Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

AHŞAP KAPI BOYAMAK, AHŞAP KAPI VE PENCERELER NASIL BOYANIR?, AHŞAP PENCERE BOYAMAK, KAPIYI VERNİKLEMEK, PENCEREYİ VERNİKLEMEK, PİNOTEX YAPMAK


AHŞAP KAPI VE PENCERELER NASIL BOYANIR?

 • Ahşap kapılarınızı boyarken yağlı boya, ahşap koruyucu, vernikli ahşap koruyucu, gibi boyalarla boyayabilirsiniz.
 • Kapınız amerikan panel kapı ise özel amerikan panel kapı boyası ya da su bazlı ahşap boyalarını da kullanabilirsiniz. 
 • Kapıdaki eski boya ile aynı cinsten boya yapmak işinizi çok kolaylaştırır. Eski boyanızın aynından devam etmek istemiyorsanız kapınızın boyasını zımparalamanız gerekir.
 • Vernikli bir kapının üzerine tekrar vernik veya yağlı boya yapılacaksa üzerindeki parlaklığın ince bir zımpara ile alınması gerekir. Aksi taktirde boya akabilir, iyi yapışamaz veya zamanla pullanma olur.
 • Yağlı boyadan vernik uygulamasına veya ahşap koruyucuya (pinotex) geçişte ise yağlı boyanın tamamen kazınması veya zımparalanması gerekir. Zımpara yapılmazsa sonradan atılan vernik iyi yapışmaz ve verniğin altından ağacın üzerindeki doğal damarlar görünmez.
 • Boya ne çeşit olursa olsun en az iki kat uygulanır. Su bazlı vernikte 1. kat atıldıktan birkaç saat sonra 2. kat atılabilir. Sentetik vernik ve yağlı boyada ise ikinci kat için 1 gün geçmesi gerekir. 
 • Ham yani daha önceden hiç boyanmamış kapı boyayacaksanız kapının ya da pencerenin boyayı çekmemesi için astar kullanmanız gerekir. Atacağınız boya ile aynı cins astar atılmalıdır. (Boya su bazlı boya ise su bazlı astar, yağlı boya ise sentetik astar kullanılır.) Astar atılmayacaksa kapı boyayı çok çeker. Boyanın ilk katı daha fazla inceltilerek kendisi de astar niyetine kullanılabilir
 • Ahşap kapı boyamada uygun fırça veya rulo seçilmelidir.  Özellikle yağlı boyalar ve sentetik vernikler için fırça kullanılacaksa kıl dökmeyen gerçek kıl fırça, rulo kullanılacaksa saten parmak rulo kullanılır. Su bazlı vernik ve su bazlı amerikan panel kapı boyası için fırça kullanılacaksa plastik kıllı fırçalar, rulo kullanılacaksa sünger ve kadife rulo kullanılabilir.

362 yorum:

 1. Merhaba, harika bir site çok teşekkürler. Evimdeki kapılar ve kapı çerçeveleri beyaz lake. 20 senede sarardılar, lekelendiler. Hepsini söktürüp, yollayp, yeniden lake yaptırma imkanım. Lake kapı ve çerçevelerin üzerine yağlı boya yapabilir miyim?

  YanıtlaSil
 2. Lake üzerine yağlı boyanın çok sağlıklı olacağını sanmıyorum.
  İyi bir zımpara yapılması gerekir.
  Ardından 1 kat geçiş astarı uygulanırsa daha iyi tutar.
  Yağlı boya da kaliteli olmalı.
  24 saat ara ile 2 kat yapılmalı.
  (Mat veya yarımat yağlı boyalar da fırça rulo izi daha az belli olur.)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba
  mutfak dolaplarım berbat durumda.
  daha önce vernik yapılmış. 20 yıldırda duruyor.
  lake boyayı fırça ile yapsam olurmu.nasıl bir yol izlemem doğru olur
  Teşekkürler
  Nazım

  YanıtlaSil
 4. En önemli özelliği parlak ve düzgün bir yüzey oluşturmasıdır. Boya tabancası ile düzgün çıkar. Fırça ile sizi üzebilir.

  YanıtlaSil
 5. Benim evdeki kapılar 16 yıllık koyu kahve sökulup gitmesi gelmesi montajı birsuru masraf yerinde boyayabilirmiyim açık renge çevirmek istiyorum ne malzeme kullanabilirim nerden alabilirim bide salonumda kirişler mobilya kaplı onlarida evde boyamak istiyorum butun evin mobilyasi aynı renk masa sehpalar kapılar bunların hepsi mobilyaciya gitmeden ben yapabilirmiyim acaba

  YanıtlaSil
 6. Benim evdeki mobilyalarım kapılarım hepsi koyu kahve bunların hepsini açık renge çevirmek istiyorum mobilyaciya versem çok para istiyolar bunu ben evde yapabilirmiyim ne almam lazım nerden alabilirim

  YanıtlaSil
 7. Kübra Hanım,
  Kapılarınız panel kapı mı, eski tip yağlı boyalı mı, vernikli mi?
  Bunu anladıktan sonra site arama motorundan veya ana menüden boya kısmından arayın lütfen. Mobilyalarınız kaplama ise iyi bir zımparadan sonra 1 kat geçiş astarı, 1 kat sentetik astar ve kuruduktan sonra da 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya ile boyanabilir.

  YanıtlaSil
 8. Selin Hanım,
  * Kapıların sökülmesine gerek yok pervaz kenarlarına kağıt bant(boya bantı) çekilerek boyanabilir. Ama boya kokusu evde birkaç gün rahatsızlık verebilir.
  * Üzerindeki boyanın ne cins olduğunu öğrenin.
  Yağlı boya ise çatlak ve bozuk yerler sentetik macun ile düzeltilir. Kuruduktan sonra 1 kat sentetik astar uygulanır Bu da kuruduktan sonra istenilen renk yağlı boyayla 24 saat ara ile 2 kat uygulanır. Yarı mat veya mat yağlı boyalar daha az fırça rulo izi bırakır. Kenarda kıl fırça düz yerlerde kısa tüylü parmak rulo kullanın.
  Vernikli ahşap koruyucu ise iyice zımpara yapılmalıdır. 5-6 saat ara ile 2 kat istediğiniz rengi uygulayın. (Öncesinde renkli ahşap tamir macunu ile bozuk yerler düzeltilebilir.)
  Kaplama olmayan mobilyaları aynı şekilde boyayabilirsiniz. Kaplama olanları ise iyice zımparalamalısınız.
  Selin Hanım işe önce kapılardan başlayın sizin için iyi bir boyama tecrübesi olur. Kirişlerin ve mobilyaların üzerinin kaplama mı, boyalı mı olduğunu tespit edin yine yardımcı olmaya çalışırım.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 9. MERHABA
  BENDE KAPILARIMDAN ŞİKAYETÇİYİM VE AÇIK RENGE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUM.KAPILARIM ESKİ YAĞLI BOYA.VERNİK YOK SANIRIM ÇÜNKÜ YÜZEYİ ÇOK KAYGAN DEĞİL.BEN SPREY BOYA TABANCASI KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUM.YİNEDE ZIMPARA GEREKİR Mİ?HANGİ TÜR BOYA KULLANMALIYIM.YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM.

  YanıtlaSil
 10. Zımpara şart değil. Boyadan önce 1 kat sentetik astar kullanırsanız hem düzgün bir yüzey olur hem de koyu renk kolay kapanır. 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya (sentetik) yapacaksınız. Boya tabancası kapatıcılığı düşürür. 2 yerine 3 kat yapmanız gerekebilir. Mat, Yarı mat veya parlak boya kullanabilirsiniz. (En çok tercih edilen parlaktır.)Firmaların lux grubunu tercih etmeye çalışın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 11. merhaba. Benim kapılarımda sarı vernikli tuhaf bi renkti birkaç yıl önce vernik içine kahve renk katılarak boyanmıştı ama hala içime sinmiyor beyaza çevirmek istiyorum rengini bu yıl boyacı masrafını karşılayacak durumda değilim kendim yapmaya karar verdim yalnız evde kapı çok ve onlara zımpara yapmam imkansız görünüyor zımpara yapmadan artar boya ile yapsam sonuç nasıl olur. Güzel günler dilerim.

  YanıtlaSil
 12. Düz beyaza çevirmek istiyorsanız:
  1 kat sentetik astar. Kuruduktan sonra da 24 saat ara ile 2 kat beyaz yağlı boya ile beyaza çevirebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 13. 15 yıllık vernikli kapılarım var rengini değiştirmek istiyorum.beyaz boya ile değiştirme şansı nedir.fırça ile mi yoksa boya tabancası ile mi yapayım teşekkür ederim mehmet

  YanıtlaSil
 14. Kısa tüylü rulo, köşeler içinde kıl fırça kullanabilirsiniz. Boya tabancası ev içinde (yağlı boyanın ) kokusunu ve zerreciklerini dağıtacağından rahatsız edici olabilir.

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar;
  İsmim Ömer Size 4sorum olucak
  1.Benim evimde panel kapı ama amerikanmı ahşapmı nerden bilcem.? yani ev 4yıl önce yapıldı kahverengi kapı eski kapılardan değil
  2.si kiracım kapılarda 1cm çatlaklar oluşturmuş içe doğru bunu hangi macun ile ve hangi tip zımpara ile yapabilirim.?
  3.Nasıl boya almam lazım parlak renk değil yani vernik yok gibi kayganda değil mat ve son olarak
  4.wc kapı arkası biraz kapılar soyulmuş nasıl boyarım nasıl yaparım ne fırçası boyası alıyım
  4kapıya 90*4=360TL boyarım dedi birisi bende kendim yaparım daha iyi dedim lütfen yardımcı olun...teşekkürler...

