BOYA NASIL SAKLANIR?, BOZUK BOYA NASIL ANLAŞILIR?, DUVAR BOYASI NASIL SAKLANIR?, PLASTİK BOYA SAKLAMAK, SU BAZLI BOYA SAKLAMAK, YAĞLI BOYA SAKLAMAK

       İçerisine su veya tiner karıştırılmamış bir boyanın bekleme süresi yani boyanın raf ömrü yaklaşık 2-3 yıldır. Bu süre saklama ortamının ısısına göre değişir. Çok soğukta -5°C veya çok sıcakta 30-40 °C bekleyen boyalar 2-3 yıl olan raf ömrünü bekleyemeden bozulur.
    Ayrıca boyanız ihtiyacınızdan fazla ise kullanacağınız kadarını ayırıp inceltin. Yani kullanacağınız boya su bazlı ise ihtiyacınız kadarını ayırıp su koyun, kalanı susuz kalsın. Boyanız tinerli ise kullanacağınız kadarını ayırıp tiner koyun, kalanı tinersiz kalsın. Yani saklayacağınız boyanın içine herhangi bir inceltici koymayın.
    Uzun süre saklamayı düşündüğünüz boyayı kömürlük, depo v.b bir ortamda saklamak için boyanızın altına bir tahta parçası koyun ki zeminden soğuk almasın. Üzerine de çok soğuktan korumak için ince bir örtü konulabilir.
    Bozuk Boya Nasıl Anlaşılır?: Bozuk boyanın en belirgin özelliği boyanın kokusudur. Bozuk boya çok kötü kokar, kurumaya başlar, üzeri kabuk bağlar. Kabuklanma veya kuruma olmasa bile boya bozulmuş olabilir.
    Boyanızın bozulup bozulmadığından emin değilseniz kullanmayın. Çünkü, bozuk boyanın kokusu duvardan çıkmaz.

62 yorum:

 1. BOZUK BOYA KOKUSU DUVARDAN NASIL ÇIKARTILIR LÜTFEN YARDIM EDİN :(

  YanıtlaSil
 2. Sorununuzla ilgili bir konu açtım. Umarım faydası olur.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar, 2 yıldır hiç kullanamdığım, yarısı kullanılmış Marshall export yağlı boyam var. Şimdi boya kutusunu açtığımda en üstte katı bir katman olduğunu gördüm. Elle bastırınca içeri doğru esniyor. Bu boya artık kullanılmaz hale mi geldi yoksa tiner ekleyip vb. kullanabilmenin yolu var mıdır?


  Mehmet Eren

  YanıtlaSil
 4. Mehmet,
  Üstteki katı katmanı alın. Kötü bir koku yayılmışsa boya bozulmuştur. Saklama yeri önemlidir, çok soğukta kaldıysa (donda kaldıysa) bozulma olasılığı yüksektir.
  Bozuk boyayı duvara uyguladıktan sonra meydana gelen kokuyu gidermek mümkün olmuyor. Risk almayın bence.

  YanıtlaSil
 5. TUBA

  Açılan bir boya su ile karıştırıldıktan sonra kapaksız bir kovada en fazla kaç gün bekleyebilir?

  YanıtlaSil
 6. Tuba Hn.
  Oda sıcaklığında birkaç ay bekler tahmin ediyorum.

  YanıtlaSil
 7. http://www.birdunyabilgi.org/duvar-boyasi-nasil-saklanir

  sitenizden yazı çalmış....

  YanıtlaSil
 8. Seyhan,
  Uzun süredir farkındayım, çalma biraz hafif kalır, siteyi kopyalıyorlar desem yeridir.

  YanıtlaSil
 9. 2000'e yakın yorumu da kopyalasınlar :)

  YanıtlaSil
 10. Merhaba biz evimize eski bir boya kullandık ve kullandığımız yer çok kötü kokuyor. Bu kokuyu gidermemiz için boya sökücü alıp uygulayıp üstüne ailikonlu boya yaptırdık. Fakat eve geldiğimizde kokunun geçmediğini fark ettik. Ne yapabiliriz ?

