SPREY BOYA İLE DOLAP BOYAMAK, SPREY BOYA İLE SANDIK BOYAMAK, SPREY İLE KİTAPLIK BOYAMAK, SPREY İLE AHŞAP BOYAMAK

    Sprey boya ile dolap, sandık veya kitaplığınızı boyamak istiyorsanız ve tecrübeniz yoksa çok dikkatli olmalısınız. Sprey boyanız ne kadar kaliteli olursa olsun boyadığınız eşyanın üzerinde dalga dalga iz bırakabilir.
    Bu nedenle çok sevdiğiniz bir eşyayı spreyle boyamadan önce bir daha düşünün. Sprey çok hızlı bir boyama aracı olmasına rağmen çoğu zaman homojen, düzgün bir boyama sağlayamaz. Düzgün bir mesafeden uygulanmalı ve bu boyama mesafesi her seferinde aynı olmalıdır, aksi halde boyayacağınız eşyanız dalga dalga olmaktan kurtulamaz. Özellikle büyük alanları boyarken akma ve dalga izi bırakma olasılığı yüksektir.
    Spreyle Boya ile Boya Yapmak 
 • Sprey boya ile eşyanızı boyamadan önce başka bir yerde boyama tesleri yapın.
 • Boyayacağınız eşyayı dış mekana çıkarın ve maske kullanın. Sprey boya oldukça rahatsız edicidir.
 • Sprey ile boyayacağınız bölümleri ayırmak için kağıt bant kullanın.
 • Mesafeyi koruyun, yavaş hareketlerle boyayın. 
 • Sprey uygulamasını iki kat yapın. Birinci kat iyice kuruduktan sonra ikinci katı yapın ve ilk katı yatay boyadıysanız ikinciyi dikey boyayın.
 • Son olarak boyanızın ömrünün uzun olması için boya kuruduktan sonra üzerine sprey vernik uygulayabilirsiniz.

233 yorum:

 1. verdiginn bilgl icin sagol yarin arabanin aynasinin parcasini boyuyacagim.ilk deneme bakalim nasil olacak

  YanıtlaSil
 2. Mutfak masamı boyamak istiyorum. yüzey vernikli önce zımparalamam gerekiyor mu?

  YanıtlaSil
 3. (Lütfen isimleri yazın) Evet. yüzeyi pürüzlü hale getirecek, hafif bir zımpara yeterli.

  YanıtlaSil
 4. ben servis sehpam boyamak istiyorum.fakat nasl yapacagım konusunda kararsızım çünkü sehpam kahverengi ben de beyaz renge boyamak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 5. (Lütfen isim yazalım)
  Kaplama değil ise firmaların lux grubu yağlı boyası ile 2 kat boyayın. (Katlar arasında 24 saat bekleyin.)
  Kaplama ise zımparalayıp 1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruyunca 24 saat ara ile 2 kat lux grubu yağlı boyalar ile boyayın.

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar,

  İç mekanda sprey vernik yapmak için nasıl bir havalandırma seçeneği önerirsiniz. Teşekkürler

  İhsan DİNÇER

  YanıtlaSil
 7. Parçayı dışarı veya balkona çıkaramıyorsanız sprey zerreciklerinin fazla uçuşmaması için uygulama sırasında sadece 1 pencere açıp içeriyi havalandırın.

  YanıtlaSil
 8. pencere açmak, ya da dısarda sprey vernik uygulaması yapmak, vernik atılan yüzeyin tozla dolmasına neden olmaz mı?

  YanıtlaSil
 9. Sprey sağlığa çok zararlı maddeler içerir. Dışarda uygulamak en iyisi. Maske kullansanızda kalıntısı ortamda uzun süre kalır. (Özellikle modifiye akrilik, sentetik ve selülozik.) İçerde çok rahatsız edici oluyor.) Mekana göre dışarda yapılabilir. Mesela: sürekli oto geçen zemine yakın bir balkon toz tutabilir. 3. veya 4. kat gibi yüksek yerlerde toz daha az olacaktır bence.

  YanıtlaSil
 10. Sormak istediğim bir şey daha var. ben sprey boya ile iki adet tekli rustik koltuk boyadım. bu koltuklar için en iyi vernik seçeneği sprey vernik midir?

  Ben normalde sprey verniği düz zeminde kullanıyorum, katlar arası 400 grid zımapra ile zımparalayıp üç kat yapınca cok güzel bir yüzey elde ediyorum

  Fakat bu koltuk fazla detaylı, girintili cıkıntılı. Portakal kabugu görünümü olmadan nasıl verniklerim?

  YanıtlaSil
 11. Yat vernik veya cam cila (parke verniği de olabilir. Yat verniği şeffaf olmasına rağmen rengini biraz kızartabilir. Cam cila ise tam şeffaftır. (Görünmeyen bir yerinde (ayakların altı) önce test edin.)

  YanıtlaSil
 12. zigon sehpalarımı beyaza boyamak istiyorum. üzerlerinde boya yok doğal formlarındalar,spreyler dalga yapabilir demişsiniz kafam karıştı bu yüzden en iyi sonucu elde etmek için nasıl bir boya ve boyama tekniği önerirsiniz?

  YanıtlaSil
 13. Zigon gibi küçük bölgelerde dalgalanma için endişelenmenize gerek yok. Spreyde birinci katı dikey uygularsanız ikinci katı yatay uygulayın. (Veya tersi.) İtinayla ara mesafeyi bozmadan boyayın veya vernikli ahşap koruyucu ile fırça ile yapın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 14. merhaba,

  ben banyo ve mutfağımdaki düz beyaz fayansları, ayrıca mutfağımdaki mat gri dolap kapaklarımı sprey boya ile boyamak istiyorum.daha önce hiç sprey boya kullanmadım.bu yüzeyleri yanlızca sprey kullanarak boyamam mümkün mü yoksa başka bişey yapmak gerekiyor mu?

  seçkin.

  YanıtlaSil
 15. Fayans üzeri sprey iyi tutmaz. Çok iyi zımparalanıp üzerindeki parlaklığın alınması gerekir. Dolaplarda bir sorun olmaz. Birinci katı dikey 15-20 dakika sonra ise ikinci katı yatay uygulayarak iyi bir iş çıkartabilirsiniz.
  Spreyde Akçalı markayı tercih edebilirsiniz. Çok iyi çıkıyor. İtalya'dan geliyor.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 16. merhaba ben kitaplık raflarını ve avizedeki cam yüzeylerin renklerini değiştirmek istiyorum. ne tür sprey ya da boya kullanmalıyım acaba? rafların rengi siyah ve ben lila rengi yapmak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. ADSIZ

  YanıtlaSil
 17. Bay/Bayan adsız, :)

  Sentetik, (Modifiye akrilik) spreyler işinizi görür.

  YanıtlaSil
 18. merhabalar ben Rumeysa...evimde yemek masasını boyamak istiyorum bunun için sprey boyayı tavsiye edermisiniz??...nasıl uygulayabilirim??..

  YanıtlaSil
 19. Büyük alanlarda spreyle çalışmak zor olabilir. Akabilir veya dalga bırakabilir. Zaten kaplama ise çok sağlıklı olmaz.

  YanıtlaSil
 20. peki nasıl bi boya kullanmamız lazım??...masanın rengi kahverengi biz griye boyamak istiyoruz...

  YanıtlaSil
 21. * Önce 1 kat geçiş astarı uygulayıp boyanın yüzeye iyi yapışmasını sağlayın.
  * Astar iyice kuruduktan sonra da parlak, yarı mat veya mat yağlı boya ile 24 saat ara ile 2 kat boyayın.
  * Düz yerlerde kısa tüylü parmak rulo, kıvrımlı ve ince yerlerde kıl fırça kullanın.
  Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 22. bu konuda hiç ama hiç bir bilgimin olmadığını başta belirterek size sorularımı yöneltmek istiyorum : 1-sanırım kaplama boya olan (çünkü pul pul döküldü)siyah renkteki yaklaşık 10 yıllık yemek odası takımımı sütlü kahve tonlarında boyamak istiyorum.bende yorumlardaki arkadaşlar gibi işe sehpalarından başlayayım diyorum.ama dediğim gibi ne yapacağımı, hangi boya,nasıl fırça kullanacağımı,işe neresinden başlayacağımı bilemiyorum.yardımcı olursanız sevinirim (yoksa hiç girişmemelimiyim :)).enkötü atarım diye düşündüm.şimdiden tşk ederim.