  YanıtlaSil
 16. 1) Panel kapı üzerinde çizgili tek renk ahşap çizgileri olur, yağlı boyalı kapı pürüzsüz düz renk olur, vernikli ahşap koruyuculu ise ağaç renklerinde ahşap desenli olur.
  2)Üzerine yapacağınız boya panel kapı boyası ise su bazlı macun, yağlı boya ise sentetik macun kullanın.
  3)Büyük ihtimalle panel kapı boyası var üzerinde.
  4)Soyulan yerleri 220 no zımpara ile zımparalayın. Çok deforme olmuş ise önce spatula yardımı ile ince bir su bazlı macun çekin, kuruyunca zımparalayın ve aynı seviyeye getirin. Üzerini katlar arası kuruma süresini bekleyerek 2-3 kat boyayın.
  (Köşeler için ve pervazlar için 3 no. kestirme fırça alın. Birde kısa ipli parmak rulo alın. Bununla da düz yerleri boyayın. Kağıt bant ile de pervazların yanındaki duvarları örtün.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba Öncelikle Yardımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

  yaklaşık beş yıldır oturulmayan bir evin ahşap pencere doğramalarının vernik ve boyaları çatlamış kavlamış. bu noktada komple bir bakım yapmak istiyorum.

  bu itibarla

  1- ilk olarak zımpara yapmam gerekli sanırım bunun için hangi zımpara makinesini kullanmalıyım ve zımparanın orta, sert vb. boyutu ne olmalı? birde sıcak tabanca dedikleri bir uygulama var sanırım evde takılı olan pencelerin üzerindeki kavlamış boyaları en iyi hangisi ile temizleyebilirim? ve bu uygulamalar esnasında camları sökmek gerekir mi?

  2- ahşap pencereleri eski boyasından arındırdıktan sonra boyama aşamasına geçmeden koruyucu emprenye denilen bir uygulama var sanırım bunu biz evde yapabilirmiyiz. yoksa emprenye sonrası fırınlama vb. işlemler mi gerekli? uygulanabilirse kaç sefer ve nasıl uygulamak yeterli olur?

  3- ahşap pencereleri emprenye, astar, ahşap boyası, dolgu vernik, vernik? uygulamalar hangi sıra ile ve kaç sefer uygulamak lazım?önerdiğiniz marka hangisidir? birde bu malzemeler arasındaki uyum sentetik su bazlı vs. nasıl olmalıdır? hangisi daha dayanıklı ve kalitelidir?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 18. 1) Sıcak hava tabancası değil, zımpara yapmanızı öneririm. Ya da boya sökücü.
  2) Bütün boyayı söktükten sonra boya sökücü kullanırsanız zemini iyice temizleyin hiç kalıntısı kalmasın.
  Emprenyeyi siz de yapabilirsiniz sadece fırça ile 1-2 kat süreceksiniz. Kurt ve böceklere karşı korur. Başka bir işleme gerek yok.
  3) Îşlem sırası: * Emprenye 1-2 kat, (tüm uygulamalarda katlar arası kuruma süresi beklenecek yaklaşık 5-6 saat), * macunlama, * ahşap koruyucu 1-2 kat, * vernikleme (2-3 kat). Aynı tür malzeme kullanın. (Emprenyede farketmez) Yani ahşap koruyucu sentetik ise verniğinizde sentetik olabilir. Su bazlı ise su bazlı vernik kullanın. Dayanıklılık bakımından pek farkı yok sadece su bazlı koku yapmaz. Verniklerde markaların orta ve üst kalite olanları mevcuttur. Üst kalitelere örnek Cuprinol (Marshall) Ultra, Polisan Wood&Wood Anti aging veya piyasada çok tutulan Hickson Decor (Hemel) ahşap koruyucular.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 19. Merhaba, ben mutfağımı krem mat lake yaptırdım. ama temizlik sırasında yeri temizlediğim kireç pas çözücü dolaplarımda sarı lekeler bıraktı, dolaplar henüz yeni ne denedimse temizlenmedi.püskürtme lake boya yapabilirmiyim.

  YanıtlaSil
 20. Bir boya tabancası ile başka bir yerde küçük denemeler yapın. Biraz deneme yaptıktan sonra siz de boyayabilirsiniz. Boya üzerindeki talimatları uygulayın. (Boya tabancasını alacaksanız lake boyaya uygun olup olmadığını sorun.)

  YanıtlaSil
 21. aykut;

  Merhaba kolay gelsin benim bi sorum olucak bizde kaplama degil parlak,cilalı koyu kahve bi şifonyer var bunun uzerınde eskıden yapısmıs etıketler var onları cıkartamıyorum ve rengınıde açık meşe rengıne cevırmek ıstıyorum marangoza sordum cevıremezsın dıyor sıze gore nasıl bı yol ızlemelıyım?

  YanıtlaSil
 22. Aykut Bey, Şifonyeri iyice zımparalayıp rengini istediğiniz renge çevirebilirsiniz.
  * Rengi çıkana kadar zımpara gerekir. * Üzerini nemli bezle sildikten sonra,
  * 5-6 saat ara ile 2-3 kat istediğiniz renk ahşap koruyucu veya vernikle boyayabilirsiniz.
  * Bir adet kısa tüylü vernik rulosu 1 adet de köşeler için 3-4 numara vernik fırçası yeterli.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 23. Merhaba,

  Mutfak dolaplarım beyaz lake ve kısmı olarak sarardı. Dolapların nasıl temizleyebilirim, nasıl yeniden beyaz hale gelir? Yardımcı olursanız cok sevinirim.
  Teşekkürler
  Ayşe

  YanıtlaSil
 24. Lake için yüzey temizleyicileri veya sentetik tiner sararmayı temizleyebilir.

  YanıtlaSil
 25. Merhabalar ismim Reşat. Yatak odası takımımın rengini değiştirmek istiyorum. Ancak bunu amatör olarak yapacağım için parça parça boyamak istiyorum. Bunun için mobilyam siyah ve ben beyaza boyamak istiyorum. Ahşabı amerikan kapılar gibi desen şeklinde hafif pütürlü bir yüzey. boyadan önce zımpara yapmama gerek var mı? nasıl bir boya kullanmalıyım? fırça veya rulo?

  YanıtlaSil
 26. Reşat Bey,
  Zımpara her zaman iyidir. Boyanın iyi yapışmasını sağlar. (Sonrasında nemli bezle silin.)
  Polisanın X1 adında parlak ve yarımat boyası var 2-3 kat kurudukça bu boya ile boyayın.
  Kısa tüylü parmak rulo ve köşeler için 2-3 numara plastik kıllı iyi bir fırça kullanın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 27. aysun
  MRB benim kapılarım ahşap kapı ama ben beyaza çevirmek istiyorum bu mümkün mü şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 28. Fatma Hn,
  Yağlı boyayı 2-3 kat uygulayarak çevirebilirsiniz. (Katlar arasında 24 saat bekleyin)

  YanıtlaSil
 29. Benim evdeki kapilarim kahve rengi kaplama beyazmat boyaya boyama istiyorum neler yapmam lazim neler almam lazim seda

  YanıtlaSil
 30. Seda Hn,
  Kaplama ise boyanın iyi tutunabilmesi için 1 kat geçiş astarı kullanmanız gerekir. Ardından su bazlı mat veya yarı mat panel kapı boyaları ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 31. Selamlar,
  Eski kapilarimin cercevelerini zimparalamak istiyorum, ögremek istedigim zimparayi cok ince olarak üst tabakayami atacagim yoksa alttaki sunta tabaka temiz bir sekilde cikana kadar zimparalamaya devammi edecegim ? iyi günler dilerim

  YanıtlaSil
 32. Günhan,
  Vernikli boya ise aynı renk veya biraz daha koyusunu seçmelisiniz aksi halde ahsaba kadar zımpara gerekir. Benzer renkler olacak ise hafif bir zımpara yeterli.
  Yagli boya ise zımparaya gerek yok.

  YanıtlaSil
 33. merhaba benim kapılarım ahşap kompozit kapı ceviz renginde ben beyaza boyamak istiyorum mümkünmü?mümkünse ne tip boya kullanabilirim?şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 34. Nur,
  Lux yağlı boyalar ile veya Polisa'nın x1 su bazlı boyası ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 35. Merhaba, ben beyaz lake mutfak dolaplarımı boyamak istiyorum. Tekrar bir astar yada herhangi bir işlem gerektirir mı yoksa lake sprey tabancasiyla boyamam yeterli olur mu?

  YanıtlaSil
 36. İnce bir zımpara her zaman iyidir. Boyanın iyi yapışmasını sağlar. Ardından nemli bir bezle silip boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 37. Merhaba
  benim ahşap sarı gibi duran vernikli kapılarım var. Bunları ceviz rengi yapmak istiyorum.parlak ve izsiz olmasını istiyorum.Acaba yağlı boyamı yaptırmalıyım,yoksa lake mi yaptırmalıyım.Yağlı boya yaptırırsam hangi cins boya almalıyım ve boyandığı zaman kapılar dümdüz bir renk mi olur yoksa üzerindeki ağacın damarları yine belli olurmu.

  YanıtlaSil
 38. (Yorumlara lütfen isim yazalım.)
  Yağlı ve lake boyada ağacın damarları kaybolur.
  Vernikli ahşap koruyucuda kaybolmaz. Hafif bir zımparadan sonra kapınızın üzerine 2-3 kat direkt ceviz vernikli ahşap koruyucu yaptırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 39. Merhabalar eski tip mutfak dolaplarimi ve 1 adet yine eski tip tv sehbasini boyamak istiyorum.Tum ahsaplar vernikli sanirim cunku epey parlak duruyorlar.Polisan matrix lux x1 uygulamak istiyorum.Oncesinde zimpara,astar gibi uygulamar yapmak gerekli midir?Hangi islemleri sirasiyla takip etmeliyim.Tesekkurler

  Saygilarimla,

  Kenan Aksoy

  YanıtlaSil
 40. Kenan BEy,
  Hafif bir zımpara yapıp direkt boyayabilirsiniz. 2 saat ara ile 2-3 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 41. merhabe ben bircan kapılarım vernikli koyu ceviz rengi ben bunları evimde beyaza çevirmek istiyorum çevirebilirmiyim hangi marka ile nasıl uygulamam gereklişimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 42. ben nur merhaba benim kapılarım kahve rengi amerikan ben bunları baeyeza nasıl çevirebilirim

  YanıtlaSil
 43. Bircan,
  Vernikli kapı üzerine direkt boyama yapılabilir. Fakat ince bir zımpara her zaman iyidir. Boyanın iyi yapışmasını sağlar, soyulmasını engeller, düzgün olur.
  Polisanın x1 su bazlı boyası veya herhangi bir markanın yağlı boyası (parlak veya yarı mat) ile boyayabilirsiniz.
  Su bazlı boya 2 saat ara ile 2 kat, yağlı boya ise 24 saat ara ile 2 kat uygulanır.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 44. Nur Hn,
  Beyaz panel kapı boyası ile 2-3 kat uygulayarak beyaza çevirebilirsiniz. Her kat boyanın iyice kurumasını bekleyin. (3-4 saat)

  YanıtlaSil
 45. merhaba şimdiden yardımınız için teşekkür ederim benim sorum tavanla alakalı benim tavan lambiri ve koyu kahverengi ben bunları beyaz yapmak istiyorum nasıl bir uygulama yapmam gerekıyor bırde bu uygulamaları boya tabancasıyla yapsam olurmu

  YanıtlaSil
 46. (YORUMLARA LÜTFEN İSİM YAZALIM)
  Önce hafif bir zımpara yapabilirseniz iyi olur. Daha sonra tavan boyası, plastik boya veya yağlı boya ile boyayabilirsiniz. Birkaç kat uygulamanız gerekecek. (Yağlı boya daha iyi kapatır.)

