Sitemize hoş geldiniz... www.techrehber.com

YAĞLI BOYANIN ÜSTÜNE PLASTİK BOYA OLUR MU, YAĞLI BOYANIN ÜSTÜNE SU BAZLI BOYA OLUR MU, YAĞLI BOYANIN ÜZERİNE SİLİKONLU BOYA YAPILIR MI?


     Hangi yüzeyde uygulanmış olursa olsun (metal,duvar,ahşap) yağlı boyanın üzerine direkt su bazlı boya uygulanmaz. Yağlı boyadan su bazlı silikonlu ve plastik boyalara geçişlerde zemine ince zımpara atılarak zemin toz, kir ve yağdan arındırılmalıdır. Ardından üzerine 1 kat geçiş astarı (dönüşüm astarı) uygulanır.
    Bu astarı yapı marketlerde ve hırdavatçılarda geçiş astarı veya transfer astarı adında rahatça bulabilirsiniz. Astar tamamen kuruduktan sonra boya iyi bir sonuç için 2 kat uygulanır.
    Astarsız yağlı boyanın üzerine yapılan su bazlı silinebilir ve plastik boyalar iyi tutunamaz, bir süre sonra resimdeki gibi çatlama ve kabuklanma yapar.

264 yorum:

 1. Selamlar bu konuya değinmek istiyorum.Dyo Teknoplast boyanın geçiş astarı kullanılmadan. yüzey iyice zımparalandıktan sonra. 2 kat halinde uydulandıgını duymuştum?kutu üzerinde de aynen bu şekilde yazıyor...

  YanıtlaSil
 2. Evet haklısınız. Teknoplast diğer su bazlı boyalardan biraz farklıdır. İçinde teflon katkısı vardır. Hatta zımpara yapmadan bile direkt yağlı boyanın üzerine yapanlar bile var. Yine de kendi evinizi boyayacaksanız boyanın uzun ömürlü olması, daha iyi yapışması ve birkaç sene sonra kabarma olmaması için üşenmeyip geçiş astarı atmakta mutlaka fayda var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam mobilya boyacisiyim maun rengi beyaza dönecek ama üste maun rengi gölge gölge kusuyor çözümü varmi

   Sil
  2. Zımpara gerekiyor. Zımpara yapamadıysanız 1-2 kat örtücü astar veya geçiş astarı uygulayın.

   Sil
 3. merhaba. yağlı boya üzerine plastik boya kullanacağım, fakat benim zımpara yapmam mümkün değil. zımpara yapmmadan geçiş boyasını 2 kat vurmam yeterli olur mu?

  YanıtlaSil
 4. Zaten ustaların çoğu yağlı boya üzerine direkt geçiş astarı yapıyor. Ama olması gereken astardan önce ince bir zımpara. Genellikle zımpara yapılmadan astar uygulaması da bir sorun çıkarmıyor.

  YanıtlaSil
 5. iyi günler.benim size sormak istediğim,dyo dinamik ipek mat,teknoplast ipek mat ve dyo nano ipek mat tan hangisinin daha iyi silinebilme özelliğinin olduğudur?kömür sobalı ve duvarları sürekli sorun çıkartan bir evde oturduğum için her sene boya yapmak zorundayım.tiner bazlı boyanın üzerine geçiş astarı sürmeden,yukarda saydığım hangi boyayı kullanabilirim.teşekkürler.ebru

  YanıtlaSil
 6. Silinebilme özelliği açısından saydıklarınızdan en iyi boya dyo teknoplastdır. Ayrıca bazı ustalar geçiş astarı kullanmadan bu boyayı yağlı boya üzerine kullanıyor. Geçiş astarı uygulaması boyanın kabarmaması, iyi yapışması açısından önemlidir. Geçiş astarı yapmayacaksanız en azından duvarı hafifçe zımpara yapmanızı öneririm.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba aracımın jantını akrilik mat siyah sprey boya ile boyadım, amcak boya kuruyunca istediğim matlıkta olmadı. Başka markanın tam mat spreyini buldum ancak boya selülozik, selülozik boya akriliğin üzerine tutarmı, ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
 8. Selülozik sprey akrilik üzerine tutar herhangi bir sıkıtı olmaz.

  YanıtlaSil
 9. 8 ay önce mutfak dolabını boyatmıştık sanırım yağlı boya ile boyamışlardı bir kaç maddede eklemişlerdi içine ama ne olduğunu bilmiyorum 8 aydır hiç bir şey olmadı dolaplarımı silinmesi falan gayet kolaydı ama ben simdi renk değiştirmek istiyorum acaba tekrar yağlı boya yapsak üzerine olurmu?

  YanıtlaSil
 10. Yağlı boya olur ama daha önce sentetik astar uygularsanız daha sağlıklı bir yüzey elde etmiş olursunuz. Bir de parlak yağlı boyalar fırça, rulo izi bırakabilir. Yarımat veya mat boyalarda daha az fırça rulo izi belli olur. Sıradan bir yağlı boya değilde markaların lüx grubunu tercih edin.

  YanıtlaSil
 11. MERHABA. BENDE EV BOYATACAM. YAĞLI BOYADAN PLASTİĞE DÖNECEK. USTA MARSHALL SİLİKONLU BOYA ALMAMI SÖYLEDİ. DÖNÜŞÜM ASTARINDAN BAHSETMEDİ. MARSHALL SİLİKONLU YETERLİ OLACAKMIDIR??

  YanıtlaSil
 12. Mutlaka geçiş astarı kullanılmalıdır.(Transfer astarı) Marka ne olursa olsun yağlı boyadan su bazlı boyalara geçişte (plastik dahil) geçiş astarı kullanmazsanız duvardan boya akar, yapışmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba dogalgaz borularini silikonlu boya ile boyadim ama pad lekeleri kaybolmuyor be yspabilirim

   Sil
 13. merhaba bende evimi tiner bazlı saten boyadan su bazlı saten boyaya çevirmek istiyorum.su bazlı boya daha sağlıklı diye.fakat bu geçiş astarını uygulayınca onun altında yine tiner bazlı boya kalacak ve yine duvardan hava geçişi olmayacak diye düşünüyorum yani su bazlıya geçmemin hiçbir espirisi olmayacak.birde bana kalia ipek mat veya kalia mat boyayı tavsiye ettiler sizce bu boyalar iyimi hakkaten kendi kendini temizleme diye bişey varmı?

  YanıtlaSil
 14. Doğru, hava geçişi olmayacak. Bu nedenle önce makina ile yağlı boyanın üzeri zımpara yapılabilir.
  Duvarı silecekseniz Kalia ipek mat, sizin için hava alması daha önemli ise kalia mat alabilirsiniz. Kendini temizleme demeyelim de renkleri canlı kalıyor diyelim. (Kendi görüşüm.)

  YanıtlaSil
 15. selamlar evimin yağlı boyalı amerikan kapılarını su bazlı plastik boya ile boyamak için nasıl yöntem uygulamalıyım

  YanıtlaSil
 16. (Lütfen İsim Yazın)
  Hafif bir zımpara, ardından 1 kat geçiş astarı uygulayın. Sonra da isterseniz su bazlı panel kapı boyası, isterseniz başka bir boya yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 17. verdiğiniz bilgiye teşekkürler kapılarımı nasıl bir zımpara uygulacağım ve su bazlı boyayı fırça ile mi uygulacağım

  YanıtlaSil
 18. (İsimleri yazalım lütfen)
  İnce bir zımpara, 120 numara olabilir. Köşe, kasa, girinti ve çıkıntılarda fırça, düz yerlerde kısa tüylü rulo ile yapın.

