Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com...Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com.....Sitemize hoş geldiniz.....www.techrehber.com

DETAYLI DUVARA PLASTİK BOYA YAPIMI, DUVARA PLASTİK BOYA YAPMAK, PLASTİK BOYA NASIL UYGULANIR?, PLASTİK BOYA NASIL YAPILIR?


Plastik boyalar su bazlı, silikonsuz, mat görünümlü temizlenme özelliği olmayan mat boyalardır.

Gerekli Malzemeler

    Boyanız, kestirme fırça (3 veya 4 numara), plastik boya rulosu (20 lik ya da 25lik), küçük parmak rulo ya da kalorifer fırçası, boya ızgarası (tercihen), mobilyaları kapatmak için ince hışır naylon(tercihen), yer için kalın naylon(tercihen), kağıt bant 5cm lik(tercihen), boş kova, rulo sapı 1-1,5 mt.

Boyadan Önce Hazırlık
 • Duvarda yağlı boya (sentetik boya) olmadığına emin olun.
 • Dökülen, kabaran yerler varsa saten alçı ile düzeltin. Kuruyunca zımpara yapın.
 • Plastik boyanızı rahatça çalışabileceğiniz geniş bir kovaya aktarın. Boyanızı üzerinde yazan miktarda sulandırın ve iyice karıştırın. (Yaklaşık %15) (Boya karıştırma çubuğu ya da matkap ucuna takılan karıştırıcıları kullanabilirsiniz.) 
 • Kapı, pencere kenarlarını ve süpürgeliklerinizi kağıt bant ile bantlayın. Mobilya ve yerlerinizi naylon ile kaplayın. Tamir gerekiyorsa duvarınızı alçı ile ya da su bazlı macunlarla, spatula yardımı ile düzeltip kuruduktan sonra ince zımpara ile düzeltin.  (Alçılı duvar ise 180 ya da 220 numara olabilir.) 

Plastik Boya Nasıl Uygulanır?

 • Tavanı da boyamayı düşünüyorsanız önce tavandan başlayın 1. katı boyayın birkaç saat sonra 2. katı ters yönde boyayın.
 • Gerekiyorsa boyanın duvara  güzel yapışması ve boya sarfiyatının azalması için sadece 1 kat astar atın. (Binder astar, Albin astar, Geçiş Astarı, Örtücü Astar  v.b.) (Duvarda yağlı boya (sentetik boya) varsa geçiş astarı mecburidir.)
 • Kapı, pencere, süpürgelik, tavan birleşim yerlerine kağıt bant yapıştırın. Fırça ile tavan duvar kestirmelerini, pencere diplerini ve süpürgelik kestirmelerini yapın. Fırçanızı sağlam bir şekilde baş parmağınız bir tarafta diğer dört parmağınız fırçanın diğer tarafında, parmaklarınız bitişik şekilde tutun. Mümkün olduğunca yavaş ve geniş kestirme yapın. 
 • Plastik boyanızı geniş bir kovaya aktardıktan sonra ruloyu boyanın üst kısmında yuvarlayarak az miktarda boya almaya çalışın.
 • Rulonuzu boyaya tamamen batırırsanız boyanın damlaması için boya ızgarasında birkaç tur çevirin ve boyanın fazlasını atın.
 • Sadece yukarı ve aşağı hareketlerle çok hızlı yapmadan duvarları boyayın. Duvarda "N" ya da M harfi yapıp bunu dağıtabilirsiniz.
 • Birinci katı bu şekilde bitirdikten sonra birkaç saat sonra 2. katı da aynı şekilde yapın.
 • Boyanız bittikten hemen sonra kağıt bantlarınızı yavaşça çıkartın. 
 • Kenarlara bulaşan boyanızı hemen ıslak bez yardımıyla silerseniz iz kalmaz.

12 yorum:

 1. merhaba outdoor ayakkabısı
  kenardan açıldı(taban ile üstün yapıştırıldığı yerden)

  sanırım bunun için yapıştırıldığında sertleşmeyen birşey gerekiyor.

  önerinizi yada bilginizi paylaşırmısınız.

  YanıtlaSil
 2. Fatih Bey,
  Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap veya jel japon yapıştırıcısı kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 3. pattex tamir extreme için ne düşünüyorsunuz

  YanıtlaSil
 4. Olabilir esnek, dış mekan ve ayakkabı için uygun.

  YanıtlaSil
 5. çok teşekkür ediyorum
  ayakkabıya 350 verince haliyle üzerne düşmek durumundayız
  değiştirecekleride yok kullanıcı hatası diye
  biraz araştırdım extreme iyi sanırım bunu kullanacağım

  eğer daha farklı bi öneriniz yada fikriniz yoksa.

  YanıtlaSil
 6. bir de şu vardı
  bi araba var pek ekonomim yok bu yüzden kapı iç döşemesini kapının sacına yapıştırmak istiyorum bazı yerler kalkmış ne önerirsiniz?
  silikon aklıma geldi ama bilemiyorum.

  YanıtlaSil
 7. Fatih Bey,
  Kumaş ise gibi bir şey ise Tamir Extreme'yi orada da kullanabilirsiniz. Kalın karton dibi bir şey ise silikon da olur.

  YanıtlaSil
 8. Merhabalar. Öncelikle bizlere destek verdiğiniz için teşekkür ederim. Evimin duvarlarına plastik boya ya da tam silinebilir plastik boya yapmayı düşünüyorum. Şu an duvarlarda kireç badana mevcut. Kireç badana üzerine normal Plastik yapmak istediğimde nasıl bir yol izlemeliyim, tam silinebilir plastik yapmak istediğimde nasıl bir yol izlemelimiyim, aydınlatırsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Plastik boya uygulayacaksanız astara gerek yok. Birinci katı biraz daha fazla inceltin, ikinci katı ise daha kalın uygulayın. Tam silinebilir boya da ise geçiş astarı veya binder astar uygulamanız gerekiyor. 1 kat astar uygulayın, astar iyice kuruduktan sonra boyanızı uygulayın.

   Sil
 9. emir
  merhaba,
  ince sıva üzerine hangi boyayı kullanabileceğim hakkında bilgi verebilir misiniz.Yine önerebileceğiniz bir marka var mı?Ve astar kullanmalımıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emir Bey,
   İnce sıva üzerine mat silikonlu boya veya plastik boya kullanın. Diğer boyalar (ipekmat-yarımat) Duvardaki hataları gösterir ve genellikle alçılı, düz yüzeyler içindir. Her markada mat silikonlu veya plastik bulabilirsiniz. Daha önce yüzeye boya yapılmadıysa astar kullanın.

   Sil
 10. Emir,
  Tesekkur ederim

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumunuz hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın altınadır, ayrıca son konuşulanlar kısmından yorumunuzu bulabilirsiniz.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.
(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com