  YanıtlaSil
 47. merhaba,benimde sorunum merdivenlerimle ilgili ,mobilyalari tasirken bir kac yeri zedelendi boyalari yerinden cikti cunku eskide cok boyanmis kat kat gorunuyordu.eskisi gibi yapmam icin hepsini komple boyamam lazim ama o hasar gormus yerler oteki taraflar gibi gorunmuyor .puturlu gibi..bana yardimci olabilirmisiniz lutfen.kolay gelsin...

  YanıtlaSil
 48. Üzerini hafifçe zımparalayıp komple boyarsanız daha iyi olur.
  Parça boya yaptığınızda aynı marka ve renkte vernik bile sürseniz eski ve yeni vernik arasında renk farkı olur.
  Komple boyama için önce benzer veya daha koyu bir renkte renkli ahşap koruyucu sonra da 2-3 kat cam cila sürmelisiniz.

  YanıtlaSil
 49. ADSIZ merhaba harika bir site çok teşekkürler.
  koltuklarımın kolları ahşap ve koltuğun içinden monte edilmiş çıkartmak mümkün değil yani boyatmak için sorduğumda böyle söyledi boyayacak olan kişi. aslında çok bişeyi yok sadece çizikler oluşmuş hoş durmuyor rengide koyu kahve bunun için ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
 50. (YORUMLARA LÜTFEN İSİM BIRAKALIM)
  * Boyalı bölgeyi zımparalayıp ceviz veya kestane rengi vernikli veya verniksiz ahşap koruyucu sürebilirsiniz. (5-6 saat ara ile en az 2 kat.)
  Boya yaparken koltuğa boya bulaşmaması için kağıt bant kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 51. Merhabalar,
  Siyah ahşap görünümlü kaplama yemek odası takımımı daha açık bir renge dönüştürmek istiyorum.
  Kaplama mobilya boyanır mı?
  Kağıtla kaplamak daha mı mantıklı? Eğer öyleyse hangi markayı önerirsiniz?
  -
  Emel
  -

  YanıtlaSil
 52. Emel Hn.
  Kaplama mobilya iyi boya tutmaz. Kağıtta çok zor olur.
  Benim bildiğim yöntem:
  Boyanın iyi yapışabilmesi için 1 kat geçiş astarı, kuruduktan sonra da 24 saat ara ile 2 kat su bazlı boya olabilir. (Örn. Polisanın x1'i olabilir.)

  YanıtlaSil
 53. Merhaba
  evimde eski tip beyaz yağlı boya kapılar mevcut. Ben ham ahşap olarak durmasını istiyorum. Sırasıyla boya sökücü-kağıt zımpara ile zımpara-böcek önleyici-mat vernik sürsem güzel bir sonuç elde edebilir miyim?
  Yoksa kapıları marangoza gönderip sadece çerçevelerimi kendim yapayım?

  YanıtlaSil
 54. Mrhb. Evi kiraya vermiştik kafalarına göre kapıları boyamışlar ancak kurumadan üst üste boya sürülmüş olacakki kusma yapmış dalga dalga akmış yeniden muntazam olarak boyamak istiyorum ancak zımpara şart gibi gözüküyor, nasil bir zımpara ve boya kullanmam gerekir. Elle ( zımpara makinası kullanmadan) yapsam cok yorar mı TSK ederim . Aycan

  YanıtlaSil
 55. Nur,
  Bu işi kendiniz yapmak istiyorsanız. Sizin için çok zahmetli olabilir. İşin sonunda keşke kapıları değiştirseydim diyebilirsiniz.
  Uygulama şu şekilde:
  * Boya sökücüyü tüm kapıya sürün, yarım saat bekleyin. Boya yumuşayınca spatula ile kazıyın.
  * Kapını boyası tamamen çıkınca ıslak bezle silin.
  * Kapı kuruyunca (böcek için) emprenye sürün.
  * Bu da kuruyunca 2-3 kat renkli ya da renksiz ahşap koruyucu veya vernikli ahşap koruyucu sürün.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 56. Aycan,
  (Kapılarınızın yağlı boya ise)
  * Kolay zımpara için sünger zımpara veya kağıt zımparayı zımpara takozuna takarak kolayca kullanabilirsiniz.
  * Zımpara bittikten sonra nemli bezle kapıları silin.
  * 1 kat Sentetik astar, kuruduktan sonra da 2 kat yağlı boya uygulayın. (Boya ve astarda katlar arası uygulama süresi 1 gündür.)
  (Yağlı boya ve astarda kaliteli marka seçin ve %10 tinerle inceltin. Kısa tüylü parmak rulo ve köşeler için de 2 numara kıl fırça kullanabilirsiniz.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 57. Bilgiler için teşekkürler
  fakat boya sökücü almaya gittiğimde bana selülozik tinerinde boyaları sökmek için işimi göreceğini söylediler. Bende tekrar size sormak istedim. Boya sökücümü yoksa selülozik tiner mi alayım?

  YanıtlaSil
 58. Nur,
  En iyisi boya sökücüdür. Metylan markayı önerebilirim.

  YanıtlaSil
 59. Tekrar kolay gelsin benim bir sorum daha olacak.evin parkeleri cok yıpranmış durumda sistre makinası olmadan elektrikli zımpara makinası ile kendim yapabilirmiyim bahsettigim makina bu isin üstesinden gelir mı. ne kadar başarılı olur, nasil iyi sonuc alırım.Sabirla vermis oldugunuz yanitlar icin şahsim adina cok tsk ederim.. Sen çok yaşa ne deyim.( Aycan )

  YanıtlaSil
 60. Aycan,
  Olabilir, ilk denemenizi fazla bastırmadan yapın. Ufak bir bölgeye yaptıktan sonra üzerini nemli bezle silip bir kontrol edin.
  Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 61. yavuz
  merhabalar benim evde 2 kapinin renklerini koyu renk yapmak istiyorum yanliz kapilar pres kaplama kapi, uzerine boya yapabilirmiyim eger olursa nasil bir uygulama yapmam gerek...

  YanıtlaSil
 62. Yavuz,
  Pres kaplamaya boya tutmaz. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Sonra üzerini su bazlı ahşap boyaları ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 63. Merhaba ben behzat
  Evdeki kapılar ahşap ve 20 yıllık açık kahverengi renginde...
  Beyaza dönüştürmek isterdim ama kahverengi boyanın üzerine beyaz boya zor olur sanırım...
  Siz ne tavsiye edersiniz.
  Bu konuda hiç bilgim olmadığı için kahverengi kapıyı tekrar kahverengi boyasam
  Önce kapıları zımparalamammı lazım.hagi marka ve tür zımpara alayım.
  Daha sonra ne tür boya almalıyım.hangi marka.7 tane kapı için kaç kg boya lazım olur.
  Yine hangi tür fırça ve marka tavsiye edersiniz.
  Kaç kat ve kaç saat ara ile sürmem gerekir...En son boya bittikten sonra vernik vurmalıyım.Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 64. Behzat Bey,
  Kahverengi kapıları beyaza çevirebilirsiniz.
  * Kapılar eski olduğu için her ihtimale karşı hafif bir zımpara yapın ve üzerini nemli bir bezle silin.
  * 1 kat sentetik astar uygulayın.
  * Sentetik astar iyice kuruduktan sonra 24 saat ara ile 2 kat Marshall lüx veya Dyolüx sentetik boya ile boyayın.
  Kapıları boyamak için (ve astarda)kısa tüylü parmak rulo, kenarlar için de siyah kıllı fırça (kıl fırça) kullanın. 2,5 lt boya alın yetmezse 0,75 lt daha ilave yapabilirsiniz. Boyayı %10 sentetik tiner ile inceltin. Verniğe gerek yok. (Üzerine zaten iyi tutmaz.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 65. merhabalar ben özlem evimde vernikli kahverengi ahşap kapılarım var bunları beyaza çevirmek istiyorum zımpara makinesi var bana boya ismi söylermisiniz ne kullanmıyım ve nasıl bir yol izlemeliyim. Birde yatak odası mobilyam kahverengi onuda krem yapmak istiyorum zımpara yapmalımıyım ve hangi boyayı kullanmalıyım

  YanıtlaSil
 66. Özlem Hn.
  * Kapıları hafifçe zımparalayın. Üzerini nemli bezle silin. Polisanın x1 su bazlı boyası ile (parlak veya yarımat) kuruma süresine dikkat ederek 2-3 kat boyayın.
  * Dolapları boyamak (büyük ihtimalle kaplama olduğundan) daha zor ve riskli bir iş.
  (Üzerinde beneklenme olabilir.)
  Zımparalayıp pürüzlü hale getirmeye çalışın. Nemli bezle silin. 1 kat geçiş astarı uygulayın. İyice kuruyunca 2 kat su bazlı boyalar ile boyayın. (Her katta kuruma süresine dikkat edin.)

  YanıtlaSil
 67. Merhaba. Oğlumun yatağı için bir başlık yapıyorum. Renklendirme kısmında takıldım. Başlık üzerine yağlı boya ile desen yapacağım. Birkaç renk kullanılacak. Buraya kadar sorun yok. Ama sonrasında ben bu başlığı bir de cilalamak istiyorum. Cam gibi bir yüzey oluşturmak amacım. Ancak hangi cilayı, ya da verniği kullanmalıyım bir bilgi bulamadım. Yağlı boyalar solvent bzlı olduğundan boyama bittikten sonra atacağım cilanın deseni akıtması ve bozmasından korkuyorum. Sanırım yeterince açık anlatabildim derdimi. :) Bu konuda tavsiyenizi alabilir miyim?