  YanıtlaSil
 19. selam ben iş yerinde su bazlı boyayla çalışıyorum boya çalıştığım süzgece yapışıyor kuruduktan sonra temizlenmesi mümkün olmuyor onlemek için kullandığım süzgeci yağlı boyayla boyasam üzerine su bazlı boya yapışırmı

  YanıtlaSil
 20. (Lütfen İSİM yazalım.)
  Yağlı boya da dayanıklı olmaz. Su bazlı boya ile işiniz biter bitmez tel fırça yardımı ile sıcak suda yıkayın.

  YanıtlaSil
 21. PEKİ PLASTİK BOYA ÜZERİNE YAĞLI BOYA VURSAK DUVARDA HERHANGİ BİR SIKINTI OLUR MU ACABA...

  YanıtlaSil
 22. Plastik boya ile boyalı duvarınızda çatlama, kabarma gibi sıkıntılar yoksa direkt yağlı boya ile boyaya bilirsiniz. Aksi halde uygulama yapılırken rulonun üzerine plastik boya parçaları yapışır.

  YanıtlaSil
 23. Merhabalar Eski ahşap bir dolabım var, iş bilmeyen bir marangoza denk geldim. Ve dolabımı mahfetti, gerekli yerleri macunlayıp zımparalamış ve kendince boyamış fakat boya o kadar kötü yapılmış ki macun lekeleri hatta yer yer ahşabın rengi bile gölge şeklinde belli oluyor. Kendim Su bazlı akrilik boya yaparak hiç değilse homojen bi görüntü olsun istiyorum. Yapı markette ki boya ustasının söylediği kadarıyla yarı mat Yağlı boya kullanılmış dolapta. Şimdi Su bazlı Akrilik boyaya geçiş için ne yapmalıyım. Teşekkürler Zülfü

  YanıtlaSil
 24. * Su bazlı akrilik boya kullanmadan önce 1 kat geçiş astarı uygulamalısınız. Kuruduktan sonra ise 2-3 boya yapmalısınız.
  * Ya da macun izlerini kapatmak için akrilik değilde yine yağlı boyadan devam edebilirsiniz. 1 - ya da 2 kat sentetik astar uygulayın. (24 saat ara ile) Sonra da yine 24 saat ara ile 2-3 kat yağlı boya yapın. (Yağlı boya da Marshall'ı tercih edebilirsiniz.)

  YanıtlaSil
 25. Merhaba,ben evimi boyattım.Yağlı boyalı kapılarımın üzerine plastik boya geldi ve nasıl çıkaracağımı bilmiyorum.Yardımcı olur musunuz?Rukiye Akgün

  YanıtlaSil
 26. Rukiye Hn,
  Plastik boya yani silikonsuz boya ise sıcak su ile bulaşık süngerinin sert tarafı ile ovalayın. Çıkmazsa sentetik tiner kullanın.

  YanıtlaSil
 27. Maalesef silikonlu boya imiş.Aynı yöntem işe yarar mı peki?R.Akgün

  YanıtlaSil
 28. Biraz daha fazla uğraşacaksınız. Bulaşık süngerinin sert tarafı veya sert bir bez ile sentetik tiner yardımıyla ovalayın. (Selülozik tiner kullanmayın)

  YanıtlaSil
 29. merhaba,mdf dolaplarımı boyamak istiyorum,zımparalamadan ve astar boya çekmeden boyamam mümkün mü,öyle uygulanan boya yok mu?

  YanıtlaSil
 30. Mdf kaplama ise boya iyi tutunamaz. En azından astar gerekir. Kaplama değilse yağlı veya lake ile boyanabilir.

  YanıtlaSil
 31. Merhaba yagli boya olan duvarlarimi bir kat marshall gecis astariyla boyadiktan sonra polisan elegans boya vurdum ancak catlaklar olustu ne yapmaliyi yardimci olursaniz minnettar olurum. Not: gecis astarindan once cok saygi deger boyaci arkadaslar zimpara yapmadilar ayrica gecis astarinda bir boyamdan once bir gariplik oldugunu soylediler buna raagmen vurdular ve sonuc ortada. En kisa zamanda cevabiniz bekliyorum simdiden tesekkur ederim. Murat.

  YanıtlaSil
 32. Murat,
  Astarınız bozuk olabilir. Ayrıca astardan önce hafif bir zımpara iyi olurdu.
  Şimdi hafif bir zımpara yapıp, üzerine geçiş astarı çekip, tekrar boyamanız gerekecek.
  (Astar iyice kurusun.)

  YanıtlaSil
 33. Su bazlı boyanın üzerine astar yapıp üzerine sedef boya uygulaması yaptık fakat astar boya alacaktı oldu kestirme yaptığımız yerler daha beyaz diğer yerler daha açık oldu şimdi ne yapabiliriz

  YanıtlaSil
 34. (Yorumlara isim yazalım.)
  Sedef boya nın altına en iyi plastik boya olur. Fırça rulo izi bırakmaz, efektler daha iyi çıkar.

  YanıtlaSil
 35. benim sorum aynı evde 20 yıldır oturuyoruz geçen sene ilk defa plastikten yağlı boyaya geçiş yaptık ve evde küf oluştu 2 duvarda tekrar nasıl plastik boyaya geçerim yada küften kurtulmak için ne yapabilirim teşekkürler

  YanıtlaSil
 36. (Yorumlara isim yazalım.)
  Yağlı boya terleme ve küfe en müsait boyadır. Duvarların nefes almasını engeller. Bu yüzden üzerine astar yapıp plastik de uygulasanız küfü artık engelleyemezsiniz. (Kazınması gerekir.)

  YanıtlaSil
 37. merhaba ben okan evi boyatmayı düşünüyoruz ev yağlı boya nasıl bir boya uygulayalım tekrar mat yağlı boya yapsak olurmu tşk.

  YanıtlaSil
 38. Okan,
  Kısayoldan tekrar yarı mat yağlı boya yapabilirsiniz. Çünkü herhangi bir astara gerek yok. Fakat kokusu birkaç gün geçmez, uygulaması zordur. Siz yapacaksanız ve usta değilseniz geçiş astarı ardından su bazlı saten boyayı öneririm.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 39. slm ben sunta lam üzerine mat beyaz su bazlı akrilik boya uygulaması yaptım ancak silerken izler kalıyor ben bunun üzerine projektörle yansıtma yapıyorum.Boya geri yansıma yapmıyor o yönden memnunum ancak dediğim gibi silerken iz bırakıyor buda görüntü kalitesini bozuyor sentetik boyaya geçiş yapmak istiyorum yine aynı renkte uygulayabilirmiyim üzerine ve bu boya geri yansıtma yaparmı su bazlıdaki gibi geri yansıma yapmadan kullanabilirmiyim önerileriniz nedir teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 40. (Yorumlara isim yazalım.)
  Su bazlı silikonlu boyalarda en iyi ipek mat ve yarı mat boyalar silinebilir fakat dediğiniz gibi parlama yapar. Mat boyaların silinmesi her zaman zayıftır, bu yüzden iz kalıyor.
  Zaten size sadece yağlı boya kullanmak kalıyor. Tam mat yağlı boya kullanın. Yansıma yapacağını zannetmiyorum, temizliği de rahattır.

