Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

DIŞ CEPHE GRENLİ BOYA NASIL YAPILIR?, DIŞ CEPHE TEXTURE BOYA NASIL YAPILIR?, GRENLİ BOYA UYGULAMAK, TEXTURE BOYA UYGULAMAK


    Texture dış cephe boyası (Grenli boya) dış cepheye resimdeki gibi kabartılı desen veren dekoratif bir boyadır.
 • Öncelikle zemindeki bozuk, kırık, dökülen kısımlar tamir edilir. Gerekiyorsa bir kat dış cephe astarı atılır. Astar duvarın boyayı emmesini engelleyerek boya sarfiyatını azalttığı gibi boyanın daha iyi yapışmasını da sağlar.
 • Texture, grenli boya uygulamasında ilk olarak standart uzun tüylü dış cephe rulosuyla bir ya da iki kat atılır. 
 • Son kat kurumadan mercan rulo ile boya yapılan yüzeye desen verilir. (Mercan rulo tekrar boyaya daldırılmaz.) Bu iki aşamalı boyama tekniğinde genellikle iki kişi ile çalışmak boyamayı hızlandıracak ve kolaylaştıracaktır. Birinci kişi normal şekilde boyayı dış cephe rulosu ile uygularken, ikinci kişi ise boya kurumadan hemen arkasından mercan rulo ile yukarıdan aşağıya desen vermelidir.
 • Direkt mercan rulo ile yapılan grenli boya uygulamalarında boyanın duvara tutması zorlaşır ve boyanın yaptığı metrekare düşer; bu yüzden önce uzun tüylü dış cephe boyasıyla uygulama yapılıp sonradan desen verilir.
 • Texture, grenli boyalar kaç metrekare boyar?: Piyasada satılan texture ve grenli dış cephe boyaları genellikle 25 kg. lık tenekelerde satılır. Genellikle texture ve grenli boyalar sulandırılmaz. Bu yüzden kapladığı alan diğer dış cephe boyalarından daha azdır. 25 kg.lık kovası ile yaklaşık 20-25 metrekare alan boyanabilir.

39 yorum:

 1. grenli boyadan önce hangi astar kullanılmalıdır?her astar uygulanabilir mi?

  YanıtlaSil
 2. (İsim yazalım lütfen.)
  Grenli boyalardan önce gerekirse örtücü astar kullanılabilir. Binder astar tavsiye edilmiyor. Yüzey daha önce boyanmış ve sağlam ise astara gerek yok.

  YanıtlaSil
 3. Hocam biz jotun un grenlisini kullanıyoruz adamlar illa o olsun istiyo yalnız surdugumuzde güzel ama kurumaya geçince eriyo desenler kayboluyor nasıl çözüm bulabiliriz yardim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekir Bey,
   Boyanın tarihini kontrol edin. Sulandırmadan uygulayın. Bir de biri dış cephe rulosu ile uygularken diğer kişi arkasından girenli rulosu ile üzerinden geçsin.

   Sil
  2. Mrb grenli boyalı kompresör ile yapabilirmiyim

   Sil
  3. Grenli boyalar makine ile uygulanmaz.

   Sil
 4. Grenli boyanın işçiliği ne kadar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erhan Bey,
   Birkaç ustadan fiyat alın, fiyatlar çok değişiyor. Özellikle yüksek duvarlar var ise iskele kurulur ve fiyat çok yükselir.

   Sil
 5. Textüre boya desen yapmadan uygulana bilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, Texture boyayı normal rulo ile desen yapmadan da uygulayabilirsiniz.

   Sil
 6. Dış cephelerde eps ya da taşyünü mantolama üzerine uygulanması gereken boya ne olmalıdır? Akrilik mi, grenli mi, silikon mu?
  Seçimi neye göre yapmalıyız??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi boya olduğu çok önemli değil, Astardan sonra Silikonlu 1. kalite kullanabilirsiniz. Grenli ise duvar buzukluklarını gizler, boyama alanı azdır. Buna göre seçim yapabilirsiniz.

   Sil
 7. Texture veya grenli boya yaptığımızda iz kalıyor özellikle büyük cephelerde 100metrekaralik yerlerde 10 eni 10 yüksekliği birleşim yerlerinde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birinci kişi normal rulo ile boyayı sürerken ikinci kişi arkasından desen rulosunu boyanın üzerinden gezdirsin. Desen veren aynı sürede desen vermeye çalışsın boya biraz kurursa veya sonraki deseni tam bitim noktasından başlamazsa iz kalabilir.

   Sil
 8. Sitemizde boya yapıyorlar. grenli boyalar 2013 ve 2014 tarihli ağızları açık. başka yerden yarım kalmış boyalar. desen zaten sönük , boya bozuk o ayrı. bozuk boyalar zehirleme yapar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Funda Hanım,
   Boyalar dış cephe boyası olduğu için içeride zehirlenme yapmaz. Bozuk ise çok çok kötü kokar. Zaten o kadar bozuk ise uygulama yapanlar kokudan yapamazlar.