  YanıtlaSil
 23. Yüzeyi zımparalayın. Dökülen yerlere spatula ile sentetik macun sürün. Kuruduktan sonra 1 kat sentetik astar, o da kuruduktan sonra 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya uygulayın. (1 kg astar, 400 gr. macun, 1 kg boya, 1parmak rulo, 2 numara kıl fırça, 220 numara zımpara.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 24. Aslıhan
  Merhabalar kahverengi renkli şifonyerlerimi çocuk odası için daha renkli yapmak istiyorum ama teknik bilgim sıfır. Ekonomik ve kolay nasıl bir yol izlemeliyim ?

  YanıtlaSil
 25. İz bırakmadan ve akıtmadan yapabilirseniz en kolayı sprey boyadır. 1 kutu astar, 1 kutu boya, 1 kutu da vernik yeterli.
  * Şifonyeri dışarı veya balkona çıkarın.
  * Üzerini temizleyin. 1 kat astar uygulayın.
  * Kuruyunca 15-20 dk. ara ile 2 kat boya yapın. 1. kat dikey 2. yatay uygulayın.
  * Kuruyunca sprey vernik de uygularsanız dayanıklı olur.
  (Spreyleri 20-25 cm. uzaktan sıkın.)

  YanıtlaSil
 26. Cevabınız için teşekkür ederim. İki sorum daha olacak. İlk olarak sprey boyayla profesyonel ve güzel bir görüntü elde edebilir miyim ?
  Ve işlem öncesi zımpara vb hazırlık yapmam gerekiyor mu ?

  YanıtlaSil
 27. Sprey boya çok pratik bir uygulamadır. Ancak dikkatli çalışılması gerekir. Büyük alanlarda dalgalanma olabilir.
  İyi bir iş için lake boya gerekir bu da sprey boya tabancası ile yapılır.
  Yağlı boya da kullanabilirsiniz. Fakat açık renkleri çabuk solar ve kirlenir. Koyu renk yapmak isterseniz:
  1 kat sentetik astar kuruyunca 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya uygulayın. Düz yerler için kısa tüylü rulo, köşeler için kıl fırça kullanın. (Mat ve yarı mat yağlı boyalar iz yapmaz.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 28. Beyaz yağlı boya üzerine ne tür bir vernik uygulanabilir?

  YanıtlaSil
 29. Yağlı boyaların üzerine vernik uygulanmaz. Çünkü iyi tutunamaz. Deforme olduysa tekrar boyanır, parlaması için parlak yağlı boya tercih edilir.

  YanıtlaSil
 30. Ben Marshall Luxe yağlı boya ile bir sehpa boyadım ancak daha sonra sarardıgını duydum yağlı boyanın zamanla. bu sararma ne kadar sonra gerçekleşir?

  YanıtlaSil
 31. Kapılarda birkaç yıl dayanır fakat sehpada bu süre daha kısadır. Üzerine konular şeyler de iz bırakabilir. Özellikle açık renkli boyalarda bu da leke ve sararmalara yol açar.

  YanıtlaSil

 32. mrb ben zigon sehpamın üzeriniduvar kağıdı ile kaplayıp ayaklarını da sprey boya ile boyamak istiyorum kahverengi sehpamın ayakları için nasıl bir uygulama yapmam gerek nasıl bir sprey kullanayım,markası ne olsun?astar,vernik gerekir mi? sırası ile nasıl uygulanır ayrıntı verirseniz sevinirim çünkü ilk defa böyle birşey deniycem şimdiden teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 33. Akrilik veya sentetik sprey kullanabilirsiniz. Astar çok gerekli değil. 15 dakika ara ile 2 kat uygulayın. Kuruduktan sonra 1 ya da 2 kat sprey vernik uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 34. merhaba mutfağımda bütün elektironikler ankastre buzdolabım beyaz onu gıri renge boyama şansım varmı ?

  YanıtlaSil
 35. Inox sprey boya kullanabilirsiniz. Önce arka kısımda kalan bir yerde test edin.

  YanıtlaSil
 36. cevabınız için teşekkür edirim. sprey boyaya baktım püskürtüldüğünde kontrolü biraz zor geldi. boyalar hakkında hiç bilgim olmadığından soruyorum buzdolabımı inox renge boyarken en iyi sonucu alabileceğim hangi boya ve ekipmanları kullanabilirim ?

  YanıtlaSil
 37. benim kitaplıgım kaplama. Beyaz lake mobilya aldm kitaplıgımında öyle gözükmesi için boyamı spreymi kullanmam lazm en kolay nasıl yaparm bilgilendirirmisinz?

  YanıtlaSil
 38. En kolay beyaz, parlak sprey boya ile yaparsınız. Dikkatli yapmazsanız iz kalabilir.

  YanıtlaSil
 39. (Cevapların birbirine karışmaması için isim yazalım. Soru yazmakdan zor değil.)
  * En pratik sprey boyadır.
  * Rahatsız edici olabilir, pencerelerinizi açın.
  * Bulaşmasını istemedğiniz yerlere kalın kağıt bant çekin.
  * 20-25 cm mesafeden 15-20 dakika ara ile 2-3 kat uygulayın.
  * 1. katı dikey yaptıysanız 2. katı yatay yapın.

  YanıtlaSil
 40. koltuk takımımın kenar çıtaları kahverengi onları siyah yapmak istiyorum ne yapabilirim çıtalar çok geniş değil koltuğumun deri kısımları var boyarken bir şey olmasından korkuyorum yardımcı olurmusunuz acaba neyle boyayabilirim....zeynep

  YanıtlaSil
 41. Zeynep Hn,
  Koltuğunuzun deri kısımlarını kağıt bant (boya bantı) ile örtün. Ahşap kısımlarını mat veya parlak yağlı boya ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 42. Merhaba odamdaki elbise dolabimin kapagina sablon kullanarak sprey boya uygulayacagim. Fakat boyanin akmasindan korkuyorum. Sizce akma yapar mi ve sprey boya hangi yuzeylerde akma yapar

  YanıtlaSil
 43. Akma yapacağını sanmıyorum. Sadece uzaktan sıkmaya gayret gösterin. 25-30 cm. mesafeyi ayarlayarak biraz azaltın. Sıkarken aynı yerde uzun süre beklemeyin spreyi uzaktan gezdirin.

  YanıtlaSil
 44. Peki sprey boya hangi yuzeylerde akma yapar dik yuzeylerin cogunda yapar mi mesela ?

  YanıtlaSil
 45. (Yorumlara isim yazalım)
  Hayır dik yüzeylerde mesafeye dikkat ederseniz akma yapmaz. Bazı kaygan ve parlak yüzeylerde akma yapabilir.

  YanıtlaSil
 46. Merhaba ismim ayse stencil kullanarak sprey boya yaptim stencilde harfler birbirne biraz yakindi stencili cektigimde harflerin arasinda silik de olsa sprey boyalar kalmisti acaba stencil yuzeye tam oturmadigi icin mi boyle bir sorunla karsilastim? Simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 47. Ayşe Hn,
  Büyük ihtimalle öyle olmuştur. İyice yapıştırın ve spreyi biraz daha uzaktan, açısız, dikey olarak sıkın.