  YanıtlaSil
 41. verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim ancak bulunduğum yerde parlak sentetik boyalar var mat boya maalesef bulamadım bana sentetik astar kullanmamı öneriyorlar sizcede bu şekilde parlama yapmadan kullanabilirmiyim ve astarda aynı son kat boya gibi silinebilir mi? sorunsuzca.

  YanıtlaSil
 42. Astar geçici iş görür. Son kat boya değildir, bu nedenle çabuk kirlenir son katta olduğundan dayanıksız olabilir. Büyük yapı marketlerde mat sentetik boya bulabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 43. Niyazi, slm en son mesaj yazmıştım mat sentetik boya ile ilgili ancak dediğim gibi hiç bir yerde mat sentetik boya bulamadım ipek mat su bazlı silikonlu alsam nasıl olur acaba? ipek mat yarı mattan biraz daha mat bildiğim kadarıyla buda ışığı geri yansıtma yaparmı bulabilirsem açık gri rengini almayı düşünüyorum yada dış cephe silikonlu boyalar nasıl iç cephede kullanabilirmiyim?sizi sürekli rahatsız ediyorum ama lütfen bi yardımcı olun son olarak ipek mat gri bulamazsam beyazı nasıl olur.

  YanıtlaSil
 44. Niyazi Bey,
  Dediğiniz gibi ipek mat boya daha mattır. Bence biraz sentetik astarla karıştırıp biraz daha matlaştırabilirsiniz. Dış cepheyi tavsiye etmem.

  YanıtlaSil
 45. mrb ben samet.iş bilmeyen bir boyacı saten boyanın üzerine plastik boya yapmış astar kullanmadan.şimdi duvarlarım sert bir cısım değdiğnde çiziliyo soyuluyo.başka bikaç boyacıya sordum kabaran yeri kazı dönüşüm astarı sür ve boya dedi ama ben endişeliyim sonuçta olan olmuş astar ona ne yapacak diye düşünüyorum kendimce haklımıyım bilmiyorum yardımınıza ihtiyacım var.teşekkürler


  YanıtlaSil
 46. Samet Bey,
  Kabaran yerleri zımparalayın 1 kat geçiş astarı veya 1 e 7 inceltilen binder astar kullanın. Sonra 2 kat boyanızı yapın. astar bir çeşit tutkal görevi görür.

  YanıtlaSil
 47. merhaba ben aracımın torpido - gögğüslük kısımlarından bazı yerlerini boyamak istiyorum. bunun için hepsini sokup zımpara sonra astar atıp boyamak cok zor geliyor. sökerken zarar verme korkusu var malum. ve boyayacağım alanlar cok az. sökmeden direk zımparasız boyama imkanım var mı? varsa hangi boyayı kullanmalıyım. yada ne şekilde bir işlem yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim iyi günler

  YanıtlaSil
 48. (Yorumlara isim yazalım.)
  En basit yolla sprey ile boyama yapabilirsiniz. Camları açın, boyanın diğer yerlere bulaşmaması için kağıt bant kullanın. 1 kat sprey astar, 2 kat da ısıya dayanıklı sprey kullanın. katlar arasında 20-30 dk. bekleyin.

  YanıtlaSil
 49. Hüseyin Uçar,
  Saten boya ile boyanmış koridorumuzda kabuk kabuk kalkmalar oldu. Kabukları spatula ile sıyırınca bayağı geniş alanlar oluştu. Bu alanlara saten alçı yaptım, zımparaladım, saten boya ile boyadım. Ama kazınan yerin izi belli oluyor. Çözüm önerebilir misiniz? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 50. Hüseyin Bey,
  Tamir gören yerleri önce örtücü astar ile boyayın. Kuruyunca Bütün duvarı örtücü astar ile boyayın. Bu da kuruyunca 2 kat boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 51. Merhabalar, tiner bazlı saten boyamın üzerine yeniden herhangi bir boyayla boyamak istiyorum ne yapmam gerekir? Geçiş astarı ya da zımpara lazım mı? Ayrıca tiner bazlı saten boyanın üstüne duvar kağıdı yapabilir miyim?

  YanıtlaSil
 52. (Yorumlara isim yazalım.)
  Tiner bazlı boyalardan sonra ince bir zımpara ardından 1 kat geçiş astarı astar kuruyunca da 2 kat su bazlı boya yapılır. Sentetik bazlı boyalı duvar yüzeyine duvar kağıdı yapılacaksa yine duvara geçiş astarı uygulanır.

  YanıtlaSil
 53. İbrahim
  Merhaba ben Bi konuda yardım istiyorum bu yazılanlarda yağlı boya denilen boya silinebilir silikonlu boya mı acaba.
  Birde ben plastik boya üzerine astar atmadan silikonlu boya ya çevirdim ileride sıkıntı olurmu.
  Astar atmadan boyama yapıla bilir mi.
  Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 54. İbrahim Bey,
  Yağlı boya denilen boya silikonlu değildir. Sentetiktir, tiner bazlıdır. Plastik üzerine astar atmadan silikonlu boya uygulanabilir, fakat önerilmez. İlerde çatlama soyulma olabilir. Astar her zaman iyidir.

  YanıtlaSil
 55. Merhaba;
  evimin salonuna sedef boya yaptırdım... Daha doğrusu, usta(!) boyayı uygulayamadı. Sonuç olarak salonu berbat ötesi bir hale getirdi. Beğenmediğimi söyleyince bana sinirlendi ve işimi öylece yarım bıraktı. (Hikayem aslında çok uzun). Ben de başka usta ile anlaşıp duvara 2 kat zımpara yapıp 1 kat geçiş astarı uygulayıp sonrasında 2 kat normal boya uygulatıyorum. İş şu an yapım aşamasında. Acaba izlediğim yol doğru mu? İlginize sonsuz teşekkür ederim.
  İlyas Karagöz. ÇORLU/TEKİRDAĞ

  YanıtlaSil
 56. İlyas Bey,
  Duvar pürüzsüz düzgün olana kadar zımpara yaptırın. 1 kat geçiş astarı uygulatın, astar kuruyunca 2 kat normal boya yaptırın.

  YanıtlaSil
 57. merhaba. yağlı boya üzerine direk su bazlı boya kullandım. zımpara veya geçiş astarı kullanılacağını bilmiyordum. duvara ufak bi dokunuşta çizilip soyulmalar oluyor.direk geçiş astarı yapıp tekrar boyamam yeterli olurmu ?

  YanıtlaSil
 58. Merhaba. Evi yaklaşık iki hafta önce yağlı boya yaptırdık ama evde çatlamalar başladı bunun sebebi nedir ve nasıl önlenebilir şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 59. (Yorumlara isim yazalım.)
  soyulan yerleri mümkün olduğunca soyun, zımpara yapın. Sonra üzerine 1 kat geçiş astarı uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 60. Zeminden kaynaklı çatlamalar olabilir. Ayrıca tiner yaklaşık %10 ilave edilmeli ve 2.kat 24 saat sonra yapılmalıdır.

