INOX NEDİR?, GERÇEK INOX'UN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?, INOX ÇEŞİTLERİ NELERDİR?, INOX NERELERDE KULLANILIR?

    Inox gerçek paslanmaz çeliktir. Inox ürünler, paslanmaya, aşınmaya, yıpranmaya dayanıklıdır. Bu özellik paslanmaz çeliğin pürüzsüz yüzeyi sayesinde doğal olarak meydana gelir. Inoxun sert ve pürüzsüz yüzeyi hem temizliğini kolaylaştırır hem de havada bulunan mikropların yapışıp çoğalmasını engelleyen bir zemin oluşturur. Inox bir kaplama veya yüzey değil, paslanmaz çeliğin kendisidir. Gerçek Inox da meydana gelen herhangibir parmak izi, aşınma, pas v.b. gibi bir yıpranma şeffaf bir tabaka ile yenilenir. (Videoyu izleyin.)
    Sıradan metaller ve maddelerde kir, asit, v.b. kirleticiler maddenin içine nüfuz ederek temizlenmesini zorlaştırarak zamanla deforme eder. Inox ek bir yüzey korumasına ihtiyaç duymaz. (Boya, cila, temizleyici  v.b.)  Pürüzsüz metalik yüzeye sahip Inox tamamen temizlenebilir.
    Inox gıda maddelerindeki asit oluşumuna dayanıklıdır. Diğer metaller ise bu asitlerin bir kısmını emer. Ayrıca Inox yiyeceklerin tatında, kokusunda veya renginde herhangi bir değişmeye yol açmaz, tamamen güvenlidir.
Mekanik olarak da sürtünmeye ve aşınmaya dayanıklı olan Inox, yıllarca pürüzsüz ve hijyenik kalır.
    Yüksek sıcaklıklara dayanıklıdır. Örneğin: Yeni nesil çamaşır makinaları ve kurutma makinalarında kullanılır. Bu aletlerdeki yüksek ısıya dayanabilir ve tamburun yüksek dönme hızında zamanla Inoxda herhangi bir deforme oluşmaz.

NERELERDE KULLANILIR?

EVDE
Mutfak ve pişirme gereçleri,
Çamaşır, bulaşık makineleri, buzdolapları,
Mutfak lavabo ve evyelerinde,
Barbekü ve mangallarda,
Banyolarda (Banyo aksesuarları, lavabo, klozet)

PROFESYONEL (TİCARİ) MUTFAKLARDA
Restoran mutfaklarında,
Kanalizasyon girişlerinde,
Duman çekme ve havalandırma cihazlarında,
Yiyecek servisi ekipmanlarında,

GIDA İŞLEMEDE
Et ve balık endüstrisinde,
Yiyecek koruma ve konserveleme,
Mandıralarda,
Şarap üretim ve saklama tesislerinde,
Bekletme ve fermente tesislerinde,
Fıçılarda,
Büyük gıda ve sıvı taşımacılığında,

GENEL KAMU
Çöp kovaları,
Geri dönüşüm kutuları,
Genel tuvaletlerde, (Lavabo, el kurutma cihazı, kağıtlık)
Yüzme havuzlarında
Alışveriş merkezlerinde

SAĞLIK
Ameliyathanelerde,
Cerrahi aletlerde,
Tedavi için özel havuzlarda

ALTYAPI TESİSLERİ
Hava işleme tesislerinde,
Su depolama ve arıtma tesislerinde,
İçme suyu dağıtımı boru ve malzemelerinde.

    Ayrıca yapılarda, otomotiv sektöründe, elektronik cihazlarda ve daha birçok alanda kullanımı tüm dünya da artarak devam ediyor. Bu kadar kullanışlı ve faydalı olan Inox, bazı firmalar tarafından bir rant malzemesi olarak kullanılıp Inox görünümlü (Inox Look) ürünler üretiliyor. Alacağınız ürünün Inox görünümlü değil, gerçek Inox olduğuna emin olun. Unutmayın gerçek Inox üzerinde parmak izi bırakmaz ve mıknatıs tutmaz.

INOX'UN KENDİNİ YENİLEMESİ

Video euro-inox.org'den alınmıştır.

5 yorum:

 1. Bilinçli kullanıcı olmak her teknolojik ve endüstriyel ürünü eve yığmak değildir.ürünün yaşam süresini uzatmak istiyorsak doğru tercih ve koruyucu bakım gerekir.

  YanıtlaSil
 2. inox ürünü kullanan markalardan biride bosch ama sahtesini kullandığından paslandı düşünebiliormusunz paslandı hatta ürünün adı: ocaklı fırın BOSCH---HGV74W350T

  YanıtlaSil
 3. Gerçek Inox mu, Inox görünümlü mü? Alırken iyice araştırmak lazım.

  YanıtlaSil

 4. alüminyum profil üretiminde profillerin uzun ömürlü, paslanmaz ve çizelmez hale getirmek için inox kulanıyoruz inoxun kalitesi var bunların havuzlarda bekleme süresi konsantrasyonu ve belli bir pH aralıkta uygulanması gerekir

  YanıtlaSil
 5. Herkese merhabalar Bende Inox mağduru oldum Profilo ocak aldım ilk kullanım sonunda daha temizlik bile yapmadan yüzeylerde beyaz lekeler belirdi Ve PROFILO buna kullanım hatası dedi Sakın profilo ürünü almayınız

  YanıtlaSil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.