  YanıtlaSil
 48. aslitunc
  ben salon mobilyalarımın zımpara yapıp üzerindeki kaplamayı soydum fakat altından cıkan malzemede yine kaplama çıktı bunun üzerine hemel ac1400/95 parke renklendiricisi sürdüm fakat 2 hafta olmasına ragmen kurumadı kuruduğunu sanarak üzerine sürmek istediğim hemel interior panel door boyasını uyguladığımda alttaki renklendirici ile karışıp sütlü kahve oldu lütfen yardımcı olun . alttaki bütün renklendiriciyi silerek çıkarmam mümkün değil tiner çıkarırmı bilmiyorum ? cevabınızı bekliyorum

  YanıtlaSil
 49. Aslı Hn.
  Metylan boya sökücü ile tümünü sökebilirsiniz, başka yapacak bir şey yok.

  YanıtlaSil
 50. Begüm
  Merhaba beyaz renkte yüzeyi lake olan ufak bir masam var. Yalnız ben rengini değiştirmek istiyorum. Bunun için yüzeyi zımpara yapmam gerekir mi ya da nasıl bir boya kullanmam gerekir ? Sprey boya mı yoksa normal fırça ile boyamam mı daha uygun olur? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 51. selamlar.Ben reyhan.sorum şu; 1 adet ahşağ berjel koltuğu boyamak istiyorum.çok eski bir koltuk ve yer yer cilaları soyulmuş durumda sprey boya ile beyaz renk olmasını istiyorum.hangi aşamalardan geçirmeliyim?boyanın içeriği nasıl olmalı?tşk.

  YanıtlaSil
 52. Begüm,
  Lake boyanın üzerine direkt boya yapılamaz. Aslında tamamen (ham ahşaba kadar zımparalanıp boya yapılması yerinde olur. Bu, zımpara makineniz yoksa zor bir iş. Sprey de iz bırakabilir veya akabilir.
  * Zımpara ile üzerini pürüzlü hale getirmeye çalışın,
  * Üzerini nemli bezle sildikten sonra boyanın iyi yapışabilmesi için su bazlı boya yapacaksanız 1 kat geçiş astarı, sentetik boya yapacaksanız 1 kat sentetik astar uygulayın,
  * Astar kuruduktan sonra su bazlı veya sentetik boyalardan biri ile 2 kat boyayın. Boyayı en az 2 kat uygulayın ve katlar arası kuruma süresine dikkat edin.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 53. Reyhan,
  * Boyama yapacağınız yerleri hafifçe zımparalayın,
  * Nemli bir bezle üzerini silin,
  * Koltuğun boyanacak yerlerini kalın kağıt bant ile diğer bölgelerden ayırın,
  * Mümkünse dış mekanda, sentetik veya modifiye akrilik sprey ile 20-25 dakika ara ile 2 kat boyayın. (Sprey boyama tecrübeniz yoksa mesafeyi ayarlamak ve boyanın akmaması için başka bir yerde boyama denemeleri yapın.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 54. Serap;meraba venge renginde kapalama telefonlugum var onu beyaz lake boya ile boyamak istiorum.ama nasil yapicgimi bilmiorum hangi asamalari uygulayacgmi soylerseniz cok sevinirim simdiden tskkrler..

  YanıtlaSil
 55. Serap,
  Kaplama üzerine boya iyi yapışmaz. Ayrıca lake boya da uygulaması zor, profesyonel bir iştir.
  Size tavsiyem 1 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra 2 kat su bazlı ahşap boyası ile boyamanız.

  YanıtlaSil
 56. Gecis astari uygulamadn once zimpara uygulanacakmi?

  YanıtlaSil
 57. Kaplama üzeri zaten zımpara tutmuyor, pütürlü hale gelmiyor. O yüzden gerek yok.

  YanıtlaSil
 58. merhaba
  ben kitaplığımı boyamak istiyorum. fakat çok eski olduğu için aşınan yerler var ve kitaplık tahta üzerine cila yapılarak oluşturulumuş ve ütüyle kenarlarına şeritler çekilmiş.
  böyle bir kitaplık ve açılan yerler için ne önerirsiniz??

  YanıtlaSil
 59. Sümeyye Hn,
  Boyamak için vernikli ahşap koruyucu kullanabilirsiniz. Açılan kenar bandı var ise bunları da yapıştırıcı ile de yapıştırabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 60. merhabalar ismim tuğba öncelikle bilgiler için çok tşk ederim benimde öğrenmem gereken önemli bir konum var eşimin bekarlığından kalma bi genç odası gardrop ve şifonyer dolabı var bebeğimiz olacak ben bu mobilyaları bebek odasına çevirmek istiyorum fakat ne kullanmam gerek ne yapmam gerek bilginize ihtiyacım var yardımcı olursanız minnettarım tşk ederim...

  YanıtlaSil
 61. Tuğba Hn,
  Eşyalarınız büyük ihtimalle kaplamadır.
  Boya tutması için önce 1 kat geçiş astarı (transfer astarı) sonra 2 kat su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. (polisan x1 su bazlı ipekmat veya parlak boya v.b. olabilir.)

  YanıtlaSil
 62. Merhaba ismim zeynep, suntadan küçük bir gardrobum ve iki kitaplığım var. Açık meşe renginde. Beyaz parlak bir görünüm için ne yapmalıyım ve ne kadar sürede kurur? Teşekkürler şimdiden.

  YanıtlaSil
 63. Zeynep Hn.
  Polisanın x1 su bazlı parlak boyası ile boyaya bilirsiniz. 1_2 satte kurur, kokusuzdur.

  YanıtlaSil
 64. Tekrar merhaba yine zeynep :) daha önce astar da tavsiye etmişsiniz, astar uygulamalı mıyım ben de? Ve yine daha önce yarı mat ve mat pürüz birakmaz demişsiniz, parlak bırakır mı?
  Tekrar teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 65. Zeynep Hn.
  Kaplama değilse astara gerek yok. Özellikle fırça ile uygulamalarda parlak boyalar, dikkatli olunmazsa fırça rulo izi bırakabilir. İlle de parlak isterseniz dikkatlice boyayın. Kısa tüylü rulo ve kenarlar için de yumuşak, kaliteli bir fırça kullanın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 66. Ben okulda küçük bir ranza boyıcm (sprey boyayla)Ama dalgalanma olabilir demişsiniz kafam karıştı

  YanıtlaSil
 67. (Yorumlara İsim yazalım.)
  Ufak birkaç ranza demiri veya tahtası ise dikkatlice yaparsanız iz kalmaz. Ama büyük ve geniş alanlarda çok dikkatli olmak gerekir. (Masa yüzeyi gibi.)

  YanıtlaSil
 68. Merhaba. Mutfak dolaplarimi boyamak istiyorum. Iki renkten oluşmakta ve ic kisimlar krem rengi hafif mavi dalgali. Dış kısımlar kahve gibi ama kiraz mi diyorlar oyle bir sey. Tam bilemiyorum açıkçası, hafif kizil veya turuncuya çalıyor diyebiliriz sanirim. Mutfak dolabi duvarda asili konumda oldugu icin boyama yaparken akma olur mu ve de sprey boya bahsettigim zemin uzerinde orijinal bi görünüm sağlar mi? Ve de hangi markayi onerirsiniz? Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 69. Ve ayrıca da boya sonrası illâki vernik gerekli mi?

  YanıtlaSil
 70. Tuğba Hn.
  Sprey boya ile mutfak dolabı boyamak oldukça riskli bir iş. Yukarıdaki yazımda açıkladığım gibi sprey küçük eşyalara daya uygun. Akma ve dalgalanma yapma olasılığı yüksek.

  YanıtlaSil
 71. merhabalar... ben elbise dolabımı boyamak istiyorum dolap yüzeyi parlak ve kaygan acaba nasıl bir boya ile boyayabilirim ayrıca eğer mümkünse boyamanın aşamalarınıda yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler..

  YanıtlaSil
 72. (Yorumlara isim yazalım.)
  Dolap lake mi, kaplama mı yoksa başka bir boya mı var? Resim ekleyebilirseniz ya da mail yoluyla ulaştırırsanız yardımcı olmaya çalışırım. (Hakkımızda bölümünde mail adresi var.)

  YanıtlaSil
 73. fatma
  yatak odam kiraz kaplama,beyaza boyamak istiyorum.pürüzsüz bir yüzey elde edilebilir mi? boyanın su bazlı ya da sentetik olması yüzeyde nasıl bir etki bırakır?parlak görünümlü ve pürüzsüz bir etki yaratmak istiyorum.teşekkürler.

  YanıtlaSil
 74. Fatma Hn.
  Kapmala üzerine boya çok sağlıklı olmaz. Riskli bir iş, boyada baloncuklanma problemi yaşayanlar var. Yine de yapmak isterseniz:
  1 kat geçiş astarı üzerine 2 kat su bazlı parlak boya uygulayın.
  Her katın iyice kurumasını bekleyin.

  YanıtlaSil
 75. merhaba bnm mutfağım ahşap renginde.sprey boya ile beyaz yapmak istiyorum.kendim yapabilirmiyim.birde verniğini çıkarmadan boya sürülür mü?

  YanıtlaSil
 76. Rukiye Hn.
  Gecikme için özür dilerim. Vernik hafif zımpara yapılıp sprey boya ile boyanabilir. Ya da astar uygulanabilir. Fakat sprey uygulaması zor bir iştir. Spreyi küçük mekan ve işlerde öneririm. Büyük bir dolabı boyarken iz bırakmadan boya yapmak çok zor bir iş. (Mat boyalar daha az iz yapsa da çok ince işçilik ister. Akmaması için başka yerlerde denemeler yapabilirsiniz. Dayanıklı olması için de üzerine sprey vernik yapılabilir. Boyanın birinci katı dikey yapıldıysa ikinci katı 15-20 dk. sonra yatay yapın.)

  YanıtlaSil
 77. çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 78. Selam kızım benden ona pembe oda yapmamı istiyor mobilyalar kahve rengi çok yeni oldukları için değiştirmeye kıyamıyorum onları boyayarak değerlendirmek istiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz aşamaları nedir ?? Şimdiden teşekkürler ediyorum...
  Zeynep

  YanıtlaSil
 79. Zeynep hn.
  Yeni mobilyalarınız büyük ihtimalle kaplamadır. Mobilya boya uygulamasını evde sprey veya diğer boyalar ile yapanlar istedikleri güzel sonuçlara ulaşamıyor. Mobilyalarınız eski olsaydı yapın derdim, bence risk almayın.

  YanıtlaSil
 80. Merhaba benimde eskitme kahve tonlarında bir gardolabım var beyaz a boyamak istiyorum bunu nasıl yapıcağım hakkında hiç bir bilgim yok ilk kez böyle bi işe kalkışacağım bana bi fikir sunarsanız çok sevinirim..

  YanıtlaSil
 81. Ayşe hn.
  Kaplama değilse Polisan'ın x1 su bazlı parlak veya yarı mat boya ile boyayabilirsiniz. 5-6 saat ara ile 2-3 kat.
  Kaplama ise işiniz daha zor. Zımparalamaya çalışın, 1 kat geçiş astarı uygulayın, astar iyice kuruyunca 2-3 kat boya yapın. (Kaplama risklidir, soyulma olabilir.)

  YanıtlaSil
 82. mrb turuncu ranzamı pembeye boyamak istiyorum nasıl yapacağım nasıl bi sprey kullanmalıyım yardımcı olursanız sevinirim hiç bir bilgim yok tşk.

  YanıtlaSil
 83. (Yorumlara isim yazalım.)
  Sprey sentetik veya selülozik olarak kullanılabilir. İçerde çok koku yapar ve rahatsız edici olabilir. Bu yüzden yağlı boya veya Polisan'ın x1 su bazlı boyası ile boyamanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 84. Merhabalar Serkan

  evde bulunan eski sehpayı zımparaladım ve geçiş astar boyası attım.Kuruduktan sonra beyaz sprey boya ile boyadım.Çatlamalar oluştu.Bu çatlamalar neden olmuş olabilir? Bundan sonra ne yapmam gerekiyor?
  Bir de başka sorum olacak;boyadığımız herhangi bir ahşabın üzerine nasıl bir vernik kullanmalıyım?

  YanıtlaSil
 85. Serkan,
  Geçiş astarı kurumadan sprey ile boyamış olabilirsin veya spreyin cinsinden olabilir. Bulabilirsen Polisan'ın x1 su bazlı parlak boyasını 2-3 kat uygula her katta kuruma süresine dikkat et. Verniğe de gerek yok.

  YanıtlaSil
 86. Merhabalar,
  Evdeki Milas renkli ranzayi,wenge rengine çevirmek istiyorum.Bunun için ne yapmalıyım?Wenge rengi spray boya ile boyasam yeterli olur mu tutar mı?
  Tskler
  Deren

  YanıtlaSil
 87. Daren,
  1 kat astar 2 kat boya yapın, tutar. (İçerde kokusu rahatsız edici olabilir.)

  YanıtlaSil
 88. Beyaz lake boyalı pufumun ayaklarını siyah parlak sprey boya ile boyamak istiyorum. Nasıl yapacağım? Siyah renkli başka bir boya ile boyasam da olur. Yeterki güzel olsun. Yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 89. (Yorumlara isim yazalım.)
  Sprey ile başka yerlere sıçrayabilir. Zımparadan sonra parlak yağlı boya ile de boyanabilir.

  YanıtlaSil
 90. merhaba ben tuğçe genc odamın rengı mavi ben beyaz yapmamk isityorum ama mobilyalr sanırım suntalam dan nasıl renk değiştirebilirim ...?

  YanıtlaSil
 91. Tuğçe,
  Suntalam kolay kolay boyanamaz. 1 kat geçiş astarı 2 kat da Polisan'ın x1 su bazlı parlak veya yarı mat boyasını kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 92. Merhaba ben burcu, çok eskiden kalan açık kahve rengi bir yuvarlak sehpayı beyaz lake görünümüne kavuşturmak istiyorum. Sehpanın ortası cam, kenarları ve ayakları ahşap, yada ahşap görünümlü mdf tam anlayamadım ama üzeri vernikli gibi görünüyor. Bu sehpayı sprey boya ile beyaza boyayabilirmiyim.

  YanıtlaSil
 93. Burcu Hn.
  Parlak beyaz sprey boya ile 20 dk. ara ile en az 2 kat boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 94. Merhaba, ıhlamur ağacından olan elektro gitarı sprey boya ile birkaç kat birkaç farklı renkle üst üste boyayarak (maske bandı ile şekil vererek ve yer yer boyalar üst üste gelecek şekilde) daha sonra araba cilası ile cilalayacağım. Şu an mevcut boyayı zımpara ile kazıma aşamasındayım. Boya olarak hangi ürünü tercih etmem gerekir? Marka verebilir misiniz acaba? Renkler yer yer üst üste binecekler, bunun için en garanti ve uzun ömürlü sonucu almam gerekli, her katın kaçar saat ya da gün kuruması gerekli? Her katı pürüzsüzleştirmek için tek tek kuruduktan sonra ince zımpara ile zımparalamalı mıyım? Cila için araba cilası (krem olan, polisaj ile uygulanan) dışında bir öneriniz var mı? Teşekkür ederim, kolay gelsin.
  Ediz.

  YanıtlaSil
 95. Ediz Bey,
  Akçalı veya Metylan marka spreylerden kullanabilirsiniz. En iyi sonuç için katlar arası 20-30 dakika bekleyebilirsiniz. 2-3 kat uygulayın, katlar arası zımpara yapmayın. Yaklaşık 25cm. mesafeden, spreyi akıtmadan uygulamaya çalışın. Araba cilasını bilmiyorum ama cam cila hem dayanıklıdır hem de tam renksizdir. (2-3 kat)

  YanıtlaSil
 96. Anladım, ilginiz için çok teşekkür ederim fakat sanırım cam cila polisaj ile uygulanabilen bir şey değil fakat gitarın kıvrımlarına uygulayabilmem için ve tamamen pürüzsüz ve eşit dağılımlı yapabilmem için polisaj şart. Bunun başka bir yolu var mıdır? Tekrar teşekkürler.
  Ediz.

