İNŞAAT KÖPÜĞÜ NEDİR?, POLİÜRETAN İNŞAAT KÖPÜĞÜ NASIL KULLANILIR?, POLİÜRETAN İNŞAAT KÖPÜĞÜ NASIL TEMİZLENİR?, POLİÜRETAN İNŞAAT KÖPÜĞÜ NEREDE KULLANILIR?

   Poliüretan inşaat köpükleri büyük boşlukları doldurmak ve izolasyon sağlamak için kullanılır. Aynı zamanda mükemmel yapıştırıcılardır. Fazla genleştiği için daha çok dolgu ve izolasyonda kullanılır. Genellikle 500ml. 700ml, 750ml.lik kartuşlarda satılır. İyi bir poliüretan köpük çabuk kurur, iyi genleşir, genleşirken şekli düzgün olur.
    Genel Kullanım Alanları: Kapı ve pencere kasalarının montajı ve sabitlenmesinde, elektrik aksamlarının izolasyonunda sıcak ve soğuk su borularının izolasyonunda, büyük çatlak, delik ve boşlukların doldurulmasında kullanılır.
    Genel Teknik Özellikleri: Genellikle her şeye yapışır. (Polietilen, Polipropülen, Silikon, Teflon hariç) Sertleşme 8-10 dakikada başlar, yaklaşık 1 saat sonra sertleşir. Sertleşen köpük kesilebilir, zımpara yapılabilir, harç sürülebilir, boyanabilir. Hava koşullarına ve buhara dayanıklıdır. Kolay tutuşabilir, parlayıcıdır. Yaklaşık -40 ile +90 derece ısıya dayanıklıdır. Ortalama raf ömürleri 1 yıl ile 2 yıl arasıdır. Ortamın nemi ile sertleşir.
    Kullanım Şekli: Uygulanacak yüzey toz, kir ve yağdan arındırılmış olmalıdır. Uygulanacak yüzeyi su ile bir miktar ıslatırsanız daha hızlı kurur. Uygulamadan önce kartuş 1-2 dakika iyice sallanmalıdır. Sıkma işlemi kartuş baş aşağı çevrilerek yapılır. Uygulama yaparken sıkılan köpüğün genleşme payı hesaplanarak boşluğu tam doldurmamak gerekir. Taşan köpük ise kuruyunca kesilir.
    Poliüretan Köpük Nasıl Temizlenir? Poliüretan köpüğü temizlemenin en kolay yolu kurumadan temizlemektir. Bu iş için özel poliüretan inşaat köpüğü temizleyicileri vardır. Sertleşmiş köpüğü ise mekanik yolla yani kazıyarak temizlemek gerekir.

103 yorum:

 1. Fomboard gibi plakaları yapıştıran poliüretan da bulunur mu?

  YanıtlaSil
 2. apartmanda çatıdan gelen borudan su damlıyor eve. borunun ağzını kapatmak için çok az damlama olurken silikon kullansak kuruma ihtimali nedir? boşluğu kapatır mı ? ne kadar sürer?

  YanıtlaSil
 3. (Yorumlara isim yazalım.)
  Metal su borusu ise epoksi macun kullanın.

  YanıtlaSil
 4. boru kalın plastik. su etki eder mi kurumaya?

  YanıtlaSil
 5. Suyu kesemiyorsanız direkt kullanabilirsiniz. Bulabilirseniz pattex veya bisoninkini kullanın.

  YanıtlaSil
 6. Harika bilgilendirme, paylaşım için çok teşekkür ediyorum ..

  YanıtlaSil
 7. İbrahim Halil21 Temmuz 2015 11:33


  Arabama nereden geldiğini bilmediğim poliüretan köpük sıkılmış.Bir kaç defa yıkamama rağmen temizlenmedi tırnaklarımla kazımaya çalıştım parçacıkları kaldı nasıl temizleyebilirim ? İyi Çalışmalar. Teşekkürler Şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim Bey,
   Kurumuş köpüğü sökmek çok zor. Köpük temizleyici sadece kurumamış köpüğü çıkartıyor. Aseton veya selulozik tiner deneyebilirsiniz ama arabanın boyasına da zarar verir.