  Bülent

  YanıtlaSil
 68. Bülent Bey,
  Başlık metal mi, ahşap mı?belirtmemişsiniz. Gerçi her iki halde de vernik-cila sentetik boyanın üzerine çok sağlıklı olmaz. Desenlerinizin parlak, canlı görünmesi için su bazlı veya sentetik parlak boyaları kullanabilirsiniz. (Su bazlı boya kullanırsanız üzerine vernik de olur.)

  YanıtlaSil
 69. İlginiz için teşekkür ederim. Evet o ayrıntıyı atlamışım. :) Başlık ham MDF. Zımparalama işi bittikten sonra üzerine epoksi attım. Şu anda pürüzsüz gri bir başlığa sahibim. :) Evde var olan sentetik boyaları da değerlendirmek adına böyle bir yol arıyorum. Sentetik boya ile desenleri yapınca yeterince parlaklık zaten elde edeceğim. Ancak ben bunun kalıcı olması ve şık görünmesi amaçlı olarak cila kaplama düşünmüştüm. Bildiğim kadarı ile şeffaf epoksi ile bu mümkün ancak şeffaf epoksiyi istediğim miktarlarda bulamadım. Daha doğrusu hiç bulamadım. :) Onu bulabilsem onunla kaplayacağım. Şimdilik yağlı boyayı bozmayacak cam cila gibi bir alternatif arıyorum. İlginiz için tekrar teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi değerlendireceğim.

  Bülent

  YanıtlaSil
 70. merhaba, ben pençere ve balkon çercevelerini aynı renk ten boyamak istiyorum,bazı çerceveler güneşten dolayı soluk ve yıpranmış durumda,nasıl zımpara yapmam ve hangi zımpara no kullanmam ve astar atmam lazımmı, kaç kat boya sürmem lazım.
  saygılar

  YanıtlaSil
 71. (Yorumlara isim yazalım.)
  Kapı ve pencerelerinizin ne ile boyanmış olduğunu yazmamışsınız.
  Vernikli olduğunu varsayarsak:
  * Üzerindeki verniği hafifçe zımparalayın. (120,150,180 no olabilir.)Üzerini nemli bir bezle silin.
  * Üzerindeki renk ile aynı veya daha koyu bir renk (vernikli ahşap koruyucu)seçmelisiniz. Aksi halde kapatmaz. Ya da komple iyi bir zımpara yapın.
  * 5-6 saat ara ile 2-3 kat uygulayın. Her kat kuruduktan sonra ince bir zımpara yaparsanız daha uzun ömürlü olur. (Son kat hariç.)

  YanıtlaSil
 72. Merhaba ben Emel,

  Evimde ,
  1) Beyaz yağlı boyalı olan kapılarımın boyalarını(renk değişikliği yapmadan yeniden boyamakistiyorum bunun için izleyeceğim yolun adımlarını ve önereceğiniz malzemeleri (zımpara astar boya çeşidi vs gibi)yazar mısınız?(boya tabancası kullanmayı düşünüyorum doğru olur mu)?

  2) duvarlarım ve tavanlarım su bazlı sentetik boya duvarlarımın renklerini değiştirmeyi düşünüyorum, tavanlarımda renk değişikliği yapmadan boyayı yenilemek istiyorum.
  bunlar için izlenecek adımları ve boya tabancasının bunlara uygun olup olmayacağını yazar mısınız?

  Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 73. Emel Hn.
  * 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya uygulamanız yeterli. Çatlamış, kabarmış yerler varsa önceden hafifçe zımparlayın. Boya tabancası yerine fırça, rulo tavsiye ederim. 1 parmak rulo ve 2 numara kıl fırça yeterli. Boyanızı %10 sentetik tiner ile inceltin
  * Su bazlı saten demek istediniz herhalde. Boya tabancası su bazlı saten için uygundur. İyi bir tabanca kullanmanızı tavsiye ederim. Tabanca ile uygulamalarda boyanıza %10 daha fazla su ilave edin. (Detaylı boya uygulamaları ve boya tabancası ile ilgili bilgiler boya-vernik başlığında)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 74. Merhaba, bnm yeni tasinacagim evin kapilari panel (eger dogru biliyorsam?) Koyu kahve ve ahsap gorunumlu, ben bu dokunun ahsap gorunumun kaybolmadan kirik beyaza boyanmasini (amerikan kapi gibi olmasini) istedim, fakat boyaci beyaz renk yagliboyayi surmus gecmis, kapi dumduz dokusuz parlak bi beyaz olmus.bn bu kapilari kirik beyaza ve eski dokulu haline cevirebilir miyim?
  Simdiden tesekkurler.
  Kubra

  YanıtlaSil
 75. Kübra Hn.
  Kapı tamamen zımparalanmalı veya boya sökücü ile üzerindeki boya tamamen alınmalı. Sonra kırık beyaz panel kapı boyası ile boyanabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cokk tesekkur ederim.pek bui yontemler cok mu zaman alir? Ya da siz hangi yontemi daha kolay ve saglikli olarak tsvsiye ediyorsunuz?
   Kubra

   Sil
 76. Kübra Hn.
  En sağlıklısı boya sökücüdür ama çok maliyetli ve uğraştırıcı olacaktır.
  Zımpara ile yapılacaksa zımpara aleti daha iyi olur fakat evde çok toz olur.

  YanıtlaSil
 77. Merhaba. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Benim kitaplığım ve gardrobum ayrı renklerde ve ikisin de vernikli ahşap. Ben karyola ve masam dahil hepsini aynı renge boyamak istiyorum. Zımpara yapmadan boyasam temizlik aşamasında boyalar silinir mi diye korkuyorum doğrusu. Bir de farklı renklerde ahşap olduğu için renk uyumsuzluğu olabilir mi acaba?

  YanıtlaSil
 78. Ayşe Hn.
  Zımpara verniğin ve boyanın daha iyi yapışmasını sağlar ve aynı renkte çıkmasına olanak verir. Vernik yapılacak yüzey koyu renk, siz açık renk yapacaksanız renk çıkana kadar zımpara yapılmalıdır. Değilse hafif bir zımpara yeterlidir.

  YanıtlaSil
 79. MERHABA BEN GİZEM.
  BİZİM EVİMİZDE ŞU BİLDİĞİMİZ AHŞAP KAPILARDAN VAR. SÜTLÜ KAHVE GİBİ DURAN HANİ... CİLASI ÇOK YENİ DEĞİL. BİZ ONU BEYAZ YA DA KREM RENGİ TARZI AÇIK BİR RENGE DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORUZ FAKAT YAĞLI BOYA KULLANMAK İSTEMİYORUZ. SIRASIYLA NASIL BİR İŞLEM UYGULAMAMIZ GEREKİYOR?
  DAHA SONRA PARLAK GÖRÜNMESİ İÇİN ÜZERİNE CİLA MI VERNİK Mİ ACABA NE SÜRMELİYİZ ŞİMDİDEN İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

  YanıtlaSil
 80. Gizem Hn.
  Polisan'ın yağlı boya görünümlü parlak su bazlı boyası var. (X1 parlak) Yüzeyi hafifçe zımparalayın, üzerini nemli bezle silin. Bu boyayı kuruma süresine dikkat ederek 2-3 kat uygulayın. Zaten parlak olduğundan üzerine herhangi bir şey sürmenize gerek yok.

  YanıtlaSil
 81. merhaba çiğdem ben
  yeni taşınacağım evin dış cephe camları ahşap ve kahverengi.üzerinde vernik boya veya cila tarzı hiç birşey kalmamaış neredeyse.güneşin daha az zarar vermesi ve uzun ömürlü kullanabilmem için hangi renk yaptırmam gerek ve nasıl bir yol izlemem gerek.bu işi tanıdığım 2 arkadaşıma yaptıracağım ve izlemem gereken yolu bana anlatırsanız çok sevinirim.ve balkon kapımın dış cephe alt tarafı çatlaklarla dolu.kapıyı tamamen mi değiştirmeliyim yoksa bir çözümü var mıdır?teşekkür ederim şimdiden...

  YanıtlaSil
 82. Çiğdem hn.
  Dayanıklılık açısından rengin önemi yok hicksondecor v.b kaliteli vernik kullanın. Çatlaklara da vernikten önce su bazlı ahşap tamir macunu sürün.

  YanıtlaSil
 83. Çok teşekkür ederim çok işime yaradı. emeğinize sağlık

  YanıtlaSil
 84. ELİMİZE GEÇEN KİMİSİ ACAYİP BOYALI KİMİSİ HAM PALETLERDEN BAHÇEYE SEDİR YAPTIK. POLİSAN YAĞLIBOYA İLE BOYAMAYA BAŞLADIK. AMA NE KADAR BOYA SÜRDÜYSEK EMDİ GİTTİ BAZI ALANLAR. ACAYİP BİR HAL ALDI.NE YAPABİLİRİZ.

  YanıtlaSil
 85. (Yorumlara isim yazalım.) Uyguladığınız boyanın üzerine sadece 1 kat alçı astarı veya 1'e 7 oranda inceltilebilen binder astar kullanın. Astar iyice kuruduktan sonra 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya yapın.

  YanıtlaSil
 86. Sinan
  evimde ahşap masif kapılarım var bunların üzerinde kırmızımsı pinoteks var ben bunları zımpara makinasıyla zımparaladım ancak yeni biçilmiş kereste gbi olmadı tabiki.. asıl amacım kapıların rengini acmak sarıçam rengini uyglamak,ahsap desenini kaybetmeden yapmak. bu aşamadan sonra neler yapmalıyım neler kullanmalıyım, her kafadan bir ses çıkıyor ne yapacağımı bilemedim, piyadasa 3+1 boyalardan bahsedilio sizce kullanmalımıyım??

  YanıtlaSil
 87. Sinan bey,
  Kapılarda zımpara makinası istediğiniz sonucu tam olarak vermeyebilir. Kağıt ve sünger zımpara ile kalan yerleri zımparalayın. 3+1 i bilmem ama kaliteli bir vernik kullanın.(Örn. Hickson Dekor)

  YanıtlaSil
 88. VErnikli ahşap koruyucu olan ahşap kapıları beyaza boyamak istiyorum. zımpara olmadan olmazmı. Hangi boya kllamalıyım
  ERHAN DOLAPCI

  YanıtlaSil
 89. Erhan Bey,
  Yağlı boya veya polisan x1 su bazlı boya ile zımpara yapmadan da boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 90. Merhaba,
  evimde 7 adet ahşap kapı var. bunlar açık kahve rengi. Beyaza boyamak istiyorum. mümkün olur mu?

