SU BAZLI BOYA NASIL UYGULANIR?,SU BAZLI SİLİKONLU SİLİNEBİLİR BOYA NASIL YAPILIR?,DUVAR NASIL BOYANIR?,SİLİKONLU BOYA NASIL YAPILIR?,SİLİKONLU BOYA NASIL UYGULANIR?


DUVAR BOYARKEN GEREKLİ MALZEMELER NELERDİR?

    Boyanız, kestirme fırça (3 veya 4 numara), kısa tüylü su bazlı saten rulosu (20cm. lik ya da 25cm.lik), küçük parmak rulo ya da kalorifer fırçası, boya ızgarası, mobilyaları kapatmak için ince hışır naylon, yer için kalın naylon, kağıt bant 5cm.lik boş kova, rulo sapı 1,5 ya da 2mt. (Duvarınız alçılı ise kısa tüylü su bazlı saten rulosu, alçılı değil ise uzun tüylü plastik boya rulosu kullanın.)

DUVAR BOYAMADAN ÖNCE HAZIRLIK
 • Tamir gerekiyorsa duvarınızı alçı ile ya da su bazlı macunlarla, spatula yardımı ile düzeltip kuruduktan sonra ince zımpara (örn.180 no.) ile düzeltin.
 • Eski boyanız plastik boya ise binder astar kullanın. Astarınız kuruduktan sonra boyanıza başlayın. Eski boyanız yağlı boya ise boyadan önce 1 kat geçiş astarı uygulayın. Eski boyanız su bazlı silikonlu silinebilir boya ise direkt boyamaya başlayabilirsiniz.
 • Boyanızı rahatça çalışabileceğiniz geniş bir kovaya aktarın. Boyanızı üzerinde yazan miktarda sulandırın ve iyice karıştırın. (Boya karıştırma çubuğu ya da matkap ucuna takılan karıştırıcıları kullanabilirsiniz.) (Boyalar genellikle yüzde 10 ile 30 arasında sulandırılır. Fakat bazı boyalar sulandırılmaz. Zeytinyağı kıvamında olsun.)
 • Kapı, pencere kenarlarını ve süpürgeliklerinizi kağıt bant ile bantlayın. Mobilya ve yerlerinizi naylon ile kaplayın, naylonun kenarlarından kağıt bant ile tutturabilirsiniz.
SU BAZLI SİLİKONLU BOYA NASIL UYGULANIR?
 • Tavanı boyayacaksanız önce tavandan başlayın 1. katı boyayın birkaç saat sonra 2. katı ters yönde boyayın. 
 • Fırçanız ile tavan duvar birleşim yerlerini, kapı-pencere diplerini ve süpürgelikleri boyayın. Mümkün olduğunca yavaş ve kalın kestirme yapın. Kestirme yapacağınız boyayı ayrı bir kaba aktararak yapın ve iz kalmaması için daha fazla sulandırın.
 • Su bazlı silinebilir boyanızı geniş bir kovaya aktardıktan sonra ruloyu boyanın üzerinde yuvarlayarak (ruloyu tamamen daldırmayın) eşit almaya çalışın. Ya da rulonuzu boyaya batırdıktan sonra boya ızgarasını kovanın kenarına sarkıtarak ızgara üzerinde 1-2 kez döndürün ve boyanın fazlasını atın.
 • Sadece yukarı ve aşağı hareketlerle çok hızlı yapmadan duvarları boyayın. Duvara "N" harfi yapıp bu boyayı dağıtabilirsiniz. Birinci katı bu şekilde bitirdikten sonra boyanın üzerindeki tavsiye edilen kuruma süresine göre ya da birkaç saat sonra 2. katı da aynı şekilde yapın. (İyi kurumamış boyadan sonra ikinci katı yapmak boyanın tam rengini vermez ve kapatma özelliğini düşürür.)
 • Duvarın ikinci katın boyama işlemi biraz farklıdır. Bir duvarı boyadıktan sonra başa gelip boş rulonuzu yaş boyanın üzerinde duvarda gezdirin. Bittikten sonra, aynı şekilde diğer duvarları da tek tek bu şekilde başa dönüp boş rulonuzu yaş duvarda gezdirin. (Bu işlem hataların kapanmasına yardımcı olur.)
 • Boyanız bittikten sonra kağıt bantlarınızı yavaşça çıkartın. Plastik ve su bazlı silinebilir boyaların kuruma süresi birkaç saattir.
 • Kenarlara bulaşan boyanızı hemen ıslak bez yardımıyla silerseniz iz kalmaz.