   Sil
 8. Merhabalar Kenan ismim ,PU uygulama sirasinda bazi bosluk kalan kisimlar olmus onlari nasil duzeltebiliriz acaba? Kalan bosluklara tekrar kopuk siksak kuruyan kopuge yapisir mi? Bir de kopuk uzerine silikon cekilebilir mi? Tesekkurler

  YanıtlaSil
 9. Kenan Bey,
  PU köpük üzerine tekrar köpük uygulanabilir. Silikon da tutar.

  YanıtlaSil
 10. Köpük kuruduktan sonra su sızdırırmı ?

  YanıtlaSil
 11. Hüseyin Bey,
  Köpük kuruduktan sonra su sızdırmaz.

  YanıtlaSil
 12. Hocam Merhaba,
  İsmim Kemal.
  Kapı pervazında delik oluştu. Pervaz ile duvar arasında boşluk var ve delik pervazın ortasında. boşluk da aşağı kadar gidiyor. Bu alanı tamir etmek için boşluğu poliüretan köpük ile doldursam; fazla kısmı kesip, zımparalayıp; daha sonra amerikan kapı selülozik boya ile boyasam olur mu? Köpüğü kullanırken dikkat etmem gereken bir şey var mı? Uzun ve derin bir alan dolduracağımdan az-çok sıkmayı nasıl ayarlarım? Fazla sıkarsam pervazın kalanında başka çatlamalara neden olur muyum?
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kemal Bey,
   Köpük ile doldurun. Köpüğü çalkalayıp baş aşağı sıkın. Bırakın taşan taşsın. Yarım saat bekleyin. Kuruyunca fazlalıkları kesin. Boyayı selülozik değil su bazlı panel kapı boyası ile boyayın.

   Sil
  2. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Iyi haftalar.

   Sil
 13. merhaba...duvarda metal su borusunun geçtiği 10 cm çapında bir oyuk var bu oyuğu köpükle doldursam metal su borusunda paslanma ve çürüme olurmu köpüğün nem ile kurunası aklıma bu soruyu getirdi....teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 14. Güven,
  Boşluğu köpük ile dondurabilirsiniz. Boruya zarar vermez. Yanlız köpüğün fazlasını iyice kuruyunca kesin. Yaşken kesim olmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim...

   Sil
 15. merhaba, duşakabindeki su sızmasını önlemek için eski silikonu komple temizleyip fayansla tekne arasındaki boşluklara köpük sıktıktan sonra üzerine silikon çeksem etkili olur mu? teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Büyük boşluk var ise içeriye köpük sıkın. Taşan kısımları kuruduktan sonra kesin. Üzerine silikon çekebilirsiniz.

   Sil
 16. Çok faydalı bir yazı oldu.Ellerinize sağlık teşekkürler.

  YanıtlaSil
 17. Evimin üst katının klozet tuvaletin ordan su sızıyor borulari görüyorum bir boşluk var borunun girdiği yerde o boşluğu köpükle doldursam uygun olur mu acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çanakkaleli,
   Boruların birleşim yerine köpük pek uygun değil. Suyu kesip çıkıyorsa contalanıp tekrar takılabilir. Çıkmıyorsa kurulanıp silikon çekilebilir.

   Sil
  2. Giderin havalandirmasina sıkıldı köpük ve nasıl eritilir giderleri parcalamadan mutfaklardan şu gitmiyor yardımlarınızı bekliyorum. ..

   Sil
  3. Maket bıçağı ile ufak ufak kesmeniz gerekiyor.

   Sil
 18. merhaba,
  Balkonumdaki borunun etrafından alt katıma su gidiyormuş. Büyük ihtimalle borunun arkasında bir açıklık kalmış. Burayı nasıl tamir edebilirim. Köpük işe yarar mı? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halim Bey,
   Borunun etrafını iyice temizleyin. Büyük boşluk varsa silikon çekin. Küçük kılcal boşluklar varsa boya gibi sürülen su yalıtım malzemesi uygulayın.

   Sil
 19. Damlama su boruları su tazyikli geldiğinde ana borudan çıkıyor.birleşim yerlerine köpük sıksam sızıntıyı ve borunun çıkmasını engelleyebilirmiyim.

  YanıtlaSil
 20. Merhaba sıfır eve pvc doğrama pencere taktırdım ama duvar yamuklukllarından tam olarak oturmadı ve boşluklar oluştu köpük vs sıkıldı bu boşuklara öneriniz nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan Bey,
   Yüzeysel düzeltmeler için saten alçı veya duvar tamir macunu, derin boşlukları doldurmak için sıva alçısı tamir sıvası kullanabilirsiniz.

