BAZ BOYA NEDİR?, BOYA BAZI NEDİR?, BAZ BOYALAR MAKİNADA NASIL RENKLENDİRİLİR?

    Baz boya renklendirilmeye hazır boyadır. (Ham madde de diyebiliriz.) Kolay renklendirilebilirler. Büyük yapı marketlerde ve boya bayilerinde makinelerde yapılan boya renklendirme işlemleri baz boyalarla yapılır. Baz boya binlerce rengin yapılabilmesine de olanak verir.
    Beyaz boyaya her renk tüpü katılıp her renk yapılamaz. Bu yüzden baz boyalara ihtiyaç vardır. Her renk için ayrı bir baz kullanılmalıdır.
    Renk kataloğundan seçilen renklerin kod numarası boya yapma makinesine girildikten sonra bilgisayar, uygun bazın makineye yerleştirilmesini ister. (Örneğin: RN, BN, AN,ON bazları) (Her boya markasının kendine ait baz kodları vardır.)
    Bu bazlar boya renklendirme makinesine doğru yerleştirilmez ise boya içine ne kadar renk pigmenti katılırsa katılsın istenilen renk tutmaz. Örneğin Dyo marka boyadan kırmızının bir tonunu renk kataloğundan seçip yaptıracaksınız. Kırmızı renginin yapılabilmesi için bilgisayar RN bazının yerleştirimesini ister. Makineye beyaz boya konulursa pembe, veya başka bir baz konulursa çok farklı bir renk çıkacaktır.
    Beyaz boyalara da el ile renk tüpü katılıp boya renklendirmesi yapılırken de koyu renklerin sadece baz boyadan çıkacağını unutmamak gerekir. Beyaz boyaya rengi koyulaştırmak için bol miktarda atılan renk pigmentleri boyanızın özelliğini bozacak ve kalitesini düşürecektir.

11 yorum:

 1. merhaba.benim merakım şu.mesela dyonun şirin penbesini boyacıdan istedim.bana elimde yok der ve baz boyadan hazırlar veririm derse, bu durumda hazır boya kutusundaki boyanın tonu ile makinede hazırlanan boyanın tonu aynı olurmu.birde,kalite farkı olurmu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cengiz Bey,
   Baz boyadan yapılan renkler hazır renge çok yakın olur. (Neredeyse aynısı) Yanlız, boyanız yarım kalırsa yine bazdan yapılmış renk almanızı tavsiye ederim. Eğer hazır renk alırsanız yarım kalmış duvara uygulamayın. Farklı duvar ise veya ikinci kat ise uygulayın.

   Sil
 2. Peki baz boya direk duvara kullanılır mı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Fazla sulandırmadan kullanılabilir. Fakat beyaz renk gibi görünen bazların rengi zamanla değişebilir, renk kırılabilir, kirlenebilir. Yani hafifçe renklendirmekde fayda var.

   Sil
 3. Dıyoda a. B. C. Bazlarin arasındaki fark nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ethem Bey,
   A bazı açık renkleri yapmak için; B bazı orta tonları yapmak için; C bazı ise koyu renkleri makinadan yapmak içindir.

   Sil
 4. Merhaba. Dyo renk pınarında yaptırdığımız karışımda bir önceki karışımda b bazı şimdi ise a bazı kullanılmış. A bazından yapılan karışım daha açık ton olmuş. Bu normal midir? Rek tonumuz gri renk. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tolga Aktolgali,
   Önce B bazı kullanıldıysa yine B bazı kullanılması gerekiyordu. Baz seçimini bilgisayar belirler ve her zaman aynı renk icin aynı baz kullanılır. Yani son yaptırdığınız rengi yanlış yapmışlar.

   Sil
 5. Merhaba bu boyaların üzerinde bw BM BC yazıyor bunların anlamları ne ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   BM, BC gibi harfler boyanın baz olduğunu gösteriyor. Yani renklendirilebilir ham madde. BM orta tonlarda renk yapmak için, BC ise koyu renkleri yapmak içindir. Bu harfler her markada farklıdır. Başka bir markada A1, B2 v.b. olabilir.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.