BOYA NEDEN GEÇ KURUR?, BOYALARIN KURUMA SÜRELERİ NELERDİR?, HANGİ BOYA ÇABUK KURUR?, DUVAR BOYALARININ GEÇ KURUMASININ NEDENLERİ NELERDİR?


SU BAZLI DUVAR BOYALARIN KURUMASI

    Su bazlı silikonlu veya silikonsuz (plastik) boyalar katlar arasında en az 2- 3 saat beklenerek uygulanır. Ortamın sıcaklığı ve hava almasına göre bir miktar değişkenlik gösterse de boyaların dokunma kuruması birkaç saattir.

SENTETİK BOYALARIN KURUMASI (YAĞLI BOYA)

    Yağlı boya (sentetik boya) nın kuruması su bazlı boyalara göre daha uzundur. Dokunma kuruması yaklaşık 4-5 saattir. Katlar arasında en az 24 saat beklemek gerekir.

AHŞAP KORUYUCU VE VERNİKLERİN KURUMA SÜRESİ

    Ahşap koruyucu ve vernikler ortamın sıcaklığına göre birkaç saate kururlar. Dokunma kuruması 1-2 saattir. Sentetik verniklerde 12 saat ve su bazlı verniklerde katlar arasında genelde 5-6 saat beklenir. Selülozik verniklerde ise bu süre çok daha kısa olabilir. (Üretici firmanın teknik bülteninde yazan süreler esas alınmalıdır.)
SELÜLOZİK BOYALARIN KURUMA SÜRESİ

    Selülozik boyalar çok hızlı kuruyan boyalardır. Kururken çok koku yaydığından genellikle açık alanlarda ve sanayide kullanılır. Dokunma kuruma süresi 15-30 dk. dır.

BOYADA KURUMA NEDEN GEÇ OLUR, NASIL ÖNLENİR?

    Boya yapılan yüzeyin yağlı, kirli ve nemli olması, ortamın yeterince havalandırılmaması, yeterli oksijenin ortamda bulunmaması, hava sıcaklığının düşük olması, ortamda nemin fazla olması, boyanın içine yanlış inceltici katılması durumlarında kuruma geç olur. Bu, genellikle sentetik esaslı boyalarda (yağlı boyalar) rastlanan bir sorundur. Yapısındaki solventin (tinerin) buharlaşması ve içine oksijenin girmesi için su bazlı boyalara göre daha uzun bir süreye ihtiyaç vardır. Bu nedenle, mutlaka etiket bilgileri doğrultusunda uygulama yapılmalıdır.
    Ayrıca sentetik boyalarda inceltici olarak kullanılan sentetik tiner yerine neft, gaz yağı, selülozik tiner gibi çözücüler kullanılmamalıdır. Bu tip çözücüler, boyanın bağlayıcı yapısını bozar, geç kuruma probleminin yanı sıra, daha birçok soruna neden olabilir.
    Geç kuruma sorunu olan boyanan yüzeylerde tam kurumanın gerçekleşmesini bekleyip, bu sürede oluşan toz ve taneciklerin zımpara yapılması ve boya üzerindeki teknik bültene göre uygulama yapılması gerekir.

10 yorum:

 1. Yaldızlı soba boyası da denen eskitme amaçlı atılan boyalar en hızlı kuruyan boya...süs eşya yapımı için çok güzel bir seçenek..

  YanıtlaSil
 2. 1 haftadır kurumayan bi boya var elimde nasıl kuruyacak bu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Katlar arası kuruma süresine dikkat etmek gerekir. Su bazlı ise katlar arası en az 2-3 saat; sentetik ise 24 saat beklemek gerekebilir. Ayrıca boyanız bozuk da olabilir.

   Sil
 3. Mat duvar boyası kış ayında ne kadar zamanda kurur acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaz aylarında birkaç saatte kurur. Kış aylarında bu süre 2-3 katına çıkabilir. Çok soğukta boya uygulanmaz.

   Sil
 4. Demirde hangisi daha çabuk kurur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Demirde selülozik boya hızlı kurur. Alt yüzey ya boyasız ya da selülozik boya ile boyanmış olması gerekir.

   Sil
 5. selülozik boyayı güneş altında daha hızlı kurutabilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selülozik boya açık havada, dışarda daha hızlı kurur.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız
dışındadır.