İÇ MEKAN DUVAR PANELLERİ NASIL SEÇİLİR?, İÇ MEKAN DUVAR PANELLERİ NASIL ALINIR?, İÇ MEKAN DUVAR PANELLERİNİN MONTAJI NASIL OLUR?, İÇ MEKAN DUVAR PANELLERİ NASIL YAPIŞTIRILIR?


İÇ MEKAN DEKORATİF DUVAR PANELLERİ

    Bu panellerle ortamın havasını tamamen değiştirip misafirlerinizin evinize veya işyerinize gerçekten hayran kalmasını sağlayabilirsiniz.
    Farklı desen, renk ve ebatları karar vermenizi oldukça zorlaştırabilir. Küçük ebatlı 50cm.x50cm. den, bir duvarınızın neredeyse tamamını kaplayabilen taş, mermer, ahşap desenli veya serbest karışık kabartmalı, 3 boyutlu gibi birçok çeşidini bulabilirsiniz. 
    Zevkinize göre desen ve abatları seçerken bazı iç mekan duvar panelerinin ısı ve ses yalıtımı yaptığını ve yanmaya dayanıklı olduğunu da aklınızda bulundurun. Ayrıca sıcak ortamlarda koku yapmayan kaliteli bir panel seçin.
    Bu panellerde çok fazla çeşit olduğundan uygulamada genel olarak dikkat etmeniz gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

İÇ MEKÂN DUVAR PANELLERİ NASIL YAPIŞTIRILIR?

 • Duvar panellerinin sonradan genleşme yapmaması için uygulama yapılacak ortamda 1-2 gün bekletilmelidir.
 • Paneli istediğiniz ölçüde maket bıçağı, el testeresi veya dekupaj testere ile kesin.
 • Kalan küçük parçaları maket bıçağı ile düzeltin ve kesim yerinde kalan pürüzlü yerleri zımparalayın.
 • Yapıştırılacak zeminin düzgün ve kuru olmasına dikkat edin. Aksi halde birleşim yerlerinde kot farkları olur. 
 • Zemin düzgün değilse karkaslama yapılmalıdır. Karkaslama düzgünlüğü sağlamak için panelin arkasına konur. Genellikle ahşaptan yapılır ve panelin büyüklüğüne göre 20cm, 30cm, 40cm gibi aralıklarla dik olarak duvara vida ve dübel ile monte edilir. Montaj esnasında duvar gönyeye alınarak düzgün olmayan yerlerde karkasın arkası beslenir. Duvara monte edilirken vida başları çıtalara iyice gömülür. Çıtalar, panellerin ek yerlerine gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca çıtaların alt ve üstlerinde hava dolaşımı için 2 cm. boşluk bırakılabilir.
 • Karkaslama bittikten sonra duvar panellerini bu çıtaların üzerine panelin büyüklüğüne göre 20-40cm aralıklarla başsız çivilerle çakın veya Montage Yapıştırıcı ile yapıştırın. Panellerin ek yerlerinde 1-2mm genleşme boşluğu bırakabilirsiniz.
 • Eğer karkaslamaya ihtiyaç yoksa panellerin arkasına montage yapıştıcı sürdükten sonra (büyük panelleri önce köşelerinden başsız çivilerle çakın.) yapıştırın.
 • (Montage yapıştırıcı çok kuvvetlidir, sıvı çivi olarak da bilinir. Çoğu zaman extra çivi ile sabitlemeye gerek duyulmaz. (Bazı montage yapıştırıcıları: Bison Montage Kit, Pattex PL600 Montage) (Köpük paneller için solventsiz (yakmayan) Montage Yapıştırıcıları tercih edin.
 • Montage Yapıştırıcısı Nasıl Kullanılır?: Montage yapıştırıcısı 2 şekilde kullanılır. 1.) Yapıştırılacak maddenin arkasına direk sürülüp yapıştırılır. 2) Yapıştırılacak maddenin arkasına sürülüp istenen yere yapıştırılır, hemen tekrar çıkartılıp her iki tarafta kalan gazın uçması 4-5 dakika beklenip tekrar yapıştırılır, üzeri hafifçe tokmaklanır. Bu yöntemle hem daha kuvvetli bir yapışma sağlanır hem de yapıştırıcının ilk tutunma gücü yüksek olur.)
 • Panelin ek yerlerini ve çivi başlarını isterseniz renkli ahşap tamir macunu veya akrilik mastik ile doldurabilir ve panelin renginde boyayabilirsiniz.

2 yorum:

 1. SERDAR AYDINALAY

  Merhabalar, bu tarzda ki duvar kagitlarini adi nedir ve nerelerde bulabilirim.Kendi odama bundan yaptirmak istiyorum, yardimlarini bekliyorum.

  Tesekkurler, bu sitede ki bilgileri daha onceden hic biryerde goremedim.Gercekten de cok guzel bir paylasim yeri hazirlamissiniz, emeginize saglik.

  YanıtlaSil
 2. Bunlar duvar kağıdı değil, duvar panelidir. Bauhauslarda var Praktikerlere de yeni geldi. Ayrıca internetten duvar paneli şeklinde aradığınızda çok fazla satıcıya ulaşabilirsiniz.

  YanıtlaSil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.