  YanıtlaSil
 97. Ediz,
  Benim bildiğim başka bir yöntem yok. Tecrübemiz ev dekoru.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 98. Anlıyorum, yine de çok teşekkür ederim tecrübelerinizi paylaştığınız için. Kolay gelsin, iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil
 99. merhaba ben daha önceden yağlı boya ile boyalı olan sunta kapılarımı boyamayı düşünüyorum.sprey boya ile boyayabilir miyim,yoksa illaki fırçaylamı boyamak gerekir.boyamak için hangi sprey boyayı kullanmam gerekir.

  YanıtlaSil
 100. (Yorumlara isim yazalım.)
  Sprey boya kapılar için pek uygun sayılmaz. İz kalabilir, dalgalanma yapabilir. Ayrıca yağlı boya üzerine de iyi yapışamaz.

  YanıtlaSil
 101. Ayşe..
  ıyi günler benim eskitme formunda yemek odası takımım var..lake beyaz olsun istiyorum..evde kendim boyamam için hangi aşamaları ve boya türünü onerirsiniz. ..eğer siz boyayacak olsanız maliyet ne kadar olur...takımda;
  1kare açılır yemek masası
  1 tv sehpası
  2 küçük gümüşlük
  1konsol
  bulunmakta....

  YanıtlaSil
 102. Ayşe Hn.
  Lake evde yapılabilecek bir boya değildir bir ustanın yapması gerekiyor. (Şu anda işçilik servisimiz yok. Teknik bilgi veriyoruz.) Fiyatı mobilya üretimi yapan yerlere sormanız lazım.

  YanıtlaSil
 103. Ayşe
  cevap için teşekkür ederim ancak yanlış sormusum sanırım.mobilyayi beyaz renk yapacağım.lakeden kastim buydu..ama tam olarak lake demiyorum..kucuk bir arastirms yaptim da..bazi boya türlerine ulaştim...birinci kat için polisanin matrix x1 boyasını sürüp, üstüne son kat akrilik boyasını sursem en üste vernik gitsem olurmu...rulo ile boyayacagim. ..sizce uygun olurmu....

  YanıtlaSil
 104. mrblr ben ceren bana yardımcı olursanız çok sevinirim evimdeki tv sehpasını boyamak istiyorum ama acemiyim siyah renkli sehpayı kırık beyaz olarak boyamak istiyorum sprey boya uygun olurmu yada işe nasıl başlamalıyım birde hangi marka boya kullansam daha iyi sonuç alabilirim tşkr ederim

  YanıtlaSil
 105. Ayşe Hn.
  X1 su bazlı olabilir. Mobilya üzerine hafif bir zımparanın da faydası olabilir, boya iyi tutar. Kapatmada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Katlar kurudukça üzerine 2-3 kat uygulayın. Başka bir şeye gerek yok. Kısa tüylü parmak rulo uygun. Köşeler için küçük fırça kullanın.

  YanıtlaSil
 106. Ceren,
  Sehpanız kaplama olabilir. Öyle ise 1 kat geçiş astarı uygulayın. Kuruyunca su bazlı matrix x1 boya ile en az 2 kat boyayın. Kaplama değilse parlak yüzey ise hafifçe zımparalayıp boyayın. (3-4 kat boyamanız gerekebilir.)

  YanıtlaSil

 107. Merhaba, banyo dolap kapaklarını boyamak istiyorum ancak kapaklar üzerinde zımpara makinesinin bıraktığı küçük küçük girintiler ve izler var. bu kadar küçük girintiler için macun çekmek çok ince işçilik istiyor. inceltilmemiş yağlı boya kullansam ve 4 kat sürsem izler ve girintiler kaybolur mu? zira su bazlı boyalar çok ince kalıyor. teşekkürler

  YanıtlaSil
 108. Airmag,
  Çizikler çok küçük ise dediğin gibi yağlı boyayı fazla inceltmeden uygulayabilirsin. Aslında altına 1 kat sentetik astar yapsan hem boya da iyi yapışır.

  YanıtlaSil
 109. Slm ben filiz çok acil yardımınıza ihtiyacım var polissinin x1ini bulamadım bende düfanın sentetik bazlı ahşap boyasını aldım bununla kaplama mobilya boyayabilirmiyim bi de kaplama mobilyalarda boyaya derz dolgu tozu katılıyor bu maddeyi sentetik boyayada katabilir miyim yoksa illa su bazlımı olmalı " derz fayans dolgu tozu boyaya katıldığında cilalı yada kaplama olsun zınpara soyma gerektirmiyormuş" sizce bu ne kadar doğrudur ??? Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 110. Filiz Hn.
  Derz dolgu karıştırmayı duymadım. Sentetik boya yapacaksanız ve zımpara yapmak da istemiyorsanız. Önce 1 kat geçiş astarı uygulayın, kuruyunca 2 kat boyanızı uygulayın.

  YanıtlaSil
 111. (rabia)
  BEN ODAMI FARKLI TARZ YAPTIM YATAĞIMIN BAŞLIĞINI FALAN BOYİCAM GÜZEL OLURMU AMA BAZI YERLERİNİ ULPLARINI FALAN BOYADIM BAŞLIK KALDI

  YanıtlaSil
 112. Rabia,
  Yatak başlığını boyamak odaya canlılık katabilir. Duvar renginin zıt bir rengi olabilir.

  YanıtlaSil
 113. ( ilker ) Merhaba,

  Sprey boya ile otomobilimin hasar gören jant boyasını onarmak istiyorum. Çift renkli bir boya uygulaması var. Uygun rengi ısıya dayanıklı ( 690 C ) gümüş sprey boyada bulabildim. Raykon marka bu boya için astar kullanılmaması önerilmiş. Su zımparası ile temizlediğim alüminyum alaşım jantın hasar gören kısmına 2 kat olarak bu akrilik esaslı boyadan atıp, üzerine su bazlı akrilik yarı mat vernik atacağım. Uygulama şeklim nasıl olmalıdır ? Vernik boya tamamen kuruduktan sonra mı atılmalı yoksa toz kuruması bitip henüz dokunma tutuculuğu varken mi ? Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 114. İlker Bey,
  Sprey boyanızı 20 dk. ara ile yapın 1. katı yatay yaptıysanız 2. katı dikey uygulayın. Sprey verniğinizi yine aynı şekilde uygulayın. Verniğinizi boya tamamen kuruduktan sonra uygulayın.(Yarım saat olabilir.)

  YanıtlaSil
 115. beyaz olan buzdolabımı ve bulaşık makinemin rengini gri yapmak istiyorum.inox sprey boya mı yoksa normal gri sprey boya mı kullanmam gerekiyor.inoxu uygulamak daha mı zor.ya da benim yapabileceğim kadar basit bir uygulama mıdır bu?açıkçası çok tereddüt içindeyim.

  YanıtlaSil
 116. (Yorumlara isim yazalım.)
  Inox da kullanabilirsiniz gri de. Önemli olan dalgalanma olmaması. Dikkatlice uygulayın 15 dk. ara ile 2 kat. 1. kat yatay 2. kay dikey olsun. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 117. Merhaba annemin tuvalet aynasini beyaza boyamak istiyorum normalde kahve eski mobilya olduğu için sprey boya ile boyamak istiyorum acaba zimpara atmasam olur mu yoksa illa bi zimpara işlemi yapmak mi gereklidir iki katta rengini verir mi ve üzerine vernik atmak gerekiyor mu yardım eder misiniz ilk defa böyle bir şeye kalkışıyorum ve sonucun husranla bitmesini istemiyorum

  YanıtlaSil
 118. Berna Hn.
  Eski boyasında dökülme yoksa zımparaya gerek yok, direkt boyayın. Her katın kurumasını bekleyerek 2-3 kat boya yapın.