  YanıtlaSil
 61. Salih,
  Merhaba, mdf yi su bazli panel kapi boyasi ile boyamak istiyorum, sanirim once su bazli mdf astari atmam gerekiyor, bu astar nasil atiliyor, bi teknik varmi,
  Yoksa firca ile direk boyuyor muyuz??

  YanıtlaSil
 62. Salih Bey,
  1 kat fırça veya rulo ile astarınızı atın. Kuruyunca 2 kat boya yapın.

  YanıtlaSil
 63. slm ben mesut plastik boyadan su bazlı silikonlu boya için zemin hazırlığı ve nasıl bir astar boya kullanmayalım.Birde silikonlu boya hangi rulo ile yapılır.Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 64. Mesut Bey,
  1 kat binder astar (poliizolan)uygulayıp 2 kat boya yapmanız yeterli. Önce saten alçı veya zımpara ile ile yüzey bozukluklarını giderin. Duvar yüzeyi saten alçılı ise kısa tüylü Rulo ile yapın. (Genellikle kırmızı saplı olur.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil

 65. Merhabalar, evimin salonu yağlı boya iken sonradan boyacı ustasına plastik boya ile boyatmıştık. boyanın üzerinden fazla zaman geçmeden bazı yerlerde boya tutmama oldu. sanırım bahsettiğiniz geçiş astarını kullanamdığından. şimdi duvarın %80 ni plastik boya bazı yerleride soyulduğundan yağlı boya gözükmekte. ben ise duvar kağıdı yaptırmayı düşünüyorum. nasıl bir yol izlemem gerekir acaba

  YanıtlaSil
 66. Mustafa Bey,
  Duvarı 180 numara zımpara ile zımparalayın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruyunca duvar kağıdı yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 67. Merhabalar ben Busra
  Evim yıllardır tiner bazlı boya ile boyanmakta ancak sağlıksız olduğu yönündeki yorumlar beni rahatsız etmekte. Boyacilar ise şu bazli boyaya döndüğümde de sağlıksız olacağını söylüyor. Şu bazlı boyanın temizliğinin zor olduğunu duyuyorm ancak sağlıklı olacak ise bunu da göze alabilirm. Bu konuda fikrinize almak beni aydınlatacak.
  Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 68. Büşra Hn.
  Siz memnunsanız değiştirmeyin. Zaten yeni nesil sentetik boyalarda kurşun yok. Biraz geç kuruyup birkaç gün kokuyor. Zaten su bazlı boya yapsanız da sentetik altta kalacak yani duvar yine hava almayacak..

  YanıtlaSil
 69. Mehmet sağlak
  Merhaba, mutfak dolabının yanındaki boş duvara beyaz yağlı boya sürdüm. 2 gün geçti kurudu. Şimdi plastik boya sürmek istiyorum. Önceki yorumlarda illa geçiş astarı ve zımparadan bahsedilmiş. Zaman harcamak istemiyorum direkt sürsem olmaz mı?
  O kadar gevşek mi olur...

  YanıtlaSil
 70. Mehmet Bey,
  Boya tutmaz, tutsa bile kısa zamanda soyulur.

  YanıtlaSil
 71. Nilay Ünveren1 Aralık 2014 21:25

  Merhaba, yeni taşınacağımız evlerinde daha önceden silinebilir boya kullanılmış. Eve girmeden önce yeni badana yaptırmak istiyorum ama onun üzerine yeni boya yapılması için tüm Duvarların kazınması gerektiğini söyledi birkaç kişi. Bu konuda bilgi verir misiniz? Yine aynı boyadan üzerine hiçbir işlem uygulamadan badana yapılamaz mı?

  YanıtlaSil
 72. Nilay Hn.
  Duvarda ne cins boya var, siz hangi boyayı uygulamak istiyorsunuz? Hiç bir şey yazmamışsınız. Genellikle duvar yağlı boya ise zımpara ve astar uygulanır..

  YanıtlaSil
 73. Merhaba 3 gun once evimizi boyattik marshall silikon bazli ipek mat ic cephe boyasiyla fakat elimizin kolumuzun dokundugu yerler garip bir parlamayla karsilastik silinwbilir oldugu yaziyordu boyanin ustunde sildikce parlaklik yayildi neden oldu anlamadik yarfimci olursaniz seviniriz tesekkurler

  YanıtlaSil
 74. (Yorumlara isim yazınız.)
  Boya ve duvara bakmadan da yorum yapmak yanlış olabilir aslında. Boya eski olabilir veya usta boyanın içine bir şey katmış olabilir.

  YanıtlaSil
 75. Yagli boyali olan panel kapilarimi DYO su bazli panel kapi boyasiyla boyadim,bu islemi zimpara ve astar kullanmadan yaptim catlamamasi icin uzerine vernik atmami soylediler bu konuda bilgilendirebilir misiniz ?(catlamamasi icin)

  YanıtlaSil
 76. (Yorumlara isim yazalım.)
  Önemli olan yüzey değil; su bazlı boyanın alttaki yağlı boyaya iyi yapışması. İlerde soyulma olmaması için zımpara veya geçiş astarı gereklidir. Vernik çok fazla işe yaramaz kanımca.

  YanıtlaSil
 77. Merhaba
  Bizim gümüşlük takimimiz var kahverengi hicbir sorunu yok ama beyaza döndürmek istiyoruz takim olduğu için zimpara cila çok uzun ve zor geliyor direk uygulayan bilecegimiz bir boya varmi

  YanıtlaSil
 78. (Yorumlara isim yazalım.)
  Kaplama mı boyamı. Kaplama ise boya ve astar iyi tutmaz. 1 kat geçiş astarı 2 kat da polisan x1 su bazlı boya ile katlar arası kuruma süresine uyarak boyayın.

  YanıtlaSil
 79. İyi geceler adım harun, yeni aldığımız evin duvarında yağlı boya var mat renkte duruyo yağlı boya, zımpara yapmadan 1 kat geçiş astarı yapıp 2 katta silikonlu boya sürsem sıkıntı olurmu? Ve alçı yapılması gereken yerler var alçı çekip astar uyguladıkdan sonra silikon boyayı sürünce alçı olan yerler belli olurmu? Şmdiden teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 80. Harun,
  Zımpara yapmadan uygulayanlar da var, olur. Alçı tamiratlı yerler belli olabilir. Alçı kuruduktan sonra 1 kat sadece oraya astar sür, kuruyunca bütün duvara astar sür. Üzerine de 2 kat boya uygula.

  YanıtlaSil
 81. İyi calismalar evimin duvarinda alci var 3 sene once yari mat silikonlu baya yaptirdik ancak astar yapilmadan boya direkt uygulandi ve duvarlardsn boyalar sokulmeye basladi bu sorunu nasil cozebilirim tesekkurler. Fatos

  YanıtlaSil
 82. Fatoş Hn.
  Şu anda yapılacak bir şey yok. Yeni boya yapılacağı zaman soyulan yerler mümkün olduğunca kaldırılıp binder astar ile astarlanması gerekiyor.

