstüne de saten alçı çekildi ve boya yapıldı tekrardan kokusu geçmiyorsa ?

   Sil
  3. Zımpara ile zaten bozuk boyayı yüzeyden alıyorsunuz. Tamamen zımpara olmazsa yine koku olur. Bu sefer tek seçenek kalıyor. Duvara yağlı boya uygulamak. Sentetik yarı mat boya kullanın. Boyadan önce 1-2 kat sentetik astar uygulayın. Eski boya tamamen kapanmış olur.

   Sil
 26. Merhaba. Filli boyanın renk tüpleri var, arkadaşımda. Şişe ağzındaki koruma kapağı açılmamış. Uygun ortamda oda sıcaklığında saklanmış. Sağlam olabilirler mi, açınca nasıl anlarız bozulmadığını?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Akay,
   Oda sıcaklığında 3-4 yıl bekleyebilir, kötü kokmuyorsa kullanılabilir.

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Macunu, kullanılacak boyaya göre (su bazlı ya da sentetik) seçmeniz gerekir diyorsunuz. su bazlı macun üzeri vernikli ahşap koruyucu yapmayı düşünüyorum. Astar mı gerekiyor zımpara sonrası?

   Sil
  3. Murat Akay,
   Su bazlı macun iyice kuruduysa üzerine sentetik veya su bazlı vernikli ahşap koruyucu kullanılabilir. Katlar arası kuruma süresine dikkat ederek birkaç kat yapın. İlk kat astar olur zaten.

   Sil
 27. Merhaba teknik rehber ben bir yıl önce permolit kapı boyadı aldım tiner katip kullandım artanini sıkıca kapatıp sakladım şimdi bu boyayı kullanabilirmiyim bozulmusmudur cevabınız için şimdiden teşekkürler eymen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eymen,
   Tiner katıldıysa fazla beklemez, yine de karıştırıp kontol edin. Kötü kokuyorsa kullanmayın.

   Sil
 28. Merhaba, 2015 yılında evi boyatmıştım. Filli boyadan aldığım su bazlı plastik boyadan kalan boya ile bir odayı tekrar boyadım. Boya bozulmuş, odada pis bir koku var. Bu kokuyu giderebilirmiyiz? Yada mevcut boyanın üzerine yeni boya ile bir kat dahamı geçmeliyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Boyayı zımpara yapıp tekrar boyamanız gerekiyor. Koku çıkmaz.

   Sil
 29. Merhaba Marshall boya aldık mavi renginde kapağı açtım ve üst tabaka da kendi rengi dışında daha koyu kahveye kaçmış bir sıvı var tarihe baktım üretim yılı nisan 2016 yazıyor bu boya bozuk mudur iade etmeli miyim yoksa kullanılır mı ? Kokusu normal boya kokusundan biraz farklı ama böyle berbat değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kötü kokmuyorsa bozuk değildir, kullanın. Yağı üste çıkmıştır. Karıştırıp kullanabilirsiniz.

   Sil
 30. Merhaba ismim serdar marshalldan boya satın aldık kullanım tarihi 2016 idi.Boyadık ve 1 ayda 15 gündür boya kokusu evden geçmedi exper çağırdık baktı ben koku alamıyorum dedi ve raporuda öyle geçti gitti.Ama inanın ev o kadar kötü kokuyor ki aynı amonyak kokusu marshall a bunu yakıştıramadım.Exper yani experliğini çok iyi yaptı herkes kokusdan şikayetçi kaç aydır full havalanmasına rağmen kokuyu geçmek bilmiyor odada duramıyoruz bile odayı hiç kullanamadım çünkü 2 dakika dahi dutamıyoruz nefes bile alınmıyor alsanız kusacağınız
  geliyor bu durumda ne yapmak lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar Bey,
   Doğru şartlar altında saklandıysa 2016 tarihli bir boya da bozulmamış olabilir. Fakat boya kokusu kötü ise veya hala çıkmıyorsa boya bozulmaya yaklaşmış olabilir. sikayetvar.com a şikayetinizi yazın, yetkililer size ulaşır. Boya tekrar yapılacaksa kalın zımpara ve astardan sonra yapılsın.