  YanıtlaSil
 91. (Yorumlara isim yazalım.)
  5 litre yağlı boya veya su bazlı genel maksatlı boya ile boyayabilirsiniz. (Polisan x1)

  YanıtlaSil
 92. merhabalar ismim fatma öz neredeyse otuz senelik ağaç ahşap kapılarımız var şu an değiştirmemiz pek mümkün değil..vernikleri bile azalmış aslında çünkü daha önce hiç bakım yapılmamış...bazı bölgelerde hiç parlaklık yok yinede zımparalamamız gerekir mi?...teşekkürler...

  YanıtlaSil
 93. Fatma Hn.
  Parlak kısımları ve dökülen kısımları zımparalamanız yeterli. Sonra 5-6 saat ara ile 2-3 kat vernikli ahşap koruyucu uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 94. Murat
  Merhabalar evimdeki amerikan beyaz kapıları yenide boyamak istiyorum.
  Mevcut boya su bazlı sanırım.
  Ben üçgen egzantrik zımpara makinası ile kapıyı önce zımparalamak gistiyorum sizce gerek varmı gerek varsa kaç numara zımpara kullanmalıyım ve zımparadan sonra astar atmam gerekirmi.
  Boyayıda ufak elekrikli boya makinası ile yapmayı düşünüyorum sizce uygunmudur.

  YanıtlaSil
 95. Murat,
  Panel kapıyı zımpara yapmanı önermem. Deforme olabilir. Bazıları çok dayanıksız oluyor. (İçi boş) Boyayı direkt uygulayabilirsin. Astara gerek yok. Boya tabancası kaliteli ise, başka bir yerde test ettiysen kullan.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 96. Merhaba,
  Eski tip panel kapılar lüx parlak yağlı boya ile boyandı. Boya rengi koyu kahve ve parlak özellikte olduğu için kapıdaki hataları ve kusurları fazlasıyla gösterdi.
  Kapı aynı renkte mat özellikte bir boya ile boyanabilir mi?
  Uygulama nasıl olmalıÖnerilen marka varmı?
  Teşekkürler
  Alper.

  YanıtlaSil
 97. Alper,
  Genellikle sentetik boya üzerine sentetik direkt yapılabilir ama boya parlak olduğu için küçük bir ihtimal ilerde kısmen soyulma olabilir. Bu yüzden ince bir zımpara uygulaması tavsiye ederim. Boyayı 24 saat ara ile 2 kat yapın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 98. Burcu
  merhabalar evimdeki kapılar üzeri vernikli mobilya kapı 6 sene önce biz tekrar verniklettik fakat ben bu mobilya renginden sıkıldım kapılarımı boyatmak istiyorum ama yağlı boya değil.nasıl bir yol izlemeliyim nasıl boya kullanmalıyım maliyeti çok mu yüksek olur yardımcı olursanız sevinirim....şimdiden teşekkürler....

  YanıtlaSil
 99. Burcu Hn.
  Bildiğiniz gibi kapılar zımpara yapılıp değişik bir renkte vernikle boyanabilir. Yağlı boya da istemiyosunuz. Tek seçenek su bazlı genel maksatlı boyalar. Polisan'ın x1 su bazlı yarı mat veya parlak boyasını kullanabilirsiniz. Kokusuzdur. 2,5 lt boya ile en az 6 kapı boyanabilir. Maliyetli değildir.Renklendirme de yapabilirsiniz. Kapıyı hafifçe zımparalayın, katlar arası kuruma süresine uyarak en az 2 kat uygulayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 100. ben mehmet zafer.
  çelik kapının dış kısmına komple ahşap giydirmisler ve su alıp deforme olmus. Tamirat için çok yüksek para istediler. Ben yapmaya karar verdim. Once kabaran yerleri spatula ile kazıdım, zımparaladım ve polisan süper macun cektim, yarik ve çatlaklar o kadar fazlaydı ki zimpara yapmaktan helak oldum üzerine sentetik astar çektim ve bir kez daha zimparaladim. Ancak son zımparadan sonra pürüzsüz yüzeyim olmadı(olmasına cabalarsam sayet alt tabana iniyorum yeniden)Birinci sorum; her zımpara sonrasi mutlaka pürüzsüz bir yüzey mi elde edilmeldir? Eger oyle ise astar cekmenin faydasi kalir mi zimparayla kazıdıktan sonra? Macunu cekerken mi pürüzsüz halde birakilmalidir(macun cekmenin püf noktası nedir?)simdi hangi asamalari nasil yapmaliyim? Yardimci olursaniz sevinirim. Boya konusunda pek kararimiz yok sadece pürüzsüz beyaz olsun istiyoruz.(Mat/parlak/yagli boya/lake hangisi bizim icin daha iyi sonuc verir? yardimlariniz icin tesekkür ederim.

  YanıtlaSil
 101. Mehmet Bey,
  Sırasıyla zımpara,macun,astar,boya kullanmalısınız kuruma sürelerine de dikkat edin. Zımparadan sonra tozu silin. Yağlı boya çabuk deforme olur. Su bazlı (polisan x1) veya lake boya tavsiye ederim. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 102. Merhabalar özlem ben
  Evimdeki kapilarim yaklaşık 40 yillik yillardir tabi boyana boyana kalinlasmis ancak suan yagli boyalar kabuk gibi soyuluyor. Tekrar badana yaptiricam nisan gibi ancak tekrar yağlı boyaylami boyanacak ki bu ustalarin isine geliyor surup geçiyorlar. Yoksa komple zimparalanmasimi gerekiyor??? Kapilarim beyaz renk. Hatırladığım kadariyla beyaz renk kusmasin diye boyaci siyah renk dmlatip rengi kırmıştı... Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 103. Özlem Hn.
  Kapılar zımparalanırsa iyi olur. En azından boyanın iyi yapışması için ince bir zımpara ile hafifçe çizilsin. Eğer yapılamıyorsa sentetik astar uygulatıp sonra boyatın.

  YanıtlaSil
 104. adım zeliha ben amerikan panel kapısının üzerine yağlı boya sürdüm acaba soyulma yaparmı ve boyanın adı da safasi adlı bir boya lütfen boya hakkında bir cevap yazarmısınız ve kapıları kapattığım zaman yapışıyor ne yapabilirim lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
 105. Zeliha Hn.
  Panel kapı üzerine yağlı boya tutar. Ancak kaliteli almanızı tavsiye ederim. Aldığınız boyanın adını hiç duymadım. Yapışmasının nedeni tam kurumamış olduğundandır. 24 saat ara ile 2 kat yapılır.

  YanıtlaSil
 106. Merhaba adim nil benim venge rengi verniksiz kapilarim var beyaza boyamak istiyorum ne yapmam lazım yardimci olurmusunuz

  YanıtlaSil
 107. Nil Hn.
  Panel kapı ise 2-3 kat panel kapı boyası ile (katlar arası kuruma süresine uyarak.)boyarsanız rengi beyaza döner.Üzeri yağlı boya ile boyalı ise yağlı boya ile 24 saat ara ile 2 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 108. rumeysa
  Merhaba benim mat basit kahverengiye boyanmış vitrinlerim var. Mobilyalarımı beyaza dönüştürmek istiyorum elimde polisan antiaging x1 yâri mat beyaz boya var acaba hangi aşamalarda boya yapabilirim soyulma olur mu üzerine hangi vernikten alabilirim Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 109. Rumeysa Hn.
  Zımpara yaptıktan sonra üzerini nemli bir bez ile silin. Kuruma süresine uyarak 2-3 kat boyayı uygulayın. Kuruma süresine uyup zımpara da yaparsanız soyulacağını zannetmiyorum.

  YanıtlaSil
 110. Merhaba panel kapıları boyamadan once zımpara yada astar boyaya ihtiyaç varmi venge renginden beyaza çevirmek istiyorum

  YanıtlaSil
 111. As one,
  Panel kapılarınızı zımpara yapmadan veya astar kullanmadan. Katlar arası kuruma süresine dikkat ederek (2-3 kat)boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 112. en kaliteli sentetik boya hangisi acaba öğrenebilirmiyim 1 ay önce boyadığım kapıları kalitesis boyayla boyamıştım hiç hoşuma gitmedi tekerar boyamayı düşünüyorum ve tek kat yetermi acaba lütfen bana acil cevap yazarmısınız bilgilendirirmisiniz

  YanıtlaSil
 113. (İsimlerimizi yorumlara ekleyelim.)
  Dyo, Filli Boya,Polisan v.b. markaların üzerinde lux yazanlarını kullanın. Hepsi iyi. Marshall'ın da yağlı boyası piyasada çok tutulur. Ama bütün sentetik boyalar bir süre sonra solmaya başlar.

  YanıtlaSil
 114. iyi günler adım zeliha daha önce size yorum yazmıştım adı yazmayı unutmuşum cevabımı tam alamadım yazdığınız boya isilerine baktım teşekkür ederim fakat tek kat uyguluyacağımı söylemiştim acaba olurmu çünkü daha bir ay önce bayadım amerikan kapı bu arada yazmayı unuttum teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 115. Zeliha Hn.
  Kapınızı aynı renk boyayacaksanız tek kat boyama yapabilirsiniz. Değilse en az 2 kat yapılmalıdır.

  YanıtlaSil
 116. Merhaba adım ebru. Evimizin kapılarını boyamak istiyorum fakat zamanında babam vernikli sprey boya gibi bişeyle boyamış. Kapılar eski tip kapılardan yanılmıyorsam ahşap.Ben şimdi bunları nasıl beyaza çevirebilirim? Zımpara yapmam lazım büyük bi ihtimalle. Üstündeki vernik gidene kadar yapsam yeter mi yoksa kapının ahşabına gelene kadar yapmam mı gerekiyor? Boyadan önce astar yapmam şart mı? Polisan matrix lux x1 kokusuz parlak boyayla boyamayı düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 117. Ebru Hanım,
  Tamamen zımpara yapmanıza gerek yok çok ince bir ahşap zımparası ile hafifçe zımparalayın. Tozunu nemli bezle alın, sonra boyayın.

  YanıtlaSil
 118. Merhaba,

  Evimdeki kapılar eski tip ahşap kapı. Bunları eskitilmiş beyaza boyamak istiyorum. Nasıl yapmalıyım?

