PENCERE YALITIMI NASIL YAPILIR?, PENCERELERE HANGİ SİLİKON OLUR?, PENCERELERDE HANGİ SİLİKONLAR KULLANILIR?, PENCERELERDE SİLİKON MU MASTİK Mİ KULLANILIR?

    Soğuk kış aylarında yalıtım yapışmamış pencerelerden oldukça fazla enerji kaybı olur. Rüzgarlı havalarda elinizi pencereye uzatıp rüzgarı bile hissedebilirsiniz. Hatta yağmurda su bile girer içeri.
Pencereler için düzgün yalıtımı şu şekilde yapabiliriz:
  • Pencere kasaları ile duvar arasına akrilik mastik veya daha iyisi poliüretan mastik kullanın. Eski mastiği tamamen çıkarın, yüzey tozlu ise küçük bir fırça ile tozunu alın veya nemli bir bez ile silin.
  • Pencere kasasının cam ile birleşim yerine ise silikon kullanın. Eski silikonun üzerine uygulamayın. Eskisini tamamen sökün. Ya da sadece silikon yapılmamış yerlere uygulayın. Bu yerlere silikon uygulanması camı sağlamlaştırır, su yalıtımı yapar. (Not :  akrilik mastik ve poliüretan mastik kuruyunca boyanabilir, silikon boyanamaz.)
  • Başka bir çözüm ise hiç kullanmadığınız bir odanın penceresini naylon ile kaplamaktır. Pencerenin duvarla birleşim yerlerine yekpare naylon bantlayıp tamamen kapatın. Odanın rüzgar almasını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz. Bu uygulama için büyük yapı marketlerde yurt dışından gelen özel ürünler olsa da basit bir naylon ve örgülü tamir bantı ile siz de yapabilirsiniz.
  • Kapı pencere fitilleri de oldukça iyi yalıtım yaparlar. Bu fitillerin sünger değil lastik olanlarını tercih edin. Pencereleriniz PVC ise ince veya orta kalınlıkta; pencereleriniz ahşap ise orta veya kalın olanlarını tercih edin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.