   Sil
 31. Marshall sil pak adında boya ile evimizi boyadık su bazlı bir boya dır bu. Oldukça kokusu ağır ve ayak kokusunu andiran bir koku. İki aydır boyanın kokusu duvarlardan geçmiyor resmen cami kapattığımizda boğuluyoruz kokudan sanki duvarlar nefes almıyor

  Marshalli aradık boya bozuk dediler aynı üründen bir tane daha verdiler.

  Şimdi ben o kadar tüm evi usta parası ile malzemesi ile boyattim şimdi yine masraf yapmam gerekiyor ve ustam bozuk boyanın üstüne taze boya sürmek kokuyu almaz absorte etmez diyor.Tekrardan usta tutacak paramız da yok Bu durumda duvarları ne ile silsek o kokuyu bastirabiliriz. Yazılanları okudumda çok maliyetli asgari ücret ile iki çocuk okutuyorum böyle maliyete girmem imkansız durumda inanin. Hayatımda ilk kez marshall kullandim ondada bin pişman oldum Ne olur ucuza mal edeceğimiz yöntemler siralayin bize. İstanbul bora . Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bora,
   1)Boyanın zımpara yapılması gerekiyor. (Tüm eşyaların üzerini iyice naylon ile örtün, maske takın.) (Mümkünse zımpara makinesi ile.) Önce kalın sonra ince zımpara ile veya spatula kullanarak kazınabilir. Spatula sonrası zarar gören, kot farkı olan yerler saten alçı ile düzeltilebilir. Boya söküldükten ve saten alçı ile tamir edildikten sonra geçiş astarı uygulayıp yeni boyanızı yapın.
   2) Boya sökücü ile boyayı sökün. Bu yöntem çok etkili fakat yüksek maliyetlidir. Boya sökücü boya üzerine sürülüp yumuşaması beklenir ve bir spatula ile yumuşayan boya alınır. Artından duvar su ile silinir, geçiş astarı yapılır ve yeni boya yapılır.
   (Ayrıca boyayı kendiniz uygulayacaksanız "su bazlı boya nasıl uygulanır" konusunu inceleyin.)

   Sil
 32. merhaba,

  ihtiyacım doğrultusunda kalın bir boyaya ihtiyacım var (tiner veya su karıştırılmamış) elimdeki boyalar ihtiyacıma göre ince kalıyor. boyayı kalınlaştırmanın bir yolu var mıdır? Ya da bu iş için uygun bir boya çeşidi öneriniz var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Nerede kullanacağınızı yazsaydınız daha detaylı yardımcı olabilirdim. Yol çizgi boyaları ve grenli (texture) boyaları kalındır.

   Sil
 33. Merhaba,

  Ben Can Gökmen.
  Evimizi 8 ay önce polisan elegans ile boyattık ancak kokusu çıkmıyor bir türlü. Bazı boyacılar tekrar boya yapılırsa geçeceğini söylüyorlar. Ancak ben boyanın sökülüp (zımpara ile) tekrar boyanmasını istiyorum. Bununla da hiçbir boyacı uğraşmak istemiyor. Sizin tanıdığınız bu işi yapabilecek bir usta var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Can Gökmen,
   Boya bozuk olabilir. Zımpara ve ardından örtücü veya geçiş astarı uyguladıktan sonran tekrar boyanabilir. Zımpara işlemi için ustaya ayrı bir ücret verilebilir veya makine ile zımpara yapılabilir. (Bizim ustalık hizmetimiz yok.)
   İyi günler.