  YanıtlaSil
 11. Onur Bey,
  Bozuk ve eski boyadan sonra yeni boya yapmak çok zor oluyor. Kokuyu çıkarmak neredeyse imkansız.
  Yeni bir uygulama yaparsanız.
  1. Yöntem: Boya sökücüden sonra 1 kat örtücü astar 2 kat su bazlı silikonlu boya uygulayın. Bu silikonlu boyaların içine bolca Polisan'ın boya parfümlerinden ekleyin. 2.Yöntem : Yine Polisan'ın ASTRO3 OXIPAINT Ekolojik Boya'sını sıvası ile beraber kullanın. 3.Yöntem: Eski boyayı söktükten sonra 1 kat sentetik astar ve ardından 2 kat sentetik boya kullanın. (Yöntemler teoriktir.)

  YanıtlaSil
 12. Merhaba donan kapı boyasını nasıl tekrar sıvı hale getirebiliriz

  YanıtlaSil
 13. Boya donduysa bozulur, kullanmayın.

  YanıtlaSil
 14. Boya ambalajlarının üzerinde üretim ve son kullanım tarihi var mıdır? Bu tarih nasıl olmalıdır? (Sonradan yazılmış ve yapıştırılmış etiket, doğrudan ambalaj/kutu üzerine baskı, elle yazım vb).
  VEDAT YILDIZ

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vedat Bey,
   Boyaların üretim tarihi genellikle barkod etiketinin üst köşesindedir. Bu etiket sonradan yapıştırılır, kolay çıkmaz. Uygun saklama koşullarında boyanın bekleme süresi 2-3 yıldır.

   Sil
 15. Merhabalar evi boyamak için boya aldım marshall su bazlı iç çephe boyası boyanın 2 kutusu sulu açtığımda su vardı diğerleri hamur kıvamını almış boyanın son kullanma tarihi varmıdır ayrıca üzerinde yazan tarih 2007-2009 yardımınızı bekliyorum iade edeyim hemen

  YanıtlaSil
 16. Boyanın son kullanma tarihi varmıdır aldığım su bazlı iç cephe boyalarının üZerinde 2007-2009 yazıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyalarınız büyük ihtimal bozuk. İade edin. 2007 üretim tarihi, 2009 da son kullanım tarihidir. Bir boya uygun sıcaklıkta yaklaşık 2-3 yıl bekleyebilir.

   Sil
  2. Boyayı yeni aldım arabada 2 gün bekledi şu bazlı boya bozulur mu

   Sil
 17. Merhaba.bende son tüketm tarihi 2013 olan bir boya var.kapagına el deymems kilerde unutmuşz.kilerimiz rutubetsiz kapalı ama epey sıcak bir alan.kapagi actim kokma donma vs yok.kullanaym mi ataym mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Son kullanım zamanını 3 yıl geçmiş. Duvara uygulanan bozuk boyaların kokusundan kurtulmak mümkün değil. Yerinizde olsam kullanmam. (Boyayı iyice karıştırıp koklayın boya veya tutgal kokuyorsa sorun yok demektir. Çok pis kokuyorsa bozuktur.)

   Sil
 18. merhaba kolay gelsin 10 gün önce plastik mat boya ile evimi boyadım normalde koku ve topaklanma yoktu ama boyadan sonra aşırı bi koku oldu evde kutunun üzerine baktım son kullanma tarihi geçmiş şirketli görüştüğümde ise o tarihin üretim tarihi olduğunu söyledi doğrumudur acaba boyaların üzerindeki tarih üretim tarihlerimidir genelde son kullanma tarihi olur ya o yüzden soruyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey,
   Boyaların üzerindeki tarihler üretim yılıdır. Oda sıcaklığında 2-3 yıl bekleme süresi vardır. Fakat uygun koşullar altında saklanmazsa 1 senenin altına düşebilir.