66 yorum:

 1. Merhaba su bazlı boya ile bebek odamızın mobilya renginde degisiklik yaptık. boya yapmadan önce yüzeyleri zimparaladik. Beyaz olan kısımlarda değil ama koyü maviye boyadigimiz yerlerin rengi sanki bir süre sonra gidecek gibi geliyor. Çizilmelere yada renk atması ihtimalini düşünerek vernik aldık ama vernik sürdüğümüz yerler kahverengi bir görünüm alıyor ve o sekilde kuruyor. Vernik olarak bize home cosmetic dış cephe ahsap verdigi verilmiş. (Woods & Wood su bazlı dış cephe ahsap verdigi).. Bunda bir yanlışlık olabilir
  Tesekkurler
  Sevda

  YanıtlaSil
 2. Sevda hn,
  Size büyük ihtimalle renkli vernik verilmiş. Renksiz veya yat vernik alın.

  YanıtlaSil
 3. merhaba,

  evimiz silikonlu boya ile boyanmış ve sürekli havasızlık hissi veriyor.ayrıca, son katta oturuyoruz ve kornişlerin olduğu kısımlarda dahil silikonlu boya i,le boyanmış .kış aylarında kornişlerin olduğu kısmlar başta olmak üzere nemlenip daha sonra damlacıklar oluşuyor ve duvarlardan aşağıya yağmur gibi akıyor eşyalarımız dahil duvarlarda küf oluşuyor. bu boyayı duvardan nasıl çıkartırız.karşı komşumun daresinde plastik boya kullanılmış ve onlar bu sorunu yaşamıyorlar. sadece kornişlerin olduğu kısımları kazısak yeterli olur mu? selülozik tiner önerdiler ama bütün evin duvarlarını nasıl sileriz çok zor görünüyor.denedim bir noktada bile dakiklarca uğraştım ayrıca tineri solumam da cabası.lütfen bana yardımcı olun ben çocuklar astım hastasıyız ve evin bu durumundan çok rahatsızız.teşekkür ederim.
  Mine SOYSAL

  YanıtlaSil
 4. Mine Hn,
  Evinizi yaz, kış sürekli havalanandırın. Plastik boya en iyi hava alan boyadır. Çok terleme olan yerleri boya sökücü ile sökün.

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar;
  Abdullah; Silikonlu boya ile evi boyadık ancak bir kaç yerde boya ahşap kapılara bulaştı ve kurudu bu boyaları ahşap kapıdan silme imkanı veya bir yolu varmıdır. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. Abdullah,
  Selülozik tiner ile temizleyebilirsiniz. Bir bezin ucunu selülozik tiner ile ıslatın dikkatlice sadece boya bulaşan yere sürün.

  YanıtlaSil
 7. evimin duvarlarindaki boyanin su bazli saten boya olup olmadigindan emin olamıyorum. saten boyanin üzerine su bazli saten boya yapabilimiyiz.

  YanıtlaSil
 8. Sema Hn.
  Saten derken, alttaki sentetik saten ise geçiş astarı uygulanır, su bazlı saten ise üzerine direkt boya yapılabilir.

  YanıtlaSil
 9. Merhaba cocuk odami marshall su bazli hijyenik boya ile boyadim.2 kat boyamamiza ragmen alttaki krem rengi plastik boya kapanmiyor.bu durumda ne yapmam gerekiyor tekrar baska bi marka boya ile boyamalimiyim

  YanıtlaSil
 10. (Yorumlara isim yazalım.)
  Çok fazla su katmış olabilirsiniz. 2,5 lt. boyaya yaklaşık 2 su bardağı su konulması gerekir. Ayrıca katlar arasında en az 2 saat beklenmelidir.

  YanıtlaSil
 11. vime onceden plastik boya yapmistim 10 sene gecti anlamiyarak silikonlu boya aldim uyguladim 3 4 sat sonra boya sökulmeye basladi yapmam gereken nedir ?