   Sil
 34. Gecen seneden kalma subazli duvar boyam var üzerine su birikmis ama kotu kokmuyor kullanabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyayı karıştırın kötü kokmuyorsa bozulmamıştır.

   Sil
 35. İyi günler kolay gelsin yeni bir ev aldım boyattım ilk önce beyaz boya yaptıracaktım 3 kat beyaz boya vuruldu duvarlara fakat kapatmadı bizde farklı bi renk denedik ve boyanın içine toz sim kattık simler pütür pütür durdu 1 aydır da ev boş fakat hâlâ boya kokusu var boya bozuk olabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler,
   Simi boyanın son katına koyun ve toz sim olursa daha iyi olur. Boya bozuksa koku olur. Bozuk boya kötü kokar. Ayrıca hızlı kuruma için evi havalandırmanız gerekiyor.

   Sil
 36. merhaba iyi günler, yağlı boyayı tinerle karıştırdık birazını kullandık ama daha sonra boyamaya devam edicez acaba tiner karışmış yağlı boya ne kadar dayana bilir.

  zeynep uysal

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep Uysal,
   Ortamın ısısına bağlı olarak birkaç ay bekleyebilir.

   Sil
 37. Merhaba;

  Sitenizdeki bozuk boya ile alakalı bilgileri okuduk.Marsahall ile bu sorunu yaşadık.Zımpara yaptık astar çektik başka markanın antibaktariyel boyası ile boyadık.3 haftadadır koku yine geçmiyor.

  Başka ne yapmamız gerekiyor çoğu ustalar bozuk boya ile karşılaşmadığı için pek bilgi değiller sizin yazılarınızı da okudum ama daha ne yapılabilir bilmiyorum

  oda da duramıyoruz hemen burnumuz tıkanıyor gözlerde yanma meydana geliyor çürük ceset gibi kokuyor.Duvarları kokluyorum berbat.Marshall ise bu konuda bir şey yapmıyor 7,5 litre boya verdi aradan çekildi.Ki ne kavgalar ne bağırışmalar oldu.Onlarada hakkımı helal etmiyorum tabi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Eğer koku tamamen geçmesiyle makina ile derin bir zımpara yapılabilir, hatta üzerine saten alçı çekilebilir. Daha sonra astar ve koku önleyici boyalardan Polisan Astro3 veya Dyo Oximax ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 38. Polisan boya aldım dört gün önce su ile tamamını karıştırdım ve bayahi boya kaldı. Bu boya şu karıştırdığm için ne kadar dayanabilir?

  Ve dört gün oldu full açık olmasına rağmen kokusu hale geçmek bilmedi. Köşe kısımları full boya kokuyor nedense.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (isminizi yorumlara yazınız.) Su ile karıştırılan boya birkaç ay daha bekleyebilir. Katlar kurumadan kalın boya yapmış olabilirsiniz. Köşelere boya yoğun yapılmışsa geç kurulabilir.

   Sil
 39. Sıva alçı üzerine yaptığımız sulu bazlı boya sorun yaratır mı acaba ? Koku gibi ?

  mustafa istanbul gaziosmanpaşa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Kurumuş sıva üzerine uygulanan su bazlı boya da herhangi bir sorun olmaz. Daha önce boya yapılmadıysa astar uygulayın ki duvar boyayı emmesin. Sadece duvar duvar düzgün değilse silikonlu ipek mat ve yarı mat boyalar fırça rulo izi bırakıp duvarın bozukluğunu da gösterebilir.
   Kolay gelsin.

   Sil
 40. Merhaba 2 gün önce boya aldık dyo teknoplast ustamız boyanın bir kısmını su ile karıştırıp boyadı sonra da o sulu kısmı işi bittiği için diğer boyayla karıştırdı.Elimizde çok boya kaldı şimdi bu boya bozulur mu?Ne kadar durur?Biz ona sorduğumuzda bir hafta da boyanın bozulacağını söyledi.Burada bir kaç ay dayanır yazmışsınız.Bizi bilgilendirirseniz çok seviniriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merve Çetin,
   Su katılmış boya birkaç ay oda sıcaklığında bekleyebilir. Kapağını açtığınızda boya gibi değilde bozuk birşey gibi veya wc gibi kokuyorsa kullanmayın.