   Sil
 19. Cevabiniz icin tesekkur ederim ama kafamda deli sorular var elimde kalan boya değişik kokmuyor normal boya kokusu evin boyadigim odaları asitli veya porcoz gibi kokuyor şirket yetkilileri ücretsiz yeni boya vermeyi teklif ettiler kokunun üzerine tekrar boya yapsam koku gecermi yada kokunun sebebi başka bişey olabilir mi bosunada hem zaman kaybetmiyeyim hem adamları masrafa sokmiyayim çok soru sordum şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey,
   Ne tür bir boya aldığınızı bilmiyorum ama su bazlı ise birkaç gün, sentetik ise en fazla 1-2 hafta içinde kokunun çıkması gerekir. Bozuk boyalar çok pis kokar. Yeni boyanın kapağını açtığınızda evdeki kokunun daha derin bir kokusunu alıyorsanız boyadan kaynaklıdır. Boyayı aldığınız yerden bakın. Belli bir seride de hata olabilir. Bakabilirseniz farklı üretim numaralı bir boyaya bakın.

   Sil
 20. merhaba aldığım plastik boya aracımın bagajında kapağı sıkıca kapalı bir şekilde 3 gündür bekliyor. dışarıda hava gece -9 derece. Hiç açılmamış olan bu boya arabanın bagajında soğuktan bozulur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hürol Bey,
   Bozulma olasılığı malesef var. Daha sıcak bir ortamda muhafaza edin. Boyayı açtığınızda kötü koku, kabuklanma veya renk değişikliği varsa boya bozulmuştur. Ayrıca bozuk boya büyük bir risktir, duvardan kötü kokusu çıkmaz.

   Sil
 21. merhaba sayın yetkili kişi,iki ay önce dyo tavan boyası alıp kullandık kovada boya artıp kalmış ben de ne durumda diye bektım ,üstünde su birikintisi gibi bir ayrılma olmuş karıştırınca beyaz oldu tekrar ,içine su karıştırılmış da mı bırakılmış yoksa boyanın yapısı mı öyle anlamadım? kötü koku gelmedi boya kokuyor ağzı kapalı halde oda sıcaklığında bekledi. sizce kullanılır mı ? ama tavana değil duvara kullanmak istiyorum.
  Makbule.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Makbule Hn.
   Karıştırıp kullanabilirsiniz. Tavan boyası duvara tutar fakat örücülüğü daha düşüktür ve daha dayanıksızdır.

   Sil
 22. Merhabalar yaklaşık 2 ay kadar öce arta u bazlı plastik duvar boyasını bodruma koydum. Şimdi dibine çökmüş boya suyu donuk değil altına sıcak u koysam sorun olurum ve kullanabilir miyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyaya sıcak su eklemeyin. Boya donmadıysa karıştırın. Kötü kokmuyorsa kullanılabilir. Gerekiyorsa normal çeşme suyu ekleyin.

   Sil
 23. Evi boyadim evde cok kotu bi koku olustu Etiketin üzerinde 2009 kullanma tatihi yaziyor neredeyse on yillik boya aldigim bayii nereye şikayet edebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evin duvarlarını zımparalayın. Fişi varsa saklayın. Hakkınızı aramak için kaymakamlıktaki tüketici hakem heyetine başvurun. Ayrıca boyanın üreticisinin de haberi olsun. Kutudaki tüketici destek hattını arayın. Bayi hakkında işlem yapabilirler.

   Sil
 24. kurumuş silikon bazlı bir boyamız var 1,5 sene önce kullanıldı.tekrar kullanmak istiyoruz ama kup kuru üsste katman bile yok ne yapmamız gerek sulandırarak yapabilir miyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kurumuş boyayı kullanmayın. Bozuksa kokusu duvardan çıkmaz.

   Sil
 25. merhaba bayramdan önce duvarımı boyattım çok kötü kokuyor sanırım bozuk boya kullanmış bende üzerine duvar kağıdı kaplattım biraz azaldı koku ama tam anlamıyla geçmedi zamanla geçer mi yoksa ne yapmalıyım cevap verirseniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bozuk boyanın kokusu geçmez.
   Bu boyanın zımpara yapılması veya boya sökücü ile alınması gerekiyor.

