MUSLUK NASIL TAKILIR?,MUSLUĞU TAKMAK,TEFLON BANT SARMAK,MUSLUĞA TEFLON BANT NASIL SARILIR?,ESKİ MUSLUĞU DEĞİŞTİRMEK

    Arızalı ve eski bir musluğu değiştirmek için sıhhi tesisat ustası olmanıza gerek yok. İhtiyacınız olan biraz dikkat ve gerekli aletler.

ESKİ MUSLUĞU SÖKMEK
 • Önce evinizin ana su vanasını kapatın.
 • Eski musluğunuzu ingiliz anahtarı, kurbağacık anahtar, veya boru anahtarı ile saat yönünün ters istikametine doğru yavaşça çevirin.
 • Eğer eski musluk sıkışmış ise kesinlikle üzerine vurmayın. Musluğun dişli kısmının kırılıp duvarın içinde sıkışmasına neden olabilirsiniz. Sıkışma durumunda anahtarı sağlam tutup birkaç kez ani çevirme hareketi yapabilirsiniz.
 • Musluğunuzu söktükten sonra yeni musluğu takmadan önce duvardaki boruda kalan keten v.b. artıklarını temizleyin. (Temiz bir bez parçasını içinde çevirip temizleyebilirsiniz.)
YENİ MUSLUĞU TAKMAK

    Yeni musluğu takarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey musluğa keten veya teflon bant sarmaktır. Keteni daha çok ustalar kullanır. Çünkü keten sarmak daha fazla ustalık gerektirir. Rastgele keten sarılamaz. Biz sizin için en pratik çözüm olan teflon bant sarımını açıklayacağız.

Teflon Bant Sarımı
 • Teflon bantı sarmadan önce musluk aynasını musluğun vidalı ucuna takın.
 • Teflon bantınızı sararken ilk çevirimi fazla germeden sonraki çevirimleri daha sıkı gerdirerek saat yönünde 25-30cm. kadar sarın.
 • Teflon bantın fazla katlanmasına izin vermeden düz bir şekilde sarmaya çalışın ve yaklaşık 25 cm.sardıktan sonra bitim yerini de elinizle koparıp düzeltin.
    Teflon bantınızı da sardınız. Şimdi sıra musluğunuzu takmaya geldi.
 • Önce musluk aynasını musluğunuza takın.
 • Musluğun tam karşısına geçin ve önce elinizle musluğu tutturup biraz çevirin.
 • Elinizle çevirirken hemen zorlanıyorsa çıkarıp tekrar deneyin, dişlerin eğri tutmasına izin vermeyin.
 • Elinizle 1 tur kadar sorunsuz çevriliyorsa musluk düzgün tutmuştur artık anahtarla çevirmeye başlayabilirsiniz.
 • Musluğu çok fazla sıkmanıza gerek yok. Çatlamaması için biraz zorlanınca çevirmeyi bırakıp düzgün bir konumda bırakın.
 • Artık musluğunu kapalı konuma getirip evin vanasını da açabilirsiniz. Ana vanayı açtıktan sonra kuru bir bez ile musluğun bağlantı yerini kurulayıp elinizle damlatıp damlatmadığına bakabilirsiniz.

5 yorum:

 1. Çok teşekkürler başka bir yerde benzer anlatım yapılmamış ,önemli bir eksikliği tamamlamış.

  YanıtlaSil
 2. Bizde de muslukları takmak için keten yerine bant kullandık ama kağıt bant Çürüyüp gidecek. LKullandık diyorum ama evde keten varken peder gitti onu taktı. Bizim evde muslukları babam takar. Her sene o musluklar en az 3 defa bozulur. sırayla biri bozulur ötekisi bozulur. Adam Hala anlayamadı muslukları takmaması gerektiğini. Bugün de keteni bildiğin doladı her yerine dişliler arasında sıkıştı kaldı. Musluğu zrluyor da zorluyor musluktan çat diye ses geldi bu hala çeviriyor. Sonra suyu açtık baktık musluk çatlamış. Ha bi de musluğu ingiliz anahtarıyla sıkıyor muslukğun boynunu eziyor öyle çeviriyor. Çıldırdım yahu çıldırdım.

  YanıtlaSil
 3. musluk hep yukarı bakıyor çıldırcam ters takılıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halil Şen,
   Dönme payını teflon bant veya keten ile ayarlayabilirsiniz. Fazla sararsanız birkaç tur sonra dönmez zaten.

   Sil
  2. Dikkat edin musluğu çatlatmayın.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.