EN İYİ SİLİNEBİLİR DUVAR BOYASI HANGİSİ?, PLASTİK BOYA NEDİR?, SU BAZLI BOYA NEDİR?, HANGİ BOYALAR SİLİNİR?


PLASTİK BOYA NEDİR?

    Plastik boyalar su ile inceltilen (su bazlı) silinebilme özelliği olmayan boyalardır. Bu boyaların silikon katkılı olanlarına silikonlu plastik dersek pek yanlış olmaz. Silikon, boyaların yapışma özelliğini arttırır, çatlama ve kabarmaya karşı korur, boyanın esnek olmasını sağlar. 
    Bazı markaların plastik boyaları: Dyo Dyoplast, Dyo Beşyıldız, Marshall Export Mat, Polisan Primera (silikonlu plastik), Polisan Natura Mat Plast.

SU BAZLI SİLİNEBİLİR BOYALAR?

    Su bazlı silinebilir boyalar, su ile inceltilen silikonlu veya akrilik içerikli olan mat, yarı mat veya ipek mat görünümlü boyalardır.
    İpek mat ve yarı mat görünümlü boyalar çok daha iyi silinebilme özelliğine sahiptir. Mat boyalar ise çok iyi silinebilen boyalar değildir.
    Bazı markaların su bazlı tam silinebilir boyaları: Marshall Fashion, Marhall Sil-Pak, Marhall Özel Mat, Marshall Hijyen, Dyo Nano İpekmat, Dyo Teknoplast, Dyo Dyojen, Kale Color Joker Plus, Kale Color Kalia (Nano), Polisan Elegans, Polisan Natura İpek, Filli Boya Alpina Tek, Filli Boya Alpina Silan, Permolit Permomax, Permolit Permosoft.

YAĞLI BOYALAR (YARI MAT SENTETİK DUVAR BOYALARI)

    Hangi marka olursa olsun mükemmel silinebilme özelliğe sahip boyalardır. Fakat duvara nefes aldırmadığından ve uygulaması su bazlı boyalara göre daha zor olduğundan günümüzde çok fazla tercih edilmemektedir. Ayrıca uygulama sonrası boya kokusu birkaç gün çıkmaz.
    Bazı markaların sentetik yarı mat boyaları: Marshall Pastel Yarı mat, Dyo Dyoten Classic, Polisan Matrix Yarı mat.

UYARI VE TAVSİYELER
 • Gerçek silinebilme özelliğine sahip duvar boyaları üst kalite olmak kaydı ile su bazlı yarı mat, su bazlı saten ve sentetik boyalardır. (Çünkü, su bazlı silinebilir orta kalite de üretiliyor.)
 • Üzerinde silikonlu ve silinebilir yazan her boya tam silinebilme özelliğine sahip değildir.
 • Silinebilir boyalar uygulamadan 1 ay sonra tam olarak silinebilir.

250 yorum:

 1. meraba ii günler ben bu işte uzmanlık derecisindeyim. piyasada en kaliteli ve kullanılabirlek açısından en iyi boya aslında plstik boyadır. fakat gelişen piyasa şartları ve tüketicinin beklentileri doğrultusunda silikonlu boyalar piyasada en popüler hale gelmiştir. yalnız şöle bi ayrıntıyı unutmamak lazım bu tip boyalar duvada şık güzel parlak durmaktadırlar.yalnız rutubet ve nem karşısında aciz kalmaktadırlar.onun içinde illaki izalasyon veya köpük uygulamsını tavsiye etmekteyim. ben yinede plastik su bazlı boya uygulasını tavsiye etmekteyim mustafa öztürk 0506 256 67 21

  YanıtlaSil
 2. selamlar ; öncelikle böyle bir siteyi hazırladıkları için emeği geçenlere tşk ederim. her ne kadar uzman olmasam bile yılların verdiği tecrübeye dayanarak su bazlı akrilik boya tercihindeyim. Fatih ESİM 05334688610

  YanıtlaSil
 3. merhabalar,
  duvar yüzeyinin silinebilir özelliğini arttırmak için silikonlu boya üzerine polisan polizolan uygulanabilir mi?

  YanıtlaSil
 4. Boyanın daha canlı durması ve iyi silinmesi için polizolan'ı (Binder Astar) boyanın içine katan ustalar var. Sonradan bu boyanın üzerine boya yapmak istediğinizde boya iyi yapışmaz.

  YanıtlaSil
 5. Su bazlı silikonlu boyalar, duvara nefes aldırır mı? Antalya gibi çok nemli bir yerde oturuyoruz, bu boya rutubete neden olur mu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende antalyada boyaciyim silikonlu boya kullanilmaz evlerde

   Sil
 6. Akrilik boyaların kanserojen olduğunu okudum, saten boyalar da astımlılar için iyi değilmiş kokusu uzun süre geçmediği için. En az zararlısı plastik boyalar mıdır acaba? Silikonlu boyalar da zaralı mıdır?

  YanıtlaSil
 7. Rutubetli ortamlarda su bazlı silikonsuz boya (plastik) kullanmak en iyisidir. Aynı zamanda en sağlıklı boyadır. Su bazlı silikonlu veya silikonsuz boyaların kokusu birkaç saatte geçer. (Hafif boya kokusu birkaç gün sürebilir.)

  YanıtlaSil
 8. İyi günler,

  Evimizi silikonlu boya ile boyatmak istiyorduk silinebilirliği açısından. Ustayla görüştük, silikonlu boya ile boyarsa, boyamanın daha fazla iş günü tutacağını, boyanın kuruması için daha fazla beklemek gerektiğini bu durumda plastik boyayla boyamasından daha yüksek ücret isteyeceğini söyledi. Gerçekten silikonla boyamanın kuruma süresi daha mı uzun zaman alır yoksa daha zahmetli diye mi fazla ücret talep ediliyor bir fikriniz var mı acaba? Verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 9. Plastik boya ile silikonlu boyanın kuruma süresi aynıdır. Çünkü ikisi de su bazlıdır. Boya uygulandıktan birkaç saat sonra kurur. Silikonlu boyanın uygulanması daha zahmetli değildir. Sadece yağlı boyanın kuruması uzundur, işçiliği zahmetlidir.

  YanıtlaSil
 10. merhaba arkadaşlar:ben dededen boya satıcısıyım önemli olan ne renk boya yaptıracağınızdır ve ücreti,bir iki yıl sonra yine boyancak değilmi?yanlışmı düşünüyorum acaba???

  YanıtlaSil
 11. yaklaşık 6 ay önce yeni taşındığım evimi DYO DİNAMİK YARIMAT İPEK BOYA ile boyattım,ancak yaklaşık 1.5- 2 ay sonra duvara dokunmadan parlak parlak el izleri oluştu ve nemli bez ile sildiğimde bu seferde sildiiğim yerler iz oldu,şu an çocuklarım da küçük olduğundan tüm duvarlar sinir bozucu bir şekilde parlak parlak el izi,silince çıktı gibi oluyor,tekrar kuruyunca meydana çıkıyor,boyadan mı,uygulamadan mı çözemedim....

  YanıtlaSil
 12. (YORUMLARA İSİM YAZALIM
  Duvarın silinebilmesi için boyanın iyice kuruması gerekir. Boya kış aylarında yapıldı ise normalde 1 ay olan silme için tam kuruma süresi daha da uzayabilir.
  Önce kuru bir bez ile toz yukarıda aşağıya doğru alınabilir sonra da yumuşak bir deterjanla (arap sabunu gibi) silinebilir.

  YanıtlaSil
 13. merhaba.boyanabilir duvar kağıdı aldım.özel bir boyası ya da boya markası varmıdır.bu kağıt sizce kullanışlımıdır.şimdiden teşekkürler.Nur..

  YanıtlaSil
 14. Nur Hn.
  Boyanabilir duvar kağıtlarının su bazlı, silikonlu ipekmat veya yarımat boyalar ile boyanması daha doğru olur. İyi yapıştırılırsa kullanışlıdır. 5-6 kez boyanmadan sonra desenleri yok olabilir.

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar, evimi yaklaşık 3 yıl önce boyattım ve aynen 2 Mart tarihli yorumda da bahsedildiği gibi parlak izler kalıyor duvarlarda. Filli Boya Alpina Silan kullanmıştık. Duvara parmağınızın ucuyla dokunsanız yağlı elle dokunmuş gibi parlak iz kalıyor. Şimdi taşınma hazırlıklarındayız, yeni evimizi de boyatacağız. Aynı şeyleri yaşamak istemiyorum. Bu problem neden kaynaklanmış olabilir, yine başımıza gelmemesi için ne yapabiliriz. (3 yıla rağmen hala devam ediyor aynı şey, kurumamayla ilgili bir sıkıntı değil yani)

  YanıtlaSil
 16. Normal boya uygulamasını yapın. Yani 1 kat binder astar ardından 3-4 saat ara ile 2 kat su bazlı saten boya uygulayın. Parmak izlerinin belli olmaması için koyu renkler tercih edin.

  YanıtlaSil
 17. slm arkadaşlar,ben tam 30 yıldır bu işle uğraşıyorum.Denemediğim yapmadığım boya türü kalmadı.şunu belirtmekte fayda görüyorum işi yapan kişi sanatkar olmadığı sürece en iyi malzemede kullansa hava civa.Kendi evimde yıllardır,sırasıyla pilastik boya,sentetik bazlı saten boya,su bazlı saten boya hepsini yaptım.Fakat en son bu sene su bazlı saten boya ile komple daireyi boyadım.İki gün sonra yine lekelenmeler başladı(tabi bu kaçınılmaz)sonra evi komple stil boya yapmaya karar verdim ve tamamını stil boya yaptım.Kir göstermez kolay silinir.Bununlada kalmadım amerikan panel kapıların göbeklerini bile stil boya yapıp üzerine ipeksi cila yaptım.Mükemmel oldu.bu işlerde yer zemin etüdü yapılmadan şu kadar boya gider şu olur bu olur demek çok ama çok yanlış olur.her şeyden önce boya uygulanacak yüzey en alttan başlamak kaydıyla sağlam bir malzeme ve işçilik ile olmalıdır.face adresim.burhan tuncer.resimleri görmek isteyen olursa eklesin lütfen.herkese iyi günler.

  YanıtlaSil
 18. Selam ben acilen bir uzman yardımına ihtiyaç duyuyorum Bana duvar üzerinde ders anlatıp yani duvarı ders tahtası olarak kullanabileceğim bir boya adı ve uygulama şekli önerebilir misiniz ? mesela beyaz tahta kalemiyle ders anlatıp sonra ders bitiminde sünger ile silebileceğiM gibi ..
  Mümkünse beyaz olur mu?
  Şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 19. (Yorumlara mutlaka isim yazalım.)
  Böyle bir boyayı duymadım ama parlak yağlı boyayı deneyebilirsiniz. Bilinen bir markanın lüx grubunu deneyin. (Dyo lüks, Marshall lüks v.b.)

  YanıtlaSil
 20. Mrb iyi günler... Öncelikle böyle bir siteyi hazırladıkları için emeği geçenlere tşk ederim.. Benimde bi sorum olacak...?
  Bende merdicevn bosuluğunu boyucam ama merdiven yıkanmasından dolayı merdiven basmak altlarında boylar kapardı buraya nasıl bi boya kullanmalıyım yıkandığı sürecede boylar dökülü önce normel plastik boya yapılmış... bilgi versseniz sevinirmm

  YanıtlaSil
 21. Yaşar Bey,
  Dökülen yerleri ince su bazlı duvar macunu veya saten alçı ile düzeltin. Alçı astarı veya binder astar uygulayın. Astar kuruyunca 2 saat ara ile 2 kat kaliteli su bazlı silikonlu boya uygulayın. Kolay gelsin.

  YanıtlaSil
 22. Mrb evimde saten alçi uzerine plastik boya yapilmis silinemedigi icin degistrmek istiyorumda üzerine silikonlu boya yapilir mi. Akrilik boyami silikonlu boyami daha ii silinir hangisi daha kaliteli. Cocugum var ve yedigi hersey duvarda:(

  YanıtlaSil
 23. Sevcan Hn.
  1 kat binder astar 2 kat su bazlı silinebilir boya uygulayın.

  YanıtlaSil
 24. merhaba ben sedat. çocuğum astım hastası. evin odalarını hangi tip iç cephe boyası ile boyamalıyım? 3-4 sene kadar oturacağım bu kiralık evde. sonra da bu evden ayrılacağım. yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler...

  YanıtlaSil
 25. Sedat bey,
  Silikonsuz kaliteli bir plastik boya ile boyayın. Yine de biraz koku olur.

  YanıtlaSil
 26. Iyi gunler.
  Ben Evimi marshall silikonlu ipek mat boya ile boyattim (fistikli lokum rengi) fakat inanılmaz derecede su lekesi oluyor (su damlasa islaklik bariz belli).Duvara kirlent surtunse veya söyle söyleyeyim parmaginizla sürtünme yapsanız acayip iz oluyor. Priz kenarları inanılmaz kır oluyor.
  Daha 2 ay oldu ne yapacağımızı şaşırdık. Bu boya lekeyi gizli tutar dediler ama malesef hiç sır saklanıyor. ..
  Bu boyanin kullanımı iyisidir birde boyaya zarar vermeden nasıl temizleyin.
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 27. (Yorumlara isim yazalım.)
  Marshall İpekmat silinebilir bir boyadır. Lekeleri ıslak veya nemli bir bezle silebilirsiniz. Bir daha ki boyama zamanına kadar bu şekilde kullanmanız gerekecek.

  YanıtlaSil
 28. evde köpek besliyorum ve arasıra duvara sürtündüğü için leke oluyor..Bu yüzden duvarı sık sık silme ihtiyacı oluyor..silinebilirliği en yüksek boya olarak hangi boyayı önerirsiniz?

  YanıtlaSil
 29. Ercan Bey,
  Sentetik boya sizin için daha uygun.

  YanıtlaSil
 30. Slm ben belma
  evimi boyamak istiyorum ancak daha önce evimi mutait boyatmisti normal boyanın içine tavan boyası katmış o yüzden duvarlarim çok kötü gözüküyor hangi boyayı kullanmam gerekiyor

  YanıtlaSil
 31. Belma,
  1 kat binder astarın ardından 2 kat su bazlı silikonlu boya uygulayın. Katlar arasında kuruma süresine dikkat edin.

  YanıtlaSil
 32. merhaba
  iç cephe boyası için ALPİNA SİLAN ve ALPİNA TEK arasında kaldım, pek çok yorumda okuduğum "el izi" problemi ve silinme izleri hangisinde daha az olur?
  tavsiyenizi bekliyorum.
  teşekkürler
  arzu.

  YanıtlaSil
 33. Arzu Hn.
  Alpina Tek daha kullanışlı bir boyadır.

  YanıtlaSil
 34. mrb ben ömer yeni ev aldım alçı sıva üzerine boya yapılmış(nasıl boya olduğunu bilmiyorum)küçük çoçuğum var anahtarın ucuyla her yeri çizdi kalemle çizilmiş gibi iz yapıyor ufacık bir eşyanın ucu falan dokunsa siyah iz bırakıyor evi boyamayı düşünüyorum ne önerirsiniz

  YanıtlaSil
 35. Ömer Bey,
  1 kat geçiş astarı veya örtücü astar uygulayın. Sonrasında 2 kat su bazlı silikonlu boya uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 36. Hem silinebilir hem astım hastası için hava alabilen boya için hangi marka ve özelliklere dikkat etmem gerekiyor?

  Nur

  YanıtlaSil
 37. Nur Hn.
  Su bazlı silikonlu yarı mat veya ipek mat boya kullanabilirsiniz. birkaç gün ince bir koku dan sonra koku yapmayacaktır. (Dyo Teknoplast, Polisan Elegans, Marshall Özel mat v.b. boyalar olabilir.)

  YanıtlaSil
 38. Ben oglumun odasina alpina mat seramik rengini aldim.silikat teknolojisi ve akrilik icerikli yaziyor.ne anlama geldigini anlayamadim.duvarimda rutubet oluyo biraz.bu boya duvara nefes aldirmi.birde ufak bir lekede silebilirmiyim acaba.

  YanıtlaSil
 39. (Yorumlara isim yazalım)
  Silikonlu boyalar genellikle temizlenebilir. Fakat bunların da kendi içinde üst ve alt kaliteleri var. Sizinki hangi kalite bilmiyorum. Nefes alır fakat silikonsuz plastik boyalar kadar değil.

  YanıtlaSil
 40. Merhaba ,
  Plastik boya üzerine silinebilir silikonlu boya yapmayı planlıyorum. Ancak malzeme konusunda kararsız kaldım buradaki yorumlarınızı da okudum. Slikonlu silinebilir boyaları alt sınıf ve üst sınıf olarak nitelendirmişsiniz.
  Tavsiye edebileceğiniz kaliteli ve uygun fiyatlı bir marka varmı ?


  Fiyatlar çok değişken olduğundan ben çözemedim Örneğin 15 lt olarak baktığımızda;

  Marshall 180 TL
  Dyo 178 TL
  Casati 110 TL
  Filli Boya 185 TL
  Fawori 159 TL
  Polisan Primera 145 TL

  YanıtlaSil
 41. Arda,
  Polisan primera hariç diğerlerinin alt ismini yazmamışsınız. Öncelikle şunu söyleyim plastik üzerine astarsız da uygulama yapılsa da kendi eviniz ise 1 kat binder astar uygulayın. Permolit, Favori, Casati gibi markalar diğerlerinden biraz daha uygun fiyatlıdır. Yanlız bunları da alırken üst kalite ipek mat veya yarı mat alın.

  YanıtlaSil
 42. Merhaba,
  Emeği geçen herkese teşekkür ederim, güzel bir site olmuş.
  Su bazlı, şampanya rengi boya arayışındayız. Kişisel araştırmama göre Marshall Fashion, Dyo Nano İpekmat, Dyo Dyojen, Polisan Elegans, Polisan natura ipek, Filli boya Alpina tek ve Filli boya Alpina silan popüler boyalar.
  foruma yazan arkadaşların şikayet ettiği durumları yaşamamak adına; en kolay silinebilir, iz bırakmayan ve çok da mat olmayan bir boya önerebilir misiniz? Evin küçük olması dolayısıyla fiyat önemli değil.
  Teşekkür ederim,
  Cihangir

  YanıtlaSil
 43. Cihangir Bey,
  Dyo Teknoplast, Polisan Elegans, Alpina Silan olabilir.

  YanıtlaSil
 44. Mrb ben erhan evimi daha once mutait boyatmis boyasi hic guzel degil simdi boya yapicam fawori boya nasil acaba silinebilir boya mi cvp bekliyorum

  YanıtlaSil
 45. Erhan Bey,
  Favorinin üst kalite su bazlı silinebilir, yarı mat veya ipek mat boyasını kullanın. Eski boya çok kötü ise altına binder astar da yapın.

  YanıtlaSil
 46. Merhaba;
  evimin duvarlarına ne tür uygulama yapılmış bilmiyorum ama sandalye bile deyse oyuluyor çiziliyor ve rutubet oldu. boyamayı düşünüyorum ne tür uygulama yapmamı tavsiye edersiniz aynı renk kullanacağım önereceğiniz boya türü varmı. Şimdiden teşekkür ederim UMUT

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umut,
   Su bazlı tam silinebilir Yarımat veya ipekmat boya kullan. Sentetik de çok dayanıklıdır.

   Sil
 47. ayşe teknoplast teflonlu mat boya sağlığa zarararı varmıdır ve el izi kalırmı ?

  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşe Hn.
   Teknoplast sağlığa zararlı değil. Uygulama düzgün yapılırsa sorun yaşamazsınız.

   Sil
 48. Merhaba hocam Ben Ergün. , evimi alçı düzleme yaptırdım (Eski hali normal sıvalı boyalıydı, ustalar zemin üzerine betokontax denilen tutunmayı artırıcı ürünü kullanılarak üzerine önce yarım santim sıva alçısı ve son olarak saten alçı sürerek bitirdi. İşi yapan usta slikonlu boya kullanma soyulma yapar dedi . Evimde rutubet filan yok halbuki. 1/7 binder kullanıcaklar. Astar olarak. 2,5 litre binder yeter dediler 7 kat su ile karışsa 17-19 litre karışım olucak . Ortalama 3+1 daireye sadece 2,5 litre yetermi ? Ve filliboyanınAlpina Tek markasınımı yoksa marsall ın emsali ürünümü tavsiye edersiniz. Slikonlu boya kullansam gercekten sökülme olurmu? Usta alçıpan ustası işinin ehli olmadığından boya konusunda biraz saçma geldi usta tüm işleri kendisi yapacağından anlaşmamız gereği . Kanımca maliyeti düşürmek için plastik boya kullanalım önerisindeydi. (İlk defa boyanacak saten alçılı yüzey için) Bilgiler için şimdiden teşekkürler hocam.

  YanıtlaSil
 49. Selam benim evde tavan ve duvarlarda nem ve küf sorunu var duvarlar cok terliyor bu sorunu çözmek icin plastik boyami slikonlu boyami tafsiye edersiniz ve boya markalari icinde kafamiz karma karisik hangi boya en iyi boyadir 5 tane boya markasi verebilirmisiniz bu arada isonem diye kuf boyasi var 5 kg 140 tl kufü önlüyomus bu boya hakkinda bi bilginiz varmi kullanmaya degermi ama cok pahalii saygilar ben mustafa

  YanıtlaSil
 50. Nazım Bey,
  1/7 astar soyulma ve çatlamaları engeller. Duvarınızda temizlik, silme yapıyorsanız silikonlu boya alın. Silmeyecekseniz plastik boya da olur. 2,5 litre astar size yeterli olacak. Marka önemli değil Filli'de Alpina Tek Marshall'da ise Özel Mat'ı kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 51. Mustafa Bey,
  Dyo, Marshall, Permolit, Polisan, Filli v.b. markaların küfe dirençli duvar boyaları var. Üzerinde küfe dirençli yazıyor mu bakıp alabilirsiniz. (Piyasada Polisan'ın Elegans boyası da çok tutuluyor.)

  YanıtlaSil
 52. Merhaba ben Hasan evimde duvar kagıdı var idi 3 sene önce alçı sıva yapıldı, su bazlı boya yapıldı özel bir firma yaptı nasıl yaptı ne boya kullandı bilmiyoruz .Şimdi adam gibi silinebilir boya yaptırmak istiyorum .Tavsiye ettiğiniz silinebilir ve iz kalmayan boya tavsiye edermisiniz. TEŞEKKÜRLER...

  YanıtlaSil
 53. mrblar ben Mehmet Ali,
  salonumuzu ve çocuk odasını boyamak istiyoruz.çocuk odasında duvar kağıdı var.kolon ve kirişlerin olduğu yerlerde nem ve rutubetten dolayı duvar kağıtlarında kabarmalar oldu.bu arada dış cephe montolaması yapıldı bi kaç yıl önce,şimdilerde nem rutubet küf olmuyor.eskiden kalma bu rutubet ve birazda küf almış çocuk odasına nasıl bir boya kullanalım ki hem sağlıklı, hem kolay silinen kir tutmayan kullanışlı bir boya önerirsiniz(aynı zamanda salon içinde tabi)...marka ve ne çeşit boya belirtirseniz sevinirim...teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 54. Hasan Bey,
  İzin kalması hem boya hem usta ile ilgilidir. İz yapmayan boyalar mattır. Bu boyalar iyi silinemez. Ama iyi silinebilir boya canlı durur ve iz yapabilir. İyi ustalar ile çalışırsanız boyalar ipek ve yarı mat olsa da iz yapmaz. (Permolit Nanomax, Dyo Teknoplast, Marshall Özel Mat, Polisan Elegans, Filli Alpina Tek gibi boyaları kullanabilirsiniz.)

  YanıtlaSil
 55. Mehmet Ali Bey,
  Polisan Elegans, Permolit Nanomax veya Marshall Hijyen kullanabilirsiniz. Bunlar zor kirlenen, kolay temizlenen, küfe dirençli boyalardır.

  YanıtlaSil
 56. Merhaba ismim ismail öncelikle her soruya cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
  Benim bir kaç tane sorum olacak.
  1 cisi evim 20 yıllık ev duvarları saten değil duvarları kabarık kabarık pürüzlükler var zımpara mak. ile giderebilirmiyim ? yada önerebileceğiniz bir işlem olurmu saten yaptırmak çok maliyetli.

  2 cisi bir duvarımda boya kabarmaları oluyor bunun için ne önerirsiniz.

  3 cüsü boya seçiminde marshall damla sakızı boyamayı düşünüyoruz öneriniz ne olur su bazlı satenmi ,silikonlumu ?

  YanıtlaSil
 57. İsmail Bey,
  1) Saten alçı yapılmadığı için zımpara da yapsanız yeterli düzgünlüğe ulaşamazsınız. Ya alçıpan levha yapışacak ya da saten alçı yapılacak.
  2) Kabarmalar zımparalanıp dökülecek, duvarınız alçı olmadığı için tamir sıvası ile tamir edilecek. Üzeri binder astar ile astarlanıp boyanacak.
  3) Duvarınız çok düzgün olmadığı için silikonlu mat boya almanızı öneririm. (Marshall Dekoratif Mat, Dyo Dinamik Mat, Polisan Elegans Mat v.b.) Eviniz ışık almıyorsa Damla Sakızı rengi iyi bence, çok açık bir renktir. İçeriyi karartmaz.

  YanıtlaSil
 58. Merhabalar ismim yasar,

  Evimi boyatmayi düşünüyorum. Marka olarak Marshall fashion yarimat veya özel mat silikonlu arasında kaldim. Silikonlu boyalar daha az nefes aliyor diyorlar silikonlu boyanin farki nedir ve dahami iyidir bu konuda bilgi verir misiniz. Birde özel mat la yari mat arasındaki fark nedir.

  Şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 59. Merhabalar
  Mütahitten aldığımız evimizin duvar boyası kabuk gibi soyuluyor. Özellikle deri koltuğumuza yapışıp kalkıyor. Yeniden boya yaptıracağız silinebilecek, aynı problemi yaşatmayacak kaliteli bir boya olsun istiyoruz. Ne kullanabiliriz.

  YanıtlaSil
 60. Merhabalar... Ben kiralik bir eve tasinacagim. Evde en az 5-6 sene oturmayi dusunuyorum. Uzun sure dayanikli silinebilir iz birakmayan saglikli koku yapmayan bi boya tavsiye edermisiniz. Bide boyayi uygulama seklinide yazarmisiniz. Boya isinden azda olsa anlayan bi arkadasima boyatacagim. Tesekkurler..Tolga

  YanıtlaSil
 61. Merhabalar, Evimi boyatacagim iki küçük bebeğim var o nedenle siklikla silinebilir olması benim için önemli. Ancak yağlı boya gibi de çok parlasin istemiyorum. Mobilyalarim beyaz siyah ve az miktar kırmızı. Hangi boya ve markayı önerirsiniz? Ve hangi renk mobilyalarıma yakışır? Eski rengi kum beji. Ben beyaz ve tek duvar kırmızı düşündüm. Sizin fikrinizi de almak isterim

  YanıtlaSil
 62. Yaşar Bey,
  Fashion piyasada pek tutulmadı. O yüzden Özel Mat'ı kullanabilirsiniz. Silikonlu boyalar nefes alır fakat silikonsuz boyalara göre biraz daha az nefes alabilir. Silinebilir boya istiyorsanız silikonlu boya almak zorunda kalacaksınız. Marshall'ın Özel Mat boyası da yarı mat parlaklığındadır. (Yarı mat hafif canlılığı ifade eder.)

  YanıtlaSil
 63. Yusuf Bey,
  Soyulma genellikle uygulanan boyadan değil alt zeminle alakalıdır. Bu yüzden boya ne kadar kaliteli olursa olsun alttaki boya kalitesiz ise veya yüzey boyasız ise astar mutlaka yapılmalıdır. Soyulan yerlere hafif zımpara ve duvarların tamamına astar uyguladıktan sonra iyi bir silikonlu ipekmat veya yarımat boya uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 64. Tolga Bey,
  1 kat binder astar uygulayın. Astardan birkaç saat sonra Marshall Silikonlu Özel Mat, Polisan Elegans, Alpina Silan, Dyo Teknoplast, Permolit Nanomax v.b. boyalardan bir tanesini 2 saat ara ile 2 kat uygulayın. Duvarda kısa tüylü, tavanda uzun tüylü rulo kullanın. Kestirme fırçanız 4 numara olabilir. Sırasıyla : Önce tavan boyası, 1 kat duvar astarı, kenar kestirmeleri ve 2 saat ara ile 2 kat duvar boyası uygulanacak.

  YanıtlaSil
 65. Merhaba adım Koray Permolit nanomax iç cephe boyası kullanmak istiyorum.Kalitesi nasıldır?Bilgilerinizi rica ederim?

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 66. Vildan Hn.
  Kırık Beyaz, Gri, Vanilya çiçeği renklerini kullanabilirsiniz. Polisan Elegans, Alpina Tek, Dyo Teknoplast benzeri boyaları kullanabilirsiniz. Tek duvarınızı koyu gri de yapabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 67. Koray Bey,
  Nanomax Permolit'in en üst kalite boyasıdır. Diğer boyalardan daha canlı durur. Küf direnci var, güzel de silinir. Canlı durduğu için boyayı bilen biri yapsın. Kısa tüylü rulo ile uygulama yapılması ve son katta taramanın iyi yapılması gerekir. Aksi halde rulo iz yapabilir. Uygulama iyi yapılırsa çok uzun yıllar kullanırsınız.

  YanıtlaSil
 68. Merhabalar ben Sertan,
  Yeni evimize taşınıyoruz ve evin duvarları hangi tür boya ile boyandığını hiç bilmiyorum.Evi komple boyatacağım. Salonu ve bir odayı gri mat boyatmak istiyorum. Mutfak ,antre ve banyo silinebilir boya olsun istiyorum renk daha karar veremedim. Odaların birisi ise koyu renkte onu daha açık renk ve mat boyatmak istiyorum. Astar uygulaması yapılması gerekiyor mu? hangi marka ve tür boyaları tercih etmeliyim. Fiyat da önemli tabi :( yardımcı olabilirseniz sevinirim çünkü internette çok kafam karıştı.

  YanıtlaSil
 69. Sertan,
  Duvarda hangi ne tür boyanın olduğunu bilmiyorsanız her ihtimale karşı bir kat geçiş astarı uygulayın. Sonra istediğiniz boyayı uygulayabilirsiniz. Bu astar aynı zamanda renk değişimine de yardımcı olur. Silikonlu su bazlı yarı mat veya ipek mat bir boya kullanın. Bu boyaların her markada üst ve ekonomik grubu var.

  YanıtlaSil
 70. Merhabalar. Ben bir işyeri için silinebilir boya arıyorum. Lakin bu iş yerinde çocukların duvarları özgürce yazıp boyayabilmesini istiyoruz. Yazılıp boyanan yerlerin rahatça silinebileceği bir boya var mıdır varsa nasıl uygulanmalı. Ya da bu amaca uygun en ideal boyayı kullanıp o duvarda kullanabileceğim en doğru kalem veya boya ne olmalı. Yardımcı olursanız çok çok sevinirim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 71. Memet Ali

  Kolay gelsin.. Mersinde yaşıyorum İnşaatım 4 katlı, batı kısmı kör cephe durumunda. Kör cephe kısmı tuzlu hava, güneş ve yağmurlardan çok fazla etkileniyor. Hangi dış cephe boyasını önerirsiniz?

  YanıtlaSil
 72. CivCiv M. Yıldız,
  En iyi silinebilir boya sentetik boyadır. Fakat çok kokar yaklaşık 1 hafta koku kalır.
  Bunun dışında da su bazlı boyalardan Polisan Elegans, Alpina Tek, Permolit Nanomax, Dyo Teknoplast kullanabilirsiniz. Kolay temizlenebilen çocuk boya kalemleri hakkında bilgim yok.

  YanıtlaSil
 73. Mehmet Ali Bey,
  Kesinlikle astar uygulayın. 1 kalite boyalardan Dyo Teknoplast, Polisan Exelans, Permolit Permomax, Marshall Akrikor Silikonlu v.b. boyaları kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 74. Ben Bilal kolay gelsin
  Merhabalar kolay gelsin ben mutfak ve antremi silinebilen bir boya ile boyatmak istiyorum küfe ve rutubete karşı dayanıklı boya tavsiyesi istiyorum şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 75. 2 yıl once ilk kez boyandı yani sıfır daireydi..boya hiçbirşekilde silinmiyor ,kese kağıdı rengi boya silersek beyaz oluyor...şimdi yeniden boyatmak istiyorum.bunun üzerine direk silinebilir boya uygulanır mı.uygulanırsa ne tavsiye edersiniz..

  YanıtlaSil
 76. Bilal Bey,
  Polisan Elegans, Dyo Teknoplast, Permolit Nanomax v.b. boyaları kullanabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 77. Seda Hn.
  1 kat binder astar veya geçiş astarı uyguladıktan sonra üzerine silikonlu silinebilir boya uygulayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 78. En sağlıklı, tam silinebilir(ovalama direnci yüksek), nefes alabilen ve yüzeye işleyen yani SAF AKRİLİK BOYA kullanmalısınız. Plastik, Silikon v.b hepsi zararlı ama en iyisi SAF AKRİLİK olmalıdır. Bu konuda da güvendiğim ve denediğim boya JOTUN BOYA dır. Dünyanın en iyi boyaları arasındadır. Yukarıda sayılan firmalar Türkiye de çok satılanlardır!!!

  YanıtlaSil
 79. merhaba bn kemal .duvarlarım 1 sene once marshall silikonlu boya ile boyandı. fakat bir sure sonra boyada yer yer parlaklıklar şeklinde lekeler oldu .sizce bunun nedeni nedir ve nasıl geçer. simdiden teşekkürler .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kemal Bey,
   Zeminden kaynaklı veya temizlikten kaynaklanıyor olabilir. 1 kat örtücü astar veya geçiş astarı 2 kat da su bazlı boya uygulayın.

   Sil
 80. Isi yalatim boyasi ic cepede sagliga zararlimidir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım)
   Bu boyalarda belli bir kalite standardı olması lazım. Tam içeriğini bilmiyorum. Birkaç marka bulup bu boyaların arkasındaki destek hattını arayabilirsiniz.

   Sil
 81. Sobali evde yasiyoruz.Boya yaptiracagim ne tur boya secmeliyim.Once yaptirdigim boyalar kabardi soyulmaya basladi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaban ve soyulan yerleri zımparalayın, 1 kat geçiş astarı veya binder astar uygulayın. 2 kat su bazlı silikonlu yarı mat veya ipek mat boya uygulayın.

   Sil
 82. Merhaba ben evimi boyuyacagim fakat boya da çok kararsızım dyo iyi diyorlar ama yorumlar beni tedirgin etti evim alçı siz ne onerirsiniz marshall silinince rengi atıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dyo Teknoplast veya Polisan Elegans kullanabilirsiniz.

   Sil
 83. önce bu paylaşım için teşekkürler.yeni aldığımız dairenin boyası bir senede rezil oldu altan şekiller çıktı.mütahit firma alçı sıva üzerine yanlış değilsem 3. sınıf boya kullanmış.açık bej rengi aynı renk ama kaliteli bir boya yı kendim yapmak istiyorum ne önerirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tahir Bey,
   1 kat geçişastarı uygulayın. 2 kat Polisan Elegans
   , Dyo Teknoplast v.b bir boya uygulayın.

   Sil
 84. Ahmet
  Müteahhit alçı üzerine boya vurmuş boya en ufak darbede dökülüyor
  Boyayı yapan ustaya sordum astar atıldı diyor.Yaz günü yapılan alçıda yanma olduğundan böyle sorun oluşuyormuş siz ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili.Astar atıp boyatsam daha sağlıklı olurmu,yoksa direk boya vuruyummu...Birde silenebilen kaliteli boya önerisi istiyorum sizden...teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   1 kat binder astar uygulayın. Dyo Teknopkast, Polisan Elegans, Permolit Permomax v.b bir boya uygulayabilirsiniz.

   Sil
 85. Merhabalar,

  Ben evin iç cephe son katı için boya bakıyorum. Eve yeni tadilatlı. Sıva ve astar üzerine boya yapılacak. Sağlıklı olması açısından plastik boya düşünüyoruz ancak azda olsa silinebilir bir marka/model varsa onu kullanmak istiyorum.

  1) Dyo'nun Dyojen ve Nanoİpekmat boyaları nasıl boyalardır. Plastikmidir, silikonlumudur, sitesinde bunları belirtmemişler. Bunları teknoplast ve muadili ürenlerle kıyaslarmısınız.
  2) Dyojende yazan "PU emülsiyon esaslı" ne demektir?
  3) Nanoİpekmat gerçekten bahsedilen nano özelliğe (kendini temizleme) sahip mi?
  4) Alpina Plus boyanın az yada çok bir silinebilirliği var mıdır, nasıl bir boyadır?
  5) Polisan Natura P1 boyalar hem plastik hemde iyi silinebilir vede silikonsuz deniyor, bunun doğruluk payı var mı?
  6) Antibakteriyel boya diye geçen boyalar doğru mu? Mesala Capoline Yarı Mat Saten diye bir boya gördüm. Hem silinebilir, hem silikonsuz, hemde antibakteriyel deniyor. Doğrumudur ve bu marka hakkında fikirleriniz neler?
  7) Bunlardan birini yada aradığım özelliklerde başka bir marka/model boya önerebilirmisiniz.

  Detaylı bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  İyi günler... Hakan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hakan Bey,
   1) Dyojen ve Nano ipekmat tam silinebilir grubundadır. Teknoplast ise yine tam silinebilir, silikon yerine teflon katkılıdır.
   2)Dyojendeki PU poliüretan esaslı demek.
   3)Nano ipekmat çok yüksek ışık altında kir tutmama özelliğine sahip bir boya.
   4)Alpina Olus dekoratif mat bir boyadır silinemez. Silikon katkısı yoktur, su bazlı plastik boyadır.
   5)Polisan P1 iyi yayılan,iyi örtücü , orta seviye silinebilir, silikonsuz bir boyadır.
   6)Bir boya hem silinebilir hem silikonsuz hem de antibakteriyel olabilir. Yazdığınız ürün benzeri birçok boya var. Yanlız silikonsuz olduğu için silinebilme özelliği düşük olabilir.
   7)Piyasada en çok tutulan silinebilir boyalardan Alpina Silan, Dyo Teknoplast, Polisan Elegans, Marshall Özel Mat'ı kullanabilirsiniz.
   İyi günler.

   Sil
  2. Teşekkürler. Birde Marshall'ın Hijyen İpek Mat'ı hakkında ne düşünüyorsunuz? Bununla Dyo'nun Nano İpek Mat'ı arasında kaldım. Hakan

   Sil
  3. Hakan Bey,
   Marshall Hijyen örtme, silinme, antimikrobiyellik açısından Marshall'ın en üst kalite boyalarındandır. İpekmat ise orta ayardadır. Nano ipekmat ise Dyo'nun üst kaliye boyasıdır. Bir tavsiye isterseniz Marhall'dan Hijyen ya da Özel Mat, Dyo'dan ise Teknaplast'ı kullanabilirsiniz.

   Sil
 86. Merhaba biz evimize duvarlara daha yeni alçı yaptırdık dyo ipekmat ya da matdan birini tercih edicez boyacımız tarafından söylenen bu kemik beyazı renginde ikisininde slikonlu ve silinebilir oldugunu biliyorum ama ipekmatın silmesinin daha kolay oldugunu okudum sitede.Bazı kişilerde dokununca parlak parlak mat izi kaldıgını yazmış açıkcası çok kararsız kaldım ipekmat ile matın arasındaki farkı anlayamadım yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nesrin Hn.
   Bir boya ne kadar parlak ve canlı ise o kadar iyi silinir. Mat boyalar ise çok daha iyi örter ve duvardaki hataları belli etmez, rulo iz yapmaz. Silinme sizin için önemli ise ipekmat kullanabilirsiniz.

   Sil
 87. Merhaba ben zeynep evimizi boyatmak istiyoruz birkaç yer dolaştım fakat sadece kafam karıştı lütfen bana bu konuda kesin bir bilgi verirseniz çok sevinirim 3 yaşında kızım alerjik astım buna göre bir boya istiyoruz fakat çok da şımarık duvarları ya çiziyor yada lekeliyor ücreti hiç önemli değil piyasada en kaliteli ve çok iyi silinebilir boya markası hangisi kesin bir bilgi lütfen şimdiden çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zeynep Hn.
   Jotun boyanın çeşitlerini inceleyin.

   Sil
 88. Dyo teknoplast mi
  Polisan elegans mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İbrahim bey,
   Dyo Teknoplast Dyo'nun teflon katkılı üst kalite silinebilir boyasıdır. Elegans ise Polisan 'ın silikon katkılı üst kalite boyasıdır. İkisi de boya piyasasında tercih edilen boyalardır. Seçim sizin.

   Sil
 89. Merhaba, Tek Silikonlu Satensi Mat kalitesi nasıl bir boyadır, tavsiye eder misiniz ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Bu boya özellikle Ankara'da tutulan bir boyadır. Fiyatı ekonomik, silinebilir bir boya arıyorsanız kullanabilirsiniz.

   Sil
 90. Merhaba ben kapali balkonumla ilgili bir fikir almak istiyorum.Balkonum camekanli ancak tavan ve camekanin alt duvar kismi sürekli kabaril dökülüyor.Bunu önlemek icin ne yapmaliyim yada hangi boya kullanmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Balkon duvarlarına dış cephe duvarları gibi ısı yalıtımı yapılmaz bu nedenle çatlamaya çok müsaittir. 1 kat binder astar üzerine 2 kat plastik boya uygulayın ama tekrar çatlama olasılığı var.

   Sil
 91. İpeksi matla yarın mat iç cepe boyalarda renk farkı varmı duvarda boyadiginda her ikiside aynı parlaklığı veririmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murteveyejdd,
   Bakılınca farkı çok anlaşılmasa da yarı mat biraz daha canlıdır.

   Sil
 92. Mustafa SAbah: Apartmanın iç kısmını boyatmak istiyoruz.İki renkli olacak silinebilir olsun diyoruz sizce hangi tür boya kullanmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Genellikle bel hizasında yarımat veya parlak yağlı boya, üst kısmada silikonlu, su bazlı boya kullanılıyor. Alt kısım koyu bir renk (kahve, kesekağıdı; üst kısım ise bej yada fildişi olabilir.)

   Sil
  2. İsmim halil
   Hemen hemen bütün yanıtları okudum. Öcelikle sabırla herkese verdiğiniz cevaplar için teşekkürler.
   Ben ilk defa boya yapacağım. mevcut boya "Juton Fenomastic A mat" acık mavi renkle boyanmış. Ancak binanın yan cephesinde ısıyalıtım köpükleri yok sadece sıva yapılmış durumda ve bu cephede küflenme mantarlanma ve terleme yoğun birşekilde aynı zamanda iç cephede kara sıva üzerine boya yapılmış yani pütürlü bir duvar yani klasik eski evlerden.... sorularım;
   *marka aynı kullanmalımıyım yoksa değiştirmelimiyim.
   *Yatak odasını kırmızı istiyorum. Bunun için ne yapmalıyım.
   *diğer odalarıda devetüyü rengine cevirmek istiyorum. Bu renk geçişleri için kaç kat boya vurulmalıdır.
   Yarın boya alacağım. Siz böyle bir duvar için ne önerirsiniz?

   Şimdiden teşekkürler...

   Sil
  3. Halil Bey,
   * Aynı markayı kullanabilirsiniz. Duvar pürüzlü olduğu için mat tercih edin. Yarı mat, ipek mat iz yapar.
   *Komple kırmızı odayı çok kararır bilginiz olsun. Tüp ile yapılmaz ya hazır almalısınız ya da boya makinesinde yaptırmalısınız.
   * Açık maviden deve tüyüne geçmek için 2 kat yeterlidir. Katlar arası en az 2 saat bekleyin.
   Kolay gelsin.
   * Tam mat boya alın ki duvarda iz yapmasın.

   Sil
 93. Merhabalar. Boya tavsiyesi isteyecektim. Evim 3 sene önce alındı ve malum müteahit boyası var ne oldugunu bile bilmiyorum. Şuan aklımda iki seçenek var. ilki marshall sil-pak + astar uygulaması. ikinci olarak dyo dinamik + astar. Kullanan yada fikri olan bu boyalar arasında seçim için yardımcı olabilecek varsa sevinirim. daha önce kirada oturdugum dönemde polisan elegans kullanmıstım memnundum. ama suan cok olumsuz yorum okudum. Şuan küçük bir kızım var silinebilir ve güzel bir boya istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ceyhun Bey,
   Size kalite boyalardan birkaç örnek vereyim. Marshall Sil-Pak, Permolit Permomax, Dyo Teknoplast, Polisan Elegans. (Duvarda kalitesiz boya veya plastik boya varsa astar kullanın.)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim. Sanırım şöyle bir kombinasyon yapacagım.

   marshall sil-pak iç cephe boyası + fabel iç cephe pigmentli astar + marshall tavan boyası.

   Sil
 94. YILDIZ
  merhaba,benim evim zemin katta bir kısmı toprağa gömük şekilde.Dolayısıyla rutubet yapıyor,engelleyemedik bir türlü.Duvarları boyamak istiyorum.Saten alçı üzerine plastik boya yapılmıştı,ne tür boya önerirsiniz?Ben düz saten duvar yerine dekoratif dış cephe kaplamaları tarzında bir duvar yapmak istiyorum,düz duvar bizim için kullanışlı olmadı,bunu tekrar sıva mı yapmam gerekir,yoksa boya ile efekt yapsam yeterli olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldız Hn.
   Yaptırabilirseniz dışardan su yalıtımı yaptırın. İçeriden de kuf varsa binder astar üzeri Elegans yoksa Dyonem kullanabilirsiniz. Sıvaya dönmenin faydası olmaz. Kaplama olabilir.

   Sil
 95. RAMAZAN BOZKURT3 Temmuz 2016 22:35

  İyi günler
  Evimde köşelerde küf oluşmakta. Siliyoruz sürekli çoğalıyor. Boya yapmaya karar verdik. Bilinen markalar dışında JOTUN boya yapmayı düşünüyorum.

  Silinebilir olması çok önemli. Hangi boyayı önerirsiniz ve şimdiki boya üzerine astara gerek var mı? Su bazlı mat boya bulunmakta.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ramazan Bey,
   İyi silinebilir küf dirençli boyalardan size şunları önerebilirim : Polisan Elegans, Permolit Permomax, Marshall Hijyen, Marshall Sil-Pak, Jotun. Eski boyanız iyi bir boya ise ve soyulma, kabarma yoksa astara gerek yok.

   Sil
 96. Merhabalar evimizi boyatmak istiyoruz.duvarlarda sıva yok alçı var sadece ve rutubet oluyor,duvarlarda leke oluşuyor rutubetten dolayı hangi boyayı önerir siniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kararan yerleri çamaşır suyu ile sildikten sonra kurumasını bekleyin. 2 kat küf dirençli bir boya uygulayın. Örn. Polisan Elegans, Permolit Permomax..

   Sil
 97. Merhabalar bizlerin bütün sorularımıza, teknik rehber olarak yol gösterici cevap verdiğiniz için size öncelikle teşekkür ediyorum.
  Benimde evim 15 yıl önce Marshall su bazlı saten açık şampanya rengine boyalı idi. Zamanı geldi şimdi tekrar kendim açık şampanya rengine boyamak istiyorum. Duvarlarım puruzsüz. Tavan köşeleri ve saçakları kışları nem yoğunluğu birikiyor ve küf oluyor zamanla da kararıyor diş yalıtım yok. Daire 4 oda bir salon neler tavsiye edebilirsiniz ve tahmini ne kadar duvar ve tavan boyası almalıyım. Şimdiden teşekkürler. Hasan ÖZSARI

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Bey,
   Evin kaç metrelere olduğunu bilmiyorum ama tahminen 2 kova duvar 2 kova da tavan boyası gider. Küf olan yerleri zımpara ve çamaşır suyu ile temizledikten sonra 2 kat küf dirençli duvar boyası uygulayın. Örn. Polisan Elegans, Permolit Permomax, Marshall Hijyen..v.b

   Sil
 98. Merhabalar;
  Evimin duvarları kireç badana. Üzerine direk plastik boya vursam sorun olurmu yoksa bir kat astar yapmalımıyım. (Normal plastik boya kullanıcam)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Astar kullanmadan, silikonsuz düz plastik boya kullanabilirsiniz.

   Sil
 99. Merhaba, binamızda sağlıklı bir yalıtım olmadığı için özellikle kışın duvarlar terleme ve küf yapıyor evi boyatmak için kale kalia ipek mat boya önerdiler sizce uygunmudur? Bahadır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahadır Bey,
   Kalia, Elegans, Dyojen, Permomax, Elegans, Hijyen v.b bir küf dirençli boya ile boyayabilirsiniz. Önce küf temizleyici veya çamaşır suyu ile küfü temizleyin.

   Sil
 100. Merhabalar, öncelikle böyle bir site hazırladığınız için çok teşekkür ederim. Bizim de boyama yapacağımız duvarlarda, ıslak bezle silinince rengi beze çıkan açık renk boya mevcut. Bunun su bazlı silikonsuz boya olduğunu tahmin ediyoruz. Öncelikle tahminimiz doğru mu, diye sormak istiyorum. Doğru ise, astar kullanmadan bu boyanın üzerine, direk olarak, yakın renkte silikonsuz su bazlı boyayı uygulayabilir miyiz? Değilse tavsiyeniz nedir? Ayrıca bir odada rutubet dolayısıyla boyada kabarıp soyulmalar, dökülmeler ve ayrıca is lekeleri mevcut. Bu kabarmaları kazıyıp zımparaladıktan sonra, bu duvara şeffaf olmayan bir astar çekmemiz gerekiyor sanırım. Doğru mu? Ayrıca, bu kabaran boyalarını zımparalayacağımız duvara, astar öncesi alçı çekmek de lazım mı? Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim. -Umut

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umut Bey,
   Duvardaki boyanız su bazlı silikonsuz olabilir. Üstüne direkt olarak su bazlı silikonsuz boya uygulayabilirsiniz. Kabarmaları zımparalayıp kot farkı oluşursa saten alçı ile düzeltin. Alçı kuruyunca kabarmaları engellemek için tüm duvara 1 kat binder astar uygulayın. Astar kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil
 101. merhaba benim sorum evimiz 6 yıllık bina apartmandaki tüm daireler rutubet yapıyor ve duvarlarda belirli kısımlar kabarma oluyor şimdi evi boyayacağız hem silinebilen hemde rutubet engelleyici boya tavsiye edermisiniz

  YanıtlaSil
 102. Merhaba evime silinebilir uygun fiyatlı bir boya onerebilir misiniz ??? Acill lütfen
  (( Asya ))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asya Hn.
   Uygun fiyatlılardan
   Permolit İpekmat, Tek ipekmat, Dyo Dinamik, Polisan Ambians kullanabilirsiniz.

   Sil
 103. Merhaba;

  Duvarlarınız saten alçılıysa nefes alma özelliğini kaybetmiş oluyor, silikonlu/silikonsuz/tinerli boya uygulasanız da bir işe yaramaz, nemli bölgelerde kuzey cephede rutubet yapabilir.

  -Her ipek mat boya silinebilir değildir, yaş ovma direnci 1.sınıf olan boyalar daha iyi silinebilir. Duvarınız saten alçılıysa (pürüzsüz) Kale Color Supar ile başarılı sonuçlar alırsınız. Silikonsuz olduğu için nefes alma özelliği var.

  Güneş almayan kuzey cephe, Nemli ve rutubetli bölgeler için en iyi çözüm kara sıva(pütürlü yüzey) ve plastik boyadır. Pürüzsüz yüzey için ince kum sıva ve zımpara tercih edin.

  Dekoratif görüntü için kumlu boya, stucco, cam sıva ve betonart yaptırın, duvar kağıdından sıkıldığınızda tekrar boyamak için saten alçının yenilenmesi gerekiyor. Pek çok dekoratif boya ve sıvayı kendiniz yapabilirsiniz, youtube'da videolar var izleyin.

  YanıtlaSil
 104. Müstakil evimi boyamak istiyorum. Evin antresi ve salonu alçı ve asma tavan yapıldı. Diğer odalar normal sıva. Ev ilk defa boyanacak inşaat halinden yeni çıktı. uzman yardımına ihtiytacım var.1
  1. Alçı duvarlar nasıl boyanmalı?
  2. kartonpiyerler nasıl boyanmalı?
  3. normal sıvalı duvarlar nasıl boyanmalı?

  İlk defa boya yapılacağı için tüm duvarlara Dyobinder malzeme kullanmam gerekiyor mu? Hangi boya türünü tercih etmeliyim? plastik mi silikon bazlı mı? Evim güney batı cepheli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emin Bey,
   Alçı duvarlarınızı 180 veya 220 numara zımpara ile zımparalayın. 1 kat binder astar sürüp kurumasını bekleyin. silikonlu ipek mat veya yarı mat boya uygulayın. (en çok tercih edilen silinebilir.)
   Karton piyerleri şimdi boyamak şart değil kirlenince boyanabilir. Boyamak isterseniz silikonlu boya veya plastik boya ile boyanabilir.
   Normal sıvalı duvarlarınızı da 1 kat binder astar uyguladıktan sonra plastik boya ile boyayın.

   Sil
 105. Merhaba evimin salonunu beyaz renge boyatmak istiyorum. Mobilyalarim gri beyaz. Duvarin bir tafari gri duvar kagidi ile kaplı. Acaba hangi marka ve beyaz rengi önerirsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Dyo Teknoplast, Polisan Elegans, Alpina Silan, Permolit Permomax, Marshall Özel Mat benzeri üst kalite bir boya kullanabilirsiniz. Renginiz normal beyaz, kırık beyaz veya masum beyaz (Polisan) olabilir.

   Sil
 106. Merhaba evime yeni alçı yaptırdım. Duvar kağıdı yapmak istiyorum. Duvar hiç boyabmadı yeni zımpara yaptık. Duvar kağıdını yapıştırmadan önce dyobinder atmalımıyım? Yoksa direk tutkalı sür yapıştırmı yapmalıyım?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emin Emin,
   Direkt kağıdı yapıştırabilirsiniz veya 1 kat geçiş astarı uygulayabilirsiniz.

   Sil
 107. Merhaba,
  Kiracıyım, evimizin duvarları çok pürüzlü ve çok kötü görünüyor, zaten bazı bölgelerde kabarmalar ve dökülmeler mevcut. Saten boya için ustalardan fiyat aldık, yüksek meblağlar istiyorlar. (Ayrıca kaba sıva, karışık sıva ve saten alçı olarak 3 kat yapıması gerektiğini söylediler) Şu anda boya olarak ipek mat boya var sanıyorum, bunun üstüne saten alçı çektikten sonra astar atıp 2 kat boya ile yüzeyi pürüzsüzleştirebilir miyiz? Boya üstüne saten alçı atılır mı bilmiyorum açıkçası sizlerin görüşlerinizi almak istiyorum. Teşekkürler,
  Deniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deniz,
   Bildiğim kadarıyla ipekmat boya üzerine boya üzerine saten alçı uygulanabiliyor. Alçı iyice kuruyunca da zımpara ve geçiş astarı astar uygulayın. Astar da kuruyunca 2 kat boyanızı yapın.

   Sil
  2. Teşekkürler, daha önceki sorulara cevaplarınızda hep saten alçı üstüne binder astar uygulayın demişsiniz. Bana geciş astarı öneriyorsunuz, sebebini öğrenebilir miyim?
   Deniz

   Sil
  3. Deniz,
   Geçiş astarı da alçıdan sonra uygulanabilir. Daha kalın bir astar olduğundan zımpara bile yapsanız kalan pürüzleri de belli etmeyecektir. Kolay gelsin.

   Sil
  4. ben marshall boya alacaktım aynı marka astar alayım dedim ancak geçiş astarı kullanmayın saten alçılı yüzeyde diyor? başka marka mı tercih edeyim?
   https://f633227bac0e03fdb842-47ec727f7593b2a401d5f0f702c923ff.ssl.cf3.rackcdn.com/tds/gecis-astarl.pdf

   Sil
  5. Deniz,
   Binde de olur, geçiş astarı da. Aynı marka olması şart değil.

   Sil
 108. Slm ban a ve B bolok olmak üzere 28 ddairelik apartmani merdiven bosluk larini silinebilir boya ile boyatmak istiyoruz rica etsem tavsiyeniz nasıl bir boya kullanmaliyiz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüseyin Bey,
   Apartmanlarda genellikke bel altı yağlı boya, üst kısma ise plastik veya silikonlu kullanılıyor.