   Sil
 9. Grenli boya, paslanmış çatı sacına, antipaslı veya antipassız uygulanabilir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Merttürk,
   Grenli boya, dış duvarlar için, emici yüzeyler içindir. Ayrıca bekleyen su alta geçer. Sac boyası veya metal boyası kullanın.

   Sil
 10. Mrb.Kaleterasit yüzey üzerine file kullanmadan astar ve grenli boya uygulaması yeterlimidir? Yoksa birkaç yıl sonra atma kabarma yaparmi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.Arslan,
   File kullanmanıza gerek yok. Astar da ince olsun. Uygulama düzgün yapılırsa uzun süre sorun olmayacaktır.

   Sil
 11. Merhaba grenni boyaya 25 km lık kovaya ne kadar su ilave edilir yada ilave edilmezmi uygulamada sıkıntı yasanilormi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Grenli boyaya su ilave etmeyin, konulacaksa da yarım litreden fazla koymayın. Desen olması için kalın olması gerekir.

   Sil
 12. Grenli boya fugali hazır strafor üzerine astarsiz atılabilir mi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uzun ömürlü olmaz, strofor esnerse boya dökülür.

   Sil
 13. Gireni boya dış yüzeyi yağmurdan korurdu? Deni kenarında evim 250 metre kare kaç kutu gider

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Grenli boya yağmur ve diğer hava koşullarına dayanıklıdır. 25 kg lık bir grenli boya 20-25 metrekare alan boyar. 250 metrekare boyama alanı ise pencere ve kapıları çıktıktan sonra yaklaşık 10 teneke boya gider. 250 metrekare oturma alanı ise yaklaşık 30 teneke gider.

   Sil
 14. İyi günler benim bir sorum olacak şu an kendi evime mantolama uygulaması yapmaktayım mantolama sıvasından sonra astar ve grenli boya uygulaması yapcam sıvanın bazı yerlerinde çizikler ve fille birleşim yerlerinde çok az binme var grenli boya bu farkları yok edermi düzgün bir yüzey elde edebilirmiyim şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler,
   Grenli boya duvardaki hataları bir nebze kamufle eder. Size de faydası olur.

   Sil
 15. Kaleterasit bulunabilir mi? Dış cephemde kaleterasit bazı yerlerde %50 kabardı.Diğer%50 kısımda işe çok sağlam
  Mantolama düşünmüyorum.Me yapmamız gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alagozlu,
   Kaleterasit piyasada bulunabilir. Çok eski bina ise diğer kısımlar da bir süre sonra kabarabilir. Kontrol edip ona göre bir uygulama yapın.

   Sil
 16. Casati'nin grenli dış cephesini bilmeden sulandırarak vurdum.Kumu dibe çöktü.Boyada dökülme olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Grenli deseni homojen çıkmayabilir. Yani her yerde aynı pürüzlü yüzey çıkmaz. Döküleceğini sanmıyorum.

   Sil
 17. Merhabalar..
  Teksture yani grenli boya imalatını saten alçı üzerine yapacağız yalnız duvar daha önce 2 veya 3 kat plastik boya ile boyanmış doymuş bir duvar.. Yapacağımız grenli boya m2 sarfiyatı nekadar olur.. Cevabınız için şimdikten teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   25 kg.Texture (Grenli)boya en fazla, 25 metrekare yapar.

   Sil
 18. Grenli boya ömrünü tamamladıktan sonra duvardan nasıl uzaklaştırılır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Renkle ilgili sorun varsa üzerine direkt normal dış cephe boyası veya grenli boya uygulanabilir. Dökülme varsa zımpara yapılması veya kazınması gerekir. Gerekliyse kot farkı düzeltmeleri dış cephe sıvası veya macunu ile yapılıp tekrar boyanabilir.

   Sil
 19. Grenli boya uygulaması yaptık yanlız iskele değiştirdikten sonra diğer biten yerden devam ettik ama desenler birbirini tutmadı ve kurudu şimdi bu hatayı nasıl telafi edebiliriz bununla ilgili bir video yada vereceğiniz bilgiden şimdiden teskkur ederim

  YanıtlaSil
 20. İyi günler salonumun tavan sıvası çok düzgün değil alçı yaptırmak da istemiyorum kısa yoldan grenli boya yapsam farklı bir görünüm elde edermiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Duvardaki sıva ve alçı hatalarını grenli boya belli etmez. Kullanılabilir, fakat grenli boya az metrekare boyar. Salonunuzun büyüklüğüne göre 40-60 kg. arası boya sarfiyatı olur.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama