Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

SU BAZLI TAM SİLİNEBİLİR BOYA HAZIRLAMAK, BOYANIN İÇİNE BİNDER ASTAR KATMAK

    Boya içine binder katıldığını duydunuz mu? Bildiğiniz gibi binder astar boyadan önce duvarı hazırlamak için kullanılıyor. Normal kullanımda boyanın duvara kuvvetli yapışmasını sağlayıp, çatlamayı önlüyor. Genellikle 1 litre bindere 7 litre su katılarak uygulanıyor.
    Fakat bazı ustalar binderi farklı bir yöntemle kullanıp boyanın silinebilme özelliğini en üst düzeye çıkardığını söylüyor.

    Uygulama şu şekilde:

    15 litre silikonlu silinebilir boya içine 2,5 litre binderi iyice karıştırıp binderi boya ile beraber duvara uygulayın. (En az 2 saat ara ile 2 kat)
    Binder boyaya canlılık katacak, parlaklığını ve kayganlığını arttıracak silinebilme özelliğini en üst seviyeye çıkaracak.

    İşte size yağlı boya gibi parlak ve gerçek silinebilme özelliğine sahip bir su bazlı boya. Senelerce silip kullanın.

    Diğer yönden boya kimyacıları ise böyle bir yöntemi tavsiye etmiyorlar. Nedeni ise inceltilmeden boyanın içine karıştırılan binderin duvarda oluşturduğu aşırı parlak ve kaygan yüzeyin başka bir boyanın tutunmasını azaltacak yapıya dönüşmesi olabilir. Yani, binderli boya üzerine tekrar boya yapmak istediğinizde boya iyi yapışamaz. Bunu engellemek için binderli boyanın üzerine geçiş astarı yapmanız gerekebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız
dışındadır.