  YanıtlaSil
 83. Yorumların hepsini okudum eski beyaz kapıları su bazlı boyaya geçirmek mümkünmüş, bu bilgi için teşekkürler,

  YanıtlaSil
 84. mrb, evi boyayacağız, şu anki boya yağlı satenmiş, üzerine ne tür boya yapabilirim. plastik boya tutar mı, boyacı olmadan kendimiz yapabilir miyiz acaba? teşekürler

  YanıtlaSil
 85. (Yorumlara isim yazalım.)
  Kendiniz de yapabilirsiniz. Duvarı hafifçe zımparalayın, 1 kat geçiş astarı uygulayın. kuruyunca 2 saat ara ile 2 kat su bazlı silikonlu veya plastik boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 86. Koyu renkli yaglı boyayı nasıl kapatıp beyaz yaglı boya yapabilşrim.normal bi boya ile koyu rengi boyayıp üstüne yaglı boya sürebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sentetik astar kullanırsanız rahatça açık renge boyayabilirsiniz.

   Sil
 87. Koyu yağlı boyadan açık silikonlu boyaya astar ve 2 kat boya ile geçiş yapıldı ama kenarlarda fırça kullanıldığından rulo ile boyanan yerde geçiş te renk farkı var ve de duvar da alttan başka renk gözüküyor gibi bu durum normal mi

  YanıtlaSil
 88. Elif Hn.
  Fırça ile boyanan kenar kestirmeleri fırça izi kalmasın diye daha sulu yapılabilir. Kestirmeleri de yine 2 kat yapın.

  YanıtlaSil
 89. Erdem
  Merhaba,
  Evimin duvarlarını boyamayi düşünüyorum.
  Çok iyi işçiliği olan bir ustaya 8 yıl önce güzel bir alçıdan sonra su bazlı boya ile boyattirdik.
  Sorum şu;Şimdi ben bu boya üzerine saten boya yapmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 90. Erdem Bey,
  Saten boya derken su bazlı saten mi sentetik saten mi? Gerçi her ikisi içinde direkt uygulama yapabilirsiniz. Uygulamada tek fark, sentetik satende katlar arasında 24 saat beklenir. Su bazlı satende 2-3 saat.

  YanıtlaSil
 91. Erdem
  Katlar arasında derken? Önce astar falanmi atmam gerek. Detaylı bilgiye ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz.

  YanıtlaSil
 92. merhaba benim sorum evımı satın aldıgımda saten boya yapılıydı bizde eşimle su bazlı boyaya donmek istedik tutugumuz usta cok kotu cıktı ara astarı atmadı ve esım duvarları sıldıkce eski boyalar cıkmaya basladı yakın zamanda tekrar boya yapmak istiyorum bunun için ara astarı atmam yeterli olurmu saglıklı ve uzun omurlu olması ıcın ne yapmam gereklı tesekkurler

  YanıtlaSil
 93. Erdem Bey,
  Astara gerek yok. Galiba sentetik saten yapacaksınız. 1 kat boya yapın 1 gün bekleyin sonra 2. katı yapın.

  YanıtlaSil
 94. (Yorumlara isim yazalım)
  Soyulan dökülen yerler varsa dökün, soyun. Saten alçı ile düzeltmelerinizi yapın. Duvarı komple hafifçe zımparalayın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kurusun. Sonra boyanızı yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben plastik boya yapacağım eski boya satenmi? Plastik mi bilmiyorum astarmı atayim astarsa ne tür astar atayım ayrıntı bilgi istiyorum teşekkürler

   Sil
 95. Her ihtimale karşı 1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruduktan sonra üzerine her türlü boya yapılabilir.

  YanıtlaSil
 96. Merhaba odam su bazlı boyalı ben saten alcı uygulamak istiyorum boyanın üzerine saten alcıyı direk uygulasam olurmu yada nasıl bir yol izlemem gerek.

  YanıtlaSil
 97. (Yorumlara isim yazalım.)
  Su bazlı boyanın üzerine direkt alçı uygulanabilir.

  YanıtlaSil
 98. merhaba evim saten boya üzerine dolgu astarı atıp su bazlı boya sürdüler. dönüşüm astarı sürmedikleri için problem olurmu? bazı yerler çarpılınca kabuk gibi kaldı sötlediğimde daha 1 hafta oldu kalkar dediler astarda boyalarda polisan bu arada teşekkürler.

  YanıtlaSil
 99. (Yorumlara isim yazalım.)
  Eski boyanız sentetik saten ise dönüşüm astarı şart. Su bazlı saten ise dolgu astarı da olur.

  YanıtlaSil
 100. Yılmaz....ben biryıl önce tavan boyası ile tavan boyadım kışın tavanda önce siyah noktalar sonrarında dahada arttı,özellikle köşeler karardı nedeni nedir ? Nasil kurtulurum birdaha olmaması için.

  YanıtlaSil
 101. Yılmaz Bey,
  Küf temizleyici spreyler veya çamaşır suyu ile temizleyin. Kuruyunca 2 kat polisan v.b. küf dirençli tavan boyası uygulayın. Uzun süre çıkmaz.

  YanıtlaSil
 102. Merhaba, balkonda dış cephe boyası var onun üzerine normal su bazli boya olur mu?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 103. ben fatma. evim yağlı boya ile boyalıydı. tekrar yağlı boya ile boyattığımı sandım ama boyalar yer yer kıvrılmaya, kabarmaya başladı. birde duvara sert bir cisim dayanınca üstteki boya çıkıp daha önceki boyanın rengi görünüyor. sebebi ne olabilir acaba

  YanıtlaSil
 104. Fatma Hn.
  Yağlı boyanın üzerine su bazlı yapılmış büyük ihtimal. Su bazlı boyadan önce 1 kat geçiş astarı uygulanması gerekiyordu. Bu yüzden soyuluyor.

  YanıtlaSil
 105. mrb ben ayşe..biz yatak odası mobilyalarını boyamak istedik.ilk olarak yatagın baslıgını polisan x1 kokusuz anti aging ile boyadık hiç bir problem yoktu.daha sonra diğerleri için yapı marketten aynısıdır diye düşündüğümüz kokulu olanı almışız.bir heveslele dolabın kapılarını boyadık.birkaç saat geçtikden sonra yanlış boya oldugu anladık.şimdi odadaki kokuyu nasıl çıkarıcaz ve o boyanın üzerine kokusuz olanı tekrar nasıl uygulamamız gerekir yardımınıza ihtiyacımız var lütfen yardım edinnnn

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Hn.
   Koku zamanla kaybolacak. Yine de boyamak isterseniz. 1 kat geçiş astarı uygulayıp. Boyanızı yapabilirsiniz.

   Sil
  2. Ayşe Hn.
   Koku zamanla kaybolacak. Yine de boyamak isterseniz. 1 kat geçiş astarı uygulayıp. Boyanızı yapabilirsiniz.

   Sil
 106. mdf gardolap üzerine su bazlı x1 su bazlı beyaz boya uyguladık parlak bir hal alması için ne yapmalıyır yardımcı olursanız sevinrim.Su bazlı boya biraz mat durdu parlaklık olmadığı için parlatmak istiyorz.

  YanıtlaSil
 107. Adil,
  Cam Cila (Parke Cilası) kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 108. elif kesiciler dediki yağlı boya olan mutfak dolaplarını tekrar yağlı boya ile boyamak istemiyoruz ne tür bir boya kullanmalıyız ne gibi işlemler yapmalıyız yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağız şimdiden teşekkürler.....

