Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

AMERİKAN PANEL KAPI NASIL BOYANIR?, PANEL KAPI BOYASI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, PANEL KAPI BOYANIR MI?

panel kapı boyası nasıl uygulanır


Amerikan Panel Kapı Nasıl Boyanır? 


    Amerikan panel kapıların ilk boyası kendi özel boyasıyla fabrikada püskürtme yöntemiyle boyanır. Bu boyalar su bazlı, sentetik veya selülozik olabilir. Artık piyasada birçok firma tarafından üretildiğinden panel kapınızı kendiniz de boyayabilirsiniz.
    Panel kapının özel boyası kapının doğal görünümünü korur, üzerindeki çizgi ve damarlarına zarar vermez. Kapı üzerinde yarı-mat bir görünüm oluşturur.

Panel Kapı Boyası Çeşitleri


    Piyasada panel kapı boyalarını su bazlı, sentetik ve selülozik türlerini bulabilirsiniz. Aşağıda bu boyaların özelliklerini anlattık. Panel kapı boyasını seçimi yaparken size yardımcı olacağına umuyoruz.

Su Bazlı Panel Kapı Boyası ile Panel Kapı Boyamak


    Koku yapmadığından en çok su bazlı panel kapı boyası tercih edilir. Su bazlı panel kapı boyasını uygularken katlar arası 5-6 saat beklemek gerekir. Kapının gövdesi için kısa ipli parmak rulo (yağlı boya rulosu veya kadife rulo olabilir.), duvara yakın kasa kenarları için de 3-4 numara su bazlı kestirme fırçası kullanabilirsiniz.
    Açık renklerde 2 kat, koyu renkten açık renge geçişte 3 kat boyamak gerekir. Astara gerek yoktur.

Sentetik Panel Kapı Boyası ile Panel Kapı Boyamak


    Sentetik panel kapı boyası su bazlı panel kapı boyasına göre daha kapatıcıdır. Boyarken katlar arasında 1 gün beklemek gerekir. Fakat boyanın sentetik kokusunun kaybolması birkaç günü bulabilir. Sentetik panel kapı boyası çok dayanıklı bir boyadır, fakat beyaz rengin sararması su bazlı panel kapı boyasına göre göre erken olur.
    Kapının gövdesi için kısa ipli parmak rulo (yağlı boya rulosu veya kadife rulo) kullanılabilir. Duvara yakın kasa kenarları için de 3-4 numara yağlı boya fırçası kullanabilirsiniz.

Selülozik Panel Kapı Boyası ile Panel Kapı Boyamak


    Selülozik panel kapı boyası ise sanayi tipi olduğundan çok hızlı kurur. Kokusu insan sağlığı için çok daha zararlı olduğu için dış mekanda boyanmalıdır. Selülozik boyalara uygun boya tabancası ile boyamak en doğrusudur. Boyanın katlar arasında yarım saat beklemek yeterlidir.

Panel Kapıları Boyarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar


 •  Başka bir boya ile panel kapıları boyamak kapının doğal görünümüne zarar verebilir, desen ve damarlarının kapanmasına neden olabilir ve parlaklık derecesini değiştirebilir.
 • Çok koyu renkli panel kapınızın rengini açık bir renge çevirmek çok zahmetli olabilir. Koyu renk panel kapı kapatılana kadar 3-4 kat boya uygulaması gerekebilir. Boyanın iyi kapatması ve kuruma süresinin kısalması için katları arasında bekleme süresine dikkat edilmelidir.
 • Bazı panel kapı boyalarına örnek vermek gerekirse : Polisan X1 (su bazlı), Dyo Massiveline (su bazlı), Marshall (su bazlı), Permolit Permolife (su bazlı ve sentetik)

    Nadir de olsa bazı panel kapılar üzerinde ince bir bir vinil kaplama bulunur. Bu kapıların boyanması mümkün değildir.

228 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Amerikan kapılarımızın ortası beyaz kenarları ve kasası siyah, beyaz yapmak istiyoruz. sanırım selülozik boya kullanmamız gerekiyor. Yalnız selülozik boyayı rulo ile uyguladığımızda güzel bir sonuç elde eder miyiz? Çok yoğun koku olur mu? (evde bebek var). Koku olursa ne kadar sürede geçer? Astar atmamıza gerek var mı boyadan önce? Permolit bulamadık Dewilux diye bir boya bulduk sizce nasıldır? Biraz çok soru oldu ama yanıtlayabilirseniz memnun olurum... Şimdiden teşekkürler. İsmim Osman

   Sil
  2. Foto Bülten, (Osman Bey)
   Bebek varsa su bazlı kullanın. Polisan x1, Dyo panel kapı boyası v.b olabilir. 5 saat ara ile en az 3 kat uygulamanız gerekiyor. (Dewilux iyi marka su bazlı ise kullanın.)

   Sil
 2. Zeyneppp

  merhabalar taşınacağımız evin kapıları eski yağlı boya kapılardan yorumlardan nasıl boya tercihi yapacağımı öğrendim.sentetik astar ve yağlı boya.koyu kahverengi kapıyı beyaz ya da krem yapmayı düşünüyorum.yalnız miktar konusunda hesaplama yapamadım.3+1 eve kaç lt almalıyım astar ve yağlı boya?
  bir de astar yapmadan önce zımpara yapmam gerekli mi? hangi fırçaları tavsiye edersiniz?

  YanıtlaSil
 3. 1 kat için 2 lt astar. 2 kat için 4 lt kadar boya gider.
  Zemin düzgünse zımpara şart değil.

  YanıtlaSil
 4. taha. meraba kolay gelsin benim evin kapıları amerikan kapı ve koyu renkli bunları beyaza boyamak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim kendim bayamak istiyorum

  YanıtlaSil
 5. Özel panel kapı boyası ile boyamanız lazım. Koyu renkten açık renge çevirmek istediğinizden birkaç kat uygulamanız gerekecek. İyi örtmesi için katlar arasında kuruma süresine dikkat edin. (İhtiyacınız olan: 2,5 lt panel kapı boyası ile başlayın, yetmezse takviye yaparsınız. 1 kısa tüylü rulo, 2 parmak fırça)

  YanıtlaSil
 6. Erhan Tosun
  iyi günler.yeni evimin beyaz panel kapılarını kirliliğinden dolayı yine beyaza boyatmak istiyorum.su bazlı boya ile boyanabildiğini belirttiniz.yanlış bir seçim yapmamak için önerebileceğiniz bir marka varmı acaba?teşekkürler

  YanıtlaSil
 7. Polisan x1 su bazlı panel kapı boyası.

  YanıtlaSil
 8. erhan
  çok teşekkürler.iyi çalışmalar

  YanıtlaSil
 9. amerkan kapı ölçüsü nasıl alınır içten içemi alıyoruz yoksa pervaslarıda içine alacak sekılde ölçüyoruz

  YanıtlaSil
 10. Her kapının ayrı ayrı kanadının yükseklik ve genişliğini ve kasanın kalınlığını (15-20 cm arası) ölçüyoruz.

  YanıtlaSil
 11. merhabalar bizim amerkan kapılarımız damar desenli kabartmalı olandan.. kapartmalı kısım kırıldı ve içine göçtü. biz birşekilde onu sabitledik. ancak catlaklar bariz belli sizce ne yapmalıyız. mesela komple zımparalayıp dümdüz yaptıktan sonra o parçaya tekrardan nasıl damar deseni verebiliriz ?? sonra üstünü boyasak .. kiracı baya bir para kesicek anlaşılan umarım yardımcı olursunuzz. buda fotoğrafı http://a1301.hizliresim.com/15/9/hst31.jpg diş macunu ile kenerlarını kapattım ..

  YanıtlaSil
 12. Resmi gördüm. Su bazlı, renkli ahşap tamir macunları ile düzeltip üzeri 2 kat boyanabilir. Boya kapının tamına yapılmalı. Ama macun yeri yine de belli olur.

  YanıtlaSil
 13. iyi günler benim kapılarım beyaz amerikan kapı cilası güzel olmadığından kiri emiyor temizlemeside çok zor oluyor temizlesende anlaşılmıyor silerken bez kaymıyor bende yağlı boya ile boyayacaktım sizin önerilerinizi okudum bende sizin tavsiyelerinize göre boyamaya karar verdim benim sorum şu boyayınca kayganlığı ve parlaklığı elde edebilirmiyim

  YanıtlaSil
 14. Panel kapı boyası çok parlak değildir. Yarı mat olur. Parlaklık ve kayganlık istiyorsanız su bazlı parlak boya ile boyayabilirsiz. Örneğin x1 su bazlı parlak boya.

