HAYVANSAL GÜBRENİN ÖZELLİKLERİ,ÇİM EKİMİNDE HAYVANSAL GÜBRE KULLANIMI,HAYVANSAL GÜBRE BİTKİLERE ZARARLI MI?

    Hayvansal gübre sadece killi ve verimsiz toprak yapısının ıslah edilmesinde kullanılabilir. Ancak tohumun ne çimlenmesine ne de uygun şekilde gelişmesine yardımcı olacak elementleri yeteri kadar içermez. Hayvansal gübrelerin çim tohum çıkışlarında seyreklikler görülür, iyi bir gelişim göstermeyen çim bitkisi alanın tamını homojen olarak kapatamaz.     Tohum ekim aşamasında ve çim çıkışında ve çim çıkışından sonra kullanılan hayvansal gübreler, yapısında mantari hastalık unsurlarını barındırmaya son derece elverişlidir. (Çünkü, küf miselleri organik maddelerin bünyesinde korunurlar.) Ayrıca bu tür gübreler bitki köklerine çok büyük zararlar veren toprak altı böceklerinin yaşam alanlarını oluştururlar. Bunlardan en nemlisi Danaburnu'dur. Çim dahil bitki köklerini keserek çim alanlarında geniş yanma ve kelliklere sebep olurlar.
    Hayvansal gübrelerin getirdiği bir diğer sorun ise yabancı ot tohumlarını bünyesinde barındırması ve uygun yaşam şartlarını bulduğunda kendini göstermesidir. Bu yabancı otlar, çim bitkisini bastırarak kısa sürede alanı kaplama özelliği taşır.
    Sonuç olarak; Çim tohumun iyi çıkış yapabilmesi, kuvvetli kök oluşturabilmesi için harç toprağına fosfor ağırlıklı çim başlangıç gübresi ve çim üzerine Mart Ekim ayları arasında Azot ağırlıklı yavaş erir çim beslenme gübresi kullanılmalıdır. Metrekareye 10-15 gr. kullanılması ve minimum 3 ay süre ile beslenmesi profesyonel uygulayıcıya maliyet ve işgücü gibi birçok avantaj sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

* Adınızı yorumlara yazınız.
* Hesabınız yoksa adsız seçeneğini seçtikten sonra isminizi yazarak yorumunuzu bırakınız
* Yorumların neredeyse tamamı 3 gün içinde yayınlanır.
* Yorumunuzu bulamıyorsanız son yorumlara bakın veya yorum yaptığınız konunun altındaki daha fazlasını yükle veya yükleniyor yazısına tıklayınız.
* Yorumunuz yayınlanmadıysa uygun değildir veya uzmanlığımız dışındadır.