  YanıtlaSil
 119. merhana ben ayşe kitaplığımı boyamak istiyorum ama kitaplık cilalı ve zımpara yapma gibi bir şansım yok nasıl boyayabilirim sprey tutar mı?

  YanıtlaSil
 120. Ayşe Hn.
  Kaplama veya vernikli ise ince bir zımpara ile mutlaka zemini pürüzlü hale getirin. 2 kat boyayın. Zımpara olmazsa özellikle kaplama ise sonradan baloncuklanma yapabilir.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 121. merhaba ben zeynep,
  Şifonyerim ahşap rengi ve cilalı rengini değiştirmek istiyorum ne tür bi işlem yapmam gerekiyor. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 122. Zeynep Hn.
  Hafifçe zımparalayıp pütürlü hale getirin, Üzerinin tozunu nemli bir bezle alın. Katlar arası kuruma süresine dikkat ederek 2 kat boyayın. (Hangi cins boyayı veya rengi yapmayı düşündüğünüzü yazmamışsınız.)

  YanıtlaSil
 123. Merhaba ben demet, cam kavanoz olan aydinlatmami boyamak istiyorum ama nasil yapacagim hangi urunu kullanmaliyim bilmiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.simdiden tesekurler

  YanıtlaSil
 124. Demet Hn.
  Isıya dayanıklı sprey boyaları kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 125. adsız.ben sandelyemi fosforlu sprey boya ile boyadım fakat boya kuruduğu halde elime geliyor bu sekilde asla kullanilmaz.vernik atmadım hatam bumu yoksa beceremedimmi.not:sandelyelerin üzerinde cila vernik hiç birsey yoktu direk sprey boyayı uyguladım

  YanıtlaSil
 126. Ayca Hn.
  Çok fazla sıkıp kalın bir kat uygulandıysa, 1. kat tam kurumadan 2. kat uygulandıysa bu sorun çıkmış olabilir. Ayrıca bazı markalardaki bazı renkler de kurumamış gibi kalıyor. (Örneğin altın rengi)

  YanıtlaSil
 127. Merhabalar..benim kenarlari kahve altin renginde ahsab bi aynam var buyuk yuvarlak.beyaza boyamak isyiyorum sprey boyayla nasil yapacagim konusunda hicbi bilgim yok.zimpara gereklimidir acaba.spereyde dalgalanma olur demissiniz sprey olmazsa ne ile boyuyabilirim.boya markasi verebilirmisiniz.teskurler.ben evin

  YanıtlaSil
 128. Evin Hn.
  Zımparaya gerek yok. 1 kat astar 2 kat boya uygulayın katlar arası en az 20 dk. bekleyin. Sizin alan küçük, dalga olmaz. 20-25 cm.uzaktan sıkın.

  YanıtlaSil
 129. Merhabalar ben sevgi banyo dolabimi boyamak istiyorum içi koyu mavi yanlari beyaz kirmiziya boyamak istiyorum nasil bir işlem uygulamaliyim sprey boyayla.mi yoksa yagli boyami kullanmaliyim hicbir fikrim yok yardimci olursaniz çok sevinirim

  YanıtlaSil
 130. Sevgi Hn.
  Yüzey parlak ise ince bir zımpara ile zımparalayıp tozunu nemli bir bez ile alın. 24 saat ara ile 2 kat yağlı boya ile boyayın. (Mat ya da yarı mat bulabilirseniz daha iyi, rulo-fırça izi yapmaz.)

  YanıtlaSil
 131. Adım Eslem :D
  Odam bir ara zaten boyanacak ama ben odamın bu renksiz haline dayanamıyorum. Biraz salaş bir halde (yani çok çok harika görünmesine gerek yok) sprey boyayla bu işi yapabilir miyim ? Oda duvarı için biraz sıkıntılı olabilir ama gerekli önlemleri alarak odamı sprey boyalarla boyasam olur mu ?

  YanıtlaSil
 132. Eslem,
  Sprey ile oda boyanmaz. Çok kokar, iz kalır, akar. Su bazlı tam mat boya ile boya, tam acemi işi bir boyadır, boyaması kolaydır.

  YanıtlaSil
 133. melek hnm ben mutfak dolablarımı beyaza
  boyamak istiyorum dolablarım sanırım sunta kaplama hanı su kenarları kahve ıcı krem olanlardan bunlarda boyamadan once asta gerekir mi polisan x1 ile boyamayı dusuyorum boyama sonrasında son kat boyası yada boyayı korumak icin bişey erekir mi zamanla sarama olur mu en ufak bıseyde cızılırmı cok soru sordum ama fırca olarak ne kullanmam gerekir cevablarınız dogrultusunda boya ve fırca alıcam şimdiden allah razı olsun hakkınızı helal edin ıyı ve dogru bilgiye ulaşmak icin yardımcı oldugunuz icin tesekkurler

  YanıtlaSil
 134. Melek Hn.
  Sünger zımpara ile zemini pürüzlü hale getirmeye çalışın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar kuruyunca 2 kat x1 boyayı uygulayın. Düz yerlerde kısa tüylü parmak rulo, kenarlar için de 3 numara fırça kullanın.
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 135. merhaba,
  sibel ben. oğlumun büyüyen yatağından çıkan sandık ve komodini farklı bir renge boyayarak mutfakta kullanmak istiyorum. şu an mdf üzeri beyaz lake. koyu yeşil veya hardal sarı gibi farklı bir renge boyamayı düşünüyorum. bir de suntalam bir mutfak masam var. onu da beyaza boyamak istiyprum.
  zımpara, astar ve boya için önerilerinize ihtiyacım var. nasıl bir yol izlemeliyim? hangi ürünleri almalıyım? alternatifli söylerseniz çok mutlu olurum.
  sevgilerimle,

  YanıtlaSil
 136. C-belll,
  1)Zımpara yapıp pürüzlü hale getirin. 1 kat sentetik astar sonrasında 2 kat mat veya parlak kaliteli bir yağlı boya ile boyayın.
  2)Zımpara yapın. 1 kat geçiş astarı sürün, kuruyunca 2 kat su bazlı boy ile boyayın. (Polisan x1 olabilir.)

  YanıtlaSil
 137. Merhabalar ben defne çok acil yardımınıza ihtiyacım var çalışma masamda bi bölüm var biblo koymak için orda mum yakmışım beyaz mobilyanın üst kısmı yanık izi zımpara yapmadan beyaz mobilya boyasıyla geçsem düzelir mi

  YanıtlaSil
 138. Tuğçe Hn.
  Mobilyanızın boyası hakkında bir şey yazmamışsınız. Hangi boya ile boyandıysa aynı boya ile boyanması gerekiyor. Zımparaya gerek olmaz büyük ihtimalle.

  YanıtlaSil
 139. üstü iyice lekelenmiş deri sehpalarım war onları sprey boyayla boyamak istiyorum sizce nasıl olur...sağlam oldukları içinde lekelenmesine ragmen atmak istemiyorum yardımcı olurmusunuz??

  YanıtlaSil
 140. Sena,
  Deri kısımları deri boyası ahşap kısımları ise sprey ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 141. merhaba ben nazli benim kirik beyaz 1 sehpam var yagli boyayla boyanmis fakat bir kosesi darbe almis alttaki boya yada mobilya gorunuyo ben onu bembeyaza boyamak istiyorum zimpara yapmak lazimmi yoksa direkt sprey boyayla boyasam olurmu tesekkurler

  YanıtlaSil
 142. Nazlı Hn.
  Kot farkı varsa ince macun yapın. Yoksa direkt boyayın.

  YanıtlaSil
 143. Merhaba. Ben Eftalya. Kahverengi yan sehpamı sarı renge dönüştürmek istiyorum. En iyi sonuç için hangi malzemeleri almam ve sırasıyla nasıl bir uygulama yapmam gerekiyor. Lütfen yardım edin hata yapıp işi batırmak istemiyorum.

