MASTİK NEDİR?, SİLİKON NEDİR?, SİLİKON İLE MASTİK ARASINDAKİ FARK NEDİR?, SİLİKON VE MASTİK NERELERDE KULLANILIR?

 
    Birbirine çok benzeyen silikon ve mastikleri aynı amaç için kullanabileceğiniz gibi en iyi sonuç için doğru malzemeyi kullanmanız gerekebilir.
    Silikonun akrilik mastikten en önemli farkı silikonun çok daha esnek olmasıdır.  Buna karşın büyük firmaların piyasaya çıkardığı yüksek fiyatlı, süper elastik ve dayanıklı poliüretan mastiklerin özellikle dış mekan uygulamalarında standart silikonları geride bıraktığını görüyoruz. Yine de sıradan bir silikonla mastiği karşılaştırdığımızda silikonun daha esnek ve yapışkan olduğunu görüyoruz.
    Silikon uygulandığı yüzeyde esnek ve daha yapışkan şekilde dururken akrilik mastik sertleşir, fazla esnemez, ayrıca akrilik mastiğin yapıştırma gücü daha zayıftır. Bu yüzden mastik yapıştırma işlerinde değilde basit dolgu işlerinde kullanılır. Akrilik mastiğin silikona göre ucuz olması da dolgu yapmada onu ön plana çıkarmıştır.
    Ayrıca akrilik mastiğin neredeyse her boya türü ile boyanabilmesi kullanıcılarına özellikle duvar tamir işlerinde kolaylık sağlamıştır.
    Her ikisi de zorlu hava koşullarına dayanıklı olmasına rağmen yukarıda bahsettiğimiz gibi artık yüksek performanslı süper elastik ve dayanıklı dış mekan poliüretan mastikler üretilmektedir.
    Standart silikon ise genelde evlerde küvet, duş teknesi, lavabo gibi banyo aksesuarlarının duvarla birleştiği yerde su izolasyonu ve yapışma sağlar. Yapışkan olduğu için yapıştırıcı olarak da kullanılır.(Örn.süpürgelik, tezgah lavabosu yapıştırmak için.) Ayrıca cam ile pencere kasası arasında cam macunu yerine de sıkça kullanılır.
    Mastikde olduğu gibi üretici firmalar değişik ihtiyaçlara cevap verebilecek farklı silikon türleri üretmişler bu da hem profesyonel kullanıcıların hem de amatör kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırmıştır. (örn. akvaryum silikonları, ayna silikonları, anti küf silikonlar, renkli silikonlar, oto silikonları, ısıya dayanıklı silikonlar v.b.)

242 yorum:

 1. İyi günler yağışlı havalarda Pvc pencerelerden gelen sızıntıyı engellemek için hangi silikon yada mastik ürünü kullanmalıyım bir kaç defa farklı ürün denedim kesin çözüm olmadı.

  YanıtlaSil
 2. Melike Hn.
  Pencere camının pvc ile billeştiği yere silikon, duvar kısımlarına ise mastik kullanmalısınız. Slikon Sista, Bison, Sika v.b. Mastik de yine aynı markalar olabilir. Mastiği poliüretan mastik olarak bulabilirseniz iyi olur. Pencerede eski silikon ya da mastik varsa sökün.

  YanıtlaSil
 3. Camlar tahta doğrama cam ile doğrama birleştiği yerde macun da silikon da yok su ve soğuk giriyor. macun mu silikon mu. Silikonsa hangi silikon kullanılmalı.

  YanıtlaSil
 4. (Yorumlara isim yazalım.)
  Silikon olur. Sista, Sika, Bison, Kale v.b. markaların silikonlarından birini kullanabilirsiniz. (Mastik olmasın)

  YanıtlaSil
 5. ömer kağan;
  üst kat tuvalet pimaşından pis su damlaması var , silikonla , mastikle yada epoksi macunla(macunun üzerine de silikon sıksam) birleşme yerlerini kapatsam damlamayı giderebilirmiyim acaba?

  YanıtlaSil
 6. Ömer Bey,
  Önce elinizle pimaşı kontrol edin gevşemiş mi diye. Birleştirip sıkılaştırmaya çalışın. Olmazsa epoksi macunu tüm birleşim yerine sürün. Boşluk kalmayacak şekilde sürerseniz üzerine silikon gerekmez.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba

  Pvc penceremin mermer ile birleştiği yerlerden yağışlı havalarda sızıntı oluyor bunun için mastik mi silikon mu kullanmak gerek ve hangi ürünü tavsiye edersiniz Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 8. Mustafa Bey,
  Silikon su yalıtımında daha iyidir.

  YanıtlaSil
 9. Merhaba pvc pencerenin mermerle birleştiği yere mastik ile dolgu yapmıştım ertesi gün mastiğin çatlak oluştuğunu gördüm. Acaba sorun mastiktemi uygulamada mı? Markası memo akrilik mastik

  YanıtlaSil
 10. (yorumlara isim yazalım.)
  O markanın kalitesini bilmiyorum. Daha bilinen bir marka kullanmaya çalışın, ayrıca çok soğukta uygulama yapmayın.

  YanıtlaSil
 11. Resul Altuntaş
  İyi günler dilerim, pvc pencerelerin duvarla birleştiği yerde dış cephede duvar ile arasında bir dolgu malzemesi bulunmuyor (pvc nin kör kasaya oturtulduğu için gerek olmadığı söylendi). Ancak soğuk geliyor. Dış cephe için pvc-duvar arasına dolgu maddesi gerekli midir, hangi ürünü kullanmalıyım ?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 12. Resul Bey,
  Soğuk geldiğini hissediyorsanız akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soğuk almasina ek olarak suda alıyor poliureten mastik ikisine karşı koruyucu olurmu pvc duvarla birleştiği yere

   Sil
  2. Ömer Bey,
   Yüzeyde toz varsa fırça ile alın sonra poliüretan mastik kullanın. Poliüretan mastik su yalıtımı da yapar fakat silikon bu konuda daha iyi.

