DUVAR NASIL SİLİNİR?, EVİN DUVARLARINI TEMİZLEMEK, BOYANMIŞ DUVAR NE İLE SİLİNİR?, HANGİ DETERJANLA DUVAR SİLİNİR?, DUVAR SİLME YÖNTEMLERİ, DUVARDAKİ LEKELERİ ÇIKARMAK

    Duvardaki lekelerden, sağlıksız toz zerreciklerinden ve parmak izlerinden kurtularak düzenli olarak temizlemek ve evinizde sağlıklı bir ortam oluşturmak için duvarlarınızı silmek isteyebilirsiniz. Ayrıca temiz duvarlar evinizin canlı ve ferah görünmesini sağlar. Duvarları düzenli olarak temizlemek izlerin duvarda kalıcı lekeler oluşturmasına da engel olabilir.
    Temizleme işlemine fırçalı ucu ile elektrik süpürgesi veya yumuşak bir fırça ile yukarıdan aşağıya duvarın tozunu alarak başlayabilirsiniz. Bu işlem duvarınızı ıslak olarak silmeye başladığınızda duvardaki lekelerin ve tozların yayılmasını ve iz bırakmasını engeller. Elektrik süpürgesiyle köşe ve diplerde oluşan örümcek ağlarını ve toz yumaklarını da alabilirsiniz.
    Gerçek bir temizliğe başlamadan önce bölgesel bir deneme yapmanız iyi bir fikir olabilir. Bu deneme ile boyanızın tam silinebilir olup olmadığını anlayabilirsiniz. Göze çarpmayan bir bölgede yumuşak bir süngeri sıcak suya batırarak duvarınızı silin. Boya süngere veya beze çıkıyor veya leke yayılıyorsa duvarınızı temizlemek yerine boyamak daha iyi bir seçenek olabilir.

DUVARLARI SİLMEK
 • Duvarınızı silmek için ılık su ile karıştırılmış basit genel amaçlı temizleyicileri kullanabilirsiniz. Ya da sıvı bulaşık deterjanınızı biraz sıcak su ile karıştırarak duvarınızı temizleyebileceğiniz bir karışım yapabilirsiniz. Arap sabunu da duvar silmek için uygun bir temizleyicidir.
 • Duvardaki ince boya tabakasına zarar verebilecek çok güçlü ve aşındırıcı temizlik maddeleri kullanmayın. Ayrıca temiz bir kova suyla duvarda kalan sabunu durulayın.
 • Temizlik için en iyi başlangıç yeri duvar dipleridir. Duvarın altından yukarıya doğru temizliğinizi yapın. Bu şekilde kirli suyun yukarıdan aşağıya akıp, lekelerden oluşan çizgilere dönüşmesini engellersiniz. Bu çizgiler ve izler gerçekten çıkarılması zor lekelere dönüşebilir.
 • Temizlik için çok yumuşak bir bez veya sünger kullanın.
 • Duvarlarınızı deterjanlı su ile silerken küçük bölgelerde çalışın ki sildiğiniz yerler siz duvarınızı durulayıp kurutmadan önce kuruyup leke bırakmasın. Durulamadan sonra kuru bir havlu ile kurulama yapabilirsiniz.
ZOR LEKELER
 • Düzenli olarak temizlenen duvarlarda bile bazı izlerin çıkarılması zor olabilir. Sürtünme izleri ve boya kalemlerinin lekelerini genel amaçlı sprey temizlik maddeleri kullanarak çıkarabilirsiniz. Tabi bunları da görünmeyen bir bölgede test etmekte fayda var.
 • Boya kalemi gibi küçük fakat zor lekeler için kullanabileceğiniz bazı malzemeler: WD 40 (temizleme, koruma ve yağlama spreyi), diş macunu, karbonatla karıştırılmış suyu da yumuşak sünger ile kullanabilirsiniz.

6 yorum:

 1. Useful blog website, keep me personally through searching it, I am seriously interested to find out another recommendation of it.

  YanıtlaSil
 2. Taha BAYRAKTAR
  Biz yıllardır kirli duvarlar için çamaşır suyu kullanıyoruz. Uygulamasına gelince; Geniş bir leğene istenen fiyat veya kalitede çamaşır suyunu yaklaşık iki parmak derinliğinde dolduruyoruz. İçine su katmak yok!!! Araba yıkama fırçasını sadece uçları ıslanacak şekilde bu çamaşır suyuna dokundurup sanki duvarlara boya yapıyor gibi aşağı-yukarı hareketler ile tamamen gezdiriyoruz. İlk anda lekeler çıkmıyor gibi görünebilir ancak duvarlar kuruduktan sonra tertemiz olduğunu göreceksiniz. Bu işlemi yaparken dikkat edilecek hususlar!!! Havalandırmaya çok dikkat edilmeli ve yere damlatmaya karşı eşyalar üstüne örtü serilmeli. Hafif kirli veya hafif küf lekesi olmuş tüm duvarlarda çok etkili bir yöntem olduğunu kesinlikle teyit ederim.Depremde evimiz yıkılınca 4 yıl boyunca bu şekilde duvarlarımızı hep sildik ve prefabriğimizi temiz tuttuk. Ve bu yöntemi hala kullanıyoruz..
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
 3. duvarları sıldırırken leke kaldı tabıı ıgrenc oldu nasıl temızlenırkı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yasemin Söğüt,
   Arap sabunu deneyin. Yine iz kalırsa tekrar boyanması gerekebilir.

   Sil
 4. Sumeyye CALILI;
  Dokundukca duvarin rengi cikiyor.onu nasil temizleyebilirim saten boya falan degil normal boya yapmislar:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sumeyye Calılı,
   1 kat geçiş astarı uygulayıp, su bazlı silikonlu boya yapabilirsiniz.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.