  YanıtlaSil
 15. merhabalar..
  evimde ki kapılar amerikan panel kapı ve temizliği beni hiç memnun etmiyor maalesef.:(
  birinci sorun yüzeyde inanılmaz bir pürüz var ve resmen temizlik bezimden parçacıkları kalıyor bu pürüzlerde.
  ikinci sorun,kapı ve pervazlar arasında çok bariz bir renk farkı var.mesela,kapı krem rengi,pervazlar sarımtrak.:(
  buna bir çözüm araken buldum sayfanızı.
  bana nasıl yardımcı olabilirsiniz??
  boyatmak istiyorum kapılarımı. temizlerken keyif alacağım bir kapı haline nasıl dönüştürebilirim bu kapıları???
  kolaylıklar dilerim...

  ayşe

  YanıtlaSil
 16. Ayşe Hn.
  Ince bir zımpara ile kapıları zımparalayın, panel kapı boyası ıle 2 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba, ben Volkan
  Evimde müteaahit takması açık renk amerikan panel kapılar var. Ben bunları iyice zımparaladım ve boyaları tamamen cıkardım. Tekrar boyamak için astar atmam gerekirmi? Astar atmadan iki kat boya yapsam yeterli olurmu?

  YanıtlaSil
 18. Volkan,
  Astara gerek yok. Üzerindeki tozu nemli bir bezle sildikten sonra 2-3 kat boya. Katlar arası kuruma süresine dikkat et.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 19. Kiraya cikacagim evin kapilari krem rengi ama pervazlari koyu kizil ben sadece pervazlari siyaha boyamak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim?

  YanıtlaSil
 20. Selen Hn.
  Evde panel kapı var ise siyah renk panel kapı boyası çok zor bulursunuz. Sentetik boya (yağlı boya) ile boyanabilir.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba Evimde American Panel Kapı var rengi koyu ceviz ben bunun rengini açmak istiyorum astar atıp boya sürmem doğru bir yöntem olurmu..

  YanıtlaSil
 22. Terscalım,
  Astar atmaya gerek yok. Yapmak istediğiniz rengi katlar arası kuruma süresine uyarak 2-3 kat uygulayın yeter. Zaten ilk kat astar yerine geçer. Bir de astar atarsanız desenler kaybolmaya başlayacaktır.

  YanıtlaSil
 23. Merhaba ben yeni amerikan kapi yaptirdim.ancak rengi istedigim gibi olmadi.acik degisik bi kahverengi oldu.camlarini taktirmadan boyamak istiyorum.daha koyu bir renk icin astar atmama gerek varmi? Amerikan kapi bouasi woodart serisinden alip iki kat boya rulo ile atilsa renk degisimi guzel olurmu..ne onerirsiniz

  YanıtlaSil
 24. Meltem Hn.
  Kapılarınızı 2 kat boyadığınızda daha koyu bir renge kolaylıkla çevirebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 25. merhaba,
  amerikan kapılarımı boyamak istiyorum.fakat kapılarım patineli eskitme boyalı.rengini beyaz olarak değiştirmek istiyorum.kapılardan bitanesini dyonun pinosan vernikli ahşah koruyucu ile boyadım.su bazlı boya ile boyamak istiyorum.boya öncesi kapılara bi işlem uygulamalımıyım.(cila vurmuştum).bide kapıların hafif darbeli yerlerini nasıl düzeltebilirim.kendim yapıcam.acil cevap yazarsanız

  YanıtlaSil
 26. (yorumlara isim yazalım.)Vernikli ahşap koruyucuyu hafifçe zımparalayın. Darbeli yerleri su bazlı ahşap macunları ile düzeltebilirsiniz. Boyamak için de Polisan'ın x1 su bazlı parlak veya yarı mat boyası ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 27. Merhaba,
  Yaklaşık 7 yıl önce evin tamamına taktirdiğimiz kapılardan sadece banyodakinin alt kısmı nemden dolayı dökülüyor, ben de ahşap dolgu ile sürekli rötüşlüyorum, kalıcı çözüm için ne ile boyamalıyım.
  Nazan Topucu

  YanıtlaSil
 28. Nazan Hn.
  Deforme olan yerleri son defa macun ile düzeltin, üzerine şeffaf yapışkanlı desenli veya düz vinil kaplama yapın. (Örneğin: dc fix)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 29. aslı benim amerikan kapılarım var rengi koyu kahve evimi çok karanlık yapıyor 2. katta oturuyorum evimin daha aydınlık olması için rengini değiştirme4k krem yapmak istiyorum dün boyacı gelmiş değiştiririm bir kat astar atarım sonrada bir kat boyarım değişir demiş doğru bir işlem mi yapıyor birde yağlı boya ile boyayacakmış her halde nasıl bir sonuş elde ederim endişeliyim yardım lütfen

  YanıtlaSil
 30. Aslı Hn.
  Panel kapıyı kahverengiden beyaza çevirmek kolay, astara falan gerek yok 2 kat panel kapı boyası uygulanması gerekiyor. Panel kapı boyası bulamazsanız yağlı boya da olur fakat çok parlak durur.

  YanıtlaSil
 31. merhabalar taşınacağım evin amerikan kapılarımı boyamatmak istiyorum ama en kullanışlı olan hangi boyadır bilgi alabilir miyim.krık beyaz rengi beyaz renge çevirmek istiyorum
  kendi evim olduğu için kullanışlı bir boya istiyorum
  boyacıya gittiğimde hangi marka ve ne demem gerekmekte

  YanıtlaSil
 32. (Yorumlara isim yazalım.)
  * Selülozik panel kapı boyası hızlı kurur başta biraz koku yapar.
  * Su bazlı panel kapı boyası koku yapmaz ama yüksek örücü değildir.
  * Sentetik panel kapı boyası birkaç gün kokar ama yüksek örtücüdür.
  Kara sizin. (Polisan, Dyo, Marshall su bazlı üretiyor, Permolit sentetik üretiyor, birini seçin.)

  YanıtlaSil
 33. Merhaba evimin duvarlarini ve kapolarini beyaza boyatacagim.duvarlarimin suanki rengi marsalin deniz kabugu.filli boyada alpina silan beyazlA boyanirsa badana gibi dururmu?badana gibi durmayacak beyaz boya onerebilirmisiniz

  YanıtlaSil
 34. Merhaba
  Adım fatih
  amerikan panel kapıyı takan usta , pervaz kenarlarına ve kasanın muhtelif yerlerine silikon sürdü ancak silikona inşaat tozu bulaşmış dolayısıyla kirlenmiş bu silikonu çıkarıp (zımpara kullanarak) kapıyı yeniden boyamak istiyorum nasıl bir yöntem izlemeliyim acil yardım...

  YanıtlaSil
 35. Fatih Bey,
  Silikonu zımpara kullanarak veya keserek mutlaka temizlemeniz lazım üzene boya tutmaz.
  Fırça rulo ile uygulanan tek komponentli panel kapı boyalarını 24 saat ara ile 2 kat uygulayın. (Örn.Dyo,Marshall,Permolit,Polisan markalarında var.)

  YanıtlaSil
 36. Fatih
  Merhabalar ahşap vernikli kapıları amerikan kapı boyası ile boyaya bilirmiyim gri rengine 9 kapıvar kkaç lt ve önerdiğiniz bir marka varmıdır

  YanıtlaSil
 37. Fatih Bey,
  Vernikli kapıları tamamen zımparalamadan boya iyi olmaz. 5 lt boya almanız gerekiyor. Dyo, Marshall, Polisan, Permolit v.b markaların boyasını kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 38. merhabalar bizim amerkan kspılarımızı boyatmak istedik.boyacı yağlı boya ile boyadı.ama içim rahat drğil.sonradan öğrendim böyle boyalar olduğunu.boyacım su bazlı boyaların iyi olmadığını söyledi.bilmiyorum.yağlı boya üzerine bu boyadan tekrar boyaya bilirmiyim.gerçekten bu tür boya darbelere ve silinmeye karşı dayanıksızmıdırrr...trşeklütkee

  YanıtlaSil
 39. Gülşah Hn.
  Panel kapının özel boyası olmasına rağmen yağlı boya ile boyatan da var. Görünüşü çirkin değilse öyle kullanın, iyi silinir. Sevmediyseniz zımparadan sonra diğer boyayı uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 40. Merhabalar ismim Nazlı. Yeni tutacağımız evde 7 tane eski türden camlı yağlı boyalı kapılar var. Boyalarını yenilemek istiyoruz.. Ortalama ne kadar (kaç kutu, kaç litre) yağlı boya gider ve ortalama maliyeti nekadar olur acaba?