   Sil
 13. Sinan
  Merhaba, terasta seramikler köşe birleşim yerlerinde derz üzerine mastik uygulamak su yalıtımı için faydalı olur mu? Mastik ıslak bölgeye uygulanır mı? Ya da seramiklerin üzerine likit membran mı uygulasak daha iyi olur? Derzleri yeniletmeme rağmen problem çözülmedi. Usta yazın sıcaklarda arada kalan sular kurur, üzerinden yaz geçmesi gerek dedi. Beklemek mi gerekiyor?

  YanıtlaSil
 14. Sinan Bey,
  Derzlerin arasına uygulanan mastik su yalıtımı yapmaz. Büyük boşluklar için silikon, derzlerin üzerindeki görünmeyen kılcal çatlaklara su yalıtımı yapmak için de ceresit ct10 kullanın.

  YanıtlaSil
 15. merhaba ismim serkan. size sorum şu olacak. terasımda mermer araları boşluklara kalekim fuga 2300 yaptım ama bazı çatlaklar oluştuğunu gördüm. bu da beni rahatsız etti. acaba mermer arası derzlere poliüretan mastik kullansam olur mu teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 16. Serhan Bey,
  Poliüretan mastik en iyisi, size uygun renk bulabilirseniz kullanın.
  Bulmazsanız sililonlu derze devam edin. Derzlerin üzerine uygulama yapılabilecek aralık yazar. Örn.3-5 mm. buna dikkat edip size uygun derz alırsanız sorun çıkmaz.

  YanıtlaSil
 17. merhaba adım ömer metal çerçevenin üzerine cam yerleştiriyoruz ve su geçirmemesini istiyoruz. bison plymax silikon kullanıyoruz ama tam verim alamadık alternatif varmıdır?

  YanıtlaSil
 18. Ömer Bey,
  Sista FT101 kullanabilirsiniz. Henkel bu ürüne çok güveniyor. Yapıştırma ve izolasyonda rahatça kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 19. Cihat KAYA
  merhaba;
  fayans yer döşemelerindeki derzlerde oluşan bölgesel boşluklar için silikon kullanılabilir mi? açıkçası harçla falan uğraşmak istemiyorum silikon pratik olur diye aklıma geldi, sizin öneriniz nedir nasıl bir ürün kullanmalıyım...
  şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 20. Cihat Bey,
  Akrilik mastik kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 21. Diyar ASLAN
  merhaba
  tuvalet ve banyo kapısının eşiğine mermer koyacağım yapıştırma işlemini akrilik mastik kullanarak yapabilir miyim ya da hangi ürünü kullanmalıyım tavsiyeniz nedir, ayrıca yapıştırma yaparken kullanacağım ürünü mermerin dibine de sıkmam gerekiyor mu yoksa sadece kenarlara sıkmam yeterli mi? şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 22. Diyar,
  Yapıştırma için mastik değil, silikon kullanın. ya da Montage yapıştırıcıları Pattex PL600 veya Bison Montage. Sıkabildiğiniz her yere sıkın.

  YanıtlaSil
 23. Fatih
  Merhaba Teknik Rehber
  evimin tavanında bulunan ince çubuk alçıpanda kısmi kopmalar meydana geldi yani tavanla alçıpan arasında boşluk meydana geldi, daha tam düşmedi ama müdahale edilmezse bir süre sonra düşebilir, alçıpan daki açılan arayı, boşluğu nasıl yapıştırabilirim ya da dolgu yapabilir miyim (silikon, mastik vb.) hangi ürünü önerirsiniz?
  şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 24. Fatih Bey,
  Kartonpiyer alçısı ile doldurup yapıştırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 25. Merhaba banyo duvarim rutubet yapiyor alcıpanin uzerine normal tavan boyasi yapilmis ama rutubet bir turlu engellenemiyor onu engelllemek icin ne yapmam gerekir?

  YanıtlaSil
 26. (Yorumlara isim yazalım.)
  Dyo'nun rutubetli yüzeyler için özel ürettiği Dyonem'i kullanabilirsiniz. Küf varsa önce küfleri çamaşır suyu ile temizleyin.

  YanıtlaSil
 27. Eşref ŞİRİN

  Merhaba;

  Pvc pencerelerin duvar ve denizlik ile birleştiği yerlerde çatlaklar var. Bu çatlaklardan su ve soğuk hava geliyor. Çatlaklara ne uygularsam su ve soğuk havayı durdurabilirim.

  YanıtlaSil
 28. Eşref Şirin,
  Bu çatlaklara Poliüretan mastik veya daha uzun ömürlü olan Poliüretan mastik uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 29. Arabamın kapı panjuru Demir'den ayrılmış ve ses yapıyor mastikle yapıştırabilir miyim ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız) Mastik olmaz, silikon olur. Bantlayın 1 gün, silikon kuruyunca bantı çıkartın.

   Sil
 30. İnternetten baktığım zaman akrilik mastik ve silikon mastik( silikon ve mastik beraber zikrediliyor?) olarak iki ayrı ürün satıldığını görüyorum. Bu ikisi arasında ne fark var?

  YanıtlaSil
 31. Zengin,
  Yukarıda anlattığım gibi mastikler daha çok boşluk doldurma işinde; silikonlar ise esnektir, yalıtım ve yapıştırma işlerinde kullanılır. Üzerinde Silikon-mastik yazanları tavsiye etmem. Gerekli yerde saf silikon, gerekli yerde mastik kullanılmalı. Silikon-mastik içinde ne kadar silikon olduğunu veya ne kadar esnek olduğunu tam olarak bilemeyiz.

  YanıtlaSil
 32. BENİM PVC NİN EN DIŞINDAKİ KASAYLA DUVAR ARASINDA MİLİMLİK BOŞLUKLAR VAR...USTALAR ORALARI KAPATMAMIŞ...MASTİKLE KAPATSAM SOĞUK SIZINTILARINI ENGELLEYEBİLİRMİYİM?