   Sil
  2. sıva alçısınıda denemedim fakat hoş durmadı malesef poliüretan köpük kullansam hava su gibi sıkıntılar doğururmu ileriki zamanlarda rengini duvar rengine bıyamayı düşünüyorum boya tutar mı? Teşekkürler

   Sil
  3. Serkan Bey,
   Poliüretan köpük dayanıklıdır. Fakat Çok şişer bir yere bulaşırsa lekesi çıkmaz. Boyanabilir. Kurumasını bekleyin, kuruyunca kesin.

   Sil
 21. iyi günler ben bu sista pu köpüğü aldım ahşap çatıda kullanmak üzere, ilk aldığımda denemek amaçlı sıktım sonra zamanım olmadı devam edemedim işime. Bugün tekrar devam edeyim dedim ama bir baktım ki tıkanmış borusu ve iç kısmı.ben de tinerle temizledim sonra tekrar taktım bu defa sıktığımda hava gibi bir şey geliyor ancak köpük gelmiyor bir türlü. Ne yapmalıyım sizce lütfen yardım edin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ercan,
   Köpüğü çalkalayın, pipetini çıkartın, ters çevirip biraz sertçe sert bir zemine vurun

   Sil
 22. merhaba iyi günler alçibpan duvarım içeri çoktu bunun içine köpük sıkıp ustune alçı surup duz yapsam olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Delikse köpük sıkın, kuruyunca kesip alçı yapın. Hafif bir göçükse alçı yeterli.

   Sil
 23. pimapen kapı balkona takıldı montaj edilirken kapı vida vurulan kısma kayıyordu iki tarafa vida vuruldu sonra baktım ki kapı bir o tarafa bir bu tarafa esniyor köpük çözüm olur mu? marka?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muzaffer Bey,
   Sonradan köpük uygulaması sorun çıkarabilir. Yani, taşan köpük iz bırakır. Lekesi çıkmaz. Kapının duvar ile birleştiği yere montaj yapıştırıcısı kullanmanız gerekiyor. Şişmez daha kuvvetli yapışır. N11 mağazamızdan isterseniz indirimli gönderebilirim. iletişim: merbakar@gmail.com

   Sil
 24. Merhaba teknık servıs
  Pvc camın altındakı mermerden yagmur yagdıgında devamlı olarak su sızıyor mastık cektım ama sızıntı devam edıyo.
  Mermerı su terazısıne koydum dengede gözüküyor
  Onerınız nedır
  Tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mastikleri söküp kaliteli bir silikon kullanın. Bulamazsanız N11 mağazamızdan gönderebiliriz. iletişim: merbakar@gmail.com

   Sil
 25. Mrb pimapen kapımın pervazları ile duvarın birleştiği yerlerde kahverengi bir madde ile kapatılmış bu yerler çatlamış içeriye dışarıdaki etkenlerin hepsini alıyor ne önerebilirsiniz kapatmak için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Necati Bey,
   Akrilik mastik veya poliüretan mastik kullanabilirsiniz. Eski dolguları temizleyebildiğiniz kadar temizleyin. Bu ürünlerden isterseniz N11 mağazamızdan uygun fiyatlı gönderebiliriz. iletişim: merbakar@gmail.com

   Sil
 26. Herkese tek tek cevap yazmışsıniz tebrik ederim öncelikle. Benim sorum şu ; yeni bir ev aldim evdeki tüm pencerelerden duvar ile pencerenin kasası diyebileceğimiz arada boşluk var ve bugünkü yağmurla hepsinden su geldi. Bu pencerelerin duvar ile kasa arasındaki 0,5 2 cm arası boşluklara köpük siksam olur mu? Oradan ruzgarda alıyor. Kasayı köpük attirir diyende var ? Ondan sonra silikon düşünüyorum iç ve dış çerçeveye sizce olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba BT Rehber,
   Köpük daha büyük boşluklar içindir.
   Akrilik mastik (Örn.Ceresit Akrilik Mastik) ya da çok daha dayanıklı poliüretan mastik (Örn.Dayson Exta Poliüretan Mastik) uygulamanız gerekiyor. Poliüretan Mastik uygularsanız silikona da gerek yok. Dış hava koşullarına oldukça dayanıklı ve su geçirmez. Önceden yüzeyi temizleyin. (N11 mağazamızda, en uygun bizde, satın almak isterseniz sayfanın altında ve yanında mağazamızın linkleri var.)
   Kolay gelsin.