  YanıtlaSil
 144. Eftelya,
  Sehpanız çok küçük ise, sprey astardan sonra, 2 kat sprey boya uygulayabilirsiniz. Sehpa büyük, ise bilinen markaların lux grubu sentetik boyaları ile boyayabilirsiniz. Kaplama ise, 1 kat geçiş astarı ardından 2 kat da polisan x1 veya benzeri bir boya ile 2 kat boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 145. Selam,

  1 yaşındaki bebeğimiz için İKEA'dan yatak aldım, ancak bariyeri yok. Kendim bir bariyer yapmak için Bauhause'dan çıta aldım ve bunu boyamak istiyorum. Bebekler için zararsız non-toxic boya/vernik önerileriniz varsa çok sevinirim. Teşekkürler.

  Alaattin

  YanıtlaSil
 146. Alaattin Bey,
  Su bazlı sprey boya ve su bazlı sprey vernik kullanın. Bildiğim kadarıyla Bauhaus'larda yok. Dışarıda boyayıp öyle monte edin.

  YanıtlaSil
 147. Ben Eftelya. Sehpamın kaplama olup olmadığını nasıl anlarım. Sehpalar genelde kaç çeşit oluyor ?

  YanıtlaSil
 148. Eftelya,
  Genellikle kaplama oluyor, birkaç foto gönderebilirseniz bakayım.

  YanıtlaSil
 149. Slm ben erol beyaz banyo dolabi var bazi yerleri sudan catladi boyasi dokuldu bunu ben yapabilirmiyim ne kullanmami tavsiye edersiniz lutfen yardim

  YanıtlaSil
 150. Erol Bey,
  Dökülen yerleri ahşap macunu ile tamir ettikten sonra ister boyayın ister yapışkanlı folyo kaplayın.

  YanıtlaSil
 151. Slm ben erol banyo dolabim beyaz macunlan tamir ettikten sonra boyamayi dusunuyom tavsiye edeceginiz boya varmi acaba sudan etkilenmemesi icin simdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 152. Erol Bey,
  Mat ya da yarımat yağlı boya ile 24 saat ara ile 2 kat boyayın. (Parlak iz yapar) Dolap kaplama ise önce 1 kat geçiş astarı uygulayın.

  YanıtlaSil
 153. Merhaba ben sinem, kahverengi vestiyerimi beyaz sprey boya ile boyadım ne yazık ki dalga dalga oldu. Ahşap boyası ile düzeltmem mümkün mü..? Beyaz renk için En iyi sonucu hangi boya ile alabilirim..? Teşekkür ederim şimdiden cevabınız için.

  YanıtlaSil
 154. Sinem Hn.
  Akma gibi damla izleri varsa zımpara yapıp ahşap boyası ile boyayabilirsiniz. Polisan x1 yarımat kullanabilirsiniz. İz yapmaz.

  YanıtlaSil
 155. Merhaba Yasemin ben.Yatak odamı boyamak istiyorum koyu kahve rengi ben kaplamamı lake mi anlamam.9 senelik gardolabı aslînda yeni gibi sadece bu renk beni boğuyo beyaza boyamak istiyorum hangi işlemleri yapmam lazım hangi biya ve ekipmanları kullanmam lazım... Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 156. Yasemin Hn,
  Dolabı ince bir zımpara ile zımparalayın. Pürüzlü hale getirin. (Dolap kaplama bu ise zor olacaktır.) Ardından 1 kat geçiş astarı uygulayın. (Astar iyi yapışma sağlar.) 2 kat da polisan x1 subazlı veya Dyo Hidrolüx v.b. bir boya ile katlar arası kuruma süresine dikkat ederek 2-3 kat boyayın. (Gerekli malzemeler: Köşeler için 1 adet 3 numara plastik kıllı fırça, 1 adet kısa ipli parmak rulo.)
  Kolay gelsin

  YanıtlaSil
 157. Ayse tv unitemiz lake beyaz yaralanma oldu rötuş kalemi ile yapmaya çalıştım ama istediğim gibi olmadı ne yapabilirim

  YanıtlaSil
 158. Ayşe Hn.
  Rotüş kalemleri matdır. Beyaz oje deneyebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 159. Merhaba adim özlem zigon sehpalarimi boyamak istiyorum şuan kahverengi ama ben ikisini pembe ikisini beyaz yapmak istiyorum kaplama mi değilmi anlamıyorum ne yapmam nasıl bir yol izlemem lazim acaba cvp için şimdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem hn.
   İnce sünger zımpara ile zımpara yapmaya çalışın. Üzerini nemli bezle silin, 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kurusun. Katlar arası kuruma süresine dikkat ederek 2 kat Dyo Hidrolux veya Polisan x1 ile boyayın.
   Kolay gelsin.

   Sil
 160. Merhaba ben serhat
  Odama asmak icin strafordan harf ve sekiller kestim
  bunlari sprey boya ile boyadim ama straforlarin eridigini gordum
  bunun önüne nasıl gecebilirim ve sprey boya gibi canli gosterebilecek ne cesit boyalar var?

  YanıtlaSil
 161. Serhat Bey,
  Tam akrilik sprey kullanın veya hobi işleri için üretilmiş su bazlı boyaları seçin.

  YanıtlaSil
 162. Merhabalar benim masama mobilyaci suntalam dediler ve boyanmaz dediler boyayabilir miyim kendim hangi boyayı tercih edersem sağlam bir boya olur ve zımpara yapacaksam nasıl bir aşama uygulamam gerekir.ilk defa böyle bir şey yapacağım. Cevap verirseniz cokkk sevinirim adım safiye

  YanıtlaSil
 163. Safiye Hn,
  Suntalam üzerine boya iyi tutmuyor.
  Zımpara da zor oluyor ama sünger zımpara ile yüzeyi pürüzlü hale getirmeye çalışın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Dyo Hidrolüx veya polisan x1 ile 2 kat boyayın.

  YanıtlaSil
 164. merhaba ben fatma sprey boya yapmadan önce zımparalama yapmalımıyız tşk.

  YanıtlaSil
 165. Fatma Hn.
  Yüzey kaygan veya çok pürüzsüz ise ince bir zımpara yapmakta fayda var.

  YanıtlaSil
 166. gardrobumu boyamak yani rengini değiştirmek istiyorum öncelikle zımparadan mı geçirmem lazım doğrudan sprey sıksam olmaz mı

  YanıtlaSil
 167. (Yorumlara isim yazalım)
  Zımpara spreyin daha iyi yapışması içindir. Özellikle parlak, kaygan yüzeylerde. Doğrudan sprey de isterseniz uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 168. merhaba ben kahverengi olan çalışma masamı beyaza boyamak istiyorum bunun için hangi adımları izleyebilrim yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zımpara yapın. 1 kat geçiş astarı ardından 2 kat su bazlı Polisan x1 veya Dyo Hidrolux ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 169. Meb ben sandigimi boyamak istiyorum koyu kahve renginde el işçiliği var üzerinde krem ayda beyaza boyamak istiyorum ilk denemek olacak yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zımpara yapıp polisan x1 veya Dyo Hidrolux ile boyayabilirsiniz.

   Sil
 170. Merhabalar ben kübra
  kenarları koyu krem ama kapağı kaplama mavi olan eski bir kıyafet dolabım var beyaza boyamak istiyorum spreymi tercih edeyim yoksa su bazlı boyamı fırça olarak ne tavsiye edersiniz.İlk defa boyama yapıcam. Hangi aşamaları yapmalıyım çok teşekkür ederim şimdiden :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kübra Hn.
   Zımparalamaya çalışın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar iyice kurusun. Üzerine 2 saat ara ile 2 kat Polisan x1 veya Dyo Hidrolux uygulayın. Parmak rulo ve kenarlar için de 2 numara su bazlı boya fırçası kullanın.

