Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

DUVARDAKİ DELİKLERİN TAMİRİ, DUVAR DELİKLERİNİ KAPATMAK, ÇİVİ DELİKLERİNİ ONARMAK, DUVARDA MACUN MASTİK ALÇI KULLANMAK

    Duvarınızdaki çivi deliği veya herhangibir nedenden dolayı oluşan delik ve yarıkları sağlam ve zahmetsiz yoldan tamir edip üzerini boyamaya hazır hale getirebilirsiniz.
    Bu tip delik ve yarıklar için en çok kullanılan ve en pratik yöntemler:

HAZIR MACUNLAR

    Hazır macunlar iç veya dış mekanlarda kullanılabilen dayanıklı ve uygulaması çok kolay malzemelerdir. Tek yapmanız gereken kutusunu açıp bir spatula yardımı ile delik bölgeye sürüp kurumasını beklemektir. Kuruduktan sonra düzgün bir zemin için üzeri ince bir zımpara ile zımparalanabilir. (Örnek zımparalar: 120 no.150 no.180 no.)
    Su bazlı ve sentetik türleri vardır. Macun uygulamasından sonra sentetik boya yapılacaksa su bazlı veya sentetik macun kullanılabilir. Fakat sentetik macun uygulamasından sonra su bazlı boya kullanmak sentetik macunun alttan parlamasına ve yüzeyde yama gibi durmasına yol açar. Verniklerde de aynı durum geçerlidir. Su bazlı vernik yapılacaksa su bazlı macun, sentetik vernik yapılacaksa sentetik macun kullanmak yerinde olur.

MASTİK KULLANIMI

    Mastikler silikonlara benzer, fakat mastik kullanımındaki esas amaç boşluk doldurmaktır. Üzeri boyanabilir olduğundan duvar, kapı ve pencerelerde rahatlıkla kullanılır. Mastikler sert hava koşullarına dayanıklı olduğundan iç ve dış mekanlarda her türlü duvar, beton, ağaç, tuğla, metal yüzeylerde kullanıma uygundur.
    Genellikle akrilik ve poliüretan mastik olarak piyasa da bulunur. Poliüretan mastikler daha esnek, yapışkan ve çok daha dayanıklıdır.

ALÇI UYGULAMASI

    Alçı hazırlamak ve kıvamını tutturmak diğer uygulamalara göre daha zahmetli olmasına rağmen özellikle büyük alanlarda delik, yarık ve çatlak tamirlerinde daha ekonomik bir çözümdür. Suya ve neme dayanımı yoktur. Bu yüzden dış mekanda kullanıma uygun değildir. Kullanılacak yüzeye göre saten alçı, sıva alçısı veya tamir alçısı kullanılabilir.
    Saten alçı çok daha ince bir alçı türüdür. Daha pürüzsüz bir zemin elde etmek için yapılan son kat alçısıdır. Siz küçük delik ve çatlaklar için bu alçıyı kullanabilirsiniz. Alçı su ile hazırlanır ve mama kıvamında olmalıdır. Spatula ile iyice yoğurularak kıvama getirilir. Bastırarak tamir edilecek yüzeye sürülür.
    Düzgün bir zemin için alçı kuruduktan sonra ince bir zımpara ile zımparalanabilir. (Örnek zımparalar: 120, 150, 180 numara.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız
dışındadır.