SENTETİK TİNER NEDİR NERELERDE KULLANILIR?, SELÜLOZİK TİNER NEDİR NERELERDE KULLANILIR?, HRM TİNER NEDİR NERELERDE KULLANILIR?,SENTETİK TİNER İLE SELÜLOZİK TİNER ARASINDAKİ FARKLAR

    Tinerli boya uygulamaları yapılırken mutlaka boya ile aynı cins tiner kullanılmalıdır. Boya ambalajlarında boya için kullanabileceğiniz uygun tiner belirtilmiştir.
    Tinerler ayrıca temizlik, leke çıkarma veya boya sökme işlemlerinde de sıkça kullanılır. Sentetik tiner bu işler için biraz zayıf kalsa da genellikle yüzeylerde herhangibir yıpranmaya veya solmaya neden olmaz. Selülozik tiner ise leke çıkarma, boya sökme gibi işlerde daha başarılıdır. Fakat cam yüzeylerde solma, plastik yüzeylerde erime ve solma, elbisede sertleşme ve renk kayması yapar. Bu yüzden selülozik tinerle yapacağınız temizleme işlerinde, yüzeylerde önce görünmeyen küçük bir kısımda test yapmak daha faydalı olacaktır.
    Bu tip uygulamalardan sonra tiner uygulanan yüzey sabunlu su ile silinmeli veya yıkanmalıdır. Ayrıca her iki tiner çeşidi de ten ile temas ettiği takdirde çatlama ve yanma yapar. Bu gibi durumlarda temas eden bölge hemen sabunlu su ile yıkanmalıdır.

    Sentetik Tiner: Sentetik boya, astar ve verniklerin inceltilmesinde ve uygulama araçlarının temizlenmesinde kullanılır. Kokusuz türleri de mevcuttur.

    Selülozik Tiner: Selülozik bazlı boya ve verniklerin inceltilmesi için selülozik tiner kullanılır. Tüm selülozik boyalar, selülozik astarlar, selülozik dolgular, selülozik parlak ve ipekmat verniklerin uygulamasında inceltme amaçlı kullanılır.

    HRM Tiner: Selülozik bazlı, sanayi ve oto boyalarının inceltilmesi için tasarlanmış özel tinerdir. Çekiçlenmiş görünümü veren boyaları da bu tiner çeşidi inceltir.

59 yorum:

 1. Araba üzerindeki poliüretan lekelerini çıkartmak için sentetik tier içe yararlı yarar ise leke bırakırım.

  YanıtlaSil
 2. Salim Bey,
  Sentetik tiner ile poliüretan köpük izleri çıkmaz. Denemek isterseniz leke yapacağını sanmıyorum. Sonradan sabunlu su ile silin. (Poliüretan temizleyici var ama o da kurumuş lekeler için çözüm değil. Araca da olmaz.)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba salim bey
  Ben arabam siyah metalik her tarafına toz beyaz boya gelmiş sentetik tiner kullansam çikarmi o lekeler y.okur1@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldırım Bey,
   Sentetik tiner, biraz zorlar ama çıkartır. Beze sürün, dairesel hareketlerle ovalayın. Bittikten sonra üzerini sabunlu bir bez ile silin.

   Sil
 4. Merhaba aracın boyasına kuşların pislikleri dahi boyayı yakıp leke bıraktığına göre TİNER TABİKİ ZARARLI OLUR GÖRÜŞÜNDEYİM ( VENİĞİNE ) oto yıkamacılara danışın bence . . Geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuş pisliği, asit gibi, bekleyince leke bırakıyor. Selülozik tiner aracın boyasına zarar verir. Fakat sentetik tiner zarar vermiyor. Sildikten sonra hemen sabunlu su ile yıkamak gerekir. (Denenmiştir.)

