SİGORTA NEDEN ATAR?, SİGORTAYI ATTIRAN NEDENLER NELERDİR?, SİGORTAYI NELER ATTIRIR?, EVDE SİGORTANIN ATMASI

  
 Evde veya iş yerinizde sigortanız sürekli veya arada bir atıyorsa bu sigortaya fazla yüklenildiğini veya (şase) kısa devre olduğunu gösterir.

Sigortayı attırabilecek bazı sebepler:
 • Yüksek akım çeken cihazların hepsinin aynı anda çalışması düşük amperli sigortanın fazla ısınmasına ve atmasına neden olur. Bazı cihazları kapatın.
 • Uzatma prizleri ne kadar uzun olursa o kadar yüklenmeye dayanıksız olur. Ayrıca uzatma prizi alırken kesinlikle iyi bir marka alınmalıdır. Uzatma prizlerini mümkün olduğu kadar kısa almaya çalışın. Ayrıca bu prizlerin kaç watt a kadar dayanıklı olduğunu satıcıya sorabilirsiniz. (Bazılarının altında yazar.)
 • Bozuk bir cihaz (ütü, çamaşır makinesi, tv gibi) sigortayı attırabilir. Genellikle (şase) - ve + kutup kablolarının birbiriyle teması sonucu sigorta atar. Ayrıca eski cihazlar kadar yeni satın aldığınız cihazları da göz önünde bulundurun. (arızalı olabilir.)
 • Evde en çok sigortayı attıran sebeplerin bir tanesi de özellikle mutfak lavabolarının altındaki prizlerdir. Lavabo dibinden sızan sular bu prizlere temas ederek sigortanın atmasına neden olduğu gibi büyük tehlikeye de yol açar.
 • Duvar yüzeyine çakacağınız bir çivi veya matkap ile duvarda açtığınız bir delik bile sigorta atmasına neden olabilir. Çünkü priz ve anahtarlara giden elektrik kabloları duvardan geçer. Özellikle priz, buat ve anahtarların etrafında veya onların hizasında delik açılmamalıdır. Priz, buat kapakları ve anahtarların ortasından görünmez bir + işareti yapın. Bu işaretin özellikle üst ve yanlarından giden çizgilerin üzerine herhangi bir delik açılmamalıdır.
 • Sigortanız bozulmuş olabilir. Eskisi ile aynı amperde bir sigorta alın ve değiştirin. Sigortayı kendiniz de takabilirsiniz tek dikkat etmeniz gereken söktüğünüz gibi takmaktır.
 • Sigortanın neden attığını anlayamadıysanız evdeki sigortaları tek tek kapatıp açarak arızanın hangi bölgeden kaynaklandığını bulun. Kaçak akımları bulan cihazlar veya kablolardaki kısa devre ve kopuklukları bulabilen kontrol kalemleri ile artık siz de evde kontrol yapabilirsiniz.

26 yorum:

 1. normal bir daire içerisinde bütün cihazlar çalışıyor.bir süre sonra sigortaların hepsi aynı anda atıyor.her türlü yöntemi uyguladım ama sorunu çözemedim.daha önce böyle bir sorunla karşılaşan varmı.

  YanıtlaSil
 2. Eğer evi ana şalteri atıyorsa iki çeşit saatlerden biridir ya w otomat kalitesiz çin mali ürünüdür yada amper olarak zayıftır benim tavsiyem siemens marka en idealdir ikinci seçenek kaçak akım koruma şalteri atıyorsa bina içinde kullandığınız cihazların bir tanesi elektrik kaçağı veriyor olabilir bence bütün cihazlar devre dışı bırakıldıktan sonra test yapilabilir

  YanıtlaSil
 3. Atan sigorta eğer ana sigorta ise mutlaka çin malı kalitesiz malzeme dir yada sigortanın amper gücü bina içerisindeki cihazların yükünü kaldirmiyordur benim tavsiyem normal standartlarda 40 amper seimens sigorta ile değiştirilmesidir

  YanıtlaSil
 4. Iyi calismalar dileyerek başlıyorum sözlerime. 2017 Temmuz ayinda sifir mustakil bir eve tasindik. 10-11 ekım geceleri ortalama 50dk ara disaridaki ana sigorta atiyor acinca icerideki sigorta atiyor ikisinin arasinda mekik dokurken en sonunda elekteigumiz geliyor ama sadece 50dk civarı sonra tekrara gidiyor. Prizlerde küçük büyük ne varsa hepsini çıkartıp tekrar dışarıdaki sigortayı açmaya çalışıyoruz bu sefer güçlü bir ışık saçıyor. Iki gecedir bu sekildeyiz ne olduğuna anlam veremiyoruz. Bina yeni tesisat yeni ne olabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnci inci,
   Sigortaların doğru amperde olduğuna emin olun. Buradan bir şey söylemek zor. Bir elektrikçinin bakması gerekiyor.

   Sil
 5. sadece mutfak ve banyoyla ilgili şartel atıyor. hiçbir şey takılı değilse bile (buzdolabı dışında) sürekli atıyor. sabah uyanıp baktığımda atmamış oluyor ama. bir tahmininiz, tavsiyeniz var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigortanın amperi yanlış olabilir. Ayrıca o bölgenin hattını da elektrikçi kontrol edilebilir.

   Sil
 6. Merhaba biz 1,5 yıllık bir binada oturuyoruz binanın elektrikleri komple gidiyor. Sigorta yı düzeltiyoruz tekrar atıyor.üç beş günde bir böyle oluyor. Binada şu an üç daire boş toplam oniki daire var.biz ilk taşunanız ilk başlarda mahallede elektrik gittiğinde sigorta atıyordu fakat daireler dolmaya başladıkça sorun artmaya başladı. Mutahit telefonlara cevap vermiyor. Sizce sorun nedir ne yapmamız gerek tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elektrikçinin kontrol etmesi gerekiyor, şase var mı, sigortaların amperleri doğru mu v.s

   Sil
 7. dün akşam başlayan bir arızamız oldu, oturma odasında tv izlerken ana sigorta attı, daire içindeki sigortalarda atma yok, yalnız üç odanın pirizi çalışmıyor, lambalar yanıyor, sadece bu üç prize elektrik gelmiyor, salonun mutfağın banyonun pirizlerine elektrik geliyor, aşağıdan sigortayı kaldırıyoruz tekrar atıyor, bunu defalarca yaptık tüm prizleri çıkardık yine atıyor, neden olabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herhangi bir eşyada şase olabilir. Ütü, Şarj v.b. Ayrıca bir elektrikçi evdeki hattı kontrol etsin.

   Sil
 8. Merhaba simdi ana sigorta attı. Sonra yeniden açtık ama aradan 20-30 dakika sonra yeniden attı. Bu neden olabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Sigortaya giren kablolar gevşek mi, sigorta bozuk mu, evde şase var mı? Bunların kontrol edilmesi gerekiyor.

   Sil
 9. Bakır lama ile kauçuk bir lama malzemeyi birleştirmede kullanılabilecek en iyi yapıştırıcı nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Pattex %100,patrex veya Pattex Tamir Extreme kullabilisiniz.

   Sil
  2. Teknik Rehber,

   Teşekkür ediyorum ilginiz için.
   Grafit plaka ile kauçuk bir malzemeyi epoksi yapıştırır mı ?

   Sil
  3. Hasan,
   Epoksi yapıştırır, sert bir yüzey oluşturur. Pattex Deri-Kauçuk-Ahşap veya Pattex Metal-Plastik-Cam da kullanılabilir. (Kuruma süreleri daha uzundur.)

   Sil
 10. Slm kalorifer kazanı calışınca bınanın sigortası atıyor...apartman lambaları yanmıyor...ama evlerde bir sey yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Slm,
   Buradan birşey söylemek zor, elekrikçinin kontrol etmesi gerekiyor. Sigorta bozuk olabilir.

   Sil
 11. Az önce evin sigortasi atti bulaşık makinesi çamaşır makinası ve kombi nin fisi tek bir prizde takili sebebi nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ümit Köylüoğlu,
   Evin içindeki ve dairenin apartmandaki sigortalarının amperlerini kontrol edin ve kablolarının gevşek olup olmadığını kontrol edin.

   Sil
 12. Sigorta izin amperi düşük olabilir veya kısa devre

  YanıtlaSil
 13. Bulaşık makinası ve çamaşır makinasını fişe takınca sigortalar atıyor. Her seferinde olmuyor. Bi kaç kerede bir oluyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sigorta amperi doğru olmayabilir. Ayrıca evdeki hatta sorun olabilir. Elektrikçi çağırın.

   Sil
 14. Elektrik süpürgesi taktım çalıştırmak için bir an da sigorta attı tutmuyur ondan önce bir sorun yoktu bir anda oldu ne yapmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Prize başka bir alet takıp sigortayı attırıyor mu kontrol edin. Atıyorsa prizi ve hattı kontkon ettirin. Atmıyorsa elektrik süpürgesinde bir sorun vardır.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.