  YanıtlaSil
 12. Soner Bey,
  Dökülen yerleri zımparalayıp 1 kat astar uyguladıktan sonra tekrar boyamanız gerekir.

  YanıtlaSil
 13. Aslı yolcu

  Merhaba benim odam mütaitin boyadığı boyayayla duruyor hangi boya olduğunu bilmiyorum şimdi ben kendim marshall su bazlı silikonlu iç depe boyası ile boyayacağım boyaya ne kadar su katmalıyım ,başka bir işlem gerekirmi yoksa direk boyayı uygulayabilirmiyim.şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
 14. Aslı Hn.
  1 kat astardan sonra 2 kat boya uygulayın, boyanızı %15 sulandırı, 2 saat ara ile en az 2 kat yapın.

  YanıtlaSil
 15. yeni taşındıgım evdeki boyanın su bazlımı yoksa plastik boyamı oldugunu nasıl anlayabılırz

  YanıtlaSil
 16. (Yorumlara isim yazalım.)
  Boyadan tırnak büyüklüğünde bir parça koparın ve kırın. Boya hemen kırılıyorsa plastik veya su bazlı mat boya; esneme yapıyorsa su bazlı silibebilir ipekmat veya yarımat boyadır. (Plastik de su bazlıdır. Silinemez, mat durur, silikonsuzdur, esnek değildir.)

  YanıtlaSil
 17. Yusuf. Evimiz alçı sıva. Müteahhit duvarları tavan boyası ile boyamış. Silince elimize çıkıyor. Silinebilir bir boya istiyoruz. Dyojen uygun mudur? Astar gerekir herhalde. Binder mi yoksa geçiş astarı mı daha iyi olur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yusuf Bey,
   1 kat binder astar uygulayın. 2 kat boya uygulayın. Diyojen silinebilir, üst kalite bir boyadır.

   Sil
 18. Merhaba.bizim tavanlarımız plastik lambiri kaplama pervazlarda silikon var ve kabaran yerlerini boya yapmadan önce silinkon çekiyoruz her seferinde önceki yaptıgımız boyalar silikonu kapatıyordu ama bu defa uyguladıgımız boya silikonun uzerınden akıp gıdıyor ne yapmalıyız silikonlu yerlerinde boya tutması için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Silikon ile mastiği karıştırıyorsunuz. Silikon boya tutmaz, mastik tutar.

   Sil
 19. merhaba toki de kullanılan boya ne
  boyasıdır yeniden boyayacağım su bazlı silikon kullanabilirmiyim ve ayrıca 2.kat sürmem gerekirmi farklı bir renk olursa alttakini kapatırmı yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Genellikle plastik boya kullanıyorlar diye biliyorum. Su bazlı silikonlu uygulamadan önce 1 kat binder astar uygulayın, boyanızı da 2 kat uygulayın. Boya her zaman 2 kat uygulanır.

   Sil
 20. Banyodaki tavan boyasi kabardi ve ekledigimde dokuluyor altida kuf tarzi siyah ne yapmam gerekir hangi boya ve islem yapmam gerekiyor tesekkurler mucahit

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mücahit Bey,
   Kabaran yerleri spatula ile dökün, küflü yüzeyi çamaşır suyuna bir miktar su karıştırarak silin, kurumasını bekleyin. Elegans küf dirençli tavan boyası v.b bir boya ile boyayın.
   Kolay gelsin.

   Sil
 21. Merhaba ben boya aldım. Ancak duvara uyguladığımda çok koyu bir fenk çıktı. Rengi nasıl açabilirim. İçine beyaz tavan boyası karıştırsam dengini açsam sıkıntı yaratır mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aldığınız boyanın aynısından beyaz ile karıştırın. Tavan boyası da olur ama boyanın kalitesini düşürür.

   Sil
 22. Boyaya suyu fazla koydum Nasıl kalınlaşmasını sağlaya biliririm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serkan Bey,
   Aynı cinsten boya ilave etmeniz gerekiyor.