  YanıtlaSil
 41. Nazlı Hn.
  2,5 lt. boya alacaksınız. Kenar ve köşeler için 3 numara yağlı boya fırçası, yarım litre tiner ve bir de kısa tüylü parmak rulo. Yaklaşık 45 tl tutar.

  YanıtlaSil
 42. Merhaba adım Fatih,

  Öncelikle konuyu cevapsız bırakmadığınız için tık ler . 7 adet kahve rengi Amerikan kapıyı beyaza çevirmeyi düşünüyorum . Araştırma sonucu polisan x1 ipek mat almayı düşünüyorum. Sizin öneriniz varmıdır ipek mat kapatıcılıgı iyimidir ve şık dururmu yoksa polisan matrix dahamı şık tır. Ayrıca kapılara zımpara yapmak gerekirmi zımpara da kapıdaki damarlar kaybolurmu.tşk ler

  YanıtlaSil
 43. Fatih Bey,
  x1 koku yapmadığı için tercih ediliyor, ancak kapatıcılığı düşüktür. Zımparaya gerek yok. İyi kapatsın istiyorsanız sentetik bir panel kapı boyası kullanabilirsiniz. (Örn.permolit)(Matrix x1 parlak da fırça rulo izi yapabilir.)

  YanıtlaSil
 44. Merhaba adımm yeliz kapılarım american kapı krem rengi şimdi beyaza döndürmek istiyorum boyacım boyuyabiliceğini söylüyor polisan su bazlı american kapı boyasıni dedi siz neyi önerirsiniz hangisi daha şık olur ve kapıma zarar vermez çünkü daha önce bu kapılar tabancayla boyacıda boyandı fakat bu çok maliyetli olduğu için evde boyuycaz siz ne önerirsiniz acaba

  YanıtlaSil
 45. Yeliz Hn.
  Su bazlı boyalar koku yapmadığından çok kullanılıyor. Polisan'ın kini de kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 46. Aysegul Kolay gelsin 1 buçuk sene önce amerikan kapı yaptırdım sildikce zaman geçtikçe sarardı boyamak istiyorum tekrar beyaza fazla parlak değil ama matta olan bir boya istemiyorum dayanıklı kapı boyası onerirmisiniz

  YanıtlaSil
 47. Ayşegül Hn.
  Hemel'in panel kapı boyasını kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 48. merhabalar evimdeki amerikan kapılarda taşınırken çizilmeler oldu bunları nasılbi boyayla kapatabilirim yada ne yapmam lağzım yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 49. (Yorumlara isim yazalım.)
  Panel kapı çiziklerini mobilya rotüş kalemleri ile yapabilirsiniz. Hırdavatçılarda veya Bauhaus gibi büyük yapı marketlerde var.

  YanıtlaSil
 50. yeni taşındığımız evdeki panel kapıları söküp yerine membran kapı taktırmak istiyoruz. eski kapıları ve kasalarını çöpe atmak yerine satabilir miyiz? eski kapı alan yerler var mıdır

  YanıtlaSil
 51. (Yorumlara isim yazalım.)
  Panel kapınızın ölçüsü herkesin ölçüsü ile aynı olmayabilir. Bulunduğunuz bölgedeki kapı satan yerlere sorun, ama kapılarda deformasyon varsa satmanız zor. Aynı apartmandaki dairelerin kapılarında deformasyon olan varsa komşularınızdan alıcı bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 52. Sahin

  Merhaba ustam yeni aldigimiz evde pek de kaliteli gorunmeyen amerikan kapilari var ebvyn banyo, dar bir alana sahip ve kapi suya maruz kalacak ayrica wc de kapi kasalari su icinde kalacak. Biraz daha uzun omurlu olmasini saglamak icin nasil bir yol izlemem gerekir. İlginiz icin tesekkur ederim.

  YanıtlaSil
 53. Şahin Bey,
  Diğer konular sekmesinde sondan birinci konuya geçin. Sizin için gerekli anlatım orada var.

  YanıtlaSil
 54. Turkan.benim amerikn kapim krem rwnkte beyaza cevrmk istiyorum permolit amerikan kapi boyasi aldim bi tanesini boyadim kaygan degil bide boya iyi bi boyami bize bunu tavsiye ettiler....

  YanıtlaSil
 55. Turkan Hn.
  Permolit'in ürünleri iyidir. Tavsiye edilen şekilde uygulama yapıldığında sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

  YanıtlaSil
 56. Venge rengi amerikan kapilarimi daha açık bir renge boyamak istiyorum. Hangi renk daha kolay elde edilir. Yani hem ekonomik hem estetik...

  YanıtlaSil
 57. (Yorumlara isim yazalım)
  En çok kullanılan beyaz, açık kremdir. 2-3 kat uygulayarak bu renklere geçiş yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 58. Mrb ben ahmet kahverengi kapilarimi polisan x1 ile beyaz renk e boyadim ama kuruduktan sonra tirnak ile bile kolayca soyuluyor uzerine vernik atsam kurtarirmiyim kurtarirsa hangi tur vernik atiyim

  YanıtlaSil
 59. Ahmet Bey,
  Cam cila tam renksizdir, deneyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet:tesekkurler yazmamisim kapilarim kahverengi amerkan panel damarlari var kaybolmaz heralde

   Sil
 60. Ahmet Bey,
  Yarı mat veya mat cam cila bulabilirseniz onunla yapın. %15 tinerle inceltin. Damarları kaybolmaz.

  YanıtlaSil
 61. İyi gunler ben.muhsin kahveregi yemek odasi takimini beyaza cevirmek istiyorum sellozik mi sentetik mi kulaniyim hangisi daha saglam olur uzerine vernik istermi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muhsin Bey,
   Selulozik boya metal içindir. Sentetik Yarımat kullanabilirsiniz. Verniğe gerek yok.

   Sil
 62. Muhammet Amerikan kapi boyasi kirlenmis direk uzerine su bazli boya vursam olurmu damrlar filan yok olurmu...

  YanıtlaSil
 63. Muhammet Bey,
  Panel kapı için üretilmiş özel su bazlı, sentetik veya selülozik boyaları kullanın. Su bazlı ve sentetik olanlarını siz de uygulayabilirsiniz. Selülozik ise alttaki de aynı selülozik boya ise kullanılır.

  YanıtlaSil
 64. Merhaba,

  Ben Deniz,yeni taşındığım evin beyaz Amerikan kapıları yıpranmış, kapı kenarları siyahlaşmış ve bazı yerleri zedelenmiş,Amerikan kapı boyası ve beyaz macun verdi Koçtaştaki yetkili. Ben macunu uyguladım fakat dün bir arkadaşım ziyarete geldiğinde fazla macunlamışsın, gereksiz yerlerde de var, ton farkı yapar dedi. GErçekten yapar mı? Zımparalamam gerekliyse, hiç zımpara yapmamış biri olarak bana nasıl ve ne renk zımpara önerirsiniz? Kaç kat boyamam gerekecek ve katlar arası 1 gün beklemem yeterli olur mu?
  Şimdiden cevabnız için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz,
   Fazla macun iz yapabilir. Kuruyunca ince ahşap zımparası ile zımpara yapın. Katlar arası 1 gün fazlasıyla yeterli.

