X1 BOYA NASIL?, X1 İLE DOLAP ve MOBİLYA BOYAMAK

 

    X1 boya benzeri piyasada birçok boya olmasına rağmen bu aralar evde mobilya, dolap boyamak için en çok kullanılan boya olduğundan bu boyayı tanıtmak ve uygulaması hakkında detaylı bilgi vermek istedik.

X1 Boyanın Özellikleri

    X1 su bazlı boya Polisan Boya firmasını ürettiği su bazlı akrilik, kokusuz, genel maksatlı bir boyadır. Yani metal, duvar veya ahşapta kullanılabilir. Parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat olanı genellikle panel kapı boyamak için kullanılsa da genel olarak diğer metal, duvar veya ahşap yüzeylerde kullanılabilir.  

X1 Su Bazlı Boya ile Dolap, Mobilya Boyamak

Boyanacak yüzey önceden boyalı veya vernikli ise;

    Yüzey boya veya vernikli ise hafifçe çok ince zımpara yapıp boyanın iyi yapışabilmesi için yüzeyi pürüzlü hale getirin. Çıkan tozu nemli bir bez ile silin.  Koyu renk ise isteğe bağlı olarak %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı (transfer astarı) uygulayabilirsiniz. Bu astar boyanın iyi yapışmasını da sağlayacaktır. Koyu renk değilse boyanın kendisini 1 kat daha fazla da sürüp rengin kapanmasını sağlayabilirsiniz. X1 boyanızı sulandırmadan uygulayıp katlar arası ortam sıcaklığına bağlı olarak 3-5 saat bekleyin.
    Boyanızı bitirdikten 1-2 gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa su bazlı renksiz vernik uygulayın.

Boyanacak yüzey kaplama ise;

    Boyanacak yüzey kaplama ise X1 boyanın yapışması daha zayıf olacaktır. Ayrıca zımpara yapmak da çok zordur. Bu nedenle daha detaylı işçilik gerekir. Siz yine de makine, sünger zımpara veya takoz yardımı ile mümkün olduğu kadar zımpara yapmaya çalışın. (Hafif çizilmiş bir yüzeye boya veya astar çok daha iyi tutar.) Çıkan tozu nemli bir bez ile silin. Yine boyanın daha iyi tutması için %10 sulandırarak 1 kat geçiş astarı uygulayın.  Astardan birkaç saat sonra X1 boyanızı sulandırmadan uygulayın. 2-3 kat olarak yine katlar arası birkaç saat bekleyerek uygulayın.
    Boyanızı bitirdikten 1-2 gün sonra görünmeyen bir yerinden tırnağınızla bastırarak boyanın soyulup soyulmadığını kontrol edin. Eğer soyuluyorsa su bazlı renksiz vernik uygulayın.

Diğer Uyarılar ve Tavsiyeler
 • X1 boya ile benzer özellikte piyasada birçok ürün vardır.  Bulamazsanız bunları da kullanabilirsiniz. Hatta bilinen markaların su bazlı panel kapı boyaları kullanılabilir. Örneğin: Dyo Hidrolux (parlaktır), Dyo su bazlı panel kapı boyası (yarı mattır.), Marshall su bazlı opak ahşap koruyucu (Panel kapı boyası), Kale su bazlı panel kapı boyası v.b.
 • X1 parlak ve yarı mat olarak üretilir. Yarı mat daha çok panel kapı boyamak için kullanılır ve fırça rulo izini fazla belli etmez.
 • Polisan X1 boyanın sentetik olanı da mevcuttur, su bazlı olanı plastik ve köşeli siyah bir ambalajda satılır.
 • Ayrıca parlak, yarı mat, mat sentetik boyalar da mobilya boyamak için kullanılabilir.

www.techrehber.com29 yorum:

 1. teşekkürler çok bilgilendirici bir yazı olmuş

  YanıtlaSil
 2. hangi renkleri var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beyaz olarak satılıyor. Ama boya makinaları ile renlendiriliyor.

   Sil
 3. Kalekim, Kale Color'un Supar isimli ürünü daha serttir, örtme gücü daha iyi ve çatlama yapmaz. Polisan X1 Beyaz ambalajlı ürün kesinlikle beyaz renk değil sarı diyebilirim. İnanmak isteyenler 0.75'lik ambalajlarını alıp deneme yapabilir.

  Kaplama yüzeyler için 300-400 kum arası zımpara yapın, nemli bir bezle tozları alın hatta imkanınız varsa elektrik süpürgesinin ucuna takılan fırçasını kullanın.

  Boya sarfiyatını yaklaşık olarak 1 m2 = 100 gr olarak düşünün. Kapı boyayacaksanız 1 kapıyı kasasıyla birlikte 5 m2 olarak hesaplayın. Kapı başına 500 mg boya gidecektir, 4 kapı için:

  1 adet 2.5 litre Supar
  1 adet sünger rulo
  1 adet siyah kıllı fırça
  2 adet 4 cmlik maskeleme bandı

  -Kapılarınızın duvarla birleşim noktalarına maskeleme bandı çekin.

  -Öncelikle ASTAR olarak yine bu boyayı kullanıyoruz, 2.5 lt ambalajdan, 500 gr alın içine 1 su bardağı su koyun, iyice karıştırın, sünger rulo yardımıyla yavaş ve bastırmadan tek kat uygulayın, 7-8 dakika sonra boyadığınız yüzeyin üzerinden temizleyip kuruttuğunuz hafif nemli rulo ile tekrar geçin.