   Sil
 27. Ayakkabima yapıştı ,tırnak vs bıçakla kazidim ama çıkmıyor, ne yapabilirim, aseton kullanman plastiğe ve biyasina zarar verir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cem Bey,
   İnce kağıt zımpara ile hafifçe zımparalayıp, üzerini ayakkabı boyası ile boyayın.

   Sil
 28. Merhabalar,

  Evim apartmanın son katında. Banyomun içinden hem havalandırma bacası hem de 10 cm'lik gider borusu geçiyor. Gider borusu banyodan üst kata doğru geçerken 45 derecelik açıyla havalandırmaya bağlanmış. Fakat bu yapılırken çeşmeci hiltiyle kırdığı yeri kapatmamış. Asma tavan kapattığı için bunu ancak kışın farkettik. Şu an banyonun köşesinde 15-20 cm'lik boşluk var. Sürekli soğuk esiyor içeri.

  Boşluğun bir kısmı tavanda, bir kısmı havalandırma boşluğunda. Tuğla ve harçla kapatmam zor gibi geliyor. Altına kalıp ve dikme koymak mesele. Çatı yapılmadan inşaat esnasında düzeltme imkanım olsa rahatça güzel biçimde yukarıdan tamir edilebilirdi diye düşünüyorum. 6 aydır evde oturuyorum.

  Sizce ne yapmalıyım? Köpük mü, tuğla ve harç mı? Köpükse hangi markanın hangi ürününü almalıyım? Yoksa herhangi bir poliüretan köpük yeterli mi?

  Teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Boşluk 1-2 parmak ise sıva alçısı, daha fazla ise dolgu köpüğü kullanın. Dolgu köpüğünü uyguladıktan sonra şişip kurumasını bekleyin, fazla kısımları kuruyunca kesin.

   Sil
  2. Dolgu köpüğü kartonpiyerin içine sıksak çatlatır mı yoksa şeklini mi alır

   Sil
  3. İçindeki boşluğu bulup doldurur. Yine de çok fazla sıkmayın bence taşar.

   Sil
 29. Poliüretan köpük çatıda uygulandıktan sonra evde terleme yaparmı ,tecrübesi olan varmı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adnan Bey,
   Terleme yapacağını sanmıyorum, ısı yalıtımına büyük katkı sağlar.

   Sil
 30. yorumlar ınız harika!banyo havalandırma penceresinde ki PVC ızgara yerinden çıktı. duvara tekrar sabitlemek için köpük veya akrilik mastik mı önerirsiniz? mağazanızdan direk ürün adı verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Kenar boşlukları 2-3 parmak ise köğük; 1 parmak veya daha az ise silikon kullanın. (Mastik olmaz.)
   (Mağazamız şu anda güncelleniyor. )

   Sil
 31. merhaba...kilimacı duvardan boruyu geçiriken açtığı boşluğu doldurmamış klimadan motora giden boru geçtikden sonra bayağı bir boşluk kalmış...şimdi kuşlar yuva yapıyor... dışarıdan ulaşmak zor.iskele kurmak lazım...içeriden köpük sıkarak doldurbilirmiyiz...doldurabilirsek klma motoruna giden gaz borusuna zarar verirmi...teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Köpük sıkarak doldurulabilir. Tabi köpüğün nereye gittiğini görmek lazım. Klima borusu sert ise zarar vermez. Şişme orantısız olabilir, Kuruduktan sonra uzanabilirseniz fazlalığı kesebilirsiniz.

   Sil
 32. kolay gelsin tek cephe Cam balkon montajında balkon eğriliğinden kaynaklı üst tarafta dışarıdan 2 cm den başlayıp azalan bir şekilde boşluk var cam balkon üstten 3 adet dübelli vidayla tutturuldu. ne kadar alüminyum malzemeyle kapatsalarda bu boşluk kapatılmadı. ben mukavemet artırma amaçlı doldurmak istiyorum. beton yapıştırıcımı yoksa metal yapıştırıcı tarzı bir şeymi kullanmam lazım. kapatılan yer çok rüzgar alıyor açıkçası rüzgarın zarar vermesindende korkuyorum metal beton yapıştırıcı varmı ne önerirsiniz... teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aytekin Bey,
   Poliüretan mastik kullanabilirsiniz. Kuvvetli bir yapıştırıcı, aynı zamanda su yalıtım malzemesidir. Uzun süre dış cephe dayanımı vardır.

