EN KALİTELİ DUVAR BOYASI HANGİSİ?, EN İYİ DUVAR BOYASI HANGİSİ?

 
    Kendi eviniz için seneler boyu kullanabileceğiniz bir boya mı arıyorsunuz? En kaliteli ve en iyi duvar boyasını seçmek bir boyadan ne beklediğinizle ilgilidir.

    Şimdi teknik terimlerle fazla uğraşmadan, duvar boyasında seçim yaparken size çok faydası olacak bilgileri sıralayalım :
 • Sizin için boyada örtücülük önemli ise : 1. kalite plastik boya kullanmalısınız. Plastik boyalar mattır ve silinemez. (Silikon katkılı da olabilir.) Su oranı fazla abartılmadığı taktirde ve katlar arası bekleme süresine uyulduğu sürece kapatmada sıkıntı yaşamazsınız. (Çoğu zaman alttaki rengi örtmek için astara ihtiyaç kalmaz.) Her markada birinci ve ikinci kalite plastik vardır, bunları tespit etmelisiniz.
 • Sizin için silinme özelliği önemli ise : Her markada birinci sınıf ve ikinci sınıf silebilir boyalar vardır. Bunları tespit etmelisiniz. Ayrıca bir boya ne kadar parlak ve canlı olursa o kadar iyi silinebilir. (Yarı mat, İpek mat) Parlak boyalar iyi silinse de pek fazla üretilmez ve tercih edilmez. Çünkü parlaklığı bir süre sonra gözü yormaya başlar. Ayrıca duvardaki boyacı hatalarını ve alçı hatalarını belli eder.
 • Sizin için boyanın sağlıklı olması önemli ise : Plastik boyaları tercih edin. Duvarın hava almasını maksimum seviyede tutar. Bir plastik boyada küf önleme özelliği olmasa bile duvar hava aldığı için küf oluşumuna izin vermez. Ayrıca katkı maddesi en az boyadır.
 • Sizin için boyanın küf tutmaması önemli ise : K1 sınıfı küf önleyici boyaları kullanabilirsiniz. Bunlar birinci kalite plastik boya olursa şansınız çok daha yüksektir. Çünkü silikonlu silinebilir boyalar duvarın hava almasını bir miktar azaltarak küfe zemin oluşturabilir.
 • Sizin için renklerin solmaması önemli ise : İç ve dış cephelerde nano teknoloji boyalarını kullanabilirsiniz. Özellikle dış cephede boyanın cinsi ne olursa olsun renk seçimi de önemlidir. Koyu yeşil, koyu mavi, kırmızı, bordo, lacivert, siyah benzeri koyu renkler çabuk solar.
http://www.techrehber.com/

4 yorum:

 1. İyi günler. Ben Emir. 3+1 evimizin simdiki rengi fildişi. Pastel beyaza ya da parlak olmayan bir beyaza boyamak istiyorum. Silinebilir olmasi tercihim ancak plastik de olabilir. Önereceginiz tam olarak markasiyla birlikte boya ismi var mi? Birde Ne kadar boya, astar gider? Şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emir,
   3+1 90-100 m²ev için 17,5 kg tavan boyası 15lt. duvar boyası yeterlidir. Silinebilir üst kalite boyalardan Permolit Permomax, Marshall Sil-Pak, Dyo Dyojen, Kale Kalia v.b boyalar kullanılabilir.

   Sil
 2. Merhaba,
  Ben Şebnem. Evimi beyaz su bazlı bir boyayla boyamak istiyorum. Fakat birkaç yıl önceki denememizde boya alt tonundan dolayı grimsi bir renk çıkmıştı. Yine aynı şeyi yaşamak istemiyorum, gerçekten olabildiğince saf bir parlak beyaz renge ulaşmak mümkün mü? Ya da buna en yakın boya hangsidir? Bir marka ve kod öneriniz var mı?
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şebnem Hn.
   Boyanın markası veya kodu önemli değil. Önceki boyanız alt rengi tam kapatamamış. Bundan sonraki boyanızı fazla sulandırmadan ve katlar arasında en az 2-3 saat bekleyerek 2-3 kat uygulayın veya boyadan önce örtücü astar veya geçiş astarı uygulayın.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.