PENCERE YALITIMI NASIL YAPILIR?, PENCERELERE HANGİ SİLİKON OLUR?, PENCERELERDE HANGİ SİLİKONLAR KULLANILIR?, PENCERELERDE SİLİKON MU MASTİK Mİ KULLANILIR?

   
    Soğuk kış aylarında yalıtım yapılmamış pencerelerden oldukça fazla enerji kaybı olur. Rüzgarlı havalarda elinizi pencereye uzatıp rüzgarı bile hissedebilirsiniz. Hatta yağmurda su bile girer içeri.
Pencereler için düzgün yalıtımı şu şekilde yapabiliriz:
  • Pencere kasaları ile duvar arasına akrilik mastik veya daha iyisi poliüretan mastik kullanın. Eski mastiği tamamen çıkarın, yüzey tozlu ise küçük bir fırça ile tozunu alın veya nemli bir bez ile silin.
  • Pencere kasasının cam ile birleşim yerine ise silikon kullanın. Eski silikonun üzerine uygulamayın. Eskisini tamamen sökün. Ya da sadece silikon yapılmamış yerlere uygulayın. Bu yerlere silikon uygulanması camı sağlamlaştırır, su yalıtımı yapar. (Not :  akrilik mastik ve poliüretan mastik kuruyunca boyanabilir, silikon boyanamaz.)
  • Başka bir çözüm ise hiç kullanmadığınız bir odanın penceresini naylon ile kaplamaktır. Pencerenin duvarla birleşim yerlerine yekpare naylon bantlayıp tamamen kapatın. Odanın rüzgar almasını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Bu uygulama için büyük yapı marketlerde yurt dışından gelen özel ürünler olsa da basit bir naylon ile sizde pencerelerinizi bant ile yapıştırarak kapatabilirsiniz.
  • Kapı pencere fitilleri de oldukça iyi yalıtım yaparlar. Bu fitillerin sünger değil, lastik olanlarını tercih edin. Pencereleriniz PVC ise ince veya orta kalınlıkta; pencereleriniz ahşap ise orta veya kalın olanlarını tercih edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

YORUM YAPMADAN ÖNCE
Yorumunuzu ve cevabını bulmak için :
*** Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
*** Hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın en altına bakabilirsiniz.
*** Yorum çok fazla ise sayfanın altındaki "daha fazlasını yükle" ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
*** Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
*** Yorum formundaki "beni bilgilendir" kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
*** Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.