   Sil
 23. Merhabalar
  Daha önce su bazlı veya sentetik olup olmadığını bilmediğim boya ile boyanmış iç cepheye su bazlı mat (silikonsuz) plastik boyayı doğrudan uygulayabilirmiyim? Silikonlu iç cephe boyasının üzerine silikonsuz mat (plastik) iç cephe boyası uygulayabilir miyim? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Namık Bey,
   Sikikonlu üzerine olur, sentetik üzerine olmaz, astar gerekir.

   Sil
 24. Biz silikonlu boyamizin üzerine başka bir renk uyguladık ve rengi kapatmadi ne yapabiliriz .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onur Bey,
   Yeni boyanızı en az 2 saat ara ile 2-3 kat uygulamanız gerekiyor. Yeni boyanızı uygulamadan önce geçiş astarı veya örtücü astar da kullanabilirsiniz.

   Sil
 25. Merhaba evin duvarlarini alcipan uyguladik alci sva mat pilastik sikonlu silinebilir boya aldim 15 litre kovaya ne kadar su katmaliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Genellikle 2 litre yeterlidir. Ama boyadan boyaya değişebilir. Ambalaj üzerinde yazan talimatları okuyun.

   Sil
 26. Merhaba ben ahmet alci siva uzerine binder astar attim mat pilastik silikonlu boya uyguladim 2 gun oldu catlaklar ve kabarip dokulmeler meydana geldi gece don olmustu ondanmi oldu boyayi uygularken ve uyguladiktan sonra odayi havandirmam gerekiyomu soba yaniyo odada sikinti yaparmi o bolgeyi komple tekrar boyasam sıkinti olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ahmet Bey,
   Boya uygulamalarında uygulama ısısı da önemlidir. Ambalajın üzerinde uygulama ısısı yazar. Büyük ihtimal gece don olduğu için boyanız kabardı. İçeriyi ısıtıp kabaran yerleri soyun, tekrar astar ve boya yapın. 24 saat bu ısıyı koruyun.

   Sil
 27. evimin tavanı alçıpan kaplı bu yaz boyandı ve şuan dökülmeler meydana geliyor alçıpanda hangi boyayı kullandı usta bilmiyorum ne yapmam gerekıyor hangi tarz boya kullanmalıyım alçıpan dökülmemesi için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuncay Bey,
   Dökülen yerleri saten alçı ile tamir ettikten sonra 1 kat binder astar uygulayın. Astar kuruyunca normal tavan boyası ile boyayın.

   Sil
 28. SELAM EVİ MÜTHAYİTTEN ALDIK.DUVARLAR SATEN ALÇI ALTINA ASTAR ATMADAN DİREK BOYA YAPMIŞ VE BOYA DUVAR KAGIDI GİBİ SÖKÜLÜYOR YENİ BOYA YAPMADAN ÖNCE NE YAPMAM GEREKİR SAYGILAR

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Soyulan yerleri zımparalayın. 1 kat geçiş astarı uygulayın. Astar kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil
 29. Merhaba

  mutfakta küflenme oldu, küfü çamaşır suyu ile temizledik, buraya nasıl bir boya yapmamız gerekir acaba? sulu plastik mi mat mı?

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Küf dirençli boyalardan kullanın. Örn. Polisan Elegans, Permolit Permomax, Marshall Hijyen v.b

   Sil
 30. Kolay gelsin benim evimin boyasi kartepe su bazli boya ama biz ayni renk yagli silinebilir boya surmek istiyoruz ne yapilmasi gerekir ayrica her boyadan sonra catlaklar acilmaya basliyor oneriniz nedir
  Huseyin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüseyin Bey,
   Su bazlı boya üzerine yağlı boya direkt uygulanabilir. Silikonlu boyalar daha esnek olur. Çatlama için silikonlu boya daha iyi bir seçimdir aslında. Çatlak boyadan ise zımpara ve astar uygulayın. Alçıdan ise içini biraz daha açıp saten alçı veya poliüretan mastik ile tamir edin. Sonra astar ve boya yapın.