   Sil
 26. Merhaba. Filli boyanın renk tüpleri var, arkadaşımda. Şişe ağzındaki koruma kapağı açılmamış. Uygun ortamda oda sıcaklığında saklanmış. Sağlam olabilirler mi, açınca nasıl anlarız bozulmadığını?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Akay,
   Oda sıcaklığında 3-4 yıl bekleyebilir, kötü kokmuyorsa kullanılabilir.

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak. Macunu, kullanılacak boyaya göre (su bazlı ya da sentetik) seçmeniz gerekir diyorsunuz. su bazlı macun üzeri vernikli ahşap koruyucu yapmayı düşünüyorum. Astar mı gerekiyor zımpara sonrası?

   Sil
  3. Murat Akay,
   Su bazlı macun iyice kuruduysa üzerine sentetik veya su bazlı vernikli ahşap koruyucu kullanılabilir. Katlar arası kuruma süresine dikkat ederek birkaç kat yapın. İlk kat astar olur zaten.

   Sil
 27. Merhaba teknik rehber ben bir yıl önce permolit kapı boyadı aldım tiner katip kullandım artanini sıkıca kapatıp sakladım şimdi bu boyayı kullanabilirmiyim bozulmusmudur cevabınız için şimdiden teşekkürler eymen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eymen,
   Tiner katıldıysa fazla beklemez, yine de karıştırıp kontol edin. Kötü kokuyorsa kullanmayın.

   Sil
 28. Merhaba, 2015 yılında evi boyatmıştım. Filli boyadan aldığım su bazlı plastik boyadan kalan boya ile bir odayı tekrar boyadım. Boya bozulmuş, odada pis bir koku var. Bu kokuyu giderebilirmiyiz? Yada mevcut boyanın üzerine yeni boya ile bir kat dahamı geçmeliyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Boyayı zımpara yapıp tekrar boyamanız gerekiyor. Koku çıkmaz.

   Sil
 29. Merhaba Marshall boya aldık mavi renginde kapağı açtım ve üst tabaka da kendi rengi dışında daha koyu kahveye kaçmış bir sıvı var tarihe baktım üretim yılı nisan 2016 yazıyor bu boya bozuk mudur iade etmeli miyim yoksa kullanılır mı ? Kokusu normal boya kokusundan biraz farklı ama böyle berbat değil

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kötü kokmuyorsa bozuk değildir, kullanın. Yağı üste çıkmıştır. Karıştırıp kullanabilirsiniz.

   Sil
 30. Merhaba ismim serdar marshalldan boya satın aldık kullanım tarihi 2016 idi.Boyadık ve 1 ayda 15 gündür boya kokusu evden geçmedi exper çağırdık baktı ben koku alamıyorum dedi ve raporuda öyle geçti gitti.Ama inanın ev o kadar kötü kokuyor ki aynı amonyak kokusu marshall a bunu yakıştıramadım.Exper yani experliğini çok iyi yaptı herkes kokusdan şikayetçi kaç aydır full havalanmasına rağmen kokuyu geçmek bilmiyor odada duramıyoruz bile odayı hiç kullanamadım çünkü 2 dakika dahi dutamıyoruz nefes bile alınmıyor alsanız kusacağınız
  geliyor bu durumda ne yapmak lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar Bey,
   Doğru şartlar altında saklandıysa 2016 tarihli bir boya da bozulmamış olabilir. Fakat boya kokusu kötü ise veya hala çıkmıyorsa boya bozulmaya yaklaşmış olabilir. sikayetvar.com a şikayetinizi yazın, yetkililer size ulaşır. Boya tekrar yapılacaksa kalın zımpara ve astardan sonra yapılsın.

   Sil
 31. Marshall sil pak adında boya ile evimizi boyadık su bazlı bir boya dır bu. Oldukça kokusu ağır ve ayak kokusunu andiran bir koku. İki aydır boyanın kokusu duvarlardan geçmiyor resmen cami kapattığımizda boğuluyoruz kokudan sanki duvarlar nefes almıyor

  Marshalli aradık boya bozuk dediler aynı üründen bir tane daha verdiler.