  YanıtlaSil
 33. usta size pvc ile ilgili fotoğraf atabilmem için mail adresi veya başka bir adres verebilirmisiniz?

  YanıtlaSil
 34. Burak cabuk
  Sayfaniza dun rastladim. Sorum soyle banyoda klozet tuvaletinin duvara verilen gider agzindan su damlatiyor tamamen kurutup suyu temizleyip mastik cektim ve yeniden bagladim ama o da su almis ve mastik gevsemis zamanla simdi sifon cekilince yine su damliyor gider yerinden ayni sorun lavobonun gider pimas baglantisindada mevcut ne kullanmaliyim
  Tesekkurler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burak Bey,
   Mastik değilde silikon daha uygun o bölgeye. Kuru iken silikon uygulayın. 24 saat su değmesin. Ayrıca o bölge için hırdavatçıdan özel conta da bulabilirsiniz.

   Sil
 35. selam
  benim evin balkonu pvc ile pencere ile kapali...önceki Kışlarda sıkıntı yokken bu sene dısaridan çok soguk geliyor.arastirdim kasa ile pvc arasi açılmalar olmuş akrilik mastik kullanarak dolduracağım ama soğukta uygulama yapılırmı çünkü hava ısınana kadar zamanımız yok bir an önce kapatılmalı..

  YanıtlaSil
 36. Serkan Bey,
  Aşırı soğukta uygulama yapmayın. Yaparsanız zeminin tozunu alın, mastiği oda sıcaklığında bir süre bekletin, kaliteli bir ürün alın.

  YanıtlaSil
 37. Emrah Korkmaz Parke boşluğuna Mastikmi Silikonmu İyi gelir Az boşluk var Pencere Kapısının Altında parke ne İYİ gelir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emrah Bey,
   Mastik sizin için yeterli olacaktır.

   Sil
 38. merhaba
  ismini mustafa uysal notebook ekranlarını tutan vidaların somunlarını yapıştırabileceğim kuruyunca sertleşen ve somunu tutacak mastik veya silikon ne önerirsiniz

  YanıtlaSil
 39. merhaba ;
  adım muammer,

  seramik kaplı terasımızdan aşağı tavana su geçiyor.kalebodur aralarını(derz) poliüretan ya da bitüm mastik ile doldursam su yalıtımı açısından fayda sağlar mı ya da sizce ne yapmalıyım ? bu arada terasın üstü açık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muammer Bey,
   Kalebodur uygulaması yapılmadan önce su yalıtımı yapılması gerekiyordu. Büyük ihtimalle derzlerin arasındaki kılcal boşluklardan aşağıya su iniyor. Ceresit Ct 10 derzlerdeki kılcal çatlakları kapatan bir yalıtım malzemesidir. Bunu kullanabilirsiniz. Fakat terasın üzeri açık olduğundan çok yağış alacak, bu yüzden o da iyi sonuç vermeyebilir.

   Sil
 40. iyi günler adım ufuk . benim sorudan cok sorularım olucak . 1.pvc cam ile mermer arasına silikon mu cekilir yoksa baska bir maddemi bu arlardan su ve geliyor ve soğukda geliyor 2. pvc ile duvar arasına ne cekmelyiz 3. icerden ve dısarı cepheden cekilen su sızdırmazlık için yine aynı maddeleri mi kullanıcaz . silikon cekomastik akrilik herkes bişey söylüyor hangisi ne için kullanılır . tesekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ufuk Bey,
   1)Silikon su yalıtımı için en uygunudur.
   2)Pvc ile duvar arasına sadece boşluk doldurmak içinse mastik; su yalıtımı ve boşluk doldurmak için ise silikon çekilir.3)Su sızdırmazlığı için en iyisi silikondur.

   Sil
 41. merhaba adım kerim
  vagon wc sinde kullanılan su depolarımız galvenizli saçtan yapılmış.Depolarda kılcal çatlak veya delikleri sunfix iki karışımlı hamurla yapıştırıyoruz ama depoların esnemesinden sunfix çatlayarak yeniden akıtıyor.Yapıştırıcı için NP1 mastik veya benzeri kaliteli bir yapıştırıcı olarak ne önerirsiniz. teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kerim Bey,
   Sprey kauçuk yalıtım malzemesi kullanabilirsiniz. Şu anda Bauhauslar'da da satılıyor.

   Sil
 42. merhabalar ben mehmet ;
  pvc ve duvar arasındakı catlakları gıdermek ıcın ve soguk gelmesını engllemek ıcın mastık kullandıktan sonra yıne aynı bolgenın uzerıne yanı mastıgın uzerıne slıkon da uygulasak ıyı bır sonuc alabılırmıyız ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Mastik üzerine silikon tutar. Fakat gerek yok. İsterseniz sadece poliüretan mastik uygulayın. Çok daha uzun ömürlü ve esnektir.

   Sil
 43. iyi günler pencere ve mermer arasından yağmurlu havalarda su geliyor .silikon yeniledim.yine su geliyor çözüm yazarmısınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler,
   Atladığınız bir yer olmalı ya da silikon yerine yanlışlıkla akrilik mastik kullanmış olabilirsiniz.

   Sil
 44. Merhabalar
  Duvara ayna yapistirmak istiyorum boyutlari 150 80 mm bunun icin sista marka akvaryum silikonu kullanabilirmiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Akvaryum silikonlarının yapıştırma özelliği var fakat zamanla aynanın arkasındaki siyah sırrına zarar verebilir. Ayna için en iyisi ayna silikonudur.

