15 LİTRE BOYA İLE KAÇ m² ALAN BOYANIR?, 15 LT. BOYA NE KADAR BOYAR?

    Doğal olarak satın alınacak boyanın yetmesi veya gereğinden fazla boya satın alınmaması için 15 lt. boyanın ne kadar alan boyayacağı sorulur. Bu soru aslında boyaya göre sorulmalıdır. Çünkü boyaların kaplama alanı yüzeye, boyanın cinsine, kalitesine veya uygulamaya göre farklılık gösterir.
    Mesela alacağınız boyayı satıcıya sorabilirsiniz, satıcıda boyanın kalitesine, kapatma gücüne göre ne kadar alan boyayabileceğini söyler. Çünkü her boya aynı alanı boyamaz. İster plastik olsun ister silikonlu veya yağlı boya her boya 1. ve 2. kalite üretilir. 7,5 lt. lik 1. kalite bir plastik 15 lt.lik 2.sınıf bir boyadan 2-3 kat daha fazla boyama alanına sahip olabilir. Boyama alanı ve kapatma gücü boyanın kimyası ile ilgilidir. Örneğin: 7,5 lt. lik kaliteli, bir plastik boya ile 1 salon hatta 1 oda boyarsınız fakat 15 lt. lik ikinci kalite bir plastikle bir salonu çok zor kapatırsınız.
  • 15 lt 1. kaliteli bir plastik boya, silikonlu su bazlı iyi bir boya veya sentetik sentetik yarı mat (yağlı boya) 80-90 m² evi 2 kat boyamalıdır.
  • Boyanızın kalitesinden emin değilseniz incelticisini fazla koymayın (su, tiner).
  • Kullandığınız inceltici miktarı boyama alanını arttırmaz, kapatıcılığı düşürür, birkaç kat daha fazla uygulama yapmanız gerekebilir. Zamanınızı boşa harcamış olursunuz.
  • Yüzeyin astarlı veya astarsız olması veya daha önceden boyanmış olması boyama alanını etkiler. Yani daha önce boyanmış yüzeye aynı renk boya uygularsanız veya önceden astar boya ile boyanmış yüzeye boya uygularsanız boya daha iyi kapatacağından az boya ile daha fazla alan boyayabilirsiniz. Farklı renklerde ise durum tam tersidir. Rengi kapatmak için daha fazla boya uygulamak gerekir.
  • Boyanın cinsi boyama alanını değiştirebilir. (Yağlı boya, su bazlı boya, vernik) Genellikle yağlı boyalar biraz daha fazla alan boyayabilir.
  • Yüzeyin pürüzlü olması boyanın sarfiyatını arttırır. Yani daha çok boya kullanmanız gerekebilir.
  • En iyi sonuç için boyanın üzerinde yazılı olan miktar kadar inceltme yapılmalıdır.
  • Boyanın katları arasındaki bekleme süresi de boyama alanını arttırabilir. Katlar arası boyanın kurumasını beklemek kapatma gücünü arttırır. Bu sayede daha az boya ile daha fazla alan boyanır.

2 yorum:

YORUM YAPMADAN ÖNCE
Yorumunuzu ve cevabını bulmak için :
*** Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
*** Hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın en altına bakabilirsiniz.
*** Yorum çok fazla ise sayfanın altındaki "daha fazlasını yükle" ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
*** Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
*** Yorum formundaki "beni bilgilendir" kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
*** Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.