  YanıtlaSil
 119. Özhe Hn.
  Eskitilmiş beyaz derken herhalde ahşap deseni demek istediniz. Önceden yağlı boya ile boyanmış kapıları ahşap desenli eskimiş görünüme dönüştürmek zordur. Yapılabilir fakat çok maliyetli ve işçiliği zordur.

  YanıtlaSil
 120. merhaba eskitme yemek odası takımı iyi marka bir yağlı boya ile boyanamazmı neden sadece kapılarda kullanılır yağlı boya dayanıksız mı olur yoksa kötü mü durur balkon demirlerini bu boyayla boyuyoruz gayet dayanıklı oluyor mobilyalarımı boyamak istiyorum yardımcı olurmusunuz sadece yağlı boya hakkında teşekkürler

  YanıtlaSil
 121. (Yorumlara isim yazalım.)
  Yağlı boya dayanıklıdır fakat ne kadar kaliteli olursa olsun solma yapar, geç kurur ve uzun süre koku yapar. Yemek odası takımı kaplama ise ilerde soyulma da yapabilir. (El ile temas edilen yerlerde tavsiye etmem özellikle açık renkler çabuk solar.)

  YanıtlaSil
 122. merhaba ben taner kahverengi boyalı konsol ve tekli vitrinim var açık renge boyamak istiyorum zımpara yaparken altındaki tahtası çıkana kadar mı yoksa üstünü matlaştırmamız yeterlimi astar gerekirmi polisan x1 i öneriyorsunuz tırnak darbesiyle bile soyulduğunu duydum nasıl sağlamlaştırabilirim sprey vernikmi normal mi iyidir önereceğiniz boyaları markalarıyla yazarsanız sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
 123. Taner bey,
  Hafifçe zımparalayın. Matlaşması yeterli. Sprey vernik akma yapabilir, ayrıca ekonomik olmaz.
  Cam cila (parke cilası)tam renksizdir, çizilmeye de dayanır.

  YanıtlaSil
 124. merhabalar ben ev taşıyacagım ve tasınacak oldugum evın kapıları koyu kahve cok kotu bır rengı var bnde daha acık bır renk ıstıyorum mesela kırem kırık beyaz gıbı nasıl yaparsam boya kapanır cok zor kapancak gıbı duruyor nolur yardım edın

  YanıtlaSil
 125. (Yorumlara isim yazalım.)
  * Kapınız vernikli ise: Koyu rengi tamamen zımparalayıp yeni rengi 2 kat uygulayın.
  * Kapınız Yağlı boya ile boyalı ise: 1 kat sentetik astar 2 kat boya uygulayın.
  * Kapınız panel kapı ise yeni boyayı eski renk tamamen kapanana kadar 2-3 kat uygulayın. Katlar arası kuruma süresine dikkat edin.

  YanıtlaSil
 126. Merhaba , Kiracı olarak oturduğum eski bir evin eski ahşap pencereleri var ve çok eskiler hiç bakım yapılmamış hatta en son kireçle boyanmış yanlış gözlemlemediysem altındada başka boya yok.Ben bunları tekrar beyaza boyamak istiyorum zımpara gerecek büyük ihtimalle en son da macun çekeceğim kenarlarına . Hangi boyaları , fırçaları , vernikleri , zımparaları kullanmam gerekir acaba ? Teşekkürler DERYA

  YanıtlaSil
 127. Derya Hn.
  Kireç ile boyalı ise beyaz yağlı boya olur. Önce çatlakları sentetik macun ile doldurun. Kuruyunca 1 kat sentetik astar 2 kat da sentetik boya uygulayın. Katlar arası kuruma süresine dikkat edin. Parmak rulo ve 2 numara kıl fırça alın, yağlı boyanızı %10 inceltin. (Zımparaya gerek yok.)

  YanıtlaSil
 128. İsim: Hakan Balcı

  Selamlar,
  Evimin penceleri daha önce pinotex vernikli ahşap renklendirici ile boyanmıştı. 8 yıldır boyanmadığından dışa bakan kısımlarda boya tamamen kaybolmuştu bu nedenlede ahşapta çatlaklar oluşmuştu. Geçen yıl ince bir zımpra ile 3 kat sentetik bazlı verniksiz ahşap renklendirici ve üzerine 2 kat sentetik bazlı parlak yat verniği ile uygulama yaptım. Vernik kalın bir yapıda olduğu için ince çatlaklarıda doldurdu çok güzel oldu. Yağışa ve güneşe karşı daha korunaklı olması için bu yıl tekrardan üzerine bir kat vernik yada vernikli ahşap renklendirici ile uygulama yapmayı düşünüyorum. Zımparalamadan uygulama yapmayı düşünüyorum bir sıkıntı olur mu? Direk vernik yada vernikli ahşap renklendirici olarak hangisini yapmalıyım?
  Teşekkürler,

  YanıtlaSil
 129. Hakan Bey,
  Direkt vernik de yapabilirsiniz fakat ince bir zımpara çok daha iyi yapışmasını sağlar.

  YanıtlaSil
 130. İsim: Korhan Aktan
  Merhaba,oda kapılarım amerikan panel kapı.Koyu kahvrengi renkten beyaza çevirmek istiyorum.Sorularım;
  1-Hangi tip boya tercih etmeliyim.Sentetik mi su bazlı mı?Mat mı parlak mı?
  2-Kapı sayısı çok olduğundan zımpara yapmasam sadece bir kat sentetik astar uygulasam sağlıklı olur mu?
  3-Örneğin 1 lt.boyayı ne kadar tinerle inceltmeliyim?Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 131. Korhan Bey,
  Panel kapı boyaları sentetik, su bazlı ve selülozik olur. Siz evde koku olmaması için su bazlı tercih edebilirsiniz. Zımpara yapmayın kapının dokusu bozulur. Astara gerek yok katlar arası kuruma süresine dikkat ederek 2-3 kat boyayın yeter. Tinerli boya yapacaksanız 0,75 lt boya 1 çay bardağı tiner ile inceltilebilir. (Bu detaylar boyanın arkasında yazar.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 132. merhaba ben emir
  evimizin beyaz mat lake yemek masasinda uzerinde yanlsiklikla bir vazo surttugumuz icin ince cizikler olustu, boya kalkmadi,derin ciziklerde degil fakat yinede belirgin. ne yapilabilir bilgi rica ediyorum. arabalar icin pasta cilalari oneren oldu ama baska cozum var ise bilgi rica ederim. ilginize simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 133. Emir,
  Mobilyanız mat olduğu için mobilya çizik kalemi veya ahşap tamir macunu da deneyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 134. Ben Nihal merhabalar.mobilyalarimi vengeden beyaza boyamak istiyorum Polisan su bazli ile.2 ustaya sorduk biri MDF diğeri sunta kaplama olduğunu boyamayacagini söyledi.mobilyalarmin fotosunu gonderebilmem için mail dersinize atabilirmyim?mobilyam taninmiş markalardan.sorularim su:
  1)dekor zimpara takozu ile yapilan el zimparasi kaç no olmali?
  2)zimpara sonrasi su bazli geçiş astarimi su bazli farklı astar mi yapmaliyim?
  3)macuna gerek var mi,kaç bolu sentetik firca ve hangi tip(sünger,havlu,kauçuk)kullanmaliyim?
  Çok uzun oldu kara bakmyn.çok tesekkur ederim

  YanıtlaSil
 135. Nihal Hn. mail adresim merbakar@gmail.com

  YanıtlaSil
 136. Merhaba Nihal ben,

  kapılarım sadece koyu renk vernikli (kızıla çalan) ve ben onları kırık beyaza boyamak istiyorum, fakat yorumları okudum kafam karıştı biraz, uzun süreli ve darbelere karşı dayanıklı olması için SU BAZLI boyamı SENTETİK boyamı olmasına lütfen öneride bulunur musunuz? şimdiden Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 137. Nihal Hn.
  Vernik üzerini hafifçe zımparalatıp. Üzerine kaliteli (Lux grubu) yağlı boya ile 24 saat ara ile 2 kat boyatın, sorun olmaz. (Dyolux, Marshall Lux)

  YanıtlaSil
 138. merhaba çok faydalı bir site. evde tadilat yaptırıyorum ve kapıları da yenilemek istiyorum. Marangoz pres kapılar (laminant kapı da olabilir) beyaz boya ile boyandığında güneş gören kısımlarının zaman içinde sararma yapacağını söyledi. Boya olarak poliüretan boya kullanıyormuş. Benim sorum şu: Beyaz boya marangozun dediği gibi zaman içinde sararır mı? Yoksa bu durum boyanın kalitesi ve işçiliğe göre değişir mi? İşçilik ve boya kaliteli olursa da sararma olur mu? Havvanur

  YanıtlaSil
 139. Havvanur Hn.
  Güneş görsün veya görmesin beyaz kapılar zaman içinde hafifçe sararmaya başlar. Kaliteli boyalarda bu daha geç olur. Tabi işçilik de fırça rulo izi kalmaması açısından önemlidir.

  YanıtlaSil
 140. Ben Hamza.
  Babamlarin kapi ve pencereleri ysklasik 20 yillik. Beyaz yagli boya ve çoğu yeri kavlamis dökülmüş ,tirnakla koparilabiliyor ve alttan ahşap görünüyor.
  Tekrar boyamak için tamamen boyayi sokmelimiyim? Nasil sokebilirim?
  Ahşap üstüne boyadan önce ne sürülür?
  Kullanabilecegim boya,rulo vs malzeme tavsiyenizi alabilir miyim?
  Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 141. Hamza Bey,
  Zımpara yapın, üzerini nemli bezle silin. 1 kat sentetik astar, 2 kat sentetik boya uygulayın. (1 parmak rulo, yarım kilo tiner, 2 numara kıl fırça)
  Kolay gesin.

  YanıtlaSil
 142. Merhabalar, ben Emre
  Aldığım yeni evin komple dış cephe kapı ve pencereleri soyulmuş, bazı yerleri çatlamış vb...
  Macun kısmını anladım fakat, pinotex ve vernik konusunu bir türlü anlayamadım.
  Diyelim ki çok harab olmuş kısmı 180 numara zımpara ile tamamen zımparaladım, çatlaklara macun doldurdum ve tekrar zımparalayarak pürüzsüz hale getirdim. Bunun üzerine ahşap koruyucu PİNOTEX denen malzemeden mi uygulayıp üstüne vernikleyeceğim yoksa doğrudan ahşap verniği mi uygulayacağım?