   Sil
 45. Merhaba teknik rehber balkondaki pimapenim birleştiği balkon duvarının arasından her yağmur sonrası su alıyor ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
 46. Merhaba

  Sizden aldığım bilgi doğrultusunda pvc-duvar arasındaki boşluklara Henkel poliüretan mastuk uyguladım. Uygulama öncesi temizlik tineri ile yüzeyleri temizledim. Uygulama yaptığım bazı yerlerde pvc üzerinden mastiğin ayrıldığını gördüm. Uygulama veya malzemehatası olabilirmi? Mastik yerine sista marka akvaryum silikonu uygulasam nasıl olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eşref Bey,
   Tinerle değilde küçük bir fırça ile yüzeyin tozunu almak yeterlidir. Tinerden hemen sonra uygulama yaptıysanız ondan ayrılmış olabilir. Poliüretan mastik yeterince esnektir. Boşluk 1-1.5 parmaktan fazla ise başka bir malzeme ile doldurmak gerekir.

   Sil
 47. Elime mastik yapıştı çıkmıyor imdatt

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Hn.
   Bol bol sabunlu su ile yıkayın. Zamanla azalıp birkaç gün içinde çıkacaktır.

   Sil
 48. Selam fatih
  Arabanın plakasını tampona yapıştırmak için ne ödeyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatih Bey,
   Pattex Auto Rapid kullanın, çift taraflı köpük bant ile de destekleyin.

   Sil
 49. İyi günler,
  Forumlara baktım, düşen mutfak evyesi için;
  Akemi veya Poliüreten silikon tavsiye ediliyor,
  Sizce Hangisi ile nasıl bir yapıştırma yapmak gerekir?
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Mermer ise mermer-taş yapıştırıcısı veya solventli montage kit, Metal ise sadece montage kit kullanın. (Örn. Pattex PL600, Bison Montage Kit)

   Sil
  2. Çok teşekkürler,
   Önce silikon yapıp alttan akemi ile destekledi. 1 hafta dayandı.
   Sonra temizleyip sadece akemi ile yapıştırdım. 2 ay dayandı. İkisi de düştü. Önerinizi deneyeceğim. Tekrardan teşekkürler.

   Sil
  3. Ahmet Bey,
   Akemiden sonra alttan ve üstten silikon yapın, 1 gün su değmesin.

   Sil
 50. İyi günler benim sorum çelik ile beton arasına sızmayı önleyebilecek poliüretan mastik kullandık yinede zamanla sızma yapıyor..ne önerirsiniz.(çelik silo ile beton arası)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abdülkadir Bey,
   Her ne kadar poliüretan mastikler çok esnek ve dayanıklı olsada. Su yalıtımı için en iyisi silikondur. Yüzeyi iyice temizledikten sonra kaliteli bir silikon kullanın.

   Sil
 51. SELAMALEYKÜM BEN ERDAL DÖLEK BALKON PENCERE VE KAPIYA BEYAZ SİLİKON ÇEKTİM KURUDU FAKAT TOZ YAPIŞIYO YÜZEYİNE DEVAMLI NE YAPMAM GEREK NE KULLANAYIM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erdal Bey,
   Dışardan yapıyorsanız toz yapıșması normaldir. Sakin rüzgarsız havada uygulayın. Zaten beyaz silikonun bir sure sonra rengi solar.

   Sil
  2. Erdal Bey,
   Dışardan yapıyorsanız toz yapıșması normaldir. Sakin rüzgarsız havada uygulayın. Zaten beyaz silikonun bir sure sonra rengi solar.

   Sil
 52. Stropiyer yapıştıracağım yer su çekiyor hangi malzemeyle yapıştırırsam düşmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Silikon kullanabilirsiniz. Fakat ilk kullanımda 24 saat boyunca su ile temas etmemesi lazım.

   Sil
 53. Merhaba benim arabanın on camından su alıyor ne kullanmamı tavsiye edersiniz güneşe dayanıklı olması gerek

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sista, Sika, Würth, Bison v.b kaliteli bir silikon kullanabilirsiniz.

   Sil
 54. selam adım haşim benim sorum slikon uygulanmış bir alanı boyamak için ne yapmalıyım dönüşüm astarı kullansam problemimi çözermi kullanacagım boya su bazlı teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haşim Bey,
   Silikon üzerine akrilik mastik sıkıp boyayın.

   Sil
 55. selam adım hasan üanellesoguk hava deposu
  yaptırdık.panel bırleşım derzlerine slikon ile doldurmuşlar ek yerlerine sıvı mebran uygulaması yapıldı bir yıl sonra slşkonların üzeri kabardı ne önerırsınız normalde akrilik mastik yapmaları gerekıyormuş.ne önerirsiniz .boyayı sıyırıp üzerine dönüşüm astarı uygulasak yeni uygulayacagımız sıvı mebran tekrar kabarırmı teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Silikonları kesmek en iyi çözüm.
   Kesemiyorsanız kalın bir mastik tabakası ile örtün. Geçiş astarı da çok iyi tutmaz.

   Sil
 56. Merhabalar Banyo küveti ile duvar arasında boşluğu doldurmam için ne kullanmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bülent Bey,
   1 parmak kadar ise silikon; 1 parmaktan fazla ise içeriye doğru az miktarda poliüretan köpük sıkın. Taşan köpüğün kurumasını bekleyin sonra da kesin.

   Sil
 57. Merhaba
  Kapı pencere doğraması ahşap olan yazlık evde, camlarda bulunan macunu söksek ve silikon ile yapıştırma işlemi yapsak sağlıklı olur mu? Mastik de olur mu? Uzun süre boş kaldığı için en dayanıklı ve sağlıklı ürün hangisidir?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hilal Hn.
   Cam macunu yerine silikon da kullanabilirsiniz. Mastik sadece doldurur. Sika, Würth, Sista, Bison v.b. kaliteli bir silikon uygulayın.

   Sil
 58. merhaba;
  silikon ile duvar çatlağını kapatabilmem mümkün mü? teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevda Hn.
   Çatlak kalın ise akrilik mastik, poliüretan mastik; çatlak küçük ise saten alçı, duvar macunu ile kapatabilirsiniz. Silikonun üzeri boyanmaz, şekil vermek zordur.

