ESKİ TİP PARKENİN ARALARINI DOLDURMAK, BALIK SIRTI PARKENİN BOŞLUKLARINI DOLDURMAK, AÇILAN PARKE ARALARINI KAPATMAK

    Balık sırtı (eski tip) parkenizin ara boşluklarını doldurmak için parkenizin rengine uygun hazır macunları kullanabilirsiniz. Fakat bu macunlar çok esnek olmadığından çatlama yapabilir ve büyük alanlar için çok uygun değildir. Ayrıca bu macunlar daha çok ufak tefek geçici tamiratlar için uygundur.
  Parkeye yeni vernik de yapacaksanız kesinlikle zımparalamanız gerekir. Parke en iyi şekilde makine ile zımparalanabilir. Son sistreden sonra çıkan toz talaşı vernik cam cila, (parke verniği) ile macun yapıp parkenizin aralarındaki boşlukları kapatmak için kullanabilirsiniz.
    Bu son yaptığınız vernikli macundan sonra tekrar zımpara yapın. Zımpara tozlarını elektrikli süpürge ile her yerden iyice geçerek temizleyin. Sonra nemli bezle silerek kurumaya bırakın.
    Son olarak parke verniğinizi uygulayın. İlk katı astar olarak incelterek, diğer katları da inceltmeden uygulayın. (2-3 kat) Son kat vernikten sonra yüzeyi 24 saat kullanmayın.

6 yorum:

 1. Merhaba Kolay gelsin,Balık sırtı (Eski tip) parkemin üzerine Laminat Parke yaptırmışdım,3-4 m2 kadar yer kaldı. Burası su alıyordu, sonradan burayıda yaptırayım dedim, Balık sırtı parkenin altı siyah yapıştırıcıyı sıyırdım tam çıkartamadım üzerine şilte döşeyip Laminat Parke yaptırabilirmiyim. Şimdiden teşekkür ederim. Ömer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömer Bey,
   Üzerine parke yaptırabilirsiniz. Sakıncası yok.

   Sil
 2. Bendede bu tıp parke var. Sışmişti ben sokup geri taktım. Ama bıraz yıprandı kırılanda oldu. 2 metre kare alan. Bunun tatiladı ne kadar tutar. Usta cagırdım 600 dedı fazla degıl mı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erhan Bey,
   2 metrekare için 600 tl fazla gibi. Bu paraya yeni parke alınıp montaj bile yaptırılabilir.

   Sil
 3. bende de aynı tıp parke var ve tekrar vernıklemek ıstıorum.parkenın zımparalama ısı hakkında bılgı alabılırmıyım tsk.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kemal Bey,
   Zımpara makinesi ile iyi olur.
   Çıkan talaş dolgu verniği ile macun yapılarak. Boşluklar doldurulabilir. Kuruduktan sonra ince bir zımpara ve ardından parke verniği yapılabilir.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.