SERAMİK ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, DUVAR FAYANSI YERDE KULLANILIR MI?, İÇ VE DIŞ MEKAN KAROLARININ FARKI NEDİR?, SERAMİK YAPIŞTIRICISI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, DIŞ MEKAN FAYANS YAPIŞTIRICISI HANGİSİDİR?

SERAMİK ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

    Seramik alırken kullanım yerine göre seçilmeli ve mutlaka uygun bir seramik yapıştırıcı kullanılmalıdır. Karoların dayanıklı ve uzun ömürlü olması, çatlama yapmaması için doğru zemin için doğru seramik ve yapıştırıcı seçilmesi gerekir. Genel olarak karo çeşitlerini üçe ayırabiliriz.

YER KAROLARI

    Mutfak, banyo, tuvalet ve diğer iç mekanların duvar ve zeminlerinde; ayrıca kapatılmış balkon, teraslar, oto yıkama yerleri, laboratuarlar v.b. mekanların iç ve dış duvarlarında ve zeminlerinde kullanılır. (Bu gibi kapalı alanlarda kullanılan yapıştırıcılar standart toz seramik yapıştırıcılarıdır. Ayrıca hazır yapıştırıcılar kullanılabilir.)
    Banyo ve tuvalet gibi ıslak mekanlarda seramik döşenmeden önce zemine su yalıtım malzemesi kullanılmalıdır. Seramik yapıştırıcıları ve derz dolguları su geçirimsizliği sağlamadığından zeminde biriken sular genellikle apartman dairelerinde alt kata sararma, nem ve küf olarak yansır. İnşaat aşamasında maliyet nedeniyle birçok dairede bu yalıtım yapılmasa da gereklidir.

DUVAR KAROLARI

    Mutfak, banyo, tuvalet gibi mekanların duvarlarında, ayrıca restoran, kafeterya, otel, oto yıkama yerleri, laboratuvarlar v.b. mekanların iç duvarlarında kullanılır.
    Bu gibi yerlerde yine normal toz seramik yapıştırıcıları ve hazır yapıştırıcılar kullanılması yeterlidir.
Duvar karoları yerde kullanılır mı? : Duvar karoları yerde kullanılmaz. Çünkü yeteri kadar dayanıklı yapılmamıştır. Yerde kullanılan duvar karoları çatlama ve kırılma yapar. Dayanıklı değildir.

SIRLI PORSELEN

    Ağırlıklı olarak dış mekanların olmak üzere, konutlarda, balkonlarda, teraslarda, havuz kenarlarında, iş-alışveriş merkezleri gibi yük ve yaya trafiğinin yoğun olduğu tüm iç ve dış mekanların duvar ve zeminlerinde sırlı fayans kullanılır.
    Dış mekan ve yoğun kullanım alanı olan bölgelerde ise dış mekan yapıştırıcıları flex (esnek) sırlı porselen, granit seramik yapıştırıcıları kullanılır.
    İç ve dış mekan toz seramik yapıştırıcılarının özel emülsiyon sıvı katkıları ile birlikte kullanılması elastikiyeti arttırır ve dayanıklılık sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.