   Sil
 59. Hocam merhaba,
  PVC cam kasası ile duvar arasında içten 1-1,5 cm e varan boşluklar var. Bu boşluktan soğuk ve dışarıdaki sesler geliyor. Köpük için çok küçük, dar bir alan diye düşünüyorum. Yada önce akrilik/poliüeratan mastik sonra köpük mü uygulanmalı tavsiyeniz nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Köpük kontrolsüz şekilde büyük bir alanı kaplar. Akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanmanız gerekiyor. Bulamazsanız N11 mağazamızdan indirimli gönderebilirim. iletişim :merbakar@gmail.com

   Sil
 60. tavana kaplanan staforlar için akrilik mastikmi silikonmu kullanayım. Yada straforun arkasına küçük delikler derzler açarak alçı ilemi yapıştırayım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Strofor yapıştırıcısı bulamadıysanız silikon kullanın.

   Sil
 61. Merhaba iki nemli ahşap yüzey arasını doldurmak için bir ürün varmıdır?Sorun ahşap çatı penceresinde akıtıyor ve yağmur yağıyor.Acil çözüm gerekiyor.Havanın kuruması beklenemez.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ecem Hn.Merhaba
   Yüzeyi kurulayabildiğiniz kadar kurulayın. Poliüretan mastik kullanın. Ürünü N11 mağazamızdan uygun fiyatlı bulabilirsiniz.
   (Dayson Extra Poliüretan Mastik)

   Sil
 62. Kenan
  İyi günler. Ben pimapen ile mermer arasına silikon yaptım güneşte çatladı. dayson Mastik yaptım ama o da güneşte zarar gördü. Ne kullanabilirim. Yazın mı yapmalıyım. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kenan Bey,
   Sizin için en iyi ürün Poliüretan Mastikdir.
   Yüzeyin temiz ve kuru olduğundan emin olun. (Satın almak isterseniz. Sayfanın altında ve yanında N11 mağaza linkimiz var. Dayson Extra Poliüretan Mastik, en uygun bizde.)

   Sil
 63. Talip Öztürk. Mutfak tezgahı mermeri duvar dibinden kenar çıta mermerlerinden alt dolap içine su kaçırıyor ne önerirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Talip Bey,
   Silikon kullanmanız gerekiyor.
   Kaliteli bir silikon kullanın ve varsa eski silikonları sökmeye çalışın. Bulamazsanız N11 mağazamızdan alabilirsiniz, sayfanın altında ve yanında linklerimiz var. (Sista Silikon)

   Sil
 64. Balkanumda kombi tesisatının borularını kapatmak icin dıs cephe monteleme uzerine kopuk yapistircam ne tur bir yapistirici kullanmam gerekiyor tsk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmail Bey,
   Pateex PL 500 kullanabilirsiniz. (N11 mağazamızda var. Linkleri sayfanın altında ve yanında.)

   Sil
 65. ali ihsan... banyo tezgahımın mermer olan evye si düştü yapıştırmam için silikon mu mastik mi ne tür bir yapıştırıcı kullanmalıyım çekomastik 805 olabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali İhsan Bey,
   Mastik yapıştırmaz. Silikon kullanın. 24 saat su değmeden kıpırdamadan bekletin. (Çekomastik 805 olmaz.)

   Sil
 66. Sista mastik glass sealant silikon
  Buhar kazanında kullanabilşrmiyim
  Hasan ben

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Mastik değil, silikon kullanın daha iyi tutunur, sıcağa daha dayanıklıdır.

   Sil
 67. Emrah
  Merhaba;
  Su sızdırmazlığı için uygulanacak en iyi silikon hangisidir ? (Pvc cam ve mermer arası) Akrilik mastik uyguladım çatlak oluştu evin içi sıcak olmasına rağmen.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emrah Bey,
   Banyoda kullanılan silikonlar olur. Sista, Sika, Bison, Kale v.b. kaliteli bir marka olur.

   Sil
 68. slm,
  tahta pencere dış tarafa cam ile kasa arasına ve yine aynı çerçevenin yine cam ile kasa aralığına iç tarafa hangi tür masti ve/veya silikon kullanılmalı ? Yani dışa ve içe aynı malzemeyi sanırım kullanamayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cüneyt Bey,
   Cam ile kasa arasına saf silikon kullanın. Marka farketmez. Sista, Sika, Bison, Kale v.b. bir marka olabilir.

   Sil
 69. Merhabalar ben ozgur
  Evimin wcsinin kapı iskelesi diplerine şu gelmesinden kaynaklanan boya atmaları ve kabarmalar var.
  Bu problem hakkında yardımınızı rica ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgür Bey,
   Zarar gören yeri ahşap macunu ile tamir ettikten sonra tekrar sudan etkilenmemesi için renksiz vernik uygulayabilirsiniz veya yapışkanlı folyo ile kaplayabilirsiniz.

   Sil
 70. Merhabalar adım Tufan. Dusakabinin altina su gidiyor ve kuruması 1 gün sürüyor. Boşluk 4-5 mm kadar. Mastik mi kullanmalıyım yoksa silikon mu? Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 71. Slm lambiri tavan uzerine strafor kaplicam silikonlu akrilik mastik killansam iyi olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Silikonlu mastik olur. Ayrıca silikon kullanırsanız daha iyi tutar fakat ilerde sökmek isterseniz zor olur. Mastik ise daha zayıf tutar fakat sökmek istediğinizde kolayca sökülür.

   Sil
 72. Merhaba, adım Ömer.
  duşakabin teknesi su sızdırıyordu ve kenarlarını söktüm. şimdi yeni kenarlar takacağım ancak duvar ve tekne arasında 2-3 cm boşluk var. hatta teknenin bir kenarı boyunca 13 cm'lik aralık köpük gibi bir madde ile doldurulmuş ve üzeri kaplanmış. bu aralıkları nasıl kapatabilirim. yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömer Bey,
   Birkaç santimden daha büyük boşluklar için küvet kenar bantları veya küvet kenar çıtaları kullanabilirsiniz.