  Şimdi ben o kadar tüm evi usta parası ile malzemesi ile boyattim şimdi yine masraf yapmam gerekiyor ve ustam bozuk boyanın üstüne taze boya sürmek kokuyu almaz absorte etmez diyor.Tekrardan usta tutacak paramız da yok Bu durumda duvarları ne ile silsek o kokuyu bastirabiliriz. Yazılanları okudumda çok maliyetli asgari ücret ile iki çocuk okutuyorum böyle maliyete girmem imkansız durumda inanin. Hayatımda ilk kez marshall kullandim ondada bin pişman oldum Ne olur ucuza mal edeceğimiz yöntemler siralayin bize. İstanbul bora . Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bora,
   1)Boyanın zımpara yapılması gerekiyor. (Tüm eşyaların üzerini iyice naylon ile örtün, maske takın.) (Mümkünse zımpara makinesi ile.) Önce kalın sonra ince zımpara ile veya spatula kullanarak kazınabilir. Spatula sonrası zarar gören, kot farkı olan yerler saten alçı ile düzeltilebilir. Boya söküldükten ve saten alçı ile tamir edildikten sonra geçiş astarı uygulayıp yeni boyanızı yapın.
   2) Boya sökücü ile boyayı sökün. Bu yöntem çok etkili fakat yüksek maliyetlidir. Boya sökücü boya üzerine sürülüp yumuşaması beklenir ve bir spatula ile yumuşayan boya alınır. Artından duvar su ile silinir, geçiş astarı yapılır ve yeni boya yapılır.
   (Ayrıca boyayı kendiniz uygulayacaksanız "su bazlı boya nasıl uygulanır" konusunu inceleyin.)

   Sil
 32. merhaba,

  ihtiyacım doğrultusunda kalın bir boyaya ihtiyacım var (tiner veya su karıştırılmamış) elimdeki boyalar ihtiyacıma göre ince kalıyor. boyayı kalınlaştırmanın bir yolu var mıdır? Ya da bu iş için uygun bir boya çeşidi öneriniz var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Nerede kullanacağınızı yazsaydınız daha detaylı yardımcı olabilirdim. Yol çizgi boyaları ve grenli (texture) boyaları kalındır.

   Sil
 33. Merhaba,

  Ben Can Gökmen.
  Evimizi 8 ay önce polisan elegans ile boyattık ancak kokusu çıkmıyor bir türlü. Bazı boyacılar tekrar boya yapılırsa geçeceğini söylüyorlar. Ancak ben boyanın sökülüp (zımpara ile) tekrar boyanmasını istiyorum. Bununla da hiçbir boyacı uğraşmak istemiyor. Sizin tanıdığınız bu işi yapabilecek bir usta var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Can Gökmen,
   Boya bozuk olabilir. Zımpara ve ardından örtücü veya geçiş astarı uyguladıktan sonran tekrar boyanabilir. Zımpara işlemi için ustaya ayrı bir ücret verilebilir veya makine ile zımpara yapılabilir. (Bizim ustalık hizmetimiz yok.)
   İyi günler.

   Sil
 34. Gecen seneden kalma subazli duvar boyam var üzerine su birikmis ama kotu kokmuyor kullanabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyayı karıştırın kötü kokmuyorsa bozulmamıştır.

   Sil
 35. İyi günler kolay gelsin yeni bir ev aldım boyattım ilk önce beyaz boya yaptıracaktım 3 kat beyaz boya vuruldu duvarlara fakat kapatmadı bizde farklı bi renk denedik ve boyanın içine toz sim kattık simler pütür pütür durdu 1 aydır da ev boş fakat hâlâ boya kokusu var boya bozuk olabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler,
   Simi boyanın son katına koyun ve toz sim olursa daha iyi olur. Boya bozuksa koku olur. Bozuk boya kötü kokar. Ayrıca hızlı kuruma için evi havalandırmanız gerekiyor.

   Sil
 36. merhaba iyi günler, yağlı boyayı tinerle karıştırdık birazını kullandık ama daha sonra boyamaya devam edicez acaba tiner karışmış yağlı boya ne kadar dayana bilir.

  zeynep uysal

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep Uysal,
   Ortamın ısısına bağlı olarak birkaç ay bekleyebilir.

   Sil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com