EN İYİ MİNİ FIRIN HANGİSİ?, MİNİ FIRIN NASIL SEÇİLİR, MİNİ FIRIN NASIL ALINIR?, MİNİ FIRIN SEÇİMİ NASIL OLMALI?

    Sizin için mini fırınlarla ilgili çok detaylı bir yazı hazırladık. Mini fırın alırken size çok faydalı alacağını düşündüğümüz bu yazıda bu fırınlarla ilgili neredeyse her detay var.
    Aşağıdaki özelliklere göre araştırma yapabilir veya satıcıya bu özelliklerle ilgili sorular sorabilirsiniz.
 • Mini fırının iç kısmının toz emaye kaplı olması gerekir. Toz emaye ürünün ömünü uzatır, pişmenin sağlıklı olmasını sağlar, ürünün iç temizliğini kolaylaştırır. Yaş emaye ise normal boyalar gibidir, çabuk deforme olur.
 • Fırının iç kısmının tek parça sacdan oluşması gerekir. Bu ürünün ömrünü uzatır, elektrik kaybını azaltır. Parçalı sacların aralarında pislik birikir, temizliği zorlaştırır, sağlıksız bir ortam oluşturur. Ayrıca bu sac dünya standatlarında olmalıdır. (304 paslanmaz çelik.)
 • Bir mini fırın A sınıfı enerji ve A sınıfı izolasyona sahip olmalı ve yalıtım malzemesiyle tamamen kaplanmış olması gerekir. Yalıtımı iyi yapılmış bir ürün, çevresine ısı yaymaz ve tezgah gibi etrafındaki maddelere ısıdan dolayı hasara neden olmaz.
 • İşçiliği iyi olmalı. Yani dış sacı tek parça olmalı ve el kesmeyecek şekilde ovalleştirilmiş olmalı.
 • Kullandığı tepsi toz emaye kaplı olmalı ve kıvrımları keskin olmamalıdır.
 • Bütün tepsiler üst, alt ve ortada kullanılabiliyor olmalı. (Bazı fırınlarda yuvarlak tepsi sadece ortaya konuyor.)
 • Turbo (vantilatör) arka kısmın tam ortasında olmalı ve ısıstıcısı da çevresini sarmalı. Amaç ısıyı iyi dağıtmak. (Üst resim.)
 • İnox ürünler tercih edilebilir. İnoxlar çizildiğinde pas tutmaz, ürünün kir, leke, iz tutmasını engeller. (Gerçek inoxu  mıknatıs tutmaz.)
 • Kullanılan plastik aksamlar kanserojen madde içermemeli. Genellikle beyaz olanlar kanserojen madde ihtiva etmez. Siyah sert veya esnek plastik malzemeler Türkiye'de genellikle tekrar işlenmiş ürünlerden yapıldığı için kanserojen madde içerebilir.
 • Fırını açıp tabanına bastırdığınızda tabanı esnemesin. Bu yalıtımın eksik olduğunu eksik malzeme kullanıldığını veya tek sacdan oluştuğunu gösterir.
 • Rezistansın (Isıtıcı) kaliteli olanı klikli olanı yani kolay sökülebilir olanıdır. Reziztansı değiştirmek için fırını komple sökmeye gerek duyulmaz.
 • Kapağı çift camlı olmalı. Temizlenebilmesi için iç camı sökülebilir olmalı. Camı löve cam (ısı geçirmeyen kolay temizlenebilir cam) olmalıdır. 
    Yukarıdakilerin dışında seçim yaparken ihraç ürünlerini tercih edebilirsiniz. Mini fırın alırken tabi yukarıdaki özelliklerin hepsini öğrenemezsiniz. Ama size seçimde kolaylık sağlayacağını umuyoruz.

6 yorum:

 1. emeğiniz için çok teşekkür ederim annem 2 aydır fırın bakıyor ama bir türlü ikna edememiştim araştırmaya şuan yanımda ve not aldı yazdıklarınızı yarın bu kıstaslara uygun ürün bakıcağız hemen tekrar tekrar teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Mini fırınlarda A enerji sınıfı gibi bir uygulama mevcut değildir
  Mini fırınlar enerji verimliliği standardında kapsam dışıdır.

  YanıtlaSil
 3. Paylaşımlarınız için teşekkürler acil mini fırın alman gerekiyo bu bilgilere dayanan bir ürün yada marka tavsiye edermisiniz mail adresine de yazabilirsiniz cananturkerr@gmail.com

  YanıtlaSil
 4. Canan,
  Simfel kullanabilirsiniz. Zaten birçok markaya o dağıtıyor.

  YanıtlaSil
 5. Simtel mi simfer mi? Tesekkürler

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.