   Sil
 73. Iyi günler. Günes enerjisi tüpleri yanından su damlatıyor.lastikleri güneşten deforme olmuş biraz. Damlamayı ne ile kesebilirim

  YanıtlaSil
 74. iyi günler sayın rehber. Banyomuzda kapı ile fayansın buluştuğu yerde yarım karış boşluk ve yine yarım karış derinliği vardı derz uyguladık ancak zamanla alt katın banyosuna tekrar su gitmeye başladı. duş aldığımızda sürekli suya maruz kalan bir yer öneriniz nedir ? tekrar derzi kırıp farklı bişeymi uygulamalıyız. Derz in üzerine bi uygulama ile de halledebilirmiyiz? teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gürol Bey,
   Derzler silikonlu da olsa su yalıtımı yapmaz. 1-2 kg lık su yalıtım malzemesi alıp boya gibi sürün üzerine.

   Sil
 75. Alişahin merhaba pwc köşelerinden içeriye yağmurlu havalarda su sızıntısı oluyor.ne yapmam lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ali Şahin,
   Sızıntı duvar ile birleşim yerlerinden ise poliüretan mastik veya akrilik mastik kullanın. (Poliüretan daha iyi.) Cam ile kasanın birleşim yeri ise silikon kullanın.

   Sil
 76. Merhaba pencerem ahsap..duvarla pencere nin birlestigi yerden soguk geliyor acilmalar oldugu icin..o acilmalari kapatmak icin ne yapmaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanabilirsiniz.

   Sil
 77. Bu faydalı bilgi için çok teşekkür ederim.
  Arabamın sunroof fitilinde aşınma ve yırtılmalar var. Lastik fitilin cam ile birleştiği yere siyah silikon mu mu uygulamalıyım yoksa mastik mi? Hem dolgu hem yapistirma amacli bir kullanim olacak.Zira açılıp kapanma sırasında aracın tavanına dokunma yapacağı için dayanıklı olmalı diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gürel Taşdan,
   Silikon kullanabilirsiniz. Zamanla deforme olabilir, kontrol edip yenileyin.

   Sil
  2. Teşekkür ederim =)

   Sil
 78. merhaba adım ayse evimizin pencereleri pen kahverengi duvar ile penin cercevesi arasına kahverengi slikon kullanmıslar fakat delikler var yani soguk alıyor ne yapmam gerekiyor şimdiden tesekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Hanım,
   Eski silikonları sökmeye çalışın, poliüretan mastik veya akrilik mastik kullanın.

   Sil
 79. Merhaba,
  DAYSON EXTRA PROFESSİONAL PU SEALANT ile pvc pencerenin hem dıştan hem içten mermer ile birleştiği bölgeden yağmur suyu almasını engeleyebilir miyim?
  İçten kullanmaya çocuk yatak odası olması nedeni ile uygun mudur?
  Çektikten sonra elle düzlersem slikon gibi çıkarabilir miyim,daha güçlü bir yapışkan ise el sürmemek mi gerekir?
  Teşekkürler,
  Hasan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   İçeren ve dışarıdan uygulanabilir. Çocuk ve yatak odası için kullanılabilir. El ile sürmenin zararı yoktur.

   Sil
 80. Merhaba ben mutfaktaki mermerle duvar arasındaki çekomastiği değiştirmek istiyorum nasıl değiştirebilirim acaba çekomastik nerede satılır nereden bulabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuğba Gündüz,
   Çekomastik yerine silikon kullanın. Eskisini kesebildiğiniz kadar kesin. Üzerine silikon çekin. Hırdavatçılarda satılır.

   Sil
 81. Merhaba adım devrim. Teras odanın üstundeki şingılın delik yerlerinden ve kenarlardan giren yağmur suyu odaya saklamakta. Delikler ve kenarlar için ne önerirsiniz?

  Ayrıca camın mermerle birleştiği yere yere giren suyu önlemek için ne kullabilirim. Teşekkürler  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devrim Dikkaya,
   Şıngıl delikleri için bitüm mastik, cam içinde silikon ya da poliüretan mastik kullanın.

   Sil
 82. Osman, ofisimin camlarını değiştiririm. Mermerleri de değiştirdiler, yeni mermerlerin bazılarının eğimini içeri doğru verdiklerinden su birikintisi kalıyor. Bu su zamanla duvardan sızıyor. Su birikintisi kalmamasını rulo ile sürerek önleyebileceğim bir kimyasal var mıdır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Osman Bey,
   Boya gibi sürülen su yalıtım malzemeleri Kale, Sika, Permolit gibi markalarda var. (Örn.Permolit Permodur.)

   Sil
 83. İsmim Vedat.İç dikiz aynası yapıştırmak hangi ürünü kullanmalıyım?Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vedat Bey,
   Çift karışımlı, epoksi yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

   Sil
 84. Duvarın dış kısmındaki boşluklardan içeri su alıyor ve iç duvarı çatlatıyor.Bunun için dış kısmı alçı ile mi kapatmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dışardan alçı uygulanmaz. Tamir macunu veya boşluklar bir parmak kadar ise poliüretan mastik kullanın.

   Sil
 85. Merhabalar
  Öncelikle yorumlarınız ve yardımlarınız için çok teşekkürler. Ben de bir şey danışacaktım.
  Balkon pimapenimizin altındaki mermerle (küpeşte) altındaki duvar arasından şerit halinde soğuk hava giriyor. Gözle çok büyük bir boşluk yok ama 2-3 mmlik açılma var. Mermer duvara tam yapışmamış/oturmamış gibi. Araya ne sıkabilirim hava girişini önlemek için? Mastik mi köpük mü alçı mı veya başka öneriniz olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Akrilik mastik, poliüretan mastik veya alçı kullanabilirsiniz.