   Sil
 33. Cam üzerinden köpüğü temizlemek için deterjanla sildikten sonra nemliyken tras bıçağı ile hafifçe kazıyarak çıkarabilirsiniz

  YanıtlaSil
 34. Iyi aksamlar tuplu gunes enerjimin tuplerin kazana baglanti yerlerinden sizmalar var contalari degistirdim ama cozum olmadi tupleri takmadan kopuk sikip taksam sizce cozum olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Alper Bey,
   Bağlantı yerlerini görmeden bir şey söylemek çok zor. Köpüğün işe yarayacağını sanmıyorum. Bağlantı yapıldıktan sonra üzerini epoksi macun ile kapatabilirsiniz.

   Sil
 35. iyi günler ben ağrıdan yazıyorum malumunuz kış çok sert olur bizde çatılarımız metal yani saç binanın üstündeki kar ve buzları temizletirken temizleyen şahıslar bi kaç yeri kazma kürek darbeleri ile delmişler üst katlardaki dairelere eriyen kar suları sızıyor bu soruna bir öneriniz varmı şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Delik ve çatlakları silikon veya poliüretan mastik ile doldurabilirsiniz. Çok geniş ise poliüretan köpük kullanın.

   Sil
 36. İyi akşamlar.Evimizin tahta pencereleri var.Fakat camlardan yağmur durumunda su giriyor ve rüzgar devamlı evin içinde gibi oluyor.Camın duvara bağlandığı yerlerden bile su alıyo ve camın altındaki boyalara kadar su geçiriyo.Cam tamamen duvara oturtulduğu yerlerden oynuyo.Tamiri için poliüretan köpük uygulamamız uygun olur mu?Hem içeriden hem dışarıdan.Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler, (Yorumlara isim yazınız.)
   Açıklık büyük ise (birkaç parmakdan fazla) Önce dışarıdan pöliüretan köpük uygulayın. Kurumasını bekleyin kuruyunca fazlalığı kesin. Aynı işlemi içeriden de yapın. Boşluk küçük ise yüzeyi temizledikten sonra silikon uygulayın.

   Sil
 37. ahmet edikyakan köpük üzerini kapatmak için ne önerirsiniz silikon bant ya da sızdırmazlık bantı çekilebilirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Nerede kullanılacağına göre değişir. Alçı, hazır sıva, çimento, macun, dar ise sızdırmazlık bandı da olur.

   Sil
 38. Slm. lar, klima montajı yaprırdım , fakat servis iç üniteden dış üniteye giden izolasyonlu bakır boruları deldiği iki adet duvardan geçerken boşlukları doldurmadı, ben doldurmak için poliüretan köpük aldım fakat duvarın bir tarafından dolgu yaprken duvarın diğer kısmında taşma yapmaması için ne yapmalıyım , ayrıca 1. boşluğu doldurduktan sonra ikinci duvar boşluğunu doldurana kadar kartuşta donma olurmu ? , kartuş kullanımında sallayıp aşağı çevirerek düz püskürtün diyor , püskürttükten sonra tekrar dik çevirdiğimde 2 dakika sonra donma olurmu daha sonra kullanma durumu olmazmı kartuşu kalanı atmak zorundamıyız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Petrus,
   Duvarın diğer tarafına taşma yapmaması için istediğiniz bölgeye daha yakın sıkın. Kullanmadan önce yüzeyi biraz ıslatın. Taşan kısımları kuruyana kadar bekleyip kesin. İkinci boşluğu doldurana kadar kartuş donmaz. Dik çevirip tekrar çevirdiğinizde tekrar donmaz, uzun süre beklerse donar. Tahminen birkaç saat içinde kullanılamaz hale gelebilir.

   Sil
 39. Merhaba evimiz merkezi ısıtmalı ve bu borular evin koridorun dan geciyor.borularin alt kat ve üst katla olan temas yerlerinden çok fazla komşuların sesi gidiyor.buralara ses yalıtımı için ne yapabiliriz , poliüretan köpük yada başka hangi malzeme kullanmalıyız.yardimci olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Misafir,
   Boru birleşim yerlerine poliüretan köpük sıkılabilir. Tam olarak ses yalıtımı yapmasa da boşlukları da doldurur. Taş yünü kullanılabilir fakat kesip oraya doldurmak zor olabilir.

