Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

BAZ BOYA NEDİR?, BOYA BAZI NEDİR?, BAZ BOYALAR MAKİNADA NASIL RENKLENDİRİLİR?

    Baz boya renklendirilmeye hazır boyadır. Kolay renklendirilebilirler. Büyük yapı marketlerde ve boya bayilerinde makinalarda yapılan boya renklendirme işlemleri baz boyalarla yapılır. Baz boya binlerce rengin yapılabilmesine de olanak verir.
    Beyaz boyaya her renk tüpü katılıp her renk yapılamaz. Bu yüzden baz boyalara ihtiyaç vardır. Her renk için ayrı bir baz kullanılmalıdır.
    Renk kataloğundan seçilen renlerin kod numarası boya yapma makinasına girildikten sonra bilgisayar uygun bazın makinaya yerleştirilmesini ister. (Örneğin: RN, BN, AN,ON bazları) (Her boya markasının kendine ait baz kodları vardır.)
    Bu bazlar boya renklendirme makinasına doğru yerleştirilmez ise boya içine ne kadar renk pigmenti katılırsa katılsın istenilen renk tutmaz. Örneğin dyo marka boyadan kırmızının bir tonunu renk kataloğundan seçip yaptıracaksınız. Kırmızı renginin yapılabilmesi için bilgisayar RN bazının yerleştirimesini ister. Makinaya beyaz boya konulursa pembe, veya başka bir baz konulursa çok farklı bir renk çıkacaktır.
    Beyaz boyalara da el ile renk tüpü katılıp boya renklendirmesi yapılırken de koyu renklerin sadece baz boyadan çıkacağını unutmamak gerekir. Beyaz boyaya rengi koyulaştırmak için bol miktarda atılan renk pigmentleri boyanızın özelliğini bozacak ve ömrünü kısaltacaktır.

6 yorum:

 1. merhaba.benim merakım şu.mesela dyonun şirin penbesini boyacıdan istedim.bana elimde yok der ve baz boyadan hazırlar veririm derse, bu durumda hazır boya kutusundaki boyanın tonu ile makinede hazırlanan boyanın tonu aynı olurmu.birde,kalite farkı olurmu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cengiz Bey,
   Baz boyadan yapılan renkler hazır renge çok yakın olur. (Neredeyse aynısı) Yanlız, boyanız yarım kalırsa yine bazdan yapılmış renk almanızı tavsiye ederim. Eğer hazır renk alırsanız yarım kalmış duvara uygulamayın. Farklı duvar ise veya ikinci kat ise uygulayın.

   Sil
 2. Peki baz boya direk duvara kullanılır mı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   Fazla sulandırmadan kullanılabilir. Fakat beyaz renk gibi görünen bazların rengi zamanla değişebilir, renk kırılabilir, kirlenebilir. Yani hafifçe renklendirmekde fayda var.

   Sil
 3. Dıyoda a. B. C. Bazlarin arasındaki fark nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ethem Bey,
   A bazı açık renkleri yapmak için; B bazı orta tonları yapmak için; C bazı ise koyu renkleri makinadan yapmak içindir.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız
dışındadır.