   Sil
 86. Bulaşık makinesinin arka kısmından su sızmaktaydı. Tamirci silikon ile bu kısmı kapatmış ama halen daha az da olsa su sızdırmaya devam ediyor. Silikon yerine acaba başka bir şey tavsiye edebilir misiniz? Sürekli su temas eden bir bölge için ne daha uygundur? Teşekkürler. Tevfik Koç

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tevfik Koç,
   Sert bir bölge ise epoksi macun kullanabilirsiniz. Yumuşak, esnek ise silikon en iyisi.

   Sil
 87. Aracimda frigofirik kasa yagmurlu havalarda su aliyor onu önlemek icin ne kullanmaliyim yardımcı olur musunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Su alan yerlere hatta tüm birleşim yerlerine poliüretan mastik uygulayabilirsiniz.

   Sil
 88. Merhaba adim azmi aracimin farlarini soktum siyah bi silkon tarzi bisi cikti geri takarken su ve buhar olmamasi icin ne kullanmaliyim tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azmi,
   İyi bir marka siyah silikon kullanabilirsiniz. Araç farını çevresinde bir yerde buhar olmaması için hava çıkışları vardır.

   Sil
 89. Merhaba, mermer ile pvc nin birleşim yerine eskisini kazıyıp tekrar mastik çektim ama yinede su sızıyor.
  Pvc ve mermer birleşimine Poliüretan mastik mi silikon mu çekmeliyim. Pencere cephesi kuzey ve yağmur genelde o taraftan yan atıyor.
  Adanalı Arif

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adanalı Arif,
   Her ikisi de olur. Yüzeyin temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Çok soğukta uygulama yapmayın.

   Sil
 90. Kıymetli yetkili böyle faydalı bilgilerle tüketicileri bilgilendirmeniz harika ilk önce teşekkürümüzü sunalım.Duşa kabin iç kısmındaki önceden çekilen silikonlar bölüm bölüm simsiyah oldu.Nasıl bir çözüm üretebiliriz.......

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erdem Çekil,
   Teşekkür ederim. Silikonları kazıyıp yeni küf dirençli silikon veya küvet kenar çıtası veya bandı kullanabilirsiniz. Siyah küfleri temizlemek için çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

   Sil
 91. Merhabalar ismim Veli..Pvc cam profili ile duvar ve mermer arasındaki boşluğu neyle doldurabiliriz. Özellikle SOĞUK ve HAVA gelmemesi için.. Hangi madde uzun ömürlü ve daha sağlıklı olur ? Teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veli Bey,
   Poliüretan mastik kullanın.

   Sil
  2. farkı nedir, özelliği nedir poliüretan mastiğin ?

   Sil
  3. Poliüretan mastik dış hava koşullarına daha dayanıklıdır. Akrilik mastiğe göre daha esnek ve yapışkandır. Boyanabilir. Su yalıtımında da kullanılabilir. Bu nedenle boşluk doldurmada dış mekanda tercih edilebilir.

   Sil
 92. Merhaba ahşap kapılar için sentetik tiner bazli astarı püskürterek uyguladım . Uste tiner bazli sentetik boya atacaktim. Ancak panel kapi boyalarının ahşap kapılara daha uygun olacağını duydum . Ancak panel kapi boyalari su bazli ben ise tinerli astar attim uzerine su bazli boya uygulasam sorun olur mu ? Ilk boyası olacak kapının. Zımpara yapıp tekrar geçiş astarı atmak bana ek maliyet ve zaman kaybı olacak yorumlarda okuduğum kadarıyla farklı cins boya yapacakken geçiş astarı kullanın demissiniz . Tinerli astara şu bazli boya olmaz mı yani :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ercan Turan,
   Kapılarınız panel kapı ise panel kapı boyası kullanın. Panel kapı değilse buna gerek yok. Yine de panel kapı boyası uygulamak istiyorsanız. Ya sentetik panel kapı boyası (Permolit'in var.) ya da zımpara yapmadan 1 kat geçiş astarı uygulayıp su bazlı panel kapı boyası uygulayabilirsiniz.

   Sil
 93. Merhaba ben Sinan.internetten pencere aldim yerine koydum hiltiyle deldim vidaları attım dışardan mastik çekim 4 tarafina.yağmurda kasa ile duvar arasından su siziyor.mastik in uzerine silikon cektim yine su siziyor montajdan önce mermerin üzerine mastik cekmedim ondanmı su siziyor? Simdi neyapabiliri.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hamza Yılmaz, (Sinan)
   Pencere kenarlarına montajdan önce poliüretan köpük sıkmak hem yapıştırır hem de su yalıtımı sağlar. Sonradan kenarlara da poliüretan mastik veya silikon da çekilirse çok daha etkili olur.

   Sil
 94. Merhabalar . Bir silikonun su gecirmeme omru tahmini ne kadardir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Uygulamaya ve zemine göre değişebilir. Birkaç sene yaklaşık.

   Sil
 95. merhabalar isimim İsmail iki sorum olcak
  1-) laminatın üstündeki süpürgelik duvara tam yapışmadığı için arasındaki boşluklara hangi silikonu kullanmalıyım

  2-)beyaz ahşap kapıların üstündeki camla çıta arasındaki boşluklara hangi silikon nu kulanmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsmail Bey,
   1- Boşlukları doldurmak için akrilik mastik, yapıştırmak için de silikon kullanın.
   2- Kapıda ise camlar oynuyorsa silikon kullanabilirsiniz.

   Sil
 96. Merhaba aracımın yan aynalarindan biri kirildi ayna yere dusuyor silikon ile doldurmamiz mi gerekir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Görmeden söylemek zor. Silikon, epoksi yapıştırıcı veya epoksi macun olabilir.

   Sil
 97. Eskimiş ahsap pencere doğramaları su sızdırıyor. Ahşapda baya çürüme var. Nasıl bir çözüm uygulanmalı. Otuduğum yer çok sıcak. Silikon tutarmı dış için?