   Sil
 41. Bozuk boyayı almak için zımpara yapın demişsiniz ya yorumlardaki insanlara tam olarak nasıl yaparım ben bunu ? Ne almam gerek ? Bu arada bozuk boyanın üstüne yeni boya astar yaptım ama

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. KemalBey,
   El ile zımpara kağıdı veya sünger zımpara ile yapılan zımpara işi çok zor. Ayrıca boyayı tamamen sökemez. Onun için tank zımpara makinası ile zımpara daha hızlı ve etkili bir çözüm olacaktır. Maalesef astarı da zımpara yapmanız gerekiyor.

   Sil
 42. Bozuk boya neden kokar ? Ve kokusu duvarların silinmesi ile çıkabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bozuk boya kimsayal değişime uğrayıp, yapısı bozulduğundan kokar. Duvar silerek veya astar yaparak konusu çıkmaz. Boyanın duvardan kazınması gerekir.

   Sil
  2. Peki siz bu işlemi yapabilir misiniz ? Ustalara soruyorum ustalar hep yeni boya atalım diyorlar.Boyaya yüzey temizleyici karıştıralım yada astar karıştırıp tekrar boyayalım diyorlar.

   Eğer istanbulda bu işi yaparsanız size nasıl ulaşabiliriz ?

   Sil
  3. Maalesef uygulama yapmıyoruz. Fakat boya içine yüzey temizleyici ve astar karıştırıp uygulama yapılması sorunu düzeltmeyecektir. Ustaların böyle bir maceraya girmesi sadece maddi amaçlı olabilir. Duvar makine ile zımparalanmalı gerekiyorsa tekrar alçı yapılmalıdır.

   Sil
  4. Evet maddi olarakda 3000 lira istiyorlar bu işlem için sizin dediğiniz gibi anlattım bu kadar ücret talep ettiler ve gücüm malesef ki yetmiyor buna.Başka alternatif var mı peki.Odada durduğumuz anda hemen gözlerimiz yanıyor kokusu berbat çok ağır.Daha farklı ucuz yollu kokuyu bastırabilecek bir durum

   Sil
  5. Bozuk boyalı yüzeye duvar kağıdı veya duvar kaplamaları yapılabilir. Yine de kokunun devam etme olasılığı var. Şöyle düşünün nasıl olsa masraf olacak, risk almayıp duvarı kazıtın, iyice havalandırın, gerekiyorsa alçı yaptırın. 15 lt. Astar ve boyanın içine 2-3 su bardağı parfümlü çamaşır suyu koyup duvarı boyayın. Kolay gelsin.

   Sil
  6. 3000 bin lira malesef ki veremem. Kendi başıma yapamaz miyim kazıma aletleri alsam ne almam gerekir nasıl yapılır bunla alakalı bi makale yazamaz misiniz

   Sil
  7. Şu anda eski makaleleri güncelleme yaptığımız için yeni makale yazamıyoruz. Ama ilk sıraya koyacağız. Tank zımpara makinesı işinizi görecektir. Ardından yukarıda anlattığım uygulamayı yapın.

   Sil
  8. Tank zımpara makineleri de 400 500 liraymiş yine masraf yüksek masraf :( bugün farklı bir ustayla görüştüm 4000 olur abi dedi işi çok uzun dedi zımpara yapmak kolay değil iki üç gün o işle uğraşırım dedi. Herhalde biz bu koku ile yaşamayı öğrenecez.

