KULLANILAN BOYA FIRÇASI VE RULOSU NASIL TEMİZLENİR?, BOYA FIRÇASINI TEMİZLEMEK, BOYA RULOSUNU TEMİZLEMEK


SU BAZLI VE AKRİLİK BOYALARDA FIRÇAYI TEMİZLEMEK
 • Boyama işiniz bittikten sonra fırçanızı hemen sıcak su dolu bir kovanın içine bırakıp 10-15 dakika bekletin ve bu kova içinde fırçanızı yıkayın. (Yıkarken ince latex bir eldiven takabilirsiniz.)
 • Daha sonra fırçanızı musluk altında yıkayın ve durulayın. Bu işlemi yaparken de kalan boyaları çıkarmak için fırçayı eski bir tarak veya çatal ile saç tarar gibi tarayın.
 • Yıkama işi bittikten sonra fırçanızı kağıt havlu ile kurulayın. Kese kağıdı gibi kalın bir kağıda kıllı kısmını sardıktan sonra üzerine kaç numara fırça olduğunu yazıp dikey olarak koyun.
SU BAZLI VE AKRİLİK BOYALARDA RULOYU TEMİZLEMEK
 • Sıcak su ile ruloyu yıkayarak kalan boyayı temizleyin.
 • Boyanın rulosunu sapından ayırın.
 • Sapı ve rulonun içinde kalan boya parçalarını su ile yıkayın. Kova yerine sert bir fırçayla musluk altında yıkayın.
 • Ruloyu tekrar sapına takın ve kalan suyu atmak için düz bir zeminde ruloyu çevirip kurumaya bırakın.
SENTETİK VE SELÜLOZİK BOYALARDA FIRÇAYI TEMİZLEMEK
 • Fırçanızı selülozik boyada kullandıysanız selülozik tiner, sentetik boyada kullandıysanız sentetik tineri küçük bir kabın içine fırçanın kılına kadar dökün.
 • Burada fırçanızı sanki boyama yapıyormuş gibi tinerin içinde hareket ettirin.
SENTETİK VE SELÜLOZİK BOYALARDA RULOYU TEMİZLEMEK
    Yukarıdaki anlatım plastik ve su bazlı bazlı silinebilir boyalar, akrilik iç ve dış cephe boyaları içindir. Sentetik ve selülozik boyalar için eldiven kullanarak sentetik tiner veya daha etkili olan selülozik tiner kullanabilirsiniz. 

2 yorum:

 1. merhab.ben 100 m kare 5 dükkannın boya işini aldım.su bazlı boya ile boyuyacağım.her dükkanı 20 şer gün ara ile boyıyacağım.rulomu her boyadan sonra sıcak su ile sıvı sabunla yıkayıb kurutacağım.sorum şu acaba düzgün,izsiz biçimde bu ruloyu kaç işte (dükkanda)kullanabilirim.ve sıvı sabunla yıkamaktan daha iyi bir yöntem varmıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cengiz Bey,
   Boyanızı bitirir bitirmez suda bekletin, hatta mola verdiğiniz zaman da rulo su içinde beklesin. Ruloyu çıkartınca boş bir zeminde yürütüp içindeki suyu atmasını sağlayın. Aynı şekilde tüm boyama işlemi bittiğinde de ruloyu yıkayıp boş bir zeminde yürütüp içindeki suyu atmasını sağlayın, Sonra kağıda sarın.
   Bu şekilde 1 ya da 2 rulo kullanarak tüm dükkanları boyayabilirsiniz. (Ayrıca iz kalmaması için de son katta tarama yapmayı unutmayın. (Son katta yaş boya üzerinde ruloyu gezdirmek.)

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.