  YanıtlaSil
 109. Elif Hn.
  1 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra 2 kat Dyo Hirolux veya Polisan'ın su bazlı boyası x1 ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 110. Yeşil renk plastik boyanin üstüne açık renk boya sürülecek astarmı atmam lazim astarsa dönüşüm astarimi yoksa başka astarmı atılsın astar ismi alırsam iiiii olur.tşkr.

  YanıtlaSil
 111. (Yorumlara isim yazalım.)
  Geçiş astarı veya örtücü astar kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 112. Merhaba senelerdir Yağlı boya kullandık üstüne su bazlı boya uygulandı 5 sene önce hiç memnun kalmadık şimdi tekrar Yağlı boya yaptırmak istiyorum boyacımız astar sürsek bile çatlama olacağını söylüyor tavsiye etmiyor siz ne tavsiye edersiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Şu anda duvarınıza çatlama, kabarma, dökülme yoksa direkt yağlı boya yapabilirsiniz.

   Sil
 113. Merhaba, ben Görkem. Evimiz saten boya. Şimdi yeni doğacak bebeğimizin odasını farklı renk boyatmak istiyoruz ama su bazlı boyatmak illa gerekli midir kararsızız. Anladığım kadarıyla zımpara yapmadan hiçbir anlamı yok su bazlı boyaya geçmenin. Bebek için daha mı sağlıklı olur? Hangi Marshall boya ürününü önerirsiniz? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 114. Görkem Hn.
  Evet altta sentetik kalacak ama yine de üstte su bazlı boyanın olması daha sağlıklı. Hafifçe zımpara yapın, 1 kat geçiş astarı uygulayın. Marshall'ın Hijyen boyasını uygulayın.

  YanıtlaSil
 115. Cevabınız için teşekkürler. Dyo ve filli boyanın çocuklar için organik boyası olduğunu, Marshall'ın biraz daha kimyasal içerikli bir marka olduğunu duydum . Çocuk odası için marka öneriniz var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim bildiğim Marshall'ın var. Hastane ve çocuk odaları için su bazlı Marshall Hijyen.

   Sil
 116. iyi günler.
  derdimi sordugum bu kacıncı kişi bilemiyorum ama sıkıntım su. kiracıyım ve eve tasınalı 2 ayı geçti, bu zamana kadar camı cerceveyi acmama ragmen evin içindeki boya kokusu gecmedi. özellikle kombiyi yakınca koku fazlalasıyor. ev sahibi saten boya ile boyandı diyor, dün boyacı cagırıp gösterdim ve yaglı boya dedi. bundan 2 gün önce kaloriferleri değiştirttim üstleri boyalı onlar yandıkca koku veriyor sandım ama yine care olmadı, hala evin içinde koku var. sizce ne yapmalıyım? bana yardımcı olabilecek birileri var mı? duvarları yeni baştan su bazlı boya ile mi boyatmalıyım? boyamadan önce tüm duvarlar kazınacak mı ve özellikle kalorifer arkasında kalacak olan bölüm için kaloriferleri sökmek mi gerekli ? biri yardımcı olursa sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Omur,
   Sentetik boyanın kokusu uzun süre çıkmaz. Kış aylarında boya yapılmış kokusu bu yüzden de biraz uzamış. 1 kat geçiş astarı uygulayıp 2 kat su bazlı boya uygulayın. Tamamen kesilmese de koku azalır. Yaz aylarında olsa evi bol bol havalandırın derdim.

   Sil
 117. Slm ben orhan badana üzerine yağlı boya yapilabilirmi usta onu öğrenmek istiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 kat binder astar yapın boyanın iyi yapışması için. Sonra isterseniz sentetik astar veya direkt yağlı boya da yapabilirsiniz.

   Sil
 118. Slm kömür sobalı bir evde tavan boyası yapılacak tavanlar oldukca isli ne yapılması lazım tşkr.ler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Permolit Tavan, Tek tavan veya herhangi bir marka Nano tavanı 2 saat ara ile 2-3 kat uygulayın.

   Sil
 119. Marshall slikonlu boya üzerine dyo plastik boya uygulanabilinir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygulanabilir fakat binder astar kullanılırsa daha iyi olur.

   Sil
 120. Mrh. Plastik boya ustune silikonlu su bazlı boya uygulama geçişi nasıl olmalıdır.veya bunun tam tersi silikonlu su bazlı boyanin üzerine plastik boya uygulama gecisi . Duvardaki boyanin plastik veya silikonlu olup olmadigini nerden anlariz . Cok tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mahsun Bey,
   Plastik boyadan su bazlı silikonlu boyaya geçişlerde veya bunun tam tersinde binder astar kullanılabilir. yine bu iş için geçiş astarı da kullanılabilir. Fakat alt yüzeydeki boya kalitesiz değilse genellikle bu işlemler yapılmıyor. Tabi yapılırsa ilerde çatlama ve soyulmaya engel de olur. Duvardaki boyada bir parça koparın. Büktüğünüzde esniyorsa silikonlu ipek ya da yarı mattır. Esneme yapmıyorsa ya plastiktir ya da silikonlu mat boyadır.

   Sil
 121. iyi günler üç buçuk ay önce yarı mat saten boya yaptırdık fakat kokusu bir türlü çıkmıyor ne yapmamız gerekir yardımcı olabilirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zehra Hn.
   Sentetik saten ise soğuk havalarda kokusunun çıkması çok uzun zaman alabilir. Su bazlı ise boyanız bozuk olabilir. Zımpara ve astarlanıp tekrar boyanması gerekiyor.

   Sil
  2. Cevabınız için teşekkür ederim boyamız yarı mat sentetik.altı ayı doldurmasına ve gün boyu havalandırmamıza rağmen koku hala çıkmadı. Üzerine geçiş astarı yapıp tekrar boyatsak çıkar mı acaba illa boyayı kazıtmamız gerekir mi. Birde sağlık açısından çok mu zararlı bu koku.

   Sil
  3. Zehra Hn.
   Mümkün olduğunca zımpara yaparak boyayı alabildiğiniz kadar alın. 1 veya 2 kat geçiş astarı uygulayın 2 kat da boya yapın. Katlar arası 1 gün bekleyin.

   Sil
 122. Merhaba benim duvarlarım tinerli saten boya çocuk odası için duvara resim yapmak istiyorum subazli acrilik boya tutarmi acaba yada nasıl bir boya kullanabilirim Teşekkürler şimdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Su bazlı akrilik boya tinerli saten boyanın üzerine tutmaz. Önce 1 kat geçiş astarı uygulamanız gerekiyor. Astar kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil
 123. Selo zik boyanin üstüne sentetik boya olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selülozik boyanın üzerine sentetik boya kullanabilirsiniz. (Fakat tersi olmaz.)

   Sil
 124. meraba lar ben otopark boyuyorum önceden yağlı boya yapılmış yüzeye direk akrilik yolcizgi boyası kullanıyorum fakat belli bir zaman sonra pul pul dökülüyor napmaliyim birde daha önce bu uygulamayı yapıyordum fakat kalkmiyordu yine aynı firmanın boyasiydi bu boyalar özel şimdi brüt betondan bile kalkıyor yardimci olabilirmisiniz saygilar yusuf

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Zeminin tozunu alın, soğuk havalara uygulama yapmayın. Boyanın arkasında yazan uygulama sıcaklığına bakın. Yağlı boyanın üzerine yapacaksanız hafif bir zımpara daha iyi olur.
   Kolay gelsin.

   Sil
 125. S.a ustam sedef boya üzerine cila uygulaması varmış, bu cila nasıl uygulanır, mendil, role,veya tampon her türlü her çeşit sedef işinde uygulanır mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yusuf Bey,
   (A.S) Sedef boyanın üzerine cila uygulamasını duymadım. Zaten gerek de yok. çünkü sedef boya parlak ve çok dayanıklıdır.

   Sil
 126. Murat kara benimde size bir sorum olucakti evimin duvarlari silikolu silinebilir boya bu kis tum tavanlar asiri dercede rutubet oldu duvarlarda rutubet yok fakat su damlaciklari var yagmur yagiyormuscasina akiyi duvarlar evde isi yalitim var dis cephede bu yila kadar hic boyle rutubet olmamisti su bazli boyaya cevirmek istiyorum zimpara yapmalimiyim duvara saten boya 3 yil once yapilmisti ondanmi oldu merak ediyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Zaten duvarlarınız silikonlu silinebilir boya diyorsunuz. Bu su bazlı demek. Acaba sentetik mi (yağlı boya) demek istediniz. Eğer sentetikse terleme yapar. Zımpara gerekir. 1 kat da geçiş astarı uygulayıp su bazlı boyaya geçebilirsiniz.

   Sil
 127. mehraba lütfen bana yardımcı olun ben odamı yağlı boya yaptım şimdi plastik boya yapmak istiyorum tutacak mi acaba lütfen cevabı yazabilirmisin tesekurederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mira Hn.
   1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruyunca boyanızı yapın, tutar.

   Sil
 128. merhabalar.ben su bazlı duvar üzerine yağlı boya resim çalışması yaptım.çalıştığım alan temizdi herhangi bir zımpara veya geçiş astarı kullanmadım.sizce bir sıkıntı olurmu ilerde? ne yapmamı önerirsiniz su bazlı üzerine yağlı boyada sıkıntı yaşarmıyım?kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Su bazlı duvar üzerine yağlı boya kalıcı olur. Bir sıkıntı yaşamazsınız.

   Sil
 129. Merhabalar,
  Yeni taşındığım evin boyası çok kötü Küçük çocuklarım olduğu ister istemez duvarları çiziyorlar kirletiyorlar bunun için Leke tutmayan Tutsada silinince geçen boyalar olmasını istiyorum.Bu konularda acemiyim ne yapmam lazım Boya yaparken nelere dikkat etmem lazım Hangi tür Hangi marka boya kullanmalıyım Yardımcı olur musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uğur Bey,
   Permolit Permomax veya Marshall Sil Pak kullanabilirsiniz.

   Sil
 130. Merhaba mutfak dolabimi boyamaya başladım boya seçerken solvent bazlı almıştım Astari sürdum sonra koku çok olunca şu bazlı boya ile değiştirdim Astari zımpara yaptım kurumasını bekliyorum bundan sonra ne yapmalıyım lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Damla Hn.
   Astarınız sentetikse kuruduktan sonra. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Bu astar sentetik astar üzerine tutar ve bunun üzerine de su bazlı boya yapılabilir.

   Sil
 131. sercan
  dış çitlerde yağlı boyadan akrilik boyaya geçmek istiyorum ustalar kazınıp macun çekilip üzerine akrilik yapabiliriz dediler geçiş astarı kullansak akrilik için işe yarmı acaba tşk.

  YanıtlaSil
 132. Yari mat boya yaptirdik. 6 ay oldu hala kokusu cikmiyor ve evde ağır bir koku var. Ogrendigimiz kadarıyla once zimpara ve astar isi yapılması gerekiyormus. Kokunun cikmasi için zimpara ve astar yapilmasi yeterli mi? Zimpara yapilmasi duvardaki saten boya tabakasının kaldirilmasi mi demek? Eger oyleyse o zaman sıkıntı yok ama değilse acaba kokunun cikmamasi gibi bir durum olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Boyanız bozuk olabilir.Zımpara ve örtücü astar veya geçiş astarı kokuyu azaltacaktır. (Boyayı zımpara ile tamamen sökmeye çalışın.)

   Sil
 133. Merhaba, saten boyanın üzerine geçiş astarından sonra Dyo Teknoplast uygulandı, en ufak bir darbede boya hemen kalkıyor ve alttaki eski renk ortaya çıkıyor, her yer yama oldu :( Boyayı sabitleyecek bir yöntem yok mu? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Astardan önce ince bir zımpara yapılsa iyi olurdu. Şimdi yapacak pek birşey yok. Yeniden boyanacağı zaman hafif bir zımpara ve geçiş astarı uygulayın.

   Sil
 134. Merhaba ben evimi boya yaptıracağım duvarlardaki boyalar atmış efekt boya yaptırmak istiyorum usta geldi ilk olarak natura p1 plastik boya sürdükten sonra efekt boya yapılabilir dedi ama duvarlardaki boya atıyor ustada daha önce su sürülmediģi icin oluyor dedi.oraları alçiyla kapatacağını söyledi.plastik boyanın ardından efekt boya yapılırmı? Ne yapmam gerekiyor?? Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Funda Hn.
   Efekt boyalar mat boyalar üzerine daha iyi olur. P1 de mat olduğu için iyi olur. Alçı tamirinden sonra binder astar uygulaması yapılabilir. Sonra efekt yapılır.

   Sil
 135. Çiğdem,merhaba mutfak dolapların ahşap üzerine beyaz formika kaplı.Herhangi bir boya tutar mı?Ne kullanabilirim?.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çiğdem Hn.
   Boya direkt tutmaz hafif bir zımparadan sonra 1 kat geçiş astarı uygulayın. 2 kat da su bazlı boya uygulayın. (X1 veya Hidrolux olabilir.)

   Sil
 136. Yalı boyanın üzerine astarı cekilmezmi tekrar selim karakaş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selim Bey,
   Geçiş astarı(Dönüşüm astarı) uygulayıp plastik veya su bazlı boya uygulayabilirsiniz.

   Sil
 137. selam. kiracı olarak oturduğum evdeki kapılar sentetik boya ile boyanmıştı. bende aynı şekilde hiçbir işlem uygulamadan solvent bazlı boya alıp boyadım. şimdi iki yıl oldu boya atmadı fakat çizik olan herhangi bir yerinden çekince kağıt gibi eski boyası ile birlikte geliyor. farklı yerlerinde de denedim. çektiğim yer kağıt gibi kalkıyor. ne yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadir Bey,
   Hafif bir zımpara yapın veya sentetik astar uygulayıp tekrar boyayın.