  YanıtlaSil
 98. iyi çalışmalar.
  çatı katlı çelik ev yaptırdım ancak çatı katı esnek olduğu için 2. katta balkon ve banyoda derzler çatladı ve aşağıya su akıtıyor. çatlayan derzler için ne yapmalıyım. teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski derzleri kazıyıp silikonlu, flex derz uygulayın. Üzerine Ceresit C10 veya benzeri derz izolasyon malzemesi uygulayın.

   Sil
 99. Merhabalar, teras balkon duvarımın iç tarafında kabarmalar var. Pvc kapı kasası ile duvar arasındaki mastiğin çatlak olduğunu farkettim. Ek olarak kapı tabanındaki mermer ile duvar arasında da boşluklar var. Bu boşluk ve çatlakları hangi malzeme ile tamir etmeliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Mastiği söküp poliüretan mastik uygulayın. Kapı tabanındaki boşluğa da yine poliüretan mastik uygulayabilirsiniz.

   Sil
  2. öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. bu bahsettiğim tamir edilmesi gereken kısımlar yağmura maruz kalan kısımlar olduğundan mastiğin üstüne ya da altına akvaryum silikonu çekmemin suya karşı izolasyon için faydası olur mu sizce ?

   Sil
  3. Poliüretan mastik de suya dayanıklıdır.

   Sil
 100. Merhaba cam bakon sistemi yaptırdım kurumundan sonra yagmur yağdı mastik kurumadan islandi sıkıntı olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Uygulamadan hemen sonra ıslandıysa sorun olabilir. 5-6 saat geçtiyse sorun olacağını sanmıyorum.

   Sil
 101. Çatıda membran döşenen yerlerin ek yerlerinden kaçırma oluyor sanırım slikonlami buraları kapatmam gerekir

  YanıtlaSil
 102. selamün aleyküm, pvc ile duvar arasına silikonize mastik uyguladım.. üzerine normal silikon uygulayabilirmiyim, tutarmı, faydalı olurmu, teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Silikonize mastik üzerine silikon uygulanabilir. Yine de mastiği sökebilirseniz sökün.

   Sil
 103. Merhaba Adım Sedat. Pencere ve mermerin kesiştiği noktada su birikip duvardan içeri nem yapıyor duvarım ıslanıyor. Fark ettik ki mermerin eğimi içeri doğruymuş. Ustalarla görüştük mermeri söküp düzeltme işi çok zahmetli olacakmış. Mermerin üstüne aynı boyutta fayans yapıştırıp eğimi dışa verdikten sonra kenarlara silikon sıksam bu sorunu çözebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sedat Taşdemir,
   Söylediğiniz şekilde bir uygulamada yapıştırma, dolgu ve su yalıtımı için silikon kullanılabilir. İşe yarayacağını sanıyorum.

   Sil
 104. Klima deliği matkap ile açıldı içeri su sızıyor. Deliğin içini köpükle doldurup dıştan akrelit mastik uyguladım ? Yağmurda su sızarmı tkrardan ? Sızarsa ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bsay,
   1 parmak kadar ise, poliüretan mastik; daha büyük ve derin ise poliüretan köpük kullanın.

   Sil
 105. İbrahim,
  Admin öncelikle bilgilendirme için teşekkürler yukarıdaki yorumlar gerçekten çok faydalı.

  camide ahşap pencerelerimizden yağışlı günlerde su geliyor, hem cam ile çıta arasında esneme var, hem ahşap kasa ile mermer arasında boşluklar var.
  görüştüğümüz usta duşa-kabinler için kullanılan bir silikonu (silirub sc) tavsiye etti, bu sınıfta bir ürünü kullanmak doğru olur mu? siz ne tavsiye edersiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim Bey,Cam ile çıta arasına (duş kabini silikonu)silikon, ahşap kasa ile mermer arasına da poliüretan mastik uygulayın.

   Sil
 106. arabaların yan çıtalarını neyle tutturabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rıdvan Günduk,
   Montaj yapıştırıcı, Örneğin Pattex PL 600, Bison Montage, Sıvı Çivi v.b

   Sil
 107. merhaba. evimin pencereleri alüminyum doğrama. yanlardan ve mermerin altından yağmur suyu alıyor. Bu suyu nasıl kesebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harun Bey,
   Silikon veya Poliüretan mastik uygulayabilirsiniz.

   Sil
 108. Merhaba
  Adim Caner. balkon pvc kapi ile duvar arasinda cizgi seklinde catlak ve ufak bosluklar var. zemin ile pvc arasindaki eski mastigi kaziyabildim ama yanlardaki mastik cok zor kaziniyor. Yan baglanti yerlerdindeki mastigi kazimadan poliuretan mastik ile uzerine direk uygulama yapabilirmiyim?
  selamlar saygilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Caner,
   Çizgi şeklindeki çatlaklar için mastik kullanmayın. Gerekiyorsa çatlağı genişletip ondan sonra poliüretan mastik uygulayın.

   Sil
 109. Pimapen pencerelerin camı tutan (evin içine bakan tarafındaki) çıtaların köşelerinde boşluklar var. Bunları mastikle mi yoksa silikonlu mı doldurmalıyız?

  YanıtlaSil
 110. Duvar ile penceremin arasına dış cepheye uygulamak istiyorum hafif rüzgar girişi var sizce hangisi daha uygun olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan Saraç,
   Mümkünse poliüretan mastik, bunu bulamazsanız akrilik mastik de olur.

   Sil
 111. Adana'da evin damında oluşan ince çatlaklardan su siziyor.silikon mastika mi yoksa poliüretan mastik mi kullanalim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nevzat Ergin,
   Kılcal çatlaklar ise boya gibi sürülen, sıvı, su yalıtım malzemesi kullanın. Kalın ise, çatlakların içindeki tozu bir fırça yardımı ile alıp poliüretan mastik uygulayın.

   Sil


* Adınızı yorumlara mutlaka yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır,
ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz,
yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya
uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.comHakkımızda