SENTETİK TİNER NEDİR NERELERDE KULLANILIR?, SELÜLOZİK TİNER NEDİR NERELERDE KULLANILIR?, HRM TİNER NEDİR NERELERDE KULLANILIR?,SENTETİK TİNER İLE SELÜLOZİK TİNER ARASINDAKİ FARKLAR

    Tinerli boya uygulamaları yapılırken mutlaka boya ile aynı cins tiner kullanılmalıdır. Boya ambalajlarında boya için kullanabileceğiniz uygun tiner belirtilmiştir.
    Tinerler ayrıca temizlik, leke çıkarma veya boya sökme işlemlerinde de sıkça kullanılır. Sentetik tiner bu işler için biraz zayıf kalsa da genellikle yüzeylerde herhangi bir yıpranmaya veya solmaya neden olmaz. Selülozik tiner ise leke çıkarma, boya sökme gibi işlerde daha başarılıdır. Fakat cam yüzeylerde solma, plastik yüzeylerde erime ve solma, elbisede sertleşme ve renk kayması yapabilir. Bu yüzden selülozik tinerle yapacağınız temizleme işlerinde, yüzeylerde önce görünmeyen küçük bir kısımda test yapmak daha faydalı olacaktır.
    Bu tip uygulamalardan sonra tiner uygulanan yüzey sabunlu su ile silinmeli veya yıkanmalıdır. Ayrıca her iki tiner çeşidi de ten ile temas ettiği takdirde çatlama ve yanma yapar. Bu gibi durumlarda temas eden bölge hemen sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Sentetik Tiner Nerelerde Kullanılır?: Sentetik boya, astar ve verniklerin inceltilmesinde ve uygulama araçlarının temizlenmesinde kullanılır. Kokusuz türleri de mevcuttur.

Selülozik Tiner Nerelerde Kullanılır?: Selülozik bazlı boya ve verniklerin inceltilmesi için selülozik tiner kullanılır. Tüm selülozik boyalar, selülozik astarlar, selülozik dolgular, selülozik parlak ve ipekmat verniklerin uygulamasında inceltme amaçlı kullanılır.

HRM Tiner Nerelerde Kullanılır?: Selülozik bazlı, sanayi ve oto boyalarının inceltilmesi için tasarlanmış özel tinerdir. Çekiçlenmiş görünümü veren boyaları da bu tiner çeşidi inceltir.

Yol Çizgi Boyası Tineri Nerelerde Kullanılır?: Selülozik yol çizgi boyalarının inceltilmesi için özel üretilmiş tinerlerdir.

97 yorum:

 1. Araba üzerindeki poliüretan lekelerini çıkartmak için sentetik tier içe yararlı yarar ise leke bırakırım.

  YanıtlaSil
 2. Salim Bey,
  Sentetik tiner ile poliüretan köpük izleri çıkmaz. Denemek isterseniz leke yapacağını sanmıyorum. Sonradan sabunlu su ile silin. (Poliüretan temizleyici var ama o da kurumuş lekeler için çözüm değil. Araca da olmaz.)

  YanıtlaSil
 3. Merhaba salim bey
  Ben arabam siyah metalik her tarafına toz beyaz boya gelmiş sentetik tiner kullansam çikarmi o lekeler y.okur1@hotmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldırım Bey,
   Sentetik tiner, biraz zorlar ama çıkartır. Beze sürün, dairesel hareketlerle ovalayın. Bittikten sonra üzerini sabunlu bir bez ile silin.

   Sil
 4. Merhaba aracın boyasına kuşların pislikleri dahi boyayı yakıp leke bıraktığına göre TİNER TABİKİ ZARARLI OLUR GÖRÜŞÜNDEYİM ( VENİĞİNE ) oto yıkamacılara danışın bence . . Geçmiş olsun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kuş pisliği, asit gibi, bekleyince leke bırakıyor. Selülozik tiner aracın boyasına zarar verir. Fakat sentetik tiner zarar vermiyor. Sildikten sonra hemen sabunlu su ile yıkamak gerekir. (Denenmiştir.)

   Sil
  2. Merhabalar arabanın tavanindaki plastik çıtayı yapıştırma için kağıt bant kullandım kaldırımda leke kaldı temizlik tineri faydali olurmu birde boyaya zarar verirrmi tesekkurler

   Sil
  3. Serhat Bey,
   Etiket sökücü kullanın.

   Sil
 5. Ben ledt tv mde cof kartlarında ki oksiti çözücem hangisi zarar vermez elektroniğe

  YanıtlaSil
 6. Merhaba elektronik cihazlar için hangi tiner kullanılır ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. SAĞIR Tolga,
   Sentetik tiner kullanabilirsiniz.

