Amerikan Panel Kapı Nasıl Boyanır?, Panel Kapı Boyası Çeşitleri Nelerdir?

(Güncellendi.) 
Amerikan Panel Kapı Nasıl Boyanır? 

    Amerikan Panel Kapılar kendi özel boyasıyla fabrikada püskürtme yöntemiyle boyanır. Bu boyalar su bazlı, sentetik veya selülozik olabilir.
    Panel kapı boyasının özel boyası kapının doğal görünümünü korur, üzerindeki çizgi ve damarlarına zarar vermez. Piyasada panel kapı boyalarını su bazlı , sentetik ve selülozik olarak bulabilirsiniz.

Su Bazlı Panel Kapı Boyası

    Koku yapmadığından en çok su bazlı panel kapı boyası tercih edilir. Su bazlı panel kapı boyasını uygularken katlar arası 5-6 saat beklemek gerekir. Kapının gövdesi için kısa ipli parmak rulo (yağlı boya rulosu veya kadife rulo olabilir.), duvara yakın kasa kenarları için de 3-4 numara su bazlı kestirme fırçası kullanabilirsiniz.

Sentetik Panel Kapı Boyası

    Sentetik panel kapı boyası ise kolay kapatır. Boyanın katlar arasında 1 gün beklemek gerekir. Fakat boyanın ince sentetik kokusunun kaybolması birkaç günü bulabilir. Kapının gövdesi için kısa ipli parmak rulo (yağlı boya rulosu veya kadife rulo olabilir.), duvara yakın kasa kenarları için de 3-4 numara yağlı boya fırçası kullanabilirsiniz.

Selülozik Panel Kapı Boyası

    Selülozik panel kapı boyası ise sanayi tipi olduğundan çok hızlı kurur, fakat kokusu insan sağlığı için çok daha zararlı olduğu için evde kendi başınıza boyamaya uygun olmayabilir. Boyanın katlar arasında yarım saat beklemek yeterlidir. Boya makinesi ile uygulanır.

Diğer Ek Bilgiler

        Başka bir boya ile panel kapıları boyamak kapının doğal görünümüne zarar verebilir, desen ve damarlarının kapanmasına neden olabilir ve parlaklık derecesini değiştirebilir.
    Çok koyu renkli panel kapınızın rengini açık bir renge çevirmek ise sizi çok fazla zahmete sokar. Koyu renk kapatılana kadar 3-4 kat boya uygulaması gerekebilir. Boyanın iyi kapatması ve kuruma süresinin kısalması için katları arasında bekleme süresine dikkat edilmelidir.
    Bazı panel kapı boyalarına örnek vermek gerekirse : Polisan X1 (su bazlı), Dyo Massiveline (su bazlı), Marshall (su bazlı), Permolit (su bazlı ve sentetik)
    Nadir de olsa bazı panel kapılar üzerinde ince bir bir vinil kaplama bulunur. Bu kapıların boyanması mümkün değildir.