   Sil
 43. Biz bozuk boyanın üstüne astar ve farklı bir boya çektik şimdi bozuk boyanın kokusu daha belirgin hale geldi resmen koku tekrardan daha çok bir şekilde azdı ve gözlerimizi yakıyor odaya girdiğimizde neden böyle oldu acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bozuk boyanın üzerine astar ve yeni boya uygulaması kokuyu kaybetmez. Bozuk boyanın zımpara ile tamamen alınması gerekiyordu.

   Sil
 44. Sizinle görüşmem gerekiyor özel bir alanda. Mail adresi iletmeniz mümkün mü? Özel bir konu çünkü. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 45. Bozuk boya kokusu duvarıda ne kadar kalır?

  YanıtlaSil
 46. Polisandan aldığım boya 2017 üretimliydi ve 2 aydır kokusu geçmedi boyası bozuk olabilir mi ne yapmam lazım ? boya su bazlı ve eleganstı. Necmettin Ankara.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Necmettin Bey,
   Doğru saklama koşullarında, 2017 hatta 2016 tarihli bir boya bozulmaz. Kötü kokmuyorsa boya bozuk değildir.

   Sil
 47. Bir hafta önce odamız boyandı ama kokusu geçmiyor camlar da açık usta koku yok diyor ama odaya girince biz o kokuyu alıyoruz ne yapmak lazım sizce k? kutularda yok elimizde boya bozuk mu bilmiyorum sizce bir su bazlı boyanın kokusu ne zaman gider gitmesi için başka ne yapmak gerekir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boya konusuna alışık değilseniz birkaç gün daha ince bir koku alabilirsiniz. Bozuk boya çok kötü kokar.

   Sil
  2. Nasıl kokar peki bozuk boya ? Bu koku benim boğazıma kadar geliyor boğazımı kurutuyor camı kapatırsam tam bir facia oluyor. Nasıl çözebiliriz ki bu kokuyu tamamen ? Ne yapmak gerekir daha ilk aşamada

   Sil
  3. Bozuk boya tuvalet gibi kokar. Duvardan sökmek için önce kalın sonra ince zımpara yapmak gerekir. Ardından örtücü astar ve tekrar boya yapılması gerekiyor.

   Sil
 48. merhaba... yazılanları okudum. Boya kutusunu açdığımızda kötü koku gelmiyor. Ama evimizi iki gün önce boyadık. Kötü çorap kokusu gibi bir koku var ve üçüncü gün olacak gitmedi. Acaba bozulmaya başlamış bir boya mı kullandık. Son kullanma tarihini de bulamadım. Etikette sadece 22.02.2019 yazıyor. Ne tarihi olduğu belirtilmemiş. Marshall ın ürünlerinin son kullanma tarihini nereden kontrol ettirebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüseyin Avcı,
   Etiketin üzerindeki tarih üretim tarihidir. Üretim tarihinden itibaren son kullanım süresi 2 yıldır. Etiketin değişimi veya sahte boya gibi sahteciliğe maruz kalmış olabilirsiniz.