   Sil
 65. Merhaba hüseyin ben.amerikan kapılarda ufak tefek darbeler var macun ve rutuş işim var.kapılar beyaz ne tip macun almalıyım rutuş yaptığım zaman renk farkı çok sırıtırmı.komple boyasam bi marangoz tanıdığım sentetik boya kullan demişti.su bazlı ile fark nedir acaba ?son olarak vernikli ahşap bi kapım var ağacın kendi rengi.beyaz amerikan kapılara uydurmak için nasıl bir işlem yapmam gerekir.tesekkurler

  YanıtlaSil
 66. Hüseyin Bey,
  Su bazlı ahşap tamir macunu kullanın. Biraz iz kalması normaldir. Sentetik kullanacaksanız sentetik panel kapı boyası uygulayabilirsiniz. Su bazlı kokmaz, sentetik iyi yapışır, kolay örter.
  Vernikli kapınıza da hafif bir zımparadan sonra üzerine yarımat sentetik boya veya yarımat sentetik panel kapı boyası uygulayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 67. Serhat adana.
  Evimizi yeni aldik. Panel Kapilarin su değen yerleri kabarmiş şişmiş dokununca dağiliyor. Rengi krem ancak Boyalarin bazi yerlerinden kahverengi pas atmiş ve kapilarin alt tarafindaki boyalar pul pul kabarmiş. ne yapmam hangi malzeme ve boya kullanmaliyim teşekkürler.

  YanıtlaSil
 68. Serhat Bey,
  Dökülen yerleri dökün, su bazlı renkli ahşap tamir macununu ile kapınıza uygulayın. Kuruyunca isterseniz panel kapı boyası ile boyayabilirsiniz. Ve macundan ve boyadan sonra da suyun zarar vermesini engellemek için renkli veya renksiz yapışkanlı folyo kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 69. iç oda kapısı kilitli kalınca kırmak zorunda kaldık. kapıda herhangi bir hasar yok. ama kasa da kırık oluştu. büyük bir kırık. nasıl tamir edebiliriz?
  amerikan kapı. teşekkürler.
  hakan

  YanıtlaSil
 70. Hakan,
  Kilit kısmındaki kırıkları sağlamlık gerektirdiği için epoksi macun; diğer kısımların tamirinde ise renkli su bazlı ahşap tamir macunlarını kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 71. Merhaba

  Yeni aldıgım evin lavoba ve banyo kapıları amerikan kapı ve su alabılecek kadar mesafe yakın bunu nasıl sudan koruyabılırım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Diğer konular sekmesindeki banyodaki ıslanan kapı konusunu okuyunuz.

   Sil
 72. Amerikan kapı boyası karışım olarak 2.5 lt yaptırıp aldım ambalaj üzerinde %10 a kadar inceltilebilir yazıyordu 200 ml ölçü kabı ile tiner koydum fakat boya çok sulu oldu gibi kapı boyası olduğundan sulu olması normalmidir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzerinde yazan oranda incelttiyseniz sorun yok. Katlar arası kuruma süresi önemlidir.

   Sil
 73. Merhaba, eski evimizin kapıları beyaz ve şimdi eskitme olarak boyamak istiyorum ama nasıl olur yeni araştırıyorum. toplam 18 tane kapımız var, kaç litre ne almam gerekir acaba yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğba Hn.
   Kapılarınız panel kapı değilse komple zımpara gerekir. Sonra vernikli veya verniksiz ahşap koruyucu ile boyayabilirsiniz. Panel kapı ise panel kapı boyası ile boyanabilir. 7.5 litre boya almanız gerekiyor.

   Sil
 74. merhaba, kapılarımız panel değil, eskitme yapmak için sadece 7.5 lt tek kat olarak mı boyamam gerekir acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğba Hn.
   Boyanın 2 kat yapılması gerekiyor. 2 kat boya için 7,5 lt. boyaya ihtiyacınız var.

   Sil
 75. teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
 76. mERHABA
  WC VE BANYO KAPILARI AMERİKAN KAPI YENI ALDIĞIMIZ BİNANIN ÇAK CABUK SU ALACAĞI İÇİN İNTERNETTEN ARAŞTIRMAMA İSTİNADEN VİNİL KAPLAMA ADINDA BİRŞEY VAR BUNU NERDEN BULABILIRIM VEYA SIZIN BUNULA ILGILI ONEREBİLECEĞİNİZ Bİ BİLGİ VARMI

  İYİ ÇALIŞMALAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selma Hn.
   Bauhau, Koçtaş gibi yapı marketlerde, bazı hırdavatçılarda hatta kırtasiyelerde de bulabilirsiniz. Yapışkanlı vinil kaplama diye arayın. (Örnek marka DC Fix)

   Sil
 77. Merhaba, Öznur ben
  Koyu kahve amerikan kapılarımı beyaza boyamak istiyorum, araştırmalarıma ve sizin yorumlarınıza göre olabilirliğini öğrendim bir kaç soum olacak;
  5 adet (2 si camlı) polisan X1 marka boya kullanıcam kaç lt yeterli olur sağlıklı kapaması için ?

  Püskürtme olmadan fırça ile boyansa sağlıklı olur mu iz olmadan ?

  Astara gerek varmıdır ?

  birde püskürtme yöntemiyle kapılar yerinden söküp boyattığımda pervazlar fırça ile boyanırsa çok fark olur mu ne önerirsiniz ?
  çook teşekkürler. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öznur Hn.
   5 adet kapı için 5 lt boya kullanmanız gerekiyor. Kısa ipli rulo ile boyayın. Kenarlar için de 2 numara fırça yeterlidir. Katlar arası 4-5 saat bekleyin. X1 yarımat kullanın, fırça-rulo izi kalmaz.

   Sil
 78. Meraba lar bn halime amerikan kapıların var beş tane köyü kahve renkleri beyaza dönüştürmek istiyorum.parlak durmasını da istiyorum.ne kadar boya giderve astar greklimi bide nasıl boya kullanmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halime Hn.
   5 lt. parlak sentetik boya ile 3 kat boyamanız gerekiyor. Katlar arası 1 gün bekleyin. Astara gerek yok.

   Sil
 79. Merhaba ben Ayşe kardeşim kiralık evinin Amerikan ve normal kapılarının kasalarını bordo yağlı boya ile boyamış. Beyaza çevirmek için
  1. Tüm kasalar için boya sökücü kullanıp boyamak mı daha çabuk kapatır yoksa
  2. Beyaz yağlı boya üstüne direk sürsek olur mu. Astara ya da zımparaya gerek var mı?
  Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Hn.
   Boya sökücüye, astara, zımparayla gerek yok. Sentetik panel kapı boyası ile katlar arası 1 gün bekleyerek 3 kat boyayın. (Permolit'in sentetik panel kapı boyası var.)

   Sil
 80. Yasin slm yorumunuzun birinde Amerikan panel kapılarda vernik nadir gorulur demissiniz benim kapilarimin vernikli mi verniksiz mi olduğunu nasıl anlayabiliriz teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasin Bey,
   Kapınız panel kapı ise verniksizdir. merbakar@gmail.com adresine birkaç foto atarsanız bakabilirim.

   Sil
 81. Gülsen . evimde krem rengi amerikan kapi var banyo kapisi delik delik darbe almis bu darbeler icin ne yapmaliyim. evimin tum kapilarini beyaza boyamak istiyorum 7 tane kapi var ve kapilarimda olusmus temizlenmeyen kirli yerler var ne kadar boya kullanmam lazim en iyi kapatacak olan boya hangisidir su bazlilarin cok iyi olmadigini duydum sildigimiz zaman boya asiniyormus dogrumudur.burde ince vinil tabaka olur diye yazmissiniz varsa oldugunu nasil anlariz cok tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülsen Hn.
   Delik kapınızı ahşap tamir macunu ile doldurun. Kapılarınız açık krem ise 2.5 lt.boya gerekiyor. Su bazlılardan mennun olan da var. Sentetik boyaları kullanmak isterseniz dayanıklı olur fakat renk solması yapabilir, iyi kapatır. Vinil tabaka kalitesiz kapılarda olur, nadir görülür. Kırık olan yerlerden anlaşılır.
   Kolay gelsin.

   Sil
 82. Slm merhaba ben ali 6 yıl önce aldığım dairemin amerikan kapıları beyaz renk ve deforme oldu renk.deyişimi yapmak istiyorum hangi marka boya kullanmalıyım ve hangi renk beyazın üstünü daha iyi kapatır güzel olması icin yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Bey,
   Beyaz üzerine istediğiniz rengi kolayca yapabilirsiniz. Hickson Dekor, Polisan, Dyo v.b markaların boyalarını kullanabilirsiniz.