   Sil
 40. Emre kan, Merhaba evimde bulunan akvaryumun altındaki mdf dolap arka kısımdaki birleşme yerinden şişme yaptı şişmeden kaynaklı oluşan aralığa uygulayabileceğim mdfnin dayanımına katkı sağlayabilecek bir ürününüz var mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre Kan,
   Yapıştırmak için, çift komponentli sprey yapıştırıcı, veya vida kullanabilirsiniz. Çok aralık varsa epoksi macun da olabilir. Tekrar sudan etkilenmesini engellemek içinde yat vernik veya cam cila kullanılabilir.

   Sil
 41. iyi günler;
  Bitirme projem de kullanacağım silindirik bir metal parçasının içini köpükle doldurmam gerekiyor ama parçanın boyu(derinliği)yaklaşık 15 cm.köpük buraya tutunabilir mi içinden çıkmaması lazım.
  Teşekkürler... Melih

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melih,
   Silikon veya solventsiz montaj yapıştırıcı kullanabilirsiniz.

   Sil
 42. İyi Çalışmalar Biraz Garip Gelebilir Ama Sorum Şudur
  85 Model Aracım Var Satmayı Düşünmüyorum Aracımın Koltuklarının Altında Paslanmalar Ve Kücük Vida Deliği Kadar Delikler Var Aracımın İçini Komple Söktüm Koltuklar VS Bunları Kapatmak İstiyorum Ve Yağmur Suyunun İçeriye Dolmasını Engellemek İstiyorum Tabanı Sprey Köpük Gibi Bişeyle Kaplasak Nasıl Olur Bildiğimiz Kadarıyla Köpük Şişiyor Şişmeyen Köpük Lazım Bana Yani 1 Cm Veya 0.5 cm Yükseklikte Olmasını İstiyorum Yani Aracımın İç Tabanının Üstüne Antipas Boya Atacağım Ve Komple Dolduracağım Şimdiden Teşekkürler Yani Arabanın İçine Bildiğimiz Şap Atmak Gibi Bişey Olacak

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Necati Köksal,
   Şişmeyen montalama köpüğü kullanabilirsiniz. Sista, Akfix v.b birçok markada var.

   Sil
 43. Merhaba çatı ile alçı tavan arasında yalıtım malzemesi aralarında bir miktar boşluk kalmış buraları doldurmak için sprey köpük kullanmak istiyorum. En çok genleşen yüksek genleşme özelliği olan ve ekonomik olan hangi marka model kullanmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sista köpük piyasada cok kullanılır. Genleşmesi iyidir.

   Sil
 44. Merhaba

  Bims, tuğla ve ytong ile duvar ördükten sonra. Duvar ile döşeme, kiriş arasındaki boşluklara poliüretan köpük sıkılır mı? Sıkılıyorsa duvarın sağlamlığını arttırır mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Poliüretan köpüğün ısı ve su yalıtımına faydası vardır. Ayrıca iyi bir yapıştırıcıdır. Faydası olur.

   Sil
 45. Müstakil evde oturuyorum sonradan doğal gaz tesisatı yaptırdım bu kış yalıtım yaptıramadım geçici çözüm olsun diye petek boruların duvarla arasındaki 2 cm lik boşluklara köpük sıktım borulardan geçen suyun hemen sogumasin diye
  Ama sagliksal bi sorun tesgil eder mi sonuçta kopugun üzerinde boya yada alçı yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Herhangi bir sağlıksal sorun teşkil etmez.

   Sil
 46. iyi günler dilerim cam balkonun oturdugu mermerin altindaki harc tamamen döküldü şu anda balkonun zeminiyle cam balkonun oturdugu mermer arasinda 2 3 parmak kadar boşluk var oraya köpük sıksam olurmu birde köpük şiştiginde mermeri yukari kaldirirmi yada sizin bana bir öneriniz varmi tesekkur ederim saygilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi günler, (yorumlara isim yazınız.)
   Cam balkon mermerin üzerine oturmuş ise köpük mermeri kaldıramaz. Köpüğü az miktarda sıkıp şişmesini ve kurumasını bekleyin. Kuruyunca taşan kısımları kesin.

   Sil
 47. Merhaba,

  Öncelikle detaylı anlatım ve cevaplar için teşekkürler.

  Evimin banyo tavanında asma tavan ile pimapen pencere arasındaki bir parmak boşluk var. Yan komşudan koku geldiği için kapatmak istiyorum.

