SİGORTA NEDEN ATAR?, SİGORTAYI ATTIRAN NEDENLER NELERDİR?, SİGORTAYI NELER ATTIRIR?, EVDE SİGORTANIN ATMASI

    Evde veya iş yerinizde sigortanız sürekli veya arada bir atıyorsa bu sigortaya fazla yüklenildiğini veya (şase) kısa devre olduğunu gösterir.

Sigortayı attırabilecek bazı sebepler:
 • Yüksek akım çeken cihazların hepsinin aynı anda çalışması düşük amperli sigortanın fazla ısınmasına ve atmasına neden olur. Bazı cihazları kapatın.
 • Uzatma prizleri ne kadar uzun olursa o kadar yüklenmeye dayanıksız olur. Ayrıca uzatma prizi alırken kesinlikle iyi bir marka alınmalıdır. Uzatma prizlerini mümkün olduğu kadar kısa almaya çalışın. Ayrıca bu prizlerin kaç watt a kadar dayanıklı olduğunu satıcıya sorabilirsiniz. (Bazılarının altında yazar.)
 • Bozuk bir cihaz (ütü, çamaşır makinası, tv gibi) sigortayı attırabilir. Genellikle (şase) - ve + kutup kablolarının birbiriyle teması sonucu sigorta atar. Ayrıca eski cihazlar kadar yeni satın aldığınız cihazları da göz önünde bulundurun. (arızalı olabilir.)
 • Evde en çok sigortayı attıran sebeplerin bir tanesi de özellikle mutfak lavabolarının altındaki prizlerdir. Lavabo dibinden sızan sular bu prizlere temas ederek sigortanın atmasına neden olduğu gibi büyük tehlikeye de yol açar.
 • Duvar yüzeyine çakacağınız bir çivi veya matkap ile duvarda açtığınız bir delik bile sigorta atmasına neden olabilir. Çünkü priz ve anahtarlara giden elektrik kabloları duvardan geçer. Özellikle priz, buat ve anahtarların etrafında veya onların hizasında delik açılmamalıdır. Priz, buat kapakları ve anahtarların ortasından görünmez bir + işareti yapın. Bu işaretin özellikle üst ve yanlarından giden çizgilerin üzerine herhangibir delik açılmamalıdır.
 • Sigortanız bozulmuş olabilir. Eskisi ile aynı amperde bir sigorta alın ve değiştirin. Sigortayı kendiniz de takabilirsiniz tek dikkat etmeniz gereken söktüğünüz gibi takmaktır.
 • Sigortanın neden attığını anlayamadıysanız evdeki sigortaları tek tek kapatıp açarak arızanın hangi bölgeden kaynaklanığını bulun. Kaçak akımları bulan cihazlar veya kablolardaki kısa devre ve kopuklukları bulabilen kontrol kalemleri ile artık siz de evde kontrol yapabilirsiniz.

11 yorum:

 1. normal bir daire içerisinde bütün cihazlar çalışıyor.bir süre sonra sigortaların hepsi aynı anda atıyor.her türlü yöntemi uyguladım ama sorunu çözemedim.daha önce böyle bir sorunla karşılaşan varmı.

  YanıtlaSil
 2. Eğer evi ana şalteri atıyorsa iki çeşit saatlerden biridir ya w otomat kalitesiz çin mali ürünüdür yada amper olarak zayıftır benim tavsiyem siemens marka en idealdir ikinci seçenek kaçak akım koruma şalteri atıyorsa bina içinde kullandığınız cihazların bir tanesi elektrik kaçağı veriyor olabilir bence bütün cihazlar devre dışı bırakıldıktan sonra test yapilabilir

  YanıtlaSil
 3. Atan sigorta eğer ana sigorta ise mutlaka çin malı kalitesiz malzeme dir yada sigortanın amper gücü bina içerisindeki cihazların yükünü kaldirmiyordur benim tavsiyem normal standartlarda 40 amper seimens sigorta ile değiştirilmesidir

  YanıtlaSil
 4. Iyi calismalar dileyerek başlıyorum sözlerime. 2017 Temmuz ayinda sifir mustakil bir eve tasindik. 10-11 ekım geceleri ortalama 50dk ara disaridaki ana sigorta atiyor acinca icerideki sigorta atiyor ikisinin arasinda mekik dokurken en sonunda elekteigumiz geliyor ama sadece 50dk civarı sonra tekrara gidiyor. Prizlerde küçük büyük ne varsa hepsini çıkartıp tekrar dışarıdaki sigortayı açmaya çalışıyoruz bu sefer güçlü bir ışık saçıyor. Iki gecedir bu sekildeyiz ne olduğuna anlam veremiyoruz. Bina yeni tesisat yeni ne olabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnci inci,
   Sigortaların doğru amperde olduğuna emin olun. Buradan bir şey söylemek zor. Bir elektrikçinin bakması gerekiyor.

   Sil
 5. sadece mutfak ve banyoyla ilgili şartel atıyor. hiçbir şey takılı değilse bile (buzdolabı dışında) sürekli atıyor. sabah uyanıp baktığımda atmamış oluyor ama. bir tahmininiz, tavsiyeniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigortanın amperi yanlış olabilir. Ayrıca o bölgenin hattını da elektrikçi kontrol edilebilir.

   Sil
 6. Merhaba biz 1,5 yıllık bir binada oturuyoruz binanın elektrikleri komple gidiyor. Sigorta yı düzeltiyoruz tekrar atıyor.üç beş günde bir böyle oluyor. Binada şu an üç daire boş toplam oniki daire var.biz ilk taşunanız ilk başlarda mahallede elektrik gittiğinde sigorta atıyordu fakat daireler dolmaya başladıkça sorun artmaya başladı. Mutahit telefonlara cevap vermiyor. Sizce sorun nedir ne yapmamız gerek tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elektrikçinin kontrol etmesi gerekiyor, şase var mı, sigortaların amperleri doğru mu v.s

   Sil
 7. dün akşam başlayan bir arızamız oldu, oturma odasında tv izlerken ana sigorta attı, daire içindeki sigortalarda atma yok, yalnız üç odanın pirizi çalışmıyor, lambalar yanıyor, sadece bu üç prize elektrik gelmiyor, salonun mutfağın banyonun pirizlerine elektrik geliyor, aşağıdan sigortayı kaldırıyoruz tekrar atıyor, bunu defalarca yaptık tüm prizleri çıkardık yine atıyor, neden olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir eşyada şase olabilir. Ütü, Şarj v.b. Ayrıca bir elektrikçi evdeki hattı kontrol etsin.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.