   Sil
 83. Merhaba, siteniz gerçekten faydalı. Sıfır dairemin Amerikan Panel Kapılarının rengi çok koyu (Wenge)kırık beyaz yaptırmak istiyorum. Ancak, üzerindeki boya selülojik boyaymış... Bu nedenle, selülozik/sentetik/su bazlı boya mı hangisini seçmeliyim. Sentetik uygulanırsa ilerde sıkıntı çıkartır mı. Teşekürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elmas Hn.
   Kurumuş selülozik boyanın üzerine istediğiniz panel kapı boyasını uygulayabilirsiniz. Sıkıntı çıkmaz. Katlar arası kuruma süresine dikkat ederek 2-3 kat boyayın.
   Kolay gelsin.

   Sil
 84. Merhabalar lake kapılarda bulunan vida deliklerini ahşap macunu ile kapatsam ve sonrasında zımparalayıp sadece o kısmını boyasam kapının geri kalan kısmıyla uyum sağlarmı kapı beyaz lake kapı birde polisan x1 panel son kat boyasını kullanmak istiyorum üzerine vernik gerekir mi sonradan soyulma olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Macunlu yerler belli olur. Her ne kadar x1 parlak olsa da lake gibi durmaz. Komple boyamanız gerekebilir. Boyamadan önce ince zımpara yapın, yüzeyi hafif pürüzlü olsun. Verniğe gerek yok.

   Sil
 85. Amerikan kapilarim icin permolit kapi boyasi beyaz aldik acaba bu parlak mi oluyor yoksa mat mi ben parlak istoyorum ama kutunu üzerinde parlak yazmiyor acaba parlak yazmasimi gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Bütün panel kapı boyaları genellikle yarı mattır. Zaten panel kapıların orjinal boyası da yarı mat olur. Parlak istiyorsanız başka bir boya ile boyamanız gerekiyor. (Örneğin: Hidrolux veya X1 parlak)

   Sil
 86. 4 tane Amerikan panel kapı boyuyacam 2.5 litre sentetik boya aldım aynı rengi vurucam doğru tercih yapmış mıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğru seçim yapmışsınız. Çok az artar boya.

   Sil
 87. Merhaba cihan ben amerikan panel kapilarim 5 tane rengi beyaz bitanede gumuslugum var kahve rengi hepeini kirik beyaza boyamak istiyorum aca hangi markanin boyasini kullanmaliyim hangi firca ve rulolari kullansam rahat boyama yaparim.bide hangi cins boyadan ne kadar almaliyim.tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cihan Bey,
   Panel Kapılarınız için, 5 lt. boya almanız gerekiyor. Zu bazlı alacaksanız Polisan, Dyo, Marshall, Filli v.b markaları; sentetik alacaksanız Permolit olabilir. Kısa ipli parmak rulo ve kanarlar için de 3 numara fırça kullanın. Gümüșlük ne kadar büyük, orta boy ise 2 kilo 3 kat için yeterli olur sanıyorum.

   Sil
 88. Merhaba adim ufuk 7 adet eski kapim var camli cilaliydi ceviz renginde beyaza cevirmek istiyoruz zimpara makinasi ile zimparaladik 180 numara ile beyaz renge cevirmek icin nasil bi yol izliyelim nekadar boya felan gider acaba bilgi verirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ufuk Bey,
   Su bazlı veya sentetik boya ile boyayabilirsiniz. Su bazlılardan x1,Hidrolux v.b. Sentetiklerden Marshall Lux, Dyolux v.b boyalarla boyanabilir. 5 lt. boya almanız gerekiyor. Su bazlılarda katlar arası 2-3 saat, sentetiklerde 24 saat bekleyin.

   Sil
 89. Merhaba, 7 adet amerikan kapim var.bir mobilya ustasi komporosorle dükkanında boyarken 12 lt astar 12 lt selulozik panel kapi boyasi gideceğini söyledi.bu kadar boya gider mi sizce? Ayrıca el ile boyamaya mi yada komporosorle biyamayi mi tavsiye edersiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sy,
   Aynı renk boyanacaksa 2.5 lt.,
   Koyu renkten açık renge geçilecekse 5 lt boya gider. Sentetik veya su bazlı panel kapı boyası alıp kendiniz de boyayabilirsiniz. Kenarlar için fırça, gövde için parmak rulo kullanın. (Astara gerek yok)

   Sil
 90. 7 tane amerikan kapımı boyatmak istiyorum. 2 sinin yarısı can.komporosorle boyanacak kaç lt boya gider.astarda atmalimiyiz.boya ne kullalim sice.tesekkurker.Şuayip

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şuayip Bey,
   Koyu renkten açık renge geçilecekse 5 lt. Aynı renk boyanacaksa 2.5 lt boya gider. Astara gerek yok. Sentetik isterseniz Permolit, Su bazlı isterseniz polisan, dyo, kale v.b markaların boyasını kullanabilirsiniz.

   Sil
 91. merhabalar, ben emre, yanıtlarınız için teşekkürler öncelikle, bir iki sorum olacak evimde 9 adet kırık beyaz renginde kapı var bunları yine aynı renge boyamak istiyorum, kaç lt boya almam gerekli sizce? bir de kapıların cinslerinin ne olduğunu anlayamadım amerikan kap mı panel kapı mı bilmiyorum, boya seçiminde fark yaratır mı? teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre Bey,
   5 lt boya kullanmanız gerekiyor. Kapınızın uzaktan ve yakından resmini çekip boya alacağınız yerde gösterin, doğru boyayı verirler.
   Kolay gelsin.

   Sil
 92. merhaba ben semiha yerlerim eski tip tahta cilalı döşeme çok yıpranmış nasıl düzeltebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Semiha Hn.
   Sırasıyla zımpara, dolgu verdiği ve cam cila uygulamanız gerekiyor.

   Sil
 93. Amerikan kapıları daha önce boyacı tarafından boyatmıştık. Polisan boya kullanmış ama hangisini bilmiyorum. Daha sonra permolit panel kapı boyası ile bazı kısımları boyadık. Diğer ilk boyaya göre mat oldu. Tekrar boyamak istiyorum. İlk polisan ile boyanan parlak ve kaygan. Gidip boya aldım polisan x1 parlak kokusuz. Ama ilk yapılan polisan x1 panel kapı boyası mı bilemiyoruz. Polisan panel kapı boyası mat mı oluyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevde Hn.
   Polisan x1 kapı boyası da çok parlamaz. (Panel kapı boyaları fazla parlamaz.) Daha önce genel maksatlı su bazlı x1 parlak boya ile boyamış olabilirsiniz.

   Sil
 94. mrb ben mustafa,evimize yeni amerikan panel kapı takıldı.taşıma esnasında çizilen yerleri kapıyı getiren usta boyadı.boyadığı yerler mat ama kapının asıl boyası yağlı gibi.orjinal boyası dokununca kaygan ve parlak, yama boyalar tozlu gibi ve mat.ve akşam ışıkta yamalı gibi duruyor.bu sorunu nasıl çözebilirim.teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Panel kapı boyaları yarımattır. Su bazlı, sentetik veya selülozik olabilir. Parlak yağlı boya ile boyayanlar da var. Renk tam tutmadıysa tamamen boyanması gerekiyor. (Sentetik boyalar her türlü boyanın üzerine uygulanabilir.)

   Sil
 95. Ustam mrb benim evin kapilari ahsap kahverengi renginde ben beyaza boyamaya basladim 3 4 kat vurdugum halde bazi bölgeler boyayi almiyor ne yapmam gerekir ustam suan boyanin kurumasini bekliyorum. Yardimci olursaniz sevinirim ustam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adnan Bey,
   Su bazlı ise katlar arası 3-4 saat, sentetik ise 1 gün bekleyin. Boya tutmayan yerleri hafifçe zımparalayın.

   Sil
 96. Ben osman tekrardan gecenlerde yazmistik cevabiniza gore boya alacagiz ama yayinlamamissiniz. Kafamiz karisik cevabinizi bekliyoruz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Foto Bülten, (Osman Bey) Bebek varsa su bazlı kullanın. Polisan x1, Dyo panel kapı boyası v.b olabilir. 5 saat ara ile en az 3 kat uygulamanız gerekiyor. (Dewilux iyi marka, su bazlı ise kullanın.)

   Sil
  2. Tesekkurler admin, yarın boyayı alacağım.. Iyi çalışmalar...