   Sil
 171. Merhaba ben Berkay fazla pahalı olmayan 10 yıllık klasik gitarımın gövdesi çiziklerle doldu bundan kurtulmak ve yeni bi tarz elde etmek için sprey boyayla boyansa gitarım zarar gorür mü tınısı değişir mi ?

  YanıtlaSil
 172. Merhaba ben elif.kahverengi ve bi kısmı çam olan abajur ayağını beyaza boyamak istiyorum,nasıl bir yol izlrmem gerekir,daha önce de hiç bir boya tecrübenin yok,zımpara ya gerek var mi yoksa ne yapmalıyım,yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 173. Berkay,
  Vuruş yaptığın yerleri ise fazla dayanmaz sprey. Diğer yerlerine ise sprey boyadan sonra sprey vernik de uygularsan daha dayanıklı olur.

  YanıtlaSil
 174. Elif Hn.
  Boyası dökülüyorsa zımpara yapın. Üzerini nemli bir bezle silin. Sprey boya veya sentetik boya ile boyaya bilirsiniz. Damarlı ağaç ise ve damarları görünsün istiyorsanız. Zımparadan sonra vernikli ahşap koruyucu uygulayın.

  YanıtlaSil
 175. Merhabalar hacer ben giri bulasik makinamin bi kisminda beyaz noktalar var rengi akmis gibi neyapabilirim

  YanıtlaSil
 176. Genç oda takımım var 6 senelik yatak başlığı kitaplığın altta ufak bir kismi bide gardirobun kenarlarında şerit gibi yerler turuncu he bide masanın yan taraflarında şeri ddetayları var bunların renklerini değiştirmek istiyorum mor turkuaz gibi ama sprey boyaylami yapsam bilmiyorum çok karisikmis bende diyorumki istedigim yerleri beyaz mumkunse duz bir duvar kagidiyla kapliyayim ve duvar kagidini sprey boyayla boyayayim boylece dalgalanma izleri falan olmaz diye dusunuyorum zimparada yapmam siz ne dersiniz acaba.
  Ekin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence zımparadan sonra direkt sprey ile boyayın. Astar da kullanılabilirsiniz.

   Sil
 177. Hacer Hn.
  İnox sprey ile boyayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 178. Ben odamdaki esyalari speryle boyamak istiyorum ama ne yapmam gerekir bilmiyorum

  YanıtlaSil
 179. (Yorumlara isim yazalım.)
  Sprey ile bütün eşyaları boyamak çok maliyetli olabilir. Ayrıca zordur, iz kalabilir. Fırça veya rulo ile boyamanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
 180. Merhaba Defne ben. Odamdaki gardolap, çalışma masasi ,kitaplik, yatak başlığım kahverengi ( ahşap ) koyu renk oldugu icin acik renge boyamak istiyorum. Ne yapabilirim. Sizce boyamak mi mantikli yoksa kaplama kağıtları var sanirim onlari yapistirarak rengini mi degistirsem. Hangisi iyi olur. Boyarsam eger neler kullanmam gerek. Bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 181. Defne Hn.
  Büyük alanlarda kağıt yapıştırmak zor olur. Düzgün olmayabilir. Zımpara yapın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. 2 kat Polisan x1 veya Dyo Hidrolux ile boyayın. 1 adet kısa tüylü parmak rulo, kenarlar için de 2 numara fırça yeterli. (Katlar arası kuruma süresi önemlidir.)
  Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 182. Merhabalar ben GÜLNUR YILMAZ. Mutfakta kullanilan köşe oturma grubum var.onu renklendirmek istiyorum.Ne yazıkki kaplama sprey boya kullandigimda çarpmalarda deforme olurmu?
  Metal sandalyelerimide sprey boyayla boyayabilirmiyim?Teşekkürler

  YanıtlaSil
 183. Gülnur Hn.
  Önce 1 kat sprey astar kullanın. 2 kat boya ve 1 veya 2 kat da sprey vernik kullanın. Her kat iyice kurusun. Bu uygulama ile çok daha dayanıklı olur.

  YanıtlaSil
 184. merhaba ben zeynep
  iki küçük parçadan oluşan venge bi kitaplığım var yüzeyi parlak değil ama pürüzsüz bunu beyaz yapmak istiyorum nasıl yapabilirim aşamalarıyla yazarsanız çook sevinirim çünkü daha önce deneyimim yok teşekkürler

  YanıtlaSil
 185. Zeynep,
  Yüzeyi zımparalayın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar kuruyunca 3-4 saat ara ile su bazlı Polisan x1 veya Dyo Hidrolux benzeri bir boya ile 2-3 kat boyayın. Katlar arası kuruma süresine dikkat edin.

  YanıtlaSil
 186. merhaba mutfak dolaplarımı zımparaladım astar attım iki kat da boya vurdum.son katı da vuracagım,x1 boya kullandım.bu boya için son yapmayın bunun yerine sentetik kullanın demişler ama ben x1 kullancam.sorum şu: fırca kullandıgım yerler daha hoş parlak bir görüntü alıyor tabi fırca izi oluyor,fırca izini yok etmek için rulo vurunca da matlaşıyor...hangisini kullanmak gerek.birde mutfak dolabı için sprey vernik mi kullanmalıyım.zor mu kullanımı riski nedir.sağolun

  YanıtlaSil
 187. Hayrullah Bey,
  Rulo iz yapmaz. Fırça olacaksa çok kaliteli olmalı. Yine de iz yapabilir. Rulo kullanmak daha iyi bence. Sprey parlak vernik veya parlak parke verniği kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 188. merhaba ben ECE
  Yeni aldığım lambaderin ayakları koyu kahvarengi siyaha yakın ve mdf. sprey boya kullanılabilir mi beyaz yapmak istiyorum ayaklarını yorumların çoğunu okudum tekrar tekara aynı soru olmasın diye ama mdf lambader için cevap bulamadım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1 kat astar sprey uyguladıktan sonra 2-3 kat beyaz sentetik(modifiye akrilik) sprey uygulayabilirsiniz. Katlar arası en az 20 dakika bekleyin.

   Sil
 189. merhaba meryem ben
  odamda bulunan kıyafet dolabımı, kitaplığımı , ve aynalı şifonyerimi boyamak istiyorum. hepsi mdf kaplı. sprey mi daha sağlıklı olur sizce yoksa yağlı boya mı? zımpara yapmam gerekir mi? yağlı boya yapmak istiyorum ama çok fırça izi olur mu diye de düşünüyorum. ne önerirsiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meryem Hn.
   Sprey maliyetli ve dayanıksız olur. Ayrıca iz bırakır. 1 kay geçiş astarı uygulayın. Astar kuruyunca Su bazlı Polisan x1 veya Dyo Hidrolux benzeri su bazlı bir boya ile 2 kat boyayın. Yağlı boya yapmak istiyorsanız önce 1 kat sentetik astar kullanın 1 gün sonra boya yapın. Yine 1 gün sonra 2. katı uygulayın. Yarı mat veya mat yağlı boya alıp kısa ipli rulo kullanırsanız iz yapmaz.

   Sil
 190. Merhaba siyah beyaz parlak bir ünitem var siyah olan bölümlerini spreyle beyaza boyamak istiyorum fakat bu konuda hiç bir fikrim yok yardımcı olursanız çok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Boyayacağınız yerler küçük kısımlar ise sprey olur, eğer büyük alanlar ise sprey akma yapabilir veya iz yapabilir.
   Kaplama mobilya ise 1 kat sprey astar 2 kat sprey boya uygulayın. katlar arası 20 dakika bekleyin. Büyük alanlar için 1 kat geçiş astarı uygulayın, astar iyice kurusun. 2 kat su bazlı yarımat veya parlak Dyo Hidrolux veya Polisan x1 benzeri bir boya kullanabilirsiniz.

   Sil
 191. Mrb benm btane gri dolabm var maviye boyuycam sprey boyayla zımpara yapmama gerek varmı acaba ?

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.