   Sil
 109. Evimizi dyo teknoplast ile boyattirmistik.kışın hep duvarlar terleme yaptı resmen duvar ağladı. Bu terleyen ıslak bölgelerde yüzeysel kuflenmeler başladı.Bu küfler çamaşır suyu sıkıncı geçiyor tekrar bir süre sonra çıkıyordu.Her seferinde daha çok arttı bu sene kış başı misafirlerimininde olması sebebiyle daha fazla terleme oldu ve sonuç inanılmaz bir kuflenme oldu.Silinmeyle çıkıyor ama artıyor.Polisan elegans önerdiler ancak o da silikonlu ve terleme bu yüzden devam edecek.Terleme yapmayan bir boya varmi.Arti kufu de önleyecek bir boya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gül Hn.
   Dyonem deneyin. Nem-rutubet için özel boyadır.

   Sil
 110. boya zamanı geldi ve ustaları çağırdık. Boyayı biz alacağız. ustalar polisan elegance, yada dyo teknoplast veya dinamik dediler. interneti gezince dyo daha çok ön plana çıktı. en pahalı da sanırım dyojen oldu. dyojen (hibrit) ile, tekno olanın da nano ipek matı var. Sanırım bunlardan birisini alacağız. rahat silinsin temiz kalsın ve dayansın istiyoruz. rutubet sorunu evde yok. teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dyo'da karar verdiyseniz. Teknoplast veya Dyojen alabilirsiniz. Dinamik daha altta kalıyor. Teknoplast ustalar tarafından daha çok tutuluyor. Dyojen de iyi temizlenebilir.

   Sil
 111. Merhaba,

  Yerden ısıtmalı odalarda hangi duvar boyası tercih edilmelidir?Nem,koku,silinebilirlik vs.açısından da değerlendirildiğinde.
  teşekkürler
  Serdar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar Bey,
   Su bazlı silikonlu ipekmat-yarımat bir boya kullanabilirsiniz.

   Sil
 112. merhaba evimin duvarlarında yağ bazlı parlak boya var bu boyayı nasıl çıkartabilirim etrafı fazla batırmadan. bırde bu boyayı sağlık açısından tavsiye edermisiniz bu boya üzerine aynı boyadan yapsam

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Boyayı çıkartmak zor. Genellikle su bazlı kullanılıyor. 1 kat geçiş astarı uyguladıktan sonra geçebilirsiniz.

   Sil
 113. selamun aleyküm öncelikle size teşekkür ederim. yardımlarınızdan dolayı, evimi geçen sene aldım tam 1 yıl oldu evimin boyası aldıgım gibi duruyor hiç boyatmadım evin boyası kötü silerken boyanın rengi beze geçiyır ve fazla bastrınca alçi ortaya cıkıyor kızım duvara bişey sürttügü zaman siyah leke olusuyor evimi boyatacam dyo teknoplast la jatun boya arasında kaldım hangisini tercih edersiniz fiyatı önemli degil. birde yatak odası ve banyo holünde holün kapısının arkasında 1 metre uzunlugunda köşeler dahil boyalarda kabarma oldu toz halıne gelmiş rububetten midir acaba bunun içinde ne yapmam gerekiyor. oturdugum daire son katta. üstüm çatı.şimdiden teşekkür ederim ismim ziya

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziya Bey,
   Teknoplast en iyi yerli üretim boyalarından biridir. Jotun ise ithal, kaliteli bir boyadır. Seçim sizin. Kabarmalar için uygulama yapmadan önce 1 kat binder astar uygulayın.

   Sil
 114. teşekkür ederim peki evi boyamadan önce binder astar yaptırmama gerek varmı. boyalarda kabarma yok sadece silince beze gecmesi. birde dyo nun teknoplast varsa jotun boyanın hangi modelini önerirsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ziya Bey,
   Tüm eve astar uygularsanız daha sağlıklı olur. Boya iyi tutunur, zaman içinde soyulmaz. Teknoplast tek çeşit zaten. Duvarlarınız alçılı, düz ise Teknoplast veya Jotun'un İpek mat boyasını kullanın.

   Sil
 115. Nefes alan silinebilen iç cephe boyası önerebilirmisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zübeyde Hn.
   Su bazlı silikonlu ipek mat ya da yarı mat bir boya kullanabilirsiniz. Örn. Alpina Silan, Dyo Teknoplast, Polisan Elegans, Kale Kalia, Permolit Permomax v.b

   Sil
 116. alerjik bünyeli çocuklar için iç cephe boya ne kullanabilirim ..tatlı pembe ve gri istiyorum..silikon boya avrupada yasaklanma nedenini biliyor musunuz ? En sağlıklı boya çeşidi nedir ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Melda Hn.
   Silinebilir istiyorsanız. Marshall Hijyen veya Permolit Permomax kullanabilirsiniz. Silmiyorsanız silikonsuz, düz plastik boya kullanabilirsiniz.

   Sil
 117. Merhaba ben evimin içini bu yaz boyamak istiyorum ama nasıl bir boya türü seçmek konusunda yardıma ihtiyacım var.Kışın ısınmak için soba kullanıyoruz biz doğal olarak soba duman çıkarıyor vu evin içi kirleniyor duvarları ıslak bezle silmek gerekiyor.Ama bu seferde izler oluşuyor.Birde bizim ev müstakil ne kadar boyarsak boyayalım tavandaki boya zamanla dökülmeler oluşuyor.Nasıl boya tercih etmeliyiz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özge Hn.
   Artık çok faza tercih edilmese de sentetik boya size uygun gibi görünüyor. Duvarda sentetik boya kullanabilirsiniz. Tavanın zayıf boyalarını spatula ile dökün, alçı ile düzeltin, kuruyunca tavan boyası ile boyayın.

   Sil
 118. MERHABALAR EVİME BOYA YAPTIRACAĞIM VE MARSHALL SİL-PAK DİYE BİR ÜRÜN TAVSİYE EDİYORLAR DEFALARCA SİLİNEBİLME ÖZELLİĞİ OLMASINA RAĞMEN HAVA ALMA ÖZELLİĞİ SAYESİNDE NEM VE RUTUBET ÖNLEDİĞİ SÖYLENİYOR SİZ BU KONUDA NE DERSİNİZ TAVSİYEYE UYMALIMIYIM .TEŞEKKÜRLER ŞİMDİDEN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sil-Pak Marshall 'ın üst kalite, en iyi silinebilir boyalarındandır. Küf direnci de var bildiğim kadarıyla.

   Sil
 119. merhabalar ben irem.benim oğlumun ev tozu ve akara yüksek derecede alerjisi var.hem alerjisini için hem mat ve silinebilir bir boya istiyorum. acaba öneriniz ne olurdu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İrem Hn.
   Yarımat ve ipekmat boyalar daha iyi silinebilir. Marshall Hijyen, Permolit Permomax, Dyo Dyojen v.b boyaları kullanabilirsiniz.

   Sil
 120. Merhaba ben Mutlu,cocuklarimin odalarini boyayacagim,yanliz duvarlarda hep cikartma var,ve de kizim astim hastasi,bu durumda nasil uygulama yapmaliyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlu Bey,
   Çıkartmalar söküldükten sonra zımpara yapılabilir. Gerekirse ince bir saten alçı uygulanabilir. Su bazlı boyalar ile boyayın. Boyanın iyice kurumasını bekleyin.

   Sil
 121. Gülsün çolak yeni ev aldık ve evimiz boyama asamasında su an.filli ve marshall boya kullandıgını söyledi mütehhahit.hangi markayı tercih etmeliyim sizce.ve kolay silinebilen boya olsun istıyorum bunun için nasıl bir boya tercih etmeliyim.lütfennn yardımmm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülsün Hn.
   Marka çok önemli değil, herhangibir markanın 1. kalite boyasını alabilirsiniz. Örn.Marshall Sil-Pak, Kale Kalia, Permolit Permomax, Dyo Dyojen, Polisan Elegans v.b

   Sil
 122. öncelikle iyi günler. nette araştırma yaparken sitenizi buldum. ben araştırma yapmdan polisanın home cosmetics ultra iç cephe boyası mat olanından aldım. şimdi öğrendimki bu boyanın silinebilme özelliği yokmuş-araştırdığım kadarıyla-. artık uyguladım da. ileride silinebilen boya uygulamak istediğimde bir sorun olur mu? renk de zaten içime hiç sinmedi ama yapacak birşeyim de yok. bazı formlarda tutkal katılırsa silinebilir yazılı. bu doğru mu? diğer odalarıma bari tutkal ile uygulayayım. bir de renk için daha önceki kullandığım silinebilir boyadan biraz karıştırıp uygulasam - iki boyanın özelliği farklı olduğu için - sorun olur mu acaba? cevaplarsanız çok memnun olacağım. renk zaten içime hiç sinmedi bir de boyanın bu özelliği hepten canım sıkıldı. şimdiden çok teşekkürler kolay gelsin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazalım.)
   Boyaya tutkal veya binder astar katanlar var. Tutkal çok fazla katılırsa boyada çatlama yapar. Binder astar ise sonradan üzerine uygulanacak boyanın iyi yapışmamasına neden olabilir. Silinebilir boya ile karıştırırsanız silinebilmeye biraz dayanıklı olur sadece. Seçim sizin.

   Sil
 123. iyi günler duvardaki hatalrı göstermeyeek boya varmı avrupada ki evlere bakıyoruz adamların duvardaki boyaları mat ama harika duruyor bizimkiler parlıyor duvarda nekadar leke varsa belli ediyor nasıl bir boya plastik ama kaliteli bir boya varmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aydın Bey,
   Hataları göstermeyecek, uygulaması kolay boyalar. Silikonlu tam mat boyalardır. Bunların silinebilme özelliği daha düşük olsa da çok kolay uygulanır, hataları göstermez. Örneğin Marshall Dekoratif Mat, Dyo Dyoplast, Permolit Permosil Mat v.b.