   Sil
 97. Esra

  Merhabalar. Evimizi geçen senelerde şu basmıştı. Beyaz amerikan kapilarin pervazlwri ve yan kaplamalarinda alttan bir karışlik kisminda kabarma oldu ve bir odadaki kapının yan kaplaması yarıya kadar tamamen deforme oldu. Kaplama yerinden kalktı. Bu kaplamalar yenilenene bilir mi? Evde kendi imkanlarımla bunu tamir etmek istiyorum.mumkun müdür?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra Hn.
   Su bazlı macun çekilip boyanması gerekiyor. Ama boyandıktan sonra tamir gören kısımlarda iz belli olur. Bir daha deforma olmasını engellemek için de alt kısma şeffaf yapışkanlı folyo yapıştırabilirsiniz.(D-fix) (Boya bulamazsanız N11 mağazamızdan indirimli gönderebilirim.) iletişim:merbakar@gmail.com

   Sil
 98. Merhaba ben esra eski cilali mobilya kapilarimi beyaza boyamak istedim once zimpara yaptim sonra 1 kat su pazli polisan gecis astari yaptim ustune 3-4 saat arayla su pazli polisan ×1parlak beyaz surdum ama dalgalanma oldu tam kapanma olmadi vernikli mobilya kapilara su bazli panel kapi boyasi uygulanirmi kapatici olurmu siz ne onerirsiniz simdiden tsk

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra,
   Geçiş astarının iyice kuruması lazım. X1 boyaya da su katmadan uygulayın. Parlak boya aldıysanız rulo izi yapabilir. Kısa ipli vernik rulosu ile uygulayın. Vernikli kapılara da uygulanabilir. Kapıyı hafifçe zımparalayıp, katlar arası kuruma süresine dikkat ederek 2-3 kat uygulayın.

   Sil
 99. Merhaba ben koyu renkli ahşap dolabı beyaz amerikan panel kapı boyasıyla boyadım renk tamamen istediğim gibi oldu yalnız çok hassas hemen çiziliyor mat vernik atsam işe yararmı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Evet, vernikle daha sağlam olacaktır.

   Sil
 100. Sibel akdağ
  merhaba, benim kapılarım eski ahşah kapılardan. marshall hidrolüks parlak beyazla boyadım. üzeride sararmaz yazıyordu ama 5 ay olmasına ragmen sarardı. aynı zamanda komşum kapılarını boyadı; panel kapılarını panel kapı boyasıyla. onun hiç sararma yapmadı. acaba bende panel kapı boyası kullanabilirmiyim. saramaması için hangi yolu kullanmalıyım. moralim çok bozuk ne olur yardımcı olurmusunuz. şimdidem teşekkur ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sibel Hn.
   Tam olarak hangi boyayı kullandığınızı anlamadım. Hidrolux Dyo'nun boyası. Su bazlı boyalar geç sararıyor. Hidrolux kullandıysanız çabuk sararması normal değil. Size su bazlı boyalardan birkaç örnek yazayım, bunlardan birini kullanın. Polisan X1 parlak boya, Kale Supar, Dyo Hidrolux. Ayrıca bu markaların su bazlı panel kapı boyalarını da kullanabilirsiniz. (Panel kapı boyaları yarı mat dır.) Üzerinde yazan talimata göre uygulama yapın. (Polisan X1 isterseniz N11 mağazamızda var.) Sayfanın altında ve yanlarında linklerimiz var.)
   Kolay gelsin.

   Sil
  2. yanlış yazmışım özür dilerim. dyo hidrolüks kullandım. sarama çok fazla olmadı ama dün kapının hemen yanında bir dolap boyadım ve renk farklılığı bariz belli oluyor. kapıyı 6 gibi kısa bir zaman önce boyadığım için bu kadar kısa zamanda bukadar renk farkı olunca moralim bozuldu. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. üzerinden panel kapı boyası geçsem olurmu diye soracaktım ama...??

   Sil
 101. Sibel akdag
  acaaba üerine vernik geçsem olurmu ama hangisi???????

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sibel Hn.
   Üzerine direkt su bazlı panel kapı boyası uygulaya bilirsiniz.

   Sil
 102. Merhaba ben Murat. Açık yeşil renkli sadece 5 amerikan panel kasa için (kapı yok ) ne kadar boya almam gerekir ? Bazı örneklerde daha sonrasında çizilme-çarpma sonucunda eski renginin görünme ihtimali oluşmuş, bu sebeple çiziğe dayanıklı iyi kapatan yarı mat kesin kalıcı ve sağlam olması için su bazlı mı yokda sentetik boya mı kullanmam gerekir? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Murat Bey,
   1 kilo boya size yeterli olacaktır. Su bazlı kokmaz çok tercih ediliyor ama sentetikler çizilmeye daha dayanıklıdır. Satın almak isterseniz N11 mağazamızda var (Permolit Sentetik). Sayfanın altında ve yanında linklerimiz mevcut. (En ucuz bizde.)
   İyi günler.

   Sil
 103. Panel kapı ve mobilya boyamak için Kalecolor Supar kullanıyorum. Uygulamayı anlatıyorum:

  1-Kapının duvarla birleştiği noktalara maskeleme bantı yapıştırın. Kapılarınızı 300 kum zımpara kullanarak, fazla bastırmadan tek kat zımparalayın. Hafif çizmeniz gerekiyor ovmanıza gerek yok.

  2- Elektrikli süpürgenin fırçalı ucu ile tozlarını alın, nemli bir bezle tozları yüzeyden uzaklaştırın.

  -Uygulama şu şekilde:

  4 Kapı için:

  2.5 LT Supar boyadan 1 litresini alıp başka bir kapta içine 1 su bardağı temiz su koyun iyice karıştırın, 10 cm'lik sünger ruloyla yavaşça yüzeye yedirin, rulonun girmediği yerler için kaliteli siyah kıllı 1-1.5 numara fırça kullanın. Bu astar kattır, 6 saat kurumaya bırakın. Fırça ve rulonuzu soğuk su ile formunu bozmadan yıkayın.


  -6 saat sonra boyayı iyice karıştırdıktan sonra nemlendirilmiş ruloyla Supar'ın içine hiç su koymadan doğrudan kovadan alarak yavaşça ve bastırmadan uygulayın. Yaklaşık 7 dakika sonra sünger rulo ile tarama yapın.(boya almadan tekrar üzerinden geçin fabrikada boyanmış gibi görünür)

  Bu uygulamadan 6 saat sonra yukarıdaki uygulamayı 2.kat olarak tekrarlayın. Çok dayanıklı olsun isterseniz su bazlı parlak vernik ile üzerinden 1 kat geçebilirsiniz.

  Not: Kapılarınız farklı bir renkteyse veya mobilyalarınızın üzerinde kaplama varsa zımparaladıktan sonra:

  Polisan Multiastar kullanın, 1 gün bekleyin.

  Denediklerim arasında

  -Polisan X1 Parlak leke tutuyor,
  -Dyo Hidrolüx sarardı.
  -KaleColor Supar en ideal olanı.
  -Hemel panel kapı boyası çok kaliteli ama fiyatı yüksek.

  YanıtlaSil
 104. Merhaba ismim mehmet. Koyu renkli amerikan kapılarımı acık renge cevırmek ıcın hangi yolu ızlemelıyım. Yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   3 kat uygulama yapmanız gerekiyor. Boyanız su bazlı ise katlar arası 2-3 saat; sentetik ise 24 sat beyleyin.

   Sil
 105. Merhaba evimde selülozik boyalı venge renkli koyu kahverengi panel kapılar var. Ben açık bir renge boyamak istiyorum. Selülozik boyanın üstüne su bazlı boya tutar mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şerif Doğan Merhaba,
   Evet selülozik boyanın üzerine su bazlı boya tutar.

   Sil
 106. Merhaba evimin kapıları şampanya rengi Amerikan panel kapı.Beyaz yapmak istiyorum,ama atölye de püskürtme yöntemiylemi boyatmalımyım yoksa panel kapı boyası alıp fırça-rulo yöntemiylemi boyatmalıyım kararsızım.Üzerindeki damarsal desenler fırça yöntemiyle gidermi diye çekincem var.Sizce hangi yöntemi kullanmam daha sağlıklı olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuncay Bey,
   Panel kapılar sökülmeden fırça rulo yöntemi ile boyanabiliyor. İster sentetik ister su bazlı panel kapı boyası olsun, bu yöntem ile üzerindeki damarsal desenler kaybolmuyor. Kapı kasalarının diplerini kaliteli bir kağıt bant ile kapatırsanız duvara da boya temas etmesini engellersiniz. Kapıları sökmeye gerek olmadığı için genellikle bu yöntem kullanılıyor.
   Kolay gelsin.