  Bir diğer sorum ise şu: pencerenin dış yüzeyi harap olmuş ama iç yüzeyi çok daha iyi durumda, iç kısmı çok incecik zımparalayıp bir kat vernik atmam yeterli mi olacak? Cevaplarınız için çok teşekkür eder saygılar sunarım.

  Emre

  YanıtlaSil
 143. Emre Bey,
  Pinotex zaten renkli ve verniklidir. Macun kuruduktan sonra 5-6 saat ara ile 2-3 kat uygulanır. Başka bir uygulamaya gerek kalmaz. Eskiden Renkli ahşap koruyucu üzerine vernik sürülüyordu şimdi hepsi bir arada. (Pinotex marka adıdır, vernikli ahşap koruyucu genel ismidir, kendinden renklidir.)Kolay yoldan şunu yapacaksınız: Zımpara ve macun işlemi bittikten sonra pencerenizin rengine yakın bir vernikli ahşap koruyucu alıp 2-3 kat uygulamanız yeterli. İç yüzey için dediğiniz gibi ince bir zımpara vernik yeterlidir. (Eğer rengi atmamış ise.)

  YanıtlaSil
 144. Merhaba, Tuğba ben;
  Yeni taşınacağımız evde tavanı ve sütunları koyu ceviz rengi ahşap veranda var.. Ben bunları beyaza boyamak istiyorum..
  1- nasıl bir yol izlemeliyim?(dış cephe olduğu için de dayanıklı olması şart tabii)
  2- hangi boya , cila , zımpara , fırça rulo vs. Isimleri ve numaraları kullanmalıyım..?


  Bir diğer konuda;
  Taşınacağımız evin bazıyerlerinde kahverengi ve cilalı lambiriler ve bunlarla birleşik ahşaplı camlı vitrinler var..
  Bunlarıda inci beyazı yada mat beyaza boyamak istiyorum.. Nasıl bir yol izlemeliyim???
  ( biraz kafam karıştı da açık ve net bir yol gösterirseniz sevinirim! )

  YanıtlaSil
 145. Tuğba Hn.
  * Dış Cephe için piyasada çok tutulan özellikle sizin için beyaz rengi de olan "Hickson Decor" ahşap koruyucularını kullanabilirsiniz. Bunu 2-3 kat kısa tüylü bir vernik rulosu veya sünger rulo ile uygulayın. Kenar kısımlar için 2-3 numara kaliteli bir fırça yeterlidir.
  ** Lambirileri rengi tamamen çıkana kadar zımparalayıp yukarıda bahsettim ürün ve uygulamayı aynen yapın veya parlaklık gidene kadar hafif bir zımpara yapıp mat beyaz yağı boya uygulayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 146. Merhabalar,
  Oldukça eski ,ahşabı görünen,özellikle alt kısımlarında ciddi zedelenmeler olan,vernikli,koyukahverengi ve beyaz çerçeveli kapılarımı ,değiştirme imkanım olmadığından,kırık beyaza dönüştürerek boyamak istiyorum.Boyası dökülen yerlere biraz daha iyi görünmeleri için ne yapabilirim?Hangi malzemeleri kullanmalıyım?
  Teşekkürler
  Yasemin

  YanıtlaSil
 147. Yasemin Hn.
  Dökülen yerleri ahşap tamir macunu ile düzeltin. Macun kuruyunca Polisan'ın x1 su bazlı boyası veya yağlı boya ile 2 kat boyayın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 148. Merhabalar ben kapilarimi su bazli ahsap boyasiyla kreme boyadim daha saglikli olmasi icin vernik attim yalniz vernigi yagli boya seffaf vernik aldim su bazl vernik boya maliyetinden yuksek oldu icin bi kac gun gectikten sonra kapilarim vernikledigim icin sarardi acaba ayni vernigi nasil kullanirsam sararma yapmaz

  YanıtlaSil
 149. Tuba Hn.
  Tam renksiz vernik Cam Cila (Parke Verniğidir.) Yat vernik kullanmış olabilirsiniz. Zımparalayıp tekrar vernikleyin.

  YanıtlaSil
 150. Size kapinin resmini yollamak isterdim ama nasip yollaniyor bulamadım zaten kapi sadece eşya tasirken boyasi bi kaç yerinden kalkti çizildi yani ayni boyayla boyamam yetrlimi cevabiniz için teşekkürler Muhammed lutfu

  YanıtlaSil
 151. Muhammed Bey,
  Çizikse macuna falan gerek yok boya çizik kalemleri ile tamir edebilirsiniz. Çok yıpranmışsa direkt boyayın.

  YanıtlaSil
 152. Benim kapilarim marangoz yapimi kahverengi rengini acik yapmak isituorum nasil yol izlemeliyim.boyacinin yuksek yaptiramiyorum lutfen yardimci olurmusunuz????

  YanıtlaSil
 153. Zeynep Hn.
  Kapılarınızı beyaz yağlı boya ile kuruma süresine dikkat ederek 2 kat direkt boyaya bilirsiniz.

  YanıtlaSil
 154. Hangi marka yagli boyayi onerirsiniz

  YanıtlaSil
 155. Zeynep Hn.
  Marshall Lux, Dyolux veya Polisan x1 olabilir.

  YanıtlaSil
 156. MERHABA BEN EVİMDEKİ DOLAPLARIM MDF KAPLAMA DOLAPLARDI BİR SİTEDE SENTETİK BOYA İÇİNE DERZ DOLGUSU KATILARAN BOYANILACAĞI YAZIYORDU VE BENDE AYNI UYGULAMAYI YAPTIM ÇOK GÜZEL OLDULAR YALNIZ BOYADIĞIM DOLAPLARIN BOYASININ UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI AÇISINDAN VERNİKLEMEM GEREKİYOR YAT VERNİĞİNİN DAHA DAYANIKLI OLDUĞUNU DUYDUM YALNIZ SENTETİK BOYA ÜZERİNE SELÜLOZİK BOYA UYGULANAMIYORMUŞ BAŞKA BİR SİTEDE İSE YAT VERNİKLERİNİN BEYAZ BOYANAN OBJELERİ SARARTTIĞINI OKUDUM YAT VERNİĞİNİN ÜZERİNİ OKUDIĞUMDA İSE SARARTMAZ YAZDIĞINI GÖRDÜM YALNIZ YAT VERNİĞİNİN SENTETİKMİ YOKSA SELÜLOZİK Mİ OLDUĞUNU SATAN ARKADAŞTA BİLMİYOR NETTE ARAŞTIRDIM ÜZERİNDE CUPRİNOL WOOD ART SOLVENT BAZLI YAZIYOR ACABA SENTETİK BOYA ÜZERİNE VERNİK OLARAK UYGULANABİLİR Mİ?

  YanıtlaSil
 157. Nehir,
  Yat verniği sentetiktir. Hafifçe kızartabilir. Esas tam şeffaf olan cam cila (parke verniği
  )dir. Sentetik boya üzerine vernik iyi tutmaz rengi kaçarsa tekrara boyanır.

  YanıtlaSil
 158. Merhaba benim kagitlari kahverengi acik renge boyamak Istiyorum yardimcin olurmusunuz

  YanıtlaSil
 159. (Yorumlara isim yazalım.)
  Duvar kağıdınızı su bazlı silikonlu ipek mat veya yarı mat boya ile boyayın.

  YanıtlaSil
 160. Ben arslan evimin kapilari vernikli acik renge boyamak ist.sirasiyla hangi islemleri yapmam gerekir ve astar ve boya ne onerirsiniz.birde zimparayi makine ili mi yoksa elle yapsam yeterli olur mu tesekkurler

  YanıtlaSil
 161. Arslan Bey,
  Açık renk verniğe dönüştürecekseniz rengi gidene kadar iyice zımpara yapmalısınız. Yağlı boya yapacaksanız hafif bir zımparadan sonda isteğe bağlı olarak 1 kat sentetik astar 2 kat da boya uygulanması gerekir. Zımpara makinesi kullanamazsanız takozlu el zımparaları daha kolay olur..

  YanıtlaSil
 162. Merhaba,
  tüm sorulara cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederiz, çok faydalı bilgiler ediniyoruz.
  Ben Eskitme kahverengi yemek odası takımımı boyamak için Polisan X1 su bazlı parlak boya aldım. Sehpayla başladım ve 1-2 saat bekleyerek 5 kat sürdüm. Çok güzel kapattı ancak yüzeyi pütürlü oldu. Öğrenmek istediğim;
  1- bu pütürlüğü gidermek için ne yapabilirim (zımpara?/ sprey vernik?/bir kat daha boya?)
  2- ben sünger rulo fırça kullandım ama başka fırça mı kullanmalıyım.
  Kısacası diğer büyük parçaları daha iyi boyayabilmek için gerekli adımları ve kullanmam gereken fırçaları ayrıntılı bir şekilde yazabilir misiniz?

  İlginiz için çok teeşkkür ederim, işlerinizde başarılar...
  Işıl

  YanıtlaSil
 163. Işıl Hn.
  Yüzeyin zımparalanması boyanın veya astarın iyi yapışması ve düzgün bir yüzey elde etmek için gereklidir. 1 kat geçiş astarı güzeyi daha düzgün hale getirip boyanın da iyi yapışmasını sağlayacaktır. Çok kısa tüylü parmak rulo kullanın.

  YanıtlaSil
 164. hayırlı akşamlar.
  Pencere ve kapılarım vernikli.Ben renk verip cilalamak istiyorum.Nasıl bir işlem ve hangi ürünleri almam gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 165. (Yorumlara isim yazınız.)
  Renk değişimi yapacaksanız iyice zımparalayın. Biraz koyu veya benzer renk yapacaksanız hafifçe zımparalayın. Üzerini nemli bezle silin. 5 saat ara ile 2-3 kat yeni renkli vernikli ahşap koruyucunuzu uygulayın.

  YanıtlaSil
 166. Mrhaba ham ahsap raf alip boyamak istiyorum.60×50 capinda daha once hic yapmadim.boya olarak ne almaliyim astar almalimiyim yapmam gerekenleri soleyebilir misiniz???(hande)

  YanıtlaSil
 167. Hande,
  (Kaplama raf olmaması gerekir.) Doğal çizgili ahşap görünümü istiyorsanız vernikli ahşap koruyucu. 5 saat ara ile 2-3 kat. Düz bir görünüm istiyorsanız. Yağlı boya ile boyaya bilirsiniz. 24 saat ara ile 2-3 kat. Raf küçük ise astara gerek yok yağlı boyanın kendisini de astar olarak kullanabilirsiniz. Büyükse sentetik astar kullanın. (Her iki boyayı kısa tüylü parmak rulo ile uygulayın.)

