Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

DELİK RADYATÖR NASIL TAMİR EDİLİR?, ÇATLAK PETEK NASIL ONARILIR?, DELİK VE ÇATLAK METAL SU BORUSU TAMİRİ NASIL YAPILIR?


    Su kaçıran eski tip veya yeni tip ev petekleri, araç radyatörlerini veya metal su borularını kendiniz de tamir edebilirsiniz.  Bunun için en uygun malzemeler iki karışımlı epoksi macun ve metal epoksi yapıştırıcısıdır. Epoksi metal yapıştırıcısını daha çok kılcal çatlaklarda ve boyasız metallerde kullanın. Epoksi macunu ise su sızdıran boyalı veya boyasız metal peteklerde ve borularda kullanabilirsiniz.
    Epoksi macunlar üretici firmaya göre farklı renk ve özellikte üretilirler. (Gri, beyaz, yeşil v.b.) Genellikle iki tipi mevcuttur. Genel amaçlı epoksi macunlar ve suya dayanıklı epoksi macunlar. Siz bulabilirseniz suya dayanıklı (aqua epoxy) macun kullanın. Bulamazsanız genel maksatlı epoksi macunlar da olur. (Örneğin : Bison Aqua Epoksi Macun, Vodabond Aqua Epoksi Macun) 

SU SIZDIRAN PETEK VE RADYATÖRLER İÇİN EPOKSİ MACUN UYGULAMASI
  • Mümkünse suyu kesip damlamayı önleyin, petek içindeki veya su borusundaki suyu boşaltın. 
  • Çatlağın etrafını zımparalayın ve yüzeyi kir, yağ ve tozdan arındırın. 
  • İhtiyacınız kadar epoksi macunu elinizde iyice yoğurun. Epoksi macunu delik veya çatlaktan çok daha büyük olacak şekilde ayarladıktan sonra elinizle iyice yoğurarak karışımı hazırlayın. Karışımın rengi değiştiğinde kullanıma hazır demektir. 
  • Deliği doldurduktan sonra kenarlarına da iyice bastırarak yapıştırın. 
  • Epoksi macunlar 10-15 dakikada kurumaya başlasa da tam kuruması 24 saattir. Kuruduktan sonra üzerini herhangi bir boya ile boyayabilirsiniz. Elde yoğurma ve kuruma süreleri yaklaşık olarak aynı olsa da; siz yine de üretici firmanın ambalajı üzerindeki uygulama talimatlara uyun.
  • Epoksi macunlar zımpara yapıldıktan sonra plastik yüzeylerde de kullanılabilir.
METAL EPOKSİ YAPIŞTIRICISI İLE ÇATLAK KAPATMA UYGULAMASI

    Metal epoksiler boyalı yüzeylere tam olarak tutunmayabilir. Bu nedenle yüzeyin metale kadar zımpara yapılması daha doğru olur. Ayrıca kıvamı epoksi macundan daha ince olduğundan metal yüzeydeki kılcal çatlaklar için daha doğru bir seçim olur. 
    Ambalaj üzerinde yazan kuruma süresi 15-20 dakika olsa bile tam sertleşmesi ve basınca dayanması 24 saati bulabilir. Bu nedenle 24 saat ten önce su ile temasından kaçının. (Bazı metal epoksi yapıştırıcıları: Bison Metal Epoxy, Vodabond Metal Epoksi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com