   Sil
  2. Teşekkür ederim.İyi çalışmalar..

   Sil
 107. Merhaba benim kapilarim koyu kahve beyaza boyamak istiyorum permolit beyaz boya alip icine vernik koyup boyasam nasıl olur acaaba yardimci olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Hn.
   Beyaz boyayı vernik ile karıştırmayın. Permolit veya başka bir markanın özel panel kapı boyası ile boyayın.

   Sil
 108. Merhaba evimdeki mutfak dolaplarini filli boyanin panel kapi boyasiyla boyadim temizlikte zarar gormemesi icin vernik uygulamalimiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Panel kapı boyası su bazlı ise su bazlı vernik kullanın. Sentetik ise gerek yok.

   Sil
 109. Merhaba amerikan kapilarimi boyaci çiğ beyaz olmasın diye içine siyah katarak 4 kat boyamis ve gri olmus rengi ben beyaza döndürmek istiyorum ama sanki damarlari kaybolmuş beyaza döndürmek icin kac kat boyamalıyım ve damarlar daha da kaybolur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Kapılar açık gri ise 2 kat boya kapatacaktır. Tabi biraz çizgiler kaybolabilir.

   Sil
 110. İyi günler.Evdeki kapılarım eski kapılardan ve beyaz yağılı boya.Hemen sararıyor.Açık kahve renkli amerikan panel kapı boyası ile boyayabilirmiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Simten Hn.
   Sentetik panel kapı boyası ile boyarsanız üzerine tutar. Ayrıca normal yağlı boya da olur. 24 saat ara ile 2-3 kat boyayın.

   Sil
 111. merhaba benim panel kapılarının kenar kısımları duzdeyil testere girdikleri felan var yapanlar macun çekmiş ama düz durmuyor benim bunları duzetmem için en kolay kontem nedir aceba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Görmeden bir şey söylemek zor ama zımpara ile düzeltmeye çalışın.

   Sil
 112. Merhabalar bizim eski usul camli kapilara yillarca yagli boya yaptirmistik ama sarardigi icin veboyacinin israri uzerine su bazli boya yaptirdik ancsk simdi en ufak bir surtunmede carp,ada hemen soyuluyor. Ne tavsiye edersiniz? Tekrardan yagli boya yapilirmi yoksa su bazli boya ile kac kat daha surulmeli? Yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oktay Bey,
   Yağlı boya hafifçe zımparalansa veya 1 kat geçiş astarı uygulansa su bazlı boya daha iyi tutardı. Şimdi hafif bir zımpara yapıp yağlı boya ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 113. Selam. İsmim mete.. Helal olsun yıllarca sorulara cevap vermişsiniz. Allah kazancınızı bol ve helal versin.

  Benim sorum;
  Amerikan kapılarımızın kapı kollarını söküp boyayınca yeniden takacağım. Ama muhtemelen bazı vida delikleri sorunlu olacak. Bu yuvaları kibrit çöpüyle kapatıp macun mu sürsem? İleride yeni kulp alırsam vidalar sökülmez neden diye epoksiden kaçıyorum. Ama... Ne dersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mete Bey,
   Bir kaç kez sökülüp takılan vida yerlerinde çok fazla deformasyon olacağını sanmıyorum. Yine de olursa, genişleyen deliklerde bir boy büyük vida kullanın. Epoksi kullanımından sonra sökmek çok zor olur tabi.

   Sil
 114. Merhaba, Ben Murat. Koyu kahverengi 10 adet panel kapıyı beyaza çevirmek istiyorum. Evi son derece karanlık ve iç karartıcı gösteriyor. Mat olduğu içinde güzel durmuyor. Kullanabileceğim en kaliteli , sararma yapmayan ve en parlak gösteren (lake beyaz gibi olmasa da ona en yakın görünen) boya hangisidir? Yağlı boya panel kapılara kullanılmaz deniyor. Doğrumudur?
  Parlak olan boyayı seçeceksem, su bazlı , sentetik veya selülozik seçeneklerinden hangisi en uygunudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Taşer,
   Su bazlı parlak boya kullanmanızı tavsiye ederim.
   Polisan X1, Dyo Hidrolux, Permolit Permolife olabilir. 7,5 lt boya alıp 3 kat sürmeniz gerekiyor. Katlar arası 5-6 saat bekleyin.

   Sil
 115. merhabalar ben Emine
  muteahhit isi olan kapimizin ufak bi yeri cizilmisti. inceleyelim derken asagi dogru cekince baya kavladi. kaplamaymis sanirim. orayi nasil duzeltebiliriz. tesekkurler simdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emine Hn.
   Vinil kaplama ise boya olmaz. Görmeden birşey söylemek zor.

   Sil
 116. Merhaba,
  Evimizin kapılarını boyamak istiyoruz ancak boyada karar veremedim.evimizi boyayan boyacı permolit marka Amerikan kapı boyası tiner bazlı boya alabilecegimizi soyledi ancak karar veremedim. Kapilarimız beyaz muthaitin 5 sene once taktigi kapilar cok kotu degil ancak biraz vuruklar var ilk takılma asamasında guzel takilmamıs rutus yapılmamıs bizde guzel gozuksun istiyoruz. Bu konuda bize yardımcı olabilirmisiniz. Ne yapacagimıza karar veremedik. Ustanın dedigi sekildemi alalım. Tesekkurler


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Permolit'in sentetik kapı boyası iyidir. Her zemine tutunur, iyi kapatır. Sentetik olduğu için biraz koku olsa da birkaç gün sonra geçer.

   Sil
 117. merhaba
  benim evin beyaz aemerikan kapıları sararmaya başladı yağlı boya ile boyanmış olabilirmi.yağlı boya ile boyandıysa ne tür bi boya ile boyayabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uğur Bey,
   Yağlı boya olabilir. Ya sentetik panel kapı boyası ile boyayın ya da yağlı boyaya devam edin.

   Sil
 118. Merhaba,
  Krem rengi amerikan kapıları beyaza boyamak istiyoruz. Kapılar biraz kirli birde düzeltilmesi gereken yerler var nasıl bir yol izlemeliyiz ? Kapılar sağlam ama değiştirsek mi boyasak mı bilemedik...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Krem rengi beyaza çevirmek için genellikle 2 kat beyaz boya yeterli olur. Sentetik kullanacaksanız katlar arası 14 saat su bazlı kullanacaksanız katlar arası 5 saat bekleyin. Düzeltmelerinizi su bazlı ahşap macunu ile yapabilirsiniz. Kapılarınız sağlam ise boya ile iyi bir görünüm kazanabilir.

   Sil
 119. Merhaba. evde 8 tane panel kapı var. açık kahverenginden.sorularım şunlar.

  1-Bu kapıları yarı mat beyaza çevirmek için toplam kaç lite boya almalıyım ?
  2- kaç kat boya atmalıyım ?
  3-boyalama işinden önce zımpara vurmalı mıyım ? Eğer evet ise nasıl bir zımpara kullanmalıyım ?
  4 kapının kolunun altında 10 cm lik kırık varçdelik yani.bunu nasıl bir şekilde doldurabilirim? macun diyorlar ama nasıl bir macun alayım?
  5- kapı kasaları metalden yapılmış. Bunlar da gri renkte.o metal kasaları da panel boyasıyla mı boyamalıyım ? kaç kat vurmalıyım.
  Çok soru sordum çok özür dilerim. ayrıntılı açıklayabilirseniz vallahi çok memnun olurum. Allah sizden razı olsun. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   1) Yaklaşık 7,5 lt. boya almanız gerekiyor.
   2) Su bazlı alırsanız katlar arası 5 saat; sentetik alırsanız katlar arası 24 saat bekleyerek 3 kat uygulayın.
   3) Zımpara yapmayın. kapı bozulabilir.
   4) Su bazlı ahşap macunu kullanın, kuruyunca boyayın.
   5) Aynı boyayı metal içinde kullanabilirsiniz. Açık gri ise 2 kat yeterli olur.
   Kolay gelsin.