  Poliüretan köpük bu işlem için uygun mudur? Tavana uygulanacağı için, köpüğü baş aşağı tutmam mümkün olmayabilir, bunda bir sıkıntı olur mu? Ayrıca uyguladıktan sonra kuruma süresince yere damlama vs olur mu?

  Teşekkürler,
  Selman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selman Bey,
   Poliüretan köpük fazla yayılıp taşabilir. Akrikik mastik daha uygun olabilir. Yine de poliüretan köpük kullanmak isterseniz tüpü çalkalayıp dik de kullanabilirsiniz. Yere damlama olacağını sanmıyorum. Taşan kısımları kuruduktan sonra kesin.

   Sil
 48. Merhaba ben Mithat benim sorunum tavandaki storpiyer (köpük) arasnda haşereler dolaşıyor nedenini bulamadık yan bina arasında sva boşluğu var zannedersem. Sorum storpiyer arasındaki boşluğa poliüretan köpük küçük delik açıp storpiyerin boşluğuna sıksam storpiyer i dışa doğru patlatırmı artı bu köpüğü fare yermi .Acil bilgi verirseniz seviniri şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mithat Bey,
   Spropiyer arasına köpük sıkarsanız stropiyeri dışarı doğru açar. Fare de yer. Ara boşluklardan sprey haşere ilaçları kullanabilirsiniz. Birkaç yere sıkmanız yeterlidir. Onlar taşır, götürürür zaten. (Detan etkiki diye biliyorum.)
   Bu da çözüm olmazsa strofor sökülüp, boşlukları alçı ile kapatıp yeniden boya veya strofor yapmak lazım.

   Sil
 49. İyi günler % kapı taktıracağım. Bu kapılar için ne kadar köpük almam gerek acaba? Teşekkür ederim Mehmet KOCAER

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Kocaer,
   Her iki kapı için 1 adet 950 ml. köpük alın.

   Sil
 50. Merhaba, teraslardaki su giderleri ve güneş enerjisi borularının döşenirken tablaya açılan delikleri doldurmakta pu kullanmak mantıklı mı yoksa harçla doldurup şap üzerine izolasyon mu yapmak gerekir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barış Küçükkural,
   Daha detaylı, mümkünse fotoğraflı şekilde sorunuzu merbakar@gmail.com adresine yazabilirsiniz.

   Sil
 51. Hocam alt kattaki fırın dogalgaz girişi ile apartman boslugunda büyük bir delik var ve koku geliyor. Fırın İn oldugu taraftan poliüretan malzeme kullanalım diyoruz, fırına cok yakın değil ve gece calısmadıgı zaman sürelim diyoruz. Parlayıcı özelliğinden dolayı süphe duyduk. Acaba bir zararı olur mu tesekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Poliüretan köpük kuruduktan sonra parlayıcı değildir ama yanıcıdır. Poliüretan köpük üzerine ısıya dayanıklı sprey sıktıktan sonra üzeri alüminyum folyo ile kaplanabilir. Bu sayede daha dayanıklı olur.

   Sil
 52. Merhaba. Klima takılırken plastik su borusu delindi. Eritilerek boru tamir edildi. Duvarda kırılan kısmı kapatmak için köpük kullanırsak tamir olan su borusunun ileride su sızdırmasını da önler mi? Yoksa köpük boruya baskı yapıp zarar verir mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Köpük boruya zarar vermez. Tamir edilen yüzeye sıkıp, kurumasını bekleyin. Kuruyunca fazlasını kesin.

   Sil
 53. ismim barış banyoda duş perdesini dışındaki mermer ile fayans arasından banyo içine su sızıyor köpük kullansak su akmasını engelleyebilir miyim? teşekkür ederim kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barış,
   Köpük kullanmayın. Silikon, Küvet kenar çıtası veya küvet kenar bandı kullanın.

   Sil
 54. Oluklu catı kalvanoz saclarda fare kuş girmesin diye bosluklarara sac altlarına köpük sıkılsa yağmur suyu bozarmı veya fazla şişip sacı yukarı kaldırırmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Poliüretan köpük sudan etkilenmez. Şişince boşluktan çıkar, sacı yukarı kaldırmaz.

   Sil

Yorumunuzu ve Cavabını Bulmak İçin :
* Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır.
* Sayfada yorum çok fazla ise sayfanın altındaki " daha fazlasını yükle " ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Hakkımızda