   Sil
 7. S3lamin aleykum kiyafetime 502 yapistiricisi damladi hangi tiner ii gelir yardimci olursaniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.S. (Yorumlara isim yazalım.) 502 japon ise tiner ile çıkartamazsınız. Japon yapıştırıcısı sökücü (siyanoakrilat sökücü) kullanmanız gerekiyor.)

   Sil
 8. Sentetik boya en hızlı nasıl kurur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ortam ısısı arttıkça kuruma süresi hızlanır.

   Sil
 9. Aracimin kaputunda koruma amacli karbon folyo yapistirma vardi. Uzun zaman snra söktügümde yapiskani boyayi yakmis bide izleri kalmis ne yapabilirim acil yardim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sentetik tiner kullanabilirsiniz. Hemen çıkarmaz ama en azından arabanın boyasına zarar vermez. Ardından yüzeyi sabunlu su ile yıkayın.

   Sil
 10. Aracin tamponundaki eski boyayı nasıl cikarabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Murat Bey,
   İnce zımpara yapmanız gerekiyor. Boya sökücü kullanmayın, plastiğe zarar verir.

   Sil
 11. Otomatik şnjuman temizligi için tiner kulanılırmı yag koymadan tiner döküp temizlesek şanjumanın lastik oln yerlerine zarar verirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Engin Bey,
   Dökmeden bez ile silinebilir. Sentetik tiner olabilir. Selülozik kullanmayın.

   Sil
 12. Beyaz pantolonuma mürekkep değdi tiner çıkarır mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa Bey,
   Sentetik tiner işe yaramaz. Selülozik tiner lekeyi çıkartabilir fakat pantolon renginde solma yapabilir.

   Sil
 13. Merhaba, PVC Zemin (mineflo gibi) üzerine Vodabond pvc zemin yapıştırıcısı döküldü. Sentetik tiner ile silsek işe yarar mı, zemine zarar verir mi? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kalın bir tabaka ise alttan spatula ile kaldırmaya çalışın. İnce ise sentetik tiner deneyin. PVC zemin örtüsüne zarar vermez.

   Sil
 14. Selamlar zift katran lekesini sentetik tiner cikartirmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atilla Bey,
   Sentetik tiner çıkarmaz, selülozik tiner çıkartabilir.

   Sil
 15. lake dolaba yağ çözücü sıktım ve leke kaldı çıkmıyor bu tiner ise yararmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bekir Bey,
   Sentetik tiner ile silin sonra sabunlu bezle ile silin.

   Sil
 16. Merhabalar benim motorumun çamurlugu yaglı boyayla boyandi ama güzel olmadi alttaki orjinal renge zarar varmeden nasıl çikara bilirim yagli boyayı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Dağlı,
   Boya sökücü veya selülozik tiner ile çıkartılabilir fakat alttaki boyaya zarar verme ihtimali var. Zımpara yapılıp tekrar boyanabilir.

   Sil
 17. Merhaba
  Arabanın arka cam filmini söktüm kalan yapıştırıcı izleri tiner ile temizlemek rezistansa zarar verir mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fazla bastırmadan sentetik tiner kullanın.

   Sil
  2. Öncelikle teşekkürler sentetik tiner kullanarak temizledim. Ama bu sefer de tiner kokusu sorunu var. Nasıl geçer acaba.

   Sil
  3. Şerife Hn.
   Sabunlu su ile silin, zamanla geçer.

   Sil
 18. iyi günler aracımın kapının iç kısım plastık kısmına tiner ve aseton sıcradı beyaz lekeler kaldı nasıl cıkar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. (Yorumlara isim yazınız.)
   Kimyasal değişikliğe uğradığı için. (Yandığı için) bu lekeler çıkmaz.

   Sil
 19. solma tarzıysa Torpido parlatıcıyı dene
  ( senin bilgilendirdiğin yorumlara sık raslamaktayım )

  YanıtlaSil
 20. Arabamın ûst tavanında folya kaplama vardı saç kurutma makinası ile söktûm fakat yapışkanlı kaldı çıkmıyor nasıl çıkarabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etiket sökücü veya selülozik tiner kullabilisiniz.

   Sil
 21. Merhaba. Dyo kivastar sentetik astar ve dyo dyosen sentetik parlak boya aldım balkon demirlerini boyamak için. Sentetik tinerle inceltmeden kullanabilirmiyim . Ne farkı vardır.teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   İnceltmeden kullanılabilir. Boya kalın olur, boya parlak ise fırça izi kalabilir. Kalın olursa daha geç kurur. Astar iyice kuruyunca boyanızı yapın.

   Sil
 22. Samet

  Aracın farında film vardı söktüm kalan yapistirici izleri için sentetik tiner kullandım yalnız farlar beyazladi farları nasıl düzeltebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Samet Bey,
   Sentetik tiner kullandıysanız sabunlu su ile silin. Selülozik tiner kullandıysanız far temizleyiciye götürün, durumu anlatın.

