En İyi Metal Boyası Hangisi?, Metal Nasıl Boyanır?, Demiri Hangi Boya Tutar?, Hangi Boyalar Metali Tutar?


    Metal boyamada basit bir işten, profesyonel kullanıma kadar bir çok boyayı kullanabilirsiniz. Burada kullanım yerine ve amaca göre uygun boyayı seçmenize yardımcı olacak seçenekleri sıralayacağız.

SELÜLOZİK BOYALAR İLE METAL BOYAMAK

    Selülozik boya sanayi tipi boyadır. Her yerde bulabileceğiniz bir boya türü değildir. Çok hızlı  kurur 15-20 dakika. Çok dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Yüksek ısıya dayanabilir. Acil boyanması gereken yerlerde veya hızlı kurumaya ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilir. Kokusu ağırdır. İç mekanda, evde pek tercih edilmez. Fiyatları diğer boyalardan biraz daha pahalıdır. Selülozik tiner ile inceltilir. Genellikle boya tabancası ise uygulanır.

SENTETİK BOYALAR (YAĞLI BOYALAR) İLE METAL BOYAMAK

    En çok tercih edilen boya türüdür. Ekonomiktir. Yaklaşık birkaç saatte kurumaya başlarsa da katlar arası 24 saat beklemek gerekir. Boyanacak metale önceden sentetik antipas ve/veya sentetik astar kullanılırsa daha verimli olur. Astar-antipas ve boyası bir arada olanları da tercih edebilirsiniz. Sentetik tiner ile inceltilir.

SU BAZLI BOYALAR İLE METAL BOYAMAK

    Su bazlı metal boyaları hızlı kurur. En önemli özelliği koku yapmamasıdır. Bu yüzden iç mekanda rahatlıkla kullanılabilir. Su bazlı duvar boyalarını bile doğal gaz borusu gibi metal boruları boyamada rahatlıkla kullanabilirsiniz.

SPREY BOYALAR İLE METAL BOYAMAK

    Ufak alanlarda tercih edilebilir. Tiner ve fırça gibi ekstralar gerektirmediğinden acil işlerde veya ufak metal parçalarda ekonomik bir çözümdür.
    400 ml. bir sprey boya ile tek katta yaklaşık 1,5 ile 2,5 m² alan boyanabilir. Çok dayanıklı olmasa da uygulamadan önce astar sonra da sprey vernik uygulamak dayanıklılığını artırabilir. Isıya dayanıklı olanları mevcuttur.
    Sentetik, akrilik veya selülozik sprey ile metal boyanabilir. Selülozik sprey ile boyanacaksa alttaki boyanın da selülozik olması gerekir.

KENDİNDEN ANTİPASLI VE ASTARLI METAL BOYALARI

    Bu boyalarda genellikle sentetik olarak üretilir. İçeriğinde anstipas ve astar vardır. Metal yüzeyler için özel olarak üretilmiş boyalardır.  Metal boyanmadan önce astar veya antipas uygulaması yapılması gerekmez. Çünkü içerisinde zaten vardır. Direkt pas üzerine uygulanabilir.
    Kuruma süresi ve katlar arası bekleme süresi markaya göre değişiklik gösterebilir.
www.techrehber.com

Bunlar da İlginizi Çekebilir