  YanıtlaSil
 168. Merhaba,
  Şu anda boyacı tutup evi boyatmaya durumum yok. Evi ben boyayacağım. Kapılarımız yağlı boya ile boyanmış. Ben boyasam fırça izi kalır mı? Zımparaya gerek var mı? İlla usta birinin yapması gereken bir iş mi?

  YanıtlaSil
 169. Emre Gül,
  Kendiniz de boyayabilirsiniz. Kısa tüylü parmak rulo, kenarlar için de 3 numara yağlı boya fırçası kullanın.

  YanıtlaSil
 170. Merhabalar benim size birkaç sorum var.öncelikle bizim banyo tavanı betonu dökülmüş demirleri gözükür bir vaziyette ve daha az maliyetle kendimiz yapmak istiyoruz sizden bunun için yol göstermenizi rica ediyorum.Diğer sorum da kapılarımız 25 senelik beyaz ortası uzun camlı ama rengi gitmiş durumda artık.onu yine yakın tonlara boyayıp yeni bir görüntü kazandırmak için zımpara yapmak gerekir mi bide mevcut olan camı çıkartıp yeni cam taktırmak istiyorum mümkünmüdür ? Şimdiden teşekkürler ismim nazlı

  YanıtlaSil
 171. Nazlı Hn.
  Saten alçı veya en kolay yoldan su bazlı iç cephe duvar macunları ile tamiratını yapın, kuruyunca astar ve boya uygulayın. * Kapıların camı değişir tabi. Camcılar halleder. Boyada dökülme, soyulma varsa zımpara yapın. 24 saat ara ile 2-3 kat yağlı boya ile boyayın.

  YanıtlaSil
 172. Adım Murat. Ahşap kaplama mobilyalarımı ince bir zımparadan sonra polisan x1 ile 6 saat arayla 3 kez boyadım ve o iğrenç kahve rengi hala belli oluyor. Evimizde ikiz bebeklerimiz var. Bu boya işinin biran önce bitmesini istiyorum. Acaba üstüne sentetik boya kullansam daha sonra da vernik. Olabilir mi? (Beyaza çeviriyoruz bu arada rengini)

  YanıtlaSil
 173. Murat,
  Sentetik panel kapı boyası kullanın. Permolit'in var. Üzerine bir şey gerekmez.

  YanıtlaSil
 174. Merhaba bnm evindeki kapilar ahşap acik kahve renginde vernikli parlak ben bunlari beyaz yapmak istiyorum nasil yapabilirim zimpara yapmadan

  YanıtlaSil
 175. (Yorumlara isim yazalım.)
  Boyanın iyi yapışması için hafifçe zımparalayın. 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya ile veya polisan x1 su bazlı boya ile boyayın.

  YanıtlaSil
 176. İyi calismalar. Dairemizin celik kapisinin boyalari dokuldu. kotu bir goruntu olusturuyor. nasil hangi boya ve firca kullanmam gerekli kolay gelsin

  YanıtlaSil
 177. Volkan,
  sitemizin arama mtorundan "çelik kapı nasıl boyanır" konusuna gidebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 178. Kolay gelsin adim firat amerikan kapilarin ustune direk su bazli panel kapi boyasi atilirmi,zimpara atarsak cizilmeler olusurmu tesekkurler

  YanıtlaSil
 179. Fırat,
  Zımpara yapmadan direkt su bazlı boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 180. Merhaba ben dilan simdiden teşekkür ler bende evde küçük bir sehpa boyadım yorumlarınızı bakarken astar boya demişsiniz biraz aciklarmisiniz astar boya nasıl oluyor ne tür mobilya ya yapılır

  YanıtlaSil
 181. Dilan Hn.
  Astarlar birbirine benzese de farklı farklı amaçlar için üretilmiş astarlar vardır.Boyanın iyi yapışmasını sağlamak, eski rengi kapatmak, düzgün bir yüzey oluşturmak için kullanılır. Yani doğru astar yüzeye göre şeçilir. Bazen boyanın kendisi de bir çeşit astar olarak kullanılır. Örneğin : Sehpanız kaplama ise boya iyi yapışamaz, bu nedenle boyanın iyi tutmasını sağlayan geçiş astarı (transfer astarı) kullanılabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tesekkurler yatak odamin mobilyası kaplama boyamak istiyorum kendi rengi kahve bende beyaza boyamak istiyorum zımpara şartmi yada ne yapmam gerek

   Sil
 182. Dilan Hn.
  Zımpara şart ama kaplama üzerine zımpara çok zor oluyor. İnce bir zımpara ile kaplamanın üzerini çizmeyi başarabilirseniz boya iyi tutar. 1 kat geçiş astarı da boyanın iyi yapışmasını sağlar. Astar iyice kuruduktan sonra da yine kuruma süresine riayet ederek 2 kat boyanızı uygulayın. 2-3 numara fırça köşeler için 1 (10 cm) parmak rulo kullanın. Polisan x1 su bazlı boya kullanabilirsiniz. (Yarımatı fazla rulo izi yapmaz.)

  YanıtlaSil
 183. selamlar. Duvara 90 cm yüksekliğinde ahşap kaplamayapmak istiyorum. ham mdf yi beyaza boyamak istiyorum. Parlak yada lake olmasına gerek yok . normal beyaz olsa yeter. ham mdf yide zımparalamama gerek var mı? boya için nasıl bir yol izlemeliyim.

  YanıtlaSil
 184. Gökmen Bey,
  Zımparaya gerek yok, sadece boyanızı katlar arası kuruma süresine uyarak 2-3 kat uygulayın.

  YanıtlaSil
 185. Merhaba, ev tadilat olayına giriştik 20 yıllık kapıları değiştirelim dedik 4000 tlden ucuza iyi kapı yok, Kapılarımız beyaz yağlı boya tank zımpara ile az birşey zımparaladım ağaç çıkıyor Ben bu kapıları nasıl yeni hale sokabilirim, Kapı kollarını değiştirecem, Bosch PFS 3000-2 AllPaint Boya Tabancası alsam bu tabancayla yağlı boya yapabilirmiyim rulo ve fırçadan daha güzel boyar mı ?

  YanıtlaSil
 186. Fatih Bey,
  Boya tabancası veya zımpara makinesi şart değil, iyi bir boyama için uygun boya fırça ve rulosu yeterli. Köşeler için 2 numara kaliteli bir kıl fırça, düz yüzeyler için de kısa ipli parmak rulo kullanın. (Rulo dekor marka olabilir.) Boyama öncesi 1 kat da astar uygularsanız iyi sonuç alırsınız.

  YanıtlaSil
 187. Yanlış hatırlamıyorsam siz astar için Sentetik astar önermiştiniz, boyacı su bazlı astarönerdi ikisi arasında fark var mıdır ?

  YanıtlaSil
 188. Fatih Bey,
  Sentetik boya kullanılacaksa sentetik astar, su bazlı boya kullanılacaksa su bazlı astar kullanılabilir.

  YanıtlaSil
 189. Eski beyaz kapıların boyanması, önce zımpara yapacağım, pürüzleri alıp yüzeyi matlaştıracağım. Sonra Sentetik astar atacağım.

  Soru 1 : Sentetik astarı zımparalamak gerekir mi ?

  Soru 2 : Sentetik astarı 1 kat atmak yeterli mi ?

  soru 3 : Ahşap beyaz kapılarda Kaliteli ahşap beyaz boya var mıdır ?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 190. Fatih Bey,
  Astarı zımparalamanıza gerek yok, düz bir zemin oluşur, 1 kat astar yapmak yeterlidir. 3. Soruyu pek anlamadım. Galiba kaliteli bir boya soruyorsunuz. Blinen markaların lux grubu sentetik boyalarını kullanabilirsiniz. Dyolux, Marhall Lux gibi.

  YanıtlaSil
 191. hızlı cevaplar için teşekkürler, Bosch 5000 isminde bir boya tabancası aldım ( hobi amaçlı ) Yağı boya kapılarım var 90 lardan kalma üzerine sentetik astar ve yağlı boya vurmayı düşünüyordum az önce araştırınca su bazlı boyaların olduğunu gördüm, elimde ki makinayla yağlı boya mı atmamı tavsiye edersiniz yoksa bu su bazlı boyalar uygulanabilirse güzel olabiliyorsa zahmet olmazsa aşamalarını söyleyebilirmisiniz ? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 192. Fatih Bey,
  En pratik 1 kat sentetik astar kuruyunca 1 kat boya yine bu kat kuruyunca 1 son kat boya yapın. Tabanca ile yapacaksanız kapıları sökmenizi tavsiye ederim. Su bazlı da yapsanız kapılar sökülüp dışarı çıkmazsa içeride boyanın toz bulutu olur.

  YanıtlaSil
 193. Teşekkürler Apartmanın, Çatı arası var bu iş için çok uygun orada yapacağım ama yağlı boya mı su bazlı mı yapsam karar veremedim. Fotoğraf ekleyebilsek çok güzel olurmuş....

  YanıtlaSil
 194. Selam ben dilan daha öncede yazmıştım Yardımınız için çok teşekkür ederim ama bir ricam daha var su bazlı boya demiştiniz boya yi buldum ama su bazli bazli vernik bulamıyorum lütfen yardım edin evde boyayacagim rulo ile yapacam

  YanıtlaSil
 195. Dilan Hn.
  Su bazlı vernik Dyo ve Polisan'ın var. Büyük yapı marketlerden veya internetten bulabilirsiniz. (Bauhaus'larda var.)

  YanıtlaSil
 196. Merhaba ben mehmet bir şömine yaptırdım tuğladan benim size sorum bu şöminenin doğal görümümü bozmadan toz ve kirlerden korumak için ne gibi boya vernik kullanmam gerekiyor şunu da söyleyeyim tuğlalar ateşten uzak ısı pek temas etmiyor bilgilendirir seniz memnun olurum

  YanıtlaSil
 197. Mehmet Bey,
  Taş emprenyesi veya verniği kullanmanız gerekiyor. Bauhaus gibi büyük yapı marketlerde var.

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama