Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

SİLİKON ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, SİLİKON NERELERDE KULLANILIR?, SİLİKON TÜRLERİ NELERDİR?, ISIYA DAYANIKLI SİLİKONLAR, AYNA SİLİKONLARI, YALITIM SİLİKONLARI,YAPIŞTIRMA SİLİKONLARI


    Silikon amatör ve profesyonel kullanıcılar için mükemmel bir dolgu, yapıştırma ve izolasyon malzemesidir. Çok geniş kullanım alanı vardır. ve Genellikle halk arasında akrilik mastik veya poliüretan mastik ile karıştırılır. (Mastiklerin özellikleri ve kullanım alanları için mastikler konusuna bakabilirsiniz.)
    Genellikle kalınlığına göre bir kartuş silikon ile 7 ile 11 metre arasında bir çizgi çekebilirsiniz. Piyasada kullanım alanlarına göre çok çeşitli silikonlar bulmak mümkündür. Bunlardan bazıları : (Standart silikon, anti küf ve beyaz silikon, renkli silikon, oto silikonu, akvaryum silikonu, cam silikonu, ısıya dayanıklı silikon.)
    Piyasada çok ucuz ve markası belli olmaya silikonları da bulmak mümkün. Bu silikonların ucuz olmasının nedeni içindeki solventdir. Yani saf değildir. Bu da silikonun uygulandıktan sonra zamanla çatlamasına ve kopmasına neden olur, tam yalıtım yapamaz.
    İyi bir silikon mükemmel yapışma sağlar, çok iyi esner, (uv) güneş ışınlarına dayanıklıdır, (solvent) uçucu gaz içermez.
    Genel Uygulama : Kullanılacak zemin (küvet, duş teknesi, pencere, akvaryum, süpürgelik v.b) kuru ve temiz olmalıdır. Tercihen kullanılacak yerin her iki tarafı bantlanabilir. Silikon kartuşunun plastik ucu doldurulacak boşluğa göre kalınlığı ayarlanarak eğimli kesilebilir.
    Silikon düzdün bir şekilde makine ile sıktıktan sonra parmağınızı sıvı bulaşık deterjanına batırıp silikon üzerinden geçerseniz aha düzgün olur.  Bu işlem tüm gözeneklerin kapanmasını, silikonun parlamasını ve düzgün durmasını sağlar. Silikon kuruyana kadar su ile temas etmemesi gerekir. Yaklaşık 24 ile 48 saat arasında tam kuruma işlemi gerçekleşir.
    Standart Silikonlar : Üzerinde üniversal silikon ibaresi bulunan bu silikonlar en çok kullanılan ve geniş maksatlı silikonlardır. Dolgu, sızdırmalık, izolasyon, yapıştırma işleri için kullanılır. Banyoda duşakabin, küvet, lavabo kenarına sızdırmazlık için kullandığımız silikonlar bu çeşit silikonlardır. Ayrıca cam doğrama, metal, fayans, pvc, ve yapı elemanlarının dolgu ve yapıştırmalarında kullanılır. Hava koşullarına dayanıklı ve esnek olması (cam macunu yerine) pencere ile kasa arasında kullanımını yaygınlaştırmıştır. Piyasa genellikle 310ml, 280ml.lik kartuşlarda ve el ile sıkılabilen küçük tüplerde bulunur. Yaklaşık 150 dereceye dayanıklıdır.
    Isıya Dayanıklı Silikonlar : Genellikle yüksek ısı direnci gerektiren endüstriyel makine parçaları ve elektrikli ev eşyalarının üretiminde, tamiratında, otomobil yedek parça imalat ve tamiratında kullanılır.
Bunlar da diğer silikon çeşitleri gibi mükemmel tutunurlar, yüksek elastik özellikleri vardır. Sıvı conta olarak otomotivde sıkça kullanılır. Değişik ısı direncine sahip türleri vardır. (150 derece, 300 derece v.b) Yapıştırma, dolgu, izolasyon amaçlı kullanılabilir. Uygulama şekli diğer silikonlarla aynıdır. Piyasada kartuş ve el ile sıkılabilen tüp şeklinde bulunabilir.
    Ayna Silikonları : En önemli özelliği diğer silikonlar gibi dıştan içe değil içten dışa doğru kururlar. Aynaların arkasındaki siyah sır tabakasına zarar vermezler. Ayna yapıştırmalarında uzun süre kalıcılık sağlar. Her türlü pencere, ayna, doğrama birleşimlerinde kullanılabilir. Ayna yapıştırmalarında silikon kuruyana kadar geçici olarak aynayı kağıt bant ile tutturmak en iyisidir. Uygulaması diğer silikonlarla aynıdır.
    Akvaryum Silikonları : Genellikle akvaryum imalatında ve tamirinde kullanılan balıklar ve bitkiler için zararsız olan bu silikonlar cama mükemmel yapışır.
    Silikonların Diğer Kullanım Alanları : Pencere, sera, yüzme yavuzları, araba ve teknelerde özellikle bağlantıların sızdırmazlığını sağlamak için kullanılır. Ayrıca seramik, karo, metaller ve plastiklere yapışır. Bitumen, poliüretan, polipropülen ve fibere yapışmaz. Profesyonel türleri deniz suyuna, kimyasallara dayanıklıdır bu türde olanlar cilde ve göze zarar verebilir. Sürekli elastiktir. Kuruma süresi yaklaşık 24 saattir. Kaygan zeminlerde uygulanmadan önce astar kullanılır. Plastik yüzeylerde ise iyi bir yapışma için zımpara yapılabilir. Uygulama sıcaklığı 5 derecenin üstünde olmalıdır. Akvaryumlara uygulandığında balık ve bitkiler konulmadan önce silikonun iyice kuruması gerekir.

295 yorum:

 1. küvetin kenarındaki silikonlar zamanla siyahlaştı ve bazı bolgeleri fayanstan ayrılmaya başladı. ben silikonu söküp yenilemeyi düşünüyorum. hangi silikonu almalıyım ve de silikonu kolayca sökmek için bi teknik var mı. ya da başka bi öneriniz. bu arada küvet seramik değil, sanırım sert plastik (PVC). teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Her silikon zamanla küflenip kararır, bu engellenemez. Silikonu keskin bir bıçakla kesmelisiniz. (Silikon sökücü kimyasallar oldukça pahalıdır.)Üzerini iyice temizleyip nemi de aldıkta sonra yenisini genişçe çekin. (Sista extra beyazı kullanabilirsiniz. Küfe 3 kat daha dayanıklı.)

  YanıtlaSil
 3. Valek
  Dıvar ve pimapenlerin arsındaki tüm silikonları kazıdım 2 tane slikon aldım Ceresit marka biri Slikon Mastik diğeri Akpilik Mastik farkları nelerdir? hangisini uygulamam daha yalıtım için daha iyi olur ve eski slikonları sökerken botanın altındaki sıva alçı ve saten alçılar meydana çıktı bu silikonlar bu alçıların üstüne tutar mı acaba?

  YanıtlaSil
 4. Akrilik mastik duvar boşluklarına kullanılır. Duvar ile pimapen arasına da mastik daha doğrudur. Alçı üzerine silikon da tutar mastik de. (Yapı kimyasalları bölümünden silikon ve mastik arasındaki farklar başlıklı konuya bakın.)

  YanıtlaSil
 5. MErhaba pimapen çatlağından gelen suyu engellemek için hangi silikon kullanmam gerekir.Teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Herhangi bir silikon olur. Fakat silikonlar zamanla küflenir, kararır. Bu yüzden epoksi macunlar daha doğru bir seçim olur.

  YanıtlaSil
 7. merhaba, evimiz denize sıfır ve fırtinalarda inanilmaz ve engelleyedigimiz yagmur suyu giriyor. mermer alti, siva çatlaklari, mermer uzerindeki çatlaklardan, pimapen altlarindan su giriyor. 3 sefer silikon ile izolasyon yaptik, mastiklendi yinede engel olamiyoruz kaçağa, nasil bir malzeme kullanmaliyiz. piyasadaki en iyi ürün nedir bu konuda, sivaya, mermer çatlağini kapatabilen malzeme? tşk

  YanıtlaSil
 8. Suyun girdiği yeri iyice tespit edip. Eski silikon ve mastikleri kazıyın.
  Uygulama yapacağınız yüzey tozsuz ve kuru olsun.
  Bu tür uygulamarda (görünen su kaçakları ve boşluklarda) en iyi çözüm poliüretan mastiklerdr. Ceresit ve sistanın ya da bulduğunuz diğer bilinen markalarınkini kullanabilirsiniz. Uygulama sıcaklığı düşük olmasın. Poliüretan mastikler soğukta daralır sıcakta genleşir bu sayede en iyi izolasyonu yapar.

  YanıtlaSil
 9. banada yardımcı olursanız sevinrim mutfakta tazgaz mermerinin kenarları araları lavabo aralarında silikon vardı silikon birazda kalın çekilmişti ama zaten oda silikonlar zamanla siyahlaştı ve bazı yerler ayrıldı kötü duruyordu fugayla yapışrırdık oda hem kalın oldu hem çirkin durdu ne yapa bilirim kolay ve güzel ve temiz durması için bi yöntem varmı nasıl ve ne kullanabilirim

  YanıtlaSil
 10. Sedef,
  Tezgah süpürgeliği(küvet kenar çıtası) veya kenar bandı kullanabilirsiniz. (Sista, Bison, Polidol örnek markalar.)

  YanıtlaSil
 11. kolay gelsin benim mutfak tezgaım ile fayans arasına çekilen macun- silikon karışımı ve lavabonun kenarına çekilen slikonlar atmaya başladı şimdi o bölgeyi temizleyip yeniden uygulama yapmak istiyoruz hangi ürünleri tercih etmeliyiz??

  YanıtlaSil
 12. Dilara Hn.
  Maket bıçağı ile tamamen kesin. Sista, Bison, Sika v.b. kalite silikonlarla uygulama yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 13. Merhaba ben Cihan
  Lavaboda nokta kadar delik oluştu ve su sızdırıyor. Hangi malzemeyle , nasıl bir uygulama yapmalıyım? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 14. Cihan,
  Lavabo metal mi mermer mi yazmamışsınız.
  Epoksi macun işinizi görür. Mermer ise sorun yok. Metal ise kuruladıktan sonra silikon da kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 15. cihan
  lavabo metal değil ama mermer mi seramik mi bilmiyorum.

  YanıtlaSil
 16. Cihan,
  Epoksi macun olur. Mümkünse yüzey kuru olsun.

  YanıtlaSil
 17. Merhaba, ben tezgah arası aydınlatmayı led ile sağlıyorum. Kendinden yapışkanlı led, zamanla kendini bırakıyor. Düşen yerleri sıcak siliconla yapıştırdım. Yine düşmeye başladı. Nasıl bir silicon kullanmaliyim. Tesekkurler.

  YanıtlaSil
 18. (Yorumlara isim yazınız.)
  Fayans üzerine yapıştırıyorsunuz galiba. Fayans gibi pürüzsüz yüzeylerde en iyi yapıştırıcı japon yapıştırıcısıdır. Çift komponentli sprey yapıştırıcı da kullanabilirsiniz. (Eski yapıştırıcı kalıntılarını temizleyin.)

  YanıtlaSil
 19. Ozgur
  Merhaba islak olan zemine izolasyon yapmam gerekiyor ne tur bir malzeme onerirsiniz.

  YanıtlaSil
 20. ali
  duvar ve pimapen arasında açılmalar var bu açıklıkları silikon ilemi mastik ilemi kapatmalı ve bunu içerdenmi dışardanmı yapılmalı

  YanıtlaSil
 21. Ali Bey,
  Dışarıdan akrilik mastik ile yapın.

  YanıtlaSil
 22. barış
  Merhabalar.. Ben silikonu yuvarlak metal üzerine özel bir teknikle kaplama yaparak ( tekerlek yada makaranın çalışma prensibi gibi) çok hassas bir mekanik sistemde kullanmak için seçmiştim. Amacıma en uygun çalışma esnekliğini silikon vermişti ama burdaki verdiğiniz bilgilerde "her silikon zamanla küf tutar" ifadesini görünce tüm hayallerim yıkıldı. yaptığım sistemde silikon hava almadan makine yağı içerisinde kalacaktı zaten. ama acaba bu yağ; silikonun küf yada pas tutmasını engellermi?
  2. sorum; normal şartlarda silikonun küf tutması yada özelliğini kaybetmesi ortalama ne kadar zaman alır? lütfen yardımcı olun tşkler..

  YanıtlaSil
 23. Barış Bey,
  Yağ içinde kalan silikonun küfleneceğini zannetmiyorum. Silikon üzerindeki küfü oluşturan üzerinde uzun süre bekleyen ve temizlenmeyen su ve nemdir. Bu süreyi tam kestirmek zor, ortama bağlı 1 sene de olabilir 3 sene de. Rutubetin bulunmadığı bir ortamda bu süre çok uzayabilir.

  YanıtlaSil
 24. Selamlar, banyodaki lavabo bataryası sallanmaya başladı seramik lavabo ile batarya arasına birleştiği bölüme silikon çekiyorum kullanım talimatlarına uyduğum halde silikon tutmuyor ve yine sallanıyor, çok daha sağlam bir yöntem tavsiye edebilirmisiniz? (Polimer Esaslı Derz Dolgu Mastiği diyorlar olurmu acaba).

  YanıtlaSil
 25. Laylaylom yellow,
  Silikon orada sadece yalıtım amaçlıdır. Bataryayı lavaboya bağlayan vidalar var, onlar gevşemiştir.

  YanıtlaSil
 26. Diğer lavabo bataryasının altında somun yada kelepçeye benzer bir aparat var benim silikon çektiğim bataryada yok zamanla çürüyüp gitmiş o yüzden o bölgeye bir parça almam gerek oldu. Bilgi için teşekkürler..

  YanıtlaSil

 27. silikon tabancası ile mastik kullanılabilir mi?

  YanıtlaSil
 28. Merhaba ben Hasan,
  Arabamın bagajında yağmurlu havalarda çamurluk tarafından su aldığını fark ettim. Silikonları iyi çekilmemiş gibi geldi bana ne tür silikon kullanmalıyım. Mümkünse marka ve tip söyleyebilirmisiniz.

  YanıtlaSil
 29. aracıma cam çıtası yapıştıracağım hangi silikonu kullanmalıyım , hem iyi yapışmalı hem bir kaç yıl sonra söktüğümde zarar vermemeli yardımcı ılursanız sevinirim teşekkürler...

  YanıtlaSil
 30. Hasan Bey,
  Sista, Sika, Bison gibi markaların silikonlarından herhangi birini kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 31. Serkan Bey,
  Bence iz bırakma olasılığı olsa da iyi bir yapıştırıcı kullanın, yolda kendiliğinden düşmesinden iyidir. Bison, Sista, Sika gibi silikonları veya Pattex Rapid Auto yapıştırıcısını ya da epoksi yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 32. Eda;Metal lavobamda nokta kadar delik oluştu su akıtmaya başladı nasıl çözebilirim? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 33. Eda Hn.
  İnce eldiven giyin, parmağınızın ucuna nohut kadar silikon alın iyice içeri bastırın, içine girsin. Yüzey temiz olmalı ve 1 gün su değmemeli.

  YanıtlaSil
 34. şafak dediki merhabalar benim sorunum banyo duşa kabininin metali ile fayansın birleştiği yerlerde su kaçağı oluyor. bunu nasıl önleyebilirim. hangi markayı önerirsiniz?teşekkürler.

  YanıtlaSil
 35. Şafak Bey,
  Eski silikonu mümkün olduğunca kazıyın. Bison, Sika, Kale, Sista v.b. silikonlardan birini kullanın.

  YanıtlaSil
 36. Merhaba,

  Gamze Ben,

  Banyo yer taşların arasındaki derzler gittikçe sarıya dönüşüyor.Ne yapabilirim bununla bilgili.

  Tşkler

  YanıtlaSil
 37. Gamze Hn.
  Sprey derz temizleyici veya derz boyama kalemi kullanın.

  YanıtlaSil
 38. Merhaba ; ben erhan
  Arabamin bady kiti aralıklarla acilmis durumda normal silikonla yapisinca tutmuyo tekrar aciliyo acaba hangi silikonun kullanmama lazim yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
 39. Erhan,
  Pattex PL600 veya Bison Montage kullanabilirsin.

  YanıtlaSil
 40. merhaba ben mehmet aracımın ön cam silecek altındaki kavucuk lastiğinin olduğu yerde suya ve güneşe dayanıklı siyah silikon kullanmalıyım hangisi uygundur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Sista, Bison, Sika, Vürt gibi markaların silikonlarını kullanabilirsiniz.

   Sil
 41. İyi çalışmalar;
  Ben Belma, evimde pencerelerim PVC dir ve bir çok odada jumba tarz pencerelerim mevcut. henüz 3. yılım ama her yıl tekrar tekrar akıtma yapıyor ve her sene gelen servis mastik olduğunu düşündüğüm malzemeyle eskiyi kazımadan üstüne çekiyorlar kahverengi bir malzeme çatlama yaptığına göre mastik diye düşünüyorum. Bu ürünü tamamen kazıyıp silikonlamam ne kadar doğrudur (duvar ve kasa arasını dışardan) ? içerisi için de aynı işlemi gerçekleştirmeli miyim? Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 42. Belma Hn.
  Poliüretan mastik veya silikon kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 43. Serdar
  Iyi günler.
  Duşakabinin fayansla birleştiği noktada boşluk var ve müteahhit bu boşluğu silikon ile doldurmuş ve üzerini plastik bir köşebent ile kapatmış. Daha öncede aşağıya su sızdırma problemi olmuştu. Müteahhitin adamları gelip silikonları yenilemişlerdi. 3-4 ay sorun yaşamadık. Şimdi tekrar sızdırıyor. Müteahhitin adamlarının işçiliğini ve kullandıkları malzemeleri beğenmediğim için kendim yapacağım. Nasıl bir malzeme kullanmalıyım, eski silikonların tamamını sökmeli miyim? Cevabınız için teşekkurler.

  YanıtlaSil
 44. Serdar Bey,
  Sökebildiğiniz kadar sökün eski silikonları. Sista, Sika, Bison, Würth v.b silikonları veya silikon yerine geçen kenar bantlarını kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 45. Meraba
  Pimapen kapı üzerine silikonla ,plastik küçük perde aparatı yapıştırsam yapışır mı acaba

  YanıtlaSil
 46. Adımı yazmayı unuttum pardon,Ayse ben

  YanıtlaSil
 47. Ayşa Hn.
  Silikon veya solventsiz Montage Yapıştırıcılarını da kullanabilirsiniz. Bu yapıştırıcılar perdeyi söktüğünüzde iz bırakabilir. Bu yüzden aparatın tutunma yüzeyi düzgün ve genişse çift taraflı köpük bant da kullanabilirsiniz. (Örnek markalar: Tesa, 3m, Henkel.)

  YanıtlaSil
 48. savaş
  mrb iyi günler
  aracımın tabanına sac yapıştırcam hangi marka ve tür silikon almalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Savaş Bey,
   Sanayi bölgelerinde bu işler için özel silikonlar var. Würt, Sista, Bison, Sika v.b. silikon markalarından birini tercih edebilirsiniz.

   Sil
 49. fırınımızın iç camı yerinden çıktı kırmızı silikonla yapıştırıl mı?pişirme esnasında koku yaparmı bir zararı olur mu?

  YanıtlaSil
 50. isim yazmayı unutmuşuz fırın kapağıyla alakalıydı problem ad Tevfik sert

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tevfik Bey,
   Kırmızı silikon (sıvı conta) 300 dereceye dayanıklıdır. Yapıştırma yapabilirsiniz. Kuruduktan sonra da herhangi bir zararı olmaz. 1 günde kurur ama 2 siz yine de yapıştırdıktan sonra 2 gün fırını kullanmayın, tamamen sertleşsin, koku yapmasın.

   Sil
 51. Merhaba,ismim Hasan,
  Banyomuza dikdörtgen asma dolaplı lavabo aldık. Montajı yapan usta seramik lavaboyu dolabın üzerine sadece sıradan bir silikon sıkarak koydu. Bir de duvar (fayans) ile lavabo birleşimine silikon sıktı. Bu işlem seramik lavaboyu yeterince sabitler mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Usta iyi bir silikon kullandıysa bu işlemler için yeterlidir.

   Sil
 52. Merhaba aynanın arkasına tahta yapıştırıp duvara aasicam ne ile yapiıştırayım sıcak mi soğuk silikon mu uygun dur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gzm187,
   Soğuk silikon, hatta bulabilirseniz ayna silikonu daha iyi olur.

   Sil
 53. Oguz
  Merhaba banyoda küvet çevresine silikon yaptım lakin sonrasında banyo fayanslari kuru olmasına rağmen kayganlasti nasıl bu sorunu cozebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oğuz Bey,
   Kayganlaşan yerlere ince bir katman silikon sökücü sürün, bir süre bekleyip, o bölgeyi temizleyin.

   Sil
 54. cam seralarda macun yerine silikon kullansam nasıl olur. maliyeti, dayanıklılığı, tamiratı nasıl olur. hangi tür silikon kullanılır. teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şükrü Bey,
   Zaten artık çoğunlukla silikon kullanılıyor. Hem yapıştırmak ve hem de su yalıtımı için ideal. Kaliteli silikonlar seneler boyu sıkıntı çıkarmaz. Macundan biraz daha maliyetli olabilir. Eskiyen silikonlar kesilir, yenisi yapılır.

   Sil
 55. ben yasin, H.günler, pimapen camlarımdan içeri su giriyor, pimapenin altındaki duvarım ve camla mermer arasındaki silikonum küflendi ve ıslak ne yapmam lazım, binanın dış cephesi yapıldı o konuda sorun yok. Yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasin Bey,
   Eski silikonları kesin, yüzeyi kurulayın. Tekrar silikon uygulayın. İsterseniz dışarıdan akrilik mastik de uygulayabilirsiniz. (Boyanabilir.

   Sil
 56. Kolay gelsin.Pimapenlerin montajından sonra içeriye duvar arası kasa ve pervazlardan ısı kayıplarımız mevcut.Mastik mi silikon mu çekmeli?Rengi koyu kahverengi.Kasa ile duvar arası açı farkı ile boş kalmış.Bu arada tüm doğramalara içeriden mi dışarıdan mı işlem uygulayalım?.Alerjik bir bünyeye sahibim.Koku çok yapar mı içeriden çekilirse?Zararı var mıdır?...NaSıl uygulamalıyız?....Senem D.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senem D,
   Dışarıdan poliüretan mastik, bulamazsanız normal mastik uygulayın. İçeriden de görünümü düzeltmek için uygulama yapabilirsiniz. (Mastik zararlı değildir.)

   Sil
 57. Merhaba

  İç mekanlarda mesela evimin holünü salonumdan ayıran camlı ahşap kapısındaki camın oynadığını farkettim. Macun veya silikon kullanacağım ama iç mekan olması sebebiyle koku yapmayacak, küflenme yapmayacak silikon olarak hangi marka ve ürün kodunu önerirsiniz?

  Ayrıca mutfakta evyemin çevresinin silikonunu ve banyomdaki küvetin çevresindeki silikonu yenileyecem. Suya özellikle sıcak suya dayanıklı, yine iç mekan için hangi ürün kodlu silikon veya mastiği önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Banyo mutfak için Würt ya da Sista silikon kullanabilirsiniz. Kapı da ise; silikon kuruyana kadar 2-3 gün kokar. Koku istemiyorsanız cam macunu kullanın.

   Sil
 58. Klozet su haznesinin kenarlarinda bulunan 2 kelebek somun ve vida asiri paslandi. Somunlari gevsetemiyorum. Su haznesi ic taraftan ve dis taraftan silikon uygulasam su kacagini onleyebilir miyim? Urun olarak ne kullanmam gerekir? Cok tesekkurler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaan Bey,
   Suyu boşaltıp silikon veya Pattex Tamir Express kullanın. 1 gün o bölgeye su değmesin.

   Sil
 59. Merhaba tuvalet duvarına (duvar fayans) menfez yapıştırmam gerekiyor bunu hangi çeşit silikonla yapmam gerekir ve menfezi yerleştirdiğim yerde silikon kuruyana kadar nasıl sabit tutabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Caner Bey,
   Normal silikon veya Montage yapıştırıcısı ile yapıştırabilirsiniz. (PL600 veya Bison Montage) Silikon kuruyana kadar kağıt bant ile tutturun.
   Kolay gelsin.

   Sil
 60. Gamze plastik gider borusunun bilesme noktasinda sızıntı var soğuk silikon sıksak ise yarar mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gamze Hn.
   Kurulayıp silikon sıkabilirsiniz. 1 gün su ile temas etmemesi lazım.

   Sil
 61. merhaba duşakabinim metal çıtanın altındaki silikon iyi olmadığı için su kaçırıyor metal çıta sökülmeden silikon çekebilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zemini kurulayıp silikon çekebilirsiniz. 1 gün su ile temas etmesin.

   Sil
 62. merhaba ismim burak, Teras katta oturuyorum terasım üstü açık yağan yağmurda ıslanmakta odamın köşesinde duvarda zeminden yukarı doğru su aldığını gördüm fayansları işleyen usta sanırım iyi derz veremedi sizce ne yapmalıyım ceresit ct 10 diye bir malzeme önerdiler fakat siz ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burak Bey,
   Eğer su derzlerin arasındaki kılcal çatlaklardan sızıyorsa ct 10 kullanabilirsiniz.

   Sil
 63. Merhaba,pimapenle mermer arasindaki catlaklardan dolayi galiba kurum toz vs.giriyor ne yapmamiz gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demir Ok,
   Arasını akrilik mastik, çok kaliteli bir ürün istiyorsanız poliüretan mastik ile doldurabilirsiniz.

   Sil
 64. Merhaba gıda kazanı kapağına hazır lastik conta yerine sıvı conta veya slikon tarzı birşey uygulamak istiyorum.Hem sıcağa dayanacak hemde insan sağlığına uygun hangi ürünü tavsiye edersiniz Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergun,
   Sıvı conta sıcağa dayanır ama insan sağlığına zararlı mı bilmiyorum.
   Würth veya Sista v.b. kaliteli bir markayı deneyin.

   Sil
 65. Hasan,
  Merhaba, mutfak tezgahının köşesinde çok ince bir delik var. Soğuk silikon mu köşe bandı mı önerirsiniz?
  Ayrıca duşakabinde metal bölge ile plastik bölgenin arası sızdırıyor. Soğuk silikon yeterli olur mu? Soğuk silikonun ince olanları var mı? (görüntü açısından) teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Estetik açıdan kenar bandı daha doğru olur. Küflenme yapmaz. Duş kabininize soğuk silikon yeterli olur. Silikonun uzunu ince kesip o bölgeye uygun şekilde uygulayabilirsiniz.

   Sil
 66. Mermer arasına derz dolgu yaptım boşluk az olduğu için tekrar atıyor ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. Derz dolgularının üzerinde veya arkasında kaç mm ye uygulanabileceği yazar. size uygun olanını bulamadıysanız, Silikon veya kenar bantı kullanabilirsiniz.

   Sil
 67. İyi günler, ben yücel
  Çatım shingle ile kaplı küçük bir kısımdan su geliyor, bunu poliüretan mastik ile kaplasam sağlıklı olurmu veya ne tavsiye edersin.

  YanıtlaSil
 68. Merhaba ben murat şişme yaptığının üst kısmı taraklı ve dikiş yerinden açılma oldu hangi silikon kullansam daha fayladali olur dolguda

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Silikon olmaz. Bison'un bot yapıştırıcısını kullanabilirsiniz.

   Sil
 69. merhaba,pimapen ile duvar arqsinda yani pimapenin kenarlarinda catlaklar mevcut tafilat gerekiyor ne önerirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Akrilik mastik veya çok dayanıklı olmasını istiyorsanız poliüretan mastik kullanabilirsiniz.

   Sil
 70. Merhaba, odamın duvarına akordiyon ayna monte edicem bunun içinde PATTEX PL 600 Fix Hızlı Montaj yapıştırıcısı aldım. Acaba insan sağlığına zararlı mı ya da ısıyla vs etkileşime girer mi merak ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağlığa zararlı değil, ısıyla etkileşime girmez. Arkasında yazan çift yapıştırma tekniğini uygulayın.

   Sil
 71. Merhaba, evimin beton olan iç merdiven basamaklarının üzerine 3 cm masif panel basamak koymayı düşünüyorum. Masif panel olan basamağı yüzeyi düzgün olan beton basamağa silikon yada pattex 600 ile sabitlemek mümkün mü ? eğer olmaz diyorsanız siz ne tavsiye edersiniz... Şimdiden sağolun kolay gelsin. selman tekin

  YanıtlaSil
 72. Selman Bey,
  PL600 veya Contact yapıştırıcılarda kullanabilirsiniz. (Örn. Bison Kit)

  YanıtlaSil
 73. Çatıda borunun etrafına hangi slikonu kullanmayım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süleyman Bey,
   Sista, Sika, Bison, Kale v.b. markaların poliüretan mastiğini kullanabilirsiniz.

   Sil
 74. evye kenarina slikon mu yoksa macun mu cekmeliyim yardimci olur musunuz.

  YanıtlaSil
 75. merhabalar cam masa işi yapıyoruz camı suntaya yapıştırmak için silikon kullanıyoruz ama buda baskıdakı boyayı çatlatıyor solduruyor veya yakıyor hangi silikonu kullanmamız lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Ayna silikonu işinizini görecektir. (Örn. Sista ayna silikonu)

   Sil
 76. Merhaba,
  Tuvaletten su sızıyordu, incelediğimizde üstten gelen borunun (üst katınki değil, daha yukarılardan gelen boru) eğim yerinden sızdığını farkettik. her zaman da sızmıyor, borunun çıkması imkansız, ne ile sızdırmazlık sağlayabiliriz. teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selami Bey,
   Sıkıntının olduğu yeri görüyorsanız iyi. Küçük bir sızıntı ise bölgeyi kurulayıp silikon sıkın. Büyük ise epoksi macun ile doldurun.

   Sil
 77. Silikon levhaları paslanmaz saca nasıl yapıştırabilirim şeffaf silikon kulanıyoruz gıdaya ugun olması lazım padlanöaz sac üzerine yapışyıratak tutturmamız gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dayson, Sista, Sika, Bison v.b. kaliteli bir marka silikon kullanabilirsiniz. Gıda için uygun olur mu bilmiyorum.

   Sil
 78. Merhaba,
  Tuvaletten su sızdığını daha önce söylemiştim ve tavsiyenize uyarak silikonla kapatmıştım. Ancak daha büyük bir sorun çıktı, 10-15 günde bir görülen su sızıntısı devam ediyor ve su sızan yeri göremiyorum. Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 79. Orhan
  Merhaba ben osb tavana köpük strafor yapistiricam ne kullanmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Orhan Bey,
   Strofor yapıştırıcısı veya silikon kullanabilirsiniz.

   Sil
 80. Sifonun altindaki bağlantı vidasından su damlıyor Sızıntıyı kesmek için silikon ile vidanin kenarlarini silikonlamak istiyorum Olurmu ki

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olur, zemin kuru olsun. 1 gün su ile temas etmesin.

   Sil
 81. Merhaba...Yüzme havuzunda sızdırmazlık için çoğunlukla su altında kalacak ahşap ile seramik birlesim yerine derz dolgu olararak sağlığa zararsız hangi mastik, silikon vs kullanabilirim. Tercihen kahverengi, gri veya şeffaf. Çok teşekkurler

  YanıtlaSil
 82. Teşekkürler. Bostik MSP 2720 kullanabilirmiyim. solvent ve izosiyanat ve silikon içermez diyor. İçmesuyu raporu var. Kahverengide var. Yoksa akvaryum silikonumu? Teşekkurler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğsan,
   Bence akvaryum silikonu kullanın. Bison, sista, wurt v.b bir marka olabilir

   Sil
 83. banyo kapı eşiğindeki parmak kalınlığındaki ince mermer söküldü daha önce alçıyla yapıştırmıştım şimdi silikonla yapıştırsam olurmu bide hangi silikonu kullanmamı tavsiye edersiniz teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Silikon veya Montage yapıştırıcısı olur. (Silikon alırken dikkat edin akrilik mastik olmasın.)

   Sil
 84. Merhaba Ben Mustafa;
  1- Ahşap lambirilerin alınlarındaki oluklara renkli (açık ahşap rengi) dolgu yapmak istiyorum hangi malzemeyi kullanmalıyım?
  2- Çatıda sandviç panelin ek/sırt bölgesinde sızıntıyı önlemek için ne kullanmalıyım?
  Sabit mobilya dolapları ile duvar arasındaki boşlukları kapatıp boyayarak şekilde hangi malzeme kullanılmalı?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   1) Renkli mastik veya boyanacaksa renkli ahşap tamir macunu kullanabilirsiniz.
   2) Sızıntı için poliüretan mastik veya silikon kullanabilirsiniz.
   Sabit mobilyalar içinde akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanabilirsiniz.

   Sil
 85. Merhaba yardimci olursaniz sevinirim aracimin motor kisminda bulunan dokum su haznesi mercimek kadar delindi ve parcayi bulamiyoruz silikonla kapatmamiz munkunmu eger mumkunse isiya dayanikli hangi silikonla kapata bilirim bu arada adim bekir simdeden tskler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yüzeyi iyice temizleyip epoksi macun kullanın. 1 gün su ile temas etmesin. Ambalajın üzerindeki tarife göre uygulayın. (Örn.Bison Epoksi Macun, Pattex Tamir Express)

   Sil
 86. Kapı ve dıvar arası boşlukları ve süpürgelik boşluklarını neyle doldurabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Münevver Hn.
   Renkli akrilik mastik veya hazır duvar macunları ile doldurabilirsiniz.

   Sil
 87. usta bıson sılıcone glass akvaryum silikonu aldım duşa kabinda kullanacağım Bi zararı varmı

  YanıtlaSil
 88. Abicim mutfak tezgahinin arkasindaki eski silikonlari söktük ama arası normale göre geniş yapılmış yapanlarda gazete falan koymus ama kötü görünüyo sence ne yapabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 parmaktan kalın ve çok derin ise kağıtları çıkartıp içeriye doğru poliüretan köpük sıkın. Kuruyunca kesin. Üzerine de ince bir kat silikon sürün.

   Sil
 89. Kolay gelsin ismim Murat. Su motorunun elektrik klemens ve kablo giriş kısımları su geçirmesini engellemek ne tip silikon kullanmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Banyoda kullanılan silikonlar olur. Üzerine, çevresine bolca sürün.1 gün kurumasını bekleyin. Akvaryum silikonu da olur. Sika, Sista, Würth, Bison v.b bir marka olabilir.

   Sil
  2. Teşekkür ederim.

   Sil
  3. Melek,terasımın çatısı cam tavan.yağmur yağdığında içeri su sızdırıyor ne kullanabilirim.ısıya soğuğa ve suya dayanıklu uzun ömürlü.

   Sil
  4. Melek Hn.
   Sızdıran yeri bulup silikon sürmeniz gerekiyor. Eski silikonu sökün. İyi bir marka kullanın. Sista, Sika, Würth, Bison v.b olabilir.

   Sil
 90. akrilik boyalı metalin üstüne cam yapıştıracağız hangi silikon çeşidini seçöeliyiz?Ayrıca güneş gören bir dik bir yüzey

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Silikon, boyalı yüzey üzerine yapışabilir. UV direnci olan bir silikon kullanın. Örn.Sista, Sika, Bison v.b.

   Sil
 91. Merhaba dus teknesi ile fayansin birlestigi yerden su siziyor hangi malzeme kullanilmali kolay gelsin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaatgemi,
   Silikon, küver kenar çıtası veya küvet kenar bandı kullanmanız gerekiyor.

   Sil
 92. slm ayna kenarlarına sıvı ve deterjanlardan korumak icin ne kullanabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anladığım kadarıyla temizlik kimyasallarının aynaya temas etmesini istemiyorsunuz. Kağıt bant kullanın. Aynada iz de yapmaz. Fakat sıvı ile çok temas ettirmemeye çalışın. Sonuçta kağıt, emici.

   Sil
 93. Ahşap pencere cam kenarına sıktım çerçeveyi çürüttü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cumhur Bey,
   Piyasada bir çok silikon markası mevcut. Kaliteli, solventsiz bir silikon kullanın. Ayrıca silikon diplerinde bekleyen nem ve su da çerçeveyi çürütmüş olabilir. Eski silikon artıklarını da mümkün olduğunca temizleyip yeni silikonu uygulayın.İsterseniz size N11 mağazamızdan (Sista) 1.kalite silikon gönderebiliriz. Sitemizin yan ve alt kısımlarında mağaza linklerimiz mevcut.

   Sil
  2. Merhaba İsmim Kenan Araç iç kapı döşemeleri plastik eritilerek tutturulmuş ben bunlarıın uçlarını kestim döşemeyi yeniledim ancak plastiklerde tutacak yüzey kalmadı plastikleri uzatacak ve hızlı donan silikon hangisidir

   Sil
  3. Merhabalar aracımın kapı döşemelerini yenilerken kumaş kaplı kısmı tutan eritilmiş plastiğin uçlarını kestim bunları tekrar sabitlemek istediğimde sıcak silikon işe yaramıyor nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler

   Sil
  4. Kenan Bey,
   Silikonlar yavaş kurur ama neredeyse her şeyi yapıştırır.
   Pattex Tamir Extreme veya soğuk silikon deneyebilirsiniz. Yanlız kuruma süresi 24 saatten fazladır. Soğuk havalarda daha da uzar. Yapıştırdıktan sonra kağıt bant ile sabitleyip kuruyunca çıkartın.

   Sil
 94. merhaba. Kiracıyım ve banyoda ayna takımı yok. Vidalama yapmadan ayna, sabunluk, fırçalık vs. takımı nasıl yapıştırabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Çift taraflı neme dayanıklı köpük bantları deneyin. Tesa, 3M ve Henkel markalarında var.

   Sil
 95. Merhaba ben Erhan
  Sayın rehberim ben kıracıyım
  Banyom da duş teknesi veya kabin yok banyo perdesi kullaniyorum. Fakat zemindeki kirli su gidere gitmek yerine banyonun her yerine dağılıyor zemin hatalı sanirim. Duşu bir iki cm yuksekliginde mermer veya farkli bir materyalle izole etmek istiyorum fikriniz nedir ne yapmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erhan Bey,
   3-5 cm kalınlığında o bölgenin uzunluğuna göre mermer kestirip montaj yapıştırıcısı veya silikon ile yapıştırın. 1 gün su ile temas etmesin.

   Sil
 96. ÇAĞDAŞ ÇAKICI24 Aralık 2016 15:27

  RENOULT BRODWAY MARKA ARACIMIN ARKA CAMINDAN BAGAJA SU GİRİYOR.DAYSON MARKA SİYAH SİLİKON LA ETRAFINI SİLİKONLASAM OLURMU.AYRICA SOĞUK HAVADA SİLİKON UYGULAMASINI ARACIMDA YAPABİLİRMİYİM TEŞEKKÜRLER

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çağdaş Bey,
   Yüzeyi iyice temizleyip silikon kullanabilirsiniz. Soğuk havada uygulama yapmayın hava en az 3-5 derece civarında olsun. Aksi halde silikon kurumaz, iyi tutmaz.

   Sil
 97. Merhabalar ben selçuk... acil cevaba ihtiyacım var.... ben cam ve metal birleşiminden süs yapıyorum. Sıcak silikon ve hızlı yapıştırıcı 202 kullandim ama verimli olmadi. Düşme yapıyor. Cam bardak ile metal catali birbirine yapıştırıyorum. Satış yapacam ama üç dört sonra birbirinden ayrılıyor. Daha kalıcı bir sonuç elde etmem icin nasıl bir yapıştırıcı kullanmam gerek tavsiyelerinizi bekliyorum lütfen dikkate alın ve bilgi verin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selçuk Bey,
   İki karışımlı Epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Farklı markaların var. (Örn. Pattex epoksi, Bison Epoksi v.b.)

   Sil
 98. İyi geceler, Öncellikle 4 yılı aşkın süredir itinayla bütün sorulara cevap verdiğinizi fark ettim. Özveriniz için teşekkür ederim Takdir ettim. Hiç silikon kullanmamış biri olarak, Benim öğrenmek istediğim, banyo duvarı ve fayansın da ki çivi,matkap deliklerini silikonla kapatabilir miyim? Olursa Ne tür bir silikon kullanmalıyım?
  Matkap deliklerini silikonla tam doldurmalı mıyım? Duvar rengine uygun beyaz renkte silikon bulabilir miyim? Son olarak kurumadan sonra zımpara yapılmalı mı, zımparalanır mı? Acemiliğim sorularımdan bellidir. Şimdiden çok teşekkürler, Saygılarımla
  Yılmaz Teke

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yılmaz Bey,
   İlginiz için teşekkür ederiz.
   Duvardaki delikleri silikonla kapatmayın. Silikonun üzeri boya tutmaz ve şekil vermek çok zordur. Bu iş için en uygun saten alçı veya hazır duvar macunlarıdır. (Akrilik mastik de kullanılabilir. Silikona benzer boşluk doldurmak içindir.) Alçı veya hazır macun kullanacaksanız kuruduktan sonra zımpara yapmanız gerekiyor.

   Sil
 99. Ankastre set cam ocak tezgaha yapıştırmam lazım ne önerirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tolga Bey,
   Normal banyo silikonu kullanabilirsiniz. Isıya oldukça dayanıklıdır ve iyi yapışır.

   Sil
 100. Merhaba.traktorumun silindir bloğu su kanalında küçük bir çatlaktan dolayı az bir miktar su sızıyor. Bunu engellemek için hangi ürünü kullanmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pattex Tamir Express deneyebilirsiniz.
   Burada var : http://urun.n11.com/yapistirici-ve-bant/pattex-tamir-express-macun-yapistirici-P139927537

   Sil
 101. Merhaba,

  Mutfak tezgahım mermer görünümlü ancak anladığım kadarıyla suntamsı bir malzemeden yapılmış,lavabo metal ve lavabo bağlantısının olduğu yerde ahşap ya da sunta malzemenin su çekmesinden dolayı şişmeler olmuş arada siyah suntaiçi gibi malzemeler tezgah altına düşüyor.tezgahı bu ara yenilemem mümkün değil bu nedenle bu döküntüleri önlemek için malzemeyi neyle kaplayabilirim eğer tzgah ıslak kalırsa küçük sinekler oluştuğunu görüyorum.silikon macun gibi malzemelerle kaplamak işe yarar mı ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şeyma Hn.
   Silikon kullanabilirsiniz.
   Doldurur, yapıştırır, yalıtım yapar.

   Sil
 102. Yılmaz,
  İyi günler,
  Küvetimde çatlak var ve su akıtmaması için önlem almak istiyorum. Küvet seramik yada plastik değil altı dolu zemine yapışık fakat basınca hafif esneme yapıyor. Ne kullanabilirim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yılmaz Bey,
   Pattex Tamir Express deneyin.
   N11 mağazamızda var:
   http://urun.n11.com/yapistirici-ve-bant/pattex-tamir-express-macun-yapistirici-P139927537

   Sil
 103. Merhaba akvaryumu silikonları ince saplamlaştrmak adına silikon üstüne silkon çeksem olurmu acaba istediğim sonuca ulşırmıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk uygulama sırasında silikonu uygun miktarda çekmek yeterlidir. Silikon üzerine silikon çok fayda sağlamaz.

   Sil
 104. Erkan
  İyi günler.
  Isıya dayanıklı silikonu fırın iç camını yapıştırmak için kullansam sağlık yönünden zararı olur mu? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erkan Bey,
   Yapıştırdıktan sonra 1 gün hatta vaktiniz varsa 2 gün beklesin. Kuruduktan sonra sağlığa zararı yoktur.

   Sil
 105. Pvc penceremin kasa ile citanin birleştiği yerden yagmurlu havada su siziyor. Büyük ihtimalle fitillerden. Fitillerin üzerinden silikon siksam sizce olur mu? Icerden de çıta ile kasa arası boşluğu epoksi macun ile doldursam diyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. BT REHBER,
   Fitillerinizi yenileyin. Silikon yapıştırır, sökmesi zordur. iz bırakır. Cam ile kasanın birleşim yerlerine silikon sıkılır.

   Sil
 106. Merhaba ben Özer
  Yatak odamın üzerindeki terastaki tahminim su giderinin etrafındaki boşluklardan giren su odadan. damlıyor havaların kurumasını beklemeden buradaki açıklıkları ne ile izole edip suyu keseyim iyi çalışmakar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Özer Bey,
   Su gideri etrafından ise bölge kurutulup silikon sıkılabilir. Kurumadan birşey olmaz.

   Sil
 107. Ben İlhan Arabamın arka camının lastiğinin alt köşelerinden bagaja su alıyor hangi sikonu tavsiye edersiniz veya yapıştırıcı olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlhan Bey,
   Siyah silikon kullanabilirsiniz. Soğuk havada uygulama yapmayın, kuruma süresi 48 saati bulabilir.

   Sil
 108. Merhabalar.Mehmet ben.Duş teknemin etrafındaki silikonlar karardı ve su sızdırmaya başladı.Değitirmek istiyorum. Bana NP 1 isimli bir marka önerildi. Kararmaya ve sızdırmaya dayanıklı olduğu söylendi. fikriniz nedir? İlginiz için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   NP1 marka olarak kalitelidir. Ama bir süre sonra kararabilir. Tüm silikonların bir ömrü vardır. Bir süre sonra kararır.

   Sil
 109. Merhaba ben mehmet benim sorum silikon üzerine derz dolgu tutarmı silikon çok tutmuş falçata ile kesilmiyor esneklik yüzünden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Silikon üzerine derz tutabilir fakat derzin bir uygulama aralığı vardır. Bu aradığın üzerinde bir açıklıkta uygulanırsa çatlar.

   Sil
 110. merhaba bana ahsap yapisdirci ve dolgu malzemesi lazim yani dondukdan sonra zimpara yapilabilen bir urun ne onerirsiiniz teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekir Bey,
   Epoksi macun kullanmanız gerekiyor. Bison, Pattex v.b markaların var.

   Sil
 111. Klozetin etrafina su kacirmamasi icin ne kullanmaliyim tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veysel Bey,
   Hasfif su kaçaklarında silikon kullanabilirsiniz. Su kaçağı fazla ise klozet bağlantı yerlerinin onarılması gerekebilir.

   Sil
 112. Merhaba; Bulaşık makinasının içerisinde bulunan deterjan haznesinin etrafına silikon çekmem gerekiyor,ne tür bir şey kullanmalıyım ? Teşekkürler..Coşkun KIVRAK

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Coşkun Bey,
   Yüzeyin tamamen kuru olduğunda emin olun. Banyolarda kullanılan silikonu kullanabilirsiniz. (Mastik değil) Uygulama yaptıktan sonra 1 gün su ile temas etmesin.

   Sil
 113. Merhaba,
  Bulaşık makinama sızdırmazlık için silikon uygulaması yapmam gerekiyor ancak hem yüksek ısıya dayanıklı, hem de sağlığa zararlı olmaması gerekiyor. ne kullanabilirim acaba ? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bildiğiniz banyo-mutfakta kullanılan silikonlar 200-250 dereceye kadar dayanıklıdır. Kuruyunca sağlığa zararlı değildir. Uygulama yaptıktan sonra 1 gün mümkünse 2 gün kurumasını bekleyin. Silikonlarla ilgili esas sorun üzerinde su ve nem kalınca hangi silikon olursa olsun küf oluşturur. Böyle bir durumda silikonun yenilenmesi gerekir.

   Sil
 114. Merhabalar. Ben ahşap üzerine aluminyum profil yapıştırmayı düşünüyorum akvaryum silikonuyla. Alum profil içinde SMD ledler olacak, onlarda profile el deyemeyecek kadar ısınıyor muş. Akvaryum silikonuyla yapıştırma uygun olurmu bu profilleri?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Akvaryumum silikonu da şart değil ama kullanılabilir. Bu ve normal silikonlar da en az 150-200 derece sıcaklığa dayanıklıdır.

   Sil
 115. iyi günler mermere cita yapıştıracagim da üzerine tahta koymak için ne önerirsiniz yalnız tahtanin üzerine kazan kapak girecektir agirlik olur o yüzden ne yapmam lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler,
   Sıvı çivi (montaj yapıştırıcısı) kullanabilirsiniz. (Solventli olacak)

   Sil
 116. Merhaba evin kışın nemlenip küflenen duvarına dekoratif strafor paneller aldık. Sizce bunları hangi marka silikonla yapıştırmaliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Normalde Strofor yapıştırıcısı kullanmanız gerekiyor. Silikon da kullanılabilir. Marka önemli değil. (Akrilik mastik kullanmayın.)

   Sil
 117. Kübra,
  Zink malzemeden su girişini önlemek için dışarıdan hangi malzemeyi kullanmamı önerirsiniz?

  YanıtlaSil
 118. Aracım için krom cam çıtası aldım. Altında kendi yapışkanı var ama kime sorsam silikon da kullanmam gerektiğini söyledi.
  Silikon aracın kendi plastik aksamına zarar verir mi?
  Hangi çeşit silikon kullanmalıyım?
  Siyah silikonun şeffaf olanlara göre bir dezavantajı var mıdır?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Kendi yapışkanının yeterli olması gerekir. Yüzeyi temizledikten sonra uygulama yapın. Silikon risklidir. Taşarsa lekeyi çıkarmak zordur. Kendi yapışkanı ile uygulayın, uygulamadan sonra üzerine 10 saniye bastırın. Her gün kontrol edin zayıflama varsa sonradan kaldırılıp silikon takviyesi yapılabilir.

   Sil
 119. Merhabalar benim sisme botum var pvc kumastan yapilmis bayson marka silikon diyorlar siz ne onerirsiniz

  YanıtlaSil
 120. Selamlar, ismim Mehmet.
  - Terasımızda seramiklerle duvar birleşme (duvarda 10 cm yüksekliğinde seramik var) yerlerinde çatlaklar oluştu. 1-2 milimlik. Terasın üstü açık. Bunu neyle kapatabilirim?
  - pvc pencere kasası ile denizlik arasını sert beyaz macun gibi birşey sürmüşler, şimdi pencere kasası tarafından ayrılmış, 1 milimlik boşluk var. silikon ili doldurmak mı gerekiyor, yoksa komple söküp mastik mi sürmek lazım?

  çok çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   1-2 mm lik boşlukları silikon veya mastik kapatamaz. Hazır dış cephe macunlarını kullanın.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com