   Sil
 23. Merhaba bkr sorunjm var internetten aldirim.deri boyasini aracima uyguladim ama renk farki olustu silmek istiykrum nasil yapmam gerekiyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adams Adams,
   Bir beze az miktarda selülozik tiner döküp silin. Sonra sabunlu bez ile silin.

   Sil
 24. Süpürgeme japon yapıştırıcısı döküldü düğmesi yapıştı tiner çıkarırmı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sıcak su ile yumuşatıp kazımaya çalışın. Artık sanal marketlerde siyanoakrilat sökücü satılıyor. Onu da kullanabilirsiniz.

   Sil
 25. aracımın kaputun üzerinde karbon kaplama ve tavan üzerinde folyo kaplama vardı. bunları ben sac kurutma makınası ıle cıkarttım üzerlerınde yapısakn şeklinde kalıntılar kaldı..bunları nasıl temizleyebilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Muharrem Seçkin Bey,
   Etiket sökücü ile temizleyebilirsiniz.

   Sil
 26. Montum boya oldu Sentetik tinerle silsem çıkarırmı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cihan Sarıoğlu
   Boyaya göre. Biraz uğraştırabilir. Selülozik çıkartıyor fakat monta zarar verebilir.

   Sil
 27. Selamun aleykum hocam hayirli.isler ..
  Bi demir kapi var uzun zamandir boyali boyayi kaldirip yeni.bir.boya atmak.iatiyorum ama uzerindeki boyayi.hangi.tinerle.kaldirabilirim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.S (Yorumlara isim yazınız.)
   Selülozik tiner veya boya sökücü kullanabilirsiniz. Yeni boya uygulamadan önce boya sökücüyü iyice temizleyin, yeni boyayı kabartabilir.

   Sil
 28. Selamun aleykum demir kapıyı sentetik antipas astarla boyadım ve şimdi üzerine sadece Hammerton var üzerine vurucak ama oda selülozik ne yapa bilirim lütfen yardım edin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. A.S
   Sentetik astarın üzerine selülozik boya olmaz. Ya astarı kazıyın ya da üzerine sentetik boya yapın.

   Sil
 29. Merhabalar polyester montuma resim yağlı boyası geldi ne yapmam gerekir tiner olabilir mi diye düşündüm ancak rengini attırır diye korkuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Maalesef selülozik tiner polyestere zarar verir. Sentetik tiner ise çok işe yaramaz. Yağlı boya yayıldı ise çıkmaz. Küçük bir damla ise yine de sentetik tiner ile deneyin.

   Sil
 30. Merhaba pvc bant ve boyalar nasil cikarilir tsk ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ankara han koltuk ve kanepe yıkama,
   Pvc bantlar etiket sökücü ile, boya ise boyanın cinsine göre, sıcak su, sentetik tiner veya selülozik tiner ile sökülebilir. Fakat selülozik tiner kumaş için zararlı olabilir. görünmeyen bir yerde deneme yapmak lazım. Ayrıca sabunlu bez ile tekrar silinmesi gerekiyor.

   Sil
 31. Sizi tebrik ediyorum. Bütün sorulara güzel açıklayıcı bir şekilde cevap vermişsiniz.Artık takibimdesiniz.

  YanıtlaSil
 32. Merhabalar 10 yıl önce buzdolabı aldım çocuklar buzdolabının yüzeyi görünmeyecek kadar arabalı etiketler taktılar .söktüm onları son 3 yıldır siliyorum geçmiyor etiket yeri bulaşık teli ile mahvettim nasıl
  çıkarabilirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Etiket izleri için etiket sökücü kullanılır. Buzdolabınızın boyası deforme olduysa emaye boyası (sprey beyaz eşya boyası da kullanabilirsiniz.)

   Sil
 33. Kumas pantalonuma sprey boya geldi nasil gecer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cok değilse sentetik tinerle silin sonra çamaşır makinesi ile yıkanınca gecer.

   Sil
 34. Gecenlerde dolmus beklerken petrolun demirlerine oturmustumvonu da yeni boyamislar pantolonun arkasida ince bir cizgi halinde boya olmus ben bunu neyle cikartabilirim pantolon da daha yeni zarar vermek istemiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüseyin Yılmaz,
   Selülozik tiner deneyin ama dikkatli olun. Pantolona zarar verebilir. Başka bir şey de çıkartmaz zaten.

   Sil
 35. Merhaba, araba farlarındaki sararmanın silinmesinde tibetin bir faydası olur mü? Farlar plâstik, zamanla matlaşma ve sararma oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mutlu Kiremitci,
   Faydası olmaz, hatta matlaştırır.

