YAĞLI BOYANIN ÜZERİNE SELÜLOZİK BOYA OLUR MU?, SU BAZLI BOYANIN ÜZERİNE SELÜLOZİK BOYA OLUR MU?, SELÜLOZİK BOYANIN ÜZERİNE HANGİ BOYA OLUR?

    Selülozik boya sanayi tipi boyadır ve selülozik tiner ile inceltilir. Genellikle metal boyamada kullanılır. Selülozik boyanın içindeki selülozik tiner çözücü olduğundan yağlı boya (sentetik boya) ve su bazlı boyanın üzerine yapılamaz. Bu tür bir uygulamada alttaki boya çözülerek kabarma ve çatlamalar meydana gelecektir.
    Daha önce selülozik bir boya ile boyanmış metali ise yağlı boya, su bazlı veya herhangi bir boya boya ile boyayabilirsiniz. Selülozik boya çok dayanıklı bir boyadır ve neredeyse metal ile bütünleşir. Bu nedene üzerine yapacağınız boyada sorun olmayacaktır.

13 yorum:

 1. Kolay gelsin Sentetik boyaya dalgınlıkla Selülozik tiner ile karıştırdım, Boyanın ¼ ü kadar Ahşap kapı pencere boyadım. Kalan boyayı Sentetik tiner ile karıştırıp kullanabilirmiyim yoksa Selülozik tiner ile mi devam edeyim? Şimdiden teşekür ederim. Ömer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömer Bey,
   Kalan boyanızı sentetik tiner ile karıştırın. Sentetik boya ile tam uyumludur. Ayrıca altta boya varsa kabarma yapmaz.

   Sil
 2. merhaba. selülozik boyalı panel kapıları sentetik boya ile boyayabilir miyiz? boyama öncesi hangi işlemi uygulamalıyız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şerif,
   Selülozik boya üzerine sentetik boya direkt uygulanabilir. Astarlı veya astarsız uygulayabilirsiniz. Önemli olan katlar arası kuruma süresi.

   Sil
  2. Kapilarim.yagli boya selulozik boya yapmak.istiyorum ne yapmam.gerekli

   Sil
  3. Erkan Bey,
   Yağlı boyanın üzerine selülozik boya uygulanamaz. Yağlı boyayı kabartır. Ham ahşaba kadar tamamen zımpara yapmak veya üzerine yine yağlı boya yapmak gerekir.

   Sil
 3. merhaba benm mutfak dolaplarım yağlı boya ile ben bunu çıkarttıp sprey boya yada akrilik boya yapmak istiyorum yağlı boyayı dolaptan nasıl çıkartabilirim yardımlarınız beklıyorum teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Damla Hn.
   Zımpara veya boya sökücü ile çıkartabilirsiniz ama akrilik boya yapacaksanız 1 kat geçiş astarı uygulayın. Eski boyayı sökmenize gerek kalmaz.

   Sil
 4. Merhaba sentetik boya uzerıne endüstriyel boya olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sentetik boya üzerine endüstriel boya uygulanamaz. Boyanız kabarır.

   Sil
 5. dış cephe andazit taşı merdiveni boyamak için tavsiyeniz var mıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasemin Hn.
   Beton boyası veya yol çizgi boyası kullanılabilir.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.