   Sil
 138. Merhaba SU bazli plastik boyanin ustune alcisiz sedef boya yapilir mi sorun olur mu tesekkurler

  YanıtlaSil
 139. Selamlar..
  Kendi evime su bazlı mat saten boya aldım geçiş astarını vurduktan sonra bunu uyguladık alttaki açık mavi rengi maalesef 3. katta dahi kapatmadı bu işlere eli yatkın olan bir tanıdıga yaptırıyorum sonradan usta biri gelip baktıgında alttaki boyanın plastik boya oldugunu söyledi astar uygulanmış yüzeye subazlı boya uygulaması rengi kapatmaz mı illa plastik boya mı uygulamamız gerekiyor astarla beraber 4 kat boya vurduk bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim gerçekten moralim çok bozuldu o kadar uğraşa rağmen verim alamadık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih Bey,
   Boyanız kapatmıyorsa : kapatma özelliği düşük olabilir, katlar arası hemen uygulama yapmış olabilirsiniz veya fazla su katmış olabilirsiniz. Katlar arası en az 1,5-2 saat beklemeniz gerekiyor ve boyanın ambalajı üzerinde yazan miktarda sulandırma yapmanız gerekiyor. (Bu genelde % 10-15 dir.)

   Sil
 140. Iyi geceler yağlı boya üzerine tam 3 kat plastik boya yaptim ama akar diye söylentiler duydum sizce akar mi ne yapmaliyim ömer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömer Bey,
   Yağlı boyanın üzerine plastik boya tutmaz, tutsa bile kısa zamanda soyulur. Önce 1 kat geçiş astarı uygulamak gerekiyor.

   Sil
 141. merhaba mustafa evimin tamamına saten alçı çekildi şu şekilde yapsam olurmu ılk olarak saten astrını uygulasam ve sonrasında beyaz plastık boya uygulasam ve üzerine su bazlı silinebilir boya uygulasam plastık boya uygulamamın sebebini ise su sekılde saten alçı üzerinde kılcal delikler kalcagını düşünüyorum ve plastik boyanın bunları kapatacagı düşüncesindeyim ve anlattığım şekilde olursa plastık boya silikonlumu sikonsuzmu olsun aydınlatırsanız sevinitrim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Plastik boya yerine geçiş astarı veya örtücü astar kullanın. Plastik boya üzerine su bazlı silikonu boya ilerde soyulmaya neden olabilir.

   Sil
 142. evimde lila rengi su bazlı boya üzerine çiçek desenli sedef boya yapılmış. Birde duvara 20 cm kalınlığında kağıt bordür yapılmış. Bordürü söktüm altında beyaz boya çıktı. Odaya tümden sedef doya yapmak istiyorum. Ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   1 ya da 2 kat örtücü astar veya geçiş astarı uygulayın. Sonra sedef boyanızı uygulaya bilirsiniz.

   Sil
 143. Merhaba.. Evin içinden geçen demir doğal gaz borusunun üzerine duvar boyamızı kullanmak istiyoruz. Demir boru üzerinde su bazlı saten boya kullanabilmek için nasıl bir ara astar metodu uygulayabiliriz? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kerem Bey
   Su bazlı geçiş astarı veya örtücü astar da olur. Boyanızı fazla sulandırmadan 2-3 kat uygulayıp astarsız da boyayabilirsiniz.

   Sil
 144. Merhaba ben özlem akkalay eski mobilyamı zımparaladıktan sonra direk solvent bazlı yağlı boya parlak beyaza boyadım bir kat fakat ben sprey le kırık beyaza boyamak istiyorum direk üstüne uygulayabilirmiyim hiç tecrübem yok en kısa zamanda yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem Hn.
   Yağlı boya üzerine direkt uygulayabilirsiniz. Fakat hafif bir zımpara ardından boya yaparsanız çok daha iyi tutacaktır. Sprey boyaları uygulamak zordur. Mesafe iyi ayarlanmalıdır. Akma veya dalgalanma yapabilir.
   Kolay gelsin.

   Sil
 145. merhaba ben evimde bir duvarı siyah beyaza boyamak istiyordum. sprey boya ile yapabileceğimi söylediler bende denedim ama dalga dalga oldu. sprey yağlı boyaymış. simdi de normal duvar boyasıyla boyayayım diyorum nasıl yapmam gerekiyor hangi boyayı kullanmam gerekiyor. çok acil geri dönüş yapar mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sprey boya üzerine 1 ya da 2 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kurusun. Silikonlu veya silikonsuz tam mat boya uygulayın. Siyah boyayı hazır alın, makinada yaptırmayın. Siyah boyayı en az 3 kat uygulamanız gerekiyor. Katlar arası 2 saat bekleyin.

   Sil
 146. Sedef boyanın üstüne tampon uyguladık üstüne plastik boya yapmak istiyorum hata kaybolur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım)
   Önce 1 kat geçiş astarı veya örtücü astar kullanın.

   Sil
 147. Yağlı boya üzerine Silastar, transfer astarı, geçiş astarı uygulayarak su bazlı boya yapabilirsiniz. Mobilya boyarken zımpara yapmayı unutmayın. 320 kum sadece çizmenize yeter yüzeyden tabaka kaldırmaz.

  En iyi silinebilir boya Dyo Teknoplast değildir. Silinebilmesi için duvarlarınızın düz ve saten alçılı olması gerekir. Silmek ve ovalamak farklı şeylerdir.

  Bu boyalar parlaktır bilginize:

  Kalekim supar
  Polisan Anti Aging veya X1
  Dyo Hidrolux

  YanıtlaSil
 148. duvara tam silikonlu beyaz boya vurduk şimdi üstüne meltem yarım silikonlu boya vurçam zımpara duvara atmamız gerekirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cemal Bey,
   Zımparaya gerek yok, direkt uygulayabilirsiniz.

   Sil
 149. Ben kiraciyim cocugum oturma odasinin duvarlarini boyadgi icin boya yapmak zorundayz ama elimizde sadece dis cephe boyasi bulunuyo ic cephe icin uygulamamzda bi sakinca olurmu?? Okan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okan Bey,
   Dış cephe boyasını iç cephede de kullanabilirsiniz. Sadece boyama alanı daha azdır ve biraz pürüzlü olabilir.

   Sil
 150. Parlak silikonlu boya üzerine yarı mat silikonlu boya sürerken bir işlem yapmak gereklimidir. Bir sorum daha var size.Saten üzerine su bazlı yarı mat boya sürdüğümüzde bahsettiğiniz sorunlar ne kadar sürede ortaya çıkar.Mustafa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Parlak silikonlu bildiğim kadarıyla yok. Yarı mat ve ipek mat var. Üzerinde Özel parlak yazanlar parlak değil. Bunların üzerine yarımat direkt uygulanabilir. Satenden sentetik boyayı kastediyorsanız. Üzerine uygulayacağınız su bazlının kalitesine göre değişir. Hemen de akabilir, birkaç hafta sonra da çatlama yapabilir, birkaç ay sonra da dökülebilir. Su bazlı boyanın kalitesine bağlıdır.

   Sil
 151. Normal ipek mat silikonlu üzerine Teflon katkılı ipek mat ( Dyo )boya direk vurulabilirmi. Ahmet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   İpek mat silikonlu boya üzerine Teflon katkılı boya uygulayabilirsiniz.

   Sil
 152. merhabalar

  balkon duvarımız normal boya bina yeni. balkonda renklendirme adına çeşitli renklerde selülozik sprey boya aldım bunları ufak daireler şeklinde uygulayacağım . bu boya olur mu acaba duvar sprey olarak baktım karşıma çıkanı aldım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, (Yorumlara isim yazalım)
   Selülozik boya duvara uygulanabilir. Kullanmadan önce iyice çalkalayın.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda


Blogs lists and reviews
blog search directory Follow me on Blogarama