   Sil
 36. Merhaba ben serdar özellikle fayans cam ve pimapen yüzeylerdeki hertürlü akrilik su bazlı ürün lekesine karşı mavi ispirtoda mükemmel sonuç vermektedir tarafımdan bizzat denenmiştir teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 37. Merhaba ben Serdar. Arabamın tavanında izmarit vardı. İzmaritin altında sarı leke oluştu. Bu leke nasıl çıkar? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Serdar Akgül,
   Sentetik tiner ile biraz zorlayarak çıkarabilirsiniz.

   Sil
 38. Aracım a3sedam siyah renk Audi üzerine beyaz toz zerreleri gibi beyaz boya gelmiş sokakata park halindeyken heryerinde var nasıl çıkara bilirim aracın boyasına zarar vermek yada araç boyasını matlaştırmak istemiyorum yardımcı olurmusunuz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Safa Selcuk Altun,
   Yumuşak bir bezi sentetik tiner ile ıslatıp dairesel hareketlerle silin. Biraz zorlar ama boyaya zarar vermez. Ardından aracı köpükle yıkayın.

   Sil
 39. Pimapen üzeri ahşap görünümlü yeri boya artıkları çıksın diye selülozik tinerle silinmiş yüzey beyazladı su ile silince gidiyor kuruyunca yine oluşuyor ne yapabiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selülozik tiner PVC pencereyi bir miktar eritmiş olabilir. Uygun renkte bir sprey boyayı uzaktan hafifçe püskürtün.

   Sil
 40. Buzdolabima 3 boyutlu folya yapistirdim .daha sonra cikarmak istedim ve cikardigimda altinda yapiskan kaldi dolabin yüzeyi yapis yapis kaldi cikmiyo be yapabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etiket sökücü kullanın. Kalıntıları halleder.

   Sil
 41. Yağlıboya sonrasında fırçaları temizlemek için selülozik tiner kullansam fırçalara zarar verir mi

  YanıtlaSil
 42. Merhaba leptop un kasasına selülozik tiner değdi, rengi kopmle beyazladı, servisi arıyorum komple kasa değişir diyor bir çözümü varsa yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 43. Merhaba, ben kuaförlük yapıyorum koltuk kumaşı üzerine sir ağda döküldü bunu sentetik tinerle çıkarta bilir miyim? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kumaşın, koltuğun görünmeyen bir yerinde selülozik tiner ile bir deneme yapın. Zarar vermiyorsa selülozik tiner ile silin.

   Sil
 44. Beyaz ispirto parlak boyayı inceltirmi

  YanıtlaSil
 45. Evimizde biya yaptırdık boya dökülmesi sonucu gecmeyen toz görünümlü lekeler kaldı bir türlü gecmiyor bir yerde sentetik kullanmamı söylediler ancak etkili olmadı. Uygulama konusunda mı hata yaptim yoksa yanlış urunmu kullandım bilgi verebilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Boyadan önce geçiş astarı veya örtücü astar kullansanız iyi olurdu.

   Sil
 46. Merhaba ben özlem, evimdeki örtüye sentetik tiner döküldü, çamaşır makinasında yıkadım, bu sefer çamaşır makinam mahvoldu, kaç defa yüksek ısıda bol detarjanla makinayı yıkadım ama koku ve kazandaki yağ tabakası gitmiyor, acil yardımcı olabiliemisiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem Hanım,
   Makinenizi deterjanla beraber birkaç kez boş çalıştırın. Zamanla çıkması gerekiyor.

   Sil
 47. Selam benim aracimin sağ camurlugunda kurumuş nokta nokta sıçramış çimento lekeleri var acaba(tas gibi sert)selizolik tinerle.cikarmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selam,
   Selülozik tinerin çıkaracağını sanmıyorum. Çimento artığı temizleyici kullanın. Fazla yaymadan, noktasal, dikkatlice uygulayın.

   Sil
 48. Merhaba. Ben mutfak tezgâhımı 2 kat siyaha boyadım cadence boya ile vernikte attım 2 kat güzel olmadı acaba ne ile silsem tamamen çıkar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emine Hanım,
   Boya sökücü ile temizlenebilir fakat tezgah mermer ise içine işlemiş olabilir. Sorun boyanın dalgalı olması ise mat siyah boya ile boyayın.

   Sil
 49. Ismim emine bilgilendiriseniz sevinirim

  YanıtlaSil

* Adınızı mutlaka yorumlara yazınız.
* Yorumların büyük bir kısmı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorum formundaki " beni bilgilendir " kutusunu işaretlerseniz, yorumunuz cevaplandığında size bilgi ve bağlantı maili gelir.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum
yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor
yazısına tıklayın.
* Yorumunuz 5 gün içinde yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.