   Sil
 124. Merhaba ben kadir evimi su bazlı boya ile boyamak istiyorum hangi marka ve hangi tür tercih seçmem lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, (yorumlara isim yazalım.)
   Silmek istiyorsanız su bazlı silinebilir ipekmat veya yarımat, silmeyecekseniz plastik boya kullanın. Bunları kullanabilmeniz için duvarda yağlı boya olmaması gerekir. Yağlı boya varsa geçiş astarı uygulayın. Marka önemli değil, her markada 1. kalite plastik veya silinebilir var. Satıcıya 1. kalite istediğinizi söyleyin o sattığı markanın 1. kalite boyasını versin.

   Sil
 125. Merhaba evimiz bi kac kez fildisi rengi plastik boyayla boyandi,nem ve rutubetten dolayi kuflenme oldu,duvarlarda kuf rengi izler
  var,kabaran yerler de yer yer kalkan kisimlar oldu,tekrar boyamak istiyorum,silinebilir,kuflenmeyen bir boya kullanmak istiyorum oneriniz nedir,dokulen kisimlari nasi duzeltebilirm,yardimci olirsaniz cok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Döndü Hn.
   Çok küf varsa önce zımpara yapın. Sprey küf temizleyicilerle veya su ile 3/1 oranında inceltilmiş çamaşır suyu ile silin kurumaya bırakın. 1 kat binder astar uygulayın. 2 kat küf dirençli boya uygulayın. Örn. Polisan Elegans, Dyo Hijyen, Permolit Permomax, Marshall Sil-Pak v.b

   Sil
 126. Evm slikonlu boya.yeniden boyetiyoruz.cunku slikonlu boya duvar kagidi gibi soyuluyor.Soyulmayan boya onerirmisiniz ltfn.Bende astim var.kokmayan parlak silinebilen soyulmayan boya varmidir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fatma Hn.
   Su bazlı yarımat veya ipek mat herhangi bir boya kullanabilirsiniz. Boya sıcakta hızlı kurur. Boya tamamen kurumadan odaları kullanıma açmayın. Soyulma yüzey ile ilgili. Gerekiyorsa binder astar veya geçiş astarı uygulayın.

   Sil
 127. Jotun boya kullanacağız evin ic duvarlarini boyamak icin. Ama Marshall silpak mi jotun mu kararsiz kaldim. Cocuklar kucuk duvarlari boyuyorlar silinmesi temizligi kolay bir acik bej istiyorum ama markada kararsiz kaldim. Tavsiyeniz nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özgüz Özerkan,
   Markaya çok takılmayın, bir çok markanın üst kalite silinebilir boyası var. Jotun'un fiyatı biraz daha yüksek sadece.

   Sil
 128. Merhaba ben Esra odamın duvarı kışın akıyor ve siyah siyah bir sürü lekeler oluşuyor. Şuan odamdaki silinebilir bir boya öncelikle sağlıklı doğal bir boya önermenizi istiyorum sonraki aradığım özellikler ise silinebilir, canlı,, boyadığımda iz bırakmayan, küflenme ve kışın akma özelliği yapmayacak bir boya renk konusunda ise parlak canlı duran çam yeşili bir boya yoksa eğer beyaz renk tercih edeceğim şimdiden teşekkürler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra,
   Su bazlı küf dirençli bir boya kullanabilirsiniz. Polisan Elegans, Marshall Hijyen, Permolit Permomax v.b olabilir. Bu boyalar silinebilir, yarımatdır. Yarımatdan canlısı olmaz zaten. Boyarken 2. kat bittikten hemen sonra ruloyu duvarda boyasız gezdirin ve kısa ipli rulo kullanın iz kalmaz. Renginizi kataloktan beğenerek seçmeniz daha doğru olur.
   Kolay gelsin.

   Sil
 129. Merhaba ben avusturyada yasiyorum evim cok eski ama silinebilir boyayla boyomak istiyorum cunku cocuklarim kucuk olurmu eski duvarlara ve hangi boya almaliyim tesekkurler simdiden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Su bazlı silinebilir boya kullanın. Eski duvar derken, yüzey pürüzlü veya düzgün değil ise tam mat silinebilir boya alın.

   Sil
 130. Merhabalar; Adım Halil. Öncelikle Sn.Yetkili yardımlarınız için teşekkür ederim. Bazı sorularım olacak.
  2+1 evde kiracıyım. Şuan duvarlar beyaz renk boyalı ve çok fazla kirli değil. Yarık, çatlak, soyulma yok. Evi boyatıp çıkacağım. Sorularıma gelince;
  1- Ev sahibi boyacı gönderdi (kendi boyacısıymış) su bazlı kaliteli boya ile boyayacakmış. 2300 tl ücret istedi. Çok geldi bana. Sizce fiyat nasıldır?
  2- Kendim boyamak istiyorum ama altından kalkabilir miyim bilmiyorum. Okuduğum kadarı ile uygulaması en basit boya plastik, tam mat beyaz boya. Doğru mudur?
  3- Tavan boyası diye bir şey var? Tavan için bundan almam şart mi? Birde fiyatı daha uygun duvarlarda bu boya ile boyanabilir mi?
  4- Dediğim gibi uygulama konusunda deneyimim sıfır. En basit şekilde nasıl uygulama yaparım. Rulo, fırça, kısa tüylü, uzun tüylü vs... hiçbiri konusunda bir fikrim yok.
  5- Son olarak temiz sayılabilecek bir duvarı yine aynı renge boyamak için ortalama bir m2/litre hesabı var mıdır? Atıyorum 100 m2 bir duvar için ortalama kaç litre boya gider.

  Teşekkür ederim. İyi Çalışmalar Dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Halil Bey,
   1) Kaliteli büyük 1 tavan boyası ve 1 büyük duvar boyası yaklaşık toplam 200 lt. tutar. Evin büyüklüğüne göre ve eşyalı olup olmamasına göre değişir uygulama fiyatı.
   2) Evet tam mat plastik boyayı kendinizde uygulayabilirsiniz. Sadece silinme özelliği yok.
   3) Tavan boyasını sadece tavan için kullanın. Daha dayanıksız olur, ayrıca boyama alanı duvar boyasına göre çok daha azdır.
   4) Plastik boya ve tavan boyası için aynı ruloyu kullanabilirsiniz. (Uzun ipli plastik boya rulosu.) Önce tavandan başlayarak 2 lt. su ilave edip 2 saat ara ile 2 kat tavanı boyayın. Sonra 4 numara fırça ile kapı pencere kenarları, süpürgelikleri kestirme fırça ile boyayın. Sonra duvar boyanıza 2-3 lt. kadar su katarak 2 saat ara ile 2 kat boyayın.
   5)Her boya 2 kat boyanmalıdır. Katlar arası en az 2 saat beklenmelidir. 3 oda bir salon yaklaşık 90-100 metrekare ev için 15 lt. 1 tavan boyası 1 de duvar boyası kullanılır. 2,5 lt. iyi bir boya oturma alanı yaklaşık 8-10 metrekare olan 1 odayı 2 kat boyar, 7,5 lt. duvar boyası 25-30 metrekare oturma alanı olan bir salonu 2 kat boyar.
   Kolay gelsin.

   Sil
  2. Cevabınız ve detaylı anlatımınız için çok teşekkür ederim. Evi boş olarak boyacıya teslim edecektim. Her zaman emeğin karşılığının tam alınmasını savunmuş bir insanım. Ama 200 tl masrafa 2300 tl istemenin adı ticaret değil başka bir şey oluyor maalesef. Boyayı kendim yapmaya karar verdim. Ev 65 m2, 2+1, dediğim gibi şuanda çok kirli değil. Acemi de olduğum düşünülürse 15 lt duvar boyası ve 15 lt tavan boyası fazlası ile yetecektir o zaman. Yardımınız için tekrar teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

   Sil
 131. merhaba ben turkan evimizi boyatmaya istiyoruz duvarlar alci caseti vivaline ipek mat boya aldik ama karasiz kaldik boyatsakmi diye bu boya iyimidir kotumudur hic bi fikrim yok

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turkan,
   Casati boya Dyo'nun uygulama düzgün yapılırsa memnun kalırsınız.

   Sil
 132. tesekkur ederim boyayi alirken acele etik ve acemilik yaptik daha cok renklerle ilgilendik peki caseti kalite olarak nasil dyo nun teknoplastindan cok basedilmis yorumlarda daha ilk defa bayatilacak onun icin hem iyi goruntu hem kaliteli olsun istiyoruz tekrardan tesekkur ederim
  Turkan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turkan,
   Casati'yi bende kullandım. Yarı mat veya İpek mat olursa ve uygulama da düzgün yapılırsa memnun kalırsınız.

   Sil
 133. Merhabalar, ben Şükrü.
  Evim 1.5 yıl önce boyanmış yeni bir ev.Dairenin iç duvarları beyaz ve pürüzsüz. Ancak silinince istediğim
  kadar iyi sonuç vermiyor. Hafif izler kalıyor. Boyamak istiyorum. Ne tavsiye edersiniz?

  YanıtlaSil

YORUM YAPMADAN ÖNCE
Yorumunuzu ve cevabını bulmak için :
*** Adınızı yorumlara yazıp son yorumlar kısmına bakabilirsiniz.
*** Hangi konuya yorum yaptıysanız o sayfanın en altına bakabilirsiniz.
*** Yorum çok fazla ise sayfanın altındaki "daha fazlasını yükle" ye tıklayın ki yorumların devamı görünsün.
*** Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
*** Yorum formundaki "beni bilgilendir" kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
*** Yorumunuz 3 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.

(Destek için sitemizi sosyal medya platformlarında paylayaşabilirsiniz.) www.techrehber.com

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.