   Sil
 120. Merhaba,
  Anerikan kapımın boyasını sıcak ısı tabancasıyla söksem direkt kapı boyası sürebilir miyim? yoksa astar mı gerekir?

  Murat

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Isı tabancasına gerek yok, su bazlı veya sentetik boya ile direkt boyanabilir.

   Sil
 121. 8 yıl önce Amerikan kapılarımı boyatmıştım,usta ne ile boyadı bilemiyorum, güzel olmuştu,ancak sarardı.Boyadan anlamam,sonra tekrar boyatmak istedik, üzerine su bazlı boya sürmüş usta ve boya 2 kat atılmasına rağmen tutmadı, aktı, şuan görüntü çok kötü. Zımpara yapmadan eski haline nasıl döner? Öneride bulunabilir misiniz?
  Dursun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dursun Bey,
   Çok ince bir zımpara yapın. Sentetik panel kapı boyası ile boyayın. Permolit'in var.

   Sil
  2. 197×82 6 adet astari atilmis kapiyi beyaza boyamamiz gerekiyor.Nekadar boya almamiz lazim.

   Sil
  3. Emre Bey,
   2,5 lt. boya almanız gerekiyor.

   Sil
 122. Merhaba, ismim Serkan.Benim evimde de müteahhit işi krem rengi panel kapılardan var 7 adet.Kapıların bazı yerlerini incelediğimde deri soyulması gibi olduğunu gördüm ama tam emin değilim.bu kapılar boyanır mı?vinil kaplamadan bahsetmişsiniz boyanmaz diye.vinil kaplama bu şekilde mi oluyor?eğer boyanıyorsa beyaz renk yapmak istiyorum.rengi sararmayacak hangi boya tavsiye edersiniz?miktar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan Bey,
   Söylediğiniz boya soyulması da olabilir. Vinil kaplama ince bir pvc kaplamadır. Vinil değilse su bazlı panel kapı boyaları ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 123. panel kapıları hangi marka boya ile boyarsam daha verimli olur.dyo polisan marsall.mat bir görünüm istiyorum.sağolun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayrullah Yelseli,
   Su bazlı panel kapı boyaları koku yapmadığı için daha çok tercih ediliyor. Zaten bütün markalar yarı mat üretiyor. Birçok markanın su bazlı panel kapı boyası var.

   Sil
 124. Özlem ben merhaba benim evimin kapıları çok eski 30 40 senelik ve koyu renk ben beyaz kırıgı olsun istiyorum kapilar vernikli nasıl bir yok izlemeliyim kapilarda soyulma gibi hasarlar mevcut üstelik boya ve fırça markası da gerekiyor şimdiden teşrkkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem Hanım,
   En basit yağlı boya ile boyayabilirsiniz. Verniği hafifçe zımpara yapın. Hafif çizilmesi yeterli. Delik, kırık varsa ahşap macunu ile düzeltin, macun kuruyunca 24 saat ara ile 2 kat sentetik boya ile boyayın. Kapının gövdesi için parmak rulo, kenarlar için siyah kıllı 2-3 numara fırça yeterlidir.

   Sil
 125. Mrb ben Zeynep size bikac sorum olacak
  1) 7 adet koyu kahverengi kapım var kendinden budakli çizgili desenlerinin kaybolmasını istemiyorum beyaza çevirmek İstiyorum hangi boya ile boyamam lazim zımpara ve astar boyasi yapmam lazimmi ve vernik kullanmalimiyim
  2) koyu kahverengi celik kapım var onuda beyaza boyamak istiyorum metal yerleriyle birlikte ayni boyayla boyuyabilirmiyim onda da zımpara astar ve vernik yapmalimiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep Hn.
   Kapının üzerindeki boya vernik veya yağlı boya ise hafifçe zımpara yapın. Şu boyalardan biri ile hem bu kapınızı hemde Çelik kapınızı boyayabilirsiniz. Permolit Permolife, Polisan X1, Kale Supar, Dyo Hidrolux v.b. Boyayı 5 saat ara ile 2-3 kat uygulayın. Kuruduktan sonra isterseniz üzerine akrilik vernik uygulayabilirsiniz.

   Sil
  2. merhaba ben kapilarimi boyamakm istiyorum.kremden beyaza dönusturecegiz ins boyayi ilk yapacagimiz icin firca ve rulo izi kalmasin saglam olsun kucuk darbelerle atmasin hemen sararmasin temizligide kolay olsun istiyoruz birde onreceginiz boyanin üstune vernik atsak saglam.olur mu gerek varmidir bide celik kapimizda boyamak istiyoruz ayni boyaylan boyuyabilirmiyiz simdiden tesekkurler sizden acil cvp bekliyorum hemen alip boyiyacagiz ins

   Sil
 126. Merhaba ben nur , 7 adet koyu kahve çizgi kabartmalı amerikan kapımı beyaza yada kreme boyamak istiyorum.Ancak beyaza boyarsak zamanla sarardığını ögrendim bu doğru mudur ? Boyanın uzun süre kalması temizlerken falan çıkmaması için nasıl yol izlemem lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nur Hanım,
   5 litre boya almanız gerekiyor. Su bazlı panel kapı boyaları sararmaya daha dirençlidir. Katlar arası en az 5-6 saat bekleyerek 3 kat uygulayın. İsterseniz üzerine su bazlı akrilik vernik de uygulayabilirsiniz.

   Sil
 127. Merhaba, evimizin 7 oda kapısını boyamak istiyoruz, Şu an kapıların üzerinde yağlıboya var ve sanırım önce tümüne 150 lik zımpara yapmak gerekli. Kapılar damarları. Parlamayan, zamanla sararmayan beyaz renkte ve özellikle yağlı boya olmayan bir boya istiyoruz. Araştırma sonucun Polisan X1 Mat bu işe uygun gördüm. Yoksa başka bir marka ve model mi olmalı, bilgi ve tecrübenizle bize ne önerirsiniz.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cem Bey,
   Panel kapı boyalarının tamamı yarı matdır. Su bazlı panel kapı boyalarından Polisan X1, Permolit Permolife, Dyo, Marshall v.b markaların su bazlı panel kapı boyalarını kullanabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

   Sil
 128. Tekrar Merhaba,kapılar amerikan kapı değil. Zımpara yapmak gözümde büyüyor çünkü damarlar arasına zımpara ile girmek zor. Zımpara yapmadan direkt X1 boya sürersem alttaki sarı kusar ve zamanla kabarır diye düşünüyorum. Görsel yükledim, bakabilir misiniz. Sizce bu kapılara ne yapılmalı. Teşekkürler. https://resmim.net/f/kuTKFL.jpg ve https://resmim.net/f/ARahOw.jpg

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cemn Bey,
   Görsellerinizi gördüm. Zımpara yapmazsanız su bazlı panel kapı çok iyi tutmayacaktır.
   1 seçenek: Direkt sentetik panel kapı boyası yapacaksınız. biraz koku yapar, yarı mattır.)
   2 . Seçenek : Geçiş astarı uygulayıp su bazlı panel kapı boyası uygulayacaksınız geçiş astarı damarların bir miktar kapatabilir.
   3. Seçenek : iyi bir zımparadan sonra su bazlı panel kapı boyası uygulayacaksınız. Su bazlı panel kapı boyası kullanacaksanız isteğe bağlı olarak üzerine akrilik yarı mat veya mat vernik uygulayabilirsiniz.
   Kolay gelsin.

   Sil
 129. irfan demirci15 Nisan 2018 14:27

  merhaba evimizdeki 8 adet ahşap oda kapısını boyamak
  istiyoruz kapılar beyaz boyalı üzerine subazlı dyo hıdrolux beyaz boya vurmak istiyorum yuzeyler temiz kaç litre boya almalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. irfan demirci,
   2.5 lt+0.75 lt. boya almanız gerekiyor.

   Sil
  2. irfan demirci16 Nisan 2018 12:45

   tekrar merhaba mevcut yağlı boyanın üzerine su bazlı boya vurulunca sonradan kapıları silinince su bazlı boya çıkıyormuş diye bir söylenti duyduk gerçekle ilgisi varmı birde sizce hangi boya vurmalıyım önerinizi söylerseniz memnun olurum ( marka ) ismi olabilir

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com