  -6 saat sonra içine su eklenmemiş Supar ile 2.katı atın, yine uygulamadan 7-8 dakika sonra sünger rulonuzla tarama yapın. Koyu renkli mobilyalarda 3.kat gerekebilir.

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar evimizin kapıları yağlı boya ile boyanmış kapıların boyama zamanı geldi yanlız yağlı boya hemen kurumadigi ve çok koktuğu için yağlı boya değil de x1 panel kapı boyasını kullansam kapıları iyice zımparalasam nemli bezle tozunu aldıktan sonra boyasam almazmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Zımparadan sonra x1 kullanabilirsiniz. Hatta zımparaya gerek olmadan 1 kat geçiş astarı uygularsanız kuruduktan sonra üzerine x1 uygulanabilir.

   Sil
 5. merhaba ismim serdar. ahşap kapıyı x1 ile boyuyorum ama 3. kat oldu kuruduktan sonra tırnak ile soyuluyor. boyamadan önce hafif zımpara yapmıştım, wood&wood yarı mat vernik aldım, onu uygulayınca çözülür mü problemim? 2. bir sorunum da rulo ile duvarları rahat boyamıştım ama kapı güzel boyanmıyor, rulo yapışıp nokta nokta rulo desen izleri çıkıyor ve çok ince uygulanıyor. bunun bir tekniği var mı? boyayı sulandırmadım. teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar,
   1) Boyama uygulamasında katlar arası 3-4 saat bekleyin. Boyanın kemikleşmesi için birkaç hafta bekleyin, hala soyuluyorsa su bazlı vernik kullanın.
   2) Boyanın su bazlı mı sentetik mi olduğunu yazmamışsınız. Kısa ipli rulo ile uygulama yapın, son kat bittikten hemen sonra yaş boyanın üzerinde rulonuzu boyasız gezdirin, izler kaybolur.

   Sil
 6. Boya su bazlı, polisan x1. Kadife rulo kullanıyorum

  YanıtlaSil
 7. Eskitme diyede adlandırılan koyu bir çocuk odası mobilyam var x1 parlak beyaz ile boyayabilirmişim aşamalar nelerdir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üzerinde vernik yoksa direkt uygulama yapabilirsiniz. 3-4 saat ara ile 2-3 kat uygulayın. Parmak rulo ile boyayın.

   Sil
 8. Cok hassas bir is herkes yapamaz

  YanıtlaSil
 9. iyi günler. yazınız çok güzel olmuş. bende x1 boya aldım mdf dolabım için iç tarafı deneme amaçlı yaptım üç kat. rulo ile boyadım yalnız rulo izleri kaldı. acaba hangi tür rulo kullanmamızı önerirsiniz. teşşekür ederim şimdiden.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehmet Bey,
   Kadife rulo ile uygulama yapın. Son kat biter bitmez. Rulonuzu yüzeyde boyasız gezdirin.

   Sil
 10. Koyu bir mobilyayı 4 kat x1 ve Singer rulo ve fırça ile boyadım biraz iz bıraktı ama genelde sonuç güzel oldu,şimdi de yatak odası boyamak istiyorum eskitme ,hafif parlak ve oymaları var, nasıl fırçalar kullanmalıyım en pürüzsüz şekilde olması için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif Hanım,
   Düz yüzeylerde kadife rulo, Girinti-çıkıntılı yerlerde yumuşak uçlu bir fırça kullanın.

   Sil
 11. Eğer X1 e renk vermek istersek herhangi bir su bazlı akrilik bir boya kullanabilirsiniz.Üzerine dekopaj yapabilirmiyiz.Birde kaplama bir mobilyayı hangi yöntemle boyayabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elif Hanım,
   X1 üzerine dekupaj yapılabilir. Kaplamayı boyamadan önce üzerine 1 kat multi astar sürün.

   Sil
 12. Merve.merhaba x1 cam yuzeyler icin uygun bir boyamıdır?mobilyalarımın bazı kısımları siyah cam.açık renk yapmak istiyorum.tavsiye edebileceğiniz bişey armı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merve Hn.
   X1 cam yüzeyde çok dayanıklı olmaz. Hobi malzemeleri satan yerlerden cam boyası alın veya sprey (Sentetik veya akrilik) boya alın.

   Sil
 13. Merhaba,Hatice ben.Duvarlara son dönem moda olan tahta çıtalardan yaptık. x1 ile hem çıtaları hem duvarları boyamaya başladık fakat x1 duvar için biraz parlak geldi ve sonrası için Marshall sil-pak boya uygulasak tutar mı diye merak ettik? Bilgi verebilirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hatice Hanım,
   Sil-pak gibi duvar boyaları ile de ahşap boyanabilir.
   Kolay gelsin.

   Sil
 14. Ankara mobilya salon takımını açık meşe rengi nasıl yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir gul,
   Bir kat multiastar uyguladıktan sonra X1, Rich, Hidrolux, Permolife, Supar v.b. bir boya ile boyanabilir.

   Sil
 15. Ömer Eraslan Polisan x 1 mobilya boyamada hangi rulo kullanmalıyız birde zımpara kaç numara kullansak daha iyi olur teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömer Eraslan,
   Parmak kadife rulo kullanın. 180 ya da 220 numara zımpara olabilir.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.