   Sil
  2. Merhabalar arabanın tavanindaki plastik çıtayı yapıştırma için kağıt bant kullandım kaldırımda leke kaldı temizlik tineri faydali olurmu birde boyaya zarar verirrmi tesekkurler

   Sil
  3. Serhat Bey,
   Etiket sökücü kullanın.

   Sil
 5. Ben ledt tv mde cof kartlarında ki oksiti çözücem hangisi zarar vermez elektroniğe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Az miktarda sentetik tiner kullanabilirsiniz.

   Sil
 6. Merhaba elektronik cihazlar için hangi tiner kullanılır ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SAĞIR Tolga,
   Sentetik tiner kullanabilirsiniz.

   Sil
 7. S3lamin aleykum kiyafetime 502 yapistiricisi damladi hangi tiner ii gelir yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.S. (Yorumlara isim yazalım.) 502 japon ise tiner ile çıkartamazsınız. Japon yapıştırıcısı sökücü (siyanoakrilat sökücü) kullanmanız gerekiyor.)

   Sil
 8. Sentetik boya en hızlı nasıl kurur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ortam ısısı arttıkça kuruma süresi hızlanır.

   Sil
 9. Aracimin kaputunda koruma amacli karbon folyo yapistirma vardi. Uzun zaman snra söktügümde yapiskani boyayi yakmis bide izleri kalmis ne yapabilirim acil yardim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sentetik tiner kullanabilirsiniz. Hemen çıkarmaz ama en azından arabanın boyasına zarar vermez. Ardından yüzeyi sabunlu su ile yıkayın.

   Sil
 10. Aracin tamponundaki eski boyayı nasıl cikarabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   İnce zımpara yapmanız gerekiyor. Boya sökücü kullanmayın, plastiğe zarar verir.

   Sil
 11. Otomatik şnjuman temizligi için tiner kulanılırmı yag koymadan tiner döküp temizlesek şanjumanın lastik oln yerlerine zarar verirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Engin Bey,
   Dökmeden bez ile silinebilir. Sentetik tiner olabilir. Selülozik kullanmayın.

   Sil
 12. Beyaz pantolonuma mürekkep değdi tiner çıkarır mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Sentetik tiner işe yaramaz. Selülozik tiner lekeyi çıkartabilir fakat pantolon renginde solma yapabilir.

   Sil
 13. Merhaba, PVC Zemin (mineflo gibi) üzerine Vodabond pvc zemin yapıştırıcısı döküldü. Sentetik tiner ile silsek işe yarar mı, zemine zarar verir mi? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalın bir tabaka ise alttan spatula ile kaldırmaya çalışın. İnce ise sentetik tiner deneyin. PVC zemin örtüsüne zarar vermez.

   Sil
 14. Selamlar zift katran lekesini sentetik tiner cikartirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atilla Bey,
   Sentetik tiner çıkarmaz, selülozik tiner çıkartabilir.

   Sil
 15. lake dolaba yağ çözücü sıktım ve leke kaldı çıkmıyor bu tiner ise yararmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekir Bey,
   Sentetik tiner ile silin sonra sabunlu bezle ile silin.

   Sil
 16. Merhabalar benim motorumun çamurlugu yaglı boyayla boyandi ama güzel olmadi alttaki orjinal renge zarar varmeden nasıl çikara bilirim yagli boyayı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Dağlı,
   Boya sökücü veya selülozik tiner ile çıkartılabilir fakat alttaki boyaya zarar verme ihtimali var. Zımpara yapılıp tekrar boyanabilir.

   Sil
 17. Merhaba
  Arabanın arka cam filmini söktüm kalan yapıştırıcı izleri tiner ile temizlemek rezistansa zarar verir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fazla bastırmadan sentetik tiner kullanın.

   Sil
  2. Öncelikle teşekkürler sentetik tiner kullanarak temizledim. Ama bu sefer de tiner kokusu sorunu var. Nasıl geçer acaba.

   Sil
  3. Şerife Hn.
   Sabunlu su ile silin, zamanla geçer.

   Sil
 18. iyi günler aracımın kapının iç kısım plastık kısmına tiner ve aseton sıcradı beyaz lekeler kaldı nasıl cıkar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Kimyasal değişikliğe uğradığı için. (Yandığı için) bu lekeler çıkmaz.

   Sil
 19. solma tarzıysa Torpido parlatıcıyı dene
  ( senin bilgilendirdiğin yorumlara sık raslamaktayım )

  YanıtlaSil
 20. Arabamın ûst tavanında folya kaplama vardı saç kurutma makinası ile söktûm fakat yapışkanlı kaldı çıkmıyor nasıl çıkarabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etiket sökücü veya selülozik tiner kullabilisiniz.

   Sil
 21. Merhaba. Dyo kivastar sentetik astar ve dyo dyosen sentetik parlak boya aldım balkon demirlerini boyamak için. Sentetik tinerle inceltmeden kullanabilirmiyim . Ne farkı vardır.teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   İnceltmeden kullanılabilir. Boya kalın olur, boya parlak ise fırça izi kalabilir. Kalın olursa daha geç kurur. Astar iyice kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil
 22. Samet

  Aracın farında film vardı söktüm kalan yapistirici izleri için sentetik tiner kullandım yalnız farlar beyazladi farları nasıl düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Samet Bey,
   Sentetik tiner kullandıysanız sabunlu su ile silin. Selülozik tiner kullandıysanız far temizleyiciye götürün, durumu anlatın.

   Sil
 23. Merhaba bkr sorunjm var internetten aldirim.deri boyasini aracima uyguladim ama renk farki olustu silmek istiykrum nasil yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adams Adams,
   Bir beze az miktarda selülozik tiner döküp silin. Sonra sabunlu bez ile silin.

   Sil
 24. Süpürgeme japon yapıştırıcısı döküldü düğmesi yapıştı tiner çıkarırmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıcak su ile yumuşatıp kazımaya çalışın. Artık sanal marketlerde siyanoakrilat sökücü satılıyor. Onu da kullanabilirsiniz.

   Sil
 25. aracımın kaputun üzerinde karbon kaplama ve tavan üzerinde folyo kaplama vardı. bunları ben sac kurutma makınası ıle cıkarttım üzerlerınde yapısakn şeklinde kalıntılar kaldı..bunları nasıl temizleyebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muharrem Seçkin Bey,
   Etiket sökücü ile temizleyebilirsiniz.

   Sil
 26. Montum boya oldu Sentetik tinerle silsem çıkarırmı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cihan Sarıoğlu
   Boyaya göre. Biraz uğraştırabilir. Selülozik çıkartıyor fakat monta zarar verebilir.

   Sil
 27. Selamun aleykum hocam hayirli.isler ..
  Bi demir kapi var uzun zamandir boyali boyayi kaldirip yeni.bir.boya atmak.iatiyorum ama uzerindeki boyayi.hangi.tinerle.kaldirabilirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.S (Yorumlara isim yazınız.)
   Selülozik tiner veya boya sökücü kullanabilirsiniz. Yeni boya uygulamadan önce boya sökücüyü iyice temizleyin, yeni boyayı kabartabilir.

   Sil
 28. Selamun aleykum demir kapıyı sentetik antipas astarla boyadım ve şimdi üzerine sadece Hammerton var üzerine vurucak ama oda selülozik ne yapa bilirim lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.S
   Sentetik astarın üzerine selülozik boya olmaz. Ya astarı kazıyın ya da üzerine sentetik boya yapın.

   Sil
 29. Merhabalar polyester montuma resim yağlı boyası geldi ne yapmam gerekir tiner olabilir mi diye düşündüm ancak rengini attırır diye korkuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Maalesef selülozik tiner polyestere zarar verir. Sentetik tiner ise çok işe yaramaz. Yağlı boya yayıldı ise çıkmaz. Küçük bir damla ise yine de sentetik tiner ile deneyin.

   Sil

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.