   Sil
 49. Selamün aleyküm ben nazmi.
  Evimi 6 ay önce boyadım boya bozuk çıktı firmayi aradım bozuk boyanin kokusu en fazla bir ay kalır dedi havalandırdın geçer başka bi yöntemi yok dedi biz boya uzmanıyız bozuk boya duvarda en fazla bir ay kalır dedi sonra içindeki maddeler hava ile uçar gider dedi. Ama ben 6 aydır bu kokuyu çekiyorum.bir ay önce bir usta çağırdim boyayalim yeniden dedi farklı boya ile boyadı şimdi bir aydır koku hala devam ediyor. Başka usta çağırdim zımpara yapalım dedim bu siteyi gösterip o da yaptı zımparasini sonra saten alçı çekti iki kat sonra boyayi vurdu iki hafta oldu koku hala devam ediyor. Duvarlardan odanın ortasına bir boya kokusu yayılıyor e camlar da full açık. Bu koku nereden geliyor ustam şimdi. Bana yazın bir hele. Eğer siz İzmirdeyseniz gelin şu beladan beni kurtarın çok para harcadım. Olmadı beni verdiğim cep numarasından arayın şu sorunu çözelim. Adam zımpara yaptı ama üstüne diğer usta boya yapmıştı hali ile o boyayı aldı gibi bir şey oldu ama saten alçı da çekti kokunun kaybolması gerekmez mi. Şimdi ustaya diyorum daha yapacak bir şey yok. Tinerli yapsak üç ay kokusu hiç çıkmaz evde yatamazsin diyor o da haklı. Biz böyle ortada kaldık. Allah rızası için yardımcı olun. Hadi selamün aleyküm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm selam Nazmi Bey,
   Zımparanın bozuk boyanın üzerine başka boya uygulamadan önce yapılması gerekiyordu. Bozuk boya iyice zımpara yapıldıktan sonra örtücü astar ve yeni su bazlı boya uygulanır. Hâlâ koku devam ederse kapatıcı özelliği yüksek olduğundan sentetik astar ve sentetik yarı mat boya uygulanabilir.

   Sil
 50. Saten astarin bu konuda kapatıcı özelliği yok muydu peki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Saten astar derken su bazlı astardan mı bahsediyorsunuz.?
   Sentetik boya ve astarlar yüzeydeki hava akışını minimuma indirdiği için en iyi seçenektir. Su bazlı astar su bazlı boya gibi hava geçirgenliği yüksek olduğundan kokuyu hapsedemez.

   Sil
 51. Pardon ustaya sordum saten alçı çekmiş iki kat. Ama hiç geçiş astarı kullanmamış. Saten alçı iki kat kokuyu yok etmez mi. Selamün aleyküm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aleyküm selam,
   İki kat da olsa kokuyu engelleyeceğini sanmıyorum. Çünkü saten alçının da hava geçirgenliği yüksektir. Dolayısıyla alttaki koku dışarı çıkacaktır.

   Sil
  2. Çok fazla masraf yaptım şimdi ne olacak

   Sil
  3. Eğer koku azaldıysa 1-2 kat sentetik astar uygulayın ve sentetik boya uygulayın. Eğer koku hâlâ çok fazla ise alçının kazınması gerekiyor, zımpara makinası ile duvardaki tüm boyanın alınması lazım.

   Sil
 52. Evet eskisine göre koku az ama boya kokusunu duyuyoruz. Tinerli boyaya giremem çünkü evde yaşayamam kış vakti. Zaten böyle de cam açıyoruz devamlı ama tiner çok fazla etkiliyor beni başımı ağrıtıyor yıllar önce denemiştik pişman olmuştum. Acaba başka yöntemler yok mu mesala duvarları çamaşır suyu ile silsek? Ve yada başka alternatif bir yöntem?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bozuk boya altta kaldığı için çamaşır suyu ile silmenin faydası olacağını sanmıyorum. Kalan kokunun hava ile temasını kesmek için vinil kaplama duvar kağıdı uygulanabilir. Kağıdın iyi tutması için önce 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kuruyunca kağıdı yapıştırın. Kağıt mutlaka vinil kaplama olmalı.
   Kolay gelsin.

   Sil
 53. Boya yaptık iki ay oldu ama pis bi koku değil de normal boya kokusu geliyor burna. Bu boyanın bozuk olduğunumu gösterir? Bu arada boya göz yakar mı oda da sanki gözüm yanıyor sadece bu odaya girince oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sentetik boya mı, su bazlı boya mı. Soğuk havalarda boya çok daha geç kurulabilir. Birinci kat kurumadan ikinci kat uygulaması da bir süre koku yayabilir. Tabi bozuk boyanın da
   belirtileri değişebilir. Bekleme süresine bağlı.

   Sil


* Adınızı yorumlara mutlaka yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır,
ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz,
yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya
uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.comHakkımızda