FIRÇA RULO İZİ BIRAKMADAN BOYA YAPMAK, DUVARDA RULO FIRÇA İZİ NEDEN KALIR?, İZ BIRAKMADAN KESTİRME YAPMAK

    Boya uygulamalarında fırça-rulo izi genellikle boya ile ilgili değil, işçilikle bağlantılı oluşan bir problemdir. Parlak ve saten boyalarda fırça-rulo izi daha belirgin olmasına rağmen iyi bir uygulama ile bu giderilebilir.
    Fırça ile yapılan köşe kestirme veya detay uygulamalarında fırçanın izi belli olur. Bu nedenle sorunun ortadan kalkması için fırça ile kestirme yapılan yerlerde boya daha fazla inceltilerek yapılabilir.
    Özellikle parlak, yarı mat, ipek mat ve rulo duvar yüzeyinde dalgalanma ve iz yapar. Bunu engellemek için son kat boyanırken bir duvar bittikten sonra diğer duvara geçmeden başa dönüp boş rulo ile yaş boyanın üzerinden geçmek gerekir. (bu kez rulo boyaya batırılmadan) Buna tarama denir.
    Ayrıca kullanılan rulo ve fırça doğru seçilmeli ve kaliteli olmalıdır. Yani parlak, yarı mat, ipek mat boyalarda boyada iz kalmaması için saten rulosu kullanılmalıdır.

14 yorum:

 1. Merhaba
  Selda Ertoğral
  Eskitme koyu kahve masif ye.ek odamın rengini açık renge boyamak istiyorum .Zımpara ve astara gerek var mı? Üzeri oymalı bu yüzeylere hangi fırça kullanmalıyım?mat vernik olarak ne kullanmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selda Ertoğral,
   Zımpara veya astara gerek yok. su bazlı hobi boyaları ile açık renge boyanabilir. Rich boya, Cadense boya v.b. Oymalı yerleri için 1 numara su bazlı boya fırçası olur. 2-3 kat uygulayın katlar arası 5-6 saat bekleyin.

   Sil
 2. Merhaba, duvarlarda bazı leke ve çizikler olduğu için boyamak zorunda kaldım. (aynı renk ile) ama malesef kuruyunca geçer sandiğim fırça izleri kaldı ve kurudu da şuan. Ne yapabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Fırça iz yapar. Kısa ipli saten rulosu ile boyanması gerekiyor. Mümkünse tüm duvarı boyayın.

   Sil
 3. Çağlar
  Çatı katı alçıpan tavanı, tavan boyası ile boyadım. Kısa tüylü rulo kullandım. Tarama yapmama rağmen rulo izleri oluştu. Silikonlu boya tavsiye edildi. Bütün alçıpanlar silikonlu boyayla mı boyanmalıdır. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çağlar Bey,
   Silikonlu boya kullanmayın. İster kısa tüylü ister uzun tüylü rulo kullanın tavan boyaları mat olduğu için iz bırakmaz aslında. Tavan boyanızı bilinen bir marka kullanın. Dyo, Permolit, Marshall v.b. Katlar arası 2-3 saat bekleyerek katları zıt yönde uygulayın.

   Sil
 4. Ben astar çektim geçiş için duvar şu anda rulo izi oldu napcaz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Astarda rulo izi önemli değildir. Boya onu kapatır.

   Sil
 5. Ben ahşap kapımı fırça ile boyamaya çalıştım hep fırça izleri kalıyor kullandığım boya su bazlı ahşap kapı boyası bunu nasıl halledebilirim

  YanıtlaSil
 6. Alcipan üstüne binder çektim ve üstüne sarı yağlı boya vurdum. Her. Alcipanin kâğıt rengini kapatamadim hem de rulo izleri ni yok edemedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geçiş astarı uygulayın, kağıt kapanır. Yağlı boya zor bir boyadır. Uygun rulo ile (saten rulosu) bilen biri tarafından yapılırsa iyi olur. Katlar arasında 24 saat beklemek lazım ve son katta rulo ile tarama yapmak gerekiyor.

   Sil
 7. Merhaba! Ben duvara iki kat boya atyorum ne apib ne edyorumsa iz kalyor 4 kat bile atyorum yine iz kalyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Seyhan Bey Merhaba,
   Önemli olan kat sayısı değil. Kısa ipli saten rulosu kullanın. Rulo, Dekor veya Rulopa marka olabilir. Son katta tek duvarı bitirdikten sonra başa dönüp yaş boyanın üzerinden boyasız geçin. Yani ruloyu yaş boyanın üzerinde gezdirin. (Tarama yapın.)

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.