   Sil
 31. Merhaba
  Evdski duvar boyasi ne anlayamiyorum.Mat elimle kopardim hemen dagildi.Acil bu odayi boyamam lazim.plastik mat boyayi astar cekmeden boyasam olur mu acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Duvardaki boya sağlam ise, yağlı boya değilse direkt boyayabilirsiniz. Zemin sağlam değilse eski boya parçaları boya yaparken ruloya yapışır. Yağlı boya üzerine zaten tutmaz, hemen veya kısa bir süre sonra çatlar.

   Sil
 32. Merhabalar ,

  Evimin tavanlarını boyattım. Plastik esaslı iç cephe boyası ile. Ancak daha 1. Kat kurumadan 2.katı uyguladılar. Şimdi tavanlarım 2 kat mı boyanmış oldu ve uzun vade de sorun olur mu ?

  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Erdek Hn.
   Sadece biraz geç kurur, ayrıca katlar arası 2 saat beklenseydi daha iyi kapatırdı. Görünümde bir sorun yoksa öyle olmasında bir sakınca yok.

   Sil
 33. Tümer
  yıllardır herkese çok güzel kılavuzluk yapmışsınız.ve bıkmadan cevap vermişsiniz . herşey için teşekkürler ...

  YanıtlaSil
 34. yıllar boyu bıkmadan usanmadan insanlara cevap vermiş yardımcı olmuşsunuz ..bende sayenizde okuyup bilgilendim teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim ...

  YanıtlaSil
 35. Merhaba evimiz tiner bazlı mat saten boya şu an yeni duvar boyamamız gerek su bazlı saten boyuya bilmek için ne yapmalıyız? Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sezen sezen,
   Bir kat geçiş astarı uygulayıp kuruduktan sonra su bazlı boya uygulayabilirsiniz.

   Sil
 36. slm benim koludoru boyama yaptırdım ama kestirme yerleri bir türlü tutturamadılar olmadı yeniden boyadılar 4 kat oldu ama gine tutmuyor ne yapmalıyız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Durmuş Bey,
   Kestirmeleri tutturamadılar derken. Renk mi tutmadı, iz mi kaldı.? Kestirmeler yumuşak kıllı kaliteli bir fırça ile yapılır. Suyu biraz daha fazla konulabilir.

   Sil
 37. merhaba ömer faruk özdemir duvara çıta uygulaması yapıyoruz ..çıtanın üzerine su bazlı boya uygulamayı düşünüyoruz ahşap çıtalara öncelikle yapmam gereken işlem nedir teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ömer Faruk Özdemir,
   1 kat geçiş astarını normalden biraz daha fazla sulandırarak veya boyanızı normalden biraz daha fazla sulandırarak ilk katı uygulayın. İyice kuruyunca diğer katları normal oranda inceleyerek uygulayın. (Çıta ham ise bu şekilde) Kaplama ise sadece geçiş astarı uygulayın.

   Sil
 38. merhaba. evin bir bölümünü dış cepheden başlıyarak kapattık. dış cephenin bir kısmı duvarı evin içine dahil oldu. dış cephe boyasının üzerine direk iç cephe boyası uygulayabilirmiyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. MaviNefes,
   İc cephe plastik ya da silikonlu mat boya uygulaması doğru olacaktır.

   Sil
 39. Merhaba ismim Turgay.Evimin solaon duvarıdn aşırı terleme yapıyor.terlemeyi bitirmem için hangi çeşit boya kullanmam gerekir.(Dış cephe mantolama var.)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Turgay Bey,
   Dyonem kullanabilirsiniz.

   Sil
 40. Merhaba, saten boya üzerine su bazlı boya nasıl yapabiliriz. Saten boyayı çıkarmak veya duvarları hava alır konuma getirmek için ne yapabiliriz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enes Can Özbahadır,
   Sentetik saten boya üzerine gecis astarı uygulayıp su bazlı boya uygulaması yapılabilir. Fakat duvarın hava alması için saten boyanın tamamen kazınıp zımpara yapılması gerekir.

   Sil
 41. merhaba ben osman
  saten alçı ile tamir edilen yerler geçiş astarı ve 2 kat slikonlu kırık beyaz la boyamama rağmen belli oluyor ne yapmam gerekir.
  teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Osman Cüre,
   Önce tamir edilen yerlere 2-3 saat ara ile astar ve boya uygulayın, sonra tüm duvara astar ve boya uygulayın.

   Sil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.