POLİSAN MULTİ ASTAR'IN ÖZELLİKLERİ, POLİSAN MULTİ ASTAR NERELERDE KULLANILIR?, POLİSAN MULTİ ASTAR NASIL KULLANILIR?


    Polisan Boya'nın ürettiği Multi Astar'ın en önemli özelliği neredeyse her türlü zemin üzerine tutunabilmesi ve üzerine su bazlı veya sentetik boyanın da uygulanabilmesi. Astarı ayrıca renk örtme maksadı ile de kullanabilirsiniz. Amatör mobilya boyama, hobi boyama işlerinizde, ev ödevleri için boyamalarda, boya tutmayan malzemelerde boyanın tutması için, boya soyulmalarını engellemede, metallerde son kat boyadan önce boyanın ömrünü uzatmak için ve korozyonu önlemek için kullanılabilir.
    Diğer boya astarlarından farkını kısaca özetlersek sentetik boyanın altına sentetik astar; su bazlı boyanın altına ise su bazlı astar uygulanması gerekiyordu. Polisan Multi Astar Boya ile buna gerek yok. Bu astarı neredeyse her yüzeyde, (selülozik boya hariç) tüm boyalardan önce uygulayabilirsiniz.
Multi Astarın Diğer Özellikleri
    Solvent bazlı, iç ve dış mekanlarda demir, çelik, alüminyum, çinko, sert PVC, bakır, ahşap, sunta, seramik, cam ve sıva gibi yüzeyler için yüksek yapışma gücüne sahip kullanıma hazır astardır. Son kat boyaların altında düzgün ve dayanıklı bir tabaka oluşturur. 
Yüzey Hazırlığı ve Uygulama Şekli
    Uygulama yapılacak yüzeyler boya kalıntılarından, toz, kir ve yağdan temizlenmelidir. Uygulama tek kat olarak yapılmalıdır.
İnceltme / Karışım Oranı İnceltme / Karışım Oranı
Kullanıma hazırdır. İsteğe bağlı sentetik tiner ile % 5-10 civarında inceltilebilir. Boyanabilen (Kaplanabilen) Alan Boyanabilen (Kaplanabilen) Alan: Tek katta 10-12 m²/L
Kuruma Süresi Kuruma Süresi
20°C'de toz tutma kurumasını 2-3 saatte, sert kurumasını 6-8 saatte tamamlar.
Önerilen Uygulama Aparatları Önerilen Uygulama Aparatları
Rulo ve fırça.
Ambalaj
0,75 L - 2,5 L.

28 yorum:

 1. Polisan beyaz astar boya ile derzler boyama yapılabilir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Astar ile derz boyanmaz, rengi solar, dayanıksızdır.

   Sil
 2. Benim sorum benim vernikli kapımı transfer astarla boyayıp iyice zımpara yaptıktan sonra panel kapı boyasını 3 kat vurdum güzel oldu yanlız en ufak bir darbede soyuluyor acaba diğer kapıları multi astar ile boyansa dahamı sağlam olur yada hiç astar kullanmadan iyice zımpara yapıp ondan sonra panel boyasını vursam benim amacım sağlam ve az masraflı olması beni tecrübelerinizle bilgilendirirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nurcan Kaya,
   Multi astar da olur, zımpara da. Katlar arası en az 5 saat bekleyin. Boyanın kemikleşmesi birkaç haftayı bulabilir.

   Sil
 3. Evde çocuklar olduğu için kapıların soyulmasını engellemek için boyadan sonra subazlı vernik uygulasam benim 10 adet kapım miktarını ve taktiğini söylerseniz sevinirim teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nurcan Hanım,
   Su bazlı boya ile boyadıysanız su bazlı vernik kullanın. Yağlı boya ise zaten verniğe gerek yok. 10 kapı için tek kat yapılacaksa 2,5 lt. vernik yeterlidir.

   Sil
 4. Meraba ben mutfak tezgahı mi boyamak istiyorum beyaza bunu kullanabilirmiim ne kadar kullanışlı olur temizlik konusunda uzun ömürlü olurmu bilgilendirrimisnz teşekkür ederim simdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Multi astar üzerine X1, Hidrolux, Permolife v.b boyalar uygulanabilir. Fakat sürekli aktif olarak kullanılan yüzeylerde çok dayanıklılık beklemeyin. Bir süre sonra renkte değişiklik veya soyulma olabilir. Bunun yerine vinil kaplama yapın (Örn.dc-fix)fakat sıcağa temas ettirmeyin.

   Sil
 5. Sayın teknik rehber kenarları profil ortası kaplama olan mutfak dolaplarımı beyaza boyamak istiyorum ilk katında zımpara yapmadan polisan multi astarla bir kat boyayıp ardından rich multi surface su bazlı boya ile boyayıp richin su bazlı verniğini uygulasam sağlıklı olur mu? Sentetik boya üstüne su bazlı boya vurulduğunda sarardıgını duydum Polisan multi astar sentetik mi oluyor? cevaplarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Multi astar genel amaçlı bir astardır. 1 kat bu astarı uygulayın. İyic kuruyunca 2 kat da boya yapın. Üzerine de Rich veya başka bir marka su bazlı vernik uygulanabilir.
   Kolay gelsin.

   Sil
 6. Merhaba. Mutfak fayanslarimi boyamak istiyorum. İlk olarak bu astari kullanip sonra uzerine dyo ic cephe boyasi uygulayabilirmigim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Fayanslar çok f-parlak olduğu için bu astarın tek başına yeterli olacağını sanmıyorum. Boya hemen olmasa bile bir süre sonra kalkmaya başlar. Fayansı emici hale getiren bir astar kullanmanız gerekiyor.

   Sil
 7. Selam ben pvc mutfak dolabimi boyamak istiyorum polisan x1 veya dyo hdrolux kullanacam.astarsız direkt boyasam sorun olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam,
   Bu boyalar ile direkt PVC boyanırsa dayanıksız okur. Plastik boyası bulamadıysanız önce 1 kat multi astar kullanın. Üzerine de akrilik vernik uygulayın.

   Sil
 8. Ben fayansimin uzerine duvar kagidi yapmayı düşünüyorum benim multi astar kullanmami tavsiye ettiler bu konu hakki da ki düşünceniz nedir acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melike Cekilariz,
   Multi astar kullanıp fayans boyayan var. Astardan sonra hafifçe zımpara yapıp, ardından boya yapılmış bu yöntemle de iyi sonuç alınmış. Bana geri dönüşler bu şekilde.

   Sil
 9. Benim sorum polisan transfer astarla mobilyalarimi boyadim uzerine x1 boyuyacam ama bi darbede kalkar gibime geliyor ne yapmaliyim onceden araştırma yapmamıştın yoksa multi astsri kullanirdim cevep verirseniz nasil kurtaririm x1 boyayi yapmadan once ne yapayim......kolay gelsin satici firma biesey olmaz mobilya astari olurmu diyede sormuştum ama simdi mobilyadan tirmakla bile kavliyor ne yapmalıyım teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Transfer astarının iyice kurumasını bekleyin. Boyanızı uyguladıktan sonra isterseniz üzerine su bazlı vernik de uygulayabilirsiniz.

   Sil
 10. merhaba
  ben parlak yüzeye sahip mutfak dolaplarımı boyamak istiyorum..Bunun için cadence parlak yüzey astarı üzerine su bazlı akrilik boya yaptım fakat yüzey üzerinde pütür oluştu portakal kabuğu görüntüsü var..acaba astarı polisan astar ile yapsam farklı sonuç alabilir miyim? pütürlenmenin önüne nasıl geçeceğim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Can,
   Rulodan kaynaklanıyor olabilir. Yüzeyi hafifçe zımparalayıp kadife rulo ile tekrar uygulayın.

   Sil
  2. sanırım kapaklarım membran kaplama, şuan deneme amaçlı fazla bir kapağı boyadım boya tuttu güzel oldu gibi ama sordugum bir kaç kişi boya 1-2 ay içinde kalkar bütün dolaplar rezil olur diyor..
   yani zımpara + astar + zımpara + boya + vernik tekniği ile bu tür kapakta boya kalıcı olur mu ?

   Sil
  3. Can,
   Zımpara, astar ve vernik de uyguladıysanız uzun ömürlü olur.

   Sil
 11. Yağlı boyalı panel kapıyı önce zımpara yaptım sonra polisan transfer astarı ile bir kat geçtim şu anda üzerine Kum serpilmis gibi putur putur son kat boya içinde polisan panel kapı boyası almıştım ama daha astar kısmında bu sorun olunca bıraktım kapılar berbat halde ne yapabilirim lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Derya Mandal,
   Astarlı yüzeyi düzgün olana kadar ince zımpara yapıp direkt boyayın.

   Sil
 12. Merhaba, Kahverengi masamı beyaza boyamak istiyorum. Yüzeyler pürüzsüz. önce Multi astar atıp sonra akrilik boya ile boyasam olurmu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yılmaz Bey,
   Evet, 1 kat multi astar uygulayın, iyice kurusun sonra akrilik boyanızı uygulayabilirsiniz.

   Sil
 13. Merhaba,mdf kaplama siyah tv ünitemi beyaz renge boyayacağım. Polisan multi astar üzerine permokapı tiner bazlı ile boyayacağım. Multi astar mobilya deseninin kaybolmasına neden olurmu? Birde permokapı iyi sonuç verir mi? Tavsiyeniz nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Multi astar ve sentetik panel kapı boyası mobilya desenini kaybeder. Mdf olduğu için hangi boya olursa olsun kaybolur. Multi astar üzerine su bazlı panel kapı boyası da kullanılabilir. Su bazlı panel kapı boyası çabuk kuruduğundan ve koku yapmadığından daha çok tercih ediliyor. Sentetik panel kapı boyası uygulayacaksanız. Normal sentetik astar üzerine de uygulayabilirsiniz. Multi astara gerek yok. Sentetik boya ve astarda (tinerli) katlar arası 24 saat; su bazlı boya ve astarlarda en az 5-6 saat bekleyin. Kolay gelsin.

   Sil

YORUM YAPMADAN ÖNCE
Yorumunuzu ve cevabını bulmak için :
*** Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
*** Hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın en altına bakabilirsiniz.
*** Yorum çok fazla ise sayfanın altındaki "daha fazlasını yükle" ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
*** Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
*** Yorum formundaki "beni bilgilendir" kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
*** Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.