PARKE ALTI ŞİLTE SEÇİMİ NASIL OLMALI?, PARKE ŞİLTESİ NASIL SEÇİLİR?,PARKE ALTI ŞİLTESİNİN ÖNEMİ, PARKE ALTI ŞİLTESİ İZOLASYON YAPAR MI?

    Parke alırken parkenin görünümüne ve kalitesine bakılır. Fakat genellikle parke şiltesinin kalitesi düşünülmez. Parke altı şiltesinin göründüğünden çok daha fazla işlevi vardır.
    Parke seçimi nasıl dikkatle yapılıyorsa parke altı şiltesi de satın alınırken o kadar dikkatli seçilmelidir. Çünkü parkenin seneler boyu kullanılması ve iyi izolasyon yapabilmesi buna bağlıdır.

 PARKE ŞİLTESİNİN FAYDALARI

Mekan İçi Ayak Sesi Giderme

    Özellikle laminat parkenin sert yüzeyinden dolayı gürültü olarak algılanan ayak sesleri çıkar. Bu ayak sesleri aynı mekan içinde duyulur ve ayak sesi veya mekan sesi olarak tanımlanır. Bu sesler de parke altı şiltesinden etkilenir.

Ayak Sesi Yalıtımı

    Laminat zeminlerde yürürken, alttaki katta gürültü oluşur. Bu gürültüler de ayak sesi olarak nitelendirilir. Bu sesin yalıtımı özellikle çok katlı konutlarda önemlidir. Bu ayak sesi seviyesi, iyi bir yalıtım şiltesi tarafından büyük ölçüde azaltılabilir.

Basınca Karşı Direnç

    Özellikle klik laminat zeminlerde basınca dirençli ve ağır yüklere dayanıklı bir alt zemin oluşturmak için zorlanan bölgedeki olası tahribatı önlemede iyi bir parke alt şiltesi kullanılmalıdır.

Boşlukların Giderilmesi

    Ses izolasyonun yanında, parke alt şiltesi aynı zamanda bir dengeleme fonksiyonuna da sahiptir. Parke ile zemin arasındaki boşluğu tam olarak doldurmalı ve bir denge sağlamalıdır.

Nemden Koruma

    Parke ve laminat zeminler aşağıdan gelen neme karşı korunmalıdır. Bu iş için özel buhar kesici parke altı folyoları mevcuttur. Burada önemli olan zeminin buhara karşı izolasyonunu sağlamaktır.

Isı İzolasyonu

    Laminatlar ve parkeler zaten ısı izolasyonunda etkilidir. Fakat, özellikle yerden ısıtmalı sistemlerde zeminden ısıtma etkisinin iyi olabilmesi için parke altı şiltesi tercihi doğru yapılmalıdır.

    Parke altı şiltelerinin kalınlıkları ve kullanım özellikleri farklıdır. İhtiyacınıza cevap verebilecek doğru alt şilteyi yukarıdaki özellikleri de dikkate alarak seçebilirsiniz.

9 yorum:

 1. Mrblar ben Şule evimizin her yerine parke yaptırmayı düşnyoruz fakat rengi konusunda hala kararszm..salonum koyu kahve ve krem rengi mobilyalar..oturma odası ack kahve..mutfak kırmızı ağrlklı..antire açk tonda..uyku odası beyaz renkte..terraclck marka parkeden İsveç çamını biraz beğendim ama ilerde pişman olursam diye karar veremiyorum çünkü son zamanlarda açık tonlar oldukça moda..yardımcı olursanız sevinirim..

  YanıtlaSil
 2. Şule Hn.
  Bence çok güzel bir seçim özellikle kahveye çok uyum sağlayacaktır. Zaten açık renk parkelerde pek uyum sorunu olmuyor.

  YanıtlaSil
 3. Şule Hn.
  Renksiz cam ise, en kuvvetli uv cam yapıştırıcısı ile yapıştırabilirsiniz. Renkli ise " " Pattex Metal-Plastik-Cam " olabilir.

  YanıtlaSil
 4. Laminant parke döşenirken şiltesinin kalınlığı kaç mm olursa ideadir?Normalde şilte olarak incecik kağıt gibi bir şilte seriyorlar.Bana daha kalın şilte kullanırsanız alttan gelen ısıyı engeller dediler.Doğru mu?

  YanıtlaSil
 5. (Yorumlara isim yazalım.)
  Şiltenin kalın olması sizin faydanızadır. Kalın olursa evinize ısı yalıtımı da yapmış olursunuz. Şiltenin dışında 3-5 mm.lik ince strofor kullananlar da var.

  YanıtlaSil
 6. Parke uzerine parke yaptiracagiz acaba silte mo strafor mu kullanmaliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayrullah Bey,
   İkisi de olur. Strofor ısı ve ses yalıtımı için daha iyi olabilir.

   Sil
 7. Merhabalar ben erkan benim evim yerden ısıtmalı üzerine parke yaptırmayı düşünüyorum acaba parkenin altına şilte olarak ne kullanmